Ingezonden Mededeelingen. KERSTMIS^m IVlEUWJAAR. ADV E RT E N T I N. Zitting van Maandag 15 December. Ingekomen ia een ontwerp betreffende het Hoog Militair Geregtshof, voorstellende maatregelen tot bezuiniging. Een zestal wetsontwerpen van ondergeschikt belang worden eenparig goedgekeurd. De be raadslaging over het Oorlogs-budget wordt geopend. Onder de sprekers behoorde de heer Schepel, die de vrees uitte, dat de vestingwerken niet aan 't, doel beantwoorden. Hij wilde eeno parlementaire enquête omtrent den staat der vestingwerken in verband met onze legervorming. Een der volgende sprekers, de lieer van der Schrieck, betoonde zich weinig ingenomen met den persoonlijken dienstpligt. Ook verklaarde hij niet te dweepen met de Pupillenschool; hij had liever gezien, dat men het Instruetie-bataillon had uitgebreid. Aan de pensioenwet voor onderofficieren wilde hij terugwerkende kracht vcrleencn. Weêrknndiee Waarneitaii te Helder. Landstal Engeland. Nader wordt bevestigd, dat de moordaanslag op lord Lytton, Onderkoning van Britscli-Indië, niet met de staat kunde in verband staat. Een telegram uit Calcutta zegt, dat de dader is een inlander van goeden huize, een gewe zen gouverneinents-ambtenaar. Ilij bood geen tegenstand toen men hem gevangen nam. Men zegt dat hij onlangs uit een krankzinnigengesticht ontslagen werd, en dat hij dronken was toen hij de daad beging. Duitsoniand. In het Rybniker bosch hij Loslau in Silezie werd den 9 dezer een Zigeuner bende, uit elf mannen, vrouwen en kinderen bestaande, dood om een bijna uitgedoofd vuur gevonden. Oostenrijk. Te Weenen werd onlangs op een publieke verkooping in de hitte van den strijd de overjas van den deurwaarder en de parapluie van den afslager mede verkocht. Toen bet publiek vertrokken was en de heeren bun eigendom misten dachten zij eerst dat zij bestolen waren, docli spoedig bleek het, dat zij het zelf tegen spotprijzen van de band gedaan hadden. Nu graaf Andrassy bet glibberig pad der diplomatie verlaten beeft, beproeft bij zijn geluk op een andere gladde baan. Hij legt zich namelijk toe op schaatsenrijden. Men kan hem lederen morgen in het bosch bij Pesth op het ijs zien, waar hij zich in die edele kunst oefent. Hartverscheurend zijn de berigten omtrent de over stroomingen in Hongarije. Zes dorpen werden geheel vernield en de bevolking vond men later doodgevroren in een bosch in de nabijheid. Verscheidene honderden personen worden vermist en ruim 10,000 zijn zonder dak. De militaire magt maakt zich bij het redden en verzorgen der ongelukkigen weer zeer verdienstelijk. rinslanci. Nadere bijzonderheden omtrent het onderzoek naar den aanrander van den Keizer melden thans, dat de mijn, die onder den spoorweg gegraven was, zoo kunstig aangelegd en zoo goed bedekt en verborgen was, dat zelfs, al had de politie te voren kennis van het plan gehad, een onder zoek toch weinig zou gebaat hebben. De galvanische batterij, die, zooals men weet, in een roode kist stond, was geheel met lompen, enz. bedekt, zoodat men den koffer geheel zou hebbeti moeten omhalen, voor men iets verdachts had gevonden, terwijl de. draden onder Ideeden verborgen lagen. De aanleg getuigt van eene snoodheid en gesle penheid, die verbaasd doen staan over het mislukken. Spanje. De ministeriële crisis, die slechts aarzelend geweken is, evenals zij aarzelend tengevolge van 's Konings huwe lijk omstaan of liever aan het licht getreden is, heette geëindigd door het optreden van het kabinet Canovas, maar schijnt daarmede pas te zijn begonnen, zoo weinig geniet liet nieuwe ministerie nog liet vertrouwen. Dit, bleek in de zitting van den 10 dezer, toen er zulk een tumult in de Kamer ontstond, omdat de premier weigerde de redenen van de crisis toe te lichten, dat de president genoodzaakt was, de zitting op te heffen. Paus Leo beeft de jeugdige Koningin de gouden roos geschonken. Dc nuntius te Madrid zal haar dit klei nood dezer dagen overhandigen. Kerstmis en Nieuwjaar zijn aanstaande! De ouders weten schier geen keuze te doen om de wenschen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebben? Neen, dat zou over 8 dagen stuk zijn. Hoe jammer van zooveel wegge gooid geld! Neen, dan is het beter een Warm stuk kleêren te koopen, dat hun zal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Raadpleeg daarom, voor die aankoopen, het sclioone geïl lustreerde album van de BKLLB JABIMB\II3KK te Parijs, dat u op franco aanvrage gratis en franco wordt toegezonden. Bcrlsten lietrelenie de Stooimartmaatscliami Nederland. op reis van batavia naar amsterdam Prinses Amalia... 13 December Kaap St. Vincent gepasseerd. Prins v. Oranje.. 13 December van Snez vertrokken. Prinses Marie.... 13 December Point de Galle gepasseerd. op reis van amsterdam naar batavia: Voorwaarts21 November van Suez vertrokken. Koningin Emma.. 14 December van Snez vertrokken. Prins Hendrik.. 14 December Kaap Carbocïra gepasseerd. in lading naar nederland: Madura27 November te Batavia aangekomen. Conrad9 December te Batavia aangekomen. in lading na vu oost-indië CelehesVertrekt 20 December van Amsterdam. Kon. der Nederl. Vertrekt 3 Jannarij 1880 van Amsterdam. BurgerllJKo Stand. Gemeente HELDER, van Zaturdag tot Dingsdag. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. BevallenA. C. Meijes, gcb. Bouwer, D. Overleden: J. Metselaar, G4 jaren. H. Pronk, 4 maanden. A. J. Boon, geb. Èdelenbosch, GG jaren. Gemeente SCHAGEN, van 9 tot 15 December. OndertrouwdGeene. GetrouwdD. Roggeveen en T. Kramer. Bevallen: Gnürtje Swart, geb. Biersteker, D. Overleden: Rensjc Schermer, 16 jaren, wonende te Zijpe. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 15 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Jolian, zoon van M. Blanlcendaal en C. Groot. Cornelia, dochter van J. Weel en M. Hof. Engeltje, dochter van P. de Vries en O. Mantel. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van C. Bakker en V. Witsmeer. Simon Martinus, 3 weken, kind van P. Tesselaar en T. Wagemaker. Ja O B Windrigting en kracht. Bai'ometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 zzw. 9 k. 771.60 f 14.60 1.4 - 3.0 0.96 wein.gv. la 12 zto. 1.2 773.65 |13.55 1.7 - 2.6 0.98 Slechtw. 16 8 zto. 0.5 776.16 f16.06 - 2.6 - 6.1 0.83 Vlak. 16 12 zzo. 0.4 776.14 f16.04 - 1.0 - 5.3 0.80 i, Weersgesteldheid: 14 Dcc. 12 u. Digtbetrokken, vochtig. 15 Dec. 12 u. Dikke mist, vochtig. 16 Dec. 8 u. Helder, vorst, mooiweer. 16 Dec. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 15 op 1G dezer 7 inM. ijs. Haven van IJmuiden. binnengekomen 14 December. Aurora, Zwaai, Nerva. Tliistle, st., Dantzig. vertrokken: 13 December. Cygnet, st., Rotterdam. Eddystone, st., IIull. Drammen, st., Drammen. Christiania, st., Cliristiania. Catalan, st., Liverpool. 14 December. Irene, st., Middell. Zee. Hamburg, st., Hamburg. Falke, Pundt, avontuur. Sappho, st., Rotterdam. 15 December. European, st., Huil. PURMEREN DER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 138 stapels kleine Kaas, f 35.per 50 kilogram. 5 middelbare 34. Boter: laagste prijs f 1.20, hoogste prijs f 1.30 per kilogram. 85 Runderen; stug, prijshoudend. 25 Paarden. Veulens. 55 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 81 nuchtere f 8 a 22 per stuk, stug. 70 vette Varkens, f 0.40 a 0.50 per pond, matig. magere fa per stuk, 91 Biggen, f 3 a 5 per stuk, stug. 758 Schapen en Lammerenvette vlugger, hooger. Overhouders 560 Ganzen, f 2.25 a 2.75 per stuk. (stug, lager. 410 Zwanen, 4.a 5.50 hectoliter Appelen, f a per hectoliter. h Peren, H a Kip-Eijcren f 8.a per 100 stuks. Eend-Eijcren a Kievits-Eijeren n a Marte-ttoerigten. AMSTERDAM, 13 December. Tarwe op levering onveran derd, Maart f 357. Rogge op levering iets hooger verkocht, Maart en Mei 1' 207,208. Raapolie vast, Mei f 35, Sept./Dec. f 36. AMSTERDAM, 15 December. Tarwe op levering lager, Maart f 355. Rogge nieuwe Petersb. f 208op levering onveranderd, Maart en Mei f 208, 207. Raapolie willig, Vliegend f 34, Mei f 35, 34?, 35', 35, Sopt./Dec. f 36$. Lijnolie willig, Vliegend f 31}, Jan. f 31}, 31, Jan./Mei f 31?, i, Maart/Mei f32, 31?, Junij/Aug, f 32£, Vette Runderen 1ste kw. 83, 2(le kw. 75, 3de kw. 68 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 170 a 300. Nuchtere Kalveren f 6 a 9. Vette Varkens 42 a 50 c. per KG. LANGEDIJK, 12 December. Bloemkool 1ste soort f 2de soort f Roode kool f 10.2de soort f8.Witte kool f 2de soort f Savoye kool f 9.— 2de soort f 7. alles per 112 stuks. Prei f per 104 bos. Bieten f a f en Wortelen f a per 1040 stuks. Rapen f 2de soort f per 104 stuks. Uijen f 5.50, op levering f6. per hectoliter. ALKMAAR, 13 December. Paarden f a Veulens f a 2 Koeijen f 75 a 150, 12 Kalveren f 14 a 25, 214 Schapen f 14 a 23, Lammeren f a 20 vette Varkens f 12 a 20, 55 Biggen f 6 a 8, Bokken f a ALKMAAR, 15 December. 3 Koeijen f 225 a 250, 74 vette Kalveren f 40 a 90, nuchtere dito f a 385 Schapen 20 a 32, 150 vette Varkens 38 a 52 c. per kilogram, magere Varkens f a HOORN, 12 December. 170 Schapen f 20 a 28, 15Varkens 44 a 52 e. per kilogram. HOORN, 13 December. 18 hectoliter Tarwe f 11.50, 4 h. Rogge f 6.33 h. Gerst f 6.34 h. Haver f 5.75, Mosterdzaad f 21.Karweizaad f 16.50, 64 li. Boonen: Bruine f 18.Gele f Paarden f 8.16 h. Erwten: Vale f 16.Groene f 20.Graauwe f 22.Witte f li. Aardappelen f a alles per hectoliter. manden Appelen f a f en m. Peren f a per mand. 1426 kilogr. Kopboter f 1.25 a 1.40 per kilogr. Kippen f af. en Eenden f a per stuk. Kip-Eijeren f af. en Eend-Eijeren f a per 100 stuks. 16 Paarden f 10 a 150, Koeijen f a ,20 Kalveren f 8 a 24, 150 Schapen f 16 a 26, Lammeren f a 50 Varkens f 10 a 16, Zeugen f a 230 Biggen f4.— a 8. ROTTERDAM, 15 December. Vlas. De vraag op het land was wederom zeer levendig. Heden werden 5000 steen ter markt aangevoerd, waarvoor eene zeer goede vraag bestond, doch echter slechts gedeeltelijk verkocht werden door de hooge eischen der houders. KAMPEN, 15 December. 345 vaten Boter van 20, 68 van 10 en 300 stukken van i kilogram. Prijs f 1.25 a 1.35 per kilogram cn f 30.a 34.per 20 kilogram. LONDEN, 16 December. Runderen, Schapen en Lammeren, Kalveren en Varkens. Runderen 6 sh. 4 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 6 sh. 0 d. en Varkens5 sh.Od. persteen. Vervolg Nieuwstijdingen. Door den waarnemenden genie-kommandant is gisteren alhier aanbesteed het maken van een Artillerie-loods op het voorplein der Artillerie-kazerne alhier. Van de 17 inschrijvers is als aan nemer voorgedragen de hoer A. Vos Rz., voor f 14,984. Benoemd zijn: tot heemraden van het ambacht van West friesland, genaamd Drechterland, wegens de Zuiderkogge de heer D. Stam, en wegens de Westerkogge de lieer C. Spaans Pzn. tot hoogheemraden van den Hondshossclic en Duinen tot. Petten, wegens Duinkavel de lieer J. C. Peeck, en wegens Drechterland de heer P. Schuurman; tot heemraden van liet ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Medemblikkerkogge de heer D. Langercis, en vanwege de Hoog wouderkogge de heer J. Paauw; tot hoofdingeland-plaatsvervan ger van Westfriesland, vanwege liet ambacht de Vier Noorder koggen, de lieer K. Winkel. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: z/Zelden kwam ons eene nijengeur behaaglijker voor, dan die, welke heden morgen, reeds op gertiimen afstand van het lokaal der spijskokerij voor belioeftigen, door ieder wiens reukorganen in normalen toestand waren, kon worden genoten. Die geur, ze scheen ons toe te roepen wat door liefde en eens gezindheid kan worden verkregen en hoeveel daar kan worden gedaan om liet lot van onzen evenmensch te verzachten. Ze vond haren oorsprong, in 't dorste maal voor dezen winter: //erwtensoep," dat door de goede zorgen der commissie voor spijs- nitdeeliug op smakelijke wijze werd bereid en waarvan wij met genoegen vernamen, reeds met dankbaarheid door onderscheidene huisgezinnen is gebruik gemaakt." Men schrijft ons uit Scliagen, dd. 15 dezer: //Gisteren avond voerde de Rederijkerskamer de Roos alhier ten tweeden male ten tooneele liet blijspel met zang in acht tafcreelen: de oude Kleêrkooper, of een vriend in noodnaar liet Hoogduitscli van O. F. Berg, liet stuk waarmede onze Kamer is opgetreden in den hier gevoerd wordenden tooncelwedstrijd. Zweeg ik over de eerste opvoering, uit principe om liet woord daarover geheel aan de jury te laten, over dc tweede acht ik mij geregtigd u een enkel woord te sclirijven. En dan doet het mij genoegen met onverdeelden lof te kunnen spreken van de toewijding door alle medewerkenden de souffleur incluis betoond om dit voor dilettanten bepaald moeijelijk stuk zoo glansrijk van stapel te doen loopen als gisteren avond het geval was. Ieder, 't bleek duidelijk, was met den besten wil bezield om naar zijn vermogen tot oen goed geheel mede te werken. Ik zou te veel ruimte van u vergen, wilde ik eenigerniate in bijzonderheden treden; toch kan ik niet nalaten aan te stippen, dat de oude kleêrkoopcr voortreffelijk was, geheel de type van een eerlijken, goedhartigen, humoristischen Israëliet uit dc volks klasse; dat Ernestine eene debutante, die, als plaatsvervang ster, in ééne week hare niet onbelangrijke rol had moeten instudeeren in haar natuurlijk, soms zelfs gevoelvol spel blijk gaf van uitmuntenden aanleg; dat tante Goretschek eene echt vinnige oude tante, Stamper (de verstrooide, koelbloedige apo thekers-bediende) uitmuntend, Ducker do geregtschrijvcr (een debutant en plaatsvervanger) zeer verdienstelijk, en de rol van den schurk Sternfels in goede handen was, terwijl verder want ik moet eindigen de overige medewerkers, om eene scheepsterm te gebruiken, alle zeilen hadden bijgezet. Wat het genoegen van den avond niet weinig verhoogde, was de zang, Izaiic Stern (de kleêrkooper), een tenor die gehoord mag worden; Stamper, eene stem voor zijne coupletten als ge maakt; Ernestine, eene zuivere, gevoelvolle sopraan, en.... accom pagnement van den lieer Otto! Waarlijk, wij Schagers mogten wel zeggen: //Mijn liefje" enz. Dat onze Harmoniekapel ons tussehen de bedrijven aangenaam bezig hield, zult ge wel willen gelooven, en dat //het bal zeer geanimeerd was," verneem ik zooeven uit zeer vertrouwbare bron." Men schrijft ons uit Winkel: „De nood die bijkans allcr- wege heersclit, doet zich ook in deze landbouwende gemeente dringend gevoelen. Gebrek aan werk, gevoegd bij den achterstand veroorzaakt door den ongunstigen zomer, heeft in menig gezin groote behoefte doen ontstaan. Ten einde daarin te voorzien, riepen de heeren KI. Rezelman, K. Knecht, Alb. Sloos, J. H. Bergman en J. W. van Hoogstraten een vergadering te zamen, waarop ongeveer vijftig ingezetenen bijeen kwamen. Het resultaat der besprekingen was dat men algemeen vóór het denkbeeld van werkverschaffing gestemd was en daaraan verbinden wilde het verstrekken van brandstoffen en voedingsmiddelen. Dientengevolge hebben de ingezetenen getuigenis afgelegd van hun goeden zin door in te schrijven op ruim 400 werkdagen en voor ongeveer f 700 aan voedingsmiddelen. Een cn ander heeft de commissie, die daartoe benoemd is, in staat gesteld zooveel mogelijk in dc behoeften te voorzien." De waarneming der betrekking van commies van aanne ming der Marine te Rotterdam wordt met ingang van den 1 Januarij a. s. opgedragen aan den gepensioneerden luitenant ter zee 2de kl. P. Iloltzapffel. Uit liet Noorden meldt men aan het U. D. «Al wat beenen heeft, en die gebruiken kan, staat en vliegt oj) de smalle ijzers over het ijs en vcrcenigingcn en kasteleins schrijven wedstrijden uit. En als met de harddraverijen stijgt ook het cijfer van prijs en premie elk jaar en de beroemdste rijders binden de schaatsen niet onder tot lager dan f 100. Ze trekken eigenlijk voor «dat sommetje" den neus op. Is het bij harddraverijen, zooals de booze wereld zegt, tussehen de strijders niet pluis, of liever, is het tussehen hen al te pluis, ook op het ijs zijn diplomaten, die wel weten op welke wijze zij moeten concurreeren, opdat niemand met ledige handen naar huis ga. Men zegt het ik niet. Het bier vindt thans veel aftrek en naar punch is nog meer vraag dan naar Amcrikaansche Spoorweg-papieren. De scholen zijn woest en ledig. Die 8 jaar oud is, moet schaatsen lecren loopen en die jonger is moet niet door de koude gaan. De meester loopt eindelijk ook mcê, om toch bij de kinderen te zijn. Eere zijn kinderlievend hart! De scheepvaart is op non-activiteit, zonder de pakhuizen be hoorlijk voorzien te hebben. Zelfs is er in 't Noorden geen jenever genoeg. Geen nood! Schiedam blijft en de spoorwegen zijn er! Er worden wat glaasjes gloeijend vergif gedronken tegen de koude voeten! Na 't schaatsenrijden, de lezingen. Velen, zeer vermoeid, vallen bij een leeg glas, in presentie van een geacht en gevierd spreker, in slaap en roepen soms droomend uit: op zijl Er wordt thans druk geredeneerd in huisgezinnen en op visites. Onderwerpen zijn: de koude nu en in vorige winters de landbouw wandel-leeraars, wat ze weten en niet weten, en de strijd tussehen modernen, gereformeerden, mannen cn vrouwen onder 't kruis, Ilellebroekianen, Ledeboerianen en naturalisten. Over al die geloovigen wordt gesproken en getwist, en als de klok tien slaat kruipt men in 't bed zonder eenige rancune over dit of dat en snurkt den graauwen morgen en den pannekoek weltevreden te gemoct. Des daags bemoeit zich de hoer met zijn vrouw een weinig, en met zijn vee veel en 's avonds zet hij het gesprek van den vorigen avond weêr voort, dat hij gladweg vergeten heeft. Zoo komt hij nooit achter 't fijne van de zaken en daar heeft hij geen hartzeer van. Voorts gaat de boer uit gasten. Daartoe trekt hij een wijde broek aan en te veel discht men hem dan ook niet op. De tafel is den gansclien dag niet leêg cn 't een gaat naar binnen om 't andere te verdringen. Een enkele keer kijkt hij even buiten de deur, maar niet lang. Zoo gaat het winterleven voorbij, tot dat dc lente komt, die heel mooi is, maar tot den landman, die, zegt een dichter, zijn vaderlijk erf, hoe klein, voor geen koningskroon zou missen, zegt: Adam! gij moet werken!" Te Parijs is een tapper op het denkbeeld gekomen voor zijn deur uit sneeuw een soort hut te bouwen en daarin twee tafeltjes en zes stoelen te zetten. Boven de deur leest dc voorbij ganger de woorden /,Groenlandsche gelagkamer." Den geheelen dag vindt men in de //Groenlandsche gelagkamer" bezoekers. Prins Reuss Köstritz Hendrik XX die, zooals men weet in den afgeloopen zomer met de paardrijdster Clotilde Loisset in het huwelijk trad, hoeft afstand 'gedaan van zijn titel en aan genomen dien van //Harry, vrijheer van Reichènfels, nadat vooraf vergunning daartoe hem door den regerenden vorst van het prins dom Reuss was verleend. Door Gods goedheid beviel heden van een welgeschapen Dochter E. DE MILDT, geb. DE BUISONJÉ. Bemind (Gelderland), 16 December 1879. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de Wed. R. BOEIISEN, geb. KOSTER, in den gezegenden ouderdom van ruim 76 jaren. Uit naam der Familie, C. LIST. M. LIST— BOERSEN. Wieringen, 13 December 1879.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3