STARKS W. J. BLITZ. Tandarts, DORSCH-MACHINES Boter, Suiker, Koffie en Thee en aanverwante artikelen. De rangschikking van crediteuren, opge maakt door den Heer Rechter-Commissaris in het faillissement van F. G. E. TIRGRATH, vroeger Vleeschhouwer te Nieuwediep, is door den onder- geteekende nedergelegd ter griffie van de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar, om aldaar gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder te verblijven. N. H. DE LANGE, Curator. voor HAND- en PAARDENKRACHT, uit de beroemde fabriek van Ph. MAYFARTH C0., te Frankfort a/Afain, zijn voor concurreerende prijzen te bekomen bij R. VAM REE C0., te Alkmaar. Levering onder garantie. IDE THEEBOOM. Beste kwaliteit. Billijkste noteering. Voor winkeliers speciale prijzen. Spoorstraat. J. KORVER. Zuidstraat. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 133. AFLEVERING VAN ALLE SOORTEN BOEK EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG, NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. ICHT uitKoster's kleinen winkel te Sckagen. Ontvangen Beste kwaliteit BASCULES met beugels om vast te zetten, onmisbaar voor ieder landbouwer, 100 kilo f 13.20, 150 kilo 13.80, 200 kilo 15.40, 250 kilo 17.25. Voorts: DORSCHGEREEDSCHAPPEN, MACHINE OLIE, STOFBRILLEN (onmisbaar bij het dorschen), ZICHTEN, SNIKKEN,GRAANSCHOPPEN en HARKEN, GAFFELS, MEST-, GRAAN- en HOOIVORKEN, KEUKENGEREEDSCHAPPEN, KINDERWAGENS, HOUT-, TOUW-, MAND- en BORSTELWERK, KLEURSEL (Kerbet) en STREMSEL. THERMOMETERS en MAATGLAZEM. BUSl£r lilt (Crêpée N\ 1en Hagel. Koster's Kleine Winkel te Schagen. Ten kantore van M. L. v. GELDER, 9Hoofdgracht, is alweder gevallen de kapitale prijs van 00,000 op N°. 11518 in de thans trekkende 2de klasse der 316de Staats-Loterij, zijnde een geheel lot, gesplitst in gedeelten. TanUpoetier Tandpasta Mondwater erkriigbaar bij P. v. WIJNGAARDEN en \V. VERHOEVE BRUINVIS. Jacob van Kampenstraat 124, Amsterdam. is den eersten en derden Donderdag van iedere maand, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hotel Bellevue te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdngs in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot s voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. De heer P. G. van Schermbeek schrijft aan de Ned. Speet. „Brieven uit Japan." Aan een brief uit Yokohama, in 't jongste nommer voorkomende, ontleenen wij het volgende: „Vol verbazing sloeg ik daareven een schouwspel gade, dat ik zal trachten u te beschrijven. „De Japansche zuigelingen genieten de buitenlucht (en tevens den felsten zonneschijn op hun kaal geschoren knikkertjes), vastgebonden op den rug hunner moeder of hunner broertjes en zusjes. Men ziet kinderen die zeiven nauwelijks loopen kunnen, op die wijze de vrucht van het laatste bezoek van den ooievaar aan de ouderlijke woning, ronddragen niet alleen, maar zelfs met die bepakking krijgertje en andere spellen spelen. Begint de zuigeling te schreeuwen, dan wordt hij door een soort van dans, in een voortdurende beweging gehouden en aldus tot zwijgen gebracht. Heden middag waren eenige knapen van hoogstens zeven of acht jaren, elk met een broertje of zusje bepakt, voor het raam mijner kamer aan het spelen, toen een hoop grint hen op de gedachte scheen te brengen wie hunner een steen het verst in het water zou kunnen werpen. „Een felle, langdurige wedstrijd ontbrandde; elke kampioen die aan de beurt was, nam een flinken aanloop en slingerde zijn steen met alle kracht weg, terwijl liet achterover hangende hoofdje van 't kleine broertje of zusje bij den worp zulk een schok kreeg, dat ik telkens vreesde, het van den romp te zien losscheuren. Dit aangename spelletje duurde ruim een half uur. Ik ben overtuigd dat M. en T. naar buiten gevlogen en tusschen beiden gekomen zouden zijn; zelfs ik, kinderloos ongevoelig schepsel, werd er akelig van, en bracht onwillekeurig mijn hand aan mijn nekwervels. „Hoe die kaal geschoren weeke kinderhoofdjes uren lang den feilen zonneschijn verdragen, tegen welken wij ons hier door een helmhoed en een parasol moeten beschuttenj is mij een raadselIk vernam bovendien dat, indien de j jeugd het te bont maakt, kastijdingen altijd boven op het j hoofd worden toegediend; een wellicht physiologisch juiste j methode, omdat de wortel van het kwaad vermoedelijk onder de hersenpan zetelt, doch tegenover een kinderhoofd wel eenigszins „griezelig." „Neen dan honderdmaal liever dat minder teêre lichaams deel gekastijd, hetwelk zekere candidaat voor de Balije van Utrecht, die slechts een-en-dertig kwartieren kon over leggen, als twee-en-dertigste wilde doen gelden, waarin hij „van achteren gezien" gelijk had." Vrouwen-Tentoonstelling. In een te Rochester in den staat New-York verschijnend blad leest men het volgende: Amerika is het land der exentriciteiten en de vinding rijke geest der Yankees is even vaardig in het bedenken van nieuwe dwaasheden als in het uitdenken van nieuwe zaken op het gebied der werktuigkunde. Het nieuwste wat op het terrein der dwaasheden in den laatsten tijd tot stand kwam was de expositie van schoone meisjes. Bij dergelijke gelegenheid laten eenige vrouwen, die niet bepaald bedeesd zijn uitgevallen, tegen een klein entree geld baar bekoorlijk uiterlijk op dezelfde wijze bewonderen als bij Landbouw-Tentoonstellingen runderen, schapen, ganzen en andere dieren ter bezichtiging zijn uitgestald.] In Rochester had zoo iets nog niet plaats gevonden en daarom werd, om in de gebleken behoefte te voorzien, in „Washington Hall" eene Tentoonstelling van schoonen georganiseerd. Twaalf vertegenwoordigsters van de zwakke kunne lieten zich voor een toegangsprijs van tien dollar-centen bewonderen en ongeveer vijfhonderd Adams zonen, meest allen tot de menschenklasse der lions behoorende, maakten van deze gelegenheid gebruik om te doen zien hoe ver zij het in de kunst gebracht hadden om vrouwelijk schoon op de onbeschaamdste wijze aan te gapen. De tentoongestelde schoonen bevonden zich op eene verhevenheid ongeveer vier voet van den grond, ten einde gemakkelijk gemonsterd en bewonderd te kunnen worden. Wie echter meende op die verhevenheid keur van vrouwe lijke schoonheid te zullen aanschouwen, kwam bedrogen uit; de estrade bleek sterk genoeg om al dat schoon te kunnen dragen, zonder het gevaar te loopen van onder het gewicht daarvan te bezwijken. De bewonderaars liepen gelijk de ganzen achter elk ander door de zaal, en ieder hunner was van een stem biljet voorzien, dat hij in de bus stak die voor de schoone stond welke hij het meest bewonderde. De muziek speelde, op ironieke manier, de melodieën: Oh 1 am such a shy young girl en IJold the Fort. De dames waren, gelijk zulks op Landbouw-Tentoon stellingen evenzeer het geval is, genummerdeenige harer die zin voor huiselijkheid hadden, hielden zich tijdens de expositie met handwerkjes bezig en zij die er speculatie geest op na hielden, verkochten haar photografisch portret. Naar aanleiding van het artikel in „Eigen Haard" betreffende de geschiedenis van den Hollandschen IJzeren Spoorweg, vol humor en feiten, schrijft Damaso. a. in het Vaderland: Herinneren mijn tijdgenooten zich nog wel hoeveel moeite het kostte om een nietig lokaalspoortje te leggen van Amsterdam naar Den Haag? hoe dat zeven jaren duurde zeven jaren van de uiterste inspanning? Het klinkt bijna ongelooflijk. De zes k zevenduizend gulden, die vereischt werden voor het doen van voorloopige opmetingen, waren haast niet te vinden. Men moest ze bijeenverzamelen, zooals men thans voor een philanthrppisch doel of voor de Transvaal een kapitaaltje sprokkelt. Wie in die voorloopige kosten een aandeeltje nam, was een welwillend man, maar ook een waaghals. Hoe durfde hij dit ondernemen, den strijd aan te binden met diligence en trekschuit, ja, met de „kaarsehi" tusschen Amsterdam en Haarlem? Toch kwam het maatschappelijk kapitaal van f 1,300,000 bij elkaar. De houder eener actie van f 100 mocht tien jaar lang vrij reizen! Maar nu had men buiten Haarlem gerekend. Volgens het spoorplan kwam de trein aldaar de stad niet in door een der poorten, en verliet haar op even ongemanierde wijs. Dat ging niet aan. En de accijnzen, en de poortgelden dan? Na lange onderhandelingen vond men er wat op. Voor rekening der Maatschappij werden bij de beide bruggen huisjes gebouwd, waarin ambtenaren, door de stad aange steld, zouden waken voor haar rechtenen aan het station zou evenzoo aan stedelijke ambtenaren de gelegenheid worden gegeven de rechten te heffen van de per trein aangevoerde accijnsplichtige goederen. De Maatschappij moest die ambtenaren betalen en zich verbinden een stuiver te heffen van eiken reiziger, die na bet bepaalde uur door haar de stad werd binnengesmokkeld. Diegenen welke de stad een paar honderd meter verder weder per spoor ver lieten, betaalden het dubbele! Waarom niet liever dadelijk gevangenisstraf? Volgens de concessie-voorwaarden moest de Maatschappij, als de trekschuiten mochten komen te vervallen, de be- hoeftigen die naar hun domicilie van onderstand opge zonden werden, kosteloos vervoeren. Toen dan ook werke lijk in 1878 de trekschnitveeren werden opgeheven, werd die voorwaarde toegepast. Taaie schuiten Den 6 December 1843 's Konings verjaardag had de feestelijke opening tot 's Gravenhage plaats. Even voorbij Delft deed zich de grootste moeielijkheid voor. De burgemeester van Zandvoort, de heer Crommelin, vertoornd over het weigeren van een halt bij zijn buiten verblijf, had voor eenige rijksdaalders een laantje gekocht, 't welk de spoorweg loodrecht moest snijden en dat hij weigerde af te staan. De onteigeningswet bestond nog niet. Raad was duur. Maar Conrad was knap. Hij maakte om de laan een krom lijntje, samengesteld uit vijf ineenloopende bochten. Aan beide einden van het lijntje werden borden geplaatst met het opschrift „Waarschuwing voor den machinist. Gang minderen bij de Cromme lijn." Dat is de eerste en laatste woordspeling van de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij geweest. Zij kreeg de lachers op haar kant en Crommelin desarmeerde, want hij was van afkomst een Franschman. Reeds in 1847 bereikte men Rotterdam. En al die feiten, welke ik hier ter neder schrijf, hebben plaats gegrepen, niet twee-of driehonderd jaar, maar slechts een goede veertig jaar geleden! Veertig jaar geleden ver trok de laatste trein ten vier uren uit Amsterdam en gingen de locomotieven met de kippetjes naar bed. Vanwege het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen is door eene commissie ad hoe rapport uitgebracht over de vraag, waarom door de landbouwers uit de noordelijke provinciën des lands zoo betrekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt van de Rijkslandbouwschool te Wageningen, en wat er zou kunnen gedaan worden om de oorzaken van dat verschijnsel weg te nemen? Het rapport is opgemaakt uit de verslagen van de afdeelingen des Genootschaps over de bedoelde vraag. De Commissie komt tot het besluit, „dat de beste opleiding van den landbouwer die is, waarbij de toekomstige landbouwer eerst bezoekt eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus, of de eerste drie klassen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, dan twee of drie jaren werkzaam is in de boerderij, en vervolgens het onderwijs gaat volgen aan eene buitenlandsche landbouwschool of het onderwijs in de landbouwkunde, gegeven in afdeeling B van de Rijks landbouwschool, met inachtneming van eenige verbeteringen, in het rapport opgenoemd." De Commissie onthoudt zich van het doen van een voorstel ten opzichte van het vraag punt zelf, en is wijders van oordeel, dat kennisneming van den inhoud van het rapport door de betrokken autoriteiten zal strekken om het onderwijs zóó te maken, dat ook de landbouwers uit de noordelijke provinciën hunne zonen naar de Rijksschool zullen zenden. Nu het gewicht der torpedobooten algemeen erkend is, en zij in een toekomstigen zeeoorlog vermoedelijk een hoofdrol zullen spelen, is het niet te verwonderen dat men naar middelen zoekt om deze kleine, maar geduchte vijanden onschadelijk te maken. De Italiaansche scheepsbouwkun- dige Cuniberti heeft voorgesteld torpedojagers te doen bouwen; vaartuigen die uitsluitend bestemd zijn om op torpedobooten jacht te maken. Tot dit doel wil Cuniberti zijn slechts 47 M. lang schip, dat een deplacement van 600 ton heeft, voorzien van machines, die een stoom ver- mogen 8400 paardenkrachten kunnen ontwikkelen. De twee schroeven zullen 310 ontwen telingen in de minuut maken, en het schijnt niet onmogelijk onder deze omstan digheden een vaart van omstreeks 34 mijl in het uur te krijgen. De stalen romp eindigt van voren in een kleinen, doch sterken ram, die in staat stelt om een torpedoboot in den grond te kunnen boren. Het dek is met staalplaten van 5 cM. belegt, waardoor machines en munitie beveiligd worden tegen invallende granaten. De bewaping bestaat uit een revolver-kanon van 37 niM., en uit een pivot- kanon van 24 ton. Verder heeft het schip nog 22 naar alle kanten draaibare vierloops Nordenfelds-revol ver-kanon nen. Tot dekking der bemanning is het geschut van stalen schermen voorzien. Ook heeft het schip twee toestellen tot lanceeren van torpedo's. Boven aan den mast bevindt zich een krachtige electrische lamp. Het schip heeft voldoende steenkolen voorraad om, Ynet volle kracht stoomende, 900 zeemijlen te kunnen afleggen. Vele vruchtboomen lijden aan kleine vruchten, ofschoon de boom flink en gezond is. De oorzaak daarvan is dikwijls, dat men niet op de hoogte is wanneer de vruchtboomen moeten gemest worden. De bemesting kan liet geheele jaar door geschieden, doch niet wanneer de grond bevroren is. Men dient echter te letten op de verschillende doel einden bij dat mesten en dat maakt een groot verschil wanneer dat geschiedt. Om de groeikracht te bevorderen, mest men 's winters en des voorjaars met gier en compost om daarentegen den bloei te bevorderen, in de tweede helft van den zomer met dezelfde mestsoorteindelijk om den smaak te verbeteren en de vrucht ten vollen wasdom te brengen, in den voorzomer inet vloeibaren mest en gier. Daarbij is, opdat de mest de veruitloopende wortelen bereiko, aan te raden, gaten van 50 k 60 duim diep in den grond om den boom heen te graven. Het reeds lang bestaande plan tot vestiging van een Neder- landsch Landbouw-Comité is thans verwezenlijkt en het regle ment vastgesteld. Een oproeping van den heer D. Fontein de Jong, president der Friesche Maatschappij van Landbouw, aan de verschillende presidenten of' vertegenwoordigers der provinciale Landbouw-Maatschappijen gericht, om te Amersfoort een bijeen komst te houden, heeft tengevolge gehad, dat aan een daar ge houden bijeenkomst werd deelgenomen door één of meer bestuurs leden van de Hollandschc* Maatschappij van Landbouw, van het Genootschap van Nijverheid te Groningen, de Geldersch-Over- ijsselsche Maatschappij van Landbouw, het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde te Utrecht en de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Het reglement bevat o. a. de volgende bepalingen Het Nederlandsche Landbouw-Comité wordt samengesteld door de verschillende Maatschappijen, door welke de belangen van land- en tuinbouw in den uitgebreidste» zin worden bevorderd en die minstens 700 leden tellen. Het Comité bestaat uit de voorzitters of afgevaardigden der verschillende toegetreden Maatschappijen. Een Maatschappij van minder dan 2000 leden zal een lid kunnen afvaardigen, van 2000 tot beneden 4000, 2 leden, van 4000 tot beneden 8000, 3 leden. Voor alle Maatschappijen die 8000 of meerdere leden tellen, zullen 4 afgevaardigden als maximum zitting kunnen nemen en zal naar deze verhouding het stemrecht worden berekend. Het doel van het Comité is om gemeenschappelijk de zaken te bespreken, welke van algemeen belang zijn voor den Neder- landschcn land- en tuinbouw; en om de verwezenlijking daarvan te bevorden. Voor zoover de leden zich daartoe gebonden achten, kunnen zij zich van verdere medewerking onthouden tot dat zij hebben ingewonnen het gevoelen van hoofdbestuur, waarvoor zy zitting hebben genomen. Het Comité vergadert minstens eenmaal in het jaar op den eersten Dinsdag in Juni, des middag te 12 uur, in een der hoofdsteden der provinciën, naar een daarvan op te maken rooster. Wanneer de voorzitter van het Comité het noodig acht of de afgevaardigden van drie maatschappijen hun verlangen daartoe aan hem te kennen geven, wordt een buitengewone vergadering door hem uitgeschreven. Om de twee jaren, voor het sluiten der gewone vergadering, wordt een der leden tot voorzitter en een tot secretaris van het Comité aangewezen, die niet dadelijk weder herkiesbaar zijn. De vergoeding voor reis- en verblijfkosten wordt voor ieder lid, door het hoofdbestuur, waardoor hij is afgevaardigd, geregeld. De kosten van drukwerk, advertentiën en andere noodzakelijke uitgaven, worden door de betrekkelijke maatschappijen vergoed, voor zoover door deze tot de uitvoering is medegewerkt. Voor elk duizendtal leden of gedeelte daarvan wordt één aan deel in die kosten berekend. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4