Zesde Winter-Conceri JANUS TUL Lokaal TIVOLI te Helder. Rederijkerskamer „0LYMPIA." ADVERTENTIËN. BRIEVEN UIT KENNEMERLAND. (Slot.) Alkmaar 21 December. De gemeenteraad heeft zich nog eens kunnen vermeien in eene andere kwestie, n.l. die van het al of niet schrobben der straten. Eene minderheid blijft steeds voor opheffing van het verbod en heeft zulks bij de behandeling der bc- grooting ter spraak gebracht. De commissie voor de verordeningen, er op gehoord, kon niet tot eenstemmigheid komen en liet de beslissing aan den raad, die de moeilijk heid verdaagde tot den afloop van het contract nopens de stadsreiniging, als wanneer misschien het schoonhouden der straten van overheidswege (a Vinstar (VAmsterdam) overweging zou verdienen. Wat worden er in ons lieve vaderland toch tal van groote en kleine kwestiën verdaagd Vraagt gij mijne meening: ik acht bet schrobben verder felijk voor de straten en het aanvegen eenmaal 's weeks, mits er de hand aan gehouden wordt, voldoende. Toch zou ik het, bij de erkende flauwheid onzer policie, wen- schelijker geacht hebben, het verbod in te trekken, omdat het onophoudelijk overtreden wordt en het zeker beter is geene verordeningen te bezitten, dan verordeningen, die niet nagekomen worden. De begrooting voor 1880 is vastgesteld tot een bedrag van f 179,669; de daarop uitgetrokken sommen voor schoolbouw zijn naar de onvoorziene uitgaven overgebracht. De overbevolking der tusschenschool is geen gebrek van heden of gisteren, en reeds zoo dikwerf besproken en weer verdaagd, dat het wel den schijn had als zong men, met het oog op de 30 p. c. der steeds verschoven nieuwe schoolwet, het liedje van verlangen. Thans komt de schoolopziener, herinnerende, dat de school, oorspronkelijk bestemd voor, 252 leerlingen, er thans 338 telt, waarvan 42 tijdelijk gedetacheerd in de burgerschool, met de ver maning om binnen 2 maanden een afdoend besluit tot het beëindigen van dezen onwettigen toestand te nemen, op poene van sluiting der school. In de jongste raadszitting is eene nieuwe regeling van het brand wezen tot stand gekomen, gebaseerd op de bedie- ding van 2 stel nieuwe spuiten door de vrijwilligercorpsen Kracht en Vlugheid (de turnclub) en Burgerplicht, eene nieuwe vereeniging van p. m. 90 leden; en van de 3 beste der 5 oude spuiten door aangestelde of aangewezen man schappen, die eene vaste jaarwedde van f5 en daarenboven 25 c. per uur dienst genieten. Het afgeven of verkoopen van sterken drank aan de manschappen, met de blussching belast, is op eene boete van f 10 verboden. De Staatswet, welke in gemeenten van meer dan 10000 zielen 2 malen 's weeks gelegenheid gelast tot kostelooze huwelijksvoltrekking, heeft aanleiding gegeven tot herzie ning van de verordening, waarbij de leges voor trouwen op buitengewone uren en dagen enz. bepaald worden. Men zal nu naar verschillend tarief op een ander uur dan ieder een in het huwelijk kunnen treden, al naarmate de beurs of dat wat men „fatsoen" noemt het veroorloven of niet veroorloven: in het gewone lokaal f 10, in de kleine raadzaal f 20, in de Prinsenzaal, het heilige der heilige waarin onze vroedschap vergadert, f 30. Intusschen is men begonnen de blauwe kamer, het gewone trouwlokaal, op zoo keurige wijze in antieken stijl te herstellen en van een prachtigen, op de charterkamer schier vergeten schoor steen te voorzien, dat het een lust zal worden daar in het huwelijksbootje te stappen en het de vraag zal zijn of de twintigguldens-paren zich wel in beter omgeving zullen bevinden. Wij verheugen ons dezen winter in een zeer goed tooneelgezelschap, dat van den Amsterdamschen Stads schouwburg, onder directie van van OUefen, Moor en Veltman, dat zeer goede elementen mevr. Ellenberger niet te vergeten bezit en een flink geheel vormt. Het onthaalde ons reeds op Vrienden van ons" van Sardou, „Misdaad en vergeldingmet een voorspel „De beulen des Koningsen „De dochters van Ilaseman" van VArronge. Treurig is de ervaring, dat het tweede stuk, een draak, hoewel niet van de ergste soort, den meesten toeloop ondervond, en ontmoedigend is het voor den ondernemer, die zich beijvert om goede, geestige stukken te doen op voeren, maar in zijn eigenbelang door den wansmaak van het publiek gedwongen wordt, zijne toevlucht tot tooneel- producten van minderen rang te nemen. Eene poging om hier een paar opera-voorstellingen te geven heeft geene voldoende ondersteuning gevonden. Ook de volksvoorlezingen dreigen te ontaarden. Op de avonden, wanneer de leerlingen der armen- en tusschen- scholen zich doen hooren en voor hun werkelijk aardigen zang door een onthaal beloond worden, is het er stampvol, op de avonden alleen aan voordrachten of lezingen gewijd is de opkomst veel minder en bestaat zij nog voor een goed deel uit eene andere klasse van hoorders dan waar voor de instelling bestemd is. Een genot was het, den eersten avond den heer Colten Stuart te hooren, toen hij in eene boeiende en sierlijke improvisatie betoogde, hoeveel reden er was om, te midden van tal van niet opbeurende omstandigheden, feestelijk gedachtenis te vieren van het halve eeuwgetijde van den eersten spoorweg in Europa. Op het initiatief onzer talrijke afdeeling van „Volks onderwijs" zullen bij de armen- en tusschenscholen alhier en bij de gemeenteschool te Oudorp schoolspaarbanken ingevoerd worden. De moeilijkheden, daaraan verbonden, worden door samenwerking der onderwijzers met het bestuur onzer spaarbank zoozeer verminderd, dat er van de elders wel eens geopperde bezwaren nagenoeg geen spraak is. Moge de goede verwachting niet teleurgesteld en de jeugd reeds met de deugd van sparen vertrouwd gemaakt worden. Vrijdag hebben de boeien hun laatsten graan- en kaas markt gehouden. Van het een voerden zij 1117 mudden, van het ander 192408 kg. aan. Het laatste geld is dus ontvangen. Zijn zij daarmede gereed gekomen voor den landheer of voor den geldschieter? Velen zullen deze vraag niet tot hun genoegen kunnen beantwoorden. Het jaar is door den langen winter, den kouden natten zomer, de vroege koude, de daling in de veeprijzen, den schralen hooioogst, den mislukten bouw van aard- en peulvruchten zeer nadeelig geweest, toch meer voor de bouwboeren en vetweiders, dan voor de kaas- en boterboeren. De vee handel en de graanbouw beloven bij de groote aanvoeren uit het onuitputtelijke Amerika geen beter vooruitzichten i maar onze prachtige weiden en onze uitmuntende runderen wijzen er op, dat onze provincie een ruim veld van ver diensten kan blijven behouden in de fabricatie van kaas en boter, dat onze landlieden daarin zelfs vooraan kunnen staan, indien zij zich slechts beijvergn om een deugdelijk - 7- Üffci- fabricaat te leveren, dat niet missen kan in het buitenland gewild te zijn. Het afgeloopen jaar en de ondervonden schade mogen velen tot nutte leering strekken. Dat na zoovele jaren van ongekende voorspoed één jaar van tegen spoed zoo menigeen deed tuimelen, getuigt van een leven bij den dag, een toegeven aan zucht tot gemak en genot, een onbezonnenheid, die eenmaal tot een droevig ontwaken moesten voeren. Men pachtte en kocht tegen sommen, die bij den minsten teruggang der marktprijzen onbestaanbaar moesten blijken. Men ging uit en gastreerde alsof men te goed was om te werken. Dat alles is geschied, zal het nu anders en beter worden en men tot den vroegeren eenvoud, vlijt en spaarzaamheid terugkeeren? Wij willen het hopen, moge ook voor velen de ommekeer moeilijk zijn. Het dalen der prijzen van land en vee achten wij, al lijden ook velen er thans schade door, zoo groote ramp niet. De speculanten en strijkgeld-halers zullen eeniger- mate afgeschrikt worden, de vaste goederen meer tot hunrie werkelijke waarde komen. Het al te gemakkelijk, tot het afreizen van alle markten en het waarnemen van allerlei uitspanningen leidende vetweiden moge weer plaats maken voor gewin van kaas en boter, waarvoor meer handen benoodigd zijn en waardoor meer vertier wordt bevorderd, de zoons en de dochters mogen weder werkzame deelge- nooten worden der boerderij, in plaats van meesters op het biljard en meesteressen op de piano. Met deze verzuchting wensch ik u een zalig einde van het oude jaar. Bericten Mreïeiiie de Siooumartiiiaatsc&ajpij Merlaufl. OP REIS VAK BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Prins v. Oranje.. 22 December te Marseille aangekomen. Prinses Marie.... 13 December Point de Galle gepasseerd. Madura20 December van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Koningin Emma.. 14 December van Suez vertrokken. Prins Hendrik.. 20 December van Napels vertrokken. Celebes23 December tc Southampton aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Conrad9 December te Batavia aangekomen. Voorwaarts20 December te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIÊ Kon. der Nederl. Vertrekt 3 Januari) 1880 van Amsterdam. Prinses Amalia... Vertrekt 17 Januarij van Amsterdam. BurgerUJlie Stand. Gemeente HELDER, van Dingsdag tot Zaturdag. Ondertrouwd: J. Daalder, zeeman en M. Koorn. G. Bakker, onderwijzer en E. M. Keratens. Getrouwd: P. A. Penning en T. S. Siesterman van Ooije. G. L. Meijer en G. Stuivers. Bevallen: M. Kramer, geb. Breed, D. S. J. Jansen, geb. Glasbergen, D. G. de Groot, geb. Prins, D. C. Vink, geb. Willems, D. M. Snel, geb. Bethlehem, Z. M. Buikema, geb. Maarleveld, Z. J. G. Larsen, geb. Stevens, D. T. Dingler, geb. Bontes, Z. G. Bruning, geb. Èsbacli, D. Overleden: W. van Dok, 23 jaren. P. Griek, 19 maanden. Gemeente TEXEL, van 17 tot 24 December. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenAntje, dochter van Pieter Bruin Pz. en Tctje Kuiper, Jannetje, dochter van Jacob Schrama en Dirkje Dijt. OverledenPieter Koorn, 09 jaren, weduwnaar van Trijnte List. WeërMip Waarnemingen te HeMer. Lanflsteet. Windrigting en kracht. 12 zwtw. Ik. 12 zo. 0.8 8 zto. 1.2 12 zto. 1-2 Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 775.65 777.65 775.58 774.50 f15.45 fl 7.45 f15.38 f 14.30 3.0 0.5 - 3.0 - 2.5 - 0.6 - 3.0 - 5.5 - 6.0 1 0.9G,Ylak. 0.96 0.96' 0.90| 2G Dec. 12 u. Dikke mist. 27 Dcc. 8 u. Helder, beneveld, vorst, mooi. 27 Dec. 12 u. Idem. 1 IJs op stroom. Gevroren dikte van 24 op 25 dezer 4 mM. ijs. 25 20 5 ii ii ii 26 27 ii 12 ii Haven van IJmuiden. BINNENGEKOMEN 24 December. Isabella Blyth, Lyndahl, New-York. 25 December. Suriname, Ouwehand, Suriname. Charles, Lnng- hof, Wilmington. Taurida, st., Triest. Bordeaux Packet, Hoekstra, Bordeaux. Cygnet, st., Liverpool. VERTROKKEN: 25 December. IJmuiden, st., Londen. 26 December. Kinghorn, st., Leith. Benbow, st., Londen. MariLfberlsteii. HOORN, 24 December. 171 stapels Kaas, wegende 52027 kilogram, hoogste prijs f 34.50 per 50 kilogram. ENKHUIZÈN, 24 December. 2327 kilogr. Kaas, hoogste prijs f 33.per 50 kilogr. Mosterdzaad f 15.50 a 21.50 per hectol., Karweizaad f 17.a 18.en blaauw Maanzaad fl 2.a per 50 kilogr., Graauwe Erwten f 19.50 a 21.50, Vale f 14.50 a f 18.50, Bruine Boonen f 14.a 17.50, Gerst f 6.50, Haver f' 5.50, alles per hectoliter. Vervolg Nieuwstijdingen. Het stoomschip Eider is heden morgen van hier naar Londen vertrokken met 2080 schapen. Te Zwaagdijk vertoonde zich eergisteren iemand, die alle teekenen gaf van den geeuwhonger te hebben. Nadat men uit medelijden hem wat te eten had gegeven en een aardig sommetje geld voor hem had bijeengebragt, ging hij regelregt naar een kroeg en verliet die na geruimen tijd, in zwaar beschonken toestand. Bij wijze van antwoord op het bekende blad Paris- Murcie heeft de pers van Mureia harerzijds ten voordeele van de noodlijdenden aldaar en van de armen in Frankrijk een blad Murcia-Paris uitgegeven in hetzelfde formaat en acht zijden proza en poëzy bevattende. Ook de gouverneur der provincie, Castillo, heeft eene bijdrage geleverd, evenals een aantal in Spanje bekende schrijvers. jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving vooVde" aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij aanstaande. Zij die zich na dei 31 Januarij, doch voor den 31 December 1880 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren teuc boete van f26 tot f100. En dat zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden: 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de Wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44), luidende artikel 3 dier Wet aldus: «Gevestigd of ingezetenen ziin, die biunen het Rijk in Europa hebben gewooud: »a. Gcdurcude de drie laBtste jaren. „b. Gedurende achttien maauden na aan het bestuar hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebbeu verklaard. „Nederlanders zijn: gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste achttien „maanden hunne woonplaats binucu Int Rijk in Europa hebben gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd laud woi.en, „worden voortdurend als ingezetcneu beschouwd. „De bcpnliugeu vun ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, gelden „alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld." 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Juuuarij awnstaawde. 1 gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 8. Hij, van wiens onders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorcudc lot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpliglighcid het beginsel van wcderkecrighcid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt irgeschreven: 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderluoze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van's lands dienst in 's Ryks Overzeesche bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze ovei do moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in-de gemeente waar hij woonf„'| 3. Van hem, die getn vader, moeder of voogd heeft, of door dezen y" achtergelaten, of wiens voogd buitens 's lands gevestigd is, in de gemeen;] waar hij woont; 4. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander^ zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Eu worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen de2 gemeente, die in dezen jarc den löjarigen leeftijd hebben bereikt of nog z bereiken, eh mitsdien degenen, die geboren in den jare 1801, op den, Janoarij 1880 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich t$&«" voor de Militie, l>y hen, Burgemeester en Wethouders, nfl»n tef Raadhuis der gemeente op den 2den of een der volgende daJ»£o v Januarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure; zullende zij, die .„.„t L intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingez worden, en dus mede verpligt zijn, zoodra zij die hoedanigheid vc'"-rygen, zi ter inschrijving voor de Militie aan te gëVen, de aangifte kunnen plaitse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezeten* Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dieust iemoud ook zoude vermeen-.-n te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden,! terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstcutcnh, zijn vader, of is dezer overleden, zijne moeder, of, zijn luiden overleden, zijn voogd tot het doen van] aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschreveuen volgen moeten uit rene verkeerde spelling van uaam of uit eene onjuiste opgnve I van den dng der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Extract >j' uit hun geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 23 December 1879. C. BOON, Secretaris. ZONDAG 28 DECEMBER 1879rB utTr Vavöi te geven door het StrUli-Orcliest van liet Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marl Kapelmeester A. BERNHARDT. PROGRAMMA. Eerste gedeelte: 1. Casino-Marscl.l (lste uitvoering). 2. Ouverture Die Weiber von Weiusbcrg, J 3. Heimaths-Klange, Joh. M. Goeuen. 4. Kiinstler-LebcüJ Strauss. 5. Triiumerei-Fantaisie, Bauer (lste uitvoerira Tweede gedeelte: 6. Ouverture Ruy Bias, F. Meil Bartlioldy. 7. Concert-Aria voor Glariuet, Bergsohn. 8. 8 de Faust, Gounod (op verzoek). 9. Amour passée, grand, Mazurka, A. Bernliardt. 1IH. Contribuanten en Inteekcnnren vrij entree. Entree voor een Heer 0.49. eene Dame - 0.25. De Kamer zal ten voordeele van behoeft-igen VRIJDAG den 2 JANUARIJ 1880, des avonds ten'JS ui)j in TIVOLI opvoeren: Blijspel in 4 Bedrijven, door Justus van Mauh Tofgniighnnrteu voor een Heer 1.- Dame 50 Cents. Plaatsen te bespreken Cgj 19 8X8 SA ZONDAG 28 DECEMBER: Muziekale Afscheidsgroet aan 1879.- TWEEDE OPENBARE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gememle HELDER; Gezien de nrtt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nalioualc Militie, van deu 19 Augustus 18GI (.Staatsblad No. 72); Brengen de uavolgende wet*bepalingen Ier kennis van de ingezetenen: Dar mannelijke ingezetenen, die op duu 1 Junuarij aunstaande hun 191e BUITENGEWONE VERGADERING op ZONDAG 28 DECEMBER door de Rederijkerskame; O. CJ., aan 't Zand, ten huize van den lieer P. STAM^' Aanvang 7 uur des avonds. Dertigjarige echtvereenl^in van K. SENT1S en N. KWA8 T. Kolhorn, 27 December 1879. Hun dankbaar Pleegkind en Echtgenoot, J. DE Nijs en •J. Kwast.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3