EN HELDERSOHE NIEUWED1EPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.20. Vrijdag 15 Februari. Jaargang 42. Uitgever A. A. BAKKER Cz. TWEEDE KENNISGEVING. LOTING VOOR DETATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. VAN HAND TOT HAND. POSTKANTOOR HELDER. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. w y ii franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad vertentienVan 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cent9. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder maken bekend, dat de LOTING over de in 1883 in deze gemeente ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1884 is bepaald op Vrijdag den twee-en-twintigsten Februari eerstkomende, des voormiddags ten half tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, by de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij ver zoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat zij, die vermeenen vrijsteUing van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Helder, den 12 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder roepen bij deze op ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLI GERS bij de Militie voor deze gemeente op te treden, om zich daartoe op een der overige werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan ieder Vrijwilliger wordt door de gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om VrijwiUiger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd, of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelyk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den 1 Januari van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid* Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, ver gezeld van twee, ter goeder naam en faam bekend staande Door GOLO RAIMUND. Vervolg Het opzien, dat dit proces tot echtscheiding in de groote wereld baarde, zou nog grooter zijn geweest, wanneer Wal ter, ter wille van zijn kind, niet grootmoedig den schijn van onge gronde ijverzucht op zich had genomen en daardoor de werkelijke schuld van de trouwlooze gade bij velen twijfelachtig had gelaten. Toch onderging hare positie een gevoeligen stoot; zij zelve achtte jaren, in het buitenland doorgebracht, noodzakelyk, voor zy het waagde in die kringen, waarin zij vroeger had geschitterd, hare plaats weder in te nemen met diezelfde zekerheid als vroeger en naar nieuwe veroveringen te jagen. Al was zij zich, naar hare wijze van zien, niet volkomen bewust van de volle grootte van hare schuld, zij had ze toch, schoon onvrijwillig, op hare wijze geboet, en ondervond daarvan nog dagelijks de noodlottige gevolgen. Zich jaren achter elkander uit Parijs te verbannen, was voor eene Fran^aise van hare opvoeding en van hare levensopvatting een gedeelte van haar leven opoffereneen nieuw huwelijk kon zij als roomsch katholieke niet sluiten en het verlangen naar hare kleine Clemencc verwekte toorn en smart en ongeduld in hare ziel en vergalde haar menig uur. Het kind was verre van haar verwijderd. Het aandeel aan het vermogen, dat Walter vóór zijn huwelijk als rechtmatig aandeel van de hem toekomende erfenis van de broeders Trom- berg had aangenomen, was toereikend om in zijne eenvoudige behoeften en die van Clemence te voorzien; alle aanbiedingen, zelfs de dringende beden van den ouden graaf Frésange, om zich tegenover het kind niet als een barbaar te gedragen en het aan ontberingen bloot te stellen, bleven vruchteloos; Walter weigerde standvastig eenige hulp zijner schoonouders aan te nemen. Maar hij liet het daarom zijn lieveling, zijn eenigste en dier baarste goed op aarde, aan niets ontbreken, nog aan liefde, noch aan genoegens, noch aan die gemakken, welke de teedere natuur van het kind noodzakelijk maakten. Als een aan zijne hoede toevertrouwde schat, dien hy moest verbergen, trok hij met liet kind naar de eenzaamheid der bosschen, waar een der vrienden zijner jeugd, een goedgezeten landeigenaar in het Cleefsche, hem een half vervallen landhuis en de volle jacht voor zyn persoon, voor eene belachelijke geringe som verhuurd had. De weduwe van den vroegeren houtvester, die hem door den eigenaar van het jachtslot als eene vrouw, in wie hij zijn volle vertrouwen kon stellen, was aanbevolen, nam als pleegmoeder der kleine Clemencc haar intrek in zijne woning; zijn dienaar, die hem jaren geleden uit Duitschland gevolgd was, toen Walter, opgetogen van hoop, in den waan verkeerde, dat hij zijn geluk op Franschen bodem gevonden had, volgde zijn ontgoochelden en eenzamen heer ook in deze afzondering, en hier, in deze ver borgen stilte, groeide Clemence op, zoo frisch en zoo schoon als de bloemen des velds, die haar aan alle kanten omgaven. Langzamerhand werd het kind ontwend aan de behoeften der fijnere beschaving en der ontzenuwende weelde; langzamerhand verdween ook het aandenken aan hare moeder, dat door niemand werd aangekweekt. Het was voor Clemence niets vreemds, dat er nooit over haar meerderjarige ingezetenen, die de vereischtc verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand aan melden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingesohreven, wordt slechts als Vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij inge schreven is, tenzij hij geen verplichtingen ten aanzien van dc Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger, hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzcesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als Vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot zijn veertigste jaar vol bracht is, als Vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De Vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Helder, den 12 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Lijst der brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de eerste helft der maand Januari. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. GraatsAmsterdam. Van Wilsen J. v. StraatenDeventer. Mej. G. G. Arends 'b Gravenhage. Mej. G. Bader G. A. van Rijn's Hertogenbosch. De RooijLeeuwarden. J. KeflerRotterdam. Dirk Doornkamp Sloterdyk. J. HartogWieringen. Briefkaart. M. CartstraWillemsoord. Verzonden geweest naar Frankrijk: J. Pottes, 2de stokerMarseille. Australië: H. ReuterWilliamstown. gesproken werdreeds vroeger geschcidde dat niet veel en het kind was te onschuldig en te naïef, em er over na te denken. Het verwonderde haar slechts, dat zij haar niet meer, zooals vroeger, kwam bezoeken, dat zij geen kostbare geschenken meer van haar kreeg, wanneer zij zelve, de genoegens der groote wereld najagende, verre van haar huis verwijderd bleef. Maar het kind gevoelde als het ware instinctmatig, dat vragen daar omtrent haar vader leed deden en zij had een dapper, klein hart. In den beginne liet zij het na uit treffende bedeesdheid en langzamerhand dacht zij er niet meer aan het aandenken aan hare schoone moeder werd allengs zwakker en zwakker. Slechts eens, na een tijdsverloop van twee jaren, werd het geweldadig wakker geschud. De oude schrijflessenaar, die zich onder den inventaris van het huis bevond en door Walter in gebruik was genomen, moest eene kleine herstelling ondergaan. De baron had den inhoud er uit genomen en op eene tafel neergelegd naar de manier der kinderen snuffelde Clemence nieuwsgierig in die zaken rond, waaronder er vele waren die door schoonheid en vorm hare aandacht trokken. Een prachtige kruidhoren van gesneden ivoor, mooie meerschuimen pijpenkoppen, een oud familiecachet en verschillende dozen van gedreven zilver, hadden hare opmerk zaamheid een tijdlang geboeid, toen deze zich eindelijk vestigde op een lederen etui, dat gedeeltelijk onder papier en brieven verborgen lag. Het kleine meisje nam het op en opende het o, zoete schrik, een sedert lang niet meer aanschouwd gelaat, stralende in al de bekoorlijkheden der jeugd en van verrukkelijke schoon heid, lachte haar toe. Een oogenblik was het kind stom van verbazing en verrassing, waarna het een luide vreugdekreet slaakte. „Mama, mijne lieve mama!" juichte Clemence, terwijl zij het portret aan hare lippen drukte. Ook Walter stond als verstomd; ook zijne blikken waren op het portret gevallen en de vreugdekreet van zijn kind sneed hem door dc ziel. Wat klonk hem niet uit dien juichtoon tegen liefde, verlangen, de eisch van haar kinderlijk recht en de smartelijke aanklacht, dat men haar zelfs als portret de trekken onthouden had van degene, die ondanks alles toch hare moeder was en bleef. Als vernietigd zonk hij op een stoel neder: zijn gehcele ver woeste leven, de verlatenheid zijner kleine dochter, die het hoogste goed der kindsheid, een getrouw en teeder moederhart, moest ontberen, vertoonden zich voor zijn geest. Hij bedekte zijn gelaat met zijne handen en voor het eerst sedert geruimen tijd vergoot de sterke man, zoo gewoon zichzelven te beheer- schen, heete en smartelijke tranen. „Papa," vroeg Clemence, na eene poos bevreesd en zacht, toen zij het snikken hoorde van haar vader, die te vergeefs moeite deed zich te vermannen, „papa, is mijne lieve moeder dood?" Een kreet van de diepste smart ontwrong zich aan dc lippen van den lijdenden man; daarop zeide hij, terwijl hij het kind op zijn schoot beurde: „Voor my is zij gestorven, lieve Clemence!" Zij begreep den tweeledigen zin der woorden niet; zij hoorde slechts, dat hare moeder gestorven en zag slechts dat haar vader treurig was. Zij omvatte hem teeder met hare kleine armen en Bln n enlan d. Naar de Amsterdammer uit goede bron verneemt, zal door het Openbaar Ministerie appèl aangeteekend worden tegen het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Utrecht, dd. 5 dezer, in zake de mishandeling op het Munster kerkhof aldaar. Reuter seint uit Madrid dat de Koning en de Koningin der Nederlanden in het begin van April e. k. te Sevilla worden verwacht. Dit is reeds het tweede bericht van dien aard dat binnen korten tijd uit Madrid tot ons komt. Wij hebben, zegt het Hld., in Den Haag om inlichtingen gevraagd, en het antwoord luidt, dat personen, die goed ingelicht kunnen zijn, aldaar hoegenaamd niets weten van een Spaansche reis van HH. MM. Als waarschuwing maakt het Dagblad melding van het volgende, waarbij zij evenwel namen en woonplaats der betrokken personen, als niets ter zake afdoende, ver- zwijgt. Eenige familiën hier te lande hebben door te speculeeren in Amerikaansche spoorwegen in slechts weinige dagen een kapitaal van ruim f 500,000 verloren. Een gepens. officier, weduwnaar, moet het geheele vermogen zijner kinderen groot 3 ton - hebben verspeeld. Door wijle mej. S. M. Rading, onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van f 10,000 vermaakt aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan zee. Jl. Zaterdag had te Velzen de verkoop plaats van de volgende harddravers van baron F. W. Van Tuyll van Serooskerken. De bekende schimmelhengst Pourtchak, 8 jaar oud (Orlofï-ras), werd opgehouden voor f 4000. Verder werden verkocht Queen of Diamonds, 8 jaar oud, voor f 625, aan jhr. P. Six, te 's GravenlandFramboisy, bruin hengst-veulen, 1£ jaar oud, voor f 400, aan den heer H. P. De Kat van Hardinxveld, te Dordt; Multum in Parvo, aftands (Amerikaansch ras), voor f 425, aan den heer T. Prévinaire; Soda, aftands (Normandisch ras), voor f 800, aan den heer K. Eindhoven, te 's Gravenhage; Lady Mabel, aftands (Engelsch ras), voor f 250, aan den heer Ellenbroek, te Hoorn. De inlandsche harddravers President (ex-Nelly) en Protest werden beide opgehouden. Te Middelburg overleed dezer dagen de gepensio neerde kapitein ter zee C. J. Damme. bleef zoo een poosje stil zitten, met haar gezichtje dicht tegen het zijne gedrukt, waarna zij innig en op vertroostenden toon zeide „Maar gij hebt mij, papa, en ik heb u ik zal altijd uwe goede Clemence zijn." De ontroerde man drukte haar innig aan zijn hart. „Lieveling, o, lieveling, God behoede u," riep hij uit. „Hij vergoede u alles wat u ontbreekt!" Eindelijk schoof hij het kind met zachtheid van zich af en stond op. De geur der rozen en anjelieren, die in den kleinen tuin achter het huis bloeiden, drong door het geopende venster tot hen door, en in de kooi voor de deur zong de lijster zijn vroolijk lied. Welk een vrede heerschte hier te midden van de eenzaamheid der bosschen. Zou deze dan nooit meer wederkeeren in zijne borst? Gij hebt mij en ik heb u, had het kleine meisje in haar roerenden eenvoud gezegd was het dan niet mogelijk zich met deze bezitting tevreden te stellen, was het niet mogelijk aan haar, de eens zoo innig beminde, te denken, niet als aan iemand, die men verloren had, maar als aan eene afgestorvene? Hij stelde zich sidderend en vol angst het oogenblik voor den geest, waarin Clemence de schuld van hare moeder zou kunnen vernemen, en dit mocht nooit het geval zijn, tenzij haar verstand gerijpt en haar hart gevormd ware. Nu was die kinderlijke vraag voor hem als een vingerwijzing van boven, wat hem te doen stond om haar gevoel recht te doen wedervaren Jeanne mocht door hare dochter niet als schuldige veroordeeld, zij zou door haar als eene doode beweend worden. Toen hij zich omwendde, had Clemence het etui weder geopend en staarde zij het portret met onafgewende blikken aan. „Men kan het uit het huisje nemen, papa," zeide zij, nadat zij het onderzocht had, „zouden wij dat schoone portret niet ophangen Hij had den moed niet het haar te weigerenhij kon daartoe zelfs geen voorwendsel vinden. „Ik zal het u geven, Clemence," zeide hy, „mevrouw Berger zal het voor uw bed ophangen." Daarmede was de herinnering aan de moeder aan het kind teruggegeven en zij zelve tevens voor haar uit de rei der levenden geschrapt; het verlangen van het kind naar hare moeder sluimerde in en hare vragen hielden op. In ongedwongen vrijheid groeide zij op; haar vader, die zulk eene zware schatting had betaald aan de moderne opvoeding, zocht alleen heil voor het kind in eenvoud en waarheid. De geestigheid, de talenten, de bevalligheid en schoonheid, waarmede Jeanne hem eens in hare netten had verlokt, was voor hem niets dan een schitterend vernis, om de armoede de3 harten en de ijdelheid, die zich daaronder verborgen houdt, te bedekken. Hij wilde slechts Clemence's hart vormen, haar karakter leiden en haar doen opwassen in natuurlijkheid en ongedwongenheid. Deze wijze van opvoeding was de oorzaak, dat het kind slechts zeer weinig met leeren geplaagd werd, dat niemand er acht op sloeg, of zy talenten of begaafdheden bezat, die waard waren aangekweekt te worden, maar dat slechts acht gegeven werd op de vorming van het hart, waarmede de natuur haar rijkelijk begiftigd had, en dat zooveel vormen en geleerdheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1