ZATERDAG mi van 'T CENTRUM. SLIJTERIJ. KOFFIEHUIS met BILJARD. TUIN met KEGELBAAN en ZOMERTENT. VOLKSBIERHALLE. Kiesvereeniging Helder. Koppen's Verkoophuis. RIJKSTELEGRAAF. ADVERTENTIE N. TDIN- EN BLOEMTAFELS, rieten-, ijzeren- en houten VOGELKOOIEN. PORSCHMACHUMES. KENNISGEVING. Ondergeteekende beveelt bovenstaande Inrichtingen in de gunst van Helder's ingezetenen, Heeren reizigers en vreemdelingen ten zeerste aan. Door eene nette bediening en het leveren van uitmuntende dranken zal hij trachten zich een druk debiet te verwerven. De lokaliteiten van 'T CENTRUM zijn geheel nieuw gerestaureerd en bieden den bezoekers een aangenaam verblijf aan, terwijl in de Volksbierhalle voor zeer matigen prijs een goed glas Bier zal worden verstrekt. CASX* G. W77ST. Benoemingen, enz. By koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 September a. s., de gemeenten Nibbixwoud en Wognum afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Spanbroek c. a. en toegevoegd aan dat derzelfde middelen te Blokker c. a. Dientengevolge wordt de vermoedelijke belooning van het vacante kantoor Spanbroek c. a. geraamd op f 2518 's jaars, terwijl de kosten van beheer (waaronder de bezoldiging van de sub-ontvangers te Hoogwoud en Sijbekarspel) op f 540 zijn te stellen. Krachtens koninklijk besluit van 20 Mei 1869 is genoemd kantoor dus gerangschikt in de zevende klasse. Tot inspect. der reg. en dom. 3de kl., in de divisie van inspectie Heeren veen, is benoemd de heer A. Westra, thans ontvanger der reg. en dom. te Medemblik. Met 1 September a. s. worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, de adelborsten lste kl., J, P. Guepin, M. W. Houck, W. J. G. Umbgrovc, J. H. Hummel, J. F. Hosang, II. J. Knottnerus, S. P. L'Honoré Naber, H. J. Pak, E. W. Pfeiffer, J. S. F. Gallay, F. J. Goed koop, A. H. C. Heydeman, J. J. C. C. Bennik, A. Van den Driessen Mareeuw, H. M. Van Haften, N. C. Beynen en F. H. Sobels; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, de adelborsten 1 lste kl. J. F. Graadt van Roggen, jhr. A. J. M. A. Van der Does de Bye, W. Cornelis, J. M. Groen, R. J. Castendijk, A. J. Van Stockera, L. E. A. T. Ter Haar, W. A. J. Van Dig gelen, J. A. Van der Star, J. II. Van Leent, C. D. W. Bois- sevain, M. F. Braakman, C. Kastelijn, C. H. De Lussanet de la Sablonière en P. Swaters van Schaumburg. De luit. ter zee 2de kl. H. W. Tydeman, dienende aanboord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 1 September a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge. De luit. ter zee 2de kl. T. E. Van Stavoren wordt, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 September a. s. voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, ad f 525 's jaars. De adelborst lste kl. N. M. Japikse, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld. Geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Soramelsdyk de machinist 2de kl. F. II. J. Marlijn, de mnchinist 3de kl; G. Van Wouw en de machinist-leerlingen lste kl. A. J. Crucq en P. J. Ohmstede. De machinist 3de kl. D. Oranje heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor machinist 2de kl. De machinist 2de kl. J. Hillen, die een benoeming ontving als hoofd-machinist van den Constructiewinkel der Artillerie te Delft, wordt met 27 dezer eervol ontslagen uit den zeedienst. De machinist lste kl. v. c. J. A. Goetz, uit Oost-Indië terug gekeerd, is voorloopig geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. De nieuwbenoemde 2de luits. bij het korps mariniers J. Copiu Peereboom, C. P. Van Borselen en G. Faassen zijn geplaatst bij het lste bat. te Amsterdam, en de 2de luits. A. A. Brutel de la Rivièrc en A. H. Bakker bij het 3de bataillon. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. i Stand. Afw. zzw. 4 k. zzw. 1.4 ii zwtz. 1.5 ii *61.38 t 0.68 759.94| -0.86 760.10| -0.70 22.3 19.3 20.1 t 3.4 t 2.2 t 1-2 Toe stand "8 8 van de zee. 0.74 wein.gv. 0.87 Slechtw. 0.82 ii Weersgesteldheid: 13 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, helder, mooiweer. 14 Aug. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 14 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 5 Paarden 60 a 125 180 Lammeren f 13 a 17 Ossen - a 5 Bokken&Geiten- 1 a 4 5 Stieren - 80 a 120 30 magere Varkens f 8 a 14 40 Geldekoeien -140 a 290 35 Biggen - 4 a 7 10 Kalf koeien -210 a 250 30 Kippen c. 40 a 125 5 Vaarzen -100 a 120 Eenden - a 1 Hokkelingcn - a Boter per kop - 95 a 105 7 nucht. Kalveren -12 a 22 Kaas per kilogram - 30 a 40 Rammen - a Kip-Eijeren per 100 -325 a 375 500 Schapen -16 a 33 Eend-Eijeren - a MarKtberloKten. TEXEL, 12 Augustus. In den commissiehandel werd het vee heden verhandeld als volgt: Rammen f 18 a 30, Geldeschapen f 18 a 26, Fokschapen f 20 26, Lammeren f 12 a 17, vette Koeien f 210 a 310, Melkkoeien f 185, Ossen f 140 a 200, Stieren f 155 a 180, Geldevaarzen f 90 a 130, nuchtere Kalveren f 6 a 10, Rijpaarden f 250 a 350, Werkpaarden f 150 a 200, oude Paarden f 35 a 50, Biggen f9 a 10, alles stuk. Vette Varkens 44 a 48 c. per kilogram. ENKHUIZEN, 13 Augustus. Karweizaad f 14.75, Mosterd zaad (nieuw) f 17.75, Maanzaad f 12.25, Grauwe Erwten f 15, Vale dito f 9.a 11.50, Gerst f 5, Haver f 3.75, alles per hectoliter. 30 stapels Graskaas, f 35 per 50 kilogram. MAASTRICHT, 13 Aug. Hooi f 14 a 15.per 500 kilogr. Telegram. Men seint ons uit Den Haag: Volgens hier uit Het Loo ontvangen berichten, blijft 's Konings gezondheid onbevredigend. Met het oog daarop wordt het voorstel tot herziening van artikel 198 der Grondwet spoedig verwacht. Vervolg Nieuwstijdingen. Jl. Dinsdag avond werd in 't lokaal Tivoli alhier eene vergadering gehouden door belangstellenden in 't stichten van eene kiesvereeniging. Deze vergadering was 't gevolg van eene uitnoodiging, door de heeren C. D. Zur Mühlen, S. C. Visser, mr. J. W. Lasonder en T. Mooy aan hunne plaatsgenooten gericht, bij advertentie in de plaatselijke nieuwsbladen. De vrij tal rijke opkomst van belangstellenden was een aangenaam blijk der instemming met het streven van 't voorloopig Comité. Namens dat Comité opende de heer Zurmühlen de bijeenkomst met een welkomstgroet. Spreker wees daarna op de behoefte die hier bestaat aan eene kiesvereeniging en drukte den wensch uit, dat, komt deze vereeniging thans tot stand, weldra zeer velen tot haar mogen toetreden, die aanvankelijk nog van verre blijven staan. Door de goede zorg van 't Comité bevonden zich bij de opening der vergadering afdrukken van 't Reglement in ieders handen. Dit vergemakkelijkte de behandeling van het ontwerp in groote mate. 't Eerst kwam aan de orde de bepaling van 't opschrift, van den naam, aan de Vereeniging te geven. Door 't Comité was voorgesteld te lezen: „Reglement voor de vrijzinnige Kiesver eeniging Helder. Na eenige discussie werd besloten, uit dat opschrift het woord „vrijzinnige" weg te laten, hetgeen des te gemakkelijker veler bijval won, omdat art. 1 het doel der Ver eeniging duidelijk genoeg omschrijft. Nadat de artikelen 1 en 2, die 't doel en de richting der Ver eeniging kenschetsen, voorloopig waren aangenomen, werd door ruim 40 der aanwezigen verklaard, dat zy zich voorloopig als leden aaneensloten. Nu volgde de behandeling der overige artikelen van 't Concept-reglement, dat met enkele wijzigingen werd aangenomen. Door 't vergevorderd uur was 't Comité genoodzaakt de ver gadering te doen eindigen. Wellicht als 't winter ware geweest, dat men nog een uur langer in de zaal had vertoefd, om het constitueeren der Vereeniging te beëindigen. Nu werd bepaald, dat eerstdaags een tweede bijeeenkomst zal plaats hebben, waarin het alsnu vastgestelde Reglement met de daarin gemaakte wijzi gingen zal worden voorgelezen en tot onderteekening er van zal worden uitgenoodigd. In die vergadering zullen vervolgens een President en vier bestuursleden worden gekozen, waarna het voorloopig Comité zijn taak zal nederlcggen. Volgens achterstaande advertentie kuririen belangstellenden zich vóór de aanstaande vergadering bij de Vereeniging aansluiten, 't Is te verwachten, dat de bijeenkomst óp a. s. Maandag door een talrijk publiek zal worden bijgewoond. De openstelling van het hulp-telegraafkantoor in het westelijk deel dezer gemeente zal op 20 dezer plaats hebben. 't Café „'t Centrum" zal, blijkens achterstaande annonce, op a. s. Zaterdag worden heropend, 't Gebouw is uit- en in wendig gerestaureerd. De wandbekleeding, met een rij van tegeltjes, maakt een goeden indruk. Bovendien is de tuin opnieuw aange legd, prijkende met fraaie bloemperken en een flinke zomertent. De kegelbaan is verbeterd en de toegang van uit de Vlamingstraat is gemakkelijk gemaakt. Naast het gebouw, tor plaatse waar vroeger een bergplaats was, is thans een Bierhal gesticht, waar de bezoekers voor lagen prijs een goed glas bier kunnen gebruiken. De heer Wüst heeft het plan opgevat om goed bier te leveren, dat vrij is van schadelijke bestanddeelen. 't Centrum ligt op een goede plek, waar verschillende wegen zich kruisen. Voorzeker zal menigeen, bij 't bestaan eener goede inrichting en bij 't verkrijgen van goede comsumptie, gaarne een bezoek brengen aan tuin en lokaal, die beide zich tot kennismaking aanbevelen. Gisteren heeft nabij de Nieuwebrug een treurig ongeluk plaats gehad. Het zoontje van de weduwe De Ruiter werd door een met ijs beladen wagen overreden, zoodat zijne beide beenen deerlijk werden gewond. Door den heer v. ©oevorden, officier van gezondheid bij de Marine, werd hij aanvankelijk verpleegd 1 en de heer Cardinaal was zoo edelmoedig zijn huis voor den armen gewonden' knaap open te stellen. Des namiddags werd het knaapje per brancard naar 't Gemeente-ziekènhuig overgebracht. Naar men verneemt, zal de monitor Krokodil, liggende bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis, eerstdaags worden over gevoerd naar de Directie der Marine alhier, om aldaar gewijzigd te worden tot het voeren van een kanon van 28 cM. achterlaad. Genoemde bodem is nu gewapend met 2 getrokken kanonnen van 23 cM. Benoemd tot onderwijzeres te Kolhorn mej. S. R. Ter Haar, te Haarlem. Beroepen te Grootebroek ds. W. Van Dam, predikant te Medemblik. Een zeer uitvoerig tevens belangrijk verslag der Maat schappij tot Nut van 't Algeracen over 1883/84 werd jl. Dinsdag op het eeuwfeest uitgebracht. Het aantal departementen is iets verminderd en bedraagt thans 341. Het ledental verminderde mede eenigszins. De financiöele toestand is er niet op achter uitgegaan. i Het hoofdbestuur heeft moeten afzien van het slaan van medailles ter herinnering aan het eeuwfeest, wijl de ontvangen bestellingen te gering in aantal waren, i Het jaarverslag werd gearresteerd. De rekening, sluitende met een kassaldo ad f 1226.64, werd goedgekeurd. Op voorstel van Middelburg wordt het vraagstuk, omtrent het voortbestaan van den volks-almanak, tot de volgende algemeene vergadering aangehouden. Dit jaar blyft hij inmiddels nog bestaan. VERGADERING op MAANDAG 18 AUGUSTUS 1884, 's avonds 8 uren, in TIVOLI. Allen, die gezind zijn alsnog tot het lidmaatschap toe te treden, kunnen zich vóór de vergadering aanmelden bij den Secretaris van het voorloopig Comité Mr. J. W. LASONDER, Dijkstra.it 384b. Met ingang van 20 Augustus wordt een hulpkantoor van de Rijkstelegraaf geopend op de Kicrkgracht te Helder, in het Gebouw voor Gemeentewerken, zoowel voor algemeen verkeer als voor plaatselijk verkeer tusschen Helder en Nieuwediep. De diensttijd wordt geregeld op werkdagen van 9 ure vóór- tot 3 ure nam. en van 6 ure nam. tot 8 ure nam. Op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 ure vóór- en van 1 tot 3 ure nam. De Directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Nieuwediep, WESTERMAN HOLSTIJN. Ondertrouwd J. P. NOORDIJK C. DROS. De Cocksdorp, 14 Augustus 1884. Hartelijk dank voor de blijken van belangstelling, betoond bij de geboorte van onzen zoon. B. H. POLAK. E. P. POLAK. Ontvangen: Triumf- en rieten Stoelen van af f 2.25, REISKOFFERS EN DAMESTASSCHEN. POPPEN-en KINDERWAGENS. VASTE LAGE PRIJZEN, Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel. Op Zondag 17 Augustus zal, na afloop van de om 10 uur te beginnen godsdienstoefening aan Den Burg toroeder-vertoeving worden gehouden, ten einde over te gaan tot het doen van een beroep. Namens den Kerkeraad, P. S. BAKELS, Scriba. De uitmuntend werkende Lanz- en Ph. Mayfarth's Dorsclimaclailies voor hand-en paardenkracht zijn tegen fabrieksprijzen te bekomen bij Waal op Texel. L. J. VAN DEN BERGE. Alsmede in huur te verkrijgen: Zeer licht werkende Handdorschmachines. Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel maken bekend, dat tengevolge van herstellingen aan de duiker bij het Weezenspijk, de passage met rijtuigen aldaar gedurende eenige dagen stoornis kan veroorzaken, zullende daarin zooveel mogelijk worden voorzien door een noodbrug. Texel, 14 Augustus 1884. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. J. ROEPER, Dijkgraaf. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. Afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Belanghebbenden, welke wenschen mede te werken tot het bijeenbrengen der collectieve inzending van akkerbouwgewassen, welke door de Afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor de Internationale Landbouw-Tentoonstelling wordt gereed gemaakt, worden opmerkzaam gemaakt, dat alle schoven, granen, zaden, enz. Zaterdag 16 Augustus e. k., 's morgens vóór elf uur, aan het gebouw der voormalige Kaasfabriek aldaar, moeten bezorgd zijn. Van de granen, zaden en peulvruchten worden ingewacht: een schoof (zooveel mogelijk met de wortels), alsmede 20 liter graan, en van de knolgewassen eti dergelijke eveneens 20 liter. De Secretaris der afdeeling voornoemd J. J. ENSCHEDÉ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3