vogel'' is uitgemaakt. Ondertusschen is de architect Muysken, de ontwerper van het plan om de Beurs op den Dam te zetten, reeds door „Bui-gerplicht" candidaat gesteld voor den Gemeenteraad, waaruit ge zien kunt dat de nieuwe editie van de beursquaestie met zorg en ijver wordt voorbereid. Wij zullen er pleizier van hebben Het ontslag der 250 Marine-werklieden, waarover ik u onlangs schreef, is nog in den Haag bij het Departement aanhangig. Hun kans moet iets beter staan. Amstelaar. Bln n enlan a. Een paar dagen geleden bracht de telegraaf uit Brussel het bericht, dat HH. MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden reeds in Maart aldaar werden verwacht. Dat bericht wekte eenige verbazing, omdat men algemeen meende, dat de maand Mei voor het bezoek was aangewezen. Volgens inlichtingen aan het Hld. berustte het dan ook op een misverstand. Het werd geseind aan het slot van eene depeche uit Madrid (die als gewoonlijk over Brussel her waarts kwam), meldende, dat de Imparcial het uitstellen der verkiezingen als zeker had aangekondigd. Daarop volgden de woorden: „Roi reine- Hollande attendus mois prochainDaar van 's Konings reis naar Madrid echter nooit sprake is geweest, beschouwde Reuthers Agentschap te Amsterdam die slotwoorden als eene bijvoeging uit Brussel omtrent eene verandering in het tijdstip van 's Konings komst aldaar, eene verklaring, die voor de hand lag. Nu is echter bij onderzoek, door het Agentschap te Brussel ingesteld, gebleken, dat die opvatting ongegrond was en dat de woorden inderdaad uit Madrid zijn geseind. Zij komen ook in de Brusselsche bladen aldus voor: wat er mede bedoeld wordt, is ons niet bekend. Dat de commandant der zeemacht en chef van het Departement van Marine in Nederl.-Indië, de schout-bij- nacht F. H. P. Van Alphen, adjudant des Konings in buiten gewonen dienst, voor gezondheidsredenen zal repatriëeren, wordt door de N. Rott. Crt. tegengesproken. Bij den penningmeester van het hoofd-comité voor de ramp-Java, is sedert de vroegere opgave nog ontvangen van den burgemeester van Texel f 98.90. Eene soirée variée (zang, pianospel, voordracht en orkest) te Alkmaar gegeven ten voordeele der op te richten stichting voor ouden van dagen der R. K. belijdenis, heeft opgebracht f 1283,35 De heer J. G. Jelgersma, medicinae doctorandus aan de Universiteit te Arasterdam, is benoemd tot prosector in het gesticht Meerenberg. De gepensioneerde vice-admiraal F. A. A. Gregory, kanselier der beide Nederlandsclie orden, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Volgens de laatste berichten is de toestand minder on gunstig, doch blijft zorgelijk. Den 1 dezer mankeerden bij de verschillende regi menten infanterie 50 sergeanten, 2 fouriers en 345 korpo raals, tegen 156 sergeanten, 3 fouriers en 429 korporaals op datzelfde tijdstip in 1883. Een paar jaar geleden was het incompleet aan kader bij dat wapen veel grooter dan thans. Niet het minst werkt het instruetie-battaillon, dat geregeld om de 6 weken een 40 k 50 tal korporaals naar de regimenten zendt, tot dezen vooruitgang mede. 1 )e on t vangsten der Nederlandsclie Zendings-Vereenigi ng over 1883, met inbegrip van een legaat groot f 10,000, bedroegen f 50,638.02. De uitgaven f 50,484.50; alzoo een voordeelige saldo van f 153.52, hetwelk de Vereeniging sedert eenige jaren niet te beurt viel. De ontvangsten in dit jaar beliepen van 1 tot 15 Januari f 2,214.60. Tegen 8 Aril e. k. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. De Staatscourant No. 35 vermeldt de bijzonderheden. De telegrafische verbinding tusschen Texel en Vlie land is nog steeds verbroken. Ongeveer twee weken achtereen is er gedregd naar den kabel, doch men heeft dien niet kunnen vinden. Daar men het verder zoeken zij tot nog gemeen hadden, was niet in staat dio te heelen. Baron van Hersteld vertoonde zich nog wel eens van tijd tot tijd in de groote wereld aan de zijde zijner echtgenoote, maar alleen om door haar volkomen vergeten en over het hoofd gezien te worden, meer zelfs dan met zijne verhouding tot haar en de maatschappij overeen te brengen was. Sedert zij lachend zijne liefderijke verwijten en voorstellingen voor gemoedelijke Duitschc dweepzucht had uitgemaakt cn zijn ernstigen eisch, om een anderen weg in te slaan, met al de hartstochtelijke hevigheid van een verwend kind, wat zij trouwens haar geheele leven geweest was, had beantwoord, had hij alle verdere pogingen om de herinnering aan den eersten zoeten tijd hunner liefde weder te herleven, laten varen. Ook eenige pogingen door hem aangewend, om zijne schoon ouders op zijne zijde te krijgen, hen over te halen, hun invloed te paren aan zijne beden, om Jeanne tot inkeer in zichzelve over te halen, waren vruchteloos gebleven. Graaf Frésange was te zeer Franschman om. zoolang zij alle éclat vermeed, iets aanstootelijks in het gedrag zijner dochter te vinden. Het huwelijk, dat zij met den verarmden spruit van een Duitsch geslacht had aangegaan, was te zeer tegen zijne eigene wenschen geweest, om geene toegeefelijkheid aan den dag te leggen, nu zijn afgodisch vereerd kind pogingen aanwendde om de boeien, waarin zij zich in een onverstandig oogenblik had laten ketenen, wat losser te maken. Inderdaad, er was niets ongeoorloofds in Jeanne's gedrag, beweerde graaf Frésange, zich- zelven misleidende; het was het recht, tevens het voorrecht der jeugd, te genieten en zich te vermaken en Jeanne, zijne schoone, schitterende Jeanne, moest niet verouderen voor den tijd. Zoo leefden de echtgenooten ook uiterlijk meer en meer van elkander gescheidenWalter bracht den zomer en den herfst, vaak zelfs tot diep in den winter, op de landgoederen zijner schoonouders door, voor wier beheer hij zooveel mogelijk zorg droeg, leefde voor zijne kleine dochter, die met hare kindermeid, wegens redenen van gezondheid, zijn landelijk verblijf met hem deelde, terwijl hare moeder op de eene ot andere moderne bad plaats afwisseling en nieuwe vrienden zocht. Tegen den herfst gebeurde het dan wel eens, dat zij, even als een meteoor, met een uitgezocht gezelschap van vrienden de stille afzondering van haar echtgenoot kwam verstoren, om „den droomer terug te voeren in het werkelijke leven," zooals zy lachend zeide. In zulke oogcnblikken verscheen de schoone, altijd dartele moeder aan haar kind als eene goede, machtige fee, die eiken wensch vervult, en Walter had al den ernst zijner liefde noodig, om het hart van het kind voor zich te behouden en de gevolgen van Jeanne's dwaze, grillige teederheid te verzwakken. Hij zelf koesterde niet de minste illusie meer; wat hem zoo terneder drukte, was niet zoo zeer diepe droefheid wegens het korte verdwenen geluk, dan wel innig hartcleed, dat dit geluk een leugen, dat, wat hem zoo in verrukking had gebracht, niets dan valsche schijn was geweest. Maar wat ook in dat goede hart, zoo vol vertrouwen, ver- naar den kabel opgegeven heeft, zal waarschijnlijk een nieuwe gelegd worden in den loop des jaars. Naar het Vaderland verneemt, is den kapitein-inge nieur P. G. Van Schermbeek, met verlof zijner Regeering in Japanschen dienst, aldaar den rang toegekend van generaal. De Zutph. Crt. eindigt haar verslag der vergadering van de Amsterdamsche commissie, belast met het toezicht op het lager onderwijs, en waarin afwijzend werd beschikt in zake de door de sociaal-democraten opgeworpen „boter- hammen-quaestie," aldus Neen! wij waarschuwen met den heer Voute tegen het verplaatsen van de zorg der ouders voor het kind op den staat en achten met den heer Hugenholtz het verzoek uit dat oogpunt hoogst bedenkelijk, al zouden we daarom niet vreezen, dat er eindelijk een verzoek inkwam „om de kinderen per vigilantes naar huis te laten brengen als het regent," zooals de heer Fabius zei. Principiïs obsta\ is onze leus. Is eens de schrede gezet op den weg van het socialisme, dan is het eind er van niet te overzien; is eens de gemeente het spoor bijster geworden door aan een verzoek om voedsel op school te voldoen dan komt straks de vraag van de zijde der volwassenen en wij hebben den socialistischen staat, ondanks al de „omzichtige" toepassingen van den heerKerdijk, met zijn verderfelijk dooden van alle particulier initiatief, met zijn verderfelijk ambtenaars-systeem, met al de rampen zijner bureaucratie ingehaald. Daarom verheugt ons de meerderheid van 15 stemmen voor het voorstel-Versluis, al doet ons de minderheid van een elftal soms ook de wenkbrauwen fronsen Aan dén heer P. J. C. De Hen, instructeur aan de inrichting tot opleiding van machinist-leerlingen te Helle- voetsluis, is jl. Zondag door die leerlingen bij gelegenheid van zijn 25jarig instructeurschap een fraai portret-album in fluweel en met toepasselijke inscriptie aangeboden. Door het Gerechtshof te Amsterdam is uitspraak gedaan in de zaak van Arie van Wieringer, bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar van 20 December 11., wegens misbruik van vertrouwen tot eene celstraf van 9 maanden veroordeeld. Beklaagde had namelijk als commissionair van een Engelsch huis hier te lande, van een boer uit Noordholland zes schapen gekregen om ze te Londen te verkoopen; maar het geld dier schapen was niet verant woord, terwijl beklaagde volhield ze zelf te hebben gekocht en betaald. In hooger beroep werd beklaagde verdedigd door mr. Haas, die beweerde dat hier van geen misbruik van vertrouwen kon sprake zijn. Er bestond toch wel een betaald wordende arbeid tusschen den beklaagde en het Londensche huis, dat hem commissieloon betaalde, maar niet tusschen beklaagden en den eigenaar der schapen. Het hof echter achtte het onverschillig of het loon dooi den lastgever zelf of door derden werd uitgekeerd. Het vernietigde echter op andere gronden het vonnis en ver oordeelde, op nieuw recht doende, beklaagde tot dezelfde straf. Het Panopticum te Amsterdam heeft eene nieuwe groote aantrekkelijkheid verkregen door de opname eener historische groep van 59 figuren, voorstellende de receptie van Filips van Bourgondië en Jacoba van Beieren, zooals die in Juni 1883 door de Delftsche studenten te aan schouwen gegeven is. Het bestuur is namelijk bezitter van al die prachtige costumes geworden en thans is een getrouw beeld der geschiedenis gegeven, die gewis door velen zal bezichtigd worden. De huzaar G., te Venloo, oppasser bij den luitenant kwartiermeester aldaar, die f 167 zou wisselen, is met dit bedrag verdwenen en tot nog toe niet teruggekeerd. Een gepensioneerd Indisch officier, te Roermond wonende, die het plan had opgevat om met zijn dienstmeisje te trouwen, schijnt plotseling van opinie veranderd te zijn, ten minste hij verliet zijn woning, een brief' achterla tende met f 200 voor zijn gewezen „aanstaande" en het bevel, dat zij binnen 8 dagen het huis moest verlaten. nietigd was, éëne gedachte luid hem staande gehouden: het geloof, dat zijne eer ongeschonden was gebleven, dat Jeanne zijn ouden, onbevlekten naam smetteloos bewaard had. Plotseling, als door een bliksemstraal, werd hem ook dit steunpunt ontrukt. In het slotpark te Lotharingen, op dezelfde plaats, waar Jeanne hem hare liefde had bekend, waar zij hem trouw had gezworen voor het geheele leven, vond hij haar in de armen van een ander Deze slag was verpletterend voor haar en voor hem voor het eerst ontwaarde zij vol ontzetting, welk eene verborgen kracht en onverbiddelijkheid in dat teedere hart konden ontwaken, wanneer hij in zijne eer getast werd aan zijne voeten geknield, smeekte zij om haar schuldig leven. Op eens waren de rollen verwisseld zij de smeekende! Maar hij stiet haar van zich en zag haar nooit weder. Nooit! Al volgde zij hem op hare knieën kruipende en om genade smeekende tot aan de deur zijner kamer, al bad zij nog zoo roerend om een kus op de lippen van haar kind te mogen drukken het was alles te vergeefs! Den morgen, volgende op haar trouwbreuk, was hij met Clemence vertrokken om haar naar Duitschland bij mevrouw van Tromberg te brengen; daarop volgde een duel met den verleider zijner vrouw, dat dezen laatste lang op het ziekbed uitstrekte, waarna hij eene acte tot scheiding indiende. Had men hem vroeger in de familie verwaarloosd, over het hoofd gezien en geminacht, nu werd Walter, die op het punt zijner beleedigde eer als een vertoornde leeuw was opgestaan, die niet meer treurde over verdwenen liefde, maar over de smet, die op zijn vlekkeloozen naam was geworpen, waardig gekeurd de hoofdpersoon van den kleinen kring te zijn. Alles werd aangewend om de wettelijke scheiding te voor komen, want diezelfde kringen, die een ijdel spel geoorloofd achtten, en die de schoone, lichtvaardige vrouw gehuldigd en gevierd hadden, veroordeelden alle opzien en trokken zich van de onvoorzigtige terug. Jeanne schreef brieven vol berouw en vernederde onderwerping, die Walter met verachting van zich wierp; de trotsche graaf Frdsange boog het hoofd om voor zijn eenig kind vergiffenis af te smeeken! Men beloofde gouden bergen en toonde zich tot elke genoegdoening bereidde schuldige zou Frankrijk verlaten en Walter en haar kind naar Duitschland volgenzy zou zich in de strengste afzondering alleen aan hare plichten wijden zij verlangde niets anders dan den naam te mogen blijven dragen van haar echtgenoot, om zoodoende de geruchten, die nog niet als volkomen waarheid tot het publiek waren doorgedrongen, te logenstraffen. Maar alles bleef vruchteloos, Het hart, dat „weeke was in hare handen geweest was" bleef even hard, als de diamant en ook zoo smetteloos, toen men met hem om zijne eer wilde boeleeren. Clemence had weinige dagen voor de treurige ramp, die hare schaduwen ook over het jeugdige leven van het kind verspreiden, haar zevende jaar bereikt, en de dochter werd aan den vader toegewezen. Wordt vervolgd.) Wie met paarden omgaat, zegt het spreekwoord, gaat met zijn vijand om. De waarheid hiervan ondervond de landbouwer J. C. te Cuyk. Toen hij dezer dagen met zijn onwillig paard naar den akker ging en het voor den ploeg wilde spannen, werd het dier woedend, greep zijn meester bij den arm en rende er meê den akker over. Wel liet het hem een oogenblik los, doch om met verdubbelde woede op hem neêr te vallen. Met de knieën op zijn slachtoffer, beet en knauwde het diens arm, dat de onge lukkige het uitgilde van pijn. Tot driemaal toe herhaalde het beest, dat wel een leeuw geleek, dit akelige tooneel. Eerst bij de nadering van de knechts, die als verstijfd van schrik eerst dat drama hadden aangestaard, liet het razende dier, door een flinken slag aan den kop toegebracht, zijn meester los, wiens arm totaal verbrijzeld was. De beenderen waren als 't ware murw geknauwd, de pezen verscheurd. Tegen den avond moest den ongelukkige den arm worden afgezet. De wildheid van hetzelfde paard (een hengst) was voor een paar jaren ook al oorzaak, dat de knecht, door tusschen de kar te geraken, zijn arm verloor. In het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant zijn de vooruitzichten voor de landbouwers in jaren zoo goed niet geweest als thans. Men weet eigenlijk niet, hoe men het heeft, nu er geene overstrooming is en de landerijen niet door den erfvijand in eene zee worden herschapen. Het werd dan ook tijd, dat er een einde aan al die ellende kwam, want men kan zich moeielijk een denkbeeld vormen van de verarming dezer voor twintig jaren vrij welvarende streek. Vele kleine landbouwers zijn reeds tot den rang van daglooners afgedaald en de grootere hebben hunne bezit tingen derwijze moeten bezwaren, dat zij niet veel meer dan pachters geworden zijn. Wat nog enkelen in stand houdt is de levering van melk aan de groote kunstboterfabrieken en de hooge prijzen van 't vee. Meer dan vroeger legt men zich dan ook thans op 't bezit van goed melkvee toe. Mocht het winter koren, dat in groote hoeveelheid is uitgezaaid en tot dus verre gespaard bleef, behouden worden, dan kan hiervan een ruime opbrengst verwacht worden. Naar men aan de Amsterd. Crt. meêdeelt, is de wacht aan de cavalerie-kazerne te Amsterdam jl. Zaterdagavond de dupe geworden van eene grap, waarvan de schuldigen echter onbekend zijn gebleven. Een in klein tenue gekleed hoofdofficier bracht namelijk aan de kazerne een bezoek en verlangde een en ander te inspecteeren. De wachtmeester, commandant der wacht, leidde hem overal rond, nam den verschuldigden eerbied in acht en.... is daarvoor gestraft met vier dagen provoost arrest. Immers het is gebleken, dat de hooggeplaatste bezoeker geen militair, maar misschien een afgedwaald bal masqué bezoeker was. Buitenland. Engeland is van een lastige vriend verlost. Cetewayo namelijk is op den 8 dezer te Ekome aan een hartkwaal overleden. Te Parijs werden sedert het begin des jaars aanmerkelijke hoeveelheden alcohol binnengesmokkeld, zonder dat men, ondanks alle nasporingen, ontdekken kon, hoe endoorwien dit geschiedde. Jl. Donderdag nu reed eene met haard- blokjes beladen kar de barrière van Clichv door, toen er eene opstopping van rijtuigen ontstond en in de drukte en verwarring ettelijke blokjes op den grond vielen, welke openbarstten en waaruit alcohol stroomde. De karrevoerder verklaarde, volkomen te goeder trouw het hout vervoerd te hebben en gaf zonder aarzelen op, van wien deze kwamen. Er is onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt en de zaak wordt vervolgd. Met een zeer zonderlinge misdaad zal de Rechtbank van Neuwied zich eerstdaags bezig te houden hebben. Nieuwjaarsdag ontving een rentenier in een naburig plaatsje, die eenig vermogen bezit, een taart uit Wiesbaden. Dit verwonderde den rentenier niet, daar te Wiesbaden familie betrekkingen van hem woonden. Zoo spoedig hij echter van de taart had gegeten, werden sporen van vergiftiging merkbaar en bij een onderzoek bleek, dat de taart veel vergif bevatte. De justitie werd hiervan in kennis gesteld en een gerechtelijk onderzoek was het gevolg. Het resul taat hiervan is, dat een boer, die aan den rentenier verwant was en waarschijnlijk in de meening verkeerde van hem te zullen erven, in hechtenis is genomen. De financiëele toestand van den gearresteerde moet zeer slecht zijn. Benoem 1 n gen, enz. Met 1 Juli a. s. worden benoemd tot opzichters van den Waterstaat 2de kl. alhier de heeren L. Koot en H. J. Wee huizen, thans opzichters 3de kl.en tot opzichter 4de kl. te Vlieland de heer J. G. Thamer. De officier van administratie 2de kl. C. V. Veldman, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Gedetacheerd bij het Departement van Marine in Oost-Indië, als chef der late afdeeling, de kapitein-luitenant ter zee W. A. Arriëns. VlsoUberlonten. Er kwamen gisteren een vijftal bommen binnen, die wat schol, tong en enkele tarbotten aanbrachten. Twee Terschellinger blazers brachten 30 cn 50 roggen aan, die f 1.27 k f 1.36 per stuk golden. Twee sloepen kwamen binnen, en wel Maria Christina, schipper Valkenier, met 50 levende kabel jauwen a f 2.95, 70 doode idem k f 1.60 't stuk, 700 schel- visschen a f 37.50 't honderd, 1 heilbot a f 8.50, 4 beunen vleet a f 23.50, 7 doode lengen a f 2.05 't stuk. Hendrika Adriana, schipper L. Koster, met 180 levende kabeljauwen k f 2.65, 500 doode idem f 1.35 k f 1.40 't stuk, 3 heilbotten a f 19, 11 lengen a f 3.25't stuk, 1850 schelvisschen k f 31 't honderd, 14 doode lengen k f 1.50 't stuk, 600 be schadigde sehelvisscken k f 16 't honderd. AFLOOP der OPENBARE VERK00PING, gehouden op Maandag 11 Februari 188 4, in het lokaal „Musis Sacrum" alhier, ten overstaan van den notaris J. W. HATTINGA RAVEN: 1. Een Huis en Erf aan het Molenplein No. 154, kooper de heer J. Bethlehem voor f 1720. 2. Een Huis en Erf aan de Binnenhaven No. 60, kooper de heer A. Jelies voor f 1526. 3. Een Huis en Erf aan de Achterbinnenhaven No. 168, Kooper de heer M. Kleijn voor f 450. 4. Een Huis en Erf aan de Kerkgracht No. 316, opgehouden. 5. Een Huis en Erf in de Hoogstraat No. 377, kooper de heer J. Bethlehem voor f 500.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2