Ingezonden Mededeelingen. KERSTMIS en NIEUWJAAR. een winkel administreren; docli liij achtte het volstrekt noodig, dat de winkeliers van hun kant alle krachten inspanden en zich niet tot louter praten en redekavelen bepaalden. Eene jufvrouw Tocock, te Hampstead, is voor het geregt gedaagd wegens hare onbehouwen manier van zingen in de kerk. De predikant verklaarde dat zij „met haar geschreeuw een allerhinderlijkst geraas maakte, terwijl zij bovendien telkens vroeger begon en later eindigde dan de rest van de gemeente." Jufvrouw Tocock's verdediging luidde, dat „zij hare godsdienst wenschte te betrachten in geest en in waarheid, weshalve zij heel haar gemoed uit stortte in haar gezang." Ook verzekerde zij dat het koor van streek geraakte, wanneer het hare leidende stem niet hoorde. De magistraat nam met dit pleidooi geen genoegen. Tegen herhaling van jufvrouw Tocock's stentoi'iaansche gemocds-uitstortingen dreigde hij met eene boete van f 60 of twee maanden gevangenisstraf. De plaats in Zoeloeland, waar de uniform van wijlen Prins Louis Napoleon werd teruggevonden, is eene kraal nabij Ulundi. Aan de voorzijde is de uniform geheel met assagaaisteken doorboord. De Zoeloe, welke den Prins de doodelijke wond toebragt, heette Abango en sneuvelde later bij Ulundi. DultsctLLand.. De aanslag op het leven van den Keizer van Rus land heeft alom een verpletterenden indruk gemaakt, zegt de Köln. Ztg. Men vraagt zich af, zoo vervolgt het blad, welke redenen het Russische volk heeft om zich juist tegenover dezen Keizer zoo ondankbaar te toonen. Hij heeft 22 jaren lang, van 1855 tot 1877, den vrede weten te bewaren en dit tijdperk gebruikt om in zijn Rijk her vormingen tot stand te brengen, die alleen vergeleken kunnen worden met die van Keizer Peter I. Laatstge noemde Vorst had zich meer ten doel gesteld de Wester- sche mogendheden op zijde te streven, in zoover dezen den Russen in nijverheid, handel en scheepsbouw vooruit waren. Hij wilde een barbaarsch volk beschaven, doch bleef intusschen zelf een vreeselijk barbaar, die niet tegen de gruwelijkste daden opzag. Kort geleden verscheen bij Karl Winter te Ileidelberg een werk van Briickner, „der Zarewitsch Alexei," dat een vreeselijk licht op het tijdperk van Peter den Grooten werpt. Het is tot op den huidigen dag niet uitgemaakt of Alexei ten slotte eenvoudig ter dood gebragt werd, dan wel of hij op de pijnbank bezweek, terwijl zijn vader eigenhandig de folterwerktuigen bestuurde. In elk geval was het tegen hem gevelde doodvonnis on- regtvaardig, want nooit heeft men iets anders tegeu hem kunnen bewijzen, dan dat hij naar den dood zijns vaders verlangde, en deze had hem, om hem weder naar Peters burg te lokken, volledige vergeving toegezegd. Hoe dit zij, ook in vele andere opzigten kunnen wij Peter den Eersten onmogelijk anders dan als een barbaar of despoot beschouwen, in weerwil van al wat hij goeds tot stand bragt. Wenden wij nu den blik, aldus gaat de Köln. Ztg. voort, van de 18de eeuw naar de 19de, van den eersten Russischen hervormer naar den tweeden, in hoeveel zachter, humaner licht vertoont zich dan Alevander II. Het is geene uitwendige beschaving, die hij Rusland schenken wil, doch vooruitgang op het gebied van den geest en van de humaniteit. Van de afschaffing der lijfeigenschap in 1861 tot op den huidigen dag, nu het onmenschelijke hoofdgeld door billijker en beter geëvenredigde belasting vervangen wordt, zijn al zijne maatregelen daarheen gerigt om het lot van zijn volk, en wel vooral van de mindere standen, te verbeteren. En toch alleen in één jaar reeds twee aan slagen op zijn leven, evenals dit in Duitschland het geval was! Het is of wij in eene eeuw van sluipmoorden leven. Waarlijk, men kan het de overheid niet kwalijk nemen, als zij zich herinneren gaat, dat zij het zwaard niet te vergeefs draagt. In Duitschland vooral heeft het gebeurde der laatste dagen de aanslagen op liet leven van Keizer Wilhelm weder versch in het geheugen teruggeroepen. En zelfs wanneer op dit oogenblik de Duitschgezinde partij in Petersburgsclie hofkringen niet den meesten invloed op hem hebben mogt, zegt het Keulsche blad, zoo kan Keizer Alexander zelf toch verzekerd zijn, dat er voor zijn per soon in Duitschland zeer bijzondere sympathie bestaat. Er kan niet aan getwijfeld worden, zegt de Köln. Ztg., dat de aanslag op den Keizer van Rusland niet het werk is van een enkel persoon, maar het lang beraamd werk van velen. Om den Keizer te treffen moest ook zijn gevolg worden gedood. De afschuw over die misdaad is algemeen en men is het eens, dat tegen de nihillisten ook verder strenge maatregelen moeten genomen worden, maar ook dat dit niet voldoende is om een einde te maken aan de algemeene ontevredenheid. Het despotisme en de beambten- willekeur hebben hun tijd overleefd en indien de laatste oorlog, zooals dikwijls beweerd is, ondernomen werd, als eene afleiding voor die ontevredenheid, dan heeft hij zijn doel volstrekt niet bereikt. De Russen berekenen dat de oorlog 1400 millioen roebels heeft gekost en de lasten des volks zijn daardoor aanzienlijk verzwaard. Er zijn verder verscheidene kleine Slavische Staten opgerigt, die, als sprak het van zelf, een vrije constitutie, met volksregten, volksvertegenwoordiging, enz. hebben gekregen. Wat is natuurlijker, dan dat de Russen, het overwinnende, grootc volk niet willen achterstaan bij de kleine verwandte Staten Denkt men aan al die omstandigheden, dat komt men tot de overtuiging, dat voor Rusland een binnenlandsche ont wikkeling moet beginnen, welker rustig verloop niemand kan waarborgen. De Prov. Crt. schrijft het volgende: Het zilveren echtfeest van Prins Frederik Karei is in den stillen huise- 1 ijken kring gevierd. Al werd het land geen gelegenheid geschonken, van zijn deelneming openlijk en feestelijk te doen blijken, zij was daarom niet minder algemeen en hartelijk. Het Pruissische volk weet wat het aan den Prins te danken heeft, aan hem, die van zijn jeugd een ijverig soldaat, zich steeds zonder ophef, doch met volharding wijdde aan het hervormen van het leger; die de aanvoerder en opperbevelhebber was in den Deenschen veldtogt van 1864, in den Boheemschen van 1866, en die wederom in den oorlog van 1870/71 voor Keizer, leger en land zulke onvergankelijke lauweren verwierf. Aan hem was het dan ook vergund, met zijn doorluchtigen bloedverwant, den Kroonprins, de waardigheid van veldmaarschalk te vervullen, 't geen volgens een oude traditie de Prinsen van het koninklijk huis niet mogten doen. Deze heldhaftige soldaten-Prins heeft voor 25 jaren een Prinses gehuwd, die door haar jeugd en eigenschappen een sieraad van hof en Rijk mogt heeten, die later als moeder van een bloeijend kroost, waarvan reeds drie Prinsessen huwden, nog steeds door de schoonheid harer verschijning en de waardigheid van haar wezen alle harten voor zich wint. Het hooge echtpaar had zijn deel aan de smarten, onafscheidelijk van ons aardsch bestaan. De oudste dochter, Prinses Marie, die met Prins Hendrik der Nederlanden huwde, treurt, na weinige maanden van huwelijksgeluk, in het weduwkleed over het verlies van haar gemaal. Doch al is alzoo in de feestgedachten de herinnering aan doorgestane beproeving gemengd, toch mag het hooge echtpaar, met een terugblik op alles, wat het leven hun gaf, in opgewekte stemming de toekomst te gemoet zien. Het gevaarlijke beroep van don mijnwerker heeft weder een groot aantal slagtoffers gemaakt. Uit nadere berigten blijkt namelijk dat zich in de steenkolenmijn te Zwickau 150 lieden bevonden, toen er onverwachts een ontploffing van mijngas plaats had. Ondanks alle kracht inspanning konden er slechts 70 dezer werklieden in min of meer verdoofden toestand uit te voorschijn gebragt worden; de overigen die in een tweeden mijngang waren, kon men niet bereiken en voordat de in de mijn aangerigte verwoesting hersteld was, kwamen zij aldaar jammerlijk om het leven. Voor een paar dagen waren er reeds 55 lijken te voorschijn gehaald en telkens neemt dit getal nog toe. Zeker werkman, YVeber, die zijn makkers in den aanvang met acht man wilde te hulp komen, werd met hen, die hem bij de uitvoering van dat plan bijstonden, gedood. De verhalen, door hen gedaan, die nog tijdig de plek der ellende wisten te verlaten, zijn hartverscheurend. De gemeenteraad van Zwickau heeft een oproeping gerigt aan hen, die den nood der achtergelaten weduwen en weezen eenigszins willen lenigen. Tien jaar geleden kwamen er op korten afstand van Dresden bij een dergelijk ongeluk meer dan 300 mijnwerkers tegelijk om het leven. De inboedel der landgravin van Hessen-Philipsthal is geregtelijk in beslag genomen, om ten behoeve der schuldeisehers te worden verkocht. De landgravin, eene dochter van Eugenius van Wurtemberg, is 61 jaren oud en sinds 1868 weduwe. Zij leefde in stille afzondering op haar landgoed bij Kassei en was zóó weldadig, dat zij eindelijk haar geheele vermogen had weggegeven en schulden had gemaakt om de beoefening van liefdadigheid op denzelfden voet te kunnen voortzetten. Hoe zij ook door hare zonen, de Prinsen Ernst en Karei Alexander, zoowel als door de overige familie, werd gewaarschuwd, het baatte niets, zoodat men dan ook reeds lang had te gemoet gezien, wat nu ten laatste is gebeurd. Kerstmis en Nieuwjaar zijn aanstaande! De ouders weten schier geen keuze te doen om de wenschen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebben? Neen, dat zou over 8 dagen stuk zijn. Hoe jammer van zooveel wegge gooid geld! Neen, dan is het beter een warm stuk kleêren te koopcn, dat hun zal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Raadpleeg daarom, voor die aankoopen, het schoone geïl lustreerde album van de BEEiLtj JAllDl!V1KBE te Parijs, dat u op franco aanvrage gratis en franco wordt toegezonden. Ingezonden. Waal op Texel, 3 December 1879. Mijnheerl In de Held.enNieuwed. Crt. van heden lees ik een berigt betreffende de volkslezingen door den heer Muller alhier gehouden. Wie de in zender van dit berigt is weet ik nietmaar waar hij mijn woord van dank aan den heer Muller mededeelt, zou ik gaarne gezien hebben dat hij tevens had gezegd dat ook de andere sprekers een woord van dank ontvingen. Ik kan niet aannemen dat dit op zettelijk is nagelaten; maar zooals het berigt nu luidt, kan het den schijn hebben alsof van die sprekers geen notite werd genomen en dit was volstrekt niet het gevalintegendeel hunne bijdragen werden met genoegen aangehoord. Door de opname van het bovenstaande in uwe Courant zult UE. verpligten UEd. dw. C. P. KEIJZER, Hoofdonderwijzer. Weêrkuiifliae Waarnemiiiaen te Helder. LanisM) _a 1 I Q 1 Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zw. 1.21c. 77 l.Sljf 12.0 1.6 - 4.4 0.71 Slecht. 8 12 zzo 9„ 773.82 f 13.9 - 2.7 - 7.6 0.89 weingolv 9 8 zto. 0.5 777.60 f 17.7 - 11.4 - 15.5 0.86 Slechtw. 9 12 z. 1.5„ 776.93,f 17.0 - 7.0 -11.8 0.89 Weersgesteldheid: 7 I)ec. 12 o. Bewolkt, mooi. *8 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, vorst. 9 Dec. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, felle vorst. 9 Dec. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 6 op 7 Dec. 30 niM. 1 8 Dec. 6 8 9 Dec. 64 In den jongsten nacht: laagste temperatuur 13.2 C. (8.24 Fnhrenheil). Sedert de waarnemingen te Helder (van af 1845) teckende in December de thermometer slechts éénmaal lager en wel den 7 December 1871 13.4 (7.88 Falirenheit). De laagst waargenomen thermometerstand was (sedert 1845) op den 8 Januarij 1861 15.6 (3.92 Fahrenheit). De gemiddelde van de acht eerste dagen dezer maand is 4.06 C., de normale stand 4.79 C. BurgerlUlie Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. van Driel, geb. de Rover, D. J. Oudkerk, geb. Sloog, D. C. S. W. de Vogel, geb. Rijntjes, Z. G. Warnar, geb. Bonzelnar, Z. A. van Brederode, geb. Mensch, Z. OVERLEDENG. Jongkecs, 2 maanden. F. W. K. Ruhland, 8 jaren. N. Huizinga, 27 jaren. W. A. Piscier, 3 weken. Gemeente SCHAGEN. Van 2 tot 8 December. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. BEVALLENAntje Kosscn, geb. Koster, D. Antje Hendriks, geb. Wit, D. Sijtje Stroomer, geb. Valkering, Z. OVERLEDENGeertje Langerijs, 3 jaren. Anna Catharina Kossen, 4 dagen. Trijntje Barneveld, 91 jaren. Johannes Hen- ricus Hazeu, 26 jaren. Haven van l.Jmuiden. Binnengekomen 5 December. Cygnet, stLiverpool. 6 December. Plover, st., Londen. Hecla, st., Middell. Zee. Arion, st., Pillnu. Sappho, st., Cnrdiff. 7 December. IJmuiden, st., Londen. Jason, st., Middell. Zee. Astrcn, st. en Hamburg, st., beiden Hamburg. Mnrgaretha Gesiena, Hammings qq., Sundsvall. Juno, st., Middell. Zee. 8 December. Kouing der Nederlanden, st., Batavia. Vidar, st., Stockholm. Eddystone, st., Huil. vertrokken: 6 December. Ampliitrite, van der Valk, Java. Berenice, st., Middell. Zee. 7 December. Plover, st., Londen. Prins Hendrik, st., Java. Ceres, st., Kopenhagen. 8 December. Rembrandt, st., Kopenhagen. Merlin, st., Londen1. Stella, st., Middell. Zee. European, st., Huil. MarlitL)erlgten. Amsterdam, 6 December. Tarwe op levering liooger, Maart f 350. Rogge op levering iels hooger verkocht, Maart f 205, 206, f 207, Mei f 207. Raapolie traag, Mei f 34J, Petroleum loco f lOf E. 8 December. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 350. Rogge nieuwe Petersb. f 208, op levering hooger verkocht, Maart f 208, f 209, 210, Maart f 209, 210, 211. Koolzaad f 2 lager, April f 357. Raapolie onveranderd, Vliegend f 34, Mei f 34$, Sept. Dec. f 35$. Lijnolie iets vaster, V.iegend f303,31, Jan. f 30|, Jan./Mei f 31, Maart/Mei f 31$, Junij/Aug. f 3l|. Petroleum onveranderd, loco f 10$, Dec. f 10$. Vette Runderen 1ste kw. 83, 2de kw. 78, 3de kw. 70 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 170 a 290. Nuchtere Kalveren f 5 f 10. Vette Varkens 42 a 50 c. per KG. Alkmaar, 6 December. De aanvoer en prijzen van het Vee waren als volgt: Paarden f a Veulens f a 5 Koeyen f 70 a 120, 10 Kalveren f 12 a 20, 181 Schapen f 10 a 18, Lammeren f a 36 Varkens f 10 a 16, 148 Bigsen f 5 a 8, Bokken f a Alkmaar, 8 December. 3 Koeijen fl30a 180. 90 vette Kal veren f 40 a 90. nuchtere Kalveren f a 1124 Schapen f 22 a 36. 101 vette Varkens 44 a 53 c. per KG. magere Varkeus f a Hoorn, 6 December. 5 hectol. Tarwe f 11,50, hectol. Rogge f -,21 hectol. Gerst f 6,20, 49 hectol. Haver f5,50, Mosterd zaad f 21,Karweizaad f 16,75, 93 hectol.Boonen bruine f 18, gele f Paarden- f 8,19 hectol. Erwten: vale f 15,50, groene f 17,graauwe f 21,witte f14,hectol. Aard appelen f a alles per hectol. manden Appelen f -. a f -.en m. Peren f -.a per mand. 1186 kilogr. Kopboter f 1.30 a 1.45 per kilogr. 70 Kippen f 0.70 a 2.en 500 Eenden f 0.60 a 0.70 per stuk. Kip-Eijeren f-.a-. en Eend-Eijeren f - u -.per 100 stuks. 40 Paarden f 50 a 150, Koeijen fa25 Kal veren f 10 a 26, 200 Schapen t 16 a 25, Lammeren f-a 40 Varkens f 9 a 14, 4 Zeugen f 20 a 40, 200Biggen f 4.a f 7. Gisteren waren aangevoerd Koeijen f a Kalveren a c. per kilogr., 500 Schapen f 20 a 28 90 Varkens 44 a 52 c. per kilogram. Langedijk, 6 December. Bloemkool 1ste soort f -.2de soort -.Roode Kool f 10.2de so >rt f 8.Witte Kool f 6. 2de soort f 4.Snvoye Kool f 9.2de soort f 7.per 112 stuks Prei f per 104 bes; Bieten f 11.a 17.per 1040 stuks; Wortelen f 3.n 3.50 per 1040 stuks; Rapen f 4.2de soort j 3.per 104 stuks; Uijen f5.per 11L.dito op levering f 6. Rotterdam, 8 December. Vlas. Op het land is in de vorige week veel verkocht, waarvan dadelijke levering evenwel door de vele sneeuw onzeker geworden is. Markt tengevolge der ingevallen vorst met beperkte aanvoer, slechts 7600 bundels, doch levendige vraag, waardoor hooge prijzen besteed werden. Kampen, 8 December. Boter: Aangevoerd 335 vaten van 20 en 35 vaten van 10 KG., benevens 150 stukken van KG.; zij gold f 1,40 a 1,50 per KG. en f 29,50 a 34,per 20 KG. Londen, 8 December. 4800 Runderen, 11000 Schapen en Lam meren, 400 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5 8, Schapen 6/4, Kalveren 5/8 en Varkens 5/0 per steen. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 112 stapels kleine Kaas, f 35,50 a per 50 KG. 2 middelbare 35,a Boter laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,35 per KG. 157 Runderen; stug, lager. 23 Paarden. 87 vette Kalveren, f 0,40 a 0,60 per pond, stug. 56 nuchtere 10,a 25,per stuk, matig. 59 vette Varkens, f 0,40 a 0,50 per poud, stug. 63 Biggen, f 3,a 6,per stuk, stug. 1148 Schapen en Lammeren, geen handel. 600 Ganzen, f 2,25 a 2,5C per stuk. 420 Zwanen, „3,a 5, Kip-Eijeren, f 7,50 a 8,per 100 stuks. Correspondentie. Geeft de schrijver van „Een afgeluisterd gesprek" ons toe stemming, dat. wc zijn naam aan de politie bekend maken? Redactie. Vervolg N ieuwstijdingen. Wij voldoen aan een gedaan verzoek door te melden, dat de godsdienstoefening in de Wcstcrkerk op morgen (Woensdag) avond niet zal gehouden worden. Jl. Zondag avond is een marinier op de gracht van 's Rijks werf door het ijs gezakt en verdronken. Naar het Hbld. verneemt, heeft de minister van Koloniën aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, mr. J. W. van Lansberge, die in het begin van liet volgende jaar vijf jaar dat hooge ambt heeft bekleed, mededeeling gedaan, dat liet de wenscb van Z. M. den Koning is, dat liet bestuur van Indië niet in andere handen overga. Op het bal masqué et paré, Zaturdag nacht in liet gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage gehouden, was onder de feest vierenden, zegt het D. o. a., een bedelaar, een zoo armoedig mogelijk gekleede, maar een van een zeldzame soort; want niet voor zicli zelvcn stak liij de bevende bandaiit, maar voor de behoef- tigen, die, nu de vorst op zoo nijpende ivijze den scliepter zwaait, van alle zijden naar ondersteuning uitzien. Op een vaan, door hem gedragen, stond liet volgende versje: Dames en Hoeren, die nu hiér Danst en springt voor uw pleizier, Denkt ook aan de felle koü Die er lieerscht om het gebouw; Denkt eens aan de arme raenschen, Die zoo gaarne zouden wenschen, Dat gij door een kleine gave Hunne armoe wildet laven. Welnu, deze stomme tolk der armoede vond klinkende ant woorden en zeker kon hij, met een variant op Titus huiswaarts keerende, getuigen, dat bij den naclit goed had besteed, want f 24.47 en een balije konden door hem aan de hulpbehoevenden worden geschonken. Jl. Zondag was aan ieder, die daartoe aanvraag gedaan had, een toegangsbewijs verschaft om schaatsen te rijden op de vijvers van liet Park te Apeldoorn. TusscFien de schaatsenrijders in bewogen zich HH. MM. de Koning en de Koningin, die zich ook vermaakten met sledevaren op de banen der veldvijvers.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3