kaansche toestanden en Amerikaansehe rnensehen is inge nomen. De verwikkeling van liet stuk is verbonden aan eene groote erfenis, waarvan alle bovengenoemde geëman cipeerde dames leven, als op een gegeven oogenblik blijkt dat die erfenis wordt opgevraagd door een Araerikaanschen neef. Om nu in de voorregten van liet kapitaal te blijven, brengt het vijftal eerst met kracht zijne emancipatie in het vuur tegen den jongen Amerikaan, om hem te overtuigen dat hij ze niet aan de deur mag zetten; vervolgens neemt het 5tal de toevlugt tot de vrouwelijker hulpmiddelen:bekoring en coquetterie. Doch niets helpt! De Amerikaan lacht ze uit en wijst haar de deur, tot hij eindelijk vermurwd wordt door echte vrouwelijkheid cn lieftalligheid. Claire, mejufvrouw C. Poolman, die niets van emancipatie weten wil en de nuderwetsche deugd der huishoudelijkheid en beminnelijkheid bezit, overwint het geëmancipeerde vijftal in alle opzigten, verwerft zijn liefde en weet ten slotte door de magt harer deugden alles weer teregt te brengen. Ziedaar den loop van het stuk, dat hoogst vermakelijk is en uitnemend wordt gespeeld, maar één gebrek heeft, nl. een tal van onkiesche woordspelingen. Of de vertaler, de schrijver of de tooneelisten de schuld zijn van die hoogst ongepaste aardigheden, laten wij in het midden, maar als de Vereeniging dit stuk meer wenscht op te voeren, zal zij wel doen het nog eens te herzien. De goedkoope hazen te Delft zijn, naar het Vaderland mededeelt, konijnen. Het blad vraagt of wij nu misschien ook na het hanen-hennen-proces, het hazen-konijnen-geding zullen hebben. Het voorstel tot stichting van een abattoir te Rotterdam is bij den Raad aanhangig gemaakt. Om een terrein van circa 45 hectaren ten noorden van den Boezemsingel zullen, behalve gebouwen voor de administratie, de ambte naren enz., opgerigt worden drie groepen slagtgebouwen, waarin wekelijks 800 runderen, 800 stuks kleinvee en 700 varkens kunnen verwerkt worden. In een afzonderlijk slagthuis voor uitvoer zullen wekelijks 6000 stuks geslagt kunnen worden. Bovendien omvat het plan stallen, open pleinen, afdeelingen voor vetsmelterijen, bergplaatsen voor huiden en plaatsen voor mestverzameling, enz. De ver schillende gebouwen worden door een net van sporen ver bonden. De kosten worden geraamd op f 550,000. De winter is gekomen, zegt het Rott. Nblad o. a. in zijn „Winter-indrukken," cn met hem aanleiding en gelegen heid om wel te doen in dubbele mate. Het is zelfs voor het oogenblik de vraag niet of we eerst de theorie van het weldoen moeten bestudeeren. De knaap, die zijn neus onder de dekens wegtrekt, weet reeds dat er andere knapen zijn, die geen dek hebben. Welligt doet het zijn hart goed, indien hij weet, dat zijne ouders zich niet onbetuigd lieten, toen hunne hulp werd gevraagd. Er was ook genot in de wijze, waarop de meisjes verhaalden hoe de arme kinderen waren onthaald. Uwe dienstbode, die een woord heeft opgevangen, dat uit uw inenschlievend hart kwam, gevoelt liet, hoe gij, menheeren en mevrouwen, weet wel te doen, en zij zegent uw liuis. Er is meer warmte in uwe huis kamer, nu gij ook in de woning van den arme de glazen hebt ontdooid. Er is grooter gezelligheid in uw kring, terwijl gij in de kamer der weduwe inet hare kinderen reden tot dankbaarheid hebt gebragt. De /huiszittende armen," die door uwe hulp en die van uwe weldadige vrienden, zijn gevoed cn gedekt, zij droomen zaligedroomen van edelaardige menschen, die ook voor hen den winter tot een »tijd van zegen maakten. Kerk- en armbesturen, die de milddadigheid hunner stadgenooten hebben onder vonden, zij worden in dubbele mate aangespoord tot vol harding in hunne wel eens minder dankbare taak. Niemand immers onttrekt zich, en allen helpen met welwillendheid. Er is menschenliefde, die in sommige dagen aan de critiek zelfs der weldadigheid het zwijgen oplegt! De winter is gekomen. Laat het zijn tegelijk met de blijde boodschap: den bemiddelde tot dubbelen zegen, omdat hij den arme ten heil is! In de vergadering der vereeniging tot bevordering van nuttige kennis te Utrecht trad jl. Woensdag avond als spreker op de heer dr. G. IILeignes Bakhoven, leeiaar aan de Hoogere Burgerschool te Kampen, en behandelde de vervalsching van levensbehoeften en levensbenoodigd- heden. Spreker toonde aan van hoe groot belang het is goede lucht en water te hebben, hoe die luclit en dat water door schadelijke bestanddeelen kunnen bezwangerd worden. Verder toonde hij door proeven aan, hoe meel, koffij en wijn kon onderzocht worden, en eindigde zijn belangrijke voordragt door de aanwezigen op te wekken ieder naar zijn vermogen mede te werken om te trachten goede woningen en onvervalschte levensmiddelen te krijgen. De hooge regering en de gemeentebesturen kunnen in deze veel doen, maar zij vermogen niet alles. Financiëele aangelegenheden, oude regten zijn soms oorzaak dat zij, hoe gaarne ook, genoodzaakt zijn toestanden te moeten laten bestaan, die zij zoo gaarne anders zouden wenschen. Dit neemt echter niet weg, dat het van veel belang is, dat steeds zooveel mogelijk zorg aan de algemeene volksgezondheid besteed moet worden. Jl. Donderdag heeft zekere K., vroeger klerk ter secretarie te Rheden, die dezen zomer wegens verduistering van gelden naar New-York is gevlugt en vandaar dezer dagen is teruggekeerd, tot driemalen met een revolver op den burgemeester van eerstgenoemde plaats, den heer Brantsen, geschoten en hem daarbij ernstig verwond. Na dezen moordaanslag heeft K. zichzelven door een pistool schot van het leven beroofd. Ds. W. C. van Manen, predikant te Zierikzee, is bekroond wegens de beantwoording der prijsvraag van Teyler's Genootschap over de conjecturaalkritiek van het Nieuwe Testament. Een landboirwer uit een gemeente nabij Maastricht, die 's morgens vroeg een glas bier had gedronken, dat over nacht in de looden pijpen van een bierpomp was blijven staan, is aan lood vergiftiging gestorven. Men leest in het prospectus van een technisch bureau: ,/De fabrieken van kunstboter trekken meer en meer de aandacht. Vreemd is het echter, dat nog niemand op het denkbeeld kwam om ook kunstkaas te maken. De Chinezen zijn ons hierin voor; zij weten zich uit plautcnzaden kaas te bereiden, die overeenkomst heeft met onze magere soorten. Het bestanddeel der planten, dat in zijne eigenschappen niet al te ver afwijkt van de kaasstof der melk, bevindt I zich in de zaden der leguminosae, voornamelijk in erwten, linzen en hoonen. Men kan het in water oplossen en door zwakke zuren uit de oplossing nederslaan. Deze zelfstandigheid wordt dan ook plantenkaasstof genaamd. De Chinezen koken de erwten tot brei, scheiden het vocht door eene zeef af en voegen bij het laatste gipswater om de plnntenkaas te stremmen. De gestremde kaas, wrongel of runsel, wordt vervolgens op dezelfde wijze behandeld als de kaasstof, door lebbe vloeistof uit de melk afgescheiden. De massa neemt langzaam den reuk en den smaak van dierlijke kaas aan. Maar er is meer; nu en dan worden groote hoeveelheden bedorven boter in de nieuwsbladen te koop gebodenwaar schijnlijk dient zulke boter tot het bereiden van wagen smeer. En toch, is de ontbinding niet te ver gegaan, dan is zulke boter nog uiterst geschikt tot het maken van vette kaas. Men laat haar voorzigtig smelten en giet haar langzaam door eene dikke laag houtskool, dat ook tot het smeltpunt der boter verwarmd is. Door zulk eene een voudige bewerking verliest de bedorven boter veel van haar kleur en reuk. De laatste blijft wel eenigszins prikkelend, maar zij heeft dat gemeen met dien van oude kaas. Zulke boter kan door water in den emulsieven vorm gebragt en vervolgens onder afgeroomde melk gemengd worden. Daarop stremt men de melk, en ga men verder te werk zooals dit voor vette kaas gebruikelijk is. Het voordeel in de methode gelegen is, dat men zuivere room en derhalve goede boter erlangt voor die, welke min of meer bedorven was en bovendien vette kaas maakt. Is het verschil in prijs tusschen kunstboter en koeboter groot, dan zou men ook van de eerste gebruik kunnen maken om kunstkaas te maken. Jl. Zaturdag zijn in Tattersall de paarden van den heer Edmond Blanc verkocht, allen gunstig bekend. Een vierspan bruinen heeft 24,000 francs opgebragt; een span Amerikaansehe phaeton-paarden 12,000 francs; een span Russische dravers 11,500 en een tweede dito 8000 francs; een Engelsch volbloed dames-rijpaard 4000 francs; een Engelsch-Arabisch span 16,000 francs. De laatstontvangen berigten uit Lima betreffende den oorlog tusschen Peru en Chili-Bolivia luiden als volgt: Op 15,000 man schat men de sterkte der Chilianen te Pisagua ontscheept, welke haven door hoogstens 1500 man der geallieerden bezet is. Toen de Chilianen zich van Pisagua meester maakten, waren zij beschermd door liet vuur van de zestien schepen, waaruit hunne vloot bestaat. De wederstand, door de als met een tooverslag opgeworpen batterijen geboden, was heldhaftig. Generaal Buendja, opperbevelhebber der tweede divisie van het Peruaansche leger, is, na het vernemen van de landing der Chilianen, naar San Bernardo teruggetrokken. In Peru zijn alle manspersonen van 18 tot 60 jaren, in staat de wapenen te dragen, opgeroepen tot de krijgsdienst. Voor eenige dagen, zoo leest men in een brief uit Philadelpliia aan de Tunes, dd. 25 November 11., kreeg een aannemer van begrafenissen eene bestelling voor een zeer fraai met laken en fluweel bekleed en met zilver beslagen, met wit satijn gevoerd kistje, bestemd voor een dooden hond, welke twintig jaar lang de afgod was geweest van eene rijke familie te New-York. liet dier werd, in eene wit satijnen wade gewikkeld en met zijden linten omwonden, in het kistje gelegd en met groote staatsie in den familie-grafkelder op eene der begraafplaatsen in den omtrek bijgezet. Zes rijtuigen met de leden der familie volgden het lijk. De inwoners van Steilacoom, een plaatsje gelegen in het Amerikaansehe territoir Washington, loven 2000 dollars uit voor hem, die derwaarts komen en er eene of andere fabriek oprigten wil. Dc Koning van Abessinië heeft zich bereid verklaard in vrede met Egypte te leven, als de groote mogendheden een schikking waarborgen. Om zulk een schikking mogelijk te maken, zal de Koning zijn eischen moeten matigen. Zij waren oorspronkelijk de volgende: 1. Teruggave van de aan Abessinië ontnomen kuststreek; 2. Verwijdering der daar gevestigde Mohatnedaansche koloniënii. Ver goeding der daar sedert de inlijving bij Egypte geheven belasting, ten bedrage van 50 millioen francs; 4. Teruggave der Bogos-landen5. Rectificatie der grenzen aan den Nijl 6. Erkenning van Koning Johannes als Keizer van Abes sinië; 7. Egypte zal aan de zuidelijk van Abessiuië wonende Mohamedaansche stammen geen wapenen en ammunitie verschaffen; 8. Opheffing der douane tusschen de Egyptische stad Zeilah en Abessinië. Een beschonken inlander heeft eergisteren te Calcutta tweemalen op den onder-Koning geschoten zonder hem te raken. De moordenaar werd gevat. Brieveu uit de Residentie. i. In de hofstad is het de laatste dagen regt vrolijk toegegaan. St. Nicolaas is nog steeds de goedhartige heilige, de groote kinder vriend, maar hij wordt lustig op zijn ouden dag; hij zit voor aan gastmalen en concerten en zoo waar wisselt hij de toga tegen het dolle maskarade-pak en tuimelend beweegt hij zich onder eene bonte, uitgelaten menigte. Men moest den ouden man naar huis brengen. En wat voorpret voor hij verschijnt! Al kleurt de koude de neuzen rood, de gladheid de knieën blaauw, Spui-, Veenen- en Hoogstraat wemelen van koop- en kijklustigen. Eene dubbele file van rijtuigen is wel is waar hinderlijk, maar in den Haag heeft men geen haast; men heeft er tijd voor een groet, een handdruk, een blik in 't ronde. Toch, wanneer ik nu verschrikt op zij moest springen voor een rijtuig, dan weêr 10 minuten moest wachten op het op dc been brengen van een gevallen paard, caramboles maakte met passerenden, met welke ik dergelijke aanraking juist niet wenschte, stokken in 't oog, hakken op mijn toon, ellebogen in de zijde ontving, dan dacht ik met weemoed aan de passages en boulevards van Parijs en Brussel. De centra dor beweging zijn te 's Hage te klein geworden voor hare steeds wassende bevolking. Dat het echter gemakkelijker is de bevolking te vermeerderen of te lokken dan straten te verbroeden, bewijzen de langethans gelukkig ook breede Pootcn, waar pene rij van trotsche magazijnen verrijst, die een waanligen overgang vormen tot het bijna voltooide justitiepaleis. Dit gebouw, zooals het daar staat, zal waarschijnlijk aan menigeen evenzeer tegenvallen als de begrooting zijner kosten, zoo als ze daar ligt. De rekening is namelijk driemaal zoo groot als de berekening. Ook mot de bijna voltooide koninklijke stallen die, als een populair schrijver aanmerkt, als gebouw meer indruk maken dan dc koninklijke paleizen, heeft dezelfde vergissing plaats gehad. Vraag: Wat is eene begrooting? Antwoord: Een bedrag van f», fi of 7 cijfers, die men echter naar willekeur verplaatsen kan. Maar koeren wij tot St. Nicolaas terug. De kinderen vieren recht gezellig feest in het Opera-Gebouw, stt-numn iu met Lhërie in een hartelijk „Wien Neêrlandsch bloed" en wuiven lustig met do vlaggetjes, die de heer Okluiijsen voor hen uit niets te voorschijn toovert. Maar ook de ouderen zijn niet vergeten. De Witte Sociëteit had hare zalen des avonds ook voor de dames der leden opengezet die van die vrijheid een ruim gebruik maakten, om toch eens van nabij de plaats te zien, waar manlief zoo gaarne toeft. Thans echter de frac' aangetogen, eene valsche neus opgezet en ons gewaagd onder de bonte menigte, die te middernacht de zaal en loges van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen vulde. Kunst had getracht de zaal het aanzien van eenen „temple moresque" te geven doch de Wetenschap had hierbij klaarblijkelijk te kort geschoten, maar de menigte boeide spoedig al mijne aandacht. Wat verscheidenheid van ljonte costumes! Hier passeert eene elegante marquise aan den arm van een' ernstigen Spannschen edelmanginds wandelt een Javaansche liaden met eene „Azuccna," Chineschc Mandarijnen met eerzame nonnen, Spaansch landvolk met Scheveningsche vischvrouwtjes. Romeinen inet edele burgvrouwen, Engelschen met ontzettende hoeden cn whiskers met zeer voorspoedig ontwikkelde „bóbé's" daartusschcn dwarrelen Pierrots, arlêquins, herauten, schoor steenvegers, koks, saltimbangcrs, rondventers, ridders, domino's, débardeürs, neeren met of zonder masker, allen in bonte mengeling dooreen of dansend op de maat van het uitstekend bezette orchest. Mijn oog aan den vreemden aanblik verzadigd hebbende wenschte ik gaarne iets meer te weten van het „treibeir und schaften" der feestgenooten, maar hier wachten mij teleurstellingen. Wie ooit in België, Frankrijk of Italië carnavalsfeesten of Duitsche maskerades heeft bijgewoond, zal waarschijnlijk dezelfde gewaarwordingen ondervinden. Hierop dit feest van Hollanders geene dartelheid of uitgelatenheid. Ernstig en stil wandelden dc paren rond, elkander bekijkende. Een costuum koopen, huren of maken is niet moeijelijk, maar de rol spelen van de persoonlijkheid die men voorstelt is minder gemakkelijk. De meesten brachten liet er dan ook treurig af. Treedt men op als schoorsteenveger, Pierrot of arlequin, dan is het niet voldoende rustig door de zaal te wandelen en achterliet masker misschien allerlei grappige gezichten te trekken. Zij zijn liet die veel tot levendigheid en vrolijkheid bij moeten dragen en moeten dit niet overlaten aan liecren die van de gecireerde trappen vallen en midden in de bloempotten van den heer van der Laan te regt komen. Ecu ruiten-pak, hooge hoed of lange whiskers maken nog geen Engelse-liman. Uit spraak en gedragingen moet. zulks ook blijken en die dit niet kan, kome op als monnik of andere bescheidener rol. Wezenlijk grappige costumes waren er zc-er weinige, geestige volstrekt niet. Grappige episodes kwamen niet voor. Druk geïn trigeerd werd er ook niet. Het met veranderde stem elkaar toe roepen „ik ken jou wel!" kan men toch moeijelijk een geestige intrigue noemen. Maar ik laat mij medeslepen door mijne vitzucht. Hoe kan ik weten of er geïntriglieerd is, ja dan neen? Hoe vele geestige opmerkingen kunnen mij ontgaan zijn? Vooral na de pauze toen de champagne frappée de geesten lastiger cn de beenen losser had gemaakt. Ik hoop van harte dat de indruk, dien ik ontvangen heb, verkeerd is geweest. Algemeen is men het echter eens dat de vorige hals veel geanimeerder, veel vrolijker en geestiger waren, zoodat er achteruitgang te constateren valt. En toch zou het zoo jammer zijn, indien feesten van dezen aard bleken geene levensvatbaarheid te bezitten. Men kan er zich ongestraft onscha delijke scherts veroorloven; onberispt kan men vrolijk, ja, uit gelaten zijn. Ieder is toegevend, goedaardig, gereed en geneigd te lachen of toe te juichen. Geen betere gelegenheid om hier en daar onschuldige maar welverdiende lessen te geven, eene schoone een woord in te fluisteren, dat haar misschien aan genaam ontroert. Al staan we achter bij de Duitschers in vindingrijk vernuft, bij de zuidelijke volken in geest en „l'art du reparti," toch is het goed eens los te breken uit den dagelijksc'hen sleur, uit liet „ewige einerlei," uit den knellenden band der vormen en der etiquette. Pan is reeds dood, met zijne schare van feeën en nymphen. Ccrvantes heeft den doodsteek gegeven aan ridders en roman helden. Moet thans Momus er aan en is voor goed dc eeuw aangebroken der dassen en vesten, wit als.... een lijkkleed, der hoeden en bóvénkleederen, zwart als.... het graf? Bracht St. Nicolaas ons veel vreugde, voor ouden van dagen cn zwakken was de felle koude, die zich onafgebroken doet ge voelen eene droevige verrassing. Droeviger nog verrastte de firma Enthoven Co. 000 harer arbeiders met de mcdedeeling dat hun arbeid voorloopig ontbeerd kon worden. Ook andere industriëelen gaan zwanger van dezelfde plannen en dan is het mogelijk dat in 's Hage andere kreten zullen vernomen worden als die der vreugde. Gelukkig heeft de hemel door zijne sneeuwmassa's wat werk verschaft. De gracht langs het „Bezuidenhout" wemelt van schaatsenrijders en het Voorhout lokt 's middags duizenden wan delaars, die de sierlijk getuigde narrensleden komen bewonderen. Maar ook hier valt kennelijk achteruitgang te constateren. De sierlijke sleden, begraven onder bont, met hare rossen vol pluimen en rinkelbellen, worden zeldzaam. Wel ziet men vele huurkoetsiers hunne oude inoeder het Voorhout eens rondtoeren. De vele sneeuwlooze winters, Spanjaarden, Americanen en Pincofisen zijn van die afwezigheid misschien oorzaak, waartoe ziekte en reislust der vorstelijke familie ook het hare kan toebrengen. Verheugen zich opera en comedie in een druk bezoek, Puls heeft zijn café-chantant moeten sluiten. „Le genre grivois" maakt hier geen opgang. Treuriger is het, dat het gemeentebestuur de planucn van ondernemers van het aanstaande saizoen te Sehevc- ningen te verlevendigen niet begunstigt. Het badhuis exploitec- rende, kan het ook moeijelijk zijn eigen concurrent worden. 't Is een voordeel van eene groote stad, dat ze alle groote talenten aantrekt. Zoo trad onlangs madame d'Askoff hier op in //3G millions de Gladiator," een stuk van Aug. Labiche, die thans kandidaat is voor (ie vacature in de „Academie." Ze was bijgestaan, volgens de annonces, door een gezelschap uitstekende artisten. Spel en stuk maakten echter beide volkomen „fiasco." De Franschman, met vingt sous in zijn zak, droomt gaarne van millioenen en vooral van 't genot ze te verteren, er mede rond tc werpen. Montc Christo en le Nabab zijn steeds populair en ook mr. Gladiator was de held van den dag. Eene cocotte is natuurlijk de hoofdpersoon, die op de grofste wijze den millio- nair om den tuin leidt. Deze koopt parapluies voor 3000, over jassen voor 5000 francs, huurt alle fiacres voor den schouwburg, alles om zijne dame te believen. Hij speelt eindelijk een partij écarté met een ondenkbaren medeminnaar, waarhij hun leven inzet is. In 2 van de 4 bedrijven krijgt inen dronken acteurs te zien en mademoisellc Susanne krijgt eindelijk haar Gladiator, nadat ze den medeminnaar afgeschrikt heeft door dc* erkenning „d'avoir commis une petite faute." Waar wij nog Bouwmeester, de dames Sablairolles, Poolman, van Bienen bezitten, behoeven we werkelijk die vreemdelingen niet na te loopen, maar wat moet een vreemdeling van ons denken, wanneer hij in onze groote bladen leest, „dat Holland waarschijnlijk de eer zal te beurt vallen, bezocht te worden door Francois Coppée; wanneer hij de ontvangst opmerkt, die aan dc heeivn Ilavard, Aicard cn Amicis te beurt valt. Maar onthalen wc Coppée op oesters cn champagne, dan maakt hij misschien een versje op ons en „nous voilii" wereldberoemd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2