Ja® ia ie Sctarls® Duinen, iiai te Texel. REUTER ek FORTUIN ADVERTENTIE N. Eene geschikte Dienstbode, VERPACHTING KOPPEN'S VERKOOPHUIS. J|. Dinsdag is to Harlingen de heer Ter Meulen gearriveerd, met het doel om zich naar Terschelling te begeven en de visscherij op de Lutine voort te zetten. Het schijnt dat de omstandigheden voor het visschen weêr gunstig zijn. Volgens het zeggen van «le oor spronkelijke eigenaars van het schip, moet het 14 millioen gulden aan waarde in gehad hebben. Het eerste nieuwe hooi werd jl Dinsdag te Deventer binnengebracht. Het was puik van kwaliteit. De afdeeling Nieuwe Niedorp der Vereeniging Volks onderwijs heeft mede een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden,om oude verwerping aan te dringen van die wijzingen in de wet op het lager onderwijs, waar door schade zou berokkend worden aan het gehalte en de vruchtbaarheid van ons openbaar lager onderwijs. Vanwege de gemeente Sclioterlnnd worden thans hooilanden verhuurd, waarbij het stelsel van strijk- en verhooggelden is afgeschaft. De eerste bedroegen 1 en de verhooggelden 20 pCt. De huurders betalen nu zoodoen le „marktprijs," omdat die klasse van menschen, die minder als gegadigden, dan wel als „strijkgeldloopers" de verhu ringen kwamen bezoeken, meer en meer verdwijnen. Dat men nooit te oud is om een dwaasheid te begaan, heeft een Zuidbevelandsche boer opnieuw getoond. Deze nl. weduwnaar zijnde, en de huwelijksvoltrekking van zijn zoon bijwonende, is tot de overtuiging gekomen, dat het niet goed is als de mensch alleen is en daarom is hij in het huwelijk getreden met het meisje, waarmede bedoelde zoon geruimen tijd geëngageerd is geweest („verkeering gehad heeft* zooals men daar zegt) en welk engagement om een of andere reden verbroken is. De jonggetrouwde is nu niet de vrouw, maar de moeder van haren eersten beminde. Onder nog andere omstandigheden kwam dezer dagen op een der dorpen op dat eiland een huwelijk tot sland. De executeur-testamentair had de nalatenschap laten ver zegelen en vervolgens de bewoning ter bewaking over gelaten aan een bejaarde dienstbode. Maar vreezende voor inbraak, had hij een zijner arbeiders, die het in leeftijd nog won van de bedoelde dienstbode, weten over te halen in het sterfhuis te slapen. Zoo achtte men de erfenis veilig, en thans heeft de executeur als ambtenaar van den burgelijken stand, de beide oudjes door den band des huwe lijks vereenigd. Buitenland.. Marie Colombier is door het Hof van Assises in het departement der Seine, met het oog op haar befaamd boek „Sarah Barnum," wegens schending der goede zeden tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete veroor deeld. De zaak is met gesloten deuren behandeld. Jl. Maandag middag hebben een tweehonderd Com- munards zestig bloempotten neergezet langs den muur op Père-Lachaise, waarbij in 1871 de „gefedereerde»gefu silleerd werden. Op de groote bank van New-Foundland heeft de Fransche brik Sonorine schipbreuk geleden. Allen aan boord, 62 personen, zijn omgekomen. Ingezonden raededeeling. leder kapitalist die in liet bezit is van goede en ter beurze genoteerde effecten (sctién Of obligatifin) kan zich op mathematische en zekere wijze een INKOMEN VAN 40°/0 verschaffen, door eenvoudige operatieu bestaande in den verkoop van premièn. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks Inkomen van f. 2,000 met een kapitaal in geld of in effecten], van f. 5,000; f. 1.000 met f- 2.500. f. 500 met 1.200, enz He fondsen zijn altijd l*schikbaar. De winst wordt maandelijks |>er postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en koiteloos toegezonden door den Heer Directeur der Algemeens Belgische Bank (BANQUE GÉNERALE DE BELGIQUE), 5, Ru® du Congrès. BRUSSEL. Benoemingen, onz. Met ingang van 1 Juni a. 8. is benoemd tot 1 sten Rijkshavcn- meester voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Rotterdam jhr. S. B. Ortt, gewezen luit. ter zee 2de klasse. Aan J. C. Sclimidt en aan J. M. Appelman, gewezen bewaar ders in het Huis van Verbetering en Opvoeding voor jongens te Alkmaar, zijn pensioenen verleend, respectivelijk van f 290-en f 358 's jaars. Met 21 Juni a. s. worden in dienst gesteld Zr. Ms. rammonitor lste kl. Draak en ramschip Buffel, liggende alhier, en Zr. Ms. rammonitors 2de kl. Haai en Panter, liggende te Hcllevoetsluis. Het bevel over die oorlogsbodems wordt respectievelijk opgedragen aan de kapt.-luits. ter zee C. Ten Bosch en J. Loots en aan de luits. ter zee lste kl. G. Van Horwaarden en H. Schotborgli. Aan den kapt. luit. ter zee C. Ten Bosch voornoemd wordt met 1 September a. s., tevens opgedragen het bevel over eene divisie voor binnenlandschen dienst, bestaande uit Zr. Ms. ram monitor lste Draak, ramschip Buffel, stoomkanonneerbooten Njord, Ulf'r, Vos en Das, benevens een viertal torpedobooten. De luit. ter zee 2de kl. L. A. Van Asperen van der Velde wordt met 16 Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. instructie schip Marnix, en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. brik Castor. Opgave van met 21 Juni a. s. geplaatste en overgeplaatste officieren der zeemacht: luit. ter zee lste kl. J. P. Wesselink, van non-activ., geplaatst als lste officier aan boord rammonitor lste kl. Draakidem 2de kl. J. H. Calmeijer, van non-activ., op de rammonitor lste kl. Draak; idem, H. E. Bunnik, van bet wachtschip alhier, op de Draak idem W. T. De Booij, van non-activ., als boven off. van gez. lste kl. dr. H. J. Van Rhijn, van liet Hospitaal der Marine alhier, als boven; olf. van adm. 2de kl. J. Vasseur, van non- activiteit, als boven; luit. ter zee 1ste kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, van non-activiteit., geplaatst als 1ste officier aan boord ramschip Buffel; idem 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste, van het wachtschip alhier, geplaatst op het ramschip Buffel; idem G. L. Goedhart, van non-activiteit, als boven; adelborst 1 ste kl. D. Birnie, van het schroefstoomschip Atjeh, als boven off. van gez. lste kl. G. Poolman, van het Hospitaal der Marine alhier, als boven; off. van adm. 2de kl. J. J. Van Diemen, van non-activiteit, als bovenluit. ter zee lste kl. L. Dupper, van het wachtschip te Hcllevoetsluis, geplaatst als lste officier aan boord rammonitor 2de kl. Haai; idem 2de kl. F. E. baron Mulert, idem, rammonitor 2de kl. Haaiidem, W. Naudin ten Cate, idem, als bovenadelborst lste kl. J. J. Rambonnet, van het schroefstoomschip Atjeh, als bovenofficier van gez. 2de kl. M. M. Jung, van de zeilschooncr Argus, als boven; off. van adm. 2de kl., F. II. M. Rant, van non-activiteit, als boven; luit. ter zee 2de kl., J. G. Snethlage, van het wachtschip te Amsterdam, geplaatst als lste officier aan boord rammonitor 2de kl. Panter; idem P. W. Sachse, van het wachtschip alhier op de rammonitor Panter; idem G. S. II. Burgerhout, van het wachtschip te Hellevoetsluis, als bovenadelb. lste kl., G. R. Van Nauta Lemke, van het schroefstoomschip Atjeh, als boven; off. van gez. 2de kl., J. Bijl, van het opleidingsschip Anna Paulowna, als bovenoff. van adm. 2de kl., J. C. Van Reyn, van administrateur bij de maritieme ziekeninrichting te Helle voetsluis, als bovenluit. ter zee lste kl. A. Van Hengel, van non-activiteit, ingeschreven in de rol van het wachtschip alhier en belast met het bevel over de stoomkanonneerboot Njord luit. ter zee 2de kl., G. C. 1). baron Vanllardenbroek, van non- activitcit, ingeschreven in de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd op de stoomkanonneerboot Njord; luit. ter zee lste kl., O. C. A. J. Moreau, van non-activiteit ingeschreven in de rol wachtschip alhier en belast nu t he t bevel over de stoomkanoiinecrljo jtUlfr: luit. t.z. 2de kl. E. E. Hellemond, van non-activiteit ingeschreven in de rol wachtschip alhier en gede tacheerd op de stoomkanonneerboot Ulfr; luit. ter zee lste kl. L. C'. Rovers, van het wachtschip alhier, ingeschreven in dc rol wachtschip Amsterdam en belast met het bevel over de stoom kanonneerboot Vos; adelborst l>te kl., II. M, Van Straaten, van Int schroefstoomschip Atjeh, ingeschreven in de rol wachtschip Amsterdam en gedetacheerd op de stooinkanonnecrboot Vos; luit. ter zee lste kl. G. A. v. d. Mieden, op terugreis uit Oost- Indie, ingeschreven in dc rol wachtschip Amsterdan en belast mot het bevel over de stoomkanonneerboot Das; adelborst lste kl. E. Coenen, van het schroefstoomschip Atjeh, ingeschreven in de rol wachtschip Amsterdam en gedetacheerd op de stoom kanonneerboot Das; luit ter zee lste kl. J. A. Snoek, van non activiteit, ingeschreven in de rol wachtschip Hcllevoetsluis en belast met het bevel over het stoomriviervaartuig Mosaluit. tor zee 2de kl. P. D. Holtzapffel, van non-activiteit, ingeschreven in de rol van het wachtschip Hellevoetsluis en gedetacheerd op het stoomriviervaartuig Mosa; idem, jhr. J. F. Coertzen de Koek, van het opleidingsschip Anna Paulowna, geplaatst op het wacht schip tc Hcllevoetsluis; idem, G. O. Van Kuyk, van het wacht schip alhier, geplaatst op het opleidingsschip Anna Paulowna idem, G. Fabius Jr., van non-aet., geplaatst op het wachts.alhier; id., J. G. A. Goedhart, v. non-act., geplaatst op het wachts. als boven luit. ter zee 2de kl., J. Bccckman, idem geplaatst op het wacht schip te Hellevoetsluis; idem, jhr. II. L. Wichers, idem geplaatst op het wachtschip te Amsterdam; idem S. Woldringh, idem als boven; olf. van gez. 2de kl., L. P. Van den Berg, van het wachtschip alhier, geplaatst op de zeilschoener Argus; off. van adm. 2de kl., W. A. Le Rutte, van non-activiteit, geplaatst als administrateur bij de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis. '3 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigli. procent. stan 1 van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 ntw. 4 k. 766.92 f 5.62 11.5 -2.8 0.7.1 wein.gv. 29 8 nto. 1.3 766.62 t 5.32 11.0 - 1.5 0.68 slechtw. 29 12 no. 3» 766.48 t 3.18 12.6 -1.8 0.71 wem.gv. Weersgesteldheid28 Mei 12 u. Bewolkt, koelweer. 29 Mei 8 u. Bewolkt, koel, goedweer. 29 Mei 12 u. Lichtbcwolkt koel, goedweer. SCHAGER 6 Paarden 8 Ossen 8 Stieren 103 Geldckoeien 12 Kalf koeien 15 Vaarzen 10 Hokkclingen 18 nucht. Kalveren Rammen 620 Schapen - 24 f 40 -160 -180 -170 -180 -120 - 90 6 MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. a 100 388Ó Lammeren f 9 a210 10 Bokken Geiten- 1 a 230 45 magere Varkens f 10 a 290 32 Biggen - 4* a 280 Kippen c. a 160 Eenden - a 120 Boter per kop -77£ a 20 Kaas per kilogram - 30 a I Kip-Eijeren per 100 -250 a 33 1 Eend-Eijeren -300 X71soH borloüton. Het mooie soort scholletjes heeft ons verlaten. Hunne plaats vervangers zijn heel wat kleiner. Er werden lieden morgen een 12tal makrcelen aangebracht. Schelvisch blijft nog steeds aan de kust. Dc prijs was heden f 9 ii f 10 per honderd; scholletjes golden f 2.25 a 2.50, scharren f 2.a 3.50 per mand en rog 18 a 30 cents 't stuk; kleine tong genoeg aan de markt, groote zeer weinig; tarbot ontbreekt geheel, eveneens groote schol. a 87| a 40 a 300 a 320 Marlittoerioliten. TEXEL, 27 Mei. Werkpaarden f 130 a 200, oude Paarden f 40 a 60, Rijpaarden f 220 a 400, Veulens f 85 a 1'0, vette Koeien f 210 a 240, Kalfkoeien f 175 a 250, Geldekoeien f 150 a f 180, Melkkoeien f 160 a 185, Ossen f 120 a 170, Stieren f 110 a 185, Kalfvaarzen f 155 a 190, Gcldevaarzen f 80 a 140, nuchtere Kalveren f8 a 15, Fokschapen f 23 a 29, Weide- schapen f 18 a 24, eenjarige Lammeren f 10.50 a 13.25, Biggen f 8.a 9 50, alles pir stuk, vette Varkens 32 c. per half kilogr. j AMSTERDAM, 28 Mei. 1 Rund. 201 vette Kalveren lste j kw. 95 en 2de kw 85 ets. per kilogram. 117 nuchtere Kalveren j f 7 a 12 per stuk. 1 Schaap. 147 vette Varkens 40 a 48 ets. per kilogram. KAMPEN, 26 Mei. Buiten-Hooi f 17.a 20.cn Binnen-IIooi f 14 a 16.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 28 Mei. Hooi f 22 a 24 per 500 kilogr. VENENDAAL, 27 Mei. Aan dc Wolmarkt was de handel vrij levendig. De prijzen varieerden, bij een aanvoer van bijna 2900 Vachten, voor gewasschen Klei wol f 0.90 a 1.22f, Smeerwol 65 a 85 c. per kilogram. Eenc partij puike gewasschen Kleiwol uit Hetcrcn deed nog f 1.35 per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Aan de opdracht van den ingenieur der Marine G. Turk, om te CuraQao de zeewaardigheid van het stoomschip Alkmaar te onderzoeken, zal voorloopig geen gevolg worden gegeven. BurgerlUR.© Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: P. Hagenaar en J. M. Eradus. J. Slikker cn A. M. Vader. J. Baljé en J. Duinker. II. Lastdrager en G. Blikkcnhorst. Bevallen: B. P. J. Berk, geb. Hoogcnkamp, Z. Overleden: Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 22 tot 28 Mei. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Klaas van der Kloot en Geertruida Thomassen. Job Kortenlioeven en Cornelia Knol. Abraham Bakker en Antje Buis. Geboren: Reijer, zoon van Johannes Smit en Jacoba Magda- lona Martinuaac. Cornelis, zoon van Willem Jonker en Frouwtje Wilncr. Overleden: Geene. Gemeente ZIJPE, van 17 tot 23 Mei. Ondertrouwd: Picter van der Aarde, jonkman, arbeider, 23 jaren, en Grieijc Brommer, jongodochter, 20 jaren, wonende te Zijpe, eerder te St. Maarten. Getrouwd: Geene. Geboren: Gerritje, dochter van Jan Delver cn Neeltjc Out. Jan, zoon van Sïmon Brommer en Neeltje Jimmink. Klaas, zoon van Cornelia Boontjes Pieteraz. eu Maartje Koorn. Cornelis, zoon van Jacob Kuiper en Maaike Johannes. Overleden: Grietje Jongert, 21 jaren, cchtgenoote van Jan Groot, wonende te Nieuwendam. \\~KKIÏKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER Laildskeof Gisteren namiddag vertrok van hier de gepensioneerde kolonel der Artillerie C. G. C. F. Ising. Op het spoorweg perron bevonden zich tot het doen van uitgeleide de Vicc-admi- raal Van Gennep, een groot aantal hoofd- en verdere officieren van land- en zeemacht, en cenige vrienden en bekenden. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Ever en Gier, liggende aan 's Rijkswerf alhier, zullen den 11 Juni a. s. in dienst worden gesteld tot het doen van een ocleningstocht in de Zuiderzee. Deze heide instrnctievaartuigen zullen ouder de bevelen worden gesteld van de luits. ter zee lste klasse A. P. Tadema en J. J. Kraakman, officieren-instructeurs aan het Kon. Instituut voor de Marine. Bij de Directiën der Marine zal een onderzoek worden ingesteld naar de geschiktheid van de stokers bij de zeemacht voor torpedo-werktuigkunde. Het lid der Tweede Kamer Branlzen heeft verlof verkregen, nader eenc interpellatie in te dienen over dc iViiero-kwestie* In dc op gisteren gehouden vergadering van het Ambacht van Westfricsland, genaamd Geestmer-Ambacht, is benoemd tot hoofd-ingeland van den Hondsbossehc en duinen tot Petten voor Geestmer-Ambacht de heer C. Kroon Mz., dijkgraaf van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht. In de Limburgsche gemeente Oud-Vroenhoven moet een spekslager uit Maastricht, die sedert 10 jaren niets aan't onder wijs gedaan had, tot waarnemend hoofd der school zijn benoemd De bevolking van Amsterdam nam, blijkens het jaarverslag, in 1883 met 11113 zielen toe; 1/3 van deze vermeerdering komt uit meerdere geboorte boven sterfte voort en 2/3 uit talrijker vestiging dan vertrek: ruim 26000 personen stroomden in den loop van genoemd jaar naar dc hoofdstad, terwijl nog geen 19000 Amsterdammers elders een woonplaats zochten. De inkomsten belasting bracht f 1,980,594, de hondenbelasting f 24953 (van p. m. 15000 honden), de beursbelasting f 104,188, het vergun ningsrecht f 89986 op. Van 1874 af werden in de Amstelstad 4900 nieuwe huizen gebouwd; in 1883 bedroeg dit aantal 430. Ondertrouwd S. VVILMS H. HOON. Anna Paulowna, 29 Mei 1884. Getrouwd J. SLIKKER A. VADER Koegras, geni. Helder, 29 Mei 1884. Gehuwd: J. WENTHOLT, Luitenant ter zee lc klasse, en J. C. HUYGENS, die, ook namens wederzijdsche ouders, bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling, bij bun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 29 Mei 1884. Getrouwd J. H. VAN EMBDEN J. G. H. BOOMSMA. Oosterbeek, 28 Mei 1884. De Heer en Mevrouw J. H. VAN EMBDEN— BOOMSMA betuigen, mede namens wederzijdsche familiën, bunnen welgeineenden dank voorde vele hartelijke bewijzen van belangstelling, bij bun huwelijk ondervonden. Oosterbeek, 28 Mei 1884. Bevallen van een jonnen: B. P. J. BERK—HOOGEXKAMP. Helder, 28 Mei 1884. Op den 26 Mei overleed in 't Hospitaal te Bergen-op- Zoom onze geliefde broeder J. BLAAUBOER, in den ouderdom van 26 jaar. Zwaar valt ons dit verlies, maar wij hopen in Gods wil te berusten. Wieringerwaard, 30 Mei 1884. J. VAN LEEUWEN. Wordt gevraagd: goed met huishoudelijke zaken bekend. Loon f 120 's jaars. Adres: Boekhandel J. TI. MOOJEN, Texel. der op 10 JUNI 1884. Onder verwijzing naar de advertentie, geplaatst in No. 56 van dit blad, wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat de grens van bet te verpachten perceel in zooverre gewijzigd is, dat bet zich ten westen niet uitstrekt tot aan de Noordzee, maar tot aan een lijn, loopende over den top van de buitenste duinketen. De Ontvanger der Registratie en Domeinen, VROOM. ONTVANGEN do één-guldens REISKOFFERS, DAMES- TASSCHEN, SPOORMANDEX, KINDERWAGENS, Houten, Rieten en IJzeren VOGELKOOIEN, enz. Op in de volgende courant te bepalen tijd en plaats zal publiek worden verkocht: Het uitmuntend perceel HCOOllaIXd, genaamd BERT EN LAND, groot plus minus g 1.81.60 bectai'e, gelegen in den Polder Hoorner-Nieuwland to Texel, toebe- hoorende aan den Heer C. A. EELMAN aan Den Burg.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3