RENTENenFORTUIN AD VERTENTIËN. ROEI- EN ZEILWEDSTRIJD TE HELDER, massa gasten plaats nam op de zes h giamo verlichte stoombooten, die aan de met gas-sterren geïllumineerde Sarphatikade gereed lagen en waarvan ééne door een muziek corps bezet was, bedaarde de wind en hield de regen geheel op, zoodat niets den goeden afloop belette van het waarlijk prachtig vuurwerk, waarvan eene decoratie ter eere van de Internationale Landbouw-Tentoonstelling, een 1 watermolen, een Chineesche pagode en vooral de slotdeco- ratie, „Leve de landbouw!'' in schitterend opschrift dra gende, terecht de algemeene bewondering wegdroeg. Een prachtig gezicht leverde bij de telkens herhaalde Ben- gaalsche verlichting de breede rivier op met de talrijk verlichte bootjes vol toeschouwers, de groote stoombooten, volgeladen met bezoekers en gasten der gemeente Amster dam, en de beide oevers dicht bezet met eene onafzienbare menigte, die zich niet liet afschrikken door liet late uur en aan hare ingenomenheid door luide betuigingen van bijval lucht gaf. Het was één ure toen de genoodigden zich weder be vonden in den vriendelijken tuin van het Paleis voor Volksvlijt, waar de kapel van Bilse, altijd onder leiding van haren onvermoeiden directeur, hen met eene opgewekte muziek begroette, terwijl het feest binnen in het gebouw werd voortgezet. Behalve het genot, dat aan den geest werd geschonken, was ook de innerlijke mensch niet ver geten en waren de buffetten in zeer ruime mate voorzien van keur van ververschingen, die natuurlijk een gretigen aftrek vonden en die tot het allerlaatste toe onuitputtelijk schenen te zijn. De wethouder van openbare werken, de heer Ankersmit, die zich met de hoofdleiding van dit feest had belast, heeft zich, zoowel van de zijde der gulle gast- heeren als van die der talrijke gasten, eene onbetwist bare aanspraak op de algemeene erkentelijkheid verworven, en buitenlanders en landgenooten zullen het schoone feest, dat de hoofdstad gaf als bewijs harer ingenomenheid met de welvaart van den landbouw, een der hartaders van ons volksbestaan, niet licht vergeten. Om genot van het leven te hebben, moet het leven niet gelijken op een stilstaand moeras, maar op een snel- vlietenden stroom. Levensgenot is zich te voelen leven. Ons lichaam moet krachtig zijn en leven; vandaar het genot, dat de aankomende knaap vindt, zelfs in de woeste spelen. Het verstand moet leven; en het leeft, wanneer het zelf denkt en zich aan de gedachten van anderen ver kwikt. Het gemoed moet leven; en het leeft, wanneer het door liefde en zelfverloochening de zaligheid smaakt van het golven van leven in leven. O. Dolfus. Hooge betrekkingen maken groote menschen grooter en kleine menschen kleiner. J. De la Bruyère. Trommen worden immers uit ezelvel vervaardigd? Hier zal wel de oorzaak schuilen, waarom sluwe volksleiders zoo gaarne, altijd door, de groote trom roeren: zij kennen hun volkje en ook den regel, dat het gelijke het gelijke aantrekt; maar hun manier van doen verraadt duidelijk, wat verachting zij koesteren voor de arme schare, die zij vleien en als wier weldoeners zij optreden. C. Dolfus. Het burgemeesterlijk ambt is een post, waarmede vroeger een vette buik verbonden was, die echter door de nieuwe wetgeving aanmerkelijk is geslonken en soms beneden pari is gebracht. C. E. Van Koetsveld. De volksgunst is als ebbe en vloed: met nieuwe en volle maan heeft men springvloed te wachten. J. G. Seume. Wie de verdiensten van anderen niet weet te waardeeren, toont daarmee, dat zelfs de kiem van die verdiensten niet in hem zit. Göthe. Buitenland. Een telegram van den vice-admiraal Courbet uit Foochow van 24 dezer luidt als volgt: Wij openden het vuur gisteren te 2 uren 's namiddags, en te 6 uren waren negen Chineesche oorlogsschepen en 12 oorlogsjonken in den grond geboord. Eene Fransche torpedo heeft een grooten C-hineeschen kruiser in den grond geboord. Het vuur van den Krupp-batterijen, die het arsenaal beheerschten, werd tot zwijgen gebracht. Twee vijandelijke schepen die ongedeerd bleven, zijn ontkomen in de boven-rivier, waar geen onzer kanonneerbooten wegens den lagen waterstand hen kon vervolgen. Aan het bombardement hebben deel genomen: de Volta, van waar mijne vlag wapperde, de Dugaytrouix, de Triomphante, de Villars, Destaing, Aspic, Lynx, Vipère en de torpedo's Nos. 45 en 46. Wij hebben 6 man aan dooden en 27 aan gewonden verloren, van welke 14 licht gekwetst zijn. Onze oorlogsschepen hebben slechts schade geleden, die met hunne eigene middelen hersteld kunnen worden. Op de torpedoboot 46 is een ketel door een kogel gesprongen. Het verlies der Chi- neezen is zeer groot. Gedurende den nacht van 23 op 24 dezer werden wij aanhoudend bestookt door brand vlotten, die langs den stroom afzakten met eene snelheid van vier a vijf knoopen, en later door branders en door booten die torpedo's droegen. Heden zal ik al deze hulpmiddelen des vijands uit den weg ruimen en vervolgens zal ik het arsenaal bombardeeren. Ik reken er niet op, dat wij vóór den 29 of 30 dezer de rivier Min zullen verlaten. Het état-major en de bemanning zijn bezield met een geest, die bestand is tegen alles." Reuter seint uit Shanghai van 27 dezer: „De verliezen door de Franschen bij Foochow geleden, bepalen zich tot zeven dooden en veertien gekwetsten. De verliezen der Chineezen worden geraamd op 1000 dooden en 3000 gekwetsten. Volgens gerucht zou een leger van 80,000 Chineezen Tonkin zijn binnengerukt en de Franschen hebben vernietigd. De Chineezen zouden daarbij verscheidene duizenden soldaten verloren hebben." De Parijsche correspondent van de Amsterdamsche Crt. licht de kwestie van Frankrijk met China met het volgende voorbeeld toe: Mijnheer A. ligt in ruzie met mijnheer B. Mijnheer B. is een lastige sinjeur, rijk, maar erg op den penning. Hij weet, dat zijn tegenpartij gelijk heeft, maar is ongenegen dit te erkennen, omdat hij dan in de beurs zal moeten tasten. Mijnheer A. daarentegen is een weldenkend mensch, die gaarne de zaak schikken wil en mijnheer B. daarvoor alle voorstellen doet. Deze schuift de zaak op de lange baan. Eindelijk wordt A. boos, en begrijpende dat hij de dupe is van zijn toegeeflijkheid en door B. om den tuin wordt geleid, neemt hij een deurwaarder in den arm. Mijnheer B. begint te begrijpen, dat het nu ernstig gemeend is, maar zoekt nog immer uitvluchten. De deurwaarder handelt eindelijk volgens zijn lastgeving en legt beslag op de meubelen. Dat mijnheer B. dit niet erg naar den zin is, laat zich begrijpen; maar wat wilt ge, hij heeft het geduld van A. uitgeput, en is dus zelf de aanleiding van al 't onaangename, dat hij zich over het hoofd heeft ge haald. Zoo is ook de toestand tusschen Frankrijk en het Chineesche rijk. De onderhandelingen moede, die we over de schadever goeding van 80 millioen hebben gevoerd, en die we wel zoo toegeeflijk waren tot 8 millioen te verlagen, hebben we eindelijk begrepen, dat handelen plicht werd. We nemen bezit van het arsenaal te Foochow' en van de kolenmijnen te Kelung, en zijn gereed om nog meer tot waarborg te nemen, als de Chineesche Regeering door zijn laatdunkende houding er ons toe uitdaagt. Wil men dit nu oorlogvoeren noemen, goed; maar vol gens Ferry is 't slechts een voortzetting, schoon op uit gebreider schaal, van onze expeditie in Tonkin, waar we reeds twee jaren tegen een geregelde troepenmacht aan het harrewarren zijn, zonder dat we daarom officieel in oorlog waren. Op eventualiteiten zijn we echter voorbereid, en moclit het soms tot een conflict komen, dan zijn we nu reeds gereed de Chineeche barbaren mores te leeren. Ziehier een klein overzicht b. v. van de vloot, die op het oogenblik onder opperbevel van admiraal Courbet in de Chineesche wateren ligt, om Frankrijks eer en roem, zoo noodig, met kanongebulder te bevestigen: vóór Foochow, de Bayard 825 paardenkracht en 6 kanonnen, met de vlag van den admiraal in top; Triomphante, 575 p. en 7 k., commandant Beaux; Chateau-Renaud, 450 p. en 7 k., comm. Boulineau; Dnguay Trouin875 p. en 5 k., kapt. Muret de Pagnac; d'Estaing, 650 p. en 15 k kapt. Coulombeaud; Volta, 250 p. en 6 k., kapt. Fournier; Drac, 175 p. en 4 k., kapt. Ferrat; Saóne, 175 p. en 4 k., kapt. Monin; Lutin, 100 p. en 3 k., kapt. Dabar; Lynx, 100 p. en 4. k., luit. Blouet; Vipère, 100 p. en 4 k luit. Picard; Aspie, 100 p. en 4 k., luit. Schlumberger, benevens 2 torpedo's. Voor Kelung liggen: la Galissonnière, van 500 paardenkr. en 6 kanonnen, onder commando van den vice-admiraal Lespcs, en Villars, van 650 p. en 15 k., kommandant Vivielle. Te Shaughai bevindt zich de Parseval, van 175 p. en 4 k., comm. Tfonnens; te Hongkong stationneert de Hamelin, 250 p. en 6 k., komm. Roustan, en in de rivier Hué de Atalante, 450 p. en 6 k., comm. Galache; terwijl la Nive en le Tarn, nog twee pantserschepen van 600 paardenkr., ter beschikking van den admiraal zijn. Op weg naar China zijn vervolgens nog de Rigault de Genouilly, met 450 p. en 8 k., C Éclaireur, van gelijke sterkte, en de Champlain. Wanneer 't dus werkelijk ernst moet zijn, begrijpt een ieder, dat met zulk een vloot, die trouwens altijd nog versterkt kan worden, al heel spoedig geheel de Chi neesche kust te bezetten is. De cholera is in Italië plotseling zoodanig in hevig heid toegenomen, dat er op nieuw twijfel aan de juistheid der vroegere offieiëele opgaven wordt geopperd. Te Spezzia, zoo luidt een bericht van jl. Zondag, brak de ziekte plot seling uit na een hevig onweder er kwamen 70 gevallen voor, waarvan 48 met doodelijken afloop. De minister van Marine is er terstond heengegaan, om de plaats door een militair cordon te doen afsluiten. Ditzelfde is geschied met Busca, in de provincie Cuneo, waar in de laatste drie dagen 108 gevallen, waarvan 58 met doodelijken afloop, voorkwamen. De Koning van Italië bracht jl. Dinsdag, met den minister-president Depretis, een bezoek aan de cholera- lijders te Busca. In de vorige week zijn te Weenen verscheidene personen door dolle honden gebeten en 8 van hen aan hondsdolheid overleden. De Neue freie Presse verneemt, dat in den aanstaanden herfst Prinses Clementine, de jongste dochter van den Koning van België, verloofd zal worden aan Prins George, den tweeden zoon van den Prins van Wales. Laatstge noemde is 19 jaar oud; Prinses Clementine werd 30 Juli echter pas 12. Volgens berichten uit Duitschland, belooft de druiven oogst in de Rijnstreken en elders ongemeen rijk te zullen zijn; men verwacht zelfs, dat het wijnjaar 1884 dat van 1881 zal evenaren. Een Rusland niet onwaardige hervorming van het middelbaar onderwijs wordt op de volgende wijze kort en bondig uit St. Petersburg aan de Posensche Zeit. gemeld: „Er is besloten tot wederinvoering der lichamelijke straffen op de middelbare scholen." Ingezonden mededeeling. Uder kapitalist dia ia kat bezit ia van goede en Ur benrte gsMlcarda affsetoa jartüa •I abligalita) kin zich op mathematische an xekare wijze aan INKOMEN VAN 4O°/0 Tarsehaffaa, door eearoadige operaliea baiUinde in dan verkoop vu premita. dk geed bekende u eedert lang in verschillende luden beproefde systeem, verzekert au jaarlijks Inkomen van f. 3,000 mat Mn kapitaal (In Uld of In efeotenl. vu f. 6,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,#00, enz. De fondsu zijn altijd beschikbaar. do winst wordt mundelijks per peetwissel opgesooden. Duidelijk uitleggend* kreekuren werden, ap daertee gtdent aanvroeg, manco en kosteloos toegeoenden deer 1 Windrichting Barometer I Thermometer mM. C. bfi-t Toe stand van de zee. bt 3 D en kracht. Stand. 1 Afw. Stand. Afw. II 27 28 28 12 8 12 nnw. 1.2 k. z. 6 zto. 7 i, 1 758.24; -2.66 14.7 755.20 -5.70 12.4 754.14 -6.76 13.8 -3.6 -4.0 - 4.5 0.60 0.95 0.91 Vlak. wein.gv. Rieken, D. M. C. W. H. Telkamp, geb. Janssen, Z. B. C. Van Dam, geb. Preijer, Z. Overleden: T. Servaas, 2 jaren. M. De Koning, 6 maanden. A. G. De Zeeuw, 5 weken. Gemeente TEXEL, van 20 tot 27 Augustus. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Pieter Wuis Jansz. en Rempje Brouwer. GeborenMaria Gerbrcg, dochter van Cornelis Bakker Wz. en Annaatje Witte. Overleden: Gerbrand Sibrand Hendriks, 34 jaren, gehuwd met Annetta Louisa Meijer. Dirkje Wiegel, gehuwd met Pieter Dyker, 45 jaren. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 27 Aug. 12 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 28 Aug. 8 u. Betrokken, winderig, regenbniig. 28 Aug. 12 u. Dichtbetrokken, regen, winderig. Paarden Ossen 8 Stieren 42 Geldekoeien 6 Kalfkoeien 15 Vaarzen - Hokkclingen - 8 nucbt. Kalveren - Rammen - 230 Schapen - SCHAGER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. f 60 a 160 50 Lammeren f 11a 14 a Bokkende Geiten- a - 90 a 130 15 magere Varkens f 7 a 14 -140 a 280 35 Biggen - 2£a 6 -190 a 220 30 Kippen c. 40 a 60 - 80 a 110 Eenden - a - a Boter per kop - 95 a 105 Ga 14 Kaas per kilogram - 30 a 40 a Kip-Eijeren per 100 -350 a 400 18 a 32 Eend-Eijeren - a Benoemingen, enz. De met 1 September a. s. bij 's Rijks werf alhier geplaatste ingenieur 2de kl. H. M. Van Andel wordt aldaar werkzaam gesteld bij den Marine-torpedodienst. De machinist lste kl. J. J. Knotter, beboorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Ulfr, wordt met den 1 September a. s. opgenomen in het vaste korps van 's Rijks stoomvaartdienst. De machinist 3de kl. J. Z. Risch, aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, heeft met gunstigen uitslag het examen afgelegd i voor den graad van machinist 2de kl. De machinist-leerling lste kl. J. H. Soff, non-actief, wordt met 1 September a. s. bevorderd tot machinist 3de kl. Burgerluie stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: N. Rijff en E. J. Nung. W. A. Barnas en C. Koorn. B. Oosterbaan en H. Houbein. W. A. Zwaan en A. Mens. Bevallen: M. Karemaker, geb. Wilms, Z. P. Verhagen, geb. Zwaan, Z. J. De Beurs, geb. Ramkema, Z. M. Bijl, geb. Marfettoerioliten. AMSTERDAM, 26 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd, 5 Runderen, 215 vette Kalveren, lste kw. 80, 2de kw. 65 c. per kilogram. 15 Graskalveren, f 20 a 40, 39 nuchtere Kalveren, f 9 a 16 per stuk. 167 vette Varkens 40 a 48 c. per kilogram. KAMPEN, 25 Augustus. Buitenhooi f 14 a 17.25 en Binnen- hooi f 12 a 14 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 27 Aug. Hooi f 14 a 15.per 500 kilogr. STEENWIJK, 26 Augustus. Op de Jaarmarkt was de aan voer van Vee vrij groot, meestal inferieure soor.en. Vette Koeien, die er weinig waren, waren duur. De handel was over het algemeen traag. Men besteedde voor: Vette Koeien 54 a 70 c. per kilogram; Kalfkoeien f 150 a 240, Melkkoeien f 100 a 160, Guste- f 80 a 150, Vaarzen f 100 a 140, Pinken f 80 a 100, Kalveren f 20 a 40, Stieren f 40 a 100, magere Varkens f20 a 45, Biggen f8 a 20, Friesche Schapen f 9 a 22, Drentsche dito f 5 a 12, Geiten f 6 a 13, alles per stuk. Vervolg Nieuwstijdingen. Dr. Joh. Dyserinck aanvaardde jl. Zondag zijne betrekking van leeraar te Rotterdam, met een leerrede naar aanleiding van Psalm 116 vers 10. De heer H. Vorkotter, R. C. kapelaan te Helder, is over geplaatst naar Leimuiden, en de heer P. J. Geenen, R. C. kapelaan aan Den Burg op Texel, naar Stompwijk. Benoemd tot kapelaan te Helder de heer L. C. Heemskerk tot idem te Burg op Texel de heer A. Van Aalst; tot idem te Zwaag de heer G. P. Bom. De heer T. Van Vlooten, pastoor bij de Oud-Katholieke gemeente te Utrecht, is benoemd tot professor bij het Seminarie der Bisschoppelijke Clerezy. Met de mailboot Prins Frederik vertrok gisteren morgen van Amsterdam naar Oost-Indië een transport van 160 onderoffi cieren en mindere schepelingen der Marine, onder bevel van den luitenant ter zee 2de kl. H. G. J. Wolterbeek. Bevallen van een zoon: M. TELKAMPJANZEN. Helder, 27 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving. Die te vorderen heeft van of schuldig is aan de nalatenschap van den Heer PIETER SCHUIJT JANSZOO N, gewoond hebbende te Helder en aldaar den 8 Juli jl. overleden, wordt verzocht daarvan opgave, betaling en afgifte te doen vóór I OcIoIm'p a. s. ten kantore van Notaris HORDIJK, I aan de Dijkstraat te Helder. te houden op ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1884, 's morgens om 10 uren, op de reede te Texel, opgeluisterd door de STAFMUZIEK DER KON. NED. MARINE, Kapelmeester J. Koning. Ingang tot het gereserveerde terrein achter de batterij „Wierhoofd," uitsluitend door de Paleissteeg. Enlrée voor niet-Meetaareu a 50 cents per persoon. Programma's van den wedstrijd zijn tegen betaling van 5 cents verkrijgbaar op het terrein. Des avonds om 8 uren Prijsuitreiking, Concert en Vuurwerk in hef lokaal Tivoli. ~S( )C1KT KIT 11A RA10N1K. De Sociëteit HARMONIE, Ankerpark, zal op ZATERDAG 30 AUGUSTUS a. s., ter gelegenheid van den Zeil- en Roeiwedstrijd, voor Heeren niet-leden met hunne Dames zijn opengesteld. Namens 'f Bestuur, L. W. F. OUDENHOVEN, Secretaris. OPENBARE verkooping, op DINSDAG 1 SEPTEMBER 1884, 'smorgens te 10 uren, nabij het huis van den Heer P. VEUGER, te Keinsmerbrug, gem. Zijpe, van: Een zeer aanzienlijke partij PLANKEN, van diverse lengte, dik 5/4 c.m., 20 ELLENS, geschikt voor zolder balken, lichte VIERKANTEN en DA MP ALEN, een groote partij KRUISDEELEN en RECHTERS, 30 k 40 kruiwagens, eene partij Br an d ilOU t. Alles gebruikt bij het uitdiepen der Grootsloot in de Zijpe. J. VAN DER MAATEN, Deuncqarder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3