zuigen, in de hoop hen daardoor in het leven te jen. De proef gelukt tot nu toe uitstekend; de vijf «meren zien er flink en gezond uit. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: „Voor de heden door den heer ontvanger der Registratie en Domeinen alhier gehouden aanbesteding van begraving in 's Rijks duingronden waren ingekomen zes biljetten, t. w. van de liecren: A Schaatsenbcrg f 4350, S. R. Daalder f 2709, C. Kuijper f 2546, dezelfde 2497, K. H. Plavier f 2477 en W. Hillenius f 2429, allen van Texel." De vorst van de laatste dagen doet veel kwaad in obs land aan het jonge gewas en de vruchtboomen. IIH. MM. de Koning en de Koningin, met het Prinsesje en gevolg, zijn gisteren voormiddag te 11 uur 45 min. op het landgoed Oranje-Nassau's-oord aangekomen. De nieuwbenoemde minister van Marine, de heer Yan Erp Taalman Kip, heeft, na Zaterdag in handen des Konings den ambtseed te hebben afgelegd, gisteren het beheer over het Departement aanvaard. Het volgende jaar zal onze begrooting van oorlog zeker belangrijk lager zijn. Krupp te Essen heeft namelijk eene vinding gedaan, die alle pantserschepen nutteloos maakt. Zijn nieuwste projectiel doorboort alle mogelijke pantsers. Afschaffing van alle pantserschepen en verkoop voor afbraak en oud ijzer is natuurlijk het logisch gevolg dier vinding. De groote Krupp is op zijne wijze een wel doener der menschheid. Hij maakt ten slotte elke ver dediging en daarmee eiken oorlog onmogelijk. Het volksgerucht wil, zegt de X. IJselb., dat de eerste van het Transvaalsche driemanschap, Paul Ivrüger, een Zwollenaar is, die in de Roggenstraat gewoond heeft, waar zijn vader een meubelmakers-affaire uitoefende. Reeds vroegtijdig nam de jeugdige Paul vrijwillig dienst bij de Marine, waarna verschillende avonturen hem in Zuid- Afrika brachten, alwaar de fortuin hem bijzonder gunstig was. Jl. Vrijdag is in eene der tot dat einde prachtig gedecoreerde zalen van het Park te Hoorn de tentoonstelling geopend van voorwerpen, door den werkman in zijn vrijen tijd vervaardigd. Zij is allezins bezienswaardig. Al is dit eene eerste proeve op dit gebied, zoo kan de ijverige commissie, op wier initiatief zij tot stand kwam, er van verzekerd zijn, dat zoo iets strekt tot bevordering der belangen van den ambachtsman en hem moet aanmoedigen om zich meer en meer op zijn ambacht toe te leggen. Het laatste bal-masqué in den Parkschouwburg te Amsterdam moet jl. Zaterdag avond zoo opgewekt geweest zijn, dat de berichtgever der Amst., meent aan een begrafenisplechtigheid te hebben deelgenomen. Er waren wel 20 paren Voor het kantongerecht te Amsterdam was door den heer B. de directie van den Parkschouwburg gedagvaard tot teruggave van een pelsmantel (of de waarde daarvan ad f 150), door hem ter gelegenheid van een bal masqué aan een der daarmee belaste bedienden tegen overgifte van een correspondeerend nommer afgegeven. Op de conclusie van den eischer, toegelicht door mr. Egbert J. C. Goeseling, is tegen de gedaagde verstek verleend en de vordering toegewezen. Een landbouwer te Doniaga (Friesland) is in het bezit van een schaap met een.... houten poot. Reeds langer dan een jaar staat en loopt dit dier op zijn „kunstbeen" alsof 't een gewone poot ware. In het noordwesten van Friesland, den eigenlijken bouwhoek, komen de aardappelen al aardig boven den grond en 't zal, als 't maar niet te veel vriezen gaat, niet lang meer aanhouden, dat ze op rijen staan, hetwelk met de erwten reeds het geval is, terwijl het vlas almede goed is opgekomen. Van dit laatste product is echter, in ver gelijking met andere jaren, weinig uitgezaaid geworden. Voor hen, die het jong vee, en wegens gebrek aan hooi ook het jongste melkvee, reeds in de weide hebben gelaten, zou verandering van wind en weder zeer welkom zijn, daar de beesten tegenwoordig achteruitgaan, al voert men ze in het land ook met lijnkoeken, wat volstrekt geene weelde is. Tegen hooge prijzen worden daar en elders bul-kalveren opgekocht. De werkzaamheden aan bet proefstation te Wageningen breiden zich steeds uit, zegt de N. Landb. Crt.in het jongste jaar hadden aldaar 1053 onderzoekingen plaats, tegen 964 in 1882. Ofschoon alle onderzoekingen, in 't algemeen belang geschied, kosteloos werden verricht, klom het cijfer der inkomsten van f 4733.78 in 1882 tot f 4871.35 zij der jonge vrouw, zonder dat haar echtgenoot dit bemerkte, wist te bereiden. Ook Nora was na hare lange afwezigheid eene nieuwelinge in de maatschappijvorderde Clemence's verschijning bijzondere opmerkzaamheid, de ramp, die Nora getroffen had, eischte bijzondere deelneminghet ongeluk vordert en verkrijgt grooter voorrechten dan het geluk. Zoo dicht bij elkander geplaatst, kon het niet anders of zij gaven aanleiding tot vergelijkingen; zij werden mededingsters in de openbare meening, en Nora, met hare wereldkennis en ondervin ding, met haar geest en hare talenten, had alles in haar voordeel. Nooit had de schoone vrouw het er ernstiger op toegelegd om te behagen dan thans, nu het haar doel was Clemence in de schaduw te stellennooit had zij zich bekoorlijker en verleidelijker voor gedaan. Zij was het middelpunt der gezelligheid, de eigenlijke vrouw des huizes op Erlenstein, aan welke de grootste opmerk zaamheden werden bewezen, en zij nam de honneurs waar. Het was zoo natuurlijk, dat men zich om haar schaarde, want zij had een beminnelijk woord voor ouden en jongenzij verlevendigde met haar geestig onderhoud eiken kring en bracht de gasten van het huis door haar heerlijk pianospel in verrukking. Clemence kende niets van dit alles, en ofschoon zij Nora in geest en vernuft niets toegaf, ontbraken haar toch kundigheden en talenten en boven alles die zekerheid en levenservaring, die juist hare schoonzuster zoo sterk maakten. Duizend verlegenheden en kleine vernederingen wist Nora haar op eene behendige wijze te bereiden, en de met moeite onderdrukte ijverzucht der jonge vrouw ontbrandde met vernieuwde hevigheid. Toch was het niet meer dan natuurlijk dat Erwin, die een hartstochtelijk beminnaar was van de muziek, met verrukking naar Nora's liederen luisterde, en dat hij zich ver leiden liet tot gesprekken over letterkunde en over de vragen van den dag, waarvan Clemence niets begreep. Het was eene behoefte voor hem, en hij hoopte door die leerzame gesprekken de gebrekkige kennis zijner vrouw aan te vullen, haar smaak te vormen en haar begrip te doen krijgen van zooveel dat verzuimd was. Tot zijn schrik bespeurde hij, dat haar verblijf op het land tot niets geleid had, gaarne zou hij haar onderwijzers hebben gegeven, maar hij vreesde haar te krenken, vóór zij zich nog geheel te huis gevoelde en hoopte, daar Clemence bijzonder vlug van begrip was, daarom voornamelijk op zijn eigen en Nora's beschavenden invloed. Uit dien hoofde zocht hij met opzet den omgang van zijne i in 't vorige jaar. Een en ander vordert veel tijd, zoodat men zich minder dan wenschelijk is op zelfstandige weten- schappelijke onderzoekingen kan toeleggen, en zich hoofd zakelijk inoet bepalen tot de controle van meststoffen, zaden en voedermiddelen. Toch kan en behoort hier te lande nog zooveel op landbouwgebied onderzocht te worden, en, ofschoon h. i. het personeel te Wageningen nog wel eenigszins kon worden uitgebreid, acht bovengenoemd blad de oprichting van een tweede proefstation meer gewenscht. Het aantal zal, meent zij, bovendien later blijken nog grooter te moeten worden, en de kosten, aan de oprichting dier stations verbonden, belmoren h. i. door het Rijk, met provinciale en gemeentelijke subsidie, gedragen te worden, zooals in Oostenrijk, Italië en, sedert korten tijd, in België geschiedt. De Koningin van Engeland, die eerst pas te Darm stad t is aangekomen, heeft het spit in haar rug en moet haar kamer houden. De wereld is een spiegel en geeft ieder de weerkaatsing van zijn eigen aangezicht terug. Zie haar norsch aan, en zij ook zal u norsch aanzien. Lach tegen haar en met haar, en zij zal u vroolijk en vriendelijk gezelschap houden. Ieder heeft dus maar te kiezen. Thackerav. Ingezonden mededeeling. WAAROM ZIJN ZE BETER dan andere middelen? Deze vraag hebben wij dikwijls gehoord, als er sprake was van de Zwitsersche pillen van den Apotheker R. Brandt. Eenvoudig daarom, omdat zij niet plotseling en scherp werken, zoo als zouten, bitterwater, mengsels, of andere pillen. Zij verzwakken de darmen niet, en veroorzaken daarom niet integendeel nog meer verstopping. Zij ver sterken de gewrichten, en maken van lieverlede het gebruik van eenig geneesmiddel overbodig. Verkrijgbaar in doozen k f 0.7>» in de apotheken. Benoemingen, enz. De minister van Marine, de heer Geerling, is op zijn verzoek eervol ontslagen en is in zijn plaats benoemd tot minister van Marine, de heer Van Erp Taalman Kip, te 's Hage. De kapt. ter zee A. N. L. Koops wordt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met 1 Mei e. k. op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nacht, ad f 3300 '8 jaars. Aan den heer jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek wordt, op zijn verzoek, met 16 Juni e. k., eervol kontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, met dank betuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot Commissaris des Konings in de provincie Zeeland is benoemd de heer jhr. mr. W. M. De Brauw. De beer dr. Jan Ten Brink, leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burger School te 's Gravenhage, is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks- Universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Nederl. letterkunde (geschiedenis en acsthetischc critiek). Aan den kolonel C. G. C. F. Ising, commandant van het 4de reg. vesting-artillerie en aan den kapt.-kwartiermeester bij dat regiment C. W. Van Engelen, zijn pensioenen verleend rcspective- lijk ad f 2100 en 1560 's jaars (laatstgenoemde onder toekenning van den rang van majoor-kwartiermeester). Benoemd zijn: bij den staf der artillerie, tot inspecteur van dat wapen de ge n e raai-m aj oo r J. II. Kretzer, van dien staf, commandant der vest.-art.tot commandant van het 4de reg. ve8t.-art. de luit.-kolonel jhr. W. A. Alting von Geusau, van van het 2de reg.; tot kolonel en commandant bij het 3de reg. veld-art. de luit.-kol. J. W. J. Zegers Rijser, van het 1ste reg.; tot kolonel en plaatselijk commandant te Arasterdam de luit.- kolonel H. F. Scharp, plaatselijk commandant te Utrecht; tot kolonel en commandant van het 2de reg. veld-artillerie de luit. kol. A. M. Mazel, van den staf der artillerie; tot majoor, provin cialen adjudant in Friesland, de kapt. J. C. P. A. Lantzing, van het 1ste reg. inf., alhier in garnizoen. VlsotLtoorlotLtori. Dc beugers hadden gisteren van 50 tot 300 schelvisschen, die f 15.a f 17.50 per honderd golden, 10 a 15 kabeljauwen (5 f 140) en 10 a 12 roggen h 59 cents 't stuk. De korders hadden alleen een streek achter de Gronden gedaan en vingen 2 a 3 mandjes scholletjes (a f 3.10) en 1 mand scharren (k f 2.per mand, benevens eenige tongentjes. Haring, veel gevangen, is nog mooi van stuk en kon door het koude weêr nog 60 cents per tal opbrengen. schoonzuster; zij moest dit jonge wezen vormen, wier hart een vlekkeloos edelgesteente was, zoo vast en helder, dat geen onreine indruk blijvend kon zijn; want, welke gebreken haar ook mochten aankleven, haar rein gemoed, hare onomkoopbare waarheidsliefde, haar fier en trotsch karakter, gepaard aan hare frissche, ongerepte schoonheid, verhieven haar in zijne oogen boven nlle anderen en vernieuwden in zijn hart het vuur der eerste jeugd. Indien hij meer vertrouwen had gesteld in Clemence's on ervarenheid, indien hij minder ridderlijk geweest ware en haar bekend had, in welke betrekking hij vroeger tot Nora had gestaan en hoe deze door hem verbroken was, of indien hij had kunnen vermoeden, hoeveel zij reeds wist van hetgeen vroeger was voor gevallen, zoo smartelijk voor hem, zoo beschamend voor Nora, dan zou hij eene openhartige verklaring hebben afgelegd en haar daardoor van al den twijfel, die haar kwelde, bevrijd hebben. Maar hij wist het niet, en wilde haar kinderlijk gemoed niet verontrusten door deze treurige episode uit zijn leven. Waarom zou hij haar ook spreken over een inwendigen strijd, dien zij begrijpen kon noch mocht, waarom zou hij Nora zoo diep ver nederen in hare oogen, daar zij niet gezondigd had jegens Clemence, maar alleen jegens hem, en zij nu zeker meende te zijn van zijne vergiffenis. Ware het niet liefdeloos geweest jegens Robert, die haar stervende aan zijn broeder had aanbevolen, niet onedelmoedig jegens Nora, die in het volste vertrouwen op zijne eer thans onder zijn dak woonde niet ondankbaar ook tegen het lot, dat hem zulk eene rijke vergoeding, dat hem, na een langen wintertijd, èene nieuwe, heerlijke lente geschonken had? Het verklarende woord werd niet gesproken, en terwijl Clemence te vergeefs van dag tot dag met steeds brandender ongeduld op zijn vertrouwen wachtte, verdween allengs ook het hare, te nauwernood ontkiemd. Ook zij zweeg; zij zeidc niet, dat zij Nora en haar verleden kende, dat zij onvermoeid een veel dieper blik geworpen had in het trouwelooze en berekenende hart met al zijne plannen voor dc toekomst, dan hij zelf. Wel moest hij haar vurig bemind hebben, nog beminnen zelfs, dat hij in de oogen zijner vrouw, zijner Clemence, geen vlek wilde dulden op haar verleden, dien afwischte met zijn hartebloed en haar mast boven Clemence stelde. Welk eene goede verstandhouding moest nog tusschen hen bestaan, dat geen van beiden zich vergat en van het verleden gewaagde, dat Nora zich met zooveel zekerheid en zoo goed op hare plaats wist te handhaven. Wordt vervolgd.) Heden morgen arriveerden 6 korders net tong cn scholletjes tong gold 10 5 55 cents per stuk. Er zijn vele Engelschen voor de kust. Burgermee Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene, BevallenJ. Lap, geb. Gude, D. G. Kraak, geb. Meijer, D. A. E. Trap, geb. Huijben, Z. W. C. Murks, geb. Doesburg, D. J. C. De Boer, geb. Garstcveld, Z. Overleden: H. II. Harms, 35 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente SCHAGEN, van 15 tot 21 April. Ondertrouwd: Jacob Heddes, jonkman, 28 jaren, wonende to Zijpe, en Maartje Tak, jongedochter, 24 jaren. Pieter Meurs, jonkman, 21 jaren, en Isa Govers, jongedochter, 21 jaren. GetrouwdGeene. Bevallen: Trijntje Kat, geb. Boekei, Z. Maria Kant, geb. Bos, Z. Maria Stuurman, geb. Bakker, D. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Cornelis Schoen en Cornclia Sloets. Pieternella Beljaars, 40 jaren en 1 maand. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). April. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Ls Toc- •r? g 1 stand g van de o. zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 no. 7 k. 759.70 0.00 5.7 -4.8 0.66 golvend. 21 12 no. 8 760.94 t 1.24 5.8 1 -4.8 0.66 22 8 notn. 9 762.34 t 2.64 4.0 -4.7 0.73 22 12 noto. 6 762.27 t 2.57 5.0 -5.8 0.73 wein.gv. Weersgesteldheid: 20 April 12u. Helder, lichtbew.,winderig,koud. 21 April 12 u. Bewolkt, winderig, koud. 22 April 8 u. Bew., winderig, hagelbui., koudw. 22 April 12 u. Bewolkt, winderig, koud weer. 315de STAATS-I.OTEIUJ. tweede klasse. Eerste lijst: No. 16646 f 2000; Nos. 4137, 5003 en 19798 ieder f 1000; Nos. 12480, 16728, 17213 en 18728 ieder f 400; Nos. 10546, 17145 en 19357 ieder f 200; Nos. 3481, 14228, 14490 en 18609 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 193 stapels kleine Kaas a f39, 1 Middelb. a f 30.per 50kiio-jr. 1967 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.20 per kil. 171 Runderen; Melk en vette koeien prijshoudend; Gelde- kocien hoog in prijs, handel stug. 19 Paarden. 204 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 253 nuchtere f 8 a 20 per stuk, stug. 89 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond, vlug. 90 magere f 12 a 25 per stuk, matig. 286 Biggen, f 4 a 8.per stuk, stug. 1010 Schapen en Lammeren: hooger prijs, handel vlug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f 3.50 per 100. Kievits-eieren 13 a 14 c. per stuk. Marlittjerlclitaii. TEXEL, 19 April. De marktprijzen waren nis volgt: Koe- boter 80 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 15000 stuks. Hooi f 14 a 18 per 500 kilogram. Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks en Kievits-eieren 8 a 11 ets. per stuk. ALKMAAR, 21 April. 2500 Koeien f a 329 vette Kalveren f 80 a 116, 20 nuchtere dito f 6 a 19, Schapen f a 75 vette Varkens 44 a 52 c. per kilogram, magere Varkens f a Bok f HOORN, 19 April. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 3 h. Tarwe f 7.50 a 9.11 h. Gierst f 5 a 6, 12 h. Haver f 3.75 a 5.Witte Erwten f 11 a 13, Groene f 11.a 14.50, Grauwe f 14 a 16, 17 h. Bruine Boonen f 19, Mosterdzaad f 18, Karweizaad f 14.50, alles per hectoliter. 1 Paard f 99, 2 Koeien f 200 a 275, 440 Lammeren f 20 a 34, 59 Kalveren f 7 a 20, 34 Varkens f 10 a 19, 1 Zeug f35, 76 Biggen f 4 a 8, 60 Kippen f 1 a 2, alles per stuk. 14300 Kip-eieren f 3.a 3.50 en 5400 Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks, 2175 kop Boter f 0.55 a 0.60 per kop; 30 h. Aardappelen f 1.20 a 2.per hectoliter. AMSTERDAM, 21 April. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd 647 Runderen, lste kw. 87, 2de kw. 76 en 3de kw. 68 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 110 a 310, 129 nuchtere Kalveren f 5 a 8, 46 Schapen en Lammeren f 8 a 25 per stuk; vette Varkens 38 a 47 c. per kilogram. ZWOLLE, 18 April. Ter markt waren: 824 en op de stallen 400 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien 1 130 a f 275, dito Schotten en Vaarzen f 135 a 265, spoeling Koeien voor de vetweide f 130 a 230, dito Vaarzen f 100 a 165, zoiner- kalvende Koeien f 140 a 210, Ossen voor de vetweide f 115 a f 185, jarige Springstieren f 100 a 155, Vaarspinkcn f 120 a 190, Fok-kalveren f 50 a 90, nuchtere Kalveren f 4 a 9, vette Koeien en Ossen aan bouten 80 a 84 c., dito Stieren 52 a 60 c., dito Kalveren 82 a 88 c. cn dito Schapen 60 a 66 c. per kilogr., Lammeren f 6 a 12. Op 144 wagens 825 Biggen, öweekschc f 5.50 a 7.lOweeksche f9.a 12.drachtige Varkens f 30 a f 43, magere f 20 a 38, vette Varkens (levend gewogen) 42 a 46 c. en Varkens voor Londen 36 a 39 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. In dc zitting van gisteren is door de Eerste Kamer aangenomen het wetsontwerp tot verlenging van den termijn tot volledige uitvoering der drankwet voor den tijd van dén jaar. Gisteren ochtend werd op de gebruikelijke wijze alhier in dienst gesteld Zr. Ms. fregat Evertsen, onder bevel van den kapt. luit. ter zee J. C. Joekes. In Tivoli alhier werd jl. Zaterdag eene voorstelling ^jgeven door 't Nationaal Antwerpsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer A. Van Zuylen. Het programma bestond in: 1. Vorstenplichtvan Nestor de Fiére, tooneelspel in één bedrijf; en 2. Drie vrouwen voor ven man, blijspel in drie bedrijven, van E. Granet-Dancourt. Met aandacht werd het eerstgenoemde stuk door het publiek gevolgd. Verdienstelijk was het spel van mevr. v. Westerhoven-de Heer, die als Vorstin haren gemaal wist to overtuigen van 't grievend leed en lijden dat de oorlog teweeg brengt en hem zoo weêrhield van eene oorlogsverklaring, die ten doel had de grenzen van zyn gebied uit te breiden. Uitmuntend was het spel der Antwerpsche artisten in 't tweede, echt Fransche stukje. Een groot aantal kluchtige scènes, die men aan geen scherpe kritiek moet onderwerpen, volgden elkander op en aanhoudend had men gelegenheid zich vroolijk te maken over den man, die door de omstandigheden gedwongen werd zich tot driemalen toe als getrouwd man voor te doen, telkens aan de zijde van eene andere vrouw. De voorstelling had plaats voor meer ledige dan bezette plaatsen. Jl. Zaterdag avond gaf de Zangvereenigiyg „Euterpe" eene buitengewone vergadering in 't lokaal Musis >m alhier. De werkzaamheden van dezen avond, in drie afdeelingen verdeeld, bestonden in zanguitvoeringen en in de opvoering van een paar blijspelen, wier titels zijn„Een uurtje wonderdokter" en „Kleine rampen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2