IfSlI SIOifM. Ingezonden Mededeelingen. MUZIEKALESKATINC-RINK. ADVERTENTIE N. Visolit>erlgten. Jl. "Woensdag kwamen binnen de sloep Ulbo, schipper J. Smit, aanbrengende 1200 schelvissehen, die verkoclit werden voor f 32.50 't honderd dood en levend. Donderdag arriveerden de sloepen Sirene, 9chipper J. Zwartveld, aanbrengende 2100 schelvissehen, die dood en levend f 23.50 't honderd golden, benevens eenigo puntjes rog en vleet. J. Hofland, schipper J. van der Hoeven, aanbrengende 2900 schelvissehen, die f 25.50 't honderd dood en levend opbragten, alsmede een weinig rog en vleet. De Schokkers vingen van 30 tot 400 schelvissehen, die f 35 43 't honderd golden. Gisteren zijn geen sloepen binnengekomen, doch alle Urkers en Enkhuizers gingen naar zee en bragten van 30 tot 400 schelvissehen aan, die 1' 27 h 1' 34 't honderd opbragten. Benoemingen., enz. Aan jhr. mr. C. J. A. den Tex is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januarij a. s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem in die betrekking bewezen, en is tot burge meester dier gemeente benoemd mr. G. van Tienhoven, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal. De luit. ter zee 1ste kl. C. de Klopper wordt met den 31 dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam en dat bevel met den 1 Januarij a. s. opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. E. L. Ehnle. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 December. Bij de beraadslaging over Hoofdstuk Y werden bij de afdeelingen Onderwijs twee amendementen verworpen tot vermindering van den post subsi dien aan te zwaar gedrukte gemeenten. Een amendement van den heer Moens, om een meinoriepost uit te trekken voor de uitvoering der nieuwe schoolwet, werd ingetrokken, nadat de minister verklaard had, dat de aanneming niet tot vroegere ver werping. niet tot vertraagde invoering zou leiden, en nadat de heer Keuchenius sterk het amendement bestreden en de houding van het Kabinet en de gehouden rede van den minister Six afgekeurd had. De post onderhoud van historische monumenten werd door aanneming van een amendement van den heer de Jong met 40 tegen 36 stemmen verminderd met f 75,000. Hoofdstuk Y werd aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. Breedvoerig besprak in de zitting van Woensdag de heer de Jong de Rijkslandbouwschool. Ilij gaf toe, dat het onderwijs goed was ingerigt en dat de school als wetenschappelijke inrig- ting met lof genoemd mogt worden. Ook het proefveld is groot genoeg, maar men overdreef hier en daar. 't Kwam hem o. a. dwaas voor om f 44,000 te besteden voor een stal met 4 koeijen. Mede wees hij er op, dat er b. v. 208 soorten van aardappelen werden verbouwd. Men moest tegen dergelijke zaken waken. De heer Sickesz vroeg waarom toch gewacht werd met het tot stand brengen van de hoeve en de andere gebouwen. Reeds verleden jaar is het geld toegestaan, 't land is gekocht, maar nog altijd ontbreken de gebouwen. Men schijnt nu het oordeel van den rijksbouwkundige voor het onderwijs er over te vragen, maar die zal toch wel weinig verstand hebben van het bouwen van een kooyenstal. Hij zag kans oin in eene maand met een (linken timmermansbaas de bestekken, enz. gereed te hebben. De heer de Yos van Stccnwijk protesteerde tegen de opdrijving der uitgaven. Eerst is f 35,000 toegestaan, thans wordt do uitgave reeds begroot op f 44,000. ~k Was werkelijk tijd om curatoren aan het hooltl der Landbouwschool te stellen. Do minister beloofde voortgang en zeide, dat nog dit jaar de aan besteding zal plaats hebben. Ilij bragt voorts een woord van hulde aan de bekwaamheid en den ijver van den heer Jongkindt Coninck. Zitting van Vrijdag 12 December. Na «le behandeling van 1 een drietal wetsontwerpen van ondergeschikt belang, werd de begrooting voor Marine aan de orde gesteld. De minister van Marine behandelde het aangevoerde door een drietal sprekers, deed o. a. uitkomen dat uitbreiding van het korps mariniers nu reeds geschiedt, doch dat verdere uitbreiding eene som van minstens f 40,000 's jaars zou kosten. Tegen den aanbouw hier t? lande van torpedobooten naar Engelsch model bestaat volgens den minister geen bezwaar. Omtrent het pensioen der off. van gezondheid bij de zeemagt, zegt de min. wijziging toe, iu dien zin, dat de verkrijging van pensioen voor die off. mede op 30 jaar wordt gesteld. Het gehcele hoofdstuk wordt aangenomen met 53 tegen 3 stemmen. Verder worden aangenomen: het ontwerp tot goedkeuring eener overeenkomst met de Noderl. Zuidooster-Spoorwegmaatschappij met 52 tegen 4 en dat tot onteigening voor den spoorweg Til burgNijmegen met algemeene stemmen. Vervolgens komen aan de orde hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) en hoofdstuk VII B Financiën, die beiden worden aangenomen. FranKrijli. Sedert 1785 beeft er hier te lande zulk een koude niet geheerscht als dezer dagen. De gemeenteraad van Parijs heeft dan ook voor zijn rekening al het beddegoed dat in de banken van leening beleend was doen lossen en aan de eigenaars teruggegeven. Onder het groot aantal rampen waarvan de bladen melding maken, komen vijf gevallen voor van brievenbestellers ten platten lande, die in de sneeuw doodgevroren zijn gevonden. De Gaulois was verkeerd ingelicht toen hij meldde, dat de ex-Keizerin Eugénie zich van Spanje naar Zoeloe- land zou begeven, om eene bedevaart te doen ter plaatse, waar haar zoon gevallen is. De ex-Keizerin is te Parijs aangekomen en onmiddellijk naar Galais vertrokken, om van daar zich weêr naar Engeland te begeven. De politie-agent Pre vast, die uit hebzucht vier jaar geleden zijn verloofde en onlangs een juwelier vermoordde en de lijken in stukken sneed en in de stadsriolen wierp, is door de Parijsche regtbank ter dood veroordeeld. Onlangs hebben vijf peisonon aan het spoorweg station te Laissac 's avonds ten 10 ure eigenmagtig eene locomotief genomen en zijn er mede naar Roder gestoomd, ondanks het protest van de spoorwegbeambte, die op dat oogenblik alleen aanwezig was. Den volgenden morgen ten 5 ure bragten de heeren de locomotief terug, maar werden opgewacht door eene sterke politiemagt, die hen in verzekerde bewaring nam. Engeland.. Aan Daily News wordt uit Weenen gemeld, dat een oom van Vorst Milan van Servië op de jagt door 's over sten lijfarts is doodgeschoten, tot welk feit een ongelukkig toeval had aanleiding gegeven. Dultseniand. Daggenhausen, die den diefstal pleegde in het zilver magazijn van den heer van Loon te Rotterdam, is uit de gevangenis te Duisburg, waar hij zijne vijfjarige tucht huisstraf voor dat feit onderging, ontsnapt. Ook vroeger, na zijne eerste arrestatie, wist hij te ont- vlugten. Te Stuttgard is jl. Dingsdag het circus van Herzag een prooi der vlammen geworden. Twee stalknechts en zeven paarden kwamen bij die gelegenheid jammerlijk om het leven en bijna al het materieel ging verloren. Niets was tegen brandschade verzekerd. Oostenrijk. De aanslag op liet leven van den Keizer heeft overal indruk gemaakt en wordt door alle bladen als eene ver- foeijelijke onderneming gebrandmerkt. De Neue Freie Presse, te Weenen, echter voegt aan hare betuiging van afschuw de opmerking toe, dat zij den tot waanzin gestegen haat begrijpen kan, die in Rusland liet plan tot Vorsten moord doet rijpen. „Die haat," zegt het blad, „geldt niet den persoon des Keizers, maar het keizei schap, de instelling, die niets dan één halfgod en millioenen slaven kent. Dat stelsel moge echt Russisch zijn, nationaal en historisch, maar het is Aziatisch en de Russen voelen gaandeweg behoefte om als Europeanen geregeerd te worden. In den constitutionelen regeringsvorm bestaat wel niet het eenige heil en hij is in vele landen niet meer dan een vermomd absolutisme, maar reeds de erkenning van het beginsel, dat de burgers regt hebben aan de regering deel te nemen en het toezigt op het gebruik der belastingen te houden, beteekent een krachtigen vooruitgang, zelfs al wordt dat regt besnoeid enontdoken. Door eene constitutie worden de bewoners van een Staat eerst tot volk ver heven de absolute monarch heerscht over eene kudde vee. De Russen willen ontkomen aan het vernederend be wustzijn, de regten van den menscli te moeten ontberen. Er is voor hen geen middel, hunne wenschen tot het oor van den Keizer te laten komen; nu kiezen zij het schrik- kelijkste: den moord. Dat is barbaarsch, maar tot barbaren heeft men hen opgevoed en gedrild. Men kan van hen niet verlangen, dat zij in de dagbladen, in volksvergade ringen en vereenigingen op de tribune hervormingen zullen vragen. De dagbladpers is in Rusland gemuilband bij de behandeling van binnenlandsche aangelegenhedenvergade ringen en vereenigingen van politieke strekking zijn ver boden en behalve den kansel is er geene tribune voor sprekers. Men heeft hen, die vooruit willen, zoo lang naar Siberië gezonden, tot zij uitgestorven zijn en de nihi listen hunne plaats innamen. De behandeling van staat kundige aangelegenheden heeft men onderdrukt., nu heeft men de zamenzwering; in de plaats van adressen, welker onderteckening bestraft werd, ontmoet het Hoofd van den Staat nu den moordaanslag." Zwitserland. Te Davos, in het kanton Graauwbunderland, de om hare gezonde lucht bekende geneesplaats en waar ook 's winters eenige honderden lijders vertoeven, teekende in den morgen van den 3 dezer de thermometer 20 graden onder nul. Italië. De Fanfulla deelde voor eenige dagen bijzonderheden mede omtrent een veteraan, oud 103 jaren, die zich in het hospitaal San Luigi te Turijn bevindt. Ilij heet Campanella, is in Genua geboren en woont sedert 30 jaren in Turijn. Hij rookt dagelijks zijn pijpje, drinkt twee liter wijn per dag, wandelt de stad door zonder stok en leest de Unitiï Cattoliea zonder bril. Hij heeft met Napoleon in Rusland en bij Waterloo gevochten, en is in dienst van Piëmont getreden, nadat Genua aan het huis van Savoije ten deel was gevallen. Ilij heeft zeven Koningen begraven en achttien veldslagen in Europa bijgewoond. Nog eiken morgen staat hij met het krieken van den dag op, gaat de mis bijwonen en bezoekt vervolgens de zieken in het hospitaal, voor ieder van welke hij een vriendelijk, opwekkend woord heeft. Ilij loopt nog regtop en is trotsch op zijn hoogen ouderdom, dien hij zoo eervol draagt. Hij zelf schrijft zijn lang leven toe aan zijne matige en ingetogen levenswijze. Rusland. De ongedeeld gebleven wagens van den keizerlijken bagagetrein, waarop den 1 dezer bij Moskou de bekende aanslag gewaagd werd, kwamen drie dagen later op het station van den Nicolai-spoorweg te St. Petersburg aan, waar zij in groote mate de algemeene belangstelling trokken. De hoofdconducteur van den trein, Prochor Melentjeff, deelde bij die gelegenheid nog de volgende bijzonderheden omtrent het voorgevallene mede. In den trein zaten, behalve het dienstpersoneel, nog 99 personen en bedienden nit 's Keizers gevolg. Dat al deze lieden ongedeerd gebleven zijn, is niet zoozeer toe te schrijven aan liet feit, dat de ontploffing plaats had onder dat gedeelte van het dubbel spoor, waarvan de trein geen gebruik maakte, want die ontploffing was zoo hevig, dat de geheele trein er ligt door in de lucht kon geslingerd zijn: doch de eerste uit werking van den schok was, dat de beide locomotieven en een bagagewagen van de overige wagens losgescheurd en van deze laatsten er vier dwars over den weg geslagen werden, hetgeen de overigen terstond tot stilstand bragt. Een baanwachter en een agent van politie schijnen de eenigen geweest te zijn, die bij het ongeval letsel van eenige beteekenis gekregen hebben. De bevolking te St. Petersburg toont bijzonder veel geestdrift over de redding van den Keizer. De Pall Mali Gazette uit, op welken grond zal nader moeten blijken, het vermoeden, dat de Grootvorst-troonopvolger niet geheel onschuldig is aan hetgeen er te Moskou geschiedde: men weet, dat zoo iets in de geschiedenis van Rusland geene zeldzaamheid is en dat er herhaaldelijk sprake geweest is van zekere spanning tusschen den Keizer en zijn ver- moedelijken opvolger, doch het is niet te denken, dat het Engelsche blad daarop alleen zijne onderstelling zal gronden. Het huis te Moskou, waaruit de mijn tot onder den spoorweg gegraven was, is jl. Donderdag nagenoeg door de verbolgen volksmenigte gesloopt. Alles werd er kort en klein geslagen, totdat het der politie eindelijk gelukte een einde aan deze vernieling te maken. Er hebben nog steeds vele inhechtenisnemingen plaats. Dc te Moskou verschijnende Russkia Wedomosti meldt, dat de gouverneur- generaal van dat gewest, Vorst Dolgoruki, begonnen is met al de eigenaars der huizen in de voorstad, waar het station gelegen is in het geheel 196 man gevangen te nemen. Spanje. Het nieuwe ministerie is niet bijzonder heusch in de Kamer ontvangen. De minister-president Canovas weigerde over de oorzaken der ministercrisis nadere opheldering te geven, nadat hij verklaard had, dat de Cubaausche kwestie haar had uitgelokt. De afgevaardigden maakten daarop zulk een spektakel, dat de voorzitter de zitting moest sluiten. Vijftien generaals hebben hun ontslag gevraagd en men gelooft, dat het hun verleend zal worden. Aan generaals, vooral aan politieke generaals, heeft Spanje zulk een over vloed, dat het als een weldaad voor het land zou beschouwd kunnen worden, als een paar dozijn stil ging leven. Berigt aan ieder, die zich goed wil kleeden, Allen, die hunne aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote Kleêrenmagazijnen van dc „BKLIjE JAHUHVIëKK'' te Parijs, hebben dat huis hunne inge nomenheid betuigd over de soliditeit, de élégance en de goede snid hunner kleederen. Wij bevelen onzen lezers, die hunne winterkleederen nog niet besteld mogten hebben, daarom bijzonder aan, zich tot de BEIjliE JAIlBIH'IEHE te wenden, overtuigd als wij zijn, dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïllustreerde Catalogus wordt gratis en franco toegezonden aan ieder, die daarvoor franco aanvrage doet. Burgerluis.© Btanci. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturrlsg. ONDERTROUWD: P. A. Penning, konstabelsmaat en F. C. Siesterman van Ooije. C. L. de Meijer, vuurstoker en G. Stuivers. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: L. BomliolT, geb. Griep, D. M. de Groot, geb. Snel, Z. J. Barbnrini, geb. Tjittes, D. A. Selderbeek, geb. Groot, D. T. Kikkert, geb. Kikkert, D. A. v. Zwijndrecht, geb. v. Wiugaarden, D. J. C. W. v. d. Moolen, geb. Jansen, Z. OVERLEDEN: M. C. Moll, 80 jaren. J. A. v. Luinen Hubert, 54 jaren. G. Fehres, geb. Iloogschagen, 88 jaren. H. Keijzer, geb. Arts, 66 jaren. I,evenloos aangegeven 1. Gemeente St. MAARTEN. Van 7 November tot 14December. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. GEBOREN: Guur'tje, dochter van Jacob Hillegonds en Guurtje Eriks. Elizabeth Petronella Frcderica Carolina, dochter van Barend Dirk van Starckenborg van Straten en Frnncoise Arnoldine Caroline van Bijlcvclt. Pieter, zoon van Abraham van der Steen en Maaltje Stoffel. Jantje, dochter van Gerrit Sohoorl en Jantje Slotemaker. Aaltje, dochter van Pieter Bijvuct en Trijntje Hoogvorst. OVERLEDENGeene. Gemeente SCHOORL. Van 1 tot 30 November. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Jan Hakof en Aafje Jonker. GEBOREN: Jan, z.oon van Reijer Bas en AntjeGutker. Anlje, dochter van Cornelis Paarlberg en Trijntje Akkerman. Petrus, zoon van Petrus Schoen en Geertje Zonderzorg. Ag nes Martiua, dochter van Wilhelmus Cornelis Jol en Geertje Boots. Anna Ilelena, dochter van Titus Valerius Kossen en Grietje Ludeke. OVERLEDEN: Klaas, 27 jaren, z.oon van Bastinan Nederveen en Annigje de Wit. Antje, 24 jaren, dochter van Cornelis Jonker en Antje Sevenhuijzen. Jeannctte Angeliqu,e Elisabeth de Villcpoix, 70 jaren, weduwe van Gerrit vau den Bosch. Jan, 21 dagen, zoon van Reijer Bas en Antje Gutker. Tair.cs, 12 jaren, zoon van Klaas Plevier en Antje Rampen. V er volg N ieuwstijdingeii. Omtrent den moordaanslag te Rheden deelt de Arnh. Crt. nóg eenige nadere bijzonderheden mede. De dader is een gewezen klerk der gemeente Rheden, tevens brievengaarder te Steeg, Kleinhout genaamd. De hoogbejaarde burgemeester, die ondanks zijne jaren dagelijks nog met ijver zijne werkzaamheden verrigt op het gemeentehuis, wandelde jl. Donderdag ongeveer half vier van de secretarie naar zijne woning. Op weg derwaarts werd hij plotseling door diie revolverschoten getroffen. Gelukkig echter zijn de wonden niet van gevaarlijken aard. Althans voor het oogenblik is men daaromtrent gerust en bestaat er alle hoop, dat de waardige man weder geheel herstellen zal. De aanleiding tot de daad weet men niet; maar wel is algemeen bekend, dat Kleinhout, toen hij nog in zijne vroegere betrekking was, groote verpligting had aan den heer Brantsen. De Oldenburgsche Landbouwinaatschappij heeft den 9 dezer twee voor de ontwikkeling der Oldenburgsche land huishoudkunde belangrijke kwesties behandeld. De eene betrof' het verbeteren en cultiveeren van geest- en veenlanden door het opbrengen vau slijk of klei. Men zal nu trachten te bewerken, dat van het bestuur der spoorwegen in het belang van die zaak billijke tarieven worden verkregen. De andere betrof het oprigten van een rundveestamboek voor den Oldenburger Wesermarsch, waartoe met algemeene instemming werd besloten. (Voor Jeverland bestaat reeds zulk een stamboek). ZONDAG 14 DECEMBER 1879: Getrouwd: WILLEM THOMAS CLOUS, Officier van Gezondheid 1ste klasse bij Zr. Ms. Marine, en JOIIANNA ROZINA KOSTER. Amsterdam, II December 1879. Getrouwd WILHELM CADOVIUS en ELISABETIIA CHRISTINA FIORANI, j die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen har- i telijken dank betuigen, voor de belangstelling, bij de vol- trekking van hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 11 December 1879.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3