tijd h t en dan zal ons een reismakker ver laten, we ons aangenaam onderhielden. Vaak züllen we ^pnze medereizigers berichten en mededeelingen ontvangen,'-. ons niet tot vroolijkheid stemmen. Kortom alle gevarerr en bezwaren van den tocht tot aan het vol gende station wachten ons, alle ongemakken, aan het reizen onafscheidelijk vèrknocht. Gelukkig wie onder dat alles kalm en welgemoed blijft, wie den lust behoudt om zijne medepassagiers op de groote reis door het leven te veraan genamen, de bezwaren te verlichten, en wiens streven het is om meer te letten op 't goede dat hem omringt dan op de lasten en kwellingen, die nu eenmaal van den reistocht onafscheidelijk zijn. Wat het nu volgend deel der reis, lezers en lezeressen, u en mij opleveren zal, welke reis ervaringen we zullen opdoen't is ons te eenenmale onbekend. Dit willen we heden voor elkander wensc.hen: 't. reispad, dat ons nu wacht, zij in vele opzichten aan genaam, 't gezelschap zooals we ons dat 't liefst wenschen; gevaren en bezwaren mogen van ons worden geweerd. En als we de een op wat minder gemakkelijke wijze dan de ander 't volgend station hebben bereikt, dan moge 't gedeelte van den tocht, waarmede we nu aanvangen, een schat opleveren van goede en aangename reisherinneringen. Hoort, de klokslag van twaalf kondigt ons den aanvang van 1884 aan. 't Zij voor u, voor mij, lezeressen en lezers, een rijk gezegend jaar, dat ons vreugde doet vinden in het léven, blijde en dankbaar als we ons eigen geluk kunnen bevorderen en anderen gelukkig kunnen maken. Met het voornemen in 't harte om. in den tijdkring, die zich heden voor ons ontsluit, aan die schoone, edele taak mee te werken, en met de beste wenschen voor onsen dé onzen, voor de plaats onzer inwoning,, woor 't dierbaar Vaderland, voor al onze natuurgenooten, treden we hoopvol den nieuwen jaarkring in. Blnnenlanci. Naar wij vernemen, zal door het Departement van Marine een onderzoek ingesteld worden naar de zeewaardig heid der loodskotters. Dit onderzoek geschiedt omdat in de laatste 6 jaren 8 loodskotters met man en muis zijn vergaan. Uit een volledig overzicht van den stand der Staats- begrooting voor 1884 blijkt, dat zij na de behandeling in de Tweede Kamer een eindcijfer van f 139,040,736.65 heeft, én alzoo f 4,219,032.82lager is dan door de Regeering was geraamd. De grootste vermindering ondergingen de hoofdstukken, Waterstaat, enz.<' nl. f 1,440,067.82. en „Marine" nl. f 1,264,300.00. „Oorlog" moest f 728,000, „Justitie" f462,543, „Financiën" f202,850, „Binnenlandsche Zaken" f 96,272, „Koloniën" f 19,300 en „Buitenlandsche Zaken" f 5700 in de algemeene bezuiniging dragen; de hoofdstukken I, II,. Vila en XI bleven ongewijzigd, Omtrent den nieuwbenoemden minister van Koloniën lezen wij het volgende: „De heer Sprenger van Eijk werd in het laatst van 1871, toen de heer van Bosse minister van Koloniën was, in den rang van inspecteur van financiën voor twee jaar naar Indië gezonden met den heer Mothé, aan wien eene spéciale financiëele missie was opgedragen. Na het over lijden van laatstgenoemde werd de heer van Eijk voor- loopig ter beschikking gesteld van de Indische Regeering. Intusschen werd door hem bewerkt eene nieuwe regeling _JCV- 4.—O1- 1 R7..i van een nog jeugdig la'! kere K.j eenigen tijd met geslote" ier vertoefd te hebben, klaagden over ihooicipijn e. mpasselijk- heden, zóó zelfs dat men zich ongerust te maken, schadelijke spijzen gebruikt te' hebben. Niet rang daarna vielen echter beide aanwezige vrouwen in zwijm. Genoemde K. schrikte daardoor zelf üit een soort van bedwelming op en trachtte zich toen met krampachtige gebaren en wagge lenden gang tot de deur te begeven endie te openen, hetgeen hem mocht gelukken. Het was hem naderhand zelf een raadsel hoe hij de vrouwen in den gang had gesleept. Een juist op dit oogenblik van buiten komend persoon, vond hen in den gang, K. als een radelooze nog met de armén zwaaiende, met wijd geopenden mond en uitpuilende oogen, zonder eenig geluid te kunnen voortbrengen. De oorzaak bleek toen de kolendamp te zijn, waarmede de ganschë kamer als met een wolk was gevuld. Zoo 't al naderhand tot hilariteit aanleiding mocht hebben gegeven, zoo had 't geval evenwél tot een treurig slot kunnen komen, bij mindere manhaftigheid van K. Thans zijn allen gelukkig hersteld." In de laatste jaren zijn deveehouders in Noord holland gewoon, hunne koeien, als ze op stal komen, netjes 't haar te laten knippen. Dit geknipte koehaar bedraagt in Noordholland honderdduizenden kilogrammen, en wordt tot nog toe op de mestvaalt of in den grond geborgen. Vo/w het fabriceeren van koeharen vloerkleeden en tapijten zou het zeer wenschelijk zijn, deze grondstof bij de veehouders op te halen en nuttig te gebruiken. - De advocaat-generaal Polis heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad in de zaak van de zoogenaamde milïioenën-juffrouw Jaantje Cornelia Struik en Jan Hendrik van Zutphen zijne conclusie voorgedragen, strekkende tot vernietiging van het arrest van het Gerechts hof te 's Gravenhage en bevestiging van het vonnis dei- rechtbank te Rotterdam, ten opzichte van de uitbreiding aan de kwalificatie van bedriegelijke oplichting, door het Ilof gegeven door toevoeging van: het gebruik maken van eene valsche kwaliteit. Advocaat-generaal was van meening, dat de kwalificatie, der .rechtbank, het zich bedienen van bedriegelijke middelen, "moest worden gehandhaafd, en concludeerde overigens tot verwerping ook van het beroep, door den tweeden requirant ingesteld. De uitspraak is bepaald op 28 dezer: - Den '10 Januari a; s. geven de Koning en de Koningin te 's Hage eene kinderpartij, ter eèrë van het Prinsesje Wilhelmina. Vele kinderen uit de aanzienlijke kringen worden tot dit kinderbal uitgenoodigd. Den heer Paul Miche te Amsterdam werd, toen de Koning van den zome?; de Tentoonstelling bezocht, door Z. M. nog eens dank gezegd voor het horloge, dat hij eenige jaren geleden Z. M. had aangeboden. De Koning prees de voortreffelijkheid van dit uurwerk, waarop de heer Miche voorstelde er „les derniers perfectionnements" aan te brengen. Dit ham Z. M. gaarne aan en verleden week is het horloge naar het Loo, gezonden. Het wijst nu den dag, datum e'h maand aan, terwijl de achtereen volgende schijngestalten, der maan op den rand worden aangetoond. Het is een keurig en vernuftig werk, waar voor Z. M. de Koning, den heer Miche heeft laten dank zeggen. De secretaris van Z. M. schreef aan den heer Miche: j-- - Roi a bëaücóüpi riOöfdzaak oij srp» oordeel m dr. Jorissen gegeven, meent hij, mogen zij, c de Transvaalsche deputatie j kunnen verschaffen, deze niet om die reden achterho Harting's hartelijke wensch is dan ook, mede in't b<p van ons vaderland, dat Nederland èn Transvaal elkai wederkeerig helpen en steunen, evenals leden eener I familie gewoon zijn dit te doen, ook dan, wanneer, gedrag van een of meer der leden gegronde redenen afkeuring geeft, en dat de deputatie derhalve een zoo mogelijk deel der bedoelingen, waarmede zij ons land i bezoeken, bereiken zal. Uit Leiden wordt medegedeeld, dat de bekende giftigingen aldaar hebben plaats gehad door middel operment, en dat het gerechtelijk-scheikundig onderzot handen is van prof v. d. Burg. Operment (zwavel-arsenik) is een verbinding zwavel en arsenik, welke verbinding onder den naam koningsgeel als verfstof gebruikt wordt. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft besl een gedeelte van de veemarkt, groot genoeg, voor plaats van 300 koeien, te overdekken. Als curiositeit wordt vermeld, dat de officiëele 1 van dronkaards in eene gemeente nabij Bièlefeld sief den naam van één persoon, en wel van dien agent i politie, bevat. Alle verkoopers van sterken dlrank van plaats hebben daarom aanzegging gekregen, hém gedure den tijd van veertien maanden geen sterken drank te v* koopen. Buitenland. De bekende Holloway is jl. Woensdag avond te Tittenhurst in den leeftijd van 84 jaren overleden. De Times, die een geheel hoofdartikel aan hem wijdt, >gt, dat hij een vermogen heeft nagelaten, hetwelk, „weigt met eenige overdrijving" op 5 millioen pond stenig geschat, bijna geheel aan liefdadige instellingen verrmkt is. De Londensche Effectenbeurs, vervolgt het blac is door het bericht in beroering, gebracht; de aandeelenen effecten van den overledene toch zullen spoedig ter mrkt komen tot een zoo aanmerkelijk bedrag, dat zulks vrij-at invloed op de prijzen moet uitoefenen. De heer HolloVay heeft reeds bij zijn leven met de grootste mildheid tree stichtingen gevestigd, een van alles voorzien „colleg-" gebouw voor vrouwen bij Egliam, het grootste in ten lande, en niet ver van daar een groot „Sanatorium" 'oor lijders aan gestoorde en verzwakte geestvermogens, lan deze twee instellingen had hij reeds meer dan 2 millic^ ten koste gelegd. Van 's mans zalf r "Ei zeg'- Times, dat geen bewijs van slechte gev er van geleverd is, en er zijn weinig vfe 0 zij, waarvan men hetzelfde zeggen 1 een meester in de kunst van ad verte hij waren zijne ontvangsten zoo groot, dat was, het voor adverteeren bestemde gedeei geven. Voorts speculeerde hij zeer gt sc anderen speculeeren. Hij was een gebor zijne medicijnen waren slechts de grondslage^ vatï allerlei andere middelen het gebouw van zijn opgetrokken. ÏV°« Ook de Daily News wijdt een hoofdartikel icliteri.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2