Ms: HARDDRAVERIJ PRIJS f 80 PREMIE f 30 den Staat en de Vereenigingen tot bescherming van de jeugd, worden prijzen uitgeloofd door het comité van 100 tot 1000 francs voor het gezondste en tevens schoonste, voor het sterkste kind, enz. Één gouden en twee zilveren medailles worden uitgeloofd voor ouders en voedsters, die het best en doeltreffendst zuigelingen verzorgd hebben, en voorts gedenkpenningen voor al de deelnemers. Mevr. Gladstone heeft een kleine brochure geschreven over de middelen om de woningen en in het bijzonder de kinderkamers gezonder te maken. Zij keurt het laat naar bed gaan voor kinderen af en komt op tegen liet kwistig gebruik, dat men van de duwwagentjes maakt. De Klinische Wochensehrift te Berlijn bevat in haar nummer van 4 Augustus het begin van het verslag der zitting, door het Reiclisgesundheitsambt op 2G Juli onder presidium van prof. Virchow gehouden. Prof. Koch heeft daar eene lange rede over de cholera gehouden, waarin hij, na een zeer wetenschappelijke uiteenzetting, nogmaals deze détails over de microben geeft: „Zij ontwikkelen zich snel bij een temperatuur van 30 tot 40 graden Celsius, maar verdragen ook gemakkelijk een lagere temperatuur. Zelfs op 17 graden ontwikkelen zij zicli volkomen, hoewel langzaam. Beneden 17 graden, is hun groei bijna niet merkbaar; beneden 16 graden schijnt hij volkomen op te houden. Eens stelde ikcbolera-bacillen bloot aan een temperatuur van 10 graden, waarbij zi j geheel bevroren. Daarna zaaide ik ze in galatinezij ontwikkelden volkomen normaal, alsof zij niet bevroren geweest waren. Wat betreft de middelen om hunne ontwikkeling tegen te gaan, heb ik opgemerkt dat de kommavormige bacillen bij droogte spoedig sterven. Toen ik doeken onderzocht, waarin vroeger de uitwerpselen van clioleralijders opge vangen waren, waren alle bacillen dood. Ook mij is dit gebleken, wanneer ik ze op drogen of vochtigen grond zaaide. Een andermaal heb ik ze in moeraswater gezaaid, of zonder eenigen vermenging aan ontbinding overgelaten. Ik heb ze tot zes weken opgekweekt in galatine, in pus, in melk, of aardappelen, maar nooit heeft in die omstan digheden hun leven lang geduurd. Dit is zeker verrassend, want de meeste der bacillen zijn zeer levenskrachtig. Het is echter waarschijnlijk dat deze kommabacilles een micro organisme is, tot de catagorie der spinten behoorende, die alleen in het water worden aangetroffen, en nooit aan droogte blootgesteld zijn." Benoem t n gen, enz, Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Sommelsdijk, liggende te Hellevoetsluis, wordt met 1(3 dezer in dienst gesteld, raet bestem ming om Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Alkmaar ter zijner tijd als stationschip in de wateren van Cura^ao te vervangen. Het bevel over dien bodem wordt opgedragen aan Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, den kapt.-luit. ter zee W. baron van Hogendorp, met bepaling dat hij gedurende dat bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van Zr. Ms. Militair Huis. Aan den heer H. L. Oudenhoven, gepens. inspecteur van den geneesk. dienst der Zeemacht, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van lid van het hoofdcomité der Nederl. Yereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. De luits. ter zee der lstc en 2de kl. J. Luytjes en W. C. J. Smit, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, worden met 10 dezer op non-activiteit gesteld. Met 11 dezer wordena. overgeplaatst de off. van gez. 1ste kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl, van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, naar het Hospitaal der Marine alhier de off. van gez. 1ste kl. W. Schutte, van het Hospitaal der Marine alhier, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp de ofï. van adm. late kl. F. Hamberg, van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp b. geplaatst: de off. van udm. 1ste kl. N. W. Lasonder, aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna; de off. van adm. 2de kl. A. M. Post Uiterweer, aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De adelborsten 1ste kl. C. W. De Visser, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, D. J. Van den Honert, T. A. F. De Bruine, L. P. De Stoppelaar, F. Smit, P. H. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie Van der Hoeven, jhr. W. C. I, Versluys, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luyten, W. De Ruyter Van Steveninck, K. L. Reepmaker en M. H. E. Sachse, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, worden met 20 dezer op non-activiteit gesteld. De benoeming van U. J. N. Doornbos tot adelborst 3de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier is, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken, en is te zijner vervanging, met ingang van 1 September a. s., als zoodanig aangesteld de adspirant L. A. Van der Stok. De bronzen medaille voor 12jarigen tronwen dienst is toege kend aan den fourier J. Jongerhuis, van het 4de reg. vesting- nrtillerie nlhier. "V lsoUtoorloliten. Door windstilte kwamen een vijftigtal schuiten eerst Zondag nacht uit zee, zoodat. de visch niet voor Maandag morgen ver kocht kon worden. De kwaliteit was meestal zeer verminderd, zoodat de prijzen niet hoog waren. Alle visschers gingen gisteren weêr naar zee; vóór morgen wordt er evenwel geen visch ver wacht^ Burgermee Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. BevallenH. De Wijn, geb. Kuijper, D. W. C. Jansen, geb. Valkenburg, Z. C. J. Ingelse, geb. Enzlin, Z. A. H. Snel, geb. De Kort, D. G. Koenot, geb. Brouwer, Z. A. Klok. geb. Schraa, D. Overleden: W. Van Halen, 31 jaren. A. C. Stroomer, 4 maanden. A. F. Mulder, 15 maanden. Gemeente SCIIAGEN, van 29 Juli tot 4 Augustus. Ondertrouwd Getrouwd en Bevallen: Geene. Overleden: Willem Van der Wal, 3 weken. Klaas Schraal, 49 jaren en 8 maanden. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). s i c Windrichting Barometer Thermometer mM. C. _c Toe •JP stnnd "5 c van de O. ZCO. 3 cn kracht. Stand. 1 Afw. Stand. Afw. 3, 12 nwtw. 1 k. 762.68 f 2.28 19.0 -0.2 0.72 Vlak. 4 12 nw. 1.2 ii 766.66, f 6.16 17.5 - 1.7 0.71 5 8 nnw. 0.2 769.20 f 8.70' 16.6 -0.9 0.63; 5 12 n. 0.5 769.58 f 9.08| 17.4 - 1.8 0.60) Weersgesteldheid:3 Aug. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 4 Aug. 12 u. Helder mooiweer. 5 Aug. 8 u. Helder, bewolkt, mooiweer. 5 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 310de 8T,t.iTS-I,0TElll.lb - eerste klasse. Eerste lijst: No. 1423 f 20,000; No. 4207 f 2000; No. 15858 f 1500; No. 19187 f 200; Nos. 1529, 8468 en 14156 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per teler/raaf. 398 stapels kleine Kaas a f 3G.Middelb. a f pcröOkilogr. 1174 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.20 per kil, 261 Runderen; Melkkoeien prijsh.; Gelde- en vette hooger prijs, 17 Paarden. (handel ving. 156 vette Kalveren, f 0.G0 a 0.80 per pond, stug. 72 nuchtere f 12 a 28 per stuk, vlug. 163 vette Varkens, f 0.38 a 0.50 per pond, stug. 60 magere f 14 a 20 per stuk, stug. 248 Biggen, f 3 a 6.per stuk, stug. 529 Schapen en Lammerenhandel flauw, laag in prijs. Kip-Eieren f 3.50 a 4.Eend-Eieren f per 100. MarKttoerioiaten. TEXEL, 2 Augustus. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 55 a 65 c., Schapenkaas 15 a 16 c., Koeboter 70 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 8000 stuks. Hooi f 16 a 18 per 500 kilogram. Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Paarden huiden f 7 en Schapenhuiden f 1.50 a 2.50 per stuk. ALKMAAR, 4 Augustus. Koe f a 150 vette Kalveren f 40 a 96, 13 nuchtere dito f 6 a 19, 190 Schapen f 25 a 35, 164 vette Varkens 36 a 48 c. per kilogram, 22 magere Varkens f 13 a 16. HOORN, 2 Augustus. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 3 hectoliter Tarwe, f 8.a 9.5058 hectoliter Gerst, f 5. a 5.50; 27 hectoiiter Erwten: Witte f 10, Groene f 11.50 a 12.50, Grauwe f 12.50 a 14.Bruine Boonen f 12, alles per hectoliter. 12 Paarden, f 60 a 200; 20 Schapen, f 24 a 32; 10 Lammeren, f 10 a 24; 3 Kalveren, f 8 a 17; 58 Biggen, f 3 a 6; 35 Kippen f 0.90 a 2.alles per stuk. 7200 Kip-eieren, f 3.50 a 4.per 100 stuks. 1390 kop Boter, 60 a 67$ c. per kop. 400 hectoliter Aardappelen, f 1.80 a 2.en 20 h. Peren, f 7 a 8 per hectoliter. 14000 kilogram roode Bessen, f 14 a 16, en 500 kilogr. zwarte dito, f 20 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 4 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 515 Runderen, 1ste kw. 84, 2de kw. 74 en 3de kw. 66 c. per kilogram. Melk en Kalfkoeien f 100 a 280, 2 Gras- kalveren, 57 nuchtere Kalveren f9 a 12, 113 Schapen en Lammeren f 14 a 25 per stuk. Vette Varkens 36 a 46 c. per kilogram. UTRECHT, 4 Augustus. Op de St. Laurentius Paardenmarkt stonden 457 Paarden en Veulens aan de lijn. De Paarden golden van f 100 tot f 400, Veulens van f 110 tot f 325, .Sjarige Fok- paarden f 200 tot f 200, Pon nies van f 80 tot f 170 per stuk. Paarden van weelde waren niet aangevoerd. De handel was flauw. Er waren veel vreemde kooplieden ter markt. DEVENTER, 4 Augustus. Aan de maandelijksche Paarden markt waren aangevoerd 54 Werkpaarden. Er was weiuig handel. Voor Werkpaarden 1ste soort besteedde men f 200 a f 300, 2de soort f 130 a 180, 3de soort f 50 a 100 per stuk. Correspondentie. S. had gedacht, dat het hulp-telegraafkantoor in 't westelijk deel der gemeente met 1 dezer zou geopend zijn. Hij ziet zich in die verwachting teleurgesteld en vraagt, waardoor de vertraging ontstaat. Naar hij meent, is de lijn, enz. alles gereed cn hij kan dus niet begrijpen hoe men nog steeds op de aankondiging van de opening moet wachten. Erratum. De op den 1 dezer te Texel geveilde 99 hectaren land met 2 arbeiderswoningen, in den Polder Het Noorden, zijn opgehouden voor f 7020, en niet voor f 7000, zooals we in een vorig nummer hebben gemeld. Vervolg Nieuwstijdingen. Uitgeleide gedaan door tal van belangstellenden, verliet heden morgen omstreeks 12 uren de grootste torpedoboot Etna de haven alhier tot het ondernemen van een verkenningstocht, waarbij onder meer het eiland Terschelling zal worden aangedaan. Naar wij van goederhand vernemen staat deze zending in nauw verband met de verdediging van de noordelijke toegangen tot de Zuiderzee, en het is dan ook met de meeste spanning, dat de rapporten van den Commandant over deze gewichtige reis worden tegemoet gezien. Bij den goudsmid, den lieer v. d. M. Sr., aan de Hoofd gracht alhier, kwam jl. Zondag avond een matroos in den winkel om een gouden ring te koopennauwelijks had hij er een in handen, of' hij nam, zonder betaling, de vlucht. Op het geroep van houd den dief! wisten eenige personen (matrozen) hem te pakken en zoo werd janmaat door zijn eigen confraters naar het wachtschip gebracht, want, zeiden zij en terecht: morgen besteelt hij ons aan boord! Heden morgen had een begin van brand plaats in een boet achter een der woningen aan den Kanaalweg alhier. Gelukkig werd het gevaar nog bijtijds opgemerkt, zoodat door krachtig aangewende middelen het vuur kon worden bedwongen. In het lokaal Tivoli alhier werd jl. Zaterdag avond eene bijeenkomst gehouden door belangstellenden in een tc houden zeil- en roeiwedstrijd. Op uitnoodiging der Commissie, die in eene vorige samenkomst voor dit doel was gevormd, waren nu een 50tal personen bijeengekomen. Door den heer Stak man Bosse, eere-voorzitter, werd er op gewezen, dat een aantal ingezetenen, zich herinnerende de met zoor gnnstigen uitslag plaats gehad hebbende wedstrijden in de jaren 1857, 1858 en 1859, zich voorstellen, die zaak opnieuw weder op touw te zetten. Hij deed evenwel uitkomen, dat de zomer te ver is verstreken om nu nog te denken aan een wedstrijd op groote schaal en wees er dus op, dat de voorloopige Commissie zich ten doel stelt, bij wijze van proef, dit jaar een huishoudelijken wedstrijd te organiseeren, uitsluitend met vaartuigen uit deze gemeente. De uit een zestal leden bestaande voorloopige Commissie wordt, op voorstel des sprekers, nu permanent verklaard, terwijl zij zal worden aangevuld met vijf leden uit de officieren der Marine. Al dadelijk verklaren zich de heeren De Ruyter de Wildt en Lange bereid, om aan de uitnoodiging, tot hen gericht, gehoor te verleenen, terwijl zij op zich nemen, nog drie officieren der Zeemacht te inviteeren. Bij acclamatie wordt Z.Ex. de Vice- adrairaal Van Gennep tot Beschermheer benoemd; de heer baron Van Heeckeren van Walien, die in deze bijeenkomst den Vice-admiraal vertegenwoordigde, nam op zich, om die opdracht over te brengen. (We vernemen nader, dat de vice-admiraal het hem aangeboden Beschermheerschap welwillend heeft aanvaard.) Op uitnoodiging, belast zich de heer De Ruyter de Wildt met het presidium, terwijl de heeren Oudenhoven en Von Oterendorp zich respectivelijk belasten met de fnnctiën van Secretaris en Penningmeester. De Voorzitter merkt op, dat het ter uitvoering van de zaak natuurlijk dringend noodig is, over de noodige gelden te kunnen beschikken, en doet daartoe eene inteekcnlijst circuleeren. Al aanstonds wordt voor een zeker bedrag geteekend, terwijl bepaald wordt, dat, door de zorg van 't Bestuur, lijsten gedrukt en bij de iugezetenen ter teekeuing aangeboden zullen worden. De Voorzitter vleit zich, dat het resultaat hiervan gunstig gCAoeg zal zijn, om de kosten van d< n wedstrijd te kunnen bestrijden. Voor zoover dit noodig mocht wezen, bevelen we deze zaak bij onze lezers ten zeerste aan. Weinig plaatsen des land3 zijn zeker zoo geschikt ais de onze om een roei- en zeilwedstrijd tc houden. De laatstgehoudene die van 1859 werd door vreemdeling en ingezetene hoogelijk geroemd als een wedstrijd, die elders ten voorbeeld kon strekken. Tengevolge van eene quncstie, gerezen tnsschcn de leden des Bestuurs, zag men toen van de voortzetting af. Mogen de pogingen, die nu, na 25 jaar, worden aangewend, om de Noordcr Zeil- en Roeivereenigiug als uit hare assche te doen verrijzen, met het beste gevolg worden bekroond Zoo mogelijk, dan zal de wedstrijd nog in 't laatst van deze maand plaats hebben. Onze haven heeft in langen tijd niet zooveel bedrijvigheid opgeleverd als in deze dagen. Men vindt er namelijk: de 8chroefstoomschepen 1ste klasse Atjeh en Tromp, het fregat Adolf Hertog van Nassau in dienst a's wachtschip, liet fregat Evertsen, opleidingsschip voor de zee-miliciens, het ramschip Buffel, de ramraonitor lste kl. Draak, het oud-schroefstoomschip 3de kl. liet Loo, in dienst als artillerie-instructieschip, het schroefstoomschip 4de kl. Bonaire en de zcilschooner Argus, beide dienende tot bewaking der visschersvloot, de stoom-kanon- neerbooten Njord en Ulfr en eindelijk het flottielje-vaartuig Vulkaan, logementschip voor torpedisten. Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire vertrok gisteren weder naar de Noordzee. Jl. Zondag ochtend had in 't Café „De stad Christiania" alhier een hevige twist plaats tusschen den bewoner S. en den persoon, L. genaamd, vroeger aldaar verblijf houdende. Die twist liep zoo hoog, dat het van woorden tot daden kwam en S. met een mes een ernstige snede in de borst ontving. Heelkundige hulp werd, zoo spoedig dit mogelijk was, verleend door de heeren Hirsch, officier van gezondheid aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Evertsen en Peltzer, geneesheer alhier. De wonde is belangrijk en de verwonde is, ook tengevolge van aanmerkelijk bloedverlies, niet geheel buiten gevaar. De vermoedelijke dader is door de politie in verzekerde be waring genomen. Bij de oefeningen, die jl. Vrijdag door de artillerie alhier gehouden werden, was, naar men verzekert, bijna een groot ongeluk gebeurd. Een torpedoboot der Marine ging door het Noordergat langs Texel naar zee, cn was vermoedelijk niet opgemerkt door de artillerie, want een drietal granaten sloegen te water in de onmiddellijke nabijheid van dit scheepje, dat zich daarop, met volle kracht stooraende, spoedig verwijderde uit die gevaarlijke buurt. Een brief, bestemd naar Amsterdam, waarin zich bevond een muntbiljet van 10 gulden, werd jl. Woensdag avond te circa 7 uren, vóór de buslichting van den laatsten trein op dien dag, door de afzendster zeiven in de brievenbus gedaan aan 't station van den Spoorweg alhier. Die brief is niet aan 't adres bezorgd. Aangifte is ten postkantore alhier gedaan. Het Kerkbestuur der Nederl. Israëlitische gemeente alhier ontving dezer dagen een aangenaam blijk van erkentelijkheid, dat wel openbare vermelding verdient en als voorbeeld ter na volging kan 3trekken. Een voormalig leerling der Israëlitische godsdienstschool alhier, thans in Noord-Amcrika gevestigd, doch tijdelijk hier te lande vertoevende, schonk uit dankbaarheid voor 't onderricht, aan de school te dezer plaatse genoten hebbende, eene gift van f 100 voor don bouw der nieuwe school. Het behoeft niet verzekerd te worden, dat deze gift door het Kerkbestuur met dankbaarheid werd aanvaard. Bedankt voor het beroep naar Uitgeest door ds H. Van der Hoeven, predikant te St. Maarten en Valkoog; naar Zwolle door ds. L. C. Schuller tot Peursura, predikant te Alkmaar. Benoemd tot onderwijzeres te 's Hage mej. C. E. Maelaine Pont, te Alkmaar. Uit de rekening en verantwoording over 1883/84 der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat aan contributie ontvangen is f 27,702 en dat. de gcheele ontvangst heeft bedragen f 39,039.58$aan verkochte exemplaren van den almanak is slechts f 83 ontvangen. De kosten van huishoudelijk bestuur hebben f 7543.07$ bedragen, de kosten der algemeene vergadering waren f6772.87. De almanak heeft f 3946.82$ gekost. De uitgaven hebben bedragen f 37,812.94$, het saldo in kas was f 1226.64. AD VERT EN TIN. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon GESINA BROUWER, geliefde Echtgenoote van H. KOENOT. Helder, 4 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving. Bij dezen betuigt ondergeteekende zijn hartelijken dank voor de gnnsch onbaatzuchtige wijze, waarop hij in zijn lijden aan De Waal op Texel door den Wel-Edelen Zeergeleerden Heer Dr. J. TIMMER aan Den Burg, alsmede door de Wed. C. BRUIN en vele. andere vrienden aan De Waal, zorgvol en liefderijk werd verpleegd. H. HAGEMAN. Ortke, bij Rippen (Hannover). Het kantoor van den Gemeente-Ontvanger is verplaatst van Wijk H, N°. 384b naar "WiJlSL 3NP. 884», DIJ KST RA AT. ^en kantore van M. L. VAN GELDER ^■j^^S^^is in de thans trekkende 316de Staats-Loterij gevallen de kapitale prijs van: 20,000, op N°. 1423. te SotiaserlDrug;, op ZONDAG 10 Al'Gl'STtK 1884, des namiddags 2 uren precies, van PAARDEN die nimmer een STADSPRIJS hebben gewonnen. finaal te vereeren. De Paarden moeten te écu uren van dien dag op stal zijn in het „WAPEN VAN DE ZIJP E" te Schagerhrug De Commissie, G. C. HULST, Voorzitter. J. PEETOOM, Secretaris. O PROEPI NC. Zij, die iets te vorderen hebben van wijlen TETJE S. VLAMING, Wed. P. VAN DER VIS, overleden te Oosterend, gelieven daarvan vóór 15 September e. k. opgave j te doen aan VV. VAN DER VIS, i Oosterend op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3