S 12 De Dijken, Wegen en Bermen Gemeenteraad van Schagen. Zitting van WOENSDAG 9 JANUARI 1884. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de twee laatste vergaderingen, in de eerste plaats medege deeld dat, voorzien van de] vereischte goedkeuring of machtiging, waren terugontvangende^suppletoire kohieren voor hoofdelijken omslag en hondenbelasting, alsmede de besluiten tot af- en over schrijving, en tot kwijting uit den post voor onvoorziene uit gaven, alles betrekkelijk het vorig dienstjaarverder de begrooting voor 1884 en een besluit tot heffing van rechten op het gebruik van gemeentegrond en geraeentewater. Aangenomen voor kennisgeving. Verder werden gelezen missives van P. Dwarshuis van Eenrum, waarbij deze mededeelt, zijne benoeming als ondcrwyzer aan de gemeenteschool alhier aan te nemen, en van A. J. Krieger van Alkmaar, waarbij deze dank zegt voor de verlenging met één jaar zijner voorloopige concessie, voor een stoomtramdienst SchagenSpanbroekHoorn. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna werden eenige bedenkingen medegedeeld van HH. Gedep. Staten, tegen enkele bepalingen in de aan dat College ter voorloopige beoordeeling gezonden concept-verordening op den brandspuitdienstwaaromtrent werd besloten, dat B. en W. in eene volgende vergadering voorstellen zullen doen, om daaraan te gr moet te komen. Verder werden door den Raad bezichtigd twee model-stoelen, ten gebruike van het onderwijs in de handwerken in de gemeente school, gezonden door de firma Koopmans van Rotterdam, en besloten: 1. daarvan 24 stuks aan te schaffen, 2. ook een model- tafel ten gebruike bij dat onderwijs ter bezichtiging te ontbieden. Gelezen werd vervolgens een schrijven van den minister van Waterstaat enz., waarbij deze den Raad uitnoodigt een besluit te nemen, tot het weder in onderhoud en beheer bij het Ryk doen overgaan van ecnig terrein aan het zuideinde van den bij de gemeente in beheer zijnden stationsweg, daar de Staat dit gedeelte publiek wenscht te verkoopen, welk besluit werd vastgesteld. Herbenoemd werd daarna als lid der Commissie voor het Riet bosch de heer C. Smit, en werd daarna den Raad medegedeeld, dat de op 20 December 11. gehouden jaarlijkschc verpachtingen van rietgewas, marktgelden, enz. f 393 meer hebben opgebracht dan het vorig jaar. Alsnu was aan de orde de behandeling van een'in de ver gadering van 28 November jl. aangehouden adres van den heer Van der Maaten, om gemeentegrond in erfpacht te bekomen aan de Laan alhier. Andermaal echter werd de behandeling ver daagd, opdat, gelijk vroeger het Dagelijksch Bestuur, nu ook de leden van den Raad zich voldoende omtrent de grootte en ligging van het aangevraagd terrein op de hoogte zouden kunnen stellen. Nadat nu nog door B. en W. aan den Raad het verslag betrek kelijk den toestand van den landbouw in deze gemeente, gedu rende het vorig jaar, was aangeboden, en de vergadering had verklaard daarvan geen voorlezing te verlangen, werd de open bare zitting een wijle gesloten en overgegaan in comité. Na heropening der openbare zitting volgde de gewone rond vraag, en bracht daarbij de heer Voorman weder ter sprake, het onaangename van de nabijheid der gemeente-vuilnisbelt, voor de bewoners van het Hoog aan het Noord alhier. Hij achtte het wenschelijk, die bergplaats door eene schutting van den open baren weg af te scheiden. Na eenige discussie werd besloten, den gemeente-architect eene begrooting der kosten van zulk eene afscheiding zoo van hout als van steen te laten maken, zullende inmiddels den pachter der vuilnis worden gelast, te zorgen, dat de bewoners van het Hoog, geen verderen overlast hebben van het zich overal verspreidend lichte vuil, zooals papier, stroo, enz. Daarna werd de zitting gesloten. Benoemingen, enz. De officier van gezondheid lste kl. dr. C. I. I. Hirschig heeft met goed gevolg examen afgelegd voor zijn tegenwoordigen rang. De officier van gezondheid lste kl. G. Poolman, arts, is geplaatst bij het Hospitaal der Marine aihier, om examen te doen voor de lste klasse. Bij resolutie van den minister van Koloniën, zijn de heeren P. N. Boon, J. W. J. Rotteveel, W. van Boom en W. J. Steinbuch gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, om te worden benoemd tot 2den machinist bij de Gouver- nements-Marine daar te lande. V lsolitoerloliteriL. De volgende sloepen kwamen binnen: Schipper J. v. d. Hoek, met 2900 schelvisschen (a f 25.'t 100). L. Koster, met 2000 schelvisschen (k f 24.50 't 100). Jacob v. d. Hoek, met 2200 schelvisschen (ii f 27.'t 100). J. v. d. Hoeven, met 2600 schelvisschen (a f 27.50 't 100). De schelvisch is van de kust gegaan. Een Schokker ving sleeht3 30 stuks. Eenige korders brachten wat tong en schol aan, die tot hooge prijzen van de hand gedaan werden. Burgerltll^e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: H. B. Telkamp en M. C. W. H. Janssen. Bevallen: D. Lintelo, geb. Bakker, D. E. Bremer, geb. Sloot, D. V. G. Van der Klaauw, geb. Spijker, Z. A. Leijen, geb. Van der Wiele, D. G. Veen, geb. Duinker, D. P. H. J. D. Werlingshoff, geb. Rewwer, Z. C. Janssen, geb. Roosloot, D. Overleden: M. E. C. Riesselmann, 5 jaren. Gemeente TEXEL, van 3 tot 9 Januari. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Abraham Willem, zoon van Arie Cornelis Lap en Hendrina Paulina Koning. Cornelis Johannes, zoon van Willem Cornelis Rey en Anna Maria Margaretha Moorman. Pieter, zoon van Klaas Pcreboom en Trijntje Visser. Neeltje, dochter van Tys Smit en Dienwertje Veeger. Overleden: Antje Boon, 74 jaren, weduwnaar van Jan van der Veld Tjebbes. Gemeente ZIJPE, van 29 December tot 4 Januari. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Reijer Gouwen, jonkman, arbeider, 29 jaren, en Maartje Krapman, jongedochtcr, 29 jaren. GeborenMaria Catharina Elisabeth, dochter van Jan Hoede- maker en Aafje Bakker. Cornelis, zoon van Jan Dekker en Dina de Smit. Cornelis, zoon van Cornelis Kuilman en Trijntje van der Hoek. Friedrich Bernard August, zoon van Gerhard Heinrich Friedrich Meijer en Anna Christina Carolina Habermann. Overleden: Dirk Smit, 5 weken, zoon van Gerrit Smit en Sytje Smit. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Cornelis, zoon van Jan van Schoorl cn Maartje Groenveld. Nicolaas, zoon van Nicolaas van Leeuwen en Antje Boekei. Jacob, zoon van Jan Blokker en Maartje van den Nieuwengiessen. Jan, zoon van Jan Groot en Dieuwertje Ambuul. Overleden: Nicolaas van Leeuwen, 12 uren, zoon van Nico laas van Leeuwen en Antje Boekei. Johanna Leijding, 41 jaren, echtgenoote van Pieter van Dijk. Geertruida Catharina Engeringh, 15 jaren, dochter van Karei Johannes Engeringh en Maartje Spaans (overleden). Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 December. OndertrouwdJacob Pluister, weduwnaar van Neeltje Bos en Dirkje Schuitenmaker, weduwe van Pieter Vink. Getrouwd: Geene. GeborenJan, zoon van Klaas Lampers en Albertha Sijbrands. Aaltje, dochter van Cornelis Koeten en Maartje Vlam. Meintje, dochter van Fredrik van Zoonen en Maartje Bood. Cornelis, zoon van Pieter Bood en Elisabeth Kessel. Overleden: Levenloos aangegeven zoon ven Bartholomeus Hennink en Roclofje Bruin. Willem de Graaf, 56 jaren, onge huwde zoon van wylen Thijs de Graaf en Grietje Wit. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 31 December. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Moeijes, jonkman, 22 jaren, en Tryntje Duits, jongedochter, 27 jaren. GeborenWillem, zoon van Albert Tiel en Jantje Keijzer. Adriana, dochter van Jacob Kramer en Grietje Kuijper. OverledenAaltje Slotemaker, 46 jaren, echtgenoote van Jan Leegwater. Gerbrand Eecen, 86 jaren, echtgenoote van Jantje Wonder. Johanna Duijs, 2 jaren. Jacob Ootjcrs, 5 maanden. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd: G. de Boer, weduwnaar van Maatje Dirkmaat en Antje Tiel, weduwe van Jan Kater. GetrouwdGeene, GeborenPieter, zoon van Cornelis Kleijer en Guurtje Pranger. Pieter, zoon van Klaas Bekker en Neeltje Groot. Aafje, dochter van Pieter Langedijk en Teetje Sijpheer. Arie, zoon van Arie Ootjers A.Rz. en A. M. Bijpost. OverledenGeene. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 31 December. OndertrouwdJan Spaans, weduwnaar van Neeltje Oudeman, 55 jaren, en Antje Korver, jongedochter, 36 jaren. Getron wdGeene. GeborenHilgonda Maria, dochter van Pieter de Vries en Elizabeth van der Velde. Cornelia, dochter van Dirk van Duin en Pietertje Opmeer. Trijntje, dochter van Jan Hink en Trijntje Bastiaan. Gerbrand, zoon van Klaas de Bakker en Trijntje Heertjes. Overleden: Pieter de Jongh, 6 jaren. Aaltje Gladpootjes, 84 jaren, weduwe van Klaas Bakker. Aaltje Rus, 6 jaren. Martinus Plevier, 5 maanden. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Januari. I e s £3 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van dc zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 zwtz. 6 k. 767.02 t 6.82 7.0 t 4.2 0.94 wein.gv. 10 8 zwtz. 5 770.08 f 9.88 6.5 t 5.0 0.95 idem. 10 zwtz. 9 769.24 t 9.04 7.3 t 4.6 0.94 golvend. Weersgesteldheid: 9 Jan. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 10 Jan. 8 u. Idem. 10 Jan. 12 u. Lichtbew., winderig, mooiweer. 314de STAATS-LOTERIJ. derde klasse. Tweede lijst: No. 8819 f 1500; No. 18588 f 1000; Nos. 3568 en 7529 ieder f 400; No. 17173 f 200; Nos. 1761, 2139, 15855, 17881 en 18718 ieder f 100. Derde lijst: No. 17222 f 25,000; No. 18057 f 2000; No. 7217 f 1500; No. 14672 f 1000; Nos. 677, 1673, 8364, 9085, 11506, 12210 en 17360 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. f 40 a100 8 Paarden 6 Ossen Stieren 21 Geldekoeien Kalfkoeien Vaarzen Hokkelingen - 9 nucht. Kalveren - Rammen - 800 Schapen 290 a -240 a 310 -180 a 230 16 a 37 Lammeren f a Bokkende Geiten- a 25 magere Varkens f 10 a 16 35 Biggen -3a 7 Kippen c. 50 a 150 Eenden - 75 a100 Boter per kop -824 a 874 Kaas per kilogram - 35 a 55 Kip-Eijeren per 100 -350 a 400 Eend-Eijeren - a MarKttoerlonten. TEXEL, 6 Januari. Kip-eieren f 5.50 a 5.80 per 100 stuks. Hooi f 18 per 500 kilogram. Rotganzen f 1.Wilde Eenden f 0.90 a 1, Wilsters 34 a 37 c., Wulpers of Pluvieren 32 a 36 c., Wilde Konijnen f 0.60 a 0.70, Grauwe Ganzen f 1.50 a 2. per stuk. TEXEL, 8 Januari. Werkpaarden f 140 a 200, oude Paarden f 40, Rijpaarden f 225 a 300, Veulens f 75 a 140, vette Koeien f 172 a 225, Kalfkoeien f 140 a 190, Geldekoeien f 120 a 180, Melkkoeien f 125 a 190, Ossen f 110 a 200, Stieren f80 a 130, Kalfvaarzen f 120 a 150, Geldcvaarzen f90 a 110, Graskalveren f 50 a 75, Rammen f 20 a 30, Fokschapen f 20 a 25, jonge Schapen f 18 a 22, magere Varkens f 15 a 20, vette Varkens 26 c. per half kilogram, Schrammen f 12 a 14, Biggen f8 a 10. AMSTERDAM. 9 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd, 208 vette Kalveren, lste kw. 95 eu 2de kw. 80 c. per kilogram; 1 Graskalf; 68 nuchtere dito f7 a 13; 2 Schapen en Lammeren; 83 vette Varkens 38 a 47 cent per kilogram. GELDERSCH VENENDAAL, 7 Januari. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan de zoo bekende Wolmarkten alhier niet minder dan 24,300 kilogram Wol aangebracht, waarvoor men f 0.97J a 1.16 bedong. DEVENTER, 7 Januari. Ter maandelijksche Paardenmarkt waren aangevoerd 62 meerendeels Werkpaarden. De handel was traag met weinig omzet. De prijzen verschilden van f 60 tot f 250 en voor de slachtbank van f 20 tot f 30. KAMPEN, 7 Januari. Buiten-Hooi f 18.a 21 en Binnen-Hooi f 14 a 16 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 9 Januari. Hooi f 20 a 21 per 500 kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. Jl. Dinsdag avond trad Prof. Hofstede de Groot, van Groningen, als spreker op in de buitengewone vergadering der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust alhier. In eene even keurige als welsprekende improvisatie ont wikkelde hij een drietal punten betreffende de Vereeniging Zondagsrust. Wat wij willen, waarom wij dat willen cn hoe wij dat willen? Na een uitvoerig betoog omtrent de positie, door de Vereeniging ingenomen, en eene duidelijke omschryving van het door haar gekozene terrein van werkzaamheid, ontleende hij een tal van citaten uit het praktische volksleven, met het doel om de onmisbaarheid van de rust en de droevige gevolgen van overspanning krachtig te doen uitkomen. Met meesterlijke hand omschreef de spreker het tweede punt van 't debat, zich aansluitende bij het eeuwenoude Godsgebod, omtrent de wijding van den zevenden dag tot een dag van ruste. Hij beriep zich ook op de specialiteiten op natuur en geneeskundig gebied, Ds. Niermeier uit Bazel en dr. Heweler van Genève, die beiden als slotsom hunner ernstige studie tot de conclusie zijn gekomen, dat de rust, en wel de Zondagsrust, niet dan tot groot nadeel van den mensch zeiven kan worden veronachtzaamd. By de behandeling van 't derde punt: «Hoe wij dat willen?" grondde de spreker zich alleen op de zedelijke kracht, door de leden en voorstanders der Vereeniging in en op de maatschappij uit te oefenen. Niet door geweld, maar door steeds klimmender betoog en bovenal door eigen voorbeeld en woord, meende spreker, dat Staats- en gemeentebestuur ten slotte zouden moeten mede werken. Met een krachtig beroep op aller medewerking en met het uiten van deu wensch en de bede, dat er zege moge rusten op ons eendrachtig pogen, sloot Z.Ed. zijne toespraak, die van het begin tot het einde met ademlooze stilte en inspanning was gevolgd. Met een woord van innigen dank sloot de heer Bach, voor zitter der afdeeling, de vergadering. Ten slotte ontspon zich een korte discussie tusschen den spreker van dezen avond en eenige aanwezigen over de vraag: 1. Ligt het bevorderen van een strike onder de ambtenaren van Staat of gemeente op onzen weg, of is dat geoorloofd tot bereiking van ons doel? en 2. is tot voor koming of vermindering van telegram- en brievenvervoer op Zondag een verhooging van port aan te bevelen of niet? De gedachten liepen daarover zeer uiteen, doch de opmerkingen werden door den spreker zeer afdoende beantwoord. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat een tekort zou zijn ontdekt in de kas van den sergeant-cantinehouder der artillerie. Dit bericht is onjuist. Bewuste sergeant is in zijn employement geschorst wegens slordige administratie. Het voor eenigen tyd bij Kallantsoog gestrande schip Rasiko of Bilbao is afgebracht en alhier aangekomen. De instructie-brikken Castor en Pollux zullen voortaan voortdurend in dienst blijven tot practische oefening der jongens. De kapt.-luit. ter zee J. A. Waldeck, thans in Oost-Indië, keert naar het vaderland terug. Omtrent de Leidsche vergiftigingszaak meldt de Lcidsche Ct., dat het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal slachtoffers 24 bedraagt, terwijl voorts nog op con gelijk getal personen aanslagen zijn gepleegd, die alleen ziekte of levenslange verlamming hebben ten gevolge gehad. Niettegenstaande de meest verpletterende bewijzen harer schuld aanwezig zijn, blijft de ver dachte vrouw steeds ontkennen. Naar aan de Amsterd. Crt. wordt meêgedeeld, heeft zich dezer dagen een gelukkig zeldzaam voorkomend geval voorgedaan. In een der tramwagens reed namelijk een Israëlitisch advocaat, die een uitgedoofde sigaar in de hand hield. Dit gaf den tegen over hem zittende passagier aanleiding op de hevigste wijze tegen den advocaat uit te varen cn hem de grofste beleedigingen naar het hoofd te gooien. Deze was zoo verstandig met geen enkel woord te antwoorden, maar liet, toen de tramwagen aan haar eindstation gekomen was, tegen den beleediger door een politie agent proces-verbaal opmaken. Kort daarna werd den advocaat f 1000 voor de Israëlitische armen aangeboden, indien hij van verdere vervolging dezer zaak wilde afzien, maar deze, die zijn tegenpartij waarschijnlijk een duur, maar zeer verdienstelijk lesje in de wellevendheid geven wil, vraagt f 5000, en wel voor de algemeene armen. Een Fransch blad maakt de volgende opmerking, die wel de aandacht verdient. Gelijk men weet, is 1884 een schrikkeljaar, en dit heeft voor den Staat meer financiëele gevolgen dan men oppervlakkig wei denken zou. Immers, allen die in dienst van den Staat niet per jaar bezoldigd worden, krijgen nu een dag meer loon. Dit maakt voor de landmacht eene som uit van fr. 715,962 en voor de zeemacht eene van fr. 254,496. Lederen wielen hebben het voordcel, dat zij zonder gedruisch of schokken bewegen. Zij worden vervaardigd door De la Roche in Frankrijk. Ilij bezigt daartoe reepen ongelooid buffelhuid, die door hydraulischcn druk tot schijven geperst cn in ijzeren ringen opgesloten worden. Zij zijn wel slijtbaar, maar niet breekbaar. ADVERTENTIE N. Den 13den Januari 1884 hopen onze geliefde ouders JAN Ls. BOOD en JANNETJE MOSK. hunne 25jarigc cclitvcrccniging; te herdenken. Hunne dankbare, kinderen, Louwrens Bood. Jan Cornelis Kolhorn, Aagje 11 Januari 1884. Antje KorfBood. Jan Korf. Onze lieveling MAR1E werd ons heden avond in den aanvalligen leeftijd van bijna zes jaren, na eene kortstondige ziekte, van onze zijde weggenomen. H. H. RIESSELMANN. E. M. RIESSELMANN, geb. Peeters. Nieuwediep, 8 Januari 1884. De RAAD van TOEZICHT van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord is voornemens, bij onderhandsche inschrijving, met ingang van 1 Februari aanstaande contracten aan te gaan, voor de levering van: Rijst, Gort, Groene en Grauwe Erwten, gedroogde Peren en Appelen, Koffie, Witte of Brood- en Bruine Suiker, Pruimedanten, Krenten, Zout, Peper, Mosterd, Kaneel, Nootmuscaat, Sago. Kerriepoeder, Cayenne Peper, Gerookt Vleesch, Ham, Saucis de Boulogne, Azijn, Groene Zeep, Toiletzeep en verdere Kruidenierswaren voor den tijd van negen maanden. De te leveren artikelen moeten zijn van de beste kwaliteit. Gegadigden worden mitsdien uitgenoodigd hunne inschrijvingsbiljetten vóór of uiterlijk op den middag van den 23 dezer franco in te dienen aan het adres van den Officier van Administratie bij genoemd Instituut, tevens Secretaris van gemelden Raad van Toezicht, ten wiens kantore tevens de verlangde inlichtingen te verkrijgen en monsters van de te leveren artikelen te bezichtigen zijn. Die iets te vorderen heeft van of ver- schuldigd is aan de nalatenschap van den Heer C. J. KOOGER, gewoond hebbende te Helder, en aldaar den 12 November 1883 overleden, worden verzocht daarvan vóór 1 Februari aanstaande opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris HATTINGA RAVEN, aan den Kanaal weg, I N°. 79, te Helder. VER H U R I N C. Het BESTUUR van het WATERSCHAP de 30 Gemeenschappelijke Polders op TEXEL zal ulnadng 15 Januari 1884, 's morgens 11 ure, in de Vergulde Kikkert, aan den Burg, putoliete. vortiu.rori: van genoemd Waterschap. De Secretaris Sd. KEIJSER Pz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3