Lezing en Voordragten, T R Y F Q S A. ADVERTENTIËN. Herv. Kerk te Callantsoog. dienstpligt. Ter oplossing van den nood bij het kader zou hij o. a. onderofficieren willen vergunnen te huwen. Met een leger- organisatie bij de wet kon hij zich niet vereenigen. Alle artikelen werden goedgekeurd. Zitting van Woensdag 17 December. Na eene uitmuntende verdediging door den minister van Oorlog, zijn achtereenvolgens aangenomen: de vesting-begrooting met 61 tegen 16, en Hoofdstuk VHI der Staatsbegrooting (Oorlog) met 57 tegen 20 stemmen. De beraadslaging over Hoofdstuk IX (Waterstaat enz.) is aan gevangen. Fran Vs rUK. Minic, de uitvinder van het naar hem genoemde geweer, is dezer dagen te Parijs overleden in den ouderdom van 75 jaren. Engeland.. De dagbladen bevatten een brief van den beweerden «Tichborne," alias Thomas Castro, alias Arthur Orthon, geschreven aan den heer Guildford Onslow. De veroor deelde bevindt zich thans in de gevangenis te Portsea, alwaar hij het nommer 1139 heeft. Hij hoopt alles van de optreding van een liberaal ministerie, en was gelukkig toen hij vernam dat in den laatstverloopen tijd volks- manifestatiën ten zijnen behoeve gedaan waren. Dit feit geeft hem de overtuiging, dat hij nog altoos vrienden heeft, die niet gekocht kunnen worden en op welke niemand inyloed kan uitoefenen. Hij acht dat het voortaan nutteloos zal zijn op nieuw een proces te beginnen over de nala tenschap zijner voorvaderen, en als hij vrij zal zijn, zal hij voor zich en de zijnen een ander vaderland opzoeken, waar regtvaardigheid bestaat. Bij voortduring betuigt hij zijne onschuld en hij verzoekt zijne vrienden hunne pogin gen om hem te Nottingham of elders tot Parlementslid te doen verkiezen, te staken; „want," zegt hij, „nooit zal ik mijn geweten bezoedelen door zitting te nemen in eene vergadering met degenen, die mij van mijne goederen beroofd hebben!'' Ginds, zoo meldt men o. a. uit Londen aan het Rott. N.blad, zweven ze door Regent-, James- of Hyde- Park, op de breede ijskorst, waarmede de sierlijke vijvers zijn bedekt geworden. Die krachtige, gespierde jongelingen, vrij in hunne bewegingen, vrij in de open lucht, het gelaat door den scherpen wind roodgekleurd, inaar jube lende en juichende onder het genot der gezonde ligchaams- oefening. En ginder onze bevallige deerns, met de korte rokjes, zorgvuldig geplooid en naauwsluitend de rappe leden om gordend, het voetje gesteund op 't smalle strookje staal, de handen in 't motje weggedoken en oogen sprekend van geluk en vreugd en tintelende van een zorgeloos leven. Hier zweeft zij en daar zweeft hij en straks, wanneer ze elkander op hetzelfde pad ontmoeten, dan worden de handen ineengestrengeld. Vooruit, te zaam vooruit! De ijsbaan leidt tot een weg door heel een verder leven. Glad ijs! jongelui, glad ijs! Een angstkreet weerklinkt; de duizende stemmen zijn in een noodkreet zaamgesmolten. Help! Help! de verrader lijke ijskorst heeft zich onverwachts geopend. Een vijftig tal jongen van dagen plassen en spartelen in een ijskouden stroom en kermen om hulp en redding. Redding daagt. De krachtige leden van de Royal Humane Society, in het kurkenpak gestoken, alles bij de hand, wat tot redding noodig is, hunne tenten tot verpleging der geredden geopend, geneeskundige hulp onmiddellijk bij de hand. Bij tientallen zijn zij ingebragt en de een verlaat na den ander het depot der menschelijke voorzienigheid, om in het vervolg van tijd de ijikorst te mijden en de moderne skatink-rink in hare aangetaste eer te herstellen. In menige woning heeft de dood door het venster ge keken; toen zijn de luiken gesloten. De veelbelovende, zeventienjarige dochter is 's morgens tintelende van levens lust de woning ontsnapt en 's avonds levenloos terugge- bragt. Diepe rouwe! een bloem door de vorst van den stengel gerukt, een moeder-, een vaderhart door de winter vorst bevroren. Een offer aan het ijs betaald. (Op één dag, 2 dezer, werd een honderdtal drenkelingen door de Royal Humane Society opgevischt). Glad ijs! O, God, glad ijs! De strijd tusschen de Engelschen en de Afghanen bij Kaboel en Bala-Hissar heeft Donderdag, Vrijdag en Zaturdag geduurd. Volgens een depêche van generaal Robert is het voordeel ten slotte aan de Engelschen gebleven. De gecombineerde aanval had jl. Zaturdag plaats en de Afghaansche stammen, die met de bevolking van Kaboel in contract stonden, werden met groote verliezen terug gedreven. De Engelsche troepen verloren bij die gevechten 6 officieren en 43 manschappen, terwijl 10 officieren en 76 manschappen gewond werden. Volgens Daily News heeft de Peruaansche legatie te New-York een telegram uit Panama ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van eene overwinning door de Peruanen behaald b.j Tarapaca. Van de 2500 Chilënen zouden 1000 zijn gesneuveld, en 15 kanonnen zouden zijn buitgemaakt. Toen de Engelschen Cetewayo gevangen namen, hebben zij gedacht dat de dynastie der Chakas met hem zou uitsterven, of althans dat de ex-Koning der Zoeloes geene nakomelingen had. Tot hunne groote verbazing is thans ontdekt, dat de onttroonde monarch een zoon van twaalf jaren heeft., die woont bij zijnen oom, Umdwakwaba, een der broeders van Cetewayo, die zich met zijne opvoeding belast heeft. Nu rijst de vraag, waarom de koninklijke gevangene, wiens babbelzucht opmerkelijk is en die nooit ophoudt met zijne omgeving over zijn verleden, zijne vele heldendaden en zijne familie te spreken, nooit een woord gezegd heeft over zijnen zoon, en dus houdt men het er voor, dat hij het geheime voornemen koestert, Engeland met het bestaan van dien zoon onkundig te laten, ten einde deze niet lastig gevallen worde en eens zijne regten op den troon der Zoeloes kunne doen gelden. Verscheidene Engelsche bladen zijn van meening, dat Groot-Brittannië misschien voorzigtig zou handelen, als het zelf zich met de opleiding van dien jeugdigen Prins belastte. Ten dien einde zou hij naar Engeland gezonden moeten worden, hetgeen hem echter voorzeker nooit zou beletten later als pretendent op te treden. Eusland.. Omtrent den moordaanslag van den 1 dezer op Keizer Alexander te Moskou verneemt men nog enkele bijzonder heden, die doen zien, met hoeveel beleid en voorzigtigheid de aanslag beraamd was. Om alle verdenking weg te nemen, indien soms huiszoeking gedaan mogt worden terwijl de yoorbereidende werkzaamheden nog aan den gang waren, had men de kamers van het huis, in welks kelder de mijn begonnen was, met portretten der keizerlijke familie versierd. Ook was de ingang van de mijn zorgvuldig verborgen en de draden der batterij, die de mijn moest doen springen, waren achter het behangsel gelegd. De batterij zelve was in een eenvoudig kistje geplaatst, gelijk voor huiselijk gebruik in alle woningen gevonden wordt. Zelfs al had de politie slechts eenige uren vóér de komst van den Keizer de woningen langs den spoorweg onderzocht, dan zou alleen een zeer naauwkeurig onderzoek den aanslag aan het licht hebben gebragt. De Rijkskanselier zou aan den Keizer, toen deze uit de Krim was teruggekeerd, het programma hebben voor gelegd van de staatkunde, die hij denkt te volgen. De Lmidensche Globe, die dit mededeelt, voegt er bij, dat de grondslag dezer staatkunde is de vrede, waaraan Rusland in de eerste plaats behoefte heeft. De kanselier acht de handhaving van de goede betrekkingen met de buurstaten, Duitschland en Oostenrijk, onmisbaar. Toen hij onlangs te Berlijn vertoefde, was hij aan het werk om die betrekkingen op den voet van vroeger te herstellen, en hij meent hierin te zijn geslaagd. Oostenrijk denkt aan niets anders dan aan de verzekering van de uitvoering van het tractaat van Berlijn, en Rusland is bereid de daartoe strekkende pogingen van het Weenor Kabinet te ondersteunen. Wat Frankrijk betreft is de kanselier van gevoelen, dat Rusland den loop der Republiek kalm moet gr deslaan. Naar men verzekert heeft de Keizer dit programma goed gekeurd. Inderdaad, de binnenlandsche toestand van het Moskovitische rijk is te hagchelijk, dan dat niet de buiten- landsche politiek door de regering voor geruimen tijd op den achtergrond geschoven worde. ItaJLie. Overal heerscht nood onder de mindere standen. Bij de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van Openbare Werken een ontwerp van wet ingediend, waarbij voor zijn departement tien millioen en voor dat van Binnenlandsche Zaken twee millioen beschikbaar gesteld worden, bestemd om onmiddellijk openbare werken van plaatselijk belang te doen uitvoeren in de arme gemeente, waar de werkende stand in een ellendigen toestand verkeert. Voorts is, op voord ragt van den minister van Landbouw en Koophandel, bij koninklijk besluit eene Staatscommissie benoemd, welke in last heeft onderzoek te doen naar de oorzaken van de tegenwoordige duurte der voedingsmiddelen in Italië, en de middelen van herstel op te sporen. Het ministerie heeft zich jl. Zondag vereenigd met het voorstel om in 1882 te Rome een wereldtentoonstelling te doen plaats hebben. Berieten betreffenie Je Stoturartiaatscbappi] Nederland. OP KEIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: PrinsesAmalia... 13 December Kaap St. Vincent gepasseerd. Prins o. Oranje.. 15 December van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 13 December Point. de Galle gepasseerd. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA Voorwaarts21 November van Suez vertrokken. Koningin Emma.. 14 December van Suez vertrokken. Prins Hendrik.. 14 December Kaap Carboeïra gepasseerd. IN LADING NAAR NEDERLAND: Madura27 November te Batavia aangekomen. Conrad9 December te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË CelebesVertrekt 20 December van Amsterdam. Kon. der Kederl. Vertrekt 3 Januarij 1880 van Amsterdam. Burgerlljlie Stand. Gemeente HELDER, van Dingsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: W. Baas, timmerman en J. Groot. P. de Beer, schoenmaker en E. Messcher. GetrouwdGeene. Bevallen: A. Schong, geb. Genet, D. W. van Duurc, geb. Knip, D. M. Heijlman, geb. Everliard, D. Overleden: J. M. C. E. Willems, 3 maanden. A. Haren, 3 weken. C. Giltjes, 6 maanden. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 10 tot 17 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Trijntje, dochter van Pieter Hin Pz. en Johanna Weel. Aafje Maria, dochter van Koenraad Kalf en Johanna Bruin. Klaas, zoon van Cornelis Eelman en Jannetje Roeper. Jacob, zoon van Simon Lap Az. en Grietje Bruin. Hendrikus Her- manus Lucas Marie, zoon van Joseph Gaspar Maria Kruse en Hclena Johanna Meijer. Overleden: Barber Koorn, 65 jaren. Grietje Koorn, 79 jaren, weduwe van Hendrik Plavicr. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 November. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenNan, zoon van S. Smit en G. Mulder. Maartje, dochter van J. Kooij en A. Wagemaker. Pieter, zoon van N. Wagemaker en M. Bakker. Maartje, dochter van P. Bais en G. Scheltus. Johannes, zoon van P. Keijzer en M. C. Boersen. Overleden: Simon Bakker, 8 weken, zoon van J. Bakker en A. Koorn. Hermanus Julius Wesman. 33 jaren. Weêrtnnli£e WaarnemiMen te Helder. Landsteel Windrigting en kracht. zzo. 0.2k. nto. 0.2 no. 0.1 Barometer mM. Stand. Afvv. 775.52 776.64 777.79 fl 5.42 tl 6.51 fl 7.69 Thermometer C. g Stand. Afw. I 5 3.5 2.0 0.6 - 7.7 - 5.4 - 4.8 0.92 0.92 0.90 Toe stand Weersgesteldheid: 17 Dee. 12 u. Helder, vorst, mooi. 18 Dec. 8 u. Helder, beneveld, vorst, mooi. 18Dec. 12 u. Idem. Noordwal vol ijs. t Zee vol ijs. Gevroren dikte van 16 op 17 dezer 32 mM. ijs. 17 18 15 AMSTERDAM, 17 Decemljer. Tarwe op levering f 2 lager, Maart f 353. Rogge jarige NicolajefF f202, op levering iets lager afgegeven, Maart en Mei f 206, 205. Raapolie willig. Vliegend f 34, Mei f 35, Sept.-Dec. f 36. Lijnolie willig, Vliegend f 34.50, Jan. f 31$, Jan.-Mei f 31$, Maart-Mei f32, Juny.-Aug. f 32.50. Petroleum onveranderd, loco f 10.50 E. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.10 en 2de kw. 90 c. per KG. Nuchtere Kalveren f6 a 10. Vette Varkens 42 a 50 c. per KG. LANGEDIJK, 16 December. Bloemkool 1ste soort f 2de soort f Roode kool f9.2de soort f7.Witte kool f 4.2de soort f 3.Savoye kool f 9.2de soort f 7. alles per 112 stuks. Prei f per 104 bos. Bieten f a f en Wortelen f a per 1040 stuks. Rapen f 3.50, 2de soort f 2.50 per 104 stuks. Uijen f 5.50, op levering f6. per hectoliter. ROTTERDAM, 16 December. 673 Runderen, 140 vette en Graskalvcren, 4 nuchtere Kalveren, 180 Schapen en Lammeren, 394 Varkens en 12 Biggen. Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. 70 en 3de kw. 50 c., Kalveren 1ste kw. 100 en 2de kw. 80 c., Schapen 70 e., Varkens 47 a 53 c., alles per kilogram. Boter 1ste kw. f 72, 2de kw. f 66 en 3de kw. f 60. KAMPEN, 1 December. Hooi: Buiten- f 17.— a 18.en Binnen f 19.a 20. Haven van IJ muiden. BINNENGEKOMEN: 17 December. Eddystone, st., Huil. VERTROKKEN: 16 December. Hugh Ewing, Edwards, (v.Maracaibo) Rotterdam. AlarKtDerlgten. AMSTERDAM, 16 December. Tarwe op levering onveran derd; Maart f 355. Rogge op levering iets lager afgegeven; Maart f206. Raapolie flaauw; Sept.-Dee. 1'35.75. Lijnolie flaauw; Jan. f 31. Petroleum loco f 10.75 E.Dec. f 10.50 E. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 6 Paarden f Ossen - Stieren - 16 Geldekoeijen Kalfkoeijen Vaarzen - Hokkelingen - 12 nucht..Kalveren- Rammen - 2142 Schapen - Lammeren f 12 a 22 Bokken&Gcitcn - a 7 magere Varkens - 12 a 18 23 Biggen -5a 7 Kippen c. a Eenden - 60 a 80 Boter per kop - 85 a 95 Kaas per kilogram - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -600 a 700 Eend-Eijeren - ft Vervolg Nieuwstijdingen. Het stoomschip Frans Naerebout, dat last had ontvangen ora naar Amsterdam op te komen, heeft 't, wegens het ijs, niet verder kunnen brengen dan tusschen Velzen en IJmuiden en is niet dan met veel moeite hier teruggekeerd. Men vermoedt met het oog op het aanstaande vertrek van de Celebes dat de Frans Naerebout een geul in het Noordzeekanaal moest maken; er moet echter zoo verbazend veel ijs in het Knnaal zyn, dat daarvan niets kan komenmogelijk zal nu een ramtoren- schip beschikbaar worden gesteld. Dezer dagen overleed de hertog van Portland, een Engelsch zonderling, die «onder den grond" woonde. Menigeen denkt misschien dat de kluizenaar een akelig onderaardsch hol tot verblijf had gekozen. Maar het tegendeel is waar. De hertog had het onder den grond veel beter dan de meeste menschen het boven den grond hebben. In zijn verblijf, Welbeck Abbey, had hij allerlei onderaardschc zalen en gangen laten maken, die prachtig versierd en helder verlicht waren. Men vindt er een keurige verzameling van schilderijen, een museum van natuurkundige merkwaardigheden en een bibliotheek van duizende boekdoelen. Ook is daar, onder den grond, de schoonste rijschool ter wereld. Zij is 400 voet lang, 100 voet breed en 50 voet hoog. De muren zijn uit massieven steen gehouwen en het dak is uit hout, glas en ijzer zamengesteld. Zij wordt verlicht door 8000 gasvlammen. De eigenlijke manege, die door zuilen is omgeven, mag een meester stuk van kunst heeten. De hertog gebruikte sedert vele jaren voortdurend 2000 werk lieden, voor wie zijn dood een onherstelbaar verlies is. Hij ontving nooit iemand bij zich en leefde in zijn prachtig verblijf zonder eenig gezelschap. Geen zijner bedienden mogt een woord tot hom spreken, of zich in liet park vertoonen op de uren als hij er wandelde. Zij mogten hem zelfs niet groeten. Hij had Welbeck Abbey van een hoogen muur laten omringen, zoodat niemand van buiten af hem kon zien. Ondertrouwd J. P. KRAAK, lste Luitenant der Infanterie en A. E. T. SCHUTZ. Helder, Lg December 1879. Amsterdam, ZONDAG 21 DECEMBER a. s., 's voormiddags ten 9£ ure: i)s. II 0 B S. te houden door de Heeren MTJLLE5R., METS "i V O Sgeheel ten voordeele der Weduwen van de verongelukte Mosselvisschers, op DINGSDAG 23DECEMBER a.s., in het lokaal BELLEVUE, aan DE WAAL op TEXEL. Kiitrée 50 Cents. Aanvang 7 ure. Wie aan bovengenoemde Vereeniging ƒ2.50 als bijdrage heeft geschonken, en hiervoor dezen winter een arm en knap gezin wenscht bedeeld te zien, gelieve vóór Maandag 88 dezer, naam en woonplaats hi te zenden bij Mevr. HATTINGA RAVEN, Kanaalweg. Omdat de inkomsten dit jaar veel geringer zijn geweest dan vroegere jaren, zal evenwel de onderstónd dezen keer naar gelang van het ontvangene belangrijk moeten worden verminderd. Dat ieder, die voor de Vereeniging sympathie heeft, haar daarom voortaan zooveel mogelijk steune. Mevr. SNIJDER. Mevr. HATTINGA RAVEN. Mevr. BITTER. Mej. BERGHUIJS. Mevr. VAN VEEN. Mevr. SPANJAARD.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3