lijke weg in kennis te komen met eene jonge Dame of weduwe, liefst met eenig vermogen, maar vooral met diploma van geslaagd eind-examen der Huishoudkundige School, tot net aangaan van een wettig Huwelijk. Brieven met Portret en afschrift van het diploma worden franco inge wacht, enz. Helaas! waarom bestaat er niet reeds zulk eene -Staat huishoudkundige School, waar men economisch-politische wijsheid leert aan liberale Kamerleden, die moedwillig en eigenzinnig in de huishouding van het Nederlandsche volk nog meer verwarring brengen, dan er reeds in is. Hoe weldadig zou zulk een cursus op de acht liberale tegenstemmers der klassenbelasting kunnen werken Doch bij gebreke van dien heeft Burgerplicht* hen onderhanden genomen. En niet malsch ook! Op den heerlijken eersten Juli-avond dezes jaars, toen tal van eerzame Amsterdammers zich in de vrije natuur verlus tigden achter hun potje Beiersch of hun halfje rood, kwam het sombere Veemgericht samen in Amsterdams Odeon, 84 mannen sterk, waarvan er 9 in den loop der gerichts- oefening een slippertje maakten. Klokke acht werd de vierschaar der geduchte rechtbank gespannen en begon de rede van den Vrijschepen, die de aanklacht moest uit spreken. Vanwaar deze rechtbank haar bevoegdheid tot oordeelen ontleende, deed er minder toevraagt men daarnaar bij een Veemgericht? en rijmt Veemgericht niet op Burgerplicht? Dus werd de schuld der gedaagden plechtig en ernstig gewogen en overwogen! En met een parige stemmen minus de stem eens theekoopers uit de Kalverstraat werden de gedaagden schuldig bevonden en verveemd om te worden gestraft met de stembus tot er den dood op volgt. In onze gedachten zien wij de lijken der politiek gehangenen reeds bungelen in den strop van het Veemgericht aan den boom der niet-herkiezing, met het geheimzinnige mes boven hun hoofd in het hout ge stoken. En wie het ziet, zal zijn hoofd schudden en zich ontzetten, en zeggenGroot is Burgerplicht en groot is zijn wraakOf hij zal zijn hoofd schudden en met een medelijdend glimlachje zich verbazen over het bespottelijk figuur, dat een kiesvereeniging maakt, die haar boekje te buiten gaat. Amslelaar. Blnnenlan d. De gemeentebesturen worden op last van den minister van Binnenlandsche Zaken door Gedeputeerde Staten der provinciën herinnerd aan de in het vorig jaar gegeven wenken tot wering der cholera. Nu deze ziekte van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middellandsche Zee schijnt uit te breiden, wordt met verdubbelden aandrang de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor reinheid, zoowel buiten als in de huizen, en voor al hetgeen noodig is om de eerste lijders aan cholera, die in eene gemeente mochten voorkomen, af te zonderen. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsvoorstel tot verhooging van het gedistilleerd aangenomen, met 57 tegen 6 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer Verniers van der Loeff, om de verhooging slechts tot 1 Januari 1886 te doen heffen, waardoor de wet een tijdelijk karakter erlangt. Door den minister Heemskerk werd medegedeeld, dat binnenkort een wetsvoordracht betreffende het Regentschap aan den Raad van State onderworpen en waarschijnlijk in Augustus in eene vereenigde zitting der beide Kamers in behandeling zal worden genomen. Het hof te Arnhem heeft jl Donderdag Gradus Arends, beschuldigd van den moord onder Heino, tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Zijn verdediger heeft cassatie aangeteekend. Jl. Dinsdag stierf te Alkmaar onder verdachte omstan digheden zekere S. A. S., vader van een talrijk gezin. De justitie bemoeide zich met de zaak, en vond baar vermoeden, dat de man geen natuurlijken dood was gestorven, beves tigd. Onbeslist is het evenwel vooralsnog, of men hier met een geval van zelfmoord te doen heeft dan wel met eene misdaad. De man was een onverbeterlijke dronkaard. Aan Den Burg op Texel, waar branden tot de zeld zaamheden behooren, geraakte jl. Donderdag de winkel vond ik in zijn studeerkamer geen bewijs, dat daar een vrouwelijk wezen heerschtebij mijn bezoeken heb ik nooit bespeurd, dat er zoo iets bestond bij Mattoni, en slechts eens herinner ik mij, dat gedurende een gezellig praatuurtje het schreien van een kind uit de zijkamer zich liet hooren, waarop hij opstond en met kracht op de deur klopte. Het schreiende kind werd waarschijnlijk naar een achterkamer gebracht, want het werd stil en wij zetten ons gesprek voort. Toen hoorde ik eens, dat zijn vrouw dood wasaan hem zelf heb ik uitwendig geen enkel teeken van rouw bespeurd, maar het kind schijnt te leven. „En nu, Klaus?" De groote man had zich omgekeerd en staarde als in gedachten op de kleine wieg. „En nu, Anne Marie? Ik ben hem zooveel dankbaarheid verschuldigd de toon zijner stem klonk bijna smeekend „het hangt van u afmag ik u nog zulk een bezwaar opleggen „Maar Klaus, welk een vraag? Dat spreekt immers van zelf! Ik bid u, doe dadelijk de noodige stappen en laat het kind komen." „Het kind, Anne Marie? wel ik geloof dat het aan de grens der kindsheid moet staan." „Het maakt niet uit, Klaus; dan onderricht ik haar in de huishouding en allerlei nuttige zaken, die zij voor het leven gebruiken kan." „Ik dank u hartelyk, Anne Marie," antwoordde hij„gij zult ongetwijfeld vreugde aan het meisje beleven." Hij zeide dit met een zucht van verlichting, die het opmerk zaam oor van Anne Marie niet ontging. „Gij doet alsof gy bang voor mij waart, Klaus," merkte zij met een bijna onmerkbaar lachje op; alsof ik ooit iets anders gewild heb, dan wat u wenschelijk voorkomt." „Juist omdat ik dit weet, Anne Marie," hij vatte hartelijk haar handen „ik wensch ook, dat gij het gaarne doet, dat het u geen opoffering is „Ik verheug mij werkelijk over het kind, Klaus," zeide zij eenvoudig. En zoo stonden zij tegenover elkander in de eenzame rommelkamer; de zonnestralen vielen vol in de kamer en de beide krachtige gestalten staken als op een gouden achtergrond af. De zachte schaduwbeelden der jonge bladeren voor het raam dansten rondom hen en daar buiten weerklonk van verre uit het woud het geroep van den pyrol. „Een opoffering," had hij gezegd, en toch hadden zij elkander wederkeerig de grootste offers gebracht, die een menschenhart kan brengen, en de een dacht, dat de andere van het zijne niet wist. En aan hun voeten schommelde zacht de lompe wieg door Anne Marie's japon in beweging gebracht en zij schommelde nog, toen beiden reeds lang het vertrek verlaten hadden. {Wordt vervolgd van de heeren B., meubelfabrikanten, in brand. Terstond snelde ieder toe om behulpzaam te zijn bij het blusschen. Gelukkig was er geen wind en zoo slaagde men er tamelijk spoedig in, den brand meester te worden. Het huis is grootendeels uitgebrand, terwijl van de meubelen veel be schadigd is. Naar men zegt, was het huis alleen verzekerd. Een petroleumstel, waarop een pot met lijm stond te koken, moet de oorzaak van den brand zijn. Bij het hevig onweer, dat Woensdag namiddag zich in vele streken des lands ontlastte, hebben talrijke onge lukken plaats gehad. Te IJselmonde en Nieuweramstel sloeg de bliksem in zonder brand te veroorzaken; te Reenen vernielde hij een tabaksschuur, te Wieuwerd een boeren- huizing, te Baard een molen, althans grootendeels; een schapenstal te Amerongen en een arbeiderswoning bij Zweeloo werden totaal vernield en bij den laat3ten brand werd ook de vrouw des huizes gevaarlijk gewond. De winkel van J. Van Leeuwen te Alphen werd door den bliksem een prooi der vlammen; de toren van de Katho lieke kerk te Maas-Bommel en de Hervormde pastorie aldaar werden wel getroffen, maar bleven van brand bevrijd. Hier en daar ging 't onweer van wolkbreuken en hagelbuien vergezeld. Op een erve te Hoogersmilde sloeg de bliksem in een eik. Een stuk van meer dan een manslengte werd daaruit weggeslagen en lag ruim zestig schreden van den boom verwijderd, en kleinere stukken waren er in menigte rondom verspreid. Vooral Westerbork heeft veel geleden van hetonweder; dat vergezeld ging van verschrikkelijke hagelbuiener vielen hagelsteenen als kippen-eieren en in een oogenblik was de grond een voet dik er mede bedekt. De oogst is bijna geheel vernield. Tot regeling der harddraverijen, die bij gelegenheid der Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam zullen gehouden worden, is eene commissie benoemd, die het uitvoerend comité behulpzaam zal zijn. De volgende harddraverijen zullen worden gehouden op het terrein der Tentoonstelling, eene harddraversbaan wordt daartoe aangelegd, die bij een lengte van 450 meter eene breedte van 7 meter heeft. Donderdag 4 September. Harddraverij van Neder landsche paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs f 700, 1ste premie f 200, 2de premie f 100. Vrijdag 5 September. Harddraverij van Nederlandsche paarden, geboren in 1879 of later, gespannen voor twee wielige rijtuigen, prijs f 300, 1ste premie f200, 2de f100. Zaterdag 6 September. Harddraverij van alle paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen. „Internationaal," prijs f 1000, 1ste premie f 300, 2de premie f 100. De aangifte van deelneming moet geschieden schriftelijk vóór of op 1 September 1884 aan den secretaris van het uitvoerend comité P. F. L. Waldeck, te Amsterdam, met bijvoeging van f 5 inleggeld voor ieder mededingend paard. Voor de leening ten behoeve der Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij, ten bedrage van 15 millioen, is tot nu toe voor slechts 1$ miliioen ingeschreven. Naar de Amsterdamsche bladen melden, zal het bestuur eene nieuwe oproeping aan het publiek richten en zal de Maat schappij bereid worden gevonden om met slechts een deel van bet gevraagde kapitaal den arbeid aan te vangen. Voorshands blijft de inschrijving tot Vrijdag 11 dezer open gesteld. Te Hoenderloo (Gelderland) vond een arbeider Maan dag jl. een niet gesprongen projectiel de rijdende artillerie houdt in de nabijheid schietoefeningen en was zoo roekeloos het, ondanks herhaalde waarschuwingen, met een hamer stuk te slaan. De granaat ontplofte en de onvoorzichtige is aan de daarbij bekomen wonden overleden. De wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap be dreigt met een gevangenisstraf van een tot 21 dagen of geldboeten van 50 ets. tot 100 gulden, hen die in eene localiteit waar sterke drank in het klein verkocht wordt, op eenigerlei wijze aankoop van sterken drank, eene kans op winst verbinden. Door de politie te Amsterdam is ter zake zoodanige wetsovertreding geverbaliseerd tegen een tapper aan den Zeedijk, die aan elk bezoeker bij het koopen van een borrel een lot ten geschenke gaf, waarop de winner ingeval het daarbij gestelde nummer samenviel met de hoogste prijzen der thans trekkende Staats-Loterij, een zilveren remontoir, een gouden ring of 12 flesschen Cante Merle, kan ten deel vallen. In het bezit van de ongelukkige vrouw, welke Zondag na in beschonken toe stand uit het vensterraam te zijn geklommen, zoo nood lottig den dood vond, waren 180 zoodanige loten. Daar nu de bedoelde tapper met zijn loterij slechts acht dagen voor den dood dier vrouw was aangevangen, zoo toont het cijfer van de op haar bevonden loten met juistheid aan, dat zij daags 18 a 19 borrels bij hem dronk. Uit een door het Collegie voor de Zeevisscherijen in de week na Paschen ingesteld onderzoek naar de uit komsten, verkregen wordende bij het visschen met de wonderkuil en met gewone haringschakels, is gebleken, dat visschers uit Huizen, die zes dagen de schakels ge bruikten, alleen 35,200 haringen vingen, terwijl visschers uit Harderwijk, gedurende denzelfden tijd, met de wonder kuil 15 pond bot, 36$ pond spiering, 20 pond paling, 810 haringen en 1272$ pond zoogenaamd nest vingen. De wonderkuil is dus niet geschikt voor de vangst van haring, doch vernielt eene zeer belangrijke hoeveelheid voor menschenvoedsel onbruikbare visch. Die schade zou zeer belangrijk worden, wanneer de vrijheid teruggegeven werd, om bijna het geheele jaar door en niet, zooals nu, gedu rende een paar maanden met eenige honderden wonder- kuilen te visschen; daarom handhaaft de minister zijn voorstel, om in de wijzigingswet op de zeevisscherij het visschen in de Zuiderzee met kuilnetten, tusschen 2 vaar tuigen gespannen, te verbieden, behalve van 1 Mei tot 15 Juli van elk jaar. Te Berkhout, bij Hoorn, is een maaier door de hitte op het land doodgebleven. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoerde in het 2de kwartaal van dit jaar 2,668,757 passagiers, tegen 3,023,573 in hetzelfde tijdvak van 1883. Sedert I 1 Januari 1884 werden vervoerd 5,094,977, tegen 4,962,557 I van 1 Januari tot ultimo Juni 1883. I In het laatst der volgende week zullen te Hamburg 540 Amerikaansehe onderwijzers aankomen, die hunne vacantie in Duitschland gaan doorbrengen. Er bestaat, volgens de Heraut, een clubje van I geheelonthouders," die de volgende gelofte ter onder- teekening voorleggen. „Ik geloof bij dezen plechtig, dat ik met Gods hulpe mij wil onthouden van alle bedwelmende dranken, niet slechts als dranken, maar ook als geneesmiddel en bij het Heilige Avondmaal, en dat ik ook anderen dien verderfe- lijken drank niet zal uitreiken." De een houdt van een glas wijn, de ander niet, over den smaak valt niet te twisten; maar dat er menschen zijn, die zelfs als geneesmiddel geen alcohol zouden willen gebruiken, getuigt eenvoudig van krankzinnigheid. De openlijke verkondiging van dit besluit is bovendien aanstellerij: beschouwen zij het wijndrinken als zonde, welnu, laat zij er zich van onthouden; een ieder bewerke zijn eigen zaligheidmaar zij behoeven dit niet aan de gansche wereld te komen vertellen. (Arnh. Crt.) Jl. Maandag werd te Gorinchem een briefkaart ontvangen van den volgenden inhoud: Waarde Teun en Aartje! Bij deze doe ik U weten, dat wij allen frisch en gezond zijn, behalve Vader, die is gisteravond gestorven. Hij is 82 jaar geworden, oud genoeg. Woensdag wordt hij be graven, als gij dan komt kan je een zak knollen meenemen. Uw broer, enz. P. S. We hebben de zwarte geit goed verkocht. In de rechtszaal Voorzitter: Hebt ge nog iets ter uwer verdediging te zeggen, of eene verklaring te doen, die het Hof aanleiding kan geven verzachtende omstandigheden aan te nemen? Beschuldigde, na eenige aarzeling: Ja, Edel-achtbare, ik ben vandaag jarig. Provinciale Staten van Noordholland. In de jl. Donderdag gehouden bijeenkomt, die werd bijgewoond door 54 leden, zijn door do verschillende commissiën rapporten uitgebracht op de in hare handen gestelde stukken. Al die rapporten strekken tot ondersteuning der gedane voordrachten. Dat op het ontwerp van een gewijzigd reglement van orde voor de vergadering draagt nog eenige nadere wijzigingen voor. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd met 53 stemmen opnieuw benoemd de heer mr. J. F. T. Van Valkenburg. In de gisteren gehouden zitting, waarin 64 leden tegenwoordig waren, zijn de verschillende rekeningen en begrootingen vastge steld en verder al de voordrachten van Gedeputeerde Staten aangenomen, die ook tot teekening van een provinciale sub sidie van f 150,000 ten behoeve van een locaalspoorweg tusschen Medcrablik en Hoorn, tot het verleenen van toelagen uit de provinciale fondsen aan twee eervol ontslagen ambtenaren bij de provinciale griffie, en tot het verleenen van subsidiën ten behoeve der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, ten behoeve der Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Ara- sterdam, ten behoeve van het Vaccinatiebureau te Haarlem en ten behoeve der uitgave van het Jaarboekje voor de provincie Noordholland voor 1885. De zomervergadering der Staten is daarop door den Voorzitter in naam des Konings gesloten. Buitenland. Uit Tours wordt gemeld: Jl. Donderdag heerschte in de Rue PEmbarcadère groote ontsteltenis. Het was eene algemeene vlucht, Sauve qui peut. De paarden van een rijtuig, dat door een heer bestuurd werd en waarin twee dames zaten, gingen op hol en joegen in dollen vaart de sterk hellende straat af. Een der dames uitte luide jammerklachten, terwijl de andere in zwijm viel. Met gespannen verwachting zag men het oogenblik tegemoet, dat het rijtuig de steenen leuning zou bereiken en van een hoogte van 10 meter op de place Saint Vincent zou neerstorten, toen eensklaps een onbekend heer voor de paarden sprong, ze flink vastgreep en door zich een eind te laten meêsleepen, deze nog voor het gevaarlijke punt tot staan bracht. De dames en de heer op tien bok kwamen er zonder letsel af, doch de moedige redder werd vrij ernstig aan den voet gekwetst. Toen ik 's avonds eene soiree in het Collége Nötre Dame des Aydes bijwoonde, waar de heer Stot-tai eene voorstelling zou geven, zag ik, dat de man, die 's middags de hollende paarden tot staan bracht, en de kunstenaar, die hier optrad, dezelfde persoon waren. Toen jl. Dinsdag avond te Antwerpen in een circus de voorstelling, welke ten voordeele van den Oud-Wees- jongensbond zou gegeven worden, een aanvang zou nemen, kwam eensklaps een deurwaarder in de tent, die krachtens een bevel van de rechtbank van Koophandel beslag legde op 19 paarden, welke aan zekeren Reclus toebehoorden. De kunstrijders, willende beletten, dat de paarden werden weggevoerd, beweerden dat zij het eigendom van eenigen hunner waren, doch de deurwaarder deed alsof hij niets hoorde en beval zijnen bedienden de paarden mede te nemen. Dit ziende, gingen de kunstrijders van woorden tot daden over; mannen, vrouwen en kinderen trachtten met geweld te verhinderen, dat de uitvoerders der wet hun plicht zouden doen, zoodat de deurwaarder genoodzaakt was de hulp der politie in te roepen. Deze nu zette het personeel van den circus aan de deur en twee kunstrijders werden naar het bureau van politie gebracht. Eerst om 9 uur kon de voorstelling een aanvang nemen Den ganschen nacht is het gebouw bewaakt, opdat men de paarden niet in stilte zou wegvoeren. Volgens de Matin, is Prins Napoleon lijdende aan een gezwel in het gelaat, dat hem noopt om zich alleen aan zeer vertrouwde bekenden te vertoonen. Hij heeft zijne dagelijksche wandelingen gestaakt en gaat alleen in een overdekt rijtuig uit. VlaolilDerloliteii. Door windstilte was de aanvoer van visch Donderdag en Vrijdag zeer gering, zoodat de prijzen zeer hoog waren. Ongesorteerde tong gold 40 k 60 cents, middelsoort 10 a 20 cents, kleine 6 a 8 cents 't stukgroote tarbot werd weinig aangevoerd en gold f 10 h f 13 't stuk. Door vletten werden enkele roggen aan den afslag gebracht, die 29 a 30 cents opbrachten. Andere visch werd niet aangevoerd. Heden middag wordt de vloot uit zee terugverwacht. BurgerllJK© Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: W. F. Van Asselt, kantoorbediende, en C. J. Staalman. S. Bolding, schipper, en A Veen. Getrouwd: Geene. Bevallen: A. Kuijper, geb. Boon, Z. G. Buisman, geb. Meijer, Z. Overleden: M. Nannings, 28 jaren. S. H. Van den Steen, 45 jaren. H. P. Huurman, geb. Van den Berg, 70 jaren. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 30 Juni. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Pieter Breed, jonkman, en Maria Reinalda,jonge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2