Tot opvolger van Prins Alexander als Grootmeester- Nationaal der vrijmetselaren schijnt, volgensdejfHaagsche correspondent der Middelb. Crt., vrijzeker bestemd te zijn de heer P. J. G. Van Diggelen, rechter te Zwolle, die nu reeds de hoogste waardigheid na die van wijlen den Prins vervulde en zeer hoog staat aangeschreven bij de verschil lende loges terwijl reeds na den dood van Prins trederik de aandacht op hem viel. Het Weekblad voor Vrijmetselaars noemt voor die waardigheid de heer F. Lieftinck, te Haarlem. De collecte, op het dezer dagen plaats gehad hebbende jaarfeest der weezen-inrichting te Ncêrbosch, heeft ruim f 2800 opgebracht. Aan een schrijven uit Atjeh ontleent het Hld., dat daar het gerucht uit Padang was overgebracht als zou luitenant-generaal VanderHeyden wederom tot gouverneur worden benoemd van Atjeh en door hem reeds een opdracht zijn verleend tot het aankoopen van een span Battakpaarden. Te Kotta Radja werd de waarheid van dit gerucht echter ten zeerste in twijfel getrokken. Sedert eenige dagen is men in de wierwaarden te Texel begonnen met het maaien van zeegras. De eerste partij, die aangebracht is, ziet er zeer goed uit. Over het geheel zijn de wierwaarden dit jaar goed bezet en rekent men dat de opbrengst bevredigend zal zijn. Een boerin op Texel, die kort bij den weg woonde en hare kinderen niet buiten durfde laten spelen, uit vrees voor de voertuigen, dewijl zij van haar werk niet gedurig toezicht op haar kroost kon uitoefenen, besloot de kleinen toch van de buitenlucht te doen genieten. Daartoe bond zij de kinders aan touwen, waaraan men het vee wel laat grazen, stak een ijzeren pen, waaraan het touw bevestigd was, in den grond, en liet zoo de kleinen in het gras spelen. Te Texel is een gezin na het gebruik van worst, geleverd door een slager aldaar, ernstig ongesteld geworden. De politie heeft het restant in beslag genomen. Mede lag de politie de hand op een paar deugnieten, die eenden hadden ontvreemd ten nadeele van den landman Koorn. Jl. Zaterdag had de bnrgemeester vau Terschelling, de heer D Reedeker, het geluk zijne zilveren bruiloft te vieren. Tal van dorpsgenooten hadden besloten dien dag voor het echtpaar onvergetelijk te maken. Fraaie geschenken werden den feestvierenden aangeboden als blijken van vriend schap, en ook aan den wal bleef men niet in gebreke, om bij deze gelegenheid blijken te geven van ingenomenheid en hulde aan den man, die in vele opzichten zich voor Neder lander en vreemdeling gedurende tal van jaren verdienste lijk wist te maken. In de tuinen van het Genootschap Artis te Amster dam is niet een der zeeleeuwen, zooals bericht is, maar een nijlpaard van het mannelijk geslacht overleden. De wedrennen te Bussum zijn uitgesteld tot Zaterdag 26 Juni a. s.. De oude dame op de sofa zag naar buiten, zij dacht er aan, hoe door ieder menschenhart eenmaal zulk een geweldige storm bruist; dat nauwelijks een enkele op aarde zulk een strijd en worsteling bespaard blijft; zij wist het bij eigen ondervinding, hoewel zij slechts een arm gebrekkig schepsel was, en zij had honderdmaal den storm in anderer borst zien woeden. Bij menig een was wel is waar uit al 't strijden en verlangen, uit sneeuw en zonneschijn al worstelende een lente te voorschijn gekomen, zoo schoon, als men slechts droomen kon, maar bij velen was op den stormachtigen April een koude Mei gevolgd, die alle bloesems deed sterven, evenals bij haar, als bij Kla Zij dacht niet verder en keerde schielijk het hoofd naar haar nicht, alsof deze zelfs haar gedachten had kunnen raden. En toen zij schrikte bijna toen boog zich het bloeiend gelaat van het jonge meisje tot haar neder en tante Rosamunde zag in de altijd zoo koude, heldere oogen een glinsterende drop. Anne Marie zat naast haar op de gebloemde sofa en de zachte armen van het meisje waren om haar hals geslagen. Het hart der oude dame klopte sneller; het was de eerste maal in haar leven dat Anne Maric haar eenige teederheid bewees. Zij zat onbeweeglijk stil, alsof de minste beweging het meisje als een vreesachtig vogeltje kon doen opschrikken. „En, „tante Rosamundeklonk het snikkend in haar oor, „Ach, tante, help mij ik raad mij, want lvlaus De deur werd driftig geopend. „Mijnheer laat de genadige freule verzoeken, aanstonds even beneden te komen!" riep juffrouw Brockelmann buiten adem naar binnen, „hij kon de kwitanties van Isaiik Aron over de laatste korenleveranties niet vinden, en Ik kom! Ik kom!" riep het meisje. Zij was opgesprongen en nam haastig den sleep van haar rijkleed over den arm. De betoovering was verbroken daar stond weder Anne Marie von Hegewitz, de huisvrouw op Bütze, zoo kalm, zoo ten vollen zich bewust van haar verplichtingen, even als altijd. Met snelle schreden ging zij het vertrek doorby de deur wendde zij zich nog eenmaal om en zeide gevoelig en verlegen: „Ik kom van avond nog boven, tante." Daarop deed zij de deur achter zich dicht. Tante Rosamunde bleef doodstil zitten in den hoek van haar sofa; zy moest zich eerst goed bezinnen, of dat liefkozende, blozende meisje, dat zoo even bij haar gezeten had, werkelijk Anne Marie von Hegewitz, haar nicht geweest was? Zij had de hand tegen haar voorhoofd gedrukt en in een bonte rij trokken de gedachten voorbij haar geest. „Quelle metamorphose!,/ fluisterde zij voor zich heen, en eindelyk zeide zij luid: „Waarlijk, Anne Marie bemint; alleen de liefde maakt zoo gevoelig, zoo je ne sais quoiAnne Marie bemint Stürmer!Hoe fktaal, dat die juffrouw Brockelmann zoo binnen kwam met haar korenrekening. Mon Dieu, het kind, het kindOf Klaus het vermoedt! Hoe wordt het dan met u, mijn oude, kostelijke jongen, als Anne Marie heengaat! Zou zij dan toch niet trouwen Zij stond op van de sofa, en trad weder naar het raamde regen had opgehouden door de wolken brak een laatste scheidende zonnestraal en hing als een gouden sluier over de uitbottende natte boomen en struiken. „De lente wil komen" zeide zij half luid. En nu begon zij de kamer op en neer le loopenditmaal bleven de portretten echter ongemoeid. Zij hield de handen gevouwen en schudde nu en dan zacht, als ongeloovig het grijze hoofd. Anne Marie was intusschen haastig de trappen afgesneld en de kamer haars broeders binnengetreden. Hij zat voor zyn schrijftafel en woelde in de laden om naar de vermiste papieren. Klaus von Hegewitz was in dit opzicht geen haar anders dan andere mannen hij kon nooit iets vinden, en placht bij zijn zoeken zich zoo op te winden, dat hij van alteratie eigenlijk niets vond. Bij de deur stond de opzichter van de boerderij en een klein, oud man, die goed op Bütze bekend stond, de jood Izaak Aron. Hij maakte een diepe buiging voor Anne Marie en zeide tevreden „Nu zal de zaak wel in orde komen; de genadige freule kent ieder plaats van al de dingen in het geheele huis." Wordt vervolgd.) Nabjj 's Hage viel eergisteren een 18jarig jongeling van den schommel en overleed spoedig aan de gevolgen. De hooioogst, hier en daar reeds in vollen gang, geeft, vooral wat de hoedanigheid betreft, wat de vak mannen noemen „een goed beschot." Natuurlijk zal 't ook wel niet gaan ontbreken aan jeremiades over mislukte oogsten, dat blijft nooit uit. Volgens een particulier telegram van de N. Rott. Crt. zijn weder drie der te Tenom gevangen schepelingen (allen Engelschen) gestorven. De andere schepelingen zijn ziek. De Radjah van Tenom rapporteert dat de cholera onder de bemanning heerscht. Naar aanleiding van bovenstaande berichten hebben jl. Maandag de eigenaars der Nisero in de dagbladen een uitvoerig en krachtig protest openbaar gemaakt tegen de voortdurende noodlottige gevangenhouding van de bemanning der Nisero. Krachtens de bevelen der Admiraliteit, is het Engelsche oorlogschip de Pegasus jl. Vrijdag van Singapore naar Atchin vertrokken met levensmiddelen en kleederen voor de bemanning der Nisero. Onlangs is bericht, dat aan den vice-admiraal J. van Gogh een huldeblijk zou worden aangeboden, hem bij zijn vertrek uit Oost-Indië, waar hij drie jaren het commando der zeemacht voerde, door eenige vrienden daar te lande toegedacht. Jl. Zondag is dit, naar de N. Rott. Crt. meldt, geschied. Het geschenk werd door de firma Froment-Meurice te Parijs vervaardigd, en is een gouden eerebokaal in den stijl der 17de eeuw. Zoowel in waarde van metaal als in waarde van bewerking staat deze beker verre boven eenig dergelijk geschenk, dat ooit bij onze Marine is uitgedeeld, zooals de bekers, die De Ruyter, Van Gendt en C. De Witt na den tocht naar Chatham ten geschenke kregen. Op de spoorweglijn tusschen Oostzaan en Purme- rende is vermoedelijk door kwaadwilligen eene hindernis op de rails gelegd voor een aankomende zandtrein. De machinist en de conducteur hebben slechts een schok ge voeld, en daarna twee personen, uit het land komende, iets zien oprapen. De zaak is in streng onderzoek. De beroemde Amerikaansche reiziger prof. Loomis, wien telken jare voorname Amerikaansche familiën hare dochters toevertrouwen, om gedurende de vacantiën der onderwijs-inrichtingen uitspannings-en vormings-reizen naar Europa te doen, zal morgen met 72 jeugdige Amerikaansche dames de residentie bezoeken en als naar gewoonte met dezen zijn intrek nemen in het hotel Paulez. Het vorig jaar werd hij door 68, voor twee jaar door 82 dames vergezeld. Op het oogenblik vertoefd hij in Schotland, en wel in Glasgow. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Juli zijn bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee S. Kraijenhoff van de Leur, H. J. Van Broekhuyzen, W. Van Oorschot, A. baron Collot d'Escury en J. H. Comrnijs; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. P. J. Zaal, M. A. Medenbach, A. De Bruyne, H. A. De Smit Van den Broecke, M. J. C. Lucardie, L. M. L. De Haan en L. A. Dittlof Tjassens tot luits. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. M. Steers, H. Velthuyzen, J. C. Jeekel, A. W. F. C. Van Woerden, J. G. Snethlagc, G. M. Titsingh en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. De bevorderde kapt. ter zee W. Van Oorschot wordt, ter zake van langdurigen dienst, met bovengenoemden datum op pensioen gesteld, ad f 2850 's jaars. De luits. ter zee 2de kl. jhr. J. F. Coertzen de Koek en F. J. Stam, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis en te Amsterdam, worden met den 5 dezer op non-activiteit gesteld. Aan den ofï. van gez. lste kl. H. J. Van Rhijn, dienende aan boord van Zr. Ms. rammonitor Draak, is het kruis voor belang rijke krijgsverichtingen met gesp Atjeh toegekend. De machinist 3de kl. A. M. J. Tuinenburg, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-nctiviteit gesteld. De kleine gouden medaille voor langdurigen dienst is toegekend aan den machinist lste kl. v. c. W. Fagg en den lsten zeil maker v. c. L. Boers; de zilveren medaille aan den kajuitskok G. Berkhoff; de bronzen medaille aan R. Dijkstra, bootsmansmaat, L. T. A. Appnnn, kwartiermeester, H. A. v. Oosterhout, 2den stuurman v. c., M. Tuvenier, 2den timmerman v. c., A. J. Drug- horn, raatroos 2de kl., G. Frorun, matroos 3de kl., en P. A. van Loon, marinier lste kl. BurgerlJJlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Bevallen: G. Montfoort, geb. Vos, D. M. S. E. Marmel- stein, geb. Plaat, D. P. Broekhuyzen, geb. Boon, Z. J. Oudkerk, geb. Sloog, D. J. Barber, geb. van Praag, Z. V. Drijver, geb. Kuiper, Z. Overleden: G. Kleijn, geb. De Vries, 59 jaren. K. Gomes, 49 jaren. A. L. Maas, 4 maanden. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE, van 20 tot 27 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. GeborenGerardus, zoon van Simon Korver en Alida Kuis. Arie, zoon van Pieter de Waard en Anna Borst. Overleden: Pieter Kuiper, 2 dagen, zoon van Pieter Kuiper en Nantje Schermer. Antje Baijs, 84 jaren, wed. van Willem Hoofd. Gemeente SCHAGEN, van 23 tot 30 Juni. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Stam en Marijtje Koomen. Bevallen: Maartje Gielens, geb. Bleeker, D. Overleden: Johanna Wilhelmina Bakkers, 38 jaren en 11 maanden. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 '3 Windrichting £3 en kracht. Barometer 1 Thermometer mM. C. Vochtigh. procent. 11 i3 Stand. Afw. Stand. Afw. 29 30 1 1 12 otz. 7 k. 12 zzw. 1.2 8| zzw. 0.3 12] zzw. 1.3 H 765.10 f 4.00 19.5 763.66 f 2.66 19.0 766.96 f 5.96 18.0 767.66 f 6.66; 18.8 f 2.0 t 1-4 t 2.1 t 1-2 0.49 Slechtw. 0.76' 0.83 Vlak. 0.79 Slechtw. Weersgesteldheid: 29 Juni 12 u. Helder, mooiweer. 30 Juni 12 u. Idem. 1 Juli 8 u. Idem. 1 Juli 12 u. Idem. 315de STAATSLOTERIJ.vijfde klasse. Zeventiende lijst: No. 9862 f 2000 en premie van f 30,000; No. 16864 premie van f 3000; No. 19154 f200. Visclatoorloliton. Een veertigtal schuiten kwamen heden uit zee terug. Groote tong blijft steeds schaars, zoo ook tarbot. De prijzen der visch waren ah volgt: Groote tong 35 a 40 c., middelsoort tong 10 20 c., kleine tong 5 k 6 c. per stuk. Tarbot f 5 k f 9 en enkele roggen 55 cents per stuk. Scholletjcs f 3.50 per mand. Schelvisch werd niet aangevoerd. Morgen wordt meer aanvoer verwacht, daar eenige schuiten in zee bleven en het een goede gelegenheid is. MfirlitlDorlctiten. TEXEL, 28 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzen: Koeboter 65 a 70c., Schapen boter 55 c. en Schapenkaas 15 a 18 c. per half kilogran. Kip eieren f 3.en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Paarden huiden f 6 a 7 en Schapenhuiden f 1.50 a 3.per stuk. ALKMAAR, 30 Juni. 1 Koe f 275 a 336 vette Kalveren f 35 a 120, 18 nuchtere dito f 5 a 18, 156 Schapen f 30 a 36, 123 vette Varkens 36 a 48 c. per kilogram, 23 magere Varkens f 13 a 17. HOORN, 27 Juni. Aangevoerd 2 Kalveren 70 c. per kilogr. en 165 Schapen f 25 a 32 per stuk. HOORN, 28 Juni. Op de weekmarkt waren de prijzen en aanvoeren als volgtTarwe f 8.75 a 9.50, Rogge f 6.50 a 7.50, Gerst f 5.50 a 6.25, Haver f 4.75, Witte Erwten f 12, Groene f 14.a 16.50, Grauwe f 16.50 a 18.Bruine Boonen f 14.50 a 16.Mosterdzaad f 16 a 19, Karweizaad f 14.50 a 15. alles per hectoliter. 17 Paarden f 80 a 160, 7 Koeien f 200 a 250, 44 Schapen f 20 a 25, 46 Lammeren f 11 a 17, 11 Kalveren f 6 a 20, 11 Varkens f 12 a 17. 58 Biggen f 3 a 6, alles per stuk. 4200 Kip-eieren f 4 per 100 stuks. 11S8 kop Boter f 0.65 a 0.70 per kop. 500 hectoliter f 3. a 5 per hectoliter. AMSTERDAM, 30 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 457 Runderen, lste kw. 88 c., 2de kw. 77 c., 3de kw. 68 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 110 a 320, 63 nuchtere Kalveren 8 a 12, 213 Schapen en Lammeren f 30 a 10, alles per stukvette Varkens 45 a 48 c. per kilogram. MASTENBROEK, 26 Juni. Hoewel de Hooi-oogst zeer voor- declig is, was de handel in oudhooi vrij levendig, men besteedde voor Kamper-eilandsch f 18 a 20, Mastenbroeker en Genemuider lste soort f 16 a 18, dito 2de soort f 13 a 15. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer J. D. Sachse vertrok heden van hier naar 's Hage, om op te treden als inspecteur van den geneeskundigen dienst I bij de zeemacht. Tal van vrienden deden dezen hoofdofficier uitgeleide. De dirigeerend officier van gez. lste kl. II. C. Steenbergen j vervangt den heer Sache als chef van den geneeskundigen dienst bij de zeemacht alhier. Jl. Maandag avond had in Musis Sacrum de cindvcrgadering plaats der Regelings-Commissic van de onlangs gehouden Ten- toonstelling van Nijverheid alhier. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven ruimschoots door de ontvangsten kunnen I worden gedekt. Gedurende de vergadering bood de penningmeester de heer Schuijt, namens andere commissieleden, den Voorzitter, den heer Mooy, een souvenir nan, als bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten, I door dien heer aan de zaak bewezen. I Op het einde der vergadering besloot de commissie, zich niet te ontbinden, maar zooveel mogelijk werkzaam te blijven in het belang der plaatselijke Nijverheid. Vijf leden, de heeren Mooy, I Stadermann, Schuijt, Leich en Brouwer, waarbij later nog als eerelid de heer Aberson werd gevoegd, werden aangenomen om als permanente sub-commissie plannen te beramen en de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, terwijl ook het kleine i batig slot door die sub-coinmissie zal worden beheerd. Met een woord van tevredenheid over den goeden uitslag van I deze tweede Nijverheids-Tentoonstelling en een woord van hoop voor de toekomst, sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. Gaarne maken we onze lezers attent op achterstaande j annonce van de heeren Maalstced en Schaap, houdende o. a. aankondiging van 't optreden van een gunstig bekend Concert- 1 gezelschap in Tivoli, ter gelegenheid van de kermis. De medcdeeling, dat de tent in den voortuin van Tivoli door j gas zal worden verlicht, is een nieuw bewijs hoezeer de heeren j jl. en S. alles aanwenden wat mogelijk is om het zoo goed gelogen plekje op de meest doelmatige wijze voor het publiek in te richten. We vertrouwen dan ook wel, dat de zorg, aan j lokaal en tuin besteed, door een zeer talrijk bezoek, vooral gedu rende den kermistijd zal worden beloond, j In den jare 1859 werd hier ter stede opgericht eene Christelijke Jongelings-Vereeniging, die een afdeeling uitmaakt van het Nederlandsch Jongelings-Verbond, en nu jl. Zondag haar 25jarig bestaan vierde. Die feestviering had plaats in het Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat alhier. Door den secre- j taris en door den penningmeester werden achtereenvolgens ver- 1 slagen uitgebracht, waarna door een drietal sprekers van elders, 1 waaronder twee voormalige plaatsgcnooten, het woord werd gevoerd. Dezer dagen is in het Gemeente-Ziekenhuis alhier opge- nomen een kind, dat, bij afwezigheid der moeder, door de beten 1 van ratten was gewond. 1 Ingevolge de bevelen des Konings zal voor wijlen Z. K. H. j den Prins van Oranje door het leger voor den tijd van 4 weken I de gebruikelijke rouw worden gedragen, te rekenen van den 22 Juni jl. tot en met den 19 Juli a. s. Gedurende dien tijd zal er geen trom geroerd worden, en zal de muziek niet mogen spelenparades zullen gedurende dezen rouwtijd niet mogen plaats hebben. Uit Kreuth wordt dd. 30 Juni jl. nader gemeld „Zaterdag middag om 3 uur is Z. M. de Koning der Neder- landen alhier aangekomen. Z. M. zag er vrij welvarend uitmen kan hem aanzien, dat de kuur te Carlsbad hem heeft aangegrepen. De ontvangst was stil en eenvoudig. De baddokter, hofraad j dr. May begroette den Koning. De nakuur zal drie weken duren. Des avonds om half acht kwam H. M. Koningin Emma met het Prinsesje per extra-trein aan. Beiden zagen er voortreffelijk uit. H. M. de Koningin, geheel in 't zwart gekleed, werd door de aanwezige Duitsche kurgasten allerhartelijkst verwelkomd. Later kwam het gevolg aan, dat uit vijftien personen bestaat. Naar men verneemt, zal de inspecteur van administratie bij de zeemacht J. A. Waldeck worden gepensioneerd, terwijl de officier van administratie lste kl. G. H. C. Van Nuijs, die tot dien rang zal worden bevorderd, den inspecteur van admini- I stratie J. C. E. K Van Wely in Oost-Indië zal vervangen. Wij vestigen de bijzondere aandacht der lezers te Texel op de hierachter staande annonce, waarbij de opvoering wordt aangekondigd van 't bekende kluchtspel van Von Moser: De Bibliothecaris. Aan allen, die nog onbekend zijn met den inhoud van het geestige stuk, raden wij aan, deze eenige voorstelling bij te wonenmaar ook voor de velen, die vroeger de voorstellingen j van het Nederlandsch Tooneel bijwoonden, zal deze gelegenheid tot eene nieuwe kennismaking voorzeker niet onwelkom zijn. De uitslag der op 30 Juni jl. door den notaris Coninck Westenberg te Texel, in het logement „de Oranjeboom, krachtens art. 1223 B.W., gehouden verkoop van een Huis en Erve, staande en gelegen in de Weverstraat aan Den Burg (eigendom van K. P. Plavier), is, dat kooper is geworden de heer G. Geus, voor I f 1025. Bedankt voor het beroep naar Ursem door da. J. T. Tent- hoff, predikant te Assendelft.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2