Koppen's Verkoophuis. tDEPOTS VAN THEE, 1ILF HOLLOWAY. Op ZONDAG 10 AUGUSTUS e. k. H. MEYBOOM, Hoofdgracht, K 84, Nieuwediep. ART ILLERIE-VRIJ KO R PS. Eene vordering, groot f 121.42, M. RAVENSWAAY ZONEN, AMSTERDAMSCHE COURANT. Marlittoerioliten. zal in de DOOPSGEZINDE KERK alhier optreden de Heer Doopsgezind Lceraar te Assen. ONTVANGEN: Voet-, Zit-, Kinderbaden, Toiletemmers, Kitten Waterkannen, zinken steenen en Engelsche Waterfiltreers, Vliegen kasten en Eeksels, enz. enz. SCHIETOEFENING op ZONDAG 10 AUGUSTUS 1884, en voortaan iederen Zondag, des namiddags te 1^ uren, in MUS1S SACRUM. Het üeaiuur. T Ei K OOP: ten laste den WelEd. Heer D. P. BAKKER, Huize DE AREND te Texel. Te bevragen bij P. BOON, te Den Burg op Texel. uit het magazijn van te oenncHEn. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBI.il>. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Amsterdamschc Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Anxsterdamschc Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280, over liet Stadhuis. Alles xcordt genezen, alles geheeld. Deze geneesmiddelen, ontdekt door professor Holloway, hebben de algemeene goedkeuring van alle natiën verworven door buunc machtige uitwerking in het genezen van zweeren, puisten en andere huidziekten, die onstaan door onzuiver en zwak bloed of door bedorven afzondering. Bij alle toevallige kwetsuren, als kneuzing, brandwonden, verrekking, snijwonden en ook schurft geeft de zalf van Holloway onmiddel lijk verlichting en later eene volkomen genezing. Stijve gewrichten, witte gezwellen en puisten van iederen aard worden genezen, wanneer men deze zuiverende middelen gebruikt. Bij alle zicht bare ongesteldheden van langen duur moeten de pillen evenals de zalf beurtelings aangewend worden. De zalf verdrijft de kwaal, de pillen zuiveren het bloed en versterken het lichaam. Doosjes PILLEN eu Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Het uitvoerend Comité voor de Internationale Land- bouw-Tentoonstelling bericht per circulaire, dat door den minister van Oorlog bij gelegenheid der genoemde Ten toonstelling worden uitgeloofd Een prijs van f 250 voor het beste inlandsch trekpaard eene premie van f 100 voor het daaropvolgend beste in- landsche trekpaard; een prijs van f 250 voor het inlandsche rijpaard; een premie van f 100 voor liet daaropvolgend beste inlandsche rijpaard. Door inlandsche paarden wordt verstaan, paarden waar van uit een door den burgemeester der gemeente af te geven verklaring blijkt, dat zij in Nederland gewonnen, geboren, en na hunne geboorte in Nederland verbleven zijn, zoodat van gekruist ras geenszins zijn uitgesloten. Voor de toekenning der prijzen en premiën, welke door een door den minister van Oorlog aan Z. M. den Koning voor te dragen jurv zal geschieden, alsmede voor aankoop voor de remonte, wordt bepaald: 1. dat de te bekronen paarden geschikt zijn voor den militairen dienst; 2. dat zij niet hooger zijn dan 1.56 en niet lager dan 1.52 M.; 3. dat zij hebben een minimum leeftijd van vol 4 jaar of een maximum leeftijd van 6 jaar; 4. dat uitgesloten zijn bonten, schimmels, witten, isabellen en klophengsten, en 5. dat zij gemiddeld tegen den maximum remonte prijs van f 650 door het Departement van Oorlog desverkiezende kunnen worden aangeschaft. Geen andere dan de aan deze eiscben voldoende paarden worden toegelaten. Eene militairp commissie zal de Tentoonstelling bezoeken, welke o. a. in opdracht beeft zoo mogelijk eenige voor den krijgsdienst geschikte inlandsche rij- en trekpaarden aan te koopen. De Tentoonstelling der hiervoren genoemde paarden zal plaats hebben op Dinsdag 2 en Woensdag 3 September 1884. De inzending op de Tentoonstelling moet geschieden dag 2 Se ^ember, tussche*- morgens 7 en 9 uren, terwijl de paarden niet voor Woensdag 3 September, des namiddags te 4 uren, de tentoonstelling zullen mogen verlaten. Het comité stelt kosteloos stallen of tenten beschikbaar, terwijl hooi of groen voeder tegen betaling op het terrein verkrijgbaar zal zijn. Opgaaf van het aantal in te zenden paarden, met duide lijke opgaaf van naam en woonplaats van den inzender, moet schriftelijk en vrachtvrij zijn ingekomen bij den secretaris van het uitvoerend comité, den heer P. F. L. Waldeck, Stadhouderskade 82, te Amsterdam, vóór den 20 dezer. Het uitvoerend comité stelt deze medewerking der Hooge Regeering op hoogen prijs en koestert den wcnsch, dat door bet bijeenbrengen van vele voor het leger geschikte paarden, de belanghebbenden zullen toonen, dat in de behoefte van paarden voor de remonte voor een groot deel, zoo niet geheel, in ons vaderland kan worden voorzien. Het verzoekt daartoe ieders medewerking en vooral ook die van burgemeesters der verschillende gemeenten. Door liet doen bekend maken der voorstaande gunstige beschik king aan belanghebbenden en door het doen aanplakken eener publicatie kan tot 't welslagen veel worden bijgedragen. Een Bijdrage tot de Geschiedenis der guillotine. Bij den Franschen Senaat is een wetsvoorstel ingediend, dat de strekking heeft om de guillotine te doen vervangen door eene wetenschappelijke (chemische of natuurkundige) wijze van ter dood brenging. Hoewel niet te verwachten is dat dit denkbeeld van den voorsteller, den heer Charton, zoo spoedig ingang zal vinden, geeft een Duitsch blad, de mogelijkheid aannemende dat de guillotine eerlang van het wereldtooneel zal verdwijnen, eenige historische bijzonderheden omtrent dat strafwerktuig, die aan eene brochure ontleend zijn, die in het jaar 1830 verschee.n Het instrnment werd naar men weet, door een menschenvriend, zekeren dokter Guillotin, uitgevonden, die verontwaardigd was over de wijze waarop vóór de revolutie de doodstraf werd ten uitvoer gebracht en die in ieder geval wilde, dat zij niet vergezeld zou gaan van al de martelingen en verschrikkingen, die zij met zich bracht. Hij bestudeerde daarom de wijze waarop bij andere volken executiën plaats vonden en kreeg de beschrijving van een toestel in handen, waarmede in het jaar 1702 te Milaan Graaf Bozelli, een officier in Franschen dienst en die ver schillende misdaden had gepleegd, onthoofd was geworden. Hij vond die beschrijving in eene reisbeschrijving door Zwitserland, Italië en Duitschland, die van 1736 tot 1743 zonder vermelding van den naam des schrijvers te Frankfort verscheen. Daarin heette het o. a. „men richtte een schavot op dat zwart behangen werd; in het midden er van plaatste men een groot blok, waarop de veroordeelde het hoofd moest leggen, terwijl boven hem een valmes zweefde, dat aan eene soort galg bevestigd was, in eene gleuf op en neder kon bewogen worden, met honderd pond lood was bezwaard en door een touw geregeerd werd. Deze wijze van ter dood brengen was zoo zeker, dat het mes twee duimen diep in het hout drong, na het hoofd van den ongelukkige te hebben doen vallen, wiens lichaam door den beul zelfs niet aangeraakt was." De guillotine kwam den 3 Juni 1791 in gebruik, en werd in den beginne Louise, of Louison genaamd, naar den beroemden chirurgijn Louis die er de eerste proef nemingen mede deed en er verscheidene verbeteringen aan had aangebracht. De laatste personen, die opgehangen werden; waren de gebroeders Agasse, die valsche bankbiljetten hadden ver vaardigd, terwijl het eerste slachtoffer der guillotine een luitenant was, die evenzeer valsch papieren geld had ver vaardigd. De Parijzenaars, dus zegt de brochure, aanschouwden met levendige belangstelling den arbeid der vreeselijke machine, die zoo spoedig den dood deed volgen. Men vermaakte er zich mede; de guillotine werd in suikergoed en later voor sieraden nagebootst en er waren vrouwen, die dergelijk voorwerp in plaats van een kruis aan den hals droegen. Hooi-koorts. Dr. Morell Mackenzie heeft onlangs in het Londensche Hospital Medical College eene verhande ling gehouden over hooi-koorts, welke hij beschrijft als eene bijzondere aandoening van het slijmvlies van den neus, de oogen en de luchtwegen, waaruit kathar en ashma ontstaan, meestal veroorzaakt door het stuifmeel van gras en bloemen en dus heerscht zij slechts in grasrijke streken en waar de bloemen in bloei zijn. Wat de behandeling van die ziekte betreft, is dr. Mackenzie van meening, dat men moet beginnen met den patiënt uit zulk eene streek te verwijderen; eene zeereis zou dus wel het best zijn. Patiënten, die geen zeereis kunnen doen, moeten dicht bij de kust wonen, terwijl stadsbewoners moeten vermijden naar buiten te gaan, en wie op het land wonen tijdelijk hun verblijf moeten houden midden in eene groote stad. Eene vischvretende plant. Tot dusver waren bekend insectenetende planten, die dus dieren aten van lagere orde. Maar eene nieuwe ontdekking van Simms, in Oxford, heeft doen zien, dat eenige planten nog verder gaan en zelfs de hoogstaande familie van de gewervelde dieren tot voorwerp van haren eetlust maken. Simms nam nl. waar, dat de blaasval van eene algemeen ver spreide waterplant, de Utricularia Vulgaris, ook in staat is jong uitgebroede visschen te vangen en te dooden. In een vat met frissche jonge visschen werd door eén exem plaar van de Utricularia na ongeveer 6 uren meer dan een dozijn visschen gevangen en gedood. De meesten waren bij den kop gepakt en de koppen waren zoover mogelijk in de blaas ingedrongen. De beide donkerzwarte oogen van de visch zag men zeer duidelijk door den wand van de blaas heen. Een aantal visschen was hij den staart gepakt. Drie of vier staken met kop en staart in twee naast elkaar gelegen blaasvallen. Ongelukkige huwelijken. In een van Lord Byron's brieven leest men. De mensch moet volstrekt trouwen; en toch hen ik overtuigd dat de meeste huwe lijken ongelukkig zijn. Dit is niet oorspronkelijk mijn eigen gevoelen. Ik heb het overgenomen van eene zeer brave, lieve en verstandige vrouw, die met den man harer keuze gehuwd was en geen bijzondere ongelukken onder vonden heeft, zooals verlies van gezondheid, rijkdom, kinderen, enz. Zij heeft het mij openhartig bekend, en nooit heb ik reden gehad om hare oprechtheid in twijfel te trekken. Niettemin ben ik overtuigd, dat een man niet recht gelukkig kan zijn zonder vrouw, 't Is een wonder lijke staat van zaken, waarin wij leven. Eene zoo natuur lijke neiging als die van de vereeniging der seksen moest tot de eenstemmigste uitkomsten leiden: evenwel is het tegenovergestelde het geval. Er is zeker iets ingeworteld verkeerds in de maatschappelijke instellingende tijden zijn uit hun verband gerukt, 't Is ook zonderling dat zoo weinigen, die, naar men meent, volgens de neiging van hun hart trouwen, het uit ware vrije keus doen. Dat de aanstaande eclitgenooten zich anders jegens elkander voor doen dan zij werkelijk zijn, is oorzaak dat er zoovele paren, die volstrekt niet voor elkaar geschikt zijn, in den band des huwelijks vereenigd worden, als ooit het geval zou kunnen wezen, wanneer wettelijke dwang hen samen verbond. BurgerllJRe Stand. Gemeente ZIJPE, van 25 Juli tot 1 Augustus. Ondertrouwd en Overleden: Gecne. Getrouwd: Lambertus Visscher, jonkman, smid, 26 jaren, wonende te Schermerliorn, onlangs te Noordscharwoude, en Trijntje Van Bodegraven, jongedochter, 36 jaren. Geboren: Geertje, dochter van Pieter Breed en Maartje Zeeman. Nelly, dochter van Dirk Koster en Trijntje Raven. Cornelis, zoon van Arie Van der Werff en Meinigje Helmsing. Gemeente WIERENGERWAARD, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Amelia, dochter van C Zvvaag en Klaartje Berk hout. Cornelis, zoon van A Smit en Neeltje Kooij. Jantje, dochter van J. Zijp Hz. en A. Kaan. Overleden: Maria Kooy, dochter van J. Kooij en Stijntje Fraij. Willem Smit, zoon van J. Smit en A. J. Van der Vis. Aris Bakker, zoon van J Bakker Az. en Niesje Dekker. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenJohannes, zoon van Evert Strop en Guurtje Noord- strand. Nantjc, dochter van Jan Burger en Jacoba Maria Glas. Machiel Johannes, zoon van Jan Bruin cn Maartje Kok. Jansje, dochter van Maarten Blankendaal en Cornclia Groot. Maartje, dochter van Arie Smit en Grietje Witlok. Gerrit, zoon van Aldert Moras en Maartje Zut. Cornelia, dochter van Jan Stoop en Neeltje van der Berg. Overleden: Nantje Burger, 4 dagen. Maartje Spaans, 3 jaren. Gemeente BARSINGERIIORN, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Pieter Schoon en Grietje Zegers. Jacob Kossen en Klaasje Zwakraan. GetrouwdGeene. Geboren: Martha, dochter van Pieter Laagland Winder en Antje Vlug. Neeltje, dochter van Lonris Kaper en Aaltje Zwakman. Dirk, zoon van Jan Keijzer en Maartje Wit. Cornelia, dochter van Klaas Kuiper en Antje Zwaag. Arie, zoon van Kornelis Leijen en Kornelia Middelkoop. Jacob, zoon van Pieter Landman en Jantje Bruin. Dieuwertje, dochter van Jan Bras en Grietje Visser. Trijntje, dochter van Jan Vink cn Armina Voorn. Grietje, dochter van Cornelis Horst en Trijntje Boogert. Adriaan, zoon van Cornelis Droog en Maatje Van der Welle. Overleden: Sientje Beenken, 7 weken, kind van Theodorus Johannes Beenken en Dieuwertje de Boer. Siraon Herman, 3 jaren, zoon van Cornelis Herman en Maartje Heiblok. Jacob Zeeman, 4 jaren, zoon van Cornelis Zeeman, wonende te Schagen, en Ariaantje Molenaar (overleden). Antje Zwaag, 39 jaren, echtgenootc van Klaas Kuiper. Guurtje Butter, 15 jaren, dochter van Lourens Butter en Aaltje Groot. Maartje Kistemaker, 80 jaren, weduwe van Jacob Beemsterboer. Klaas Herman, 5 maanden, zoon van Jan Herman en Trijntje Mastemaker. Guurtje Sluis, 7 maanden, dochter van Cornelis Sluis en Maartje Portegijs. Jannetje Middelkoop, 16 weken, dochter van Arie Middelkoop en Maartje Bakker. Dirkje Slikker, 6 weken, dochter van Arie Slikker en Aaltje Mantel. Gemeente OUDE-NIEDORP, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenAafje Maria, dochter van Teeuwi3 Hoogeboom en Maartje Dam. Cornelis, zoon van Jan Leek en Grietje De Jong. Pieter, zoon van Jan Wiering en Neeltje Kraakman. Guurtje en Pietertje, dochters van Pieter Schoen en Maartje Moras. Overleden: Anna Maria Tromp, dochter van Pieter Tromp en Anna Kos, 16 maanden. Cornelia Stoppelstecn, weduwe van Jan Van Amstel, 71 jaren. Pieter Wiering, echtgenoot van Clasina Anna Van Leeuwen, 25 jaren. Gemeente NIEUWE-NIEDORP, van 1 tot 31 Juli. OndertrouwdGeene. GetrouwdJan Groot, gescheiden echtgenoot van Maartje van der Bel, en CathArina van der Sluijs, jongedochter. Geboren: Elizabcth Jacoba Christina, dochter van Cornelis Hart en Wilhelmina Christina Jimmink. Fijtje, dochter van Johannes Nolten en Neeltje Appelman. Overleden: Dieuwertje Goed, dochter van Pieter Goed en Dieuwertje Geers, 6 weken. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: H. M. E. Boekwinkel, geb. Niemann, D. J. Stoop, geb. Quant, D. T. Klaver, geb. Hof, Z. M. Straat, geb. Niouwe- boer, Z. B. Rood, geb. Groot, Z. G. Wit, geb. Bood, D. T. Swager, geb. Govers, D. M. Jongkind, geb. Laan, D. A. Jonker, Z. G. Kamp, geb. Schouten, D. D. Oud, geb. Klaver, Z. OverledenM. Stekelbos, 57 jaren, echtgenoot van IJ Schager. C. Pater, 3 maanden. J. v. d. Heijden, -13 jaren, echtgenoot van A. Schaap. S. Klaver, 2 weken. D. de Jong, 63 jaren, echtgenoot van Jb. v. d. Neer. N. Brink, 1 jaar. 'Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Jan, zoon van D. Waij en S. Denker. Gerrit, zoon van E. Bos en F. M. Mulder. Overleden: Wouter, zoon van Arie Borst en G. Nat, 4 maanden. Jan, zoon van D. Waij en S. Denker, 6 dagen. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 31 Juli. OndertrouwdHendrikus Van der Linden en Antje Timmer. GetrouwdGeene. Geboren: Geertje, dochter van Jacob Berg en Neeltje Jonker. Cornelis, zoon van Pieter Opdam en Maria Waagmeester. Jan, zoon van Elizath Douzenberg. Gerriije, dochter van Pieter Keuris en Neeltje Schenk. Overleden: Frederik Bas, 2 maanden, zoon van Reycr Bas en Antje Gutker. Johanna Van Issem, 3 maanden, dochter van Johannes Van Issem en Elizabeth Busker. Geertje Van Bode graven, 71 jaren, echtgenoote van Gerrit Barcman. TEXEL, 5 Augustus. Werkpaarden f 125 a 175, oude f 45 a 75, Rijpaarden f 220 a 375, Veulens f 80 a 90, vette Koeien f 225 a 310, Kalfkoeien 1 190 a 225, Melkkoeienf 160 a 180, Ossen f 125 a 170, Stieren f 155, Geldevaarzeh f 95 a 150, Graskalveren f 22\ a 50, nuchtere Kalveren f 12 a 17, Rammen f 22 a 28, Fokschapen f 21 a 24, Weideschapen f 20 a 23, Geldeschapen f 24 a 30, dito Lammeren f 13.50 a 15.Biggen f 10 a 11, alles per stuk; vette Varkens 22 a 23 c. per half kilogram. KAMPEN, 4 Augustus. Buiten-Hooi f 16.a 18.en Binnen-Hooi f 14 a 16.per 500 kilogram. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4