liQefte sproot de Tentoonstelling van Amsterdam voort, welke jl. Dinsdag is geopend. Tweeledig is haar dadelijk nut. Men kan hier, waarheen de Nederlandsclie boer zonder veel kosten zijne paarden, zijn vee, zijne gewassen kan vervoeren, j een duidelijk beeld ontwerpen van het beste, dat de Neder landsclie landbouw en veeteelt kunnen vertoonen. Draagt onze afdeeling dit karakter van volledigheid en voortreffe lijkheid niet dan is verzuim gepleegd. Van de andere zijde is zoowel wat het vaderland leverde j als hetgeen door buitenlanders werd ingezonden eene niet ligt uit te putten studie voor den Nederlandschen land- j bouwer. Daarom verwacht het blad dus een druk bezoek op deze Tentoonstelling uit alle streken van ons land. Dezen toevloed wenscht het ook te zien om aan het comité de verdiende voldoening op zijnen arbeid te doen genieten. Voor de toekomst acht het blad het bestendigen eener vereeniging der Nederlandsche Landbouw-Maatschappijen, die zoo groot resultaat leverde als deze Tentoonstelling van onberekenbaar belang. Tijdens het Landhuishoud- kundig Congres te Amersfoort werd gehouden is een landbouw-comité opgericht. Het blad meent te weten, dat tusschen dit comité en hen, die de Tentoonstelling tot stand brachten, eenheid van doel en in het algemeen overeen stemming omtrent de middelen heerscht. Is dit waar, dan ziet het blad hoopvol de toekomst voor den Nederlandschen landbouw tegemoet. Niet omdat Congressen en Tentoon stellingen alleen eene industrie kunnen tot bloei brengen, maar daarentegen wel omdat met het isolement der provin ciën, districten, gemeenten, ja van bouwhoeven, zal worden gebroken; dat een besef van algemeene belangen zal ont staan, en dat deze een middelpunt van vereeniging zullen vinden, waar krachten voor den te verrichten arbeid be schikbaar zijn. De 49ste algemeene vergadering der Hersteld-Evan- gelisch Luthersche kerk werd gisteren te Amsterdam ge houden. Als afgevaardigde van Helder nam o. a. zitting ds. J. C. Geelhuijsen. Jl. Maandag middag, tijdens de exercitie in het tuig, had aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Anna Paulowna te Rotterdam een droevig ongeluk plaats. De scheepsjongen P. H. viel uit het want en nam in zijnen val een ande ren jongen mede. De eerste viel op het vlot en was kort daarna een lijk, terwijl de andere op het dek terecht kwam en een arm en een been brak. De Gemeenteraad van Hoorn heeft besloten deel te nemen in den locaalspoorweg van Hoorn op Medemblik, voor een bedrag van f 10,000. Dezer dagen werd gemeld, dat de directeur der Westfriesche stoomtram te Hoorn bij een tram-ongeluk zijn hand verminkte. Thans blijkt, dat de directeur slechts een zijner vingers een weinig bezeerde bij het uitspannen van een paard. Het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik is eindelijk zoover in orde, dat in October a. s. eenige lijders naar dit gesticht zullen overgebracht worden. De heer Read, die tweede machinist was aan boord van de Nisero en die met den kapitein werd losgelaten, ontving een brief van den eersten machinist, die nog ge vangen gehouden wordt: Hij schrijft: „Wij wonen nu op een klein eiland, 40 mijlen van Sassom, en zijn goed voorzien van levensmiddelen. De Radja geeft nu de eene, dan de andere reden op, waarom wij niet worden vrij gelaten, maar men kan zijn woorden niet vertrouwen. Het is een groote schurk!" Men schrijft van Terschelling, dd. 24 dezer: „Nadat wij hier op de eilanden in ongeveer zes weken geen regendropje hebben zien vallen, betrok heden de lucht en werden menschen, dieren en planten door een buitje verfrischt. Door de felle warmte en aanhoudende droogte zijn alle akkers totaal verbrand en hebben enkele land bouwers reeds hunne toevlucht moeten nemen tot herfst- en wintervoeder, waarvan de meesten nogal ruim voorzien zijn. De tuinbouw is ook geheel mislukt, daar de grond, een paar voet diep, uit enkel droog zand bestaat." „Te Midsland is aanbesteed het bouwen van eene pastorie en kerkje ten behoeve van de Orthodoxen, het geheele werk is gegund voor ruim f 4500." „Eervol ontslpg is verleend, op verzoek, aan dpn he.er merkwaardiger door zijn zonn,esphijn, helder, gloeiend als S. Goustra, onderwijzer in de wiskunde aan de Rijks- van oen Italiaanschen hemel, stovend voor meloenen en Normaallessen te Terschelling, en in zijne plaats benoemd druiven, augurken en komkommers, waarvan dan ook op de heer J. Brink, onderwijzer aan de school voor voort gezet lager onderwijs." Uit het getuigenverhoor in zake de valsche munters te Amsterdam, waarbij natuurlijk de heer Louis S. Jacobs wien voor het door hem betoonde beleid in deze gevaarlijke zaak door de geheele Nederlandsche pers welverdiende lof wordt toegezwaaid als hoofdgetuige optreedt, blijkt, dat de beide gearresteerde Spanjaarden de hoofden van het complot zijn en over zeer ruime geldmiddelen te be schikken hadden. Daar de drie in tegenwoordigheid van den heer Jacobs vervaardigde goudstukken niet de minste afwijking van de echte, door de Rijksmunt van Frankrijk en Engeland vervaardigde aantoonen, durven zij met de grootste driestheid beweren, dat het echte goudstukken waren, die zij uit hun machines geworpen hadden; met welk doel echter, dat was hun geheim! Het spreekt van zelf, dat zulke feiten ten hoogste de aandacht van de justitie bezighouden, die, blijkbaar in overleg met de Fransche en Engelsche justitie handelend, j werden haar prestige heeft weten te doen waardeeren, en nu op- J ruim 5, buitenplaatsen een goed deel is binnengebracht. Soms meldde de tuinbaas zich aan met eene vracht genoeg voor het heele convent en kon er de streek nog wel mede ver rijkt worden. Lang over zijn tijd is dan ook dit jaar de ooievaar vertrokken; nog Zondag vermaakte hij zich aan den vijver met het turen op aal. Die goede vogel heeft stellig zijn verblijf in Holland gerekt, omdat hij in Egypte geen fraaier weer kon verwachten." De Internationale Landb.-Tentoonstelling te Amster dam werd jl. Maandag en Dinsdag door 16,000 betalende personen bezocht. Gisteren heeft aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam een „militair assaut" plaats gehad, tot bijwoning waarvan vele militaire en civiele autoriteiten met dames waren uitgenoodigd. De Stafmuziek der Kon. Ned. Marine luisterde deze feestelijk heid op en voerde een onberispelijk programma uit. In het verkooplokaal van „Frascatie" te Amsterdam 1383 geveild 1419 perceelen, verkocht voor opgehouden voor ongeveer 6 millioen. De winst •ekt en aanspoort om den ganschen toeleg te ontdekken j beloopt f 10,355, waarvan 5 pCt. kan worden uitbetaald, om zulke hoogst gevaarlijke sujetten voor geruimen tijd De ongelukken, die bij 't schijfschieten van tijd tot onschadelijk te maken. tijd hebben plaats gehad, doen de aandacht vestigen op de De ontdekking, nu weder door de justitie gedaan, dat i schietbaan te Bergen op Zoom, ingericht naar het stelsel er minstens voor f 20,000 aan wijnen door een der Span- j van den lsten luitenant-adjudant Veltman. Het staat _1 jaarden te Amsterdam is geïmporteerd, waarvan het grootste gedeelte aan particulieren te dier stede en in De Brakke Grond verkocht werd, en welke wijn vermoedelijk ver kregen werd in ruil voor in Spanje gedane praktijken, verwikkelt het geheimzinnige nog meer. In verschillende koffiehuizen zijn de beide Spanjaarden gezien, in gezelschap van nog meer vreemdelingen, wier spoor tot heden niet ontdekt is kunnen worden, en die zich nu vermoedelijk in het buitenland in veiligheid trachten te stellen. In zake de kwestie der Haarlemsche gasfabriek (hinder en schade aan de omwonenden) heeft de Hooge Regeering beslist, dat de stedelijke Regeering van Haarlem de bevoegdheid bezit tot het opleggen van nieuwe voor waarden aan de gasfabriek, al zijn ook de vroegere ver gunningen tot oprichting en uitbreiding dier fabriek door den Koning verleend. In het algemeen heeft deze beslissing der Hooge Regee ring een belangrijke 'oeteekenis, daar men in voorkomende gevallen er door gewaarborgd is tegen de willekeurige handelingen van anderen, die zich gedekt achten door verkregen concessiën. Jl. Maandag avond werd in de Lange Poten te 's Hage een heer uit Amsterdam door den tram overreden. Hij wilde aan de voorzijde van het rijtuig instappen, viel en kreeg een der wielen over de borst. Bewusteloos binnengebracht bij een bewoner der genoemde straat, werd de gewonde later naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij Dinsdag in den vroegen morgen aan de gevolgen overleed. Jl. Maandag namiddag bracht een hevige knal in het Kleine Veentje te 's Hage groote ontsteltenis in die buurt en in den omtrek teweeg. Het bleek, dat zich bij den vuurwerkmaker S., alwaar 3 personen werkzaam zijn, I terwijl een jongen bezig was met het bereiden van kruid I in een molen, eene ontploffing had plaats gehad, zoo krachtig, dat het werkplaatsje uit elkander sloeg en de drie werklieden naar buiten werden geslingerd, overdekt met brandwonden en belangrijke kwetsuren. De twee vol wassen knechts zijn onmiddellijk naar het Ziekenhuis ver voerd, de jongen werd voorloopig in het ouderlijk huis ter verpleging opgenomen, maar is des avonds eveneens naar het Gasthuis overgebracht. Twee der gekwetsten, een knecht van 22 jaar en een 13jarige jongen, zijn aldaar overleden. Men hoopt den derden in het leven te mogen behouden. Men meldt uit Heemstede aan de Leidsche Crt.: „Er zijn zooveel honderd-duizenden snijboonen ingemaakt voor den winter, dat de huismoeder er niet meer van gediend blieft te zijn, ongerekend de snijboonen, die als dagelijksch gerecht door hare malschheid den roem van alle op groenten beluste gasten wegdroegen. Deze zomer was naar haar; haar bestaan scheen geheel ingenomen door allerlei beuzelingen. Somwijlen kwam een geheele zwerm gasten en dan klonk uit de tuinkamer gepraat en gelach tot laat in den nacht en was juffrouw Brockelmann met een hoogrood gezicht aan het buffet bezig. „Ik voel mijne voeten bijna niet meer," klaagde de oude vrouw somtijds, „ik zal waarlijk nog een helpster moeten nemen. Vroeger wist men het nog van te voren, als er een groot souper zijn zouof als er onverwacht iemand kwam, dan nam men het met dat, wat in huis was, voor lief. Maar hoe durf ik nu de gena dige vrouw fijn gesneden ham en versche eieren met haringsla brengen? Eens heb ik het beproefd God beware, hoe heeft zij haar neusje opgetrokken en haar gasten om vergiffenis gevraagd En dan komt mijnheer en zegt; „Lieve Brockelmann, al wordt het ook wat later, gij zet ons toch een paar warme gerechten voor, het een of ander, een weinig gevogelte: mijn vrouw houdt niet van een koud avondmaal als er bezoek is; gij hebt zeker asperges of jonge erwten?" En dan is de oude Brockelman ook nog zoo dwaas en en maakt het onmogelijke mogelijk. O God, o God, als freule Anne Marie eens wist, hoe het er in mijn provisiekamer en in mijn huishoudboek uitziet!" En zij stak de handen onder haar muts en schudde het hoofd. „Gij inoogt mij gelooven, freule Rosaraundc," voegde zij er soms bij, „met de genadige vrouw gaat het nog, zij bekommert zich ten minste niet om mij, maar de oude, overal steekt zij haar neus in en meer dan honderd maal brengt zij mij de chocolade weder terug, omdat zij niet heet genoeg is of aange brand, of God weet wat. Alsof die oude daarvan verstand had! Wel ja! en is mijn geduld geheel ten einde, dan komt mijnheer in de keuken. „Lieve juffrouw Brockelmann," zegt hij op zijn vriendelijke manier, „houd toch vrede met Isa, opdat mijn kleine vrouw zich niet ergert." Nu, dan zwijgt men, men ziet het immers, hoe alles wat zijn vrouw betreft, hem ter harte gaat. Neen, als ik bedenk, hoe menigmaal hij niettegenstaande zijn liefde boos en heftig geweest is tegen Anne Marie, en hier breidt hij immers wel de handen uit, opdat de kleine voeten er op kunnen treden...." Zij had werkelijk niet te veel gezegd, de oude. Hij breidde zijn handen uit voor de kleine voeten en zij liep er over, zonder er bijzonder op te letten. Klaus heeft die vrouw grenzenloos lief gehad en zij nam deze liefde aan als een haar toekomende schatting. Zij besefte niet, wat zij in hem bezat. Ik weet niet, of hij dit gevoelde. Somwijlen, als Susanne sliep, of zich kleedde, of uit rijden ging en hij een uurtje den tijd had, zat hij boven bij mij in mijn kamer en kon er zoo moede en bedrukt uitzien. Wij spraken ook dikwijls over Anne Marie; als Susanne tegenwoordig was, noemde hij echter haar naam niet, want dan gleed er geregeld een schaduw over haar gelaat en verstomde haar snappende mond. „Mijn oude Anne Marie," zeide hij dan, „zij is nog altijd boos op mij, en toch is zij zulk een goed, verstandig meisje." Het laatste werd onwillekeurig met nadruk uitgesproken. „Iloe aangenaam zou het niet zijn, wanneer zij en Susanne als een paar zusters te zamen omgingen die ongelukkige stijfhoofdig heid Denkt gij, tante, dat zij komen zal, als daar beneden eerst dc oude wieg En zijn oogen werden vochtig bij deze gedachte. „Ik weet het niet, Klaus, maar ik geloof het," zeide ik, „als Susanne maar vergeten kan „Ach, tante, ik stel al mijn hoop op de wieg, ook bij haar. Anne Marie moet peet zijn, anders doe ik het niet. Gave God, dat het maar zoover was!" En toen kwam het zoover! In een zwoelen, donkeren Augustus nacht zat ik nog in mijn leuningstoel bij het venster; boven de schuren flikkerden in de verte bliksemstralenhet was en benau wende, stikkende lucht of scheen het mij zoo toe in mijn oud, onrustig kloppend hart, met mijn gedachten, die beneden waren bij Susanne, met angst en gebed Ach, wat vaart in zulke uren niet al door 's menschen ziel, sidderende vreugde en blijde angst en ieder minuut schijnt zich eindeloos te rekken. Ik luisterde naar het loopen beneden, naar het geluid der open- en dicht gaande deuren wilde er dan nog maar altijd niemand de trap opkomen met een blijde tijding? En mijn gedachten keerden terug naar den nacht, waarin Anne Marie geboren werd, toen ik hierboven gezeten was in denzelfden angst, met dezelfde zorg. Klaus was in den leuningstoel tegenover mij ingesluimerdik had hem niet gestoord, tot zijn vader kwam, om hem aan het sterfbed zijner moeder te roepen. Zijn bleek, verschrikt jongensgezicht stond mij weder zoo duidelijk voor oogen dezen avond, en hoe hij straks bij de wieg van het zusje knielde Beneden op het plein was het zoo doodstil, alleen de oude Mandek, de wachter, ging langzaam de gebouwen langs en klepperde met zijn ratel, en boven de sluimerende wereld fonkelde de sterrenpracht van den Augustushemel als door een dunnen sluier. Toen schrikte ik op, haastige schreden naderden mijn deur en nu riep juffrouw Brockelmann in mijn kamer: „Een jongen, freule Rosamunde! kom beneden zulk een lieve, prachtige jongen Zoo schielijk ben ik in mijn leven de trappen niet afgesneld als in dezen nacht; zoo onstuimig en vol dankbare vreugde heeft Klaus mij nog nooit in zijn armen gedrukt als toen hij mij te gemoet kwam, om mij naar de wieg van zijn kind te geleiden. Hij was geheel buiten zichzelf en toch was het eerste woord, dat hij my toefluisterde; „Wat zal Anne Marie zich verheugen!" Wordt vervolgd.) volgt beschreven in een bericht van daar aan de N. R. Ct.: „Dit stelsel, waarbij het gevaar voor den waarnemer in den kuil, geheel weggenomen is, is zeer eenvoudig. In plaats dat de man uit den kuil, zooals vroeger, naar de schijf moet gaan, komt nu de schijf naar den man in den kuil. Hij kan dus met geen mogelijkheid getroffen worden, en daar de machinerie, waarlangs de beweging van den schijf plaats vindt, onder den beganen grond ligt, is be schadiging daarvan ook voorkomen." Moge de vinding niet nieuw meer zijn, daar ze reeds vroeger en elders is beschreven, zoo komt het op de toe passing meer aan, dan op de beschrijving, vooral wanneer geene algemeen wordt. Op last van het Ministerie van Oorlog is het stelsel te Bergen op Zoom onderzocht geworden. Jaloerschheid was naar alle waarschijnlijkheid Maan dag jl. te Nieuw-Amsterdam de oorzaak van een moord. Een meisje, dat vroeger verkeering met een jongen had en dezen zijn afscheid had gegeven, was nu in gezelschap van een ander. De afgewezene, hierover in drift ont stoken en buitendien alles behalve nuchter, stak zijn mede- minnaar onverwacht met een mes in het hart, zoodat het ongelukkige slachtoffer van minnenijd bijna oogenblikkelijk dood nederzeeg. De dader en de getuigen der misdaad zijn reeds in verhoor genomen. De landbouwers in de Veenkoloniën hebben algemeen besloten, het loon voor het aardappel rooien, dat sedert jaren steeds gelijk was, thans te verlagen met.10 15 pCt. Wanneer men weet, dat bijna de geheele arbeidende klasse, i vooral vrouwen, in deze streken zich hiermede bezighoudt, i kan men begrijpen, dat dit eene groote teleurstelling is voor deze klasse. Hoewel de opbrengst goed belooft te worden, zijn de landbouwers tot deze vermindering over- gegaan door de uiterst lage prijzen, die zij waarschijnlijk voor hunne aardappelen zullen krijgen. Als een staaltje van de toenemende reislust der j residentiebewoners kan dienen de volgende mededeeling van den Haagschen correspondent der Zutf. Crt.„Dezer dagen miste ik bij een mijner vrienden den gewonen huis knecht. ZEd. was met zijn familie voor drie weken op reis naar Duitschland gegaan. Werkelijk historisch, M. d. R.!" De volgende zonderlinge huwelijks-aanvraag, of.... i handige reclame, kwam dezer dagen in de Voss. Ztg. voor: 1 „Een kinderlooze weduwnaar, tusschen 30 en 40 jaren oud, ambtenaar, is verliefd op het vrouwenportret (Margarethe) dat voorkomt in No. 12 van de Berlijnsche Gartenlaube. Hij zoo gaarne met een dame die op dat portret gelijkt, in het huwelijk treden. Gelijkenis is het eenige vereischte Adres, enz. Zelden heeft de Amstelstad een feest aanschouwd, dat in ieder opzicht zóó goed geregeld en zóó uitstekend gelukt is als de „receptie-soiree," eergisteren avond door de ge- meente Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gegeven bij gelegenheid van de opening der Internationale Tentoon stelling. Het geheele Paleis was inwendig op de keurigste en smaakvolste wijze versierd en rondom van toepasselijke opschriften voorzien. Nimmer had het zulk een vriendelijk voorkomen als op dezen avond en de tuin was op de 1 schitterendste wijze a giorno verlicht, terwijl Bilse's voor- treffelijke kapel er hare schoonste stukken deed hooren. I Na afloop der eerste afdeeling daarvan werd door de artisten van de afdeeling Amsterdam der Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" eene omgewerkte voorstelling j gegeven van „de Bruiloft van Kloris en Roosje," waarin j de heer Justus van Maurik Jr. zijne dichterlijke en draina- I tische gaven met den besten uitslag heeft doen uitkomen, j „Thomasvaer" en „Pieternel," door den heer Spoor en j mevrouw Chr. Stoetz voorgesteld, hielden eene zeer gees tige samenspraak over de Internationale Tentoonstelling, welke eindigde met eene hulde en welkom in de Fransche taal, door eerstgenoemde tot de vele vreemdelingen gehouden. Het tooneel was zeer toepasselijk versierd en het Hol- landsch landschap, dat den achtergrond uitmaakte, kwam voortreffelijk uit, terwijl de gasten allen ter bruiloft ver schenen in de eigenaardige kleederdrachten der verschil lende provinciën en dansen uitvoerden, zóó als zij zeker door velen der vreemdelingen nimmer waren gezien, maar die blijkbaar veel genoegen deden, evenals die van drie paar leden van het ballet, als boeren en boerinnen gekleed. Een prachtig tableau-vivant, eene hulde aan den landbouw voorstellende, besloot dit stukje, dat voor deze gelegenheid niet beter had kunnen gekozen worden en voor welks omwerking den gevierden schrijver Justus van Maurik alle lof toekomt, terwijl de heer Grootveld, bij al het goede en schoone, dat wij van zijne decorative kunst dikwijls bewonderd hebben, zelden zoo gelukkig is geweest in zijne vindingen en scheppingen als bij deze gelegenheid. Na afloop van de voorstelling voerde de kapel van den heer Bilse het tweede gedeelte van haar schoon pogramma uit in de zaal, daar de regen het verdere gedeelte van het buitenfeest ernstig bedreigde. Gelukkig echter bleef het bij de vrees, want van het oogenblik af, dat de groote

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2