RENTENenFORTUIN INKOMEN VAN 40°/o BlnnenlancL Z. M. de Koning zal don dag van en na de begrafenis van den Prins van Oranje te 's Hage audiënties van rouw beklag verleenen aan de commissiën uit de Staten-Generaal en de booge staatslichamen. Volgens gebruik is er 18 dezer een galamaaltijd ten Hove van 60 couverts voor de vreemde afgevaardigden en hooge autoriteiten. Men zegt, dat de nalatenschap van den Kroonprins, zoowel de roerende als onroerende goederen, verkocht zullen worden; behalve de juweelen afkomstig van zijne moeder. De Eerste Kamer heeft jl. Dinsdag een aantal ont werpen aangenomen, o. a. tot het geven van vergunning aan Vlissingen om accijnsen te heften; tot goedkeuring der overeenkomst met België betreffende de wederzijdsche toe lating van veeartsen in grensgemeenten; tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat en de scheepvaart kanalen in Friesland. Zij heeft evenwel met 20 tegen 14 stemmen verworpen het onteigenings-ontwerp voor den bouw van een nieuwe sluis op de Drentsche hoofdvaart. De hoogleeraar Molt/.er toont in het Hld. door onwraakbare feiten aan, dat de 5 millioen, die gevraagd worden voor de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, eene goede geldbelegging zullen zijn. Immers reeds bij het bestaande handelsverkeer in 1883 brachten de invoerrechten, die voor de spoorwegleening zullen zijn verbonden, op 36,000 p. st. of 432,000, zoodat zelfs, indien voor vracht niets werd gevorderd, de opbrengst reeds meer zou zijn dan de rente der leening. Daar de invoerrechten 5 pCt. bedragen, kan men minstens op een invoer van f8,640,000 rekenen, en als men nu door elkander aan vracht 3 pCt. vraagt, dan is de opbrengst van vracht en invoerrecht samen f 691,200. Rekent men de exploitatie-kosten op 50 pCt., wat voor dergelijke eenvoudige, meest op goederen vervoer ingerichte lijnen, niet te laag is, dan is er een netto-winst van f 345,600, waardoor de rente op het kapitaal ten volle is verzekerd. Naar aanleiding van deze regelen vestigen wij de attentie op de annonce hierachter. Jl. Maandag morgen werd de 35ste algemeene ver gadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst te Leeuwarden geopend; zij werd bijge woond door 12 leden van het hoofdbestuur en 79 afge vaardigden. Uit het jaarverslag bleek o. a., dat het aanal afdeelingen 88, het getal leden ruim 1100 bedraagt. Besloten is: a. zich te vereenigen met het rapport der commissie tot bestrijding der syphilis, waarbij was voor gesteld, dat de Maatschappij zich tot de Regeering wende met het verzoek kennis te willen nemen van het eindoor deel, ten aanzien der verspreiding en sociale beteekenis van genoemde ziekte uitgesproken, onder mededeeling van de wijze waarop dit is vastgesteld; terwijl verder wordt verlangd, dat lijders en lijderessen aan dergelijke ziekten niet langer uit sommige ziekenhuizen geweerd zullen worden, noch, zooals geschiedt, van de gunstige bepalingen tot onderstand van de ziekenbussen buitengesloten zullen zijn, en dat in het algemeen moedwillige overdracht dei- smetstof strafbaar gesteld zal worden; dat verder toezicht van Staatswege op de uitbreiding der ziekte zal worden gehouden en dat maatregelen getroffen zullen worden om door wettelijke bepalingen de clandestine prostitutie zoo krachtig mogelijk te keer te gaan; b. zich met de conclusie der rapporteurs te vereenigen in zake de boste wijze van voorziening in de bestaande behoefte aan geneeskundige hulp in Nederland, en alzoo de commissie van grondwetsherziening in overweging te geven, bij de wijziging der grondwet de gemeentebesturen te verplichten tot behoorlijke voorziening in den genees kundigen dienst, waar noodig, onder financiëelen steun van Rijkswege en vanwege de provincie. Uit dit rapport is toch gebleken, dat het gebrek aan geneeskundige hulp, dat op sommige plaatsen bestaat, niet voortvloeit uit een gebrek aan geneeskundigen in het algemeen, maar uit hun ongelijke verdeeling en dat binnen kort zelfs een overbevolking van geneeskundigen te ver wachten is, daar meer dan 1000 personen thans in de geneeskunde studeeren. Het gebrek bestaat echter door de ongelijke verdeeling en omdat op sommige plaatsen geen middelen ter be schikking staan van de gemeenten om zich de vestiging van artsen te verzekeren. weg moet. Zij heeft gelijk, dacht ik bij mij zelf, als het maar niet te laat is. Klaus nam de courant op. „Mij dunkt, Anne Marie, daar kunnen wij nog wel eens over spreken; zy kan toch wel een paar weken blijven, opdat zij ziet, hoe het met juffrouw Mattani gaat!" „Moet ik het meisje opvoeden, of niet?" viel Anne Marie hem met een bitsheid in de rede, zooals zij nog nooit jegens haar broeder ge'oond had. „Hoe zal dit verwende modedametje leeren zich zelf te redden en haar handen te gebruiken, als dat mensch bij haar blijft, dat haar zelfs schoenen en kousen aantrekt, en met bloemen en ijdel- heden de zinnen op hol brengt? Vier-en-twintig uren heb ik gezegd, geen minuut langer; twee zulke tegenstrijdige karakters als het hare en het mijne verdragen elkander niet. Klaus zag haar verwonderd in het opgewonden gelaat. „Gij hebt gelijk, Anne Marie," zeide hij op bedarenden toon, „ik vrees maar, dat dit meisje zich nooit naar uw zin zal ont wikkelen. Zij schijnt mij „Uit andere stof gemaakt!" voleindigde Anne Marie spottend. „Ik zeg u, dat dit voor mij geen beletsel zijn zal, om baar op te voeden tot een meieje, wier roeping het is, zich nuttig in de wereld te maken saletpoppen, geblankette wangen en theaterklce- ding duld ik niet in mijn huis." Zij was opgestaan en al de toorn, die de toiletkunst der oude had opgewekt, gloeide op haar roode wangen en straalde uit haar fonkelenden oogen. Klaus legde de courant weg, die hij juist had opgenomen. „Ik bid u, Anne Marie," zeide hij bijna boos, „kan men dat niet kalm bespreken Het meisje is pas eenige uren in huis en zou zij nu reeds den vrede tusschcn ons storen?" Anne Marie zette zich zwijgend neêr en nam haar breiwerk. Een poos later stond zij haastig op, knoopte een zwart kanten doekje over haar blonde lokken en ging naar buiten. Klaus volgde haar met zijn blikken. „Tante Rosamunde, wat beteekent dat?" vroeg hij zuchtend. „Zij heeft iets anders verwacht, Klaus," zeide ik; „het is een teleurstelling." „Het meisje is bekoorlijk, tante Rosamunde. ik begrijp de zorg van den professor voor haarwat zal dat worden bij Anne Marie's energie? Er zijn niet alleen hoenders en andere nuttige dieren; de lieve God heeft ook paradijsvogels geschapen!" „Klausje," zeide ik uit de volheid van mijn hart, „laat den paradijsvogel vliegen, hij past niet in uw nest „Dat nooit, tante Rosamunde," antwoordde hij haastig; „ray De telephoon heeft zich flink geweerd bij de aan houding der Engelsche bankbiljetten-rooVers. Meer dan ooit is nu haar nut gebleken. Telephonisch werd de politie gewaarschuwd, telephonisch werden de stationsbeambten verwittigd. Er was dan ook geen tijd te verliezen. Even na twaalven had de roof plaats. Te 12 u. 15 min. ging de trein, ruim twintig minuten later waren de kerels te Haarlem. Aldaar hield de stationchef, in afwachting van de politie,- hen staande. Door het Nederlandsch Groot-Oosten de vrij metselaarsorde is een manifest uitgevaardigd met het oog op het herinneringsfeest van heden. Daarin wordt geconstateerddat de orde het heil des menschdoms be doeld en daartoe den mensch, van welken rang, stand, landaard óf godsdienstige richting ook, wil wijzen op zich zelf, zijn behoefte aan ontwikkeling van verstand en veredeling van gemoed; dat verdraagzaamheid haar een heilige plicht en algeheele toewijding aan het streven naar waarheid en recht haar onvoorwaardelijk opgelegd is. Daartoe steunt en bevordert de orde de opvoeding, het vormend en verheffend onderwijs, en wil krachtig mede werken om de ware vrijheid te bevorderen. Daarom huldigt de orde in den grooten Zwijger, ofschoon niet in de orde opgenomen, den ideaal-vrijmetselaar, die bloed en goed veil had voor de rechten en zijn leven voor de vrijheden van het volk. Krachtig dringt het manifest aan op mede werking, om de beginselen van den grooten Zwijger steeds dieper wortel te doen schieten. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen, is bij herstemming gekozen de heer mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwplde (anti-rev.) met 910 stemmen. De heer mr. R. Van de Werk (lib.), afgetreden lid, verkreeg 629 stemmen. Bij de eerste stemming had de heer Van der Borch 509 de heer Van der Werk 519 steramen. Ten behoeve der algemeene bewaarschool te Texel, die grootendeels door vrijwillige bijdragen in stand gehouden moet worden, gaf de Rederijkerskamer „Uitspanning door Inspanning* in de pas geëindigde kermisweek eene welge slaagde uitvoering. De netto-opbrengst was f 70. De hooioogst is in de gemeente St. Maarten weer in vollen gang. Allerwege is men tevreden over de hoe veelheid zoowel als over de hoedanigheid van het hooi, dat, begunstigd door het schoone weder dezer dagen, sedert de laatste jaren in zulk een uitstekende kwaliteit niet is binnen gebracht. Ter voorkoming van brandgevaar zijn door den Raad benoemd geworden de heeren H. Berk houwer en D. Berkhout voor St. Maarten, C. Rens en P. Bas voor Valkoog, en G. Visser en J. Kossen voor Eenigenburg, om gedurende 't afloopend seizoen de func- tiën van hooistekers waar te nemen. Ook de bouwlanden beloven aan den landman een voor- deeligen oogst. Bijna geen enkele vrucht vertoont 't karakter van min voordeelige ontwikkeling. Granen, zoowel als aardappelen en peulvruchten, staan overheerlijk. Alleen de kool, die van jaar tot jaar toenemend wordt verbouwd, zou een verfrisschende regen zeer te stade komen. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 9 dezer: „Heden middag te 1^ uren vertrokken van hier een 300 leerlingen der openbare scholen alhier, per stoomboot van den heer Bosman, daartoe gratis afgestaan, naar Schoorl's duinen. Muziek aan boord zal de vreugde zeer verhoogen, terwijl te Schoorl voor eene behoorlijke ontvangst der kinderen is gezorgd. De Commissie uit de Vereeniging „Volksonderwijs" heeft eer van haar werk; zij is uitstekend geslaagd bij de ingezetenen om de benoodigde gelden voor dit schoolfeest te verkrijgen, en heeft door doelmatige middelen en steun van eenige heeren en dames, gezorgd zoowel voor de veiligheid der kinderen als om hun een hoogst prettigen middag te bezorgen. Moge het fraaie weder, waarmee ze van Alkmaar gaan, gedurende hun prettig tochtje aanhouden." De hooioogst in de omstreken van Hoogwoud is nu reeds in vollen gang. De koude, die zoo lang aanhield, heeft vooral aan de laag gelegen weilanden groote schade gedaanterwijl de hooggelegene pas gemaaide weiden veel behoefte aan water hebben. Geen wonder derhalve, dat de hooioogst soms zelfs in een enkele gemeente zoo ver schillend kan zijn. Over het geheel bestaat er echter groote reden tot tevredenheid voor de landlieden, daar de bindt de laatste wensch van den man, dien ik, bij God! het liefst had op de wereld 1" Hij kreeg een kleur, zijn oogen werden vochtig en het viel mij in dit oogenblik op, welk een knap, flink man hij toch was. Het binnentreden van juffrouw Brockelmann maakte een eind aan ons gesprek; zij zocht Anne Marie en zag zeer knorrig: „Dat is toch te slim, genadige heer, de oude staat het bed niet aan; zij wil van nacht bij haar juffrouw blijven opzitten. En er brandt een vuur in den schoorsteen; men zou er een os op kunnen braden en dat in Mei! Koken doet zij ook, de geheele kamer ruikt naar groene thee." Zij verdween al prut telende. Klaus lachte luid. „Een openbare rebellie, tante Rosamunde! Doe mij het genoegen en zie eens naar de beide vreemdelingen. Misschien kunt gij het de oude duidelijk maken, datja, dat zij niet kan blijven." Ik vond dit werkelijk het beste en ging naar boven. Door een venster van den gang zag ik in den voclitigen, door de maan verlichten tuin Anne Marie; zij stond onbewegelijk als een zwarte schaduw en staarde naar het nevelige landschap. „Zonderling meisje," dacht ik, „als er heden een klein leelijk schepsel in een gelapt kleedje in haar huis gekomen was, dan had zij het aan haar hart gedrukt en gekust en nu?" Toen ik, zonder te kloppen, Susanne's kamer binnentrad, wenkte de oude mij driftig toe, dat ik stil moest zijn; de aan haar zorg toevertrouwde sliep. Zij zat voor het bed in een stoel met hoogen rug; toen ik nader trad, stond zy op en schoof het gordijn ter zijde, opdat ik het meisje zien kon. Daar lag het jonge schepsel in den diepsten slaap der ver moeidheid, terwijl zij kalm en zacht ademhaalde, een lachje op de roode lippende neergeslagen wimpers rustten als donkere schaduwen op de bleeke kinderlijke wangen. Een met onechte kant bezette nachtjapon, ten overvloede nog met strikken ver sierd, maakte in het door twee kaarsen en het wegstervende schijnsel van het haardvuur verlichte vertrek geen slechte ver tooning. De smjille handjes waren gevouwen, en de donkere lokken lagen los over het witte kussen. Ja, zij was bekoorlijk, dit meisje, in haar zoete sluimering. „Is zij niet schoon? is zij niet wonderschoon?" lachte do oude trotsch. Ik knikte. „Gij, arm paradijsvogeltje," dacht ik, „hoe zal men u hier uw bonte glinsterende vcéren uittrekken!" En mij mijn belofte aan Klaus herinnerende keerde ik mij om en wenkte de oude. Voor den haard stiet ik een klein zilveren keteltje en een beker om, die daar op den vloer stonden. Ah! de thee- kw.iliteit uitmuntend is en bovendien de prijzen der kaas hoog zijn. De vruchten op de bouwlanden, als gerst, haver, mosterd enz. beloven veel, even als de aardappelen. Boomvruchten zullen evenwel schaarsch zijn. Omtrent de berooving van den bediende der firma Jan Kol, te Amsterdam, verneemt het Dagblad, dat de dieven 4 in getal waren en behooren tot eene bende, die nu eens in Amerika, dan in Engeland of Frankrijk domi cilie kiest, en van daar uit leden tot het doen van „zaken" afvaardigt. De heeren in kwestie hadden in Den Haag in het Hotel des Pays Bas gelogeerd, en waren twee aan twee naar Amsterdam gereisd. Twee moesten den diefstal plegen, terwijl de twee anderen het geld moesten over nemen en zich er mede uit de voeten maken. Aldus is ook geschied, doch de politie was hen te vlug af. De Groothertog van Baden had dezer dagen na het sluiten van den Landdag een onderhoud met eenige leden, waarin ook de politiek werd aangeroerd, 't Is te hopen zeide de Vorst o. a. dat deze zomer goed weder brengt voor den oogst en de boeren flink gevulde schuren krijgen, anders stemmen zij niet voor de liberalen; zij zijn dan boos dat de liberalen hun geen goed weer kunnen maken." „Maar, uwe Koninklijke Hoogheid," zeide een der leden, „dat kunnen de conservatieven toch ook niet." „Neen, beste mijnbeer, dat kunnen zij niet, maar van hen verlangt men het ook niet." Tout comme chez nous, laat de Arnh. Crt. op dit ver haaltje volgen: „In Baden is het als in Nederland. De liberalen hebben alles gedaan; de liberalen zijn oorzaak dat er hooge belastingen worden gevorderdmaar niemand van hen die de liberalen op dezen grond bestrijden, vraagt zich af, of en waarom de anti-liberalen goedkooper zouden regeeren." Kleinzoon. Grootpapa, een hart, wat is dat eigenlijk? Grootvader (een oude snorbaard). Een hart, dat is het kleine, sidderende en bevende ding in uw borst. Ieder mensch moet een hart hebben, vooral in den oorlog. Ik was b. v. in den krijg geheel en al hart van 't hoofd tot de voeten. Kleinzoon. Ach, grootpapa, wat zal u dan gesidderd en gebeefd hebben Buitenland. De verkiezingen voor den Belgischen Senaat zijn in denzelfden geest uitgevallen als die voor de Kamer en voor de gemeenteradenbijna uitsluitend in Katholieken geest. In den vorigen Senaat hadden de liberalen een meerderheid van 4 stemmen, in den nieuwen beschikken de clericalen nu reeds over 17 stemmen meerderheidhoe ook de uitslag der herstemmingen zij, in elk geval heeft het nieuwe Ministerie met de ontbinding van den Senaat zijn doel bereikt en kan het nu ook daar onbepaald op ondersteuning rekenen. Naar van verschillende zijden gemeld wordt, is de Duitsche geleerde dr. Koch, die thans te Toulon de cholera bestudeert, van oordeel, dat de ziekte niet tot het zuiden van Frankrijk beperkt zal blijven, doch ook wel tot het overige gedeelte van Europa zal overslaan. Ingezonden mededeeling. ieder kapitilUl dit ia bet bexil it via goede eu ter bturu geaoleerd* tffecleo («etlto tl obligiliëu) kin ileta op milhematiKbe eu xekere wijze «ca nrnhxfe», door «oaroadift operatien bttUtade in dtn verkoop tan prtmiëo. Dit food bekend* m aedort Unf in toncbillende landen beproefde ijiieem, terukort een jaarlij ka Snitome» tan f. 3,000 mat aan kapitaal (In i»ld of In ilftotinj. vu f. 5,000; L 1.000 met f. 2,500. f. 500 met f. 1,200. enx. De fondien aijn altijd bMctalkbur. Da winit wordt maandelijka per poalwiaael opgewnden. Duidelijk uitlaggtnde krechure* worden, tp daartoe gedane aanvraag, rnakco en koetelooe toegtionden door SUetr Directeur dar AJ^emeene Belgluoba Btenlc (BANODE NtRALE DE BELOIQUE), 5, Raa da Congrbe, BRUSSEL. Uitslag der op 8 Juli 1834, door den notaris CONINCK WESTENBERG te Texel, in het locaal „Het Loodsmans welvaren" gehouden verkoop van: Zeven pcrceelen Hooi-, Wei-, Bouwland en Dijk, liggende in den Prins Hendrik-Polder en Iioornder Nieuwland, te zamen groot 21 h. 63 a. 13 c. Eigendom den heer S. Daalder. In combinatie afgemynd door den heer C. De Wijn, voor f 7140. toestel! Op de sofa lagen de kleederen, die Susanna heden ge dragen had, in schilderachtige wanorde; een schoentje op den grond, het andere zag ik op de toilettafel, en daarnaast hoeden, linten en allerlei prullen door elkander. „Wilt gij die dingen niet in de daarvoor bestemde kast in den muur bergen?" vroeg ik zacht, „opdat Susanne het zonder uw hulp kan vinden?" „Dat zal zy niet noodig hebben," antwoordde de oude, terwijl zij mij vriendelijk grijnzend aanzag; „men zal toch zoo wreed niet zijn, mij van haar te scheiden!" „Zeker, mijn waardeGij moet morgen vroeg vertrekken en Susanne Mattoni blijft hier, zooals haar vader beloofd is, onder onze hoede. Van u was hierbij geen sprake." „Geef mij dan dadelyk maar een touw, om mij aan den eersten boom den besten op te hangen," fluisterde de vrouw harts tochtelijk. „Wat moet ik dan? Waar moet ik heen? Ik heb er een voorgevoel van gehad, toen wij hier de poort doorreden, dat het mijn ongeluk was!" „Mijn nicht zal u zeker veroorloven, uw pleegkind van tijd tot tijd te bezoeken," troostte ik haar. „En wat zal er van haar worden?" vroeg zij en wees op het slapende meisje. „Zij is waarlijk niet gewend, een oogenblik zonder mij te zijn! Neen, neen, ik ga niet, ik kan niet gaan. Als de jonge dame geen medelijden heeft, de vriendelijke heer toch zeker wel, die zoo dikwijls bij den professor kwam. Waar is hij? ik wil hem smeeken, op de knieën wil ik hem bidden, dat hij my hier laat." „Hoor eens, mijn waarde," zeide ik nu met nadruk en greep de slappe zijden mouw van haar japon, „het geschiedt voor het welzijn van uw juffrouw, dat gij van haar scheidt! Zoo veel ik weet, heeft professor Mattoni het kind geheel onbemiddeld achtergelaten, en dus is het hoog tijd, dat zij leert haar kousen en schoenen alleen aan te trekken. Een arme burgerlijke demoiselle heeft geen kamenier noodig; zij moet leeren te werken, zich nuttig te maken!" „O, hemelsche vader," snikte het kleine verwelkte wezen, „ik dacht, dat zij een gast zijn zou in dit huis, en gij wilt een meid van haar maken!" Ik had een boos antwoord op de lippenmaakte dan de tecdcr- heid voor het meisje deze vrouw heeleraaal krankzinnig? In ieder geval was met haar niet verstandig te spreken. „Ga naar beneden," zeide ik knorrig, „en stel mijnheer uw plan voor; hij zal het in elk geval u beter doen begrijpen, welk een plaats Susanne Mattoni hier zal innemen." Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2