HELDËRS€HE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°. 95. Jaargang 42. Vrijdag 8 Augustus. Uitgever A. A. BAKKER C'z. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal w franco per post 0.90. 1.20 BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad vorten tiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor w inkeliers bij abonnement belangrijk lager. Binnenland. De van hoogst betrouwbare zijde, in de jongste dagen ontvangen berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning luiden voortdurend zeer bevredigend. Z. M. gevoelt meer en meer de goede nawerking van de ondergane badkuur en is opgewekter >n krachtiger dan na HDs. verblijf in de residentie, onder de treurige omstandig heden van die dagen, kon worden verwacht. (D.) Telkens betreedt men, zegt de Amsterdammer, met meer genoegen de terreinen der Landb.-Tentoonstelling te Amster dam; van dag tot dag ziet men het groote lichaam groeien. De ingang is in staat van wording. Het daarboven te plaatsen reusachtige doek van den heer jhr. Van Heems kerk van Beest is gereedmet de omlijsting is men bezig. De Restauratie en het Koffiehuis op het terrein zijn geopend, men kan daar- reeds ververschingen bekomen. Ook in het melk- en room-salon zagen we de planken van het buffet doorbuigen onder hun glazen-vracht. De eerste inzending, die wij dezer dagen vermeldden, is door andere gevolgd. Het „koloniaalgebouw, thans het „Gebouw voor Landbouw en Veeteelt," krijgt een huiselijk aanzien. De toontafels worden met helderwit linnen be kleed. We zagen daar reeds eene flinke inzending, van de firma Valk en de Bussy uit Utrecht, bestaande uit tuinbanken, tuinsieraden, voorwerpen voor gebruik bij tuin en hooibouw en een groote collectie, betrekking hebbende op vogelteelt en in 't algemeen op dierenbescherming. Midden in het gebouw wordt eene zaal voor plechtige ontvangsten ingericht. De inzending van de Rijks-Landbouwschool zal zich kenmerken door eene architectonische versiering van land bouw-producten aan het binnengedeelte van den ingang. Fraaie kolommen van stroo met kapiteelen van rijk gevulde korenaren benevens andere materialen van den landbouw zullen niet weinig er toe bijdragen om dien ingang zijn uitheemsch karakter te ontnemen en er een prachtig ver sierde entree van te maken. Het gebouw waar de zuivelbereiding aanschouwelijk zal worden voorgesteld, nadert zijne voltooiing. Het geraamte Yan het „kaaspakhuis," dat met groote kosten door de firma H. J. Wijsman en Zoon, te Amsterdam, wordt opgericht, doet zien, dat dit gebouw bij de overige uit den aard der zaak meer eenvoudige getimmerten gunstig zal afsteken. De architect A. Salm Bzn. is met den bouw belast. De Hollandsche model-boerderij zal ook spoedig gereed ANNE MARIE. Naar het Duitsch van Wilhelmina Heimburg. (Vervolg.) Eenige uren later reed een wagen over het pleinik herkende Stürmer's livrei en zag uit het raam mijner kamer, dat juffrouw Brockelman met een drift, die juist niet beleefd was, de oude tooneelspeelster uit het rijtuig hielp. „Kom, nu hebben wij immers al een soort van schoonmoeder in huis!" fluisterde ik en lachte bitter, maar de eene traan na de andere viel op mijn lila mutsebanden. Als het ongeluk in eigen persoon strompelde de oude de trap op Ach, Klaus, Klaus, hoe zijt gij verdwaaldOp dit oogenblik scheen mij ons geheele huis zoo diep gezonken, en ik vermocht niets in deze ongelukkige zaak dan Susanne tot ons op te heffen, haar verwijderd te houden van alles, wat aan de lichtzinnigheid en zedeloosheid herinnerde van den kring, waaruit zij afstamde, altijd en altijd weder daarop wijzen, welk een rijk, heerlijk lot haar was ten deel gevallen, haar tc doen begrijpen, dat de vrouw van een Hcgewitz ook een toonbeeld van waardigheid en vrouwe- li''heid moest zyn. Het liefst had ik Isabella Pfannenschmidt wi der in den wagen gepakt, om haar ergens naar een vele mylen verwijderd oord te brengen en onwillekeurig kwam ik buiten myn deur, toen ik haar langzame, sloffende voetstap op den gang vernam. „Ik bid u, Mamsell, kom een oogenblik in myn kamer, voor gij naar Susanne gaat," zeide ik tot haar; oprecht gesproken, wist ik zelve niet, waarom? Ik gevoelde alleen instinctmatig, dat ik eerst met haar moet spreken, voor zij de laatste verandering in Susanne's lot van haar zelf vernam. Het kleine mensch trad langzaam en mij vertrouwend aanziende over den drempel. Zij kwam mij onuitsprekelijk vervallen voor met haar verkreukelde hoed en het versleten zijden manteltje; het gelaat was nog geler dan gewoonlijk en ingevallen, haar houding eenigszins gebogen, alsof zij nog altijd pijn gevoelde. Zij ging op den dichtst bijstaanden stoel zitten en zag mij met haar spits, verdrietig gezicht aan. Ik stond voor haar en wilde spreken, maar er kwam geen woord over mijn lippen. Al de listigheid, al de lage gevoelens, die mij uit haar kleine oogen tegen (likkerden, herinnerden mij opnieuw, in welk een atmosfeer Susanne was opgegroeid. Ik was onder deze gedachten de kamer op en neer geloopen; nu nam ik een stoel en ging tegenover de oude zitten, die mij zwijgend met haar blikken gevolgd was. Ik wilde haar zeggen, dat Susanne een groot, zeer groot geluk te beurt gevallen was en vond er de woorden niet voor. De keel was mij als dicht geschroefd. „Ik wilde u mededeelen," begon ik aarzelend maar verder kwam ik niet, want Anne Marie trad binnen. „Lieve tante," zeide zy, „ik moet een oogenblik met Isabella Pfannenschimdt spreken." Verlicht haalde ik adem en ging naar de zijkamer. Toen hoorde ik Anne Marie's welluidende stem. Zij sprak van een groot geluk, dat Susanne te beurt gevallen was, en hoe zy hoopte, dat deze zooveel liefde, zulk een groot vertrouwen met al de haar ten dienste staande krachten zou vergelden, om den zijn. Ze wordt bedekt met een zeer doelmatige dakbedekking, van welker soliditeit men, na verloop van tijd, zich zal kunnen overtuigen. Het is het zoogenaamde Wellesden- preparaat, waarvan de firma M. C. W. Van Steeden, te Rotterdam agent is. Frankrijk zal eene Fransche model-boerderij inzenden. Natuurlijk op een zooveelste van de ware grootte, maar toch altijd nog met eene oppervlakte van een 150 vierk. meter. Het paviljoen der stad Amsterdam wordt bekroond; d. w. z. het kroonwerk wordt op den top aangebracht. Bij de onlangs gevallen regens was 't het Comité ge bleken, dat vele gebouwen op het voorterrein, waar de werktuigen worden onder dak gebracht, gevaar liepen van te zullen worden overstroomd. Ook hierin is tijdig voorzien. Volgens een voor het tijdelijke doel zeer geschikte draineerings-methode door middel van met matten omwonden „fascinen" of takkebossen, die in geulen gelegd worden is nu voor een geregelden waterafvoer naar de „sloot" gezorgd. Uit de provinciën worden flinke inzendingen verwacht, vooral de Zeeuwsche landbouw zal goed vertegenwoordigd zijn. Jl. Maandag namen de burgemeester, een wethouder en de hoofdcommissaris van politie de terreinen in oogen- schouw. De commissaris van de Fransche afdeeling, de heer H. Mesnier, is te Amsterdam aangekomen en aan het Fransche consultaat-generaal afgestapt. De heer Auber is zijn commissaire-adjoint. Ook de leden van het comité zullen een groot gedeelte van den tijd, die ons nog van de Tentoonstelling scheidt, te Amsterdam doorbrengen. Zij hebben hun pied-k-terre in liet huis op de Stadhouderskade, waar het bureau van den heer Waldeck, den secretaris, is gevestigd. Een der Zeeuwsche leden van het comité is te dier stede reeds aangekomen, om op de Zeeuwsche inzendingen het oog te houden. De Tentoonstelling zal op 25 dezer voor het publiek toegankelijk zijn, aangezien dien dag de jury haar taak in het openbaar aanvangt. De feestelijke officiëele opening zal op 26 dezer plaats hebben. Volgens Agriculture, officieel tijdblad voor de Inter nationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam, worden 208 Nederlandsche en 249 bnitenlandsche paarden, 901 Nederl. en 190 buitenl. runderen, 90 Nederl. en 229 buiten1., schapen en geiten, en 15 Nederl. en 110 buitenl. varkens man, die haar een naam, haar huis en hart aanbood, gelukkig te maken. Weder kwamen mij de tranen in de oogener was iets in Anne Marie's stem, wat mij pijn deed. Ik stelde mij het trotsche meisje voor, zooals zij voor de tooneelspeelster stond, tot wie zij nu als tot haars gelijke sprak. Wat ik voor onmogelijk had gehouden, dat geschiedde nu uit liefde voor haar broeder. Ik dacht, dat de oude nu in blijde geestvervoering zou uitbarsten, ik huiverde reeds bij de gedachte aan de theatrale verheerlijking van het geluk harer lieveling. Maar ja wel: zij sprak zacht en koel, ik kon haar niet verstaan, het klonk als een ontevreden gemompel. „Ik begrijp u niet," zeide Anne Marie nu op ijskouden toon, „als ik het schrijven mijns broeders goed begrepen heb, dan gaf Susanne hem haar jawoord op dien avond, toen zij tot u vluchtte. Hoe? Zou zij van gedachten veranderd zijn?" Weder een gemompel. Toen hoorde ik de oude snikken en daar tuschen afgebroken woorden: „Verantwoording ware liefde" en meer zulke. Deze zwervende vrouw was pretentieus als een regeerende Vorstin, die toebereidselen maakt, om haar dochter aan een echt genoot van minderen stand te geven. Ik hoorde haar het vertrek verlaten. Toen ik weder binnen kwam, stond Anne Marie bij het raam, het voorhoofd tegen de ruiten gedrukt, haar hand lag gebald op de vensterbank en haar lippen waren stijf op elkander gedrukt. „Anne Marie," zeide ik, „dat mensch moet het huis uit!" „Dat moet Klaus uitmaken," antwoordde zij zacht, „ik heb hierover niets meer te beslissen." „Zij is een arrogant wezen," ging ik in mijn ergenis voort. Anne Mario keerde zich om. „Ach tante," zeide zij, „de oude heeft Susanne lief als een moeder, zoo iemand vraagt ook bij de schitterende partij: Zal het kind wel gelukkig zijn? Ik mocht het haar niet kwalijk nemen, dat ware niet goed van mij." Ik drukte haar zacht de hand. De edele gevoelens van Anne Marie kwamen in haar smart te voorschijn als de bloemen na den regen; gave God, dat zij gelijk had met haar verontschuldiging. Na een half uur kwam Isabelle Pfannenschimdt met Susanne, de laatste met rood geweende oogen en verwarde lokken. Isabella bracht haar bij de hand naar Anne Marie en Susanne maakte een beweging alsof zij haar rechterhand wilde grijpen, maar haar hand viel weder neder en zoo stonden de beide verschillende meisjes tegenover elkander, Anne Marie bleek tot aan haar lippen toen sloeg zij nog eens haar arm om Susanne's tcêre schouders en trok haar tot zich; Susanne echter gleed by haar neder en omvatte snikkend haar knieën; het was, alsof zij om vergeving wilde smeeken voor een zware schuld, maar er kwam geen woord over haar lippen. Zij zag alleen tot haar op met een blik, die ik levenslang niet vergeet, zij scheen mij nooit zoo waar toe als in deze weinige oogenblikken. Maar nog voor Anne Marie zich kon bukken om het meisje op te heffen, had Isabella haar reeds omhoog getrokken met de gestrenge, driftige woorden„Susanne, wees verstandig!" geëxposeerd. Voorts zijn 214 inzendingen pluimgedierte en konijnen, en 2409 andere op landbouw en veeteelt betrekking hebbénde inzendingen toegezegd. Bij dit nummer van bovengenoemd blad is een plattegrond van het ten toonstel lings-terrein verzonden. Vrijdag 29 dezer wordt de 11de algemeene vergade ring van den Volksbond (verecniging tegen drankmisbruik) te Arnhem gehouden. Onder de te behandelen punten komt voor: „bespreking van de rapporten over de bierzaak." In deze rapporten worclt verslag gegeven van de bierkiosken, die in 't begin van Juni van 't vorige jaar op 3 plaatsen in Amsterdam werden opgericht, doch in den aanvang van dit jaar moesten verdwijnen, omdat 2 Januari jl. werd beslist, dat de kiosken niet langer op gemeentegrond konden geplaatst blijven. Tot 1 October 1883 werden in deze kiosken 38,000 liters en ruim 125,000 glazen bier verkocht. Op het bier werd f 3118.61 winst gemaakt; de exploi tatie-kosten bedroegen evenwel f 1830.49 en de kosten van vestiging en inrichting f 2796.94. Had men verwacht, dat door een langduriger gebruik van de kiosken de gelden van oprichting langzamerhand zouden terugvloeien, het bedoelde raadsbesluit noopte tot liquidatie, en van de garantie door het hoofdbestuur f 1200 is f 1192.27verbruikt. Toch acht men de onderneming wèl geslaagd, daar de kiosken in den zomer van 1883 een zeldzame populariteit genoten. Men weet, dat het voornemen bestaat, om het eeuw feest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen o. a. te herdenken door het stichten van een Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen, die te Utrecht geplaatst zal worden. Aan giften kwam hiervoor tot nu toe eene som van f 8668.05, aan rentelooze aandeelen f. 45,600 in. Aan het slot van een artikel, geschreven naar aan leiding van den val van Kappeyne bij de herstemming te Haarlem, laat de Haagsche correspondent der Zutf. Crt. zich als volgt uit over de verdeeldheid der liberale partij „In één opzicht echter heeft de heer Kappeyne volkomen gelijk. Het is een treurig verschijnsel dat de liberale partij door verdeeldheid in eigen boezem verplicht is te dulden dat de Regeering is in handen van mannen, die slechts liberaal regeeren voor zoover zij er door de meerderheid toe genoodzaakt worden. Maar aan wien de schuld? Ware er geen fractie, die ook geestverwanten afbreekt zoolang zij zich niet geheel onderwerpen, dan zou een ministerie- Of de oude vond uat een knieval een te ver gaande vernede ring was voor de zuster van den aanstaanden echtgenoot of vreesde, dat haar lieveling zich hiermede eens en voor altijd aan het strenge bestuur der zuster zou onderwerpen? Toen kon ik daarover niet beslissen, eerst later werd het mij duidelijk, dat dit oogenblik een vreeselijke crisis in Susanne's gemoed was. De volgende drie dagen gingen stil voorbij. Anii? Marie had Isabella een kamertje naast Susanne's ingeruimd, deze Klaus plannen omtrent zijn bruiloft meegedeeld en de oude toonde zich zonder een enkel woord tegen te spreken met al de schikkingen tevreden, maar ook zonder eenige vreugde te doen blijken. Dadelijk na het oogstfeest zou men met het naaien van het uitzet beginnen. Isabella had zich een kantkussen gemaakt en onder hare magere, vlugge vingers kwamen prachtige kanten voor den dag van het allerfijnste garen; „voorhaar bruidskleed zeide zij zacht tegen mij. Susanne was in haar wezen geheel veranderd; letterlyk men- schenschuw ontvlood zij niet alleen ons gezelschap, maar ook dat van Isa. De oude scheen er zich intusschen weinig om te bekommeren, dat haar lieveling halve dagen lang in het bosch en den tuin rondliep, er bleek uitzag, weinig of niets at en tusschenbeide uit haar overpeinzingen plotseling ontwaakte, om met verschrikte oogen rondom zich te zien. „Zoo gaat het met verliefden," zeide zij verontschuldigend en met een eigenaardig lachje, als ik mij over Susanne's bleek uitzicht beangstigde. Na verloop van eenige dagen kwam er een brief van Klaus aan Susanne; ik ging naar boven, om hem haar te brengen. De eerste minnebrief, een wonder in het leven van ieder meisje! Met een kloppend hart wordt hij geopend, in het stilste hoekje gelezen, duizendmaal gekust en altijd bewaard; na lange jaren nog stijgt uit zulk een geel geworden, verkreukeld papier een zachte rozengeur, een blos vliegt over de gerimpelde wangen, de dofste oogen flikkeren nog eens op bij de herinnering van het oogenblik, toen zij voor het eerst op dezen regelen rustten. Ik was zeer ernstig gestemd; wat bevatte dit blauwe couvert niet al? Zooveel liefde, zooveel trouw, zooveel ware echte genegenheid, als slechts uit een gemoed als dat van Klaus kon voortkomen! En dit alles viel het opgenomen meisje in den schoot als een gouden regen. Ik opende haar kamer en zag naar binnen. Isabella zat bij het raam te kantwerken, Susanne lag op de sofa, het hoofd in 't kussen gedrukt en scheen te droomen. Goudkleurig scheen de zon door de reeds dunner wordende boomen en dreef haar spel op den ingelegden vloer; Susanne's klein katje met zijn blauwe strik om den hals trachtte met behendige sprongen de lichte, steeds veranderende plekjes te grypen. „Susanne, een brief van Klaus!" riep ik, terwijl ik naar de sofa ging. Zij richtte zich op en staarde mij met verschrikte oogen aan, maar zij greep niet met haastig verlangen naar den brief; het was alsof zij een afwijzend gebaar maakte met haar kleine hand. Isabella daarentegen stond als naast mij getooverd. „Een brief van mijnheer de bruidegom, Susanne!" riep zij vriendelijk. „Kom, kom, hoe kunt gij u nu zoo vreemd aanstellen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1