geven, hoedanig toen de geest van den tijd was. Dwang baat dus niet. toen niet en im niet. Van „Volksveredelaars* heeft liet volk evenzeer een afkeer. Alleen onderwijs en ontwikkeling kunnen het aanbrengen; het volk zijn ver maken te ontnemen of ze ongenietbaar te maken, baat niet, want het volk moet evengoed zich vermaken als de hoogere standen. Niet volgens den dwang van den tvran of op het commando van den veredelaar, maar zooals het zelf verkiest. Ontwikkel en beschaaf nu die keuze, en zij zal beter en edeler worden. Dat is het eerste en het eenige middel. De kiem van het rein menschelijke moet gekweekt en ontwikkeld, niet bedwongen of vertroeteld worden. Die kiem sterft nooit en blijft altijd voor ontwikkeling vatbaar. Als dat geen eeuwige waarheid was, dan ja dan zou er reden zijn om te twijfelen en te wanhopen; nu niet. Amstelaar. Binnenland. De Landb. Crt. wijst op do beteekenis der eerste Inter nationale Landbouw-Tentoonstelling, die in Nederland wordt gehouden, en spoort alle landbouwers aan, om er een kijkje te gaan nemen. Landbouwers zegt het blad gij allen, wie deze Tentoonstelling in de eerste en voornaamste plaats geldt, laat deze schoone gelegenheid niet voorbijgaan. Niemand uwer blijve te huis, tenzij hij daarvoor afdoende redenen hebbe, maar niet uit onverschilligheid of de meening, dat er hier slechts van een pretje sprake zou zijn. Op dus, landbouwers! naar de Amstelstad en daar met goed geopende oogen alles zoo grondig mogelijk bezien. Bij duizenden moet gij er verschijnen, dagelijks, tot het einde; brengt er uwe zonen en uwe dochters, uwe dienst baren ook, indien uwe middelen u dat slechts eenigermate toelaten. Waakt er voor, dat gij u niets zult behoeven te verwijten, indien er later telkens en telkens aan deze onze eerste Internationale Landbouw-Tentoonstelling zal herinnerd worden. Begeeft u voor een of meer dagen naar Amsterdam, en helpt daar door uwe tegenwoordigheid den luister ver- hoogen yan deze geheel ten uiocn voordeele aangevangen en tot heden zoo goed geslaagde onderneming. Maar het ruime, uitstekend ingerichte terrein moet gestoffeerd worden met scharen belanghebbenden en belangstellendenen dat zijt gij, landbouwers, grondeigenaren zoowel als grondge bruikers, in Nederland, in de eerste en voornaamste plaats! De inzending van de afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw verdient bijzon dere vermelding om de mooie aardappelen, welke zij ten toonstelt, zegt de Amsterdammer. Wederom is er vee aangekomen en wel een 12tal koeien en een stier van echt Normandisch ras. Behalve dat ze zich moeten kenmerken door een ruime melkopbrengst en de eigenschap van uitnemend slachtvee te zijn, trekken ze de aandacht door de eigenaardige kleur. Deze, in Frankrijk bringé genoemd, variëert van wit met kleine bruine vlammen bij de eene tot eene egale mahoniehoutkleur bij de andere. De dieren zijn fraai gevormdonderweg werden kalveren door haar ter wereld gebracht. Nog meer dergelijke heuche- lijke gebeurtenissen bij andere dieren der bezending zijn te gemoet te zien. De boerderij, naar het model van eene boerderij des heeren v. d. Oudermeulen, en op kosten der firma Van Steeden uit Rotterdam gebouwd, bestaat eigenlijk uit twee langwerpige gebouwen, die door een overdekte gang met elkaar verbinding hebben. De lengte van het geheel is ruim 30, de breedte circa 22 meter. De eene helft bevat de woning, bestaande uit een kelderkamer, een zij- en een woonkamer en een kleiner vertrek; uit een werkhuis, waar de fornuizen en kook- ketels zijn geplaatst en waar een gemetselde koelbak met pomp en de karnton te vinden zijn; en uit de koestal, die ruim 11 meter breed is en om de beperktheid van bet terrein in de lengte met eenige meters moest verkort worden. In het andere gedeelte van het gebouw zijn het koets huis, het karnhuis met gemakken, de paardenstal met een pomp, de nood-koestal en het varkenshok. In de verbin- dingsgang is ook nog een pomp. Het gebouw is hoog opgetrokken, ruim, luchtig en goed van licht voorzien. Gisteren nacht te 4 uur kwamen per Hull'sche boot de Engelsche inzendingen van vee aan, die door eenige leden van het comité in ontvangst werden genomen. De schapen en de varkens werden allen in kooien kisten met wijde naden tuschen de planken en op rollen aange bracht. De schapen waren bovendien nog van dek kleedjes voorzien. De inzendingen van de Koningin van Engeland en van den Prins van Wales zijn aan bijzondere opschriften boven de hokken kenbaar. Onder de varkens zijn bijzondere groole, en qua varkens, mooie exemplaren. Men ziet er lange dieren, die toch ineengedrongen schijnen, hooge inet toch zoo korte pooten dat men deze slechts met moeite ondekt en bij anderen weêr is bet moeielijk de afscheiding tusschen kop en romp te vinden. Een korte opwaarts omgebogen neus uit den loggen vleeschklomp te voorschijn komende, is de eenige aanduiding, dat men niet met een boofdeloozen romp beeft te doen. smart zacht worden haar stemming kon soms tot hardheid klimmen. Vreugdelooze tijden volgden op deze bruiloft, dagen en weken was alles ledig en koud. In den beginne had ik haar gesmeekt aan Klaus te schrijven, om de klove niet grooter te laten worden. Zij had mij met een koel lachje geantwoord en een brief' van haar broeder bij den eersten blik er op in tweeën gescheurd. Ik redde de brokstukken en vond er een uitstorting van wittebroods zaligheid in, zooals trouwens niet anders te verwachten was. De korte mededeeling, dat hy het goed in Silezië voordeelig verkocht had en nu met Susanne naar Parijs dacht te gaan, had Anne Marie waarschijnlijk niet opgemerkt. Nog eenige malen schreef Klaus aan Anne Marie; zij droeg zulk een brief dagen lang ongeopend met zich omdan scheurde zy hem somtijds los en begon tc lezen, om hem, nog niet half geëindigd in het vuur te werpen. Later hielden deze brieven aan Anne Marie op. De oude opzichter verscheen nu en dan in de woonkamer, om haar mede te deelen, dat mijnheer ge schreven had en dit of dat zus of zoo wenschte; Anne Marie knikte gewoonlijk zwygend met het hoofd, de man stond nog een poos verlegen bij de deur en ging dan stil weder weg. „Er is geen fleur meer in de zaak," verklaarde hij mij „vroeger heeft de freule zich om ieder kleinigheid bekommerd, zoodat ik meermalen haar ijver verwensclite, nu kan gebeuren wat wil, het is haar alles om 't even, en al branden van nacht al de schuren en de korenzolder af, zij zou zich niet verroeren. Ja, ziet gij, de mooie vos wordt stijf en vet als een poedel van het eeuwige havereten en nietsdoen, zij vraagt niet eens naar hem. Wordt vervolgd.) Blijkens een bij het Departement van Kolanipn ont vangen telegram van Hen gouverneur-generaal van Nefierl.- Indië, is Hen 19 dezer de heer P. F. Laging Tobias eervol ontslagen als gouverneur van Atjeh, en tot civiel en mili tair gouverneur benoemd de kolonel II. Demmeui. De benoeming, zegt het Vaderland, kwam niet onver wacht. De heer Tobias had reeds herhaaldelijk den wensch uitgesproken om af te treden en van de vereeniging der functiën van militair en civiel gezaghebber in één hand was reeds lang sprake. Toen nu onlangs kolonel Dem- meni naar Batavia was ontboden, begreep men, dat de be8tuursverandering spoedig haar beslag zou krijgen. Hopen wij, dat deze benoeming de eerste stap moge blijken op een beteren weg, dat zij een teeken is, dat de Regee ring met de halfslachtige en weifelachtige Atjeh-politiek wil breken. Uit New-York wordt gemeld, dat men alle hoop heeft opgegeven om het stoomschip Amsterdam vlot te krijgen, maar het grootste gedeelte der lading is geborgen. Aan den Radjah van Tenom is als ultimatum ge steld de bemanning der Nisero vrij te laten binnen den tijd van 14 dagen. Alle leden der bemanning zijn gezond. De directiën van de Stoomvaart-Maatschappij Neder land en van de Noord-Amerik. Stoomvaart-Maatschappij hebben zich, volgens het D. v. N., bij den hoofdingenieur van den Waterstaat beklaagd over de verondieping van 't Noordzeekanaal, waardoor de stoomschepen Prinses Wil- helinina en Edam aan den grond hebben gezeten en hebben moeten lichten. Jl. Donderdag morgen overleed te Texel, na een langdurig lijden, de heer Hendriks, Hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs. In Januari jl. had de beer H. zich pas op Texel gevestigd en toch genoot hij reeds aller achting en vertrouwen. Een kip van den landman C. C. Kool, te Wieringen, 15 April 11. geboren, lag 15 dezer haar eerste ei. Morgen (Zondag) zal het zestig jaar geleden zijn, dat de heer Jb. Avis, geneesheer te Hoogkarspel, zijn praktijk te dier plaatse begon. De ruim tachtigjarige grijsaard is nog een voorbeeld van gezondheid en helpt nog steeds de lijdende menschheid, waar zijne diensten verlangd worden. In de jl. Donderdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Scherinerhorn, is besloten om f 100 bij te dragen tot de verandering van den duiker te Rusten burg in eene schutschuis, eene zaak, waarvoor zich het gemeentebestuur van Spanbroek veel moeite geeft. Zooals bericht werd, was in eene vorige vergadering besloten niets bij te dragen. Met gestrengheid wordt, zegt het Hld., te Amsterdam de maatregel, omtrent het muilkorven van honden en het opvangen van honden, die van geen belastingpenning zijn voorzien, toegepast. Vijf hondenkarren, in elke sectie een, elk begeleid door vijf agenten, gaan des nachts door de stad. In één nacht zijn veertig honden opgevangen. Dit is een goede maatregel, die het Hygiënische Congres zal toejuichen, want onbeheerde straatbonden zijn gevaarlijk. Men deelt aan de Maasbode inede, dat gedurende de jongste Rotterdamsche kermisdagen 986, zegge negen honderd zes en tachtig horloges, in de bank van leening zijn verpand, behalve honderden andere panden, allernood zakelijkst voor het huiselijk gebruik. Donderdag 4 September a. s. zal voor liet gerechts hof te Arnhem worden behandeld dc zaak van Dirk Van Veenendaal, die op 10 Juli jl. te Reenen zijne vrouw heeft doodgestoken. Aan de akte van beschuldiging ontleent de Arnh. Crt. de volgende bijzonderheden: Beschuldigde was omstreeks het begin dezes jaars gehuwd inet Dirkje Van den Brink, destijds 24 jaren oud; dat huwelijk was van liet begin af zeer ongelukkig, en bijna geen dag ging zonder ruzie voorbij. De vrouw was slecht voor baren man, verwaarloosde de huishouding, en verweet beschuldigde naar het schijnt zonder grond dat hij het hield met eene andere meid. Zóó ging het op 10 Juni dezes jaars, toen zij reeds in den vroegen morgen, vóórdat de man naar bet werk ging, ongenoegen hadden naar aan leiding van de weigering der vrouw om koffie voor hem te zetten. Toen hij te acht uur thuis kwam, weder ruzie, te twaalf uur alweder, waarbij beschuldigde zijne vrouw met een mes dreigde. Dit gaf haar aanleiding, naar hare ouders tc loopen en zich over haar man te beklagen, ten gevolge waarvan beide vaders omstreeks drie uur in dien namiddag bij hen kwamen, hun hunne plichten onder het oog brachten en eene verzoening bewerkten. Maar die verzoening was van korten duur, want toen de vrouw, twee uur later, naar een bijgelegen bosch ging om hout te sprokkelen, gevolgd door beschuldige, die het doode hout van de hoornen zou afsnijden, ontstond er weldra weder twist, waarbij beschuldigde zijn vrouw aan greep en met een mes onderscheidene steken in den linkerarm en de linkerzijde toebracht, waarop hij haastig de vlucht nam. Vooral de wonde in den buik was zeer ernstig en drong tot de darmen door, die haren inhoud in de buikholte uitstortten, tengevolge waarvan de vrouw dan ook, onder verschijnselen van peritonitus, in den avond van den volgenden dag is overleden. Beschuldigde ontkent de feiten niet, beweert, dat de ver wijtingen, die bij voortdurend van zijn vrouw moest hooren en de scheldwoorden, waarmede zij hem overlaadde, speciaal in den bewusten namiddag, zoo kort na de verzoening, die er had plaats gehad, hem zoodanig driftig hebben gemaakt, dat bij een paar maal met bet mes, dat hij voor het hout- sprokkelen in de hand had, naar haar gestoken en getroffen beeft. Toen zij begon te schreeuwen, heeft hij het mes in tweeën gebroken en weggeworpen, waarna hij de vlucht heeft genomen en zich zelf bij de politie als dader aan gegeven. Beschuldigde stond als een oppassend werkman bekend, geheel vrij van sterken drank, terwijl zijne vrouw als zeer ongemakkelijk wordt geschilderd. Mr. Wentholt zal in deze zaak als verdediger voor den beschuldigde optreden. Bij arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, in hooger beroep gewezen, is bij vonnis der Arrondissement- Rechtbank te Groningen van den 26 Juni 1884, waarbij H. W., oud 39 jaren, notaris, wonende te Lopper- sum, ter zake van het niet gedurende tien jaren onaange roerd laten liggen van een gesloten begraafplaats, is ver oordeeld tot betaling eener geldboete van tien gulden, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de proces kosten bevestig#, met verpprdeeling van beklaagde, ook in de kosten van het hooger beroep. Blijkens het uittreksel van de verslagen, omtrent de werkzaamheden der commissiën van toezicht op den door tocht en het vervoer van landverhuizers, zijn in liet afge- loopen jaar uit Amsterdam rechtstreeks vertrokken 10,222, uit Rotterdam 8368 personen. De staat der Nederlandsche landverhuizers, vertrokken uit de havens van Amsterdam en Rotterdam, in 1883, is als volgt: Noordbrabant 203, Gelderland 623, Zuidholland 525, Noordholland 438, Zeeland 540, Utrecht 73, Fries land 847, Overijsel 241, Groningen 1152, Drente 98, Limburg 107. Daarvan gingen er 4728 naar Noord-Amerika, 36 naar de Kaap, 3 naar Brazilië en 11 naar Australië. Door de Haagsche Tramway-Maatschappij werden jl. Donderdag 31,240 personen naar en van Scheveningen vervoerd. Met dit cijfer kan men zich cenig denkbeeld maken van het gewoel en de drukte, die dien dag te Scheveningen heerschten. In de Betuwe en de Veluwe zijn er thans zooveel vette kalveren, dat zij verkocht wórden (ruw gewogen) voor den zeldzaam lagen prijs van 40 tot 42 cents per kilo. Begunstigd door prachtig zomerweder, is#de rogge- oogst in den zuidwesthoek van Friesland zoo goed als afgeloopen. Bij bet dorschen blijkt, dat de korrel over 't geheel een goed gewicht heeft. De aardappelen staan, ondanks de droogte, best, de vroege soorten zijn in elk opzicht flink, en de latere beloven goed te worden. De boekweit leed tot nog toe niet van harden wind, hagelslag of hevige regenbuien. Tengevolge van de aanhoudende droogte kan de veehouder weinig rekenen op een tweeden flinken hooioogst. De eerste leverde in groote hoeveelheid, zelfs zóó, dat velen 't niet in hunne schuren kunnen bergen. De veestapel is gezond, maar liet gemaak neemt af, terwijl de zuivelprijzen dezen zomer beneden die van 1883 bleven. Een agent, die in last had om eene jonge Duitsche tot de grenzen te geleiden en haar aldaar als zonder middel van bestaan over te leveren, was onhoffelijk genoeg om naast zijn dame in slaap te vallen. De jeugdige landloopster maakte van die gelegenheid gebruik om haar kleederenuit te te trekken en door het portier weg te werpen. In dien toestand naderde zij het Nederlandsche eindstation, waar baar geleider ontwaakte en tot de ontdekking kwam, dat zijn gevangene niet toonbaar was. Door tusschenkomst van den stationschef bekwam hij de noodzakelijkste kleedingstukken, waarna bij haar voorloopig in verzekerde bewaring bracht. FLORALIA. Dc vlaggen wapperen op 't voorplein van Tivoli, waar heden het zevende jaarlijksche Bloemenfeeat van Floralia wen! geopend. Tal van belangstellenden begaven zich derwaarts ora de feestelijke opening bij te wonen en de tentoongesteldeplantcn te bezichtigen. Te twee uren vereenigden zich 't Bestuur van Floralia, met de genoodigdc autoriteiten, in de groote zaal, waar reeds velen aanwezig waren, wachtende op de dingen, die kom?n zouden. De Eere-voorzittcr van het Bestuur, de heer Jhr. Alting von Geusau, hield eene rede, waarin hij wees op 't nut, door Floralia hier nu reeds sedert zeven jaren gesticht, en aanspoorde om die zaak op krachtige wijze te blijven steunen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Voorzitter, den heer T. Mooy, die hulde en dank bracht voor al de medewerking, die 't Bestuur steeds van verschillende zijden mag ondervinden. Inzonderheid betuigde hij zijne erkentelijkheid aan de heeren Jhr. Alting von Geusau, Dievenbach en Roem, die welwillend de moeielijke taak op zich hadden genomen om de Commissie van beoordeeling uit te maken. Verder betuigde hij zijn dank aan de dames, die zoo bereidwillig waren geweest om ook nu weder werkzaam tc zijn ter opluistering der Tentoonstelling. Eindelijk bracht hij hulde aan de medewerking der inzenders van planten, vooral van hen, die hunne fraaie planten van vroegere jaren ter versiering van deze expositie hebben willen inzenden. Spreker uitte den wensch, dat het voorbeeld, gegeven door hen, die met het Bestuur wilden samenwerken ter bevordering van 't streven van Floralia, in 't vervolg bij zeer velen navolging mocht vinden. Vervolgens werden door den Voorzitter de namen der bekroonden voorgelezen. Zij luidden als volgt: Planten van dit jaar: 1ste prijs, No. 53, P. Van Es; 2de prijs, No. 56, D. Wentel; 3de prijs, No. 76, A. Korff; 4de prijs, No. 29, M. Meerens; 5de prijs, No. 83, J. M. De Mulder; 6de prijs, No. 86, G.Bussing; 7de prys, No. 5, J. R. Van Mansum8ste prys, No. 50, M. De Klerk; 9de prijs, No. 61, P. C. Kiljan. Eervolle vermelding: No. 58, J. H. Buhrman; No. 60, J. Kiljan; No. 62, D. Bandsma: No. 24, N. Pool; No. 32, II. Meijer; No. 25, J. Koenen. Planten van het vorige jaar: Eerste prijs, No. 56, P. Schilder tweede prijs, No. 60, J. Kiljan; derde prijs, No. 46, J. H. Buhrman. Eervolle vermelding: No. 24, N. Pool. ZaadplantenEerste prys, No. 17, C. J. Stellemantweede prijs, No. 5, J. R. Van Mansum. Eervolle vermelding: No. 23, J. Pool; No. 29, M. Meerens. Ten slotte richtte de Voorzitter een woord van dank tot de aanwezige autoriteiten voor de door hen betoonde belangstelling en verklaarde hij de zevende Tentoonstelling van Floralia voor geopend. Nadat de Voorzitter zijne rede geëindigd had, klonk eene fanfare door de zaal en werd het gordijn opgehaald, waardoor eene zeer fraaie verzameling van planten zich vertoonde, 't Eerst vielen ons in 't oog de planten, die ter mededinging waren ingezonden. De bekroonde inzendingen waren door kaarten, met het volgnommer van den prijs er op, aangeduid, 't Bestuur had eene verandering gebracht in de wijze van étalceren, eene verandering, die zeker eene verbetering mag heeten. 't Geheel heeft nu een prettiger aanzien dan vroeger, 't is losser en be- valliger. De bloemist Jansen heeft ook nu weder op flinke wijze bijgedragen om den luister der Tentoonstelling te verhoogen. Zijne verzameling van planten, die 't middenvak van 't tooneel en de hoeken versiert, verdient eene nauwlettende bezichtiging. Alles is keurig gerangschikt. Dit kan ook gezegd worden van de sierlijke plantengroep, door den heer Senderman op den achtergrond aangebracht. En niet minder hulde komt toe aan de werkzaamheid der beide dames, die het prachtige schild van Floralia ook nu weder met frisch groen en bloemen tooiden en het maakten tot een sieraad van de feestzaal. De nevenzaal bevat een vry groot aantal zaad- en overjarige planten, die, evenals de planten in de groote zaal, blijk geven van groote zorg en uitmuntende verpleging. Te midden van groen en bloemen prykt in deze zaal het aquarium van den heer Yon Otercndorp, dat ook nu weder de aandacht trekt. Waarlijk, de heer v. O. verdient aller erkentelijkheid voor de opoffering, die hij zich getroost voor deze even sierlijke als belangryke étalage. De prijzen, gedeeltelijk geschenken van belangstellenden, ge deeltelijk door 't Bestuur aangekocht, zijn mede tentoongesteld; 't zyn voorwerpen van smaak en voor huiselijk gebruik.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2