DUINGRONDEN A A N B ESTE D I N C. PUBLIEKE VERPACHTING Salter's POSTPAKKET-SCHALEN FAMILIE-SCHALEN f 3.50. Galcutta Tea Syndicate. G. OTTO, Depóthouder, QUINA LAROCHE, AmsterdamKieuwedtep. Afgifte van goedkoope Retourbiljetten, DE CONCURRENT. KRISTAL- EN GLASWERK, Compotes, Milieux, Kaasstolpen, Botervlootjes, Karaffen, GLAZEN EN ROEMERS, Olie- en Azijnstellen, Zuurstellen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bergen, j prov. Noordholland, zullen op Woensdag 6 August as 1884, de6 namiddags ten 1 uur, op het Raadhuis, in het j openbaar aanbesteden: Het veranderen van de bestaande school en het aanbouwen van drie lokalen. Aanwijzing in loco zal geschieden op Woensdag 30 Juli 1884, des namiddags ten één uur. Bestek en teekening zijn te verkrijgen a 1.50 bij den Burgemeester en bij DU CROIX, Architect te Alkmaar, bij wien inlichtingen te verkrijgen zijn. De biljetten moeten 24 uur te voren op het Raadhuis bezorgd worden. Raming 15000. van op het eiland "VHolaild.. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Texel zal, op MAANDAG den «8 JULI 1884, des middags te 12 uren, in het Logement DB LINDEBOOM, aan Den Burg op Texel, overgaan tot de openbare verpachting van de duingronden, waarin uitgestrekte valleien zijn gelegen, benevens het begroeide en op vele plaatsen zeer vruchtbare zeestrand van het eiland Vlieland, voor het loopende seizoen, eindigende 31 December 1884, in drie perceelen, waarvan de grenzen op het terrein door witte palen zijn aangegeven. De algemeene en bijzondere voorwaarden, benevens de perceelsbeschrijving, liggen ter lezing ten Raadhuize der gemeenten Vlieland en Terschelling en ten kantore van genoemden Ontvanger, bij wien tevens de kaarten ter inzage liggen. De Ontvanger, O F.FE RH AUS. (geeft meteen de prijs aan), 3.10. SPRINGBALANSEN met Schaal f 1.50. Voorradig bij J. J. KUIJPEROosterend (Texel). N°. 1. Souchon p. Eng. Pnd. 1.25, f 0.65 u 2. Pecco Souchonu 1-5°» u 0.80 H 3. Peccou h 2.25, 1.15 r 4. FloweryOrangePecco u 2.75, 1.40 Geheel dezelfde Thee in dezelfde verpakking als op de Tentoonstelling te Amsterdam verkocht werd, waar in ruim 5 maanden 10,000 Eng. ponden van deze Thee werd afgeleverd. Kanaalweg over de Molenbrug Helder. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De AansterdnniBche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdaiuschc Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280, over liet Stadhui*. KRAEPELIEN HOLM, Apothekers te Zeist. Opwekkend, versterkend, koortsverdrijvend. Ijzerhoudende Quina-Laroche bij bloedarmoede, etc. Depót bij de Heeren Apothekers: te Helder L. JELGERSMA; Alkmaar, A. CONIJN Az.; Schagen, W. A. HAZEU; en verder bij de meeste Apothekers verkrijgbaar in flesschen a 1.90 en ƒ1. Al wie iets te vorderen heeft van den dergeteekende, wordt verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen. C. H. BOGAERT. Hoofdgracht, K 20. Schroefstoombootdienst VIER DAGEN GELDIG, in de tWeOdO liOj Uit a X.— yan NIE0WEDIEP naar AMSTERDAM, uitsluitend verkrijgbaar bij den Agent J. P. RADIUS, des VRIJDAGS, ZATERDAGS en ZONDAGS. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. GROOTE KEUZE IN DE NIEUWSTE SOORTEN in alle grootten. Melkkannetjes, Schoteltjes, Suikervazen, in diverse soorten, en vele andere artikelen voor huishoudelijk gebruik. GOKDKOOFE VASTE PRIJZEN. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneel e Terechtzitting van 8 Juli. G. H. en K. T., beiden te Alkmaar, wederkeerige mishandeling, ieder f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. K. N. en M. A. C. M., huisvrouw van T. R., beiden te Alk maar, mishandeling, de eerste f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, de tweede f 3 boete, subsidiair 1 dag gevange nisstraf. C. V., huisvrouw van J. T. K., te Alkmaar, diefstal, 3 maanden eenzame opsluiting. J. F., te Enkhuizen, openbare dronkenschap, 14 dagen ge vangenisstraf. J. V., te Medemblik, rebellie, 14 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. M. P. J. en G. M. L., te Schagen, spoorwegovertreding, ieder f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangennisstraf. A. L., te Helder, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. C. v. V., te Helder, koopen van militaire kleedingstukken 1 maand gevangenisstraf. Zitting van 15 Juli. B. B. en B. T., te Petten, mishandeling, de eerste f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf, de tweede vrijgesproken. M. H., te Alkmaar, verbreking van sluiting, f' 10 boete, sub sidiair 3 dagen gevangennisstraf. A. C. K., te Alkmaar, hoon, f 25 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. F. M. K. H. en J. A., beiden te Alkmaar, diefstal, beiden vrijgesproken. J. D., tc Enkhuizen, diefstal, 1 maand eenzame opsluiting. J. K., te Enkhuizen, mishandeling, f 10 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. O. d. K., te Wieringerwaard, beleediging, f 12 boete subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. J. d. V., en G. R., beiden te Helder, diefstal, beiden vrijge sproken. O. R., te Helder, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. G. J. K., te Helder, laster, f 10 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. J. M. en K. V., beiden te Uitgeest, mishandeling, de eerste 14 dagen eenzame opsluiting, de tweede f 25 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. K. R., huisvrouw van A. v. d. W., te Helder, laster, vrijge sproken. J. F., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevangen nisstraf cn opzending naar een bedelaarsgesticht. Vooraf gewaarschuwdvooraf gewapend. In de laatste herfst- en eerste wintermaanden zal dit onschatbare geneesmiddel het beste behoedmiddel zijn voor ongemakken. Menige ongesteldheid heeft bare oorzaak in eene verzuimde koude, en de jicht ons maanden lang de grootste pijnen doen lijden. Beide kwalen kunnen ontworteld worden door de huid met deze zalf, die de ontsteking verhinderd, goed in te wrijven en de zuiverende pillen te gebruiken. De ondervinding van 25 jaar heeft de deugdelijkheid van deze twee geneesmiddelen bewezen, want bijna nooit zijn zij vruchteloos aangewend geworden. De Pillen en de Zalf helpen elkander onderling. Zij zuiveren het bloed, regelen deszelfs loop en oefenen den heilzaarasten invloed uit over elk in- en uitwendig orgaan. Ongelijk aan andere ver drijvende middelen zijn de medicamenten van Holloway altijd onschadelijk. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Cleveland, de democratische eandidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is 45 jaar oud, de zoon van een predikant in den Staat New-York en thans gouverneur van dezen Staat, na mavor van de stad Buffalo te zijn geweest. Hij staat bekend als zeer eerlijk en onpartijdig. Het verschil tusschen hem en den republikeinschen eandidaat Blaine is niet gering. Cleveland wil de binnenlandsche hervormingen tot het hoofddoel zijner bemoeiingen maken, het staatsbeheer ver beteren, en de tolrechten verlagen, zonder daarom het beschermend stelsel geheel te laten varen. Blaine, daar entegen, wenscht naar het schijnt bij voorkeur zich met de buitenlandsche zaken bezig te houden. De aanleg van het Panama-kanaal is door hem zooveel mogelijk tegen gewerkt en tegen Engeland is hij vijandig gezind. Het protectionisme vindt in hem een krachtigen voorstander. Daar het echter bekend is dat hij geen middelen ontziet om zijn doel te bereiken en ook de Ieren en de negers mede stemmen, is het zeer moeilijk om vooraf te zeggen hoedanig waarschijnlijk de uitslag der stemming op den eersten Woensdag in December zijn zal. Robert Koch. De man wiens naam tegenwoordig op aller lippen is, zegt de Gartenlaube is een-en- veertig jaar oud, aanschouwde in het Hartz-gebergte het levenslicht en promoveerde in 1866 als doctor. Hij heeft op zijn levensweg met veel moeielijkheden te kampen gehad, moest aanvankelijk als adsistent in gast huizen en geneesheer in kleine afgelegen plaatsjes zijne carrière trachten te maken en toen hij in 1872 eene aan stelling te Wollstein kreeg, moest hij op nieuw zeven jaren lang den strijd voor het bestaan doorworstelen. Onder dergelijke omstandigheden, zoo weinig voor weten schappelijke onderzoekingen geschikt, zette hij zijne studiën voort en mocht die met zooveel succès bekroond zien, dat hij zich een wereldberoemden naam verwierf. Hij had het eerste succès, toen hij de resultaten open baar maakte omtrent de methode om microscopische voor werpen, en in het bijzonder bacteriën, op kunstmatige wijze te kleuren; het groote publiek kon zijne vinding natuurlijk niet naar eisch schatten, maar zij die de groote waarde van dit onderzoek konden beoordeelen, begrepen, dat voor de wetenschap van de levenswijze en verbreiding der bacteriën een nieuw tijdperk was aangebroken. Deze opinie is in de laatste vijfjaren, van 1879 tot heden, bevestigd geworden; hij slaagde er in de kiemen der vee-ziekte en die van tering en cholera aan te toonen en van zijne ontdekkingen kan niet gezegd worden dat zij aan het toeval te danken zijn, want zij zijn de vruchten van zijn stelsel van onderzoek. Zelfs de leek op het gebied der geneeskunde beseft de hooge waarde dezer ontdekkingen. Inentingen met het ziektegift, ontsmettings-proeven in het laboratorium, proeven bij uitbrekende epidemiën in het groot genomen, zij zijn slechts allen schakels der keten waarvan de laatste schakel, de vernietiging der kiemen, niet langer onbereikbaar is, maar zelfs mogelijk is geworden. Groote eerbewijzen vielen dokter Koch en zijne medge- zellen ten deel, toen zij uit Indië, het broeinest der cholera terugkeerden; zij ontvingen zeer aanzienlijke geschenken in geld, titels en ridderorden, waaraan de Duitsche Keizer als waardeering voor het persoonlijk gevaar waaraan de onderzoekers zich hadden blootgesteld nog onder scheidingen toevoegde, die anders slechts aan militairen worden verleend. Zij ontvingen evenzeer eerbewijzen van de zijde hunner collega's in den vorm van adressen en banketten en dokter Koch zal, naar gemeld wordt, tot professor in de hygiëne te Berlijn worden benoemd; kortom het heeft den bescheiden, ernstigen onderzoeker niet aan huldebetoon ontbroken. Al rekenen de Duitschers Koch ook met trots tot de hunnen, 't geen hij deed komt allen ten goede en hij mag met volle recht een weldoener der menschheid worden genoemd. Dezer dagen kwam de burgemeester van Lovendegom in België, M. Bernard Wieme, met nog twee andere personen, op eene fruitkar van de stad gereden; gekomen tusschen de brug van Viuderte en Lovendegom, werd het paard zoodanig door de vliegen gestoken, dat liet op den loop ging. De teugels geraakten onder den staart van het dier, dat daardoor op hol sloeg. De gezellen van den burgemeester sprongen van de kar, maar hij de teugels willende in orde brengende viel voorover en de wielen reden hem over de borst. Hij is eenige minuten daarna overleden. Het is opmerkenswaardig dat de burgemeesters van Lovendegom in den laatsten tijd op eene ongelukkige wijze aan hunnen dood komen: van de vier laatsten welke dit ambt vervuld hebben zijn de twee eersten schielijk overleden, de derde is verdronken en de vierde werd. overreden. Het nieuwste op het gebied der landverhuizing is de uitvoer van jeugdige adellijke heeren. De N. Ztg. meldt, dat de Vereeniging Nobilitas zich in betrekking heeft gesteld met de Chileensche Regeering, om aan een beperkt aantal jonge edellieden een goede positie te verschaffen. Zij brengt op eigen kosten 10 a 12 personen naar Li ver- pool, van waar zij door de Chileensche Regeering verder worden vervoerd. Te Chili aangekomen worden den kolo nisten groote stukken lands ter beschikking gesteld, terwijl hun voor een jaar levensonderhoud wordt verstrekt. ïn dat jaar moeten de noodige gebouwen opgericht, de ont ginning van den grond moet ter hand zijn genomen, enz. Is dit geschied, dan ontvangen zij het land in eigendom, terwijl de toelage ophoudt. Het plan is ongetwijfeld zoo voor Chili als voor Duitsch- land goed bedoeld. De mogelijkheid moet blijken. Dr. S. Sr. C. zegt in De Huisvrouw het volgende over dames-schoeisel: De vrouwenschoen of laars, vooral als gekleed schoeisel, heeft in den loop der tijden al menige verandering onder gaan, die zich voornamelijk, wat het fatsoen betreft, be paalde tot den hak en de punt, den zoogenaamden neus. De eerste heeft van lieverlede grootere afmetingen en een schuinen stand aangenomen, die het zwaartepunt van het lichaam geheel doet verplaatsen, en het steunpunt, dat de voetzool aan den last des lichaams moet bieden, voor een goed deel doet verloren gaan. In plaats van de voetzool eene geringe helling van hoogstens een paar centimeter te geven, met inachtneming van een basis nagenoeg zoo breed als de hiel, heeft men den hak verlengd tot 5 a 6 cM., en daarbij zijn basis zóó verkleind, dat deze nog niet een derde van den omvang van den hiel inneemt. Men begrijpt, wat zulk een verlenging en dus vermeer derde helling van den voet beteekent op een lengte van 25 cM., die gewoonlijk een vrouwenvoet bezit. Indien het lichaam een onbeweegbare staaf ware, zou het daardoor zoover naar voren hellen, dat een voorovertuimeling onver mijdelijk werd. Doch nu het lichaam een zeer beweegbaar en bewegelijk mechanisme is, tracht het door evenredige kromming der ruggegraat dit evenwicht te bewaren. Na tuurlijk ten koste van een gemakkelijken gang, vooral bij de vrouw, die welstandshalve met de armen onder het gaan niet mag zwaaien. Niet te verwonderen, dat de zoo opgepronkt0 jonge dames liefst in een dichtgeregen keurslijf geprangd zijn, om daaraan steun te vinden voor het ver broken evenwicht. Eene modiste voor honden. In een der fraaiste straten van New-York heeft eene honden-modiste een zeer elegant lokaal geopend, waarvoor zij duizenden dollars huur moet betalen. De gelukkige bezitsters van hondjes komen met hare lievelingen in fraaie equipages voor den winkeleen lakkei in eene met goud overladen livrei opent de deur en de dames die bijna allen oude vrijsters, maar zeer rijk zijn, treden met hare dieren een keurig salon binnen, om haar beurt af te wachten. Als die komt, wordt de maat voor rokjes en jakjes, mutjes en paletötjes genomen. Op dit oogenblik zijn donkerbruine of groene, met ottervel versierde, pelsjasjes zeer in den smaak. De prijs van een honden-kostuum varieert van vijf tot vijftig dollars. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4