AÜVERTENTIËN. zich in de zalen van het Winterpaleis opgesteld, die de Keizerlijke stoet, gaande naar de kerk van het Paleis, alwaar de eedsaflegging zou plaats vinden, moest voorbij gaan. Geleid door tal van Kamerlieeren opende de Czare- witsch, gekleed in de blauwe kozakken-uniform van de garde, den stoet. Hem volgden de Keizer, de Keiz «rin, zijne tante, de Koningin van Griekenland, en de overige leden der Keizerlijke Familie. De Czarewitsch zag er goed uit, hoewel wat jeugdig om als hoofdpersoon in der gelijke plechtigheid op te treden. Hij gelijkt op zijne Keizerlijke moeder; zijn kleine gestalte wijkt veel af van die van de leden van het Russische Keizersgeslacht. In de kerk aangekomen, begaf de Czarewitsch zich ter- sto id naar het altaar, en zijne rechterhand over den Bijbel en het gouden kruis uitstrekkende, herhaalde hij met vaste stem de hem door den priester medegedeelde eedsformule. Daarna had de onderteekening van het eedsformulier plaats, waarbij de minister Von Giers Z. K. H. ter zijde stond. Ten slotte- werd eene mis gevierd. Gedurende dien tijd kondigde een salvo van 300 schoten het feit van de eeds- aflegging aan. Nadat de kerkelijke plechtigheid ten einde was, keerde de Keizerlijke stoet naar de Troonzaal terug, waar de Czarewitsch den eed van trouw aau de Russische vlag zou afleggen, hetgeen overeenkomstig dc voorgeschreven formaliteiten heeft plaats gehad. De Keizer en de Keizerin bestegen den troon. De Czarewitsch naderde en legde den militairen eed af, met zijne rechterhand den standaard van de kozakken der lijfgai'de omvat houdende. In den namiddag ontving de Czarewitsch de gelukwenschen van de leden der Keizerlijke Familie en van de hooggeplaatste personen, terwijl des avonds verschillende feestelijkheden plaats hadden. De stad was prachtig versierd en des avonds geïllumi neerd, terwijl volksfeesten georganiseerd waren. Des avonds ontstond plotseling een hevige storm, die een groot gedeelte der illuminatie en der feesten deed mislukken. Onder de vele gasten van het Keizerlijk Hof, die voor deze gelegenheid te Petersburg gekomen zijn, behoort Prins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van den Kroonprins van Duitschland. De Petersburger bladen wijzen op dit bezoek als een vernieuwd bewijs van de goede verstandhouding, die tusschen Duitschland en Rus land bestaat. Jl. Dinsdag had de aangekondigde interpellatie van den heer Storey in het Engelsche Parlement plaats, „of de Regeering wel bewust was, dat twintig hardwerkende Britsche onderdanen nu reeds sedert zes maanden gevangen waren op het gebied eener bevriende Mogendheid. Lord Fitz-Maurice antwoordde door een juist ontvangen telegram voor te lezen, door den commandant van den Pegasus gezonden: „20 Mei. Levensmiddelen aangevoerd voor bemanning der Nisero. Recu van den Rajah. Alles wel. Rajah wil geen brieven van bemanning laten pas- seeren." De heer Storev vroeg, of hij daaruit moest opmaken, dat de bemanning zich als wel meldde, of dat de Rajah dit deed. De Lord antwoordde, dat hij niet meer wist, dan in het telegram stond. De heer Storev sprak weder over de vrouwen en kinde ren der schepelingen en vroeg of de Regeering geen krachtiger pogingen dacht te wagen. De heer Gladstone zeide daarop, dat hij niet de positie der Nederlandsche Regeering hierin wilde bespreken, daar hij niet volkomen op de hoogte was van hetgeen deze aan te voeren had. Hij wist wel, dat de feiten, voor zoover hij ze kende, op het eerste gezicht eene soort van verant woordelijkheid op deze schenen te laden. Maar wat hij in dit geval begreep, was, dat eenige per sonen, die niet onder controle der Nederlandsche Regeering stonden, deze ongelukkige personen iu handen gekregen hadden; dat in Januari een Nederlandsche militaire expe ditie gezonden was, en dat de Rajah daarop met zijn ge vangenen naar het binnenland geweken was. Er was veel vrees, dat verdere maatregelen tot bevrijding van deze mannen op hun dood zouden uitloopen. Daardoor werd de kwestie kiesch en ernstig. Al wat hij kon zeggen, was, dat de regeering hare ver plichting erkende om de zaak in ernstige overweging te nemen, en alle stappen te doen, die noodzakelijk mochten zijn om de bevrijding der bemanning te verkrijgen. Op eene vraag van sir J. Hay, of een losgeld aangeboden was, antwoordde Lord Fitz-Maurice, dat de eisch van den Rajah wel wat boven een gewoon losgeld ging, maar dat hij het Huis al de stukken over de zaak zou overleggen. De Duitsche beeldhouwer Max Klein heeft eene reus achtige groep van vier meter hoogte en met figuren van meer dan levensgrootte onder handen, die den Zondvloed voorstelt. Ontvlamd door de grootsche scheppingen van Michel Angelo in de Sixtynsche Kapel, en meer in het bijzonder door de achtste plafond-schildering, waarin de groote Florentijner de verschrikkingen van den Zondvloed weer gaf, is de kunstenaar op het denkbeeld gekomen om, zoo veel dit maar eenigszins mogelijk zoude zijn, al het ontzet tende van den ondergang in beeldvorm weder te geven. In de groep wordt het drama in al zijne majesteit en grootte, in al zijne verpletterende geweldigheid en ruwe kracht, als het ware saamgevat. Onder de bruischende, steeds hooger en hooger stijgende watervloeden is al wat op aarde leeft, en de aarde zelve verdwenen; de bergen zijn als verzonken en een enkele kale rots-top doemt uit de groote, oneindige zee op, en op dien top bevindt zich.... het laatste menschenpaar en een leeuw. De titanisch gebouwde man torsoht in de hoog opgeheven armen de doodelijk afgematte, bezwijmende vrouw, wier hoofd krachteloos achterover hangt en wier linkerarm in pijnlijke trekkingen omhoog gestrekt is. Het verderf volgt de laatst overgeblevenen van het menschelijk geslacht ook op dit laatste rustpunt op den voet. De echtgenoot heeft met zijn dierbaren last de spitse bereikt en het eene been vooruit gestrekt om een vast steunpunt op het ruwe gesteente te verkrijgen, als de leeuw, die, door zucht tot zelfbehoud gedreven, zijne vrees om met menschen in aanraking te komen verloren heeft, tusschen de beenen van den reus dringt. De man wankelt en doet pogingen om staande te blijven, en dit is het hoofdmoment van den toestand, dat den kunstenaar gelegenheid geeft om het menschelijk lichaam in de verschillende standen, in de spanning van spieren en zenuwen, in de pogingen om het evenwicht te behouden en in het langzaam wegsterven van leven en beweging, weer te geven. De kracht van een Michel Angelo gaat in deze groep gepaard aan eene hoogst juiste opvatting van de schoon heid van het naakt. Zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk het geval was, is dezer dagen te Parijs een meisje van 19 jaar, dat haar ontrouwen minnaar, een kok, met twee revolverkogels getroffen had, door de jurv vrijgesproken. „Dit is eene zonderlinge wijze van rechtspleging," merkt het Journal des Débats aan. Verleiders boezemen ons niet de minste belangstelling in. en de bovenbedoelde kok, wij geven het gaarne toe, had zich zeer slecht gedragen. Maar het is in eene be schaafde maatschappij geen gebruik, dat mishandelde per sonen het recht hebben om het hun aangedaan ongelijk met den revolver of het vitrioolfleschje in de hand te wreken. En toch, zoover is het onder ons gekomen, dank zij den romans, der tirades in sommige tooneelstukken en der toenemende teergevoeligheid der gezworenen. In plaats van alleen verzachtende omstandigheden aan te nemen, spreekt men vrij en voert ons aldus zachtkens aan tot den natuurstaat terug. Wanneer morgen een Kamer, of een Senaatslid op den inval kwam, een ontwerp in te dienen, strekkende om alle verleiders van jonge meisjes en alle ontrouwe echtgenooten met den dood te straffen, zou men hem uitfluiten. En toch is dit het stelsel, dat men bezig is door middel van de rechtsbedeeling onder ons in te voeren; men maakt het zelfs nog erger, aangezien mende toepassing der straf overlaat aan het goedvinden der be drogen meisjes en ongelukkige vrouwen. Het is, men vergunnehet ons te zeggen, noch logisch, noch rechtvaardig." Naar men uit Nancv meldt, heeft te St. Nicholas du Port een allerdroevigst ongeluk plaats gehad. Vier kinderen speelden bij eene gracht. Het jongste, van drie jaar, viel er inzijn broertje van zeven jaar, trachtende hem te redden, stortte ook in het water. Door het geschreeuw opmerk zaam geworden, schoot de moeder, die in vergevorderden staat van zwangerschap verkeerde, toe, maar ook zij geraakte te water en verdronk met de kleinen. De Spaansche Cortes zijn jl. Dinsdag geopend met de Koninklijke boodschap, waarin o. a. gezegd werd, dat de moeielijkheden sinds den aanvang van 's Konings Regeering aanmerkelijk verminderd en de financiën zeer beterend zijn. De boodschap werd met een „leve de Koning!" ontvangen. De Pall Mali Gazette geeft een staat van de voor naamste Amerikaansche spoorwegen, welker papieren sedert 1882 in waarde gedaald zijn. Gemiddeld komt die waarde vermindering op 372 percent voor elk fonds. Aan 't hoofd staan de Denver Rio-aandeelen, die van 76 pCt. tot 12 pCt. daalden, dus 64 pCt. verloren; dan volgen de Louisville- aandeelen, die 63 pCt. verloren, enz. De Fransche Regeering heeft op verzoek van Pasteur een commissie benoemd om zijn proeven betref fende de hondsdolheid te controleeren. Paul Bert en Vulpian maken «laarvan o. a. deel uit. De Fransche Vereeniging voor dierenbescherming heeft de beantwoording van een prijsvraag bekroond, die is ingekomen onder het motto: „Als alle menschen onze broeders zijn, dan zijn de dieren onze neven." De naam van de ofliciëele courant van het Koninklijk Paleis te Bangkok, een blad dat alleen uitgegeven wordt aan de autoriteiten in de hoofdstad en de provinciën, is Rahcha-kech-chahum-bake-sah. De Figaro voorspelt voor Juni 16 dagen mooi en 9 dagen leelijk weêr; voor Juli 18 dagen mooi en 7 dagen leelijk weêr: voor Augustus 15 dagen mooi en 8 dagen leelijk weêr; voor September 13 dagen mooi en 9 dagen leelijk weêr; voor October 13 dagen mooi en 12 dagen leelijk weêr. Benoemingen, enz. Aan professor Nicolaas Beets te Utrecht is eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Universiteit aldaar. In zijne plaats is benoemd dr. J. Cramer, thans hoogleeraar te Groningen. De magazijnmeesters der Marine J. L. Pisuisse te Amsterdam en C. Admiraal te Hellevoctsluis zullen met 1 Juli a. s. onder ling van standplaats verwisselen. W eerkundige waarnemingen te helder Landskeet). 'J3 j 5 Windrichting Barometer mM. Thermometer C. Toe stand van dc zee. S en kracht. Stand.Afw. Stand. Afw. 81 21 12 22 8 22 i 20 nw. 0.3 k. ntw. 0.2 ono. 0.2 773.33 f 12.23 773.751 12.65 774.65 f 13.55 12.0 - 1.5 11.3 -0.5 12.1 f 0.4 1 0.61 0.77 0.83 Vlak. Weersgesteldheid: 21 Mei 12 u. Helder, mooiweer. 22 Mei 8 u. Idem. 22 Mei 20 u. Idem. 315de STAATS-LOTERIJ.vierde klasse. Tweede lijst: No. 13586 f 25,000; No. 5206 f 5000; No. 18773 f 2000: No. 12238 f 1500; Nos. 6756, 7692 en 11704 ieder f 1000; Nos. 659, 1488H, 15305 en 19648 ieder f 400; Nos. 2800, 6712 en 13929 ieder f200; Nos. 4138, 5667, 7589, 9278, 11363 en 15640 ieder f 100. Derde lijst: No. 18247 f 1500; No. 17973 f 200; No. 4141 f 100. BurgerUJlie Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Woensdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: C. Bakker en A. Van 't Hert. A. Boendermaker en A. M. Buis. J. W. Sluijters en J. De Groot. H. Grirame en M. Visser. Bevallen: C. Ham, geb. Veldman, Z. M. J. Rademaker, geb. Posthumus, Z. D. Asma, geb. Blikkenhorst, D. E. P. Lafeber, geb. Collet, Z. Overleden: L. Steijn, 22 jaren. M. J. Hin, 12 weken. C. Van Horik, 10 maanden. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 15 tot 21 Mei. Ondertrouwd: Gerbrand Zoetelief en Annaatje Dito. GetrouwdGeene, Geboren: Albert, zoon van Gerrit Dros Az. en Pieternella Tanis. Immetje, dochter van Jacob Sandifort en Hendrikje Kind. Overleden: Neeltje Vos, 35 jaren, gehuwd met Koendert De Boer. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 16 Mei. Ondertrouwd: Jan Spierdijk, jonkman, timmerman, 24 jaren, en Jannetje Raven, jongedochter. 21 jaren. Getrouwd: Pieter Spil, jonkman, arbeider, 27 jaren, wonende te Sint Maarten, en Jannetje Langedijk, jongedochter, 18 jaren, wonende te Zijpe, eerder te Oude Niedorp. Klaas Johannes, jonkman, arbeider, 27 jaren, en Trijntje Reuzen, jongedochter, 19 jaren. Nanning Raven, jonkman, arbeider, 29 jaren, wonende te Anna Paulowna, en Seitje Brouwer, jongedochter, 22 jaren. Pieter Blom, jonkman, schipper, 27 jaren, en Alberdina Hendrika Blom, jongedochter, 25 jaren, wonende te Amsterdam. Geboren: Arie, zoon van Cornelis Rens en Neeltje Schuit. Jannetje, dochter van Dirk Kapitein en Antje Sckagen. Antje, dochter van Louw rens Van Buuren en Pietertjc Oom. Trijntje, dochter van Jan Van Zoonen en Cornclia Itoos. OverledenAbraham Van der Meuten, 4 jaren, zoon van Jan Van der Heulen en Grietje Broersen, echtelieden, wonende te Helder. Grietje Wildeboer, 4 weken, dochter van Pieter Wilde- boer en Margaretha Adelheide Hartbeeke. Sijfjo Krans, 39 jaren, echtgenoot van Gerrit Broens. Berichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP KETS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Koningin Emma.. 20 Mei van Marseille vertrokken. Sumatra6 Mei van Padang vertrokken. Burgem. denTex. 17 Mei van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 17 Mei van Padang vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prins v. Oranje.. 1 Mei van Suez vertrokken. Prs. Wilhelmina18 Mei Aden gepasseerd. Madura15 Mei van Marseille vertrokken. Prinses Amalia.. 19 Mei van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prins Hendrik... 24 April te Batavia aangekomen. Voorwaarts6 Mei te Batavia aangekomen. Prins Frederik.. 13 Mei te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë SoendaVertrekt 24 Mei van Amsterdam. ConradVertrekt 4 Juni van Amsterdam. Prins Alexander. Vertrekt 14 Juni van Amsterdam. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Corrcctioneelc Terechtzitting van 13 Mei. C. H., te Heiloo, verwonding, 1 maand gevangenisstraf, f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. M. H., te Noordschermer, diefstal, 45 dagen eenzame op sluiting. P. J. S., te Bovenkarspel, diefstal, vrijgesproken. A. O., te Enkhuizen, diefstal, 2 jaar in een verbeterhuis. A. G. en H. H., beiden te Zijpe, wederkeerigc mishandeling, ieder 3 dagen gevangenisstraf. A. A., te Helder, hoon, f3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. C. d. H. en D. J. H., beiden te Helder, hoon en mishandeling, de 1ste 3 boeten, ieder van f 15, subsidiair 4 dagen gevangenis straf voor iedere boete, de 2de 5 dagen gevangenisstraf en 2 boeten, ieder van f 15, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. C. W., huisvrouw van L. P. M., en H. E. B., huisvrouw van W. H. Iv., beiden te Helder, hoon, niet ontvankelijk verklaard. F. J. M., te Alkmaar, hoon, f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. L., te Hoorn, diefstal, 3 maanden eenzame opsluiting. J. N., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevange nisstraf met opzending naar een bedelaarsgesticht. Zitting van 20 Mei. J. de J., te Alkmaar, oplichting, 1 jaar gevangenisstraf en f 25 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. D. D., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevange nisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. II. N. en J. van B., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, ieder 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. W. G., te Egmond aan Zee, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. C. H. J., A. de R., G. T. H. en J. de W., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, ieder 11 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. Correspondentie. F. geeft het Gemeentebestuur alhier in overweging, of het niet wenschelijk zou zijn, nu de hoornen, die de grachten en straten van Helder en Nieuvvediep versieren, van het doode hout te ontdoen, daar dit nu gemakkelijk te zien is en z. i. veel tot verfraaiing zou strekken. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. 8chroefstoomschip Marnix is heden van hier vertrokken. Zr. Ms. 8chroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee P. Ten Bosch, is den 22 April jl. van Monrovia (Liberia) vertrokken, ter voortzetting der reis naar Suriname. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee H. Dyserinck, is, blijkens bericht, opgenomen in den Zeepost van 19 Mei jl., den 30 April te voren op 8° 30' N.B. en 28° 5' W. L. gepraaid. Aan boord was alles wel. De heer D. K. Buik is den 10 dezer herbenoemd tot heemraad van den Callantsoogpolder. Aangenomen het beroep naar Groot-Schermer door ds. W. A. Van der Scheer, predikant te Abbenbroek. Ondertrouwd A. MOLENAAR en E. SNOOIJ. Vlieland, 20 Mei 1884. Heden overleed onze lieveling MEINDERT JOHANNES, op den leeftijd van 3 maanden. Helder, 21 Mei 1884. M. HIN. A. M. HIN—v. d. WOONING. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige blijken van belangstellende deel neming, tijdens het lijden en bij het overlijden mijner geliefde echtgenoot ondervonden, betuig, ik mede namens behuwdmoeder, broeders en zusters, den hartelijksten dank. Oude Schild op Texel, 21 Mei 1884. K. DE BOER. ft c g a «1 i g «1 e ii tot liet li u r c n van IW landerijen in den PRINS HENDRIK-POLDER op 't eilaml TOXOl, tegen 20 .Haart 1885, vervoegen zicli bij den A <1 ni i is i s t r a t eu r van voornoemden Polder, den Deer E. WIXKLER aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3