Optorn Vrijwillige Vertaling LA COMPAGNIE BORDELAISE, DE CONCURRENT. HOLLOWAY» ym GELD BESCHIKBAAR 74, Spuistraat. AMSTERDAM. TTITHfllTJrMTXïJÜMIDïiï "WIJ3ST JE33>3\ OOOT>0"^a.O'S, OtC.; uiterst billijke prijzen. Levering franco. Prijscouranten gratis. Agent de Heer HEN lil M. MAN J KUS. Helder. L 87. West straat. L 88. Beelden, Groepen, Vazen, Bloempotten, Kristal- en Glaswerk, Tafelserviezen en Theeserviezen, VERLAKTE GOEDEREN, BRITTANNIA-METALEN SERVIEZEN Vorken, Lepels en Messen. als eerste hypotheek op vast goed. (looooj Adres, franco, onder letter M., aan het Bureau dezer Courant. De ondergeteekenden maken bekend, dat zij bij onderhandsche akte van den 15 Maart 1884 hebben ONTBONDEN de vennootschap tot het drijven der Heldersche en Nieuwedieper Melkinrichting, tusschen hen bestaan hebbende; de tweede ondergeteekende heeft het recht de vennootschap alleen of met anderen voort te zetten, buiten eenige aansprakelijkheid van den eersten ondergeteekende. Helder, den 29 Mei 1884. C. A. BEUKENKAMP. Tii. J. WALLER. op TiiJX FïT i. De Heer MAARTEN Jz. DAALDER presenteert, op DINSDAG 3 JUNI .i. 's avonds 7 ure, in het lokaal „DE VERGULDE KROON," aan den Hoorn, ten overstaan van den Notaris WH. B R U N 0 BOK, publiek te verüoopen Eene HUI» O I N W O N I N G, genaamd OUDE HO O RN, met TUIN en ERVE en diverse perceelen wei" en hooi i. and. staande en gelegen in den polder den Hoorn, gemeente TEXEL, te weten: GIIGOTE Kl l /i:. LAGE PltlJZEN. H. A. C. 1. 2 40 10 Weiland, Sectie F, N°. 608; 2. 2 09 70 idem 1092; 3. 4 14 60 idem u u 590; 4. 63 30 idem u u 594; 5. 10 80 Huis en Tuin, u u 592/3; 6. 2 49 Hooiland, 624; 7. 3 16 30 idem 617; 8. 80 30 idem u u II 419; 9. 82 90 idem u u 591; Ingezond.en. Geachte Reductie Gaat het anderen zoo als mij, dan zou ik haast vreezen dat eene wezenlijk goede zaak daardoor zou schade lijden. Om dit 1 te voorkomen wend ik mij tot u met beleefd verzoek aan de volgende regelen wel een plaatsje te verleenen. I Eerstdaags zal hier eene Nijverheids-Tentoonstelling plaats i hebben, 't Is te verwachten dat zeer velen van hunne belang stelling zullen doen blijken door inzending van door hen ver- I vaardigde voorwerpen. Toen ik de aankondiging der Tcntoon- l stelling las, dacht ik aanvankelijk, dat hetgeen men zou inzenden bepaaldelijk in de laatstverloopene maanden moest zijn vervaar digd. In een gesprek met een der leden van de Regelings- Commissie ben ik echter te weten gekomen, dat dit niet noodig Ls. Al heeft men, zooals ik, handwerken, die men vroeger heeft vervaardigd, dan kan men die evengoed inzenden als voorwerpen, die men met het oog op dc a. s. expositie heeft bewerkt. Hoevele dames zijn er niet in deze gemeente, die vroeger of later een of ander smaakvol handwerk hebben uitgevoerd. Welnu, laten ze mijn voorbeeld volgen en het op den daarvoor be paalden tijd bij de Commissie inzenden. De Tentoonstelling zal daardoor winnen in belangrijkheid en uitgebreidheid. Dat moet ons allen, ingezetenen dezer gemeente niet onverschillig zijn. Ik althans vond mij gedrongen om ter opwekking en aansporing het bovenstaande te schrijven, 'k Wil hopen, dat dc Tentcon- stellings-C'ommissie succes hebbe van haar streven in 't belang van de plaats onzer inwoning. Met hoogachting, Helder, Uw dw. 27 Mei 1884. J O H A N N A. tezamen 16 67 In perceelen en combinatiën breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding 15 Juni a. 9. Betaling I November a. s. Nadere informatiën te bekomen bij den Eigenaar en bij Notaris W. H. BR UNO BOK gemeld. UIT DE HAND TE KOOP Een in 1865 leïonwd, kopermt 3 mast Schoonerschip, 339 Reg Tons. geclasseerd bij Verïtas 3,3 L. 1. 1. tot October 1886. Nadere informatiën bij de Cargadoors P. Varkevisser Zonen, te Rotterdam. J. J. OnderwaatcrHamburg. Jobs. Oestmanu AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUW»- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdaniscbe C.ouraiil zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Auisterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 2SO, over het »tadhuis. Be vriend der vrouw. Er hangt veel af van de behandeling der ongeregeldheden des gestels, want die behandeling moet ons in het vervolg de gezondheid geven of niet. De geneesmiddelen van Holloway kunnen daarom met geene andere vergeleken worden. De geringste ongesteldheid der natuurlijke fnnctiën en ook de grootste wanorde in dezelven, worden zonder pein en onfeilbaar genezen door deze toebereidselen. De zalf moet ten minste tweemaal daags op den rug ingewreven worden. Bij ieder pakje pillen of potje zalf ontvangt men eene volledige terechtwijzing hoe daar mede te handelen en een ieder, die lezen kan, is in staat dezelve te verstaan. Professor Holloway heeft op eene edelaardige manier zijne geneesmiddelen in het bereik gesteld van een ieder, opdat elk huishouden daarvan zou kunnen voorzien zijn, ten einde de ziektegevallen af te weren. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneclc Terechtzitting van 27 Mei. J. B., tc Egmond aan Zee, mishandeling vrijgesproken. H. J. L., te Alkmaar, verbreking van sluiting, 3 dagen ge vangenisstraf. P. A. R., te Alkmaar, mishandeling, f 25 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. W. B., te Hoorn, verwonding, 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. B. S., te Schagen, diefstal, 45 dagen gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan. A. v. d. O., te Nieuwe Niedorp, mishandeling, 2 boeten, elk van f 10, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, voor elke boete. G. M., huisvrouw van J. IC., te Alkmaar, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. C. K., te Egmond aan Zee, mishandeling, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. C. L. B., te Alkmaar, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. J. N., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevange nisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. In het afgeloopen jaar is het Friesch Rundvee- Stamboek belangrijk vooruitgegaan. Het ledental klom van 358 tot 809, dat der begunstigers van 23 tot 54 en dei- donateurs van 11 tot 15. Er werden 4460 aanvragen tot keuring ingediend, zijnde 3802 meer dan het vorig jaar. Op 30 April waren er nog 2666 aanvragen onafgedaan. Behalve in Oost- en Weststellingwerf telt het Stamboek zijn leden nu in alle gemeenten. In de sprongregisters werden 1166 sprongen aangeteekend en in de kalverboeken 868 geboorten ingeschreven. De ontvangsten bedroegen f 8107.83, de uitgaven f 5771.93. In het reglement zijn eenige wijzingen aangebracht; o. a. is. om onderschuivingen te voorkomen, de aangifte van geboorten binnen 14 dagen verplichtend gesteld. Tegen het doen van onware aangiften is als strafbepaling gesteld vervallenverklaring van het lidmaatschap en aankondiging daarvan in een dagblad. De Haagsche Sprokkelaar van het U. D. schrijft: Hoeveel van de 4.114,015 Nederlanders meent men wel, dat meer dan f 2000 inkomen hebben? Niet meer dan 44,000, of iets meer dan 1 pet. Daarentegen moeten 165,000 het doen met f 600 a f 1200 's jaars, en 40,000 hebben f1200 a f 2000 te verteren. In het geheel zijn er van de ruim 4 millioen slechts 250,000, of minder dan j'g, die wegens een eigen inkomen van meer dan f*600 in handen van den fiscus vallen. Een ambtenaar van financiën heeft mij dit verzekerdhij voegde er bij, dat de drie rijkste Nederlanders, die respect, voor een inkomen van f 300,000 f 450,000 en 460,000 te hoek staan, te Amsterdam wonen. Er moeten echter in het geheel, voor zoover de fiscus weet, slechts 32 „steinreiche" Hollanders bestaan, die meer dan een ton 's jaars te verteeren hebben." De cijfers zijn ontleend aan de raming, die bij de memorie van antwoord over de klassenhelasting is gevoegd. Bij het aanleggen van dammen of dijken stuit men dikwijls op het bezwaar, dat deze niet spoedig genoeg met gras begroeien, hetgeen tegen uitspoelen door regen of verstuivingen door wind soms zeer wenschelijk is. In de Braunschw. Landw. Ztg. wordt een eenvoudig middel om dit bezwaar te overwinnen aan de hand gedaan, dat alle aanbeveling schijnt te verdienen. Voor iedere 7 vierk. meter oppervlakte mengt men eerst 0.25 kgr. Engelsch Raaigras en 2.5 kgr. Veld-Beemdgras (Poa pratensis) wanneer dit laatste in goede kwaliteit verkrijgbaar is goed door elkander en vervolgens met twee kruiwagens vol goede droge tuingrond of beste zwarte bouwgrond. Nadat dit mengsel zoo lang met verdunde aalt of gier begoten en dooreengeroerd is, totdat het als mortel uitgestreken kan worden, smeert men het met een troffel of spade langs den dam of dijk, nadat deze glad afgestoken en begoten is geworden. Droogt de massa dan te spoedig, dan moet zij dagelijks een paar malen begoten en een weinig aange klopt worden, vooral wanneer er scheuren in komen. Na 8 dagen is reeds het graszaad uitgekiemd en na 14 dagen zou men reeds een goed gesloten graszode langs de helling bezitten. liet spreekt van zelf, dat men desverkiezende ook andere welig groeiende en niet te spil opgroeiende gras soorten kan bezigen, zoomede een weinig wit klaverzaad. In Noorwegen is een proef genomen met een nieuw soort reddingboeien. Dewijl dc met lucht gevulde boeien, gordels, vesten enz. het nadeel aanbieden, van lichtelijk lek te worden, maakt men den laatsten tijd weder meer gebruik van vaste, specifiek lichte stoffen, zooals biezen, kurk en kurkpoeder. De proef, die men dezer dagen in Noorwegen nam, had plaats met door middel van rendierliaar gevulde drijf- toestellen. Dit haar heeft een grooter draagvermogen dan kurk en behoudt dit vermogen langer, omdat liet op den duur minder water in de poriën toelaat, als b. v, met kurk het geval is. De proefneming, die door bevoegde beoordeelaars werd bijgewoond, droeg de algemeene inge- nomendheid weg. Het nieuwe systeem wordt dan ook, temeer daar er geen hoogere kosten aan zijn verhonden dan aan kurktoestellen, ernstig aan de aandacht van Marine en koopvaardij aanbevolen. Door het geringer benoodigde volume en de zachtheid der stof, zou die zich ook bijzonder lecnen voor reddingtoestellen in den vorm van kleeding- stukken. Duitsctie Paasciigebruiken. Waar het Christendom den godsdienst der oude Germanen verdrong, hebben vooral hij feestgetijden christelijke en heidensche gebruiken zich tot onherkenbaar worden toe vermengd, en vooral hij het Paaschfeest treedt die vermenging elk oogenblik aan het licht. Niet alleen herinnert de naam, dien het feest nog in Duitschland draagt (Ostern), levendig aan dien der Germnanschc godin Ostara, welke ter eere hij het lentefeest vreugdevuren werden ontstoken, maar met den naam werden een aantal gebruiken, die oorspronkelijk aan liet heidensche lentefeest eigen waren, en daaronder in de eerste plaats het ontsteken van die feestvuren, bij de christelijke viering van het Paaschfeest overgenomen. Het is den heiden- bekeerders, die aan de Duitsche volkstammen, het Christen dom, brachten, niet gelukt, de oude namen en gewoonten uit te roeien; zij moesten zich tevreden stellen met daar voor een christelijke beteekenis uit te denken. Ook in ons land hebben een aantal van die gebruiken door den loop der eeuwen stand gehouden. Zoo is stellig alles wat betrekking heeft tot het eten van en het spelen met Paasch-eieren van oud-heidenschen oorsprong. Nog altijd spelen de kinderen met de eieren, die de Paasclihaas (Osternliase: het aan Ostara gewijde dier) wordt verondersteld gelegd te hebben, en die eieren worden gekleurd, bij voorkeur geel of rood, als zinnebeeld van den in de lente terugkeerenden zonneglans. Het rollen met die gekleurde eieren herinnert, aan de oud-heidensche gewoonte om ter eere van de als herboren zon met stroo omwikkelde raderen brandend van een heuvel te doen rollen. Tot dezelfde orde behoort het nog steeds gebruike lijke eierpikken (vulgo: hoezen), waarhij hij, wiens ei op stomp en spits voor dat van zijn partij bezwijkt, liet zijne verliest. Ook als liefdebode doet liet Paaschei dienst; liet is dan van spreuken en opschriften voorzien. Op een vuur gekookt, dat aan een gewijd Paaschvuur ontstoken is, waarborgt liet der geefster de wederliefde van hem, wien zij het schenkt. Even verrassend en wonderdadig is de werking van liet Paascliwater, dat de meisjes op den eersten Paaschmorgen scheppen, inaar liet moet stroomend water zijn, tusschen middernacht en zonsopgang geschept zijn, en naar huis worden gebracht zonder daarbij een woord te spreken, hoe moeilijk dit laatste ook door de plagerijen der op den loer liggende jongens gemaakt wordt. In Noord-Duitschland moet het water, om zijn kracht te behouden, tegen den stroom in worden geschept in Zuid-Duitschland juist andersom. Is liet hij oostenwind gehaald, dan is liet een voorbehoedmiddel tegen zonnesteek en zomersproeten. Wordt het dadelijk aan de beek onder het eerste klokkengelui als waschwater gebezigd, dan werkt het als schoonheid-elixer en beschermt tevens tegen beheksing en allerhande ziekten, vooral oogziekten. In de kamer gesprenkeld verdrijft het ongedierte, en liet blijft een geheel jaar lang frisch en bruikbaar. Ook het nog voortlevend gebruik, om hij het Paaschfeest den goddelijken zegen meer bepaald voor veld en akker in te roepen, en zelfs de weinige voortbrengselen die het jaargetijde oplevert, eieren, boter, enz., een kerkelijke wijding te doen ondergaan, is geheel in overeenstemming met de strekking van het vroegere lentefeest. Ascli van een door den priester gewijd Paaschvuur. in den grond begraven, half verbrande spaander van dat vuur aan de vier hoeken van den akker in den grond gestoken, be schermden dien tegen hagelschade; later werden die spaanders door gewijde palmtakken of door datgene wat in een pahnenloos land voor palmtakken dienst doet, vervangen. In Westfalen heet dat de rogge bepalmen. Daar worden ook schalen van Paasch-eieren gebruikt, die met wijwater gevuld in den akker worden weggelegd. De Paaschpalm beschermt niet alleen liet veld, maar ook het huis tegen schade door storm en onweer. Onder de hui werpt men een stuk van den gewijden tak in het vuur. Op den Paaschmorgen komen in Roomsche landen de huismoeders en boerinnen met manden levensmiddelen ter kerk, om die door den priester te doen wijden en daarbij heersc.ht groote inspanning om de eerste te zijn, daar de plaatsen hij liet altaar voor de beste gelden. Vroeger had het feestgebak, dat tot den inhoud der mand behoort, den vorm van een haas; later heeft vrij algemeen de vorm van een lam dien eersten vorm verdrongen, hoezeer de Paasclihaas hier en daar in de winkels der suikerbakkers nog hij het Paaschei van suiker voorkomt. In vele streken, vooral van Beieren, behoort het Paasclilam tot den vasten Paaschmaaltijd. Meestal wordt er op den Paaschmorgen niet gegeten, voor dat de gewijde spijzen weer te huis zijn; dan liggen het gebak en de eieren het eerst aan de beurt. Het gewijde zout wordt vaak het geheele jaar door bewaard en als een geneesmiddel beschouwd, vooral voor ziekten van het vee. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nicuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4