Maar heb ik u niet gezegd, dat het zoo gaan zou? Een week of drie geleden schreef ik u reeds//Ik heb althans nog altijd goede hoop, dat het geschil tusschen het stede lijk bestuur en onzen goeden dokter Mezger over het leggen van een gaspijp nog wel in der minne geschikt zal worden." Doch ook zonder die kleine zelfvoldoening doet het mij genoegen, dat de liefelijke vredekoelte, die in deze lentedagen door onze stad suist, niet meer bedreigd wordt door een gaspijpquaestie. Overigens heeft men die quaestie wel een weinigje opgejaagd en het bijna laten voorkomen alsof Amsterdam en Dr. Mezger tot elkaar in rede stonden als Yeere en haar gouden beker. De verhouding is eenigs- zins anders, doch behoeft nu geen nadere toelichting meer. Een min of meer vreemde vertooning maakt, althans voor den oningewijde, te midden van al deze vredefeesten, zeker deel der Amsterdamsche bevolking, dat de politie agenten onthaalt op vuistslagen en steenworpen. Doch feitelijk schaden deze incidenten volstrekt niet aan den indruk van het geheel. Volgens de traditie schijnen bij optochten en serenades zulke opstootjes nu eenmaal onver mijdelijk. Ze vloeien voort uit de eigenaardige verhouding tusschen de politie en het straatpubliek. Komen die twee elementen te dicht met elkaar in aanraking, dan volgt er een botsing. Dat is niets nieuws. Alleen maakten de salvo's met straatkeien het tumult ditmaal wat erger. Doch vergeet niet, dat half Amsterdam opgebroken en vol straat- steenen ligt en dat de gelegenheid den dief maakt. Met een beetje beter politie en een beetje minder losse keien zou alles goed afgeloopen zijn. Amstelaar. Bln n en Tana. Het verslag der rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der drankwet bespre kende, zegt het Vad. het volgende: z/Het zou ons niet verwonderen, als vele kamerleden ontevreden waren over den loop, dien de zaak genomen heeft. Zijn wij wel ingelicht, dan was er in de meeste afdeelingen een zeer sterke minderheid, die het ontwerp ongunstig ontving, omdat zij van elke verzwakking der wet af keerig is. En zoo het door de rapporteurs uitgevonden expediënt in alle afdeelingen ter sprake ware gekomen, wat niet het geval moet zijn, dan zou het op zeer ernstig verzet hebben gestuit. Geen vriend der drankwet trouwens kan vrede hebben met een oplossing, die den fatalen termijn van art. 28 voor alle gecombineerde winkelneringen met 2 jaar verlengt. Zelfs de meeste belanghebbenden zijn zoover niet gegaan in hun eischen. Het zou ons niet verwonderen, als men met deze zonder linge houding van rapporteurs en Regeering, die eenvoudig een geheel nieuw ontwerp met geheel andere strekking in de plaats van het oorspronkelijke stellen, geen genoegen nam en bepaaldelijk op een hernieuwd onderzoek in de afdeelingen aandrong." z/De drankwet," schrijft de Volksvriend, //werkt beter dan wie ook had durven hopen." Het is h. i. volkomen onjuist, dat in weerwil van de drankwet in 1883 weder een bedenkelijke toeneming van verbruik zou hebben plaats gehad. Wie dit beweren, schijnen, zegt zij, te willen vergeten, dat de bevolking jaarlijks met li pCt. vermeerdert. De gewone verhooging der opbrengst van den rijksaccijns op het gedistilleerd was f 200,000 jaarlijks. Zonder de drankwet zou 1883 dus f 400,000 meer dan 1881 hebben moeten opbrengen. Met de drankwet leverde 1883 nog f 200,000 minder op dan 1881. Dit maakt dus een voordeelig verschil van f 600,000. Voeg daarbij, dat 1882 f 600,000 minder opleverde dan 1881 in plaats van f 200,000 meer dan vinden wij hier een verschil van 8 ton. Totaal f 1,400,000 vermin dering van accijnsopbrengst in twee jaren, of een kapitaals besparing van drie millioen gulden. Waarheid is het evenwel, gaat dit blad voort, dat 1883 minder gunstig bleef dan 1882. ,/Maar op de Amster damsche Tentoonstelling zijn millioenen borrels gedronken en in December deed men ruimen inslag van gedistilleerd uit vrees voor accijns-verhooging." Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 14 dezer: „De Vereeniging Nut en Genoegen alhier gaf dezer geen opvoedingsgesticht belast worden. Overleg in dit geval met dominé Remkett, wien ik, als geeste lijke, zoowel raijn verleden als mijne plannen met Clemence heb medegedeeldhij is deelnemend en verdient het volste vertrouwen. Ik zelf kan u verder raden noch leiden ik ben tot stervens toe moede, ik kan niet meer nadenkenik kan nog slechts mijne vroegere denkbeelden aan uw oordeel onderwerpen. Hebt gij een geschikt verblijf voor Clemence gevonden mijn dank en mijn zegen voor elke schrede, die gij voor haar doet, laat haar dan, zooals ik u reeds gezegd heb, aan hare opvoeders over. Als zij achttien jaar geworden is, Erwin, neem haar dan tot n en ding naar hare liefde God moge haar ter hulpe komen, opdat zij ook de uwe waardig worde. Zij heeft een levendig ontvankelijk gemoed; de grondslag van haar karakter is trouw en waarheid; dat zijn grondslagen, waarop de liefde zeker rust. Tot nu toe heb ik in mijne zelfzuchtige, vaderlijke liefde slechts voor Clemence gesproken, voor mijn eenig kind! Laat ik nu ook het woord richten tot u, geliefde vriend, de dierbaarste, dien ik op aarde ooit bezat. Ik ben zooveel ouder dan gij, Erwin, ook bij u was het een vaderlijk gevoel, dat aan mijne vriend schap de ware kleur gaf. Het is waar, gij hebt zware beproevingen ondervonden maar de trouwbreuk, waarvan gij het slachtoffer werdt, liet uwe eer onbesmet, de naam eens kinds werd niet in u beschimpt, de moeder werd aan het kind niet ontroofd. Het is geheel iets anders, alleen te moeten lijden, dan met een vurig bemind kind geheel iets anders, te lijden aan heimelijke smarten, waarvan niemand in de verste verte eenig vermoeden kan hebben, dan dat men gemarteld wordt door eene doodelijke wonde, die men in de diepste eenzaamheid gaat verbergen, om zich aan den spot en den medelijdenden glimlach der menschen te onttrekken. Gij kondt u te midden van het leven blijven bewegen en moest, dit doende, aan de eischen des levens voldoen. Ik heb met de wereld gebroken ik nam en gaf niets weêr. Maar het eene heelt het andere werkt vernietigend. Daarom, en juist daarom alleen, dat gij weêrstand kon bieden en den moed behield, waar ik bezweek, koesterde ik de hoop, dat gij herstellen zoudt van de wonden, waaraan ik dood bloedde, en alleen uit dit gezichtspunt heb ik het gewaagd, u Clemence tot vrouw aan te bieden. Wanneer zij de uwe is, wanneer zij mij niet meer heeft, dan is het voor alles noodzakelijk, dat zoowel mijn overlijden als uw huwelijk door een authentiek afschrift aan mijne vrouw worde medegedeeld, om mogelijke aanspraken van hare zijde te voor komen. Elke tegemoetkoming, welke gij deze eens zult willen doen toekomen, ligt alleen in uwe hand. En nu, leef wel, mijn vriend, mijn broeder God zegene u en haar, mijn troost, mijn lieveling, mijne Clemence! Wordt vervolgd.) Uw Wal t er." dagen een paar tooneel voorstellingen ten voordeele der algemeene armen. Daarmede deed zij een nuttig en aan genaam werk, want blijkbaar viel de uitvoering zeer in den smaak van liet publiek. De zuivere opbrengst bedroeg f 62.77." De „moordaanslag" in de Scheveningsche Boschjes schijnt een storm in een glas water geweest te zijn. De dader is Hendrik De Bruin, bediende in de tapperij de Doopschans, achter de groote kerk te 's Hage. 's Dinsdags ging hij in den regel naar Scheveningen om goed bij zijn zuster te brengen, die aldaar woont. Hij nam dan veeltijds een revolver mede en deed daarmede eenige schoten in 't wild in de boschjes zoo ook Dinsdag avond jl. toen hij op eens werd aangepakt door den boschwachter. Het afgaan van den revolver schijnt aan een hloot toeval te moeten worden toegeschreven. De aanwijzing tot dezen dader is, dat de heer K. te Middelburg vroeger een knecht te 's Hage in dienst had, aan wien hij een broek had gegeven. Deze knecht nu is een broeder van den aangehoudene, aan wien zijn broeder dien broek had weggegeven. Het Maandblad tegen de Kwakzalverij deelt mede, dat haar redactie het „onfeilbaar huismiddel" van Vogelsang, Handelslei 159 te Antwerpen, dat bij vallende ziekte of epilepsie genezing heet te verschaffen, bestelde, en dit door een harer bestuurslieden, den heer P. Kruysse te Amsterdam, deed onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek waren, dat poeder no. 1, en achtereenvolgens alle overige 7 poeders, niets dan gewone suiker inhielden. Het eenig ware in de aankondiging van Vogelsang is dus, zegt het blad, dat het een huismiddel is, namelijk een middel dat uit 's mans eigen huis komt, want zijn vrouw houdt een winkel van suiker en suikerbakkers-artikelen. Twee voorbeelden van toenemende beschaving onder de dienstboden, worden in de bladen gevonden. Het eerste betreft een Haagsche keukenprinses, die van haar mevrouw twee „avondjes" per week vroeg om dansles te gaan nemen, terwijl het andere een Amsterdamsch dienstmeisje geldt, die haar gewoon wekelijksch avondje gebruikt, om ten huize harer ouders privaatles in het pianospel te ontvangen „Jongen, Doris, 't is toch jammer, dat je al je geld zoo aan den drank verteert en niets voor den ouden dag be spaart „Ik zou niet weten waarom men sparen zou, als men drie huizen heeft." „Drie huizen en waar staan die dan?" „Wel, het armhuis, het ziekenhuis en het tuchthuis." Buitenland. De Engelschen leverden in Egypte eergisteren weder een belangrijken veldslag; zij kregen 100 gesneuvelden en 150 gewonden. Aan de zijde des vijands zijn 4300 man gesneuveld en eenige duizenden zijn gewond. Drie dorpen werden in de asch gelegd. In het Théatre de la Gaité te Parijs had dezer dagen een recht komiek tooneel plaats. In het laatste bedrijf van een stuk, dat er slechts enkele keeren werd gegeven, De Charbonnière, moest één der acteurs van aandoening doodsbleek worden. De acteur Romain, bijgenaamd de „mooie Romain," vervulde die rol, en hij werd ontroerd zóó als het was voorgeschreven, door snel achter eene coulisse te springen, waar iemand met een borstel klaar stond, die in een oogwenk het rouge van zijne wangen veegde. Het was altijd goed gegaan, maar nu? Toen Romain weêr voor den dag kwam, barstte het publiek in een schaterlach uit. De acteur begreep niet wat dit be duidde, en toen het lachen niet ophield, ging hij van het tooneel, keek in een spiegel en zag dat hij zóó zwart was als een neger. Een „vriend," waarschijnlijker nog eene „vriendin" had den borstel zwart gemaakt om hem deze leelijke poets te spelen. Te Berlijn was dezer dagen een 35jarig metselaar hezig op een dak den windwijzer vast te zetten, toen hij zijn evenwicht verloor en met den stang van den wind wijzer in de hand naar beneden viel. De ijzeren stang kwam op de straat neder, doch de metselaar greep in zijn val de dakgoot en bleef daaraan op duizelingwekkende hoogte boven de straat zweven. Op zijn geschreeuw en dat der voorbijgangers schoot men toe om hem te helpen en na tien uiterst pijnlijke minuten trok men hem met behulp van touwen weder in veiligheid op het dak. Ondanks den doorgestanen doodsangst verklaarde de metselaar zich een uur later weder bereid om het werk te hervatten. Benoemingen, ©na. Aan den gepensioneerden kapt.-luit ter zee A. J. baron van Geen, is vergunning verleend tot het dragen der activiteits-uni- form, verbonden aan den rang van kapt.-luit. ter zee. De luit. ter zee 2de kl. S. Woldringh, uit Oost-Indië terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van administratie 2de kl. C. C. Hammacher wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane zielsgebreken, met ingang van 1 April a. s., voor 5 jaar op pensioen gesteld, ad f 850 'b jaars. De kapts. der artillerie. J. N. A. Schneiders van Greyffens- wert en S. J. A. De Quertenmont zijn respectivelijk op pensioen gesteld, ad f 1218 en f 1019 's jaars. BurgerlUls.e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: A. Schraa, timmerman, en C. Lastdrager. J. B. Poorters, marinier, en N. v. Twuijver. C. Duinker, zeeman, en G. Kuiper. GetrouwdGeene. Bevallen: M. E. Pronk, geb. Schutter, Z. J. A. Visser, geb. Beek, Z. M. Kikkert, geb. Verberne, Z. Overleden: J. M. Liotart, 9 maanden. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). 5 o P Windrichting Barometer 1 Thermometer mM. C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. s en kracht. Stand. J Afw. Stand. Afw. 14 15 15 to 00 te zw. 6 k. zotz. 0.2 zotz. 0.2 767.81' f 7.61 11.6 766.84 f 6.64 6.9 766.90; f 6.70 12.3 1 1 f6.4 f3.6 t 7.1 0.75 0.89 0.82 Slechtw. Vlak. Weersgesteldheid: 14 Maart 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 15 Maart 8 u. Helder, schoon weêr. 15 Maart 12 u. idem. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Bcrrington,st. A.Harrison. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedkoop. Argo. J. Smith. Christiania. IJs. W. J. Van Neck. Berichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP KETS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM Prs.Wïïhelmina13 Maart St. Vincent gepasseerd. Madura12 Maart van Suez vertrokken. Prinses Amalia.. 4 Maart van Padang vertrokken. Soenda11 Maart van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Sumatra29 Februari van Suez vertrokken. Burgem. den Tex. 12 Maart van Suez vertrokken. Prinses Marie.... 13 Maart van Marseille vertrokken. Prins Hendrik... 13 Maart te Southampton aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Conrad24 Februari te Batavia aangekomen. Koningin Emma.. 5 Maart te Batavia aangekomen. Prins Alexander. 13 Maart te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: EoortoaartsVertrekt 22 Maart van Amsterdam. Prins Frederik.. Vertrekt 2 April van Amsterdam. Prins v. Oranje.. 14 Maart te Amsterdam aangekomen. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 4 Paarden f 75 a350 Lammeren f a 12 Koeien 170 a280 120 mag. Varkens 15 a 24 158 Nucht.Kalveren 4 a 18 206 Biggen 7 a 10 512 Schapen 16 a 30 4 Bokk.&Geiten 4 a 9 Marlittoerionten. TEXEL, 13 Maart. De prijs van onderstaande artikelen was heden als volgt: Aardappelen f 2.50 a 3.per hectoliter. Ge- vischt Zeegras f 3.75 a 4.50, gemaaid dito f 10.50 a 12.25 per pak van 100 kilogram. Gewasschen Wol f 0.85 per kilogr. Tarwe f 8.25 a 8.75, Rogge f 5.50 a 6.25, Haver f 3.50 a 4, Gerst f 5 a 5.75, Groene Erwten f 7.25 a 10.50, Vale dito f 7.50, Grauwe dito f 7.50 a 10, alles per hectoliter. ALKMAAR, 10 Maart. 164 h. Tarwe f 8.— a 8.60; 69 h. Rogge f 6.50 a 7.50; 423 h. Gerst f 5.25 a 5.75, idem (Chev.) f 6.a 6.60; 742 h. Haver f 3.50 a 4.50; 144 h. Boonen: Paardenboonen f 7.a 7.50, Bruine Boonen f 10.50 a 12. 84 h. Kanariezaad f9 a 16; 43 h. Erwten: Groene f 13 a 18; Grauwe f 15 a 18; Vale f 10 a 15; Witte f 11 a 14. 31 stapels Kaas, wegende 6396 kilogram, Kleine f 40, Commissie f 38 en Middelbare f 37 per 50 kilogram. HOORN, 13 Maart. Ter waag gewogen 20 stapels Graskaas, wegende 3717 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 40 per 50 klogr. ENKHUIZEN, 12 Maart. De prijzen der Zaden waren als volgt: Mosterdzaad f 18, Karweizaad f 14, Gerst f 5 a 6, Haver f 4.a 4.50, Grauwe Erwten f 15.a 16.50, Vale f 10.50 a f 12.Groene dito f 13 a 16, Bruine Boonen f 10.a 12.50, Paardenboonen f 7 a 8, alles per hectoliter. LEIDEN, 14 Maart. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 2 Stieren f 90 a 115, 38 vette Ossen en Koeien f 158 a 295 of f 0.66 a 0.80 per kilogram, Vare62 idem f 140 a 244, Graskalveren f a 24 vette idem f 36 a 82 of f 0.95 a 1.05 per kilogram, 137 nuchtere idem f 3. a 7.314 vette Schapen f 22 a 42.of f 0.60 a 0.70 per kilogram, 32 weide dito f 16.a 23.Lammeren f af 40 magere Varkens f 16 a 38, 142 Biggen f 6.a 13.Veulens f a Paarden f a ,113 Kalf- en Melkkoeien f 145 a 282. MASTENBROEK, 13 Maart. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 19 a 22, Masten- broeker en Genemuider 1ste kw. 16 a 19, 2de kw. f 13 a 16. DEVENTER, 4 Maart. Hooi 1ste soort f 36 a 44, 2de soort f 28 a 35 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Gisteren avond had in Tivoli de eerste der drie voorstellingen plaats, door den heer Kinsbergen met zijn fantaisie-theather alhier te geven. Deze voorstelling was zóó verdienstelijk, dat we niet aarzelen onzen lezers een bezoek bij den heer K. aan te bevelen, waartoe heden en morgen avond gelegenheid bestaat. (Zie annonce hierachter). De Sociëteit Mars alhier beleefde jl. Donderdag haar vijf tienden verjaardag, 't Jaarfeest werd in Musis Sacrum gevierd. De zaal was toepasselijk gedecoreerd, prijkende met 't beeld van den oorlogsgod, door de attributen van den krijg omgeven. De president, de heer A. Wonderiegera, die reeds gedurende 12 jaren die betrekking heeft bekleed, opende de feestelijke bijeenkomst. Voor en na zijne toespraak hief een zangkoor een feestzang aan. De heer dr. Johs. Dyserinck, van Vlissingen, eere-lid der Sociëteit, was spreker voor dezen avond. Hij sprak over de stem in de gewone beteekenis van 't woord en in overdrachtelijken zin. In laatstbedoelde beteekenis was sprake van de stem des bloeds, de stem der natuurde stem des roependen in de woestijn en van het streven naar algemeen stemrecht. In eene bijdrage schetste spreker een der vele misbruiken, die van de menschelijke stem wordt gemaakthet vloekenzooals men dit opmerkt in 't huiselijk en maatschappelijk leven, en zooals het blijk geeft van onbeschaafd heid en van gebrek aan waardeering onzer schoone moedertaal, die zoovele woorden bevat, waardoor men zijne verwonderingen bewondering en alle andere gewaarwordingen kan mededeelen. Aan 't einde werd opgevoerd 't blijspel in 2 bedrijven„Liefde en pensioen," van J. Hubertus Janssen. Met de uitvoering van 't muziekaal gedeelte dezer Soirée hadden zich welwillend belast de heeren Jung (piano), Hennes (violoncello) en J. H. Polak (viool). Schoone stukken van Van Beethoven, Handel en Von Glück werden door hen zeer ten genoegen der aanwezigen uit gevoerd. Als wij nu nog vermelden, dat de werkzaamheden door 't zingen van feestliederen afgewisseld en met een zeer geanimeerd bal besloten werden, dan meenen we een behoorlijk verslag te hebben gegeven van dit jaarfeest der Sociëteit, die, naar we hopen, nog lang bestaan en bloeien moge. Bij vonnis van den Zeekrijgsraad van heden, aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, is de jongen N. C. C., wegens desertie in tijd van vrede, veroordeeld tot militaire detentie voor den tijd van acht dagen. Tevens is heden ten uitvoer gelegd de sententie van het Hoog. Mil. Gerechtshof van den 7 Maart jl., waarbij de matroos 3de kl. A. J. v. Z., die bij vonnis van gemelden krijgsraad van den 25 Januari jl., wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, was veroor deeld geworden tot een jaar correctioneele gevangenisstraf, te ondergaan in 183 dagen eenzame opsluiting, in appèl is vrijge sproken van het hem ten laste gelegde misdrijf. Men heeft bij het bezoek der Transvaalsche deputatie veel geschreven over festiviteiten, audiënties, diners en soupersmaar nog nergens is gemeld hoe zwaar hare leden wegen. Welnu, bij hun bezoek aan de Polytechnische School te Delft op 4 Maart 11. hebben de heeren op het ijk-lokaal aan de Waag, uit aardigheid zich laten wegen, waarvan de uitkomst deze was de heer Du Toit 92 kilo, de heer Krüger 96 kilo en de vecht generaal Smit 103 kilo. Hoe zwaar de Transvaalsche heeren wogen, toen zij de Trans vaal verlieten, is ons niet bekend. (Haagsche Crt.) Er zijn kippen, die somtijds de eigenaardigheid hebben om hun eieren en ook die van anderen stuk te pikken en leêg te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2