In de sloep achter het schip, waar het onherkenbaar overschot der verbrande vrouw lag, werden eenige zilveren muntstukken gevonden, waaronder een rijksdaalder en een gulden op elkaar vastgesmolten. Op de stations der Hollandsche IJzeren Spoorweg- MaatsehappijZutphen, Barneveld, Apeldoorn, Baarn, Weesp, Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Haarlem, Hilversum, Alkmaar en Helder, zijn voortaan de retourbiljetten naar de stations der Nederl. Centraal Spoorweg-Maatschappij en omgekeerd, vier dagen geldig, tegen gelijk tarief als eer tijds voor die biljetten met twee dagen geldigheid is bepaald. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal dit jaar gehouden worden te Groningen, den 30, 31 Juli en 1 Augustus a. s. Buiten de huishoudelijke aangelegenheden, zal een voorstel worden behandeld van 't Hoofdbestuur, strekkende om eene som uit te trekken ten behoeve van de Paedagogische Biblio theek des Genootschaps. Verder zal er bespreking zijn van paedagogische onderwerpen. Door het Hoofdbestuur des Genootschaps zijn tot de afdeelingen een 4tal vragen gericht, betreffende de dooi de Regeering voorgedragen wijzigingen der wet op 't Lager Onderwijs. Van ruim 60 afdeelingen, en daaronder de afdeeling Helder, heeft het Hoofdbestuur antwoord bekomen. Het 21ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 18 Juni a. s. gehouden worden op Boekenrode bij Haarlem. De som der inlagen in 's Rijks Postspaarbank bedroeg op 29 Februari 11. f 3,520, 227.39. Een man en vrouw te Rotterdam zijn, naar de N. Rott. Crt. meldt, het slachtoffer geworden van eene noodlottige vergissing. De vrouw had namelijk jl. Zaterdag bij een drogist wat „gezegenden distel'' gekocht, maar bij vergissing een zakje met voor een asthma-lijder bestemde vergiftigde kruiden medegenomen. Vóór het naar bed gaan dronken man en vrouw een kopje van een aftreksel dier kruiden, met het gevolg, dat beiden ernstig ongesteld werden. De vrouw is Maandag ochtend overleden en de man ver keert in zorgwekkenden toestand. Er zijn valsche Engelsche bankbiljetten van 5 p. st. f 60) en van 50 p. st. (f 600) in omloop. Een geldwisse laar in de Boompjes te Rotterdam is er voor f 1800 inge- loopen. De drie biljetten, die hij ingewisseld had, werden voor valsch verklaard. Een Japansche commissie, uit 20 leden bestaande, is thans onder leiding van generaal Ohyama op reis naar Europa, om de militaire inrichtingen der verschillende groote mogendheden te bestudeeren. Een maand later volgt een tweede commissie, wier leden aan de voornaamste hoogescholen zich op de studie van schei- en geneeskunde zullen gaan toeleggen. Waar is ziek zijn, met het oog op den apotheker, het goedkoopst? Het antwoord op deze interessante vraag geeft een reiziger in de Frauendorfer Blatter. Hij bevond, dat de kosten der bereiding van hetzelfde recept voor denzelfden persoon te Bucharest 12.30 francs bedroegen, tegen 12 francs te Parijs, 8 francs te Londen, 5 francs te Athene, 4.15 francs te München en te Stuttgart, en slechts 1 franc te New-York. De Vereenigde Staten schijnen dus niet als het beloofde land voor de apothekers beschouwd te mogen worden. De moeder kiest gewoonlijk den voornaam en van den vader gaat de familienaam over op het kind. Een reden is hier om uwe beide namen in eere te houden, want uwe moeder heeft nooit kunnen denken, dat er een onreine Maria, een karakterlooze Johannes zou groeien uit haar kind; en uw vader heeft er op gerekend, dat gij zijn naam onbezoedeld zoudt overleveren aan het nageslacht. J. C. Lavater. Vereeuiging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland» Xoorderkwartier. Den 12 Maart 11. werd te Avenhorn in een lokaal van den heer Bakker dc 27ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Tegenwoordig waren 81 leden en 13 gasten, Met een toepasselijk woord opende de Voorzitter de vergadering en bracht daarbij een woox-d van hulde aan de nagedachtenis van den heer S. F Sieuwerts, bestuurs lid, dezer dagen de Vereeniging door den dood ontvallen. Uit het jaarverslag bleek, dat men met genoegen op het afgeloopen jaar mag terugzien. Het ledental bleef constant en het stationeeren van vijf uitstekende rijstieren in de gemeenten Midwoud, Berkhout, Oudorp, Wieringerwaard en Beemster, zal voorzeker voordeelige vruchten afwerpen. Blijkens het rapport der financiëele Commissie sluit de rekening met een nadeelig saldo van f 113.87, dat voort donkeren rand van het bosch, dat ze begrensde en tusschen wiens boomstammen het roode dak van de houtvcsterswoning even doorschemerde. Van daar had de twijfel zijn intrek in haar gemoed genomenaanvankelijk klein, later onbeschrijfelijk groot, had hij den moed van het kind aan het wankelen gebracht en doen wijken, tot hij hem geheel ten onder had gebracht. Er was iets afmattends over haar gekomen, eene zekei-e moedeloos heid, nu reeds, ofschoon de strijd nog niet begonnen was. Hare eenzame wandelingen hadden hare bekoorlijkheden voor haar verloren en de glimlach, die nog soms over hare lippen speelde en getuigenis aflegde van het eeuwige recht der jeugd, werd steeds zeldzamer. Wanneer zij terugzag op de beide laatste jaren, die zij hier had doorgebracht, zoo ledig en doelloos, dan zeide zij tot zich- zelve, ondanks hare weinige ervaring, dat het verloren jaren waren, en zij deed dit met eene onverschilligheid, groot er dan overeenkwam met baar jeugdigen leeftijd. Hoe bekoorlijk de omgeving ook was, waarin het jonge meisje zich bewoog, zij was niet toereikend om hare ziel te verheffen de stilte en de grootschheid der natuur is een steun en eene geruststelling voor een rijperen geest; een kinderlijk hart heeft behoefte aan het liefderijke woord uit den mond eens vriends, die het de taal vertolkt van die duizenden stemmen daar buiten. En Clemence ontbrak het niet slechts aan liefde, haar ontbrak zelfs de ver strooiing, die het gemis der eerste doet vergeten, die wel niet vertroost, maar toch verdooft. Mevrouw Maubert had plotseling eene uitnoodiging ontvangen van eene voormalige kunstgenoote en was vertrokken, om met j deze het snisoen door te brengen aan eene badplaats, wat haar j oneindig beter beviel dan het Thuringschc dorpje. Sedert dien tijd was Clemence weder geheel aan zichzelve overgelaten zij j had geene gelegenheid meer, door verdere vragen nieuwen twijfel in zich te doen ontstaan en met zichzelve en hare gevoelens in tweestrijd te geraken. Wordt vervolgd vloeit uit de kosten, in den afgeloopen zomer gemaakt voor den wedstrijd met hooibouwwerktuigen op het land goed Nijenburg van jhr. inr. P. Van Fox-eest, welke een uitgaaf van ruim f 250 lieeft veroorzaakt. De leiding van dezen wedstrijd, met hooibouwwerk tuigen, die op de Internationale Tentoonstelling te Amster dam in dit jaar moeten worden ingezonden, werd toch geheel belangeloos door de Vereeniging op zich genomen en zeer verklaarbaar is het, dat daaraan gx-oote kosten zijn verbonden. De vergadering besloot bij acclamatie, hare adhaesie te schenken aan het adres van Leiden en Om streken, om er bij den betrokken minister op aan te dringen, dat scherpe maatregelen worden genomen tegen het verspreiden van besmetting uit het buitenland onder onzen veestapel. Evenals het vorige jaar zullen ook nu weder vijf stieren gestationeerd worden en wel te Abbekerk, Bobeldijk, Purmer, Barsingerhorn en Warmenhuizen. De Vereeniging meent dat deze maatregel veel zal bijdragen, om den lust op te wekken, om ons iix het buitenland zoo zeer gezocht vee, te veredelen. Voorts besloot men een collectieve inzending te doen, van land- en tuinbouwvoortbrengselen en zuivel producten op de in dit jaar te houden Internationale Ten toonstelling. Op genoemde Tentoonstelling zullen tevens Zweedsche zaaigranen worden aangekocht en aan enkele landbouwers ter uitzaaiing gratis worden verstrekt met verplichting daarover later te rapporteeren. Het zal dan blijken of die granen, die op verschillende Tentoonstellingen zoo zeer de aandacht trokken, hier te lande aan de vex- wachting beantwoorden. Tot Voorzitter voor 1885 werd in de plaats van den heer J. L. T. Gx-oneman benoemd jhr. inr. P. Van Fox-eest. De heeren S. De Jongh, Jb. Zijp Hz. en G. Wonder koos nxen tot leden van het bestuur; de Schermeer werd aan gewezen als de plaats waar de volgende algemeeixe ver gadering zal gehouden worden. Alvorens overgegaan werd tot stemming voor een afgevaardigde naar de vergaderingen van het Nederlandsch Rundvee-stamboek, werd met groote meerderheid van stemmen besloten, dien afgevaardigde een imperatief mandaat op te dragen, hoofdzakelijk omdat in de Beemster een Vereeniging is opgericht, die op haar naam koeien wil doen inschrijven, zonder dat elk deel hebber daarvan lid van het Rundvee-stamboek behoeft te zijn. Het gevoelen der vex-gadering was, dat, zoo hiertoe in toestemmenden zin werd besloten, dit aanleiding zou kunnen geven tot den ondergang van ons in het buiten land zoo zeer gewaardeerd Stamboek. De heer S. De Jongh zal de Vereeniging op die vergadering vertegen woordigen. Ten slotte werd de vraag gedaan of men het wensche- lijk acht, dat onze zoete melk geëxpox-teerd worde naar Londen. De gevoelens hieromtrent liepen zeer uiteen. Terwijl de een van meening was, dat zulk een uitvoer voor den Noordhollandschen veehouder voordeeliger zou kunnen wezen door het maken van kaas of boter, werd door anderen de stelling verkondigd, dat de uitvoer van eenige grondstof altijd op den duur meer nadeel aan eenig land toebrengt, dan de exportatie van uit zulke grondstoffen vervaardigde producten. De beraadslaging hierover nam een einde door het aannemen van de volgende motie: .,De vergadering is van oordeel, dat de uitvoer van melk voor vele landbouwers van geldelijk voordeel kon wezen." Omstreeks 3 ure werd de bijeenkomst docr den Voorzitter gesloten, onder dankbetuiging aan leden en gasten voor hunne tegenwoordigheid en betoonde belang stelling. (Zijper Crt.) Thans is verschenen het. tweede rapport der commissie voor de oprichting van vakscholen voor zuivelbereiding. Daar de scholen bedoeld bij het rapport van 1882, voorshands niet tot stand schijnen te kunnen komen, heeft men thans een meer bescheiden plan ontworpen. Het luidt aldus: a. Het doel moet zijn de leerlingen op te leiden tot verstandige ontwikkelde zuivelboeren, geheel in staat voor eene oordeelkundige uitoefening van hun bedrijf, d. i. zich rekenschap gevende vau hetgeen zij onder verschillende omstandigheden doen. De school draagt den naam van leerhoeve. b. Het onderwijs zij tweeledig: practisch en theoretisch. c. Het gansche onderwijs worde zoo ingericht dat de cursus een half jaar bedraagt. d. Dc voorwaarden voor de toelating dienen te zijn 1. leeftijd van 16 jaar het bewijs van met vrucht gewoon lager onder wijs te hebben genoten 2. eenigen tijd in het landbouwbedrijf werkzaam te zijn geweest. De school moet ingericht zijn als volgt: men hure eene goede boederij (flinke inrichting voor het maken van boter en kaas in het klein) van circa 30 hectare land. Men stichte de noodige gebouwen (woning voor leeraar boekhouder, gelegenheid tot huisvesting van circa 8 leerlingen, een ruime leeskamer enz.) Aan het hoofd der boerderij sta een bedrijfboer; de leerlingen worden gebezigd als werkkracht op de boerderij en bewerken tevens een stuk land als moes- en vruchtentuin. Een directeur is belast met het onderwijs en het dagelijks oppertoezicht. De kosten zijn geraamd als volgt: stichtingkosten f 10,000, bedrijfskapitaal f 15,000. De inkomsten subsidie Hollandsche Maatschappij van Landbouw f 1500, dito het Rijk f 3000, dito de provincie f 3000, kostgeld 2 X 8 leerlingen a f 100, f 1600, bruto-opbrengst f' 4500, te zamen f 13,600. De uitgaven: huur land 30 X f 80, f 2400, rente aflossing kapitaal f 800, jaarwedde leeraar f 2000, jaarwedde bedrijfboer f 800, kosten meid, knecht, leermiddelen f 1700, rente bedrijfs kapitaal f 750, onderhoud f 600, menage f 3500, kosten toezicht f 400, onvoorzien f 650, te zamen f 13,600. Buitenland.. Graaf Schimmelpenninck en mejonkvr. Van De Poll, die H. M. de Koningin vergezellen op haar reis naar Engeland, zijn van Claremont naar Londen teruggekeerd, waar zij voorloopig zullen blijven. De toestand van de Hertogin van Albanv blijft bevre digend, zoodat dr. Izod haar voorloopig niet zal bezoeken, tenzij hij wordt ontboden. Maar hij is er tegen, dat de Hertogin naar Windsor zal gaan, wanneer het lijk van haar echtgenoot daar aankomt, omdat zij zwak is. Koningin Victoria bracht jl. Dinsdag wederom een bezoek aan de Hertogin. Dat de Hertog niet te Fi-ogmore, maar in de St. Geoi-ge's j kapel te Windsor zal wox-den begraven, moet zijn ingevolge I een wenseh, dien hij vroeger kenbaar maakte, hetgeen eerst dezer dagen bekend scliijnt te zijn geworden. (Vad.) i De telegrammen maakten dezer dagen reeds bij her- haling melding van een bijzonder groot oproer in Cincinnati (Vereenigde Staten), dat vele mensclienlevens heeft gekost. Het was, zegt de correspondent van de Daily News, een van de bloedigste en grootste, die sedert den bux-geroorlog zijn voorgekomen. Volgens het bericht van dezen corres pondent, dat jl. Zondag verzonden is, brak het oproer Vrijdag avond het eerst uit. De onmiddellijke aanleiding was eene verontwaardigings-bijeenkomst, die in den loop van den namiddag bijeengeroepen was, om te protesteeren tegen een naar het ooi-deel des publieks veel te zaclxt vonnis, dat dezer dagen over een moordenaar geveld was. Maar, zegt de correspondent, men moet deze verontwaax-- diging in verband brengen met eene sedert lang bestaande ontevredenheid over de rechtspleging, die, naar veler oor deel, waarin ook de berichtgever schijnt te deelen, niet veel meer dan eene schijn vertooning was. Sedert 1866 was er slechts één moordenaar ter dood veroordeeld. Er zijn er meer dan twintig in de gevangenis, die alleen tot ge vangenisstraf en dikwijls voor beti'ekkelijk korten tijd ver- oordeeld wai-en, terwijl zij, naar de meening van het publiek, den dood verdiend hadden. Berner, die nu weder louter gevangenisstraf had gekregen, had een bijzonder koelbloedigen en afschuwwekkenden moord gepleegd; toen de jury de uitspraak gedaan had, die hem alleen aan manslag en niet aan moord schuldig verklaarde, noemde de x-echter zelf dat vonnis schandelijk. Korten tijd geleden was een geheel gezin vermoord, met het doel om de lijken voor anato mische doeleinden te verkoopen. Het publiek was door dit alles in eene hoogst opgewonden stemming. De bijeenkomst werd, zegt de correspondent, door de aanleggers eigenlijk bijeengeroepen meer om de opgewondenheid te doen bedaren dan om geweld uit te lokken. Maar zij had in elk geval de laatste uitwerking. Er kwam eene ontzaggelijke menigte op de been en ras weerklonk de kreet: ,/Laat ons zei ven al de mooi-denaars ophangenDe woedende volkshoop ijlde naar de gevangenis. Er wax-en, naar de berichtgever meent, wel tienduizend nxenschen bijeen. De buitendeur der gevangenis werd opengerammeid, de politie bood krachtig weerstand, maar nxen drong toch door tot de plaats, waar Berner gevangen zou hebben gezeten, als hij er nog geweest washij was echter naar eene andere stad getransporteerd. Nu eischte de verbitterde menigte, dat al de andere moordenaars in hare handen zouden worden gesteld. De politie wist echter de indx-ingers terug te drijven, waarop de gevangenis op nieuw belegerd werd, totdat de militaire macht verscheen, die den volkshoop deed afdeinzen, doch niet dan nadat vijf personen doodelijk en vele andere lichter gekwetst waren. Zaterdag bleef het tamelijk x-ustig, maar des avonds wex-d de aanval vernieuwd. Ditmaal waren velen uit den volks hoop gewapend; men had geweerwinkels geplunderd; men vuurde op de troepen, die aanzienlijke vex-sterking hadden bekomen, zich hadden gebarricadeerd en in het bezit van mitrailleuses waren, maar het vuur nog weinig beant woordden. Het nabijgelegen Gerechtshof, een prachtig gebouw, dat 250,000 dollars gekost had, werd bestormd en in brand gestoken. Aan de brandweer werd het blusschen onmogelijk gemaakt: de spuiten wei-den vernield. Het Gerechtshof brandde dan ook bijna geheel af. Er waren nu, naar de schattting van den berichtgever der Times, meer dan 30,000 menschen in de straten der stad op de been. Men eischte loslating van de den vorigen avond gevangengenomen oproerlingen en begon op de gevangenis te vuren. Thans gaven ook de troepen vuur, ook met de mitrailleuses en er vielen vele dooden en gekwetsten. De volkshoop had drie kanonnen uit een nabijgelegen gebouw bemachtigd, maar had geene ammunitie. De laatste berichten luiden, dat Zondag tot na midder nacht de strijd tusschen de troepen en het volk is voort gezet, doch langzamerhand behielden de troepen de overhand en deden zij de menigte de straten i-ondom de gevangenis en het afgebrande Gerechtshof ontruimen. Gladstone verscheen jl. Maandag namiddag weder in het Engelsche Lagex-huis, nadat hij een paar uur te voren in Downingstreet was aangekomen, en logenstrafte daar door de geruchten, die de laatste dagen liepen, als zou een belemmering in de spraak hem verder beletten aan het parlementaire leven deel te nemen. Ingezonden. Bij den brand, die jl. Dinsdag in de Middenstraat alhier plaats had, bleek het, dat er in dat deel der gemeente niet behoorlijk is voorzien in de behoefte aan water om te blusschen. De brandputten, die er zijn, blijken niet voldoende. En wat zou 't gevolg worden, als eens een brand uitbrak bij feilen wind 't Zal daarom noodig zijn, dat er door 't Gemeentebestuur maat regelen worden genomen. Ook in andere deelen der gemeente, b. v. de Spoorstraat, zou de aanwezigheid van brandputten een zeer wenschelijke zaak zijn. Helder, 2 April 1884. X. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van WOENSDAG 2 APRIL 1884. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, mededeeling gedaan van: a. Missive van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij goedgekeurd werden terug gezonden de kohieren voor den hoofdelijkcn omslag en de belasting op de honden. b. Idem van idem, waarbij wordt bericht, dat het Rijk, wegens te veel genoten vergoeding in zake kosten voor lager onderwijs, over het dienstjaar 1882, met de gemeente over het loopend jaar heeft te verrekenen de som van f 401.68. Aangenomen voor kennisgeving. Missive van den plaatselijken geneesheer, waarbij deze, onder verwijzing naar zijn indertijd gegeven advies, in zake maat regelen, noodig tegen het gevaar van verspreiding van besmette lijke ziekten, de aandacht van den Raad vestigt, op de gunstige gelegenheid tot aankoop van de vroegere vlasinrïchting, behoo- rende aan de Gereformeerde Diakonie alhier, ten einde dit ge bouw in te richten voor een lokaal tot afzondering en verpleging van lijders, aangetast door besmettelijke ziekten. Na eenige dis cussie wordt besloten, dat door B. en W. zal worden geinfor- meerd naar den prijs, welke voor bedoeld gebouw wordt gevraagd. d. Idem van de plaatselijke schoolcommissie, waarbij deze bericht, nog geen gevolg te hebben kunnen geven aan het ver zoek van den Raad, om twee personen voor te dragen, ter voorziening in de vacatures, in haar collegie, ontstaan door het bedanken van den' heer Philippona, en het op verzoek eervol verleend ontslag aan den heer Gordon, en zij, uithoofde van de ondervonden moeielijkheden, om aan des llaads verzoek te vol doen, adviseert te bepalen, dat de schoolcommissie voortaan, in plaats van uit zeven, zal bestaan uit vyf leden. Er wordt besloten de bepaling omtrent het ledental voorloopig niet te wijzigen, in de hoop dat voorziening in de bestaande vacature's later beter mogelijk zal zijn. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat B. en W., ingevolge

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2