SCHAATSEN Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIE N. nmmk kkkmmmkkmmmkkv nrnwimimmvsvimmmmx tusschen de tanden, en opnieuw met een sierlijken zwaai de menigte groetendeen nieuwe liefhebbers lokkende met den kreet, komaan heeren, de handen in de beurs De man was reeds oud en gebrekkig. Men raadt wat er volgen moet. Op zekeren dag keek men te vergeefs naar het tweede gat. De man kwam niet meer boven. Men wachtte 3, 4 minuten vergeefsMen zag door het ijs heen den man her- en derwaarts zich bewegen, zonder dat hij het doel naderde. Hoe hem te redden?! Hij kon geen der openingen terugvinden. Men trachtte door een er van hem een touw toe te steken. Te laat, de man was het offer geworden van de barbaarsche zucht naar zenuwprikkelende vermaken. Geruimen tijd kon men zijn ligchaam onder de ijslaag door den stroom heen en weer zien drijven, totdat men een opening gemaakt had, groot genoeg om het lijk boven te brengen. Fin gelang. Uit Londen wordt van jl. Zondag berigt, dat Thomas Brennan, een der hoofdleiders van de partij der fenians en secretaris der Iersche Liga, in hechtenis is genomen wegens eene op de meeting te Balta gehouden toespraak, welke een aanhitsing tot oproer is geweest. Men verzekert dat ook Parnell eerstdaags achter slot en grendel gezet zal worden, en de regering vast besloten heeft, zonder aanzien van persoon, de krachtigste maatregelen te nemen om de Iersche beweging te onderdrukken, alvorens zij een nog grootere uitbreiding erlangt. Rusland. Bij het diner, jl. Maandag in het winterpaleis ter gele genheid van het St. George-feest gehouden, heeft de Keizer den eersten toast uitgebragt op den oudsten van de ridders der St. George-orde, zijn getrouwen vriend Keizer Wilhelm, dien hij nog jaren levens en gezondheid toewenschte. Deze feestdronk werd met geestdrift begroet, terwijl liet muziek korps het Duitsche volkslied speelde. De verdere toasten van den Keizer betroffen de i'idders van alle klassen der genoemde orde, waarbij hij lof toezwaaide ook aan de jonge troepen, wegens hunne dapperheid in den jongsten oorlog. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat Rusland zijne ontwikkeling langs vredel ie venden weg moge voortzetten en geluk en roem moge behalen. Spanje. De Koning heeft, om nieuwe ministers te krijgen, zich weder moeten wenden tot den onmisbaren steunpilaar van zijn troon, Canovas del Castillo. Amerilia. Een der meest grootsche werken, die thans in Amerika worden uitgevoerd, is de spoorwegtunnel van New-York naar de tegenoverliggende New-Jersey City. De geheele lengte bedraagt 12000 voet, waarvan bijna de helft onder de Hudson-rivier ligt. De muren zullen opgetrokken worden uit cement en vast gebakken steende breedte van den tunnel is 26 en de hoogte 24 voet. De tunnel, die inwendig wit geverwd wordt, zal met gas verlicht en voor dubbel spoor aangelegd worden. Ruim 400 treinen daags zullen er door kunnen passeren, terwijl het goederen-vervoer 's nachts plaats heeft. De bouw, die in 1874 begonnen en sedert dien tijd eenige malen gestaakt werd, zal over drie jaren voltooid zijn. Jaarlijks worden om dezen tijd in de voornaamste Euro- pesche dagbladen, de speelwerken van J. H. Heller te Bern aangekondigd. Waarom? Dewijl er geen fraaijere Kerst geschenken te bedenken zijn, en men ze dan ook vooral op de sierlijkste en eenvoudigste feesttafels, als het voor naamste prijken ziet. De echtgenoot kan zijn gade, de bruidegom zijne bruid, de vriend den vriend geen beter geschenk geven. Zulk een speelwerk, is door de ernstige of vrolijke melodiën die het doet hooren, in alle huisgezinnen welkom, verlevendigt jaren lang de aangenaamste herinnerin gen, is gezellig voor den eenzame, beurt den kranke op, met één woord: een Heller's speelwerk is overal op zijne plaats. Ook koffijhuishouders en restaurateurs zijn zij aan te bevelen. Zij houden de bezoekers bezig niet alleen, maar menigeen gaat juist daar eenige verversching gebruiken, waar tevens een Heller's speelwerk te hooren is, dat, zijne waarde steeds behoudende, altijd weder goed verkocht kan worden, als men een ander begeert. Bij het aankoopen van groote speelwerken behoeft de prijs niet in eens voldaan te worden, maar kan de betaling in termijnen geschieden. De melodiën, die Heller's speelwerken doen hooren, zijn met smaak en oordeel gekozen, zoowel uit de oude als nieuwe, meest geliefde opera's, liederen, dansen, kompositiën enz. De heer Heller is leverancier van verschillende hoven en op onderscheidene tentoonstellingen bekroond. Fraai geïllustreerde, uitvoerige prijscouranten worden gratis verzonden. Ook hun die zich kleine speelwerken willen aanschaffen, wordt aangeraden ze regtstreeks van de fabriek te ontbieden, dewijl er voor Heller's fabriekaat verkocht wordt, dat het niet is. Ieder echt werk en doos van Heller moet zijn naam voluit dragen. Wie te Bern komt, verzuime niet de fabriek te bezigtigen, hetwelk altijd volgaarne toege staan wordt. Correspondentie. Een brief uit 's Gravenliage moeten wy wegens plaatsgebrek tot het volgende nummer laten liggen. Afloop der Openbare Verhuring' van Weiland in de gemeente Helder, op 9 December 11., ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, in het lokaal Tivoli aldaar. Perceel 1, huurder G. Brouwer, voor f130; perceel 2, huurder G. Jannes, voor f 145; perceel 3, huurder L. Tjittes, voor f91; perceel 4, huurder G. Kroeb, voor f 77; perceel 5, huurder J. Smids, voor f 130; perceel 6, huurder M. Jannes, voor f175 en perceel 7, huurder D. van Hoolwerff, voor f 192, alles per jaar. Haven, van IJmuiden. BINNENGEKOMEN 9 December. Bestevaer, v. d. Plas, Batavia. Iïugh Ewingh, Edward, Maracaibo n. Rotterdam, als bijlegger. Hurricane, st., Fiumc. Anna, Dik, Aarhuus n. Schiedam, als bylegger. 10 December. Urauia, st., Pillau. VERTROKKEN 8 December. Echo, st., Newcastle. Weêrkniidiee Waarnemingen te Heiier. (Laniskeet.) .3 I S P Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 10 12 n. 0.4k. 771.73[f- 11.8 l.l - 3.6 0.85 Vlak.» 11 8 nw. 1.0,/ 773.06 13.1 3.0 - 0.9 0.S9 Vlak.+ 11 12 nw. 0.8 773 37J+ 13.4 1 2.6 - 2.0 0.89 Viak.+ Weêr3gesteldheid10 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooi. 11 Dec. 8 u. Digtbewolkt, mooi. 11 Dec. 12 u. Idem. Vol ijs. f IJa op stroom. Gevroren dikte van 9 op 10 Dec. 18 mM. 10 11 Dec. 6 MarBktnerlgten. Amsterdam, 9 December. Tarwe op leveriug hooger, Maart f 353. Rogge op levering weinig veranderd, Maart f 210, 209, Mei f 211, 210. Raapolie traag, Mei f 34}, Sept./Dec. f 35}. Petroleum: loco f 10} E., Dec. f 10} E. 10 December. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 353. R°?ge ja"ge Galatz f 208, 210, op levering iets lager, Maart f209, f 2Ó8, 207, Mei f 210, 209, 208. Koolzaad onveranderd, April f 357. Lijnzaad onveranderd, Archangel f 310. Raapolie onver anderd, Vliegend f 34, Mei f 34}, Sept./Dec. f 35}. Lijnolie willig, Vliegend f 31, Jan./Mei f 31|, Maart/Mei f 31 f, f, Juuij Aug. f 32}, Petroleum onveranderd, loco f 10} E., Dec. f 10} E. Vette Kalveren lste kw. 80, 2de kw. 70 c. per KG. Nuchtere Kalveren f5 a 10. Vette Varkens 42 a 49 c. per KG. Langedijk, 9 December. Bloemkool lste soort f -.2de soort -.Roode Kool f 10.2de soort f 8.Witte Kool f 6. 2de soort f4.Savoye Kool f 9.2de soort f7.per 112 stuks Prei f per 104 bos; Bieten f 11.a 17.per 1040 stuks; Wortelen f 3.a 3.50 per 1040 stuksRapen f 3.50, 2de soort f 2.50 per 104 stuks; Uijeu f5.75 per HL., dito op levering f 6. Rotterdam, 9 December. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1147 Runderen, 262 vette en Gras-Kalveren, 10 nuchtere Kalveren, 1018 Schapen en Lammeren, 437 Varkens en 175 Biggen. De prijzen warenRunderen lste kw. 80, 2de kw. 66 en 3de kw. 48 c.Kalveren lste kw. f 0.95 en 2de kw. f 0.75; Schapen 70 c.Varkens 48 a 53 c.; alles per KG. Boter, lste kw. f 70, 2de kw. f 66, 3de kw. f 60. Kampen, 9 December. Hooi. Buiten f 17.n 18.en Binnen f 18.n 19. LONDENSCHE BOTER- EN KAASMARKT. Londen, 8 December. Boter: Friesche 120/ a 130/, extra puik a Kamper a Zwolscho a Deventer a Kunstboter 74/a94/, extra puikja—/. Kiel 130/ a 150/, puikste a Eransche 110/ a 120/, eerste soort a Amerikaansche 100/ a 120/, eerste soort a Ostende a Kaas: Edammer 60/ a 62/. Gouda 56/ a 58/. Derby-Gouda 64/ n SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. G Paarden f 40 a 80 Ossen - a Stieren - a 14 Geldekoeijen -190 a 220 Kalfkoeyen - a Vaarzen - a Hokkclingen - a 16 nucht..Kalvercn- 10 a 22 Rammen - a 1260 Schapen -12 a 30 Lammeren f a 8 Bokken&Gciten -la 4 10 magere Varkens -10 a 18 25 Biggen -5a 8 Kippen c.- a 150 Eenden - 60 a 75 Boter per kop - 80 a 100 Kaas per kilogram - 30 a 45 Kip-Eijeren per 100 -600 a 650 Eend-Eijeren a Vervolg Nieuwstijdingen. Aangenomen de toezegging van beroep naar Schermerhorn door ds. II. van der Hoeven, predikant te Brielsch-Nieuwland, die bedankt heeft voor de beroeping naar Zuidzijpe en naar Drie huizen en Zuidscliermer. Men schrijft ons van Texel, dd. 10 dezer: z,De ongeveer 2 jaar geleden nieuwgebouwde vischscliuit Jobanua Wilhelmina, behoorende aan de jeugdige Verecniging Vooruitgang, is jl. Zaturdag avond in publieke veiling verkocht voor de som van f 2361. Te betreuren is het, dat deze Vereeniging door gebrek aan levensvatbaarheid reeds zoo spoedig moet ophouden te bestaan ze had voor onze gemeente en in de eerste plaats voor het Oude Schild zoo nuttig kunnen werken." «Bij de op gisteren gehouden stemming voor een Ingeland voor het bestuur van liet Waterschap der 29 Gemeenschappelijke Polders op Texel, zijn uitgebragt 510 geldige stemmen. Daarvan bekwam de heer C. Keijzer Pz. 250 stemmen en de heer C. Bz. Bakker 260 stemmen. Laatstgemeldc is alzoo gekozen." ,,De strenge koude en barre sneeuw moge voor velen onzer onaangenaam zijn, voor het wild en inzonderheid voor de hazen is deze weersgesteldheid noodlottig. Door hun spoor in de sneeuw verraden, worden ze door jager en hond vervolgd en spoedig zijn dezen het arme dier magtig. Gisteren kon men bij den poelier Peerenboom ruim een 20tal hazen zien hangen, die meest allen het slagtoffer waren van den winter. Te wenschen ware het, dat beperkende maatregelen werden genomen met opzigt tot het jagt maken op deze dieren, ten einde het uitrocijcn daarvan te voorkomen." «Heden is door de commissie, die zich ten doel stelt gedurende den winter aan de armen vier maal per week warme spijzen uit te reiken, geannonceerd: dat zij zich dezer dagen bij de ingezetenen zal aanmelden tot het inzamelen van gelden voor dat doel. Moge de commissie kasten en beurzen daarvoor geopend vinden, want de nood is reeds dringend en zal bij langdurigen winter zeer zeker, vooral in den polder Eijerland, ontzettend toenemen. Dat is trouwens op de hoofdplaats van Eijerland, de Cocksdorp, ook begrepen. Reeds is door den zeer eerw. heer pastoor Scholte eene verloting georganiseerd ten behoeve der algemeene armen, terwijl aldaar dezer dagen eene vergadering van de deftigste ingezetenen zal plaats hebben, ten einde middelen te beramen om gezamenlijk zooveel mogelijk in de dringendste behoeften te voorzien. Met genoegen vernemen wij, dat buiten Texel wonende grond eigenaars in den polder Eijerland zich niet onbetuigd hebben gelaten en hopen, dat dit edele voorbeeld navolging moge vinden." Men schrijft ons van den Hoorn op Texel, dd. 10 dezer: «De lezingen, door de heeren Muller, Mets en Vos alhier gehouden voor een liefdadig doel, heeft de som van f 62.15 opgebragt. Een woord van dank komt toe aan de heeren D. Bruin en P. «Ie Jager, die zich beijverd hebben de zaak zulk een gunstig resultaat te bezorgen." Oude Schild, 11 dezer. «De lezing, door den heer G. Klazinga gisteren avond alhier gehouden, had tot onderwerp: «Wonde- plekken." Verschillende heeren leverden eene bijdrage, van welke we kortheidshalve alleen vermelden een zeer flink geslaagd gedicht van den heer W. Metz Tz. Het dichtstuk, dat tot titel heeft: «Na den storm," heeft betrekking op 't verongelukken van schipper P. Duinker." Men schrijft ons van Petten, dd. 10 dezer: «Gisteren avond omstreeks 10 ure, strandde voor de Honds- bossclie zeewering alhier de Engelsehe smak Katc No. 1220 H, gezagvoerder Wilson, komende van Huil en bestemd naar Nieuwcdiep. Niettegenstaande de duisternis en gladheid waren de inwoners van Petten spoedig op de been en dewijl de redding boot hier niet van dienst kon zijn, werd het vuurpijlstel aangewend om de bemanning, bestaande uit 3 koppen, te redden. Hoewel reeds de eerste vuurpijl over boord ging en de lijn in de mast teregtkwam, bleef ze vanwege de donkerheid door de schipbreuke lingen onopgemerkt. Nu werd een tweede pijl afgeschoten, die weder over het schip vloog en door de schepelingen word aange grepen. Daar alles zeer vlug in zijn werk was gegaan, was een en ander geschied, nog vóór men tijd bad gehad de trossen der Reddingsmaatschappij aan te brengen. De manschappen op liet schip werd nu beduid, dat zij zelf eene tros aan de lijn moesten vastmaken. Ze deden dit, doch durfden zich niet van boord wagen, voor de burgemeester zich te water had begeven en zijn dorps- genooten door zijn voorbeeld had aangemoedigd de schipbreuke lingen van boord te halen, die zich daardoor reeds ten half dón ure iu veiligheid bevonden." Men schrijft ons van Scliagen, dd. 10 dezer: «Heden werd, onder begunstiging van fraai winterweder, eene harddraverij met paard en arreslede gehouden op de Gedempte Gracht alhier. Acht paarden eigenlijke harddravers waren niet aanwezig dongen mede, met den uitslag, dat de prijs, een regulateur, werd behaald door den heer B. Leijding, vau Zijdewind, met het paard «de Goede," en de premie, een kris tallen kaasstolp en twee idem botervlootjes met zilver gemonteerd, door den heer C. Brommer uit deze gemeente, met het paard «de Langmaan." De wedstrijd, waartoe eerst jl. Zondag door eenige ingezetenen het initiatief werd genomen, liep in de beste orde af en gaf weder het-sprekend bewijs, dat er slechts goede wil en ijver toebehoort om- ook in het langzame Nederland iets als met stoom in het leven te roepen. Als met stoom werd ook hier jl. Maandag, na afloop der vergadering onzer Landbouw-afdeeling, waarin deze zaak door een der leden, de heer L. Roggeveen Dz., was ter sprake gc- bragt, eene IJsclub geboren, die reeds p. m. 40 leden telt en die dadelijk eene Commissie uit haar midden benoemde, om de hier boven vermelde ingezetenen bij de organisatie der gehouden harddraverij ter zijde te staan. Zaturdag a. s. zal de Club op nieuw vergaderen om een bestuur te benoemen en den werkkring der Vereeniging nader te bepalen. Ben ik wel ingelicht, dan zullen hier genot en liefdadigheid hand aan hand gaan, namelijk het organiseren van wintervermakelijkheden en het verschaffen daardoor van arbeid aan Ijelioeftigen. Aan behoeftigen! Waarlijk, zij zijn in deze dagen hier niet minder aanwezig en lijdende dan ten uwent cii elders. En daarom zij hier niet misplaatst een woord van hulde aan mevr. Heijli- gers, de echtgenoote van onzen postdirecteur, die het initiatief nam voor eene spijskokerij ten behoeve harer arme geloofs- genooten, met het gelukkig gevolg, dat onderscheidene gezinnen om den anderen dag kosteloos eene uitstekende warme voeding erlangen. Voor zulke daden een bravo; ook voor hen, die der energieke vrouw en haar edel streven zoo krachtig ondersteunen." Tc Brussel is jl. Dingsdag een moeder met hare acht kinderen doodgevroren. TIVOLI. Door bijzondere omstandigheden kan liet Concert heden vond niet doorgaan. Op Zaturdag den 13 December 1879 hopen wij 3$ het 50jarige jubelfeest te vieren van onze geliefde Ouders: 3* PIETER SMIT »o< en 3< GRIETJE HOUTKOOP. 3< Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 13 December 1879. o<»< Strekkende tot algemeene kennisgeving, zoowel binnen als buiten de gemeente. Bevallen van een Meisje A. MELCHIORVISSER. Oudesluis, 8 December 1879. Den 8 December 1879 overleed te Zaandam, tot onze diepe droefheid, ten huize van haren Behuwdzoon, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mej. de Wed. A. H. TRIP, geh. VAN DEN BERG, in den ouderdom van 78 jaren en ruim 6 maanden. J. P. VAN VARIK. P. VAN VARIK—TRIP. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 79 jaren, onze Moeder, de Wed. H. PLAVIER, geboren KOORN. Uit aller naam, K. H. PLAVIER. Burg op Texel, 10 December 1879. Eenige kennisgeving. Ds Heer en Mevronw KELLERMAC FEE betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Helder, 11 December 1879. De Heer en Meïïonw GÖTZBRITT betuigen bunnen opregten dank voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. VISITES worden afgewacht Maandag en Dingsdag 15 en ÏO December a. s. Helder, 11 December 1879. MANS-, VROUWEN- EN KINDER- heden voorhanden; PRIJZEN ZEER BILLIJK. T. J. K.UIJPER, te Oosterend op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3