WERELDTENTOONSTELLING ANTWERPEN. Onder de Hooge Bescherming van Z. M. den Koning van België. Nijverheid, Vrije Kunsten en Wetenschappen, Onderwijs, Marine, Electriciteit, Land- en Tuinbouw. VERHURING PRINS HENDRIK-POLDER. QUINA LAROCHE, VOORLOOPIC BERICHT. Prijs f 25. Premie f 15. PILLEN HOLLOWAY, Voor de AANVRAGEN VAN TOELATING en alle andere INLICHTINGEN zich te adresseeren aan het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling, 89 Avenue des Arts, te Antwerpen. Belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de aan wijzing der te verhuren perceelen Zondag en Maandag a. s., v.m. te tien uren, zal geschieden, te beginnen bij de hofstede AMALIAterwijl de iHZ©t en ook de f Sl Sk> g der 19 afzonderlijke perceelen den 2 September zal plaats hebben. De te combineeren perceelen, voor zoover noodig, zullen den 9den daaraanvolgende afgeslagen worden. Verder wordt gegadigden aanbevolen, het vee en land van Fulps Duinker op de hofstede CERÈS te gaan zien. Deze heeft er o. a. zes koebeesten, waaronder twee melkgevende, en dertig schapen. De Administrateur J. E. WINKLER. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplei n 103. AFLEVERING VAN ALLE SOORTEN BOEK EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. er lijk Ivoninkl. Oostenrijksche LUlDOWSliy'die 1870er ToKayer Gezondheidswijn, 1ste gewas, meest versterkende, echte Hongaarschc Wijn, voor kinderen en volwassenen, tof origineele prijzen, verkrijgbaar bij Daarnhouwer, Firma Wed. A. BAKKER, Dijk%traat 419, UEI.DER. per flesch a fl. 2, fl. 1 en 50 cent. rail KRAEPELIEN H0LM; Apothekers te Zeist. Opwekkend, versterkend, koorts verdr ij vend. Ijzerhoudende Quina-Laroche bij bloedarmoede, etc. Depot bij de Heeren Apothekers: te Helder L. JELGERSMA; Alkmaar, A. COXIJN Az.; Scbagcn, W. A. HAZEUen verder bij de meeste Apothekers verkrijgbaar in flesschen a 1.90 en ƒ1. J. J. BAKKER, Bi er liuls, BV RG ZICHT, verzoekt beleefd aan HH. liefhebbers van Harddraverij, zich aan te melden vóór of op den 7 September 1884, om na genoeg zame deelneming eene HARDDRAVERIJ te organiseeren, uitsluitend van Texelsche paarden. Inleggeld f 1. AMSTERÜAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Anistcrdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Auisterdainschc Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Burean: O. Z. Voorburgwal 280, over het Stadhui*. De goede spijscerteering geicaarhorgd. De maag heeft meer te verantwoorden omtrent de ongesteldheid des lichaams, dan het hart en het hoofd te zamen. Hoe weinig sympathie heeft men dikwijls niet voor deze waarheid. Eene kleinigheid, uitgegeven aan de pillen van Holloway, zou dikwijls beter zijn, dan wanneer men een fortuin opoffert om zijn geluk tc verzekeren. Deze verwonderlijke pillen bevorderen de spijsvertering, geven de maag kracht, zuiveren het bloed en versterken de zenuwen. Zii ver dry ven de twijfelachtigheid, verhelderen het oordeel van den student en van allen, die zittende bezigheden hebben. In een woord deze pillen geven aan de zwakste maag menig voorregt, waarvan alleen sterke gestellen in bet bezit zijn; zij hervormen dat orgaan en geven het sterkte en werking. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Gelijk men weet, is jl. Zaterdag de belangrijke Chinee- scbe havenstad Foochow door de Fransche vloot gebom bardeerd. Foochow ligt niet aan zee, maar eenige mijlen landwaarts, aan de zamenvloeijing van de Min en eene onbeduidende beek. Wanneer men de Min opvaart, gaat men eerst 22 mijlen in zuidwestelijke richting, ver volgens maakt de rivier een scherpe bocht en loopt in noordwestelijke richting. Foochow ligt 44 mijlen van de monding. Het is een dei* grootste steden van China en telt 600,000 inwoners. De 'èigenlijke stad is door een met torens en schietgaten voorzienen muur omringd. Daar buiten liggen verschillende voorsteden, waar voornamelijk de handel gevestigd is. Eenige mijlen verder de rivier op ligt het arsenaal, hetwelk in de eerste plaats het doel van den aanval der Franschen was. Dewijl Foochow van de zee niet door de kanonnen bereikt worden kan, had admiraal Courbet besloten, de rivier op te varen, zijne schepen tusschen de stad en het arsenaal te posteeren en van daar zoowel de stad als bet arsenaal te beschieten. Tegen dit plan bestond het bezwaar, dat de Chineezen op de omliggende heuvels forten en versterkingen hadden aangelegd, die de rivier beheerschten. Zij schijnen echter de Fransche vloot de rivier te hebben laten opvaren zonder eene poging aan te wenden om dit te beletten. Over het bombardement deelden wij reeds eenige bijzon derheden mede, die in hoofdzaak aan de Times de eenige Europeesche courant, die een correspondent te Foochow heeft zijn ontleend. Het vuur is door de Fransche vloot Zaterdag te 2 uren geopend en werd ter stond door de nabij Foochow gelegen Chineesclie schepen beantwoordt. Deze waren 11 in getal, maar voor bet grootste gedeelte slechts licht gewapende transportschepen. Zij konden den strijd slechts omstreeks een kwartier vol houden. De vlucht was onmogelijk en daarom sprong de bemanning overboord en trachtte zich op die wijze te redden. Negen van de elf schepen zijn in den grond geboord, twee er in geslaagd te ontkomen. De Franschen richtten vervolgens hun vuur op het arsenaal, de stad en eenige nabijgelegen versterkingen en onderhielden dit tot 7 uren in den avond, hoewel het sedert 3 uren door de Chineezen niet beantwoord werd. Het arsenaal is vernield en de stad heeft groote schade geleden. Na afloop van het bombardement is de Fransche vloot naar zee teruggekeerd, na vooraf de langs de rivier opgeworpen versterkingen beschoten te hebben. De Franschen beweren gedurende liet gevecht slechts 6 man verloren te hebben, hetgeen de correspondent der Times voor onmogelijk houdt. In een later door dat blad ontvangen telegram uit Foochow wordt gezegd, dat de Fransche vloot verleden Maandag wederom de Min heeft willen opvaren, maar daarin door het vuur uit de Chineesche versterkingen verhinderd is. De berichten der Times worden door velen voor niet bijzonder geloofwaaadig gehouden. Jl. Maandag morgen verhuisde te Antwerpen eene familie Vermeulen. De vrouw des huizes, met hare dienst bode uit de oude woning eenige zaken naar de nieuwe overbrengende, werd aangesproken door een man met eene ladder, die vergunning verzocht om in het huis eenigen arbeid te verrichten. Geen lust hebbende om den onbekende er alleen achter te laten, heette zij hem, over een half uur terug te komen of op hare terugkomst te wachten. De man gaf aan het laatste de voorkeur en zette de ladder tegen het huis. Hij moet, toen de vrouwen uit het gezicht waren, van deze gelegenheid gebruik gemaakt hebben om door een bovenvenster in te klimmen. Immers, toen de bewoonster terugkwam, was hij met zijne ladder verdwenen en vermiste zij allerlei zaken van waarde, tot een gezamenlijk bedrag van 5000 francs, die de onbekende in eene verhuismand gepakt en onverlet meêgenomen had. Door het groote publiek, zegt de Amsterdammer in zijne beschouwing over de Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam o. a., worden nog altijd de varkens beschouwd met een zekere minachting en toch is liet varken in land huishoudkundigen zin een der meest belangrijke en nut tigste dieren. Het woord „varken" is in ons land nog steeds synoniem met de grootst mogelijke onzindelijkheid en vooral de dames achten het verre beneden zich eenige aandacht te wijden aan het geslacht zwijn. Intusschen moet erkend worden, dat onze wijze van varkensfokkerij wel aanleiding geeft tot verspreiding van dat vooroordeel en dat wij, wat dat betreft, veel, zeer veel van den vreemdeling kunnen en moeten leeren. In tegenstelling van de Nederlandsche spreekwijze„Zoo vuil als een varken," zegt de Engelschman „as clean as a pig" en van de waarheid van dat laatste gezegde kan men zich dagelijks op de Tentoonstelling overtuigen. Iederen dag worden al de buitenlandsche varkens geschrobd en met witte zeep afgewnsschen, welke bewerking niet alleen plaats heeft ter bevordering van reinheid, maar ook voor namelijk om aan de huid de zoo onontbeerlijke uitwaseming te verschaffen. Dat ook de varkens in Nederland aan die afkoeling en reinheid behoefte hebben, daarvan kan men zich gemakke lijk overtuigen, wanneer men de dieren gadeslaat die zich wentelen in slijk en mest, omdat.... hun geen frisch water gegeven wordt. Inderdaad tot groot nadeel van den vaderlandschen hoer wordt tot heden veel te weinig werk gemaakt van de varkensteelt en het is niet gemakkelijk onder cijfers te brengen hoeveel schade er geleden wordt door het aanhouden en voortfokken van een ras, dat moest worden beschouwd als niet het minste voordeel gevende. Op dat gebied heeft vooral Engeland zich een welver dienden naam verworven en dadr is men er in geslaagd zoodanige rassen te vormen, die in den kortst mogelijken tijd, met een minimum van kosten, een maximum slagers gewicht verkrijgen. De Engelschman heeft zich een ideaal- varken geschapen, waarhij de ontwikkeling van de heenmassa en der overige waardelooze deelen, als pooten en kop, tot zeer geringen omvang is gereduceerd, en daardoor het grootst mogelijke quantum van het voeder aan de vleesch- en vetvorming ten goede komt. Op de Tentoonstelling moet Nederland de vlag strijken voor liet buitenland wat betreft de hoeveelheid der inzen dingen. Wij vinden daar Engeland vertegenwoordigd met 49 nommers, Duitscliland met 26, Nederland met 24, Frankrijk met 22 en Denemarken met 4. De taak der Jury zal ongetwijfeld hoogst moeielijk zijn, want de bovengenoemde landen hebben ieder zulke schoone exemplaren ingezonden, dat een onderlinge vergelijking zeker niet tot de gemakkelijkste zaken behoort. Eene Begrafenis-plechtigheid bij Congo-negers. Le Mouvement Géographique bevat een artikel van de hand van den vroeger te Balobo gestationeerden kapitein Hanssens, die tot de beambten der „association internati onale africaine" behoorde, waarin het volgende omtrent eene begrafenis bij een stam der Congo-negers voorkomt. Zoodra een rijk en aanzienlijk man gestorven is, wordt hij over het geheele lichaam gewasschen, 't geen hem wellicht nimmer in zijn leven overkwamliet gelaat wordt met fantastische voorstellingen beschilderd en de beenen worden zoo dicht mogelijk tegen liet lijf getrokken, opdat de knieën zoo hoog mogelijk zullen komen te liggen, en in die positie met touwen uit boomschors of eenige in- landsche vezelstof vervaardigd, vastgebonden. Hierna wordt het lijk in de kostbaarste stoften gehuld, die in de nalatenschap van den overledene te vinden zijn, zoodat het er ten slotte als een groot, bont pak uitziet dat even hoog als breed is, en waarhoven het beschilderde hoofd, met wijd geopende oogen uitkijkt. Het lijk wordt, op die wijze toegetakeld, acht dagen voor de woning van den doode geplaatst en de bewoners van het dorp en der naburige plaatsen voeren er, onder hegeleiding van gezang, tromgeroffel en geweerschoten, dooden-dansen bij uit, die met het opkomeu der zon een aanvang nemen en vaak eerst laat in den nacht eindigen er wordt bij die gelegenheid tevens veel bier gedronken en de dansers vallen eindelijk van vermoeidheid of uit dronkenschap neder. De danaerij duurt totdat de ontbinding zooverre ge vorderd is, dat zij der omgeving van den doode veel last veroorzaakt; en wordt dan bij de deur der hut een kuil gegraven waarin het lijk, voorzien van al de kleederen waarin het gewikkeld was, en die dienen moeten om den overledene aan gene zijde des grafs de vroegere welvaren heid te verschaffen, wordt geplaatst. Op het graf wordt een aantal vrouwen en slaven van den overledene geslacht, dat naar gelang van macht en rijkdom van den doode grooter of kleiner is, opdat hij het in het nieuwe leven aangenaam en gemakkelijk zal hebben. Toen Mpoki, het hoofd van het dorp Manga, gestorven was, zeide een inboorling tot Hanssens: „Mpoki was een arme slokker! Men heeft slechts twee zijner vrouwen en twee zijner slaven gedood De lijken der vrouwen werden op den bodem van het graf gelegd en de doode wordt er op geplaatst, terwijl de slaven naderhand naar beneden worden geworpen, nadat men hen eerst de hoofden heeft afgehouwen, die hij wijze van sieraad op de eenmaal door den gestorvene bewoonde hut worden bevestigd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 12 Augustus. K. M., A. H. L., G. M. B., J. H. A. en W. A. H., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, de eerste 14 dagen gevange nisstraf, de overigen 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. G. K. en N. S., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, ieder 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. T. R., W. F. W., en L. C. N., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, de eerste en de tweede 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar oen bedelaarsgesticht, de derde 14 dagen gevange nisstraf. J. M. Z. en W. L., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, de eerste 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bcdelaarsgesticht, de tweede 14 dagen gevangenisstraf. J. O., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevange nisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. Zitting van 26 Augustus. F. A., C. v. V., J. H. R. en N. R., allen zonder vaste woon plaats, bedelarij, allen 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. P. M., te Wieringen, diefstal van vee, 183 dagen gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. II. de M., te Obdam, diefstal, straf als voren. H. B., te Helder, diefstal, bedelarij en openbare dronkenschap, 4 maanden gevangenisstraf en f 15 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. MarütUerioliten. TEXEL, 26 Augustus. Werkpaarden f 120 a 200, oude Paarden f 40 a 60, Rijpaarden f 250 a 325, Veulens f 80 a 90, vette Koeien f 225 a 300, Kalfkoeien f 200 a 225, Melkkoeien f 160 a 200, Ossen f 260, Geldcvaarzen f 80 a 90, nuchtere Kalveren f 6 a 8, Rammen f 20 a 25, fokschapen f 17 a 19, Weidesehapen f 16 a 18, Geldeschapen f22, ee'njarige Lammeren f 10 a 14, alles per stuk. Vette Varkens 21 c. per half kilogr. BOLSWARD, 25 Augustus. Op de Paardenmarkt waren omstreeks 150 Paarden aan de lyn, waaronder slechts weinig van weelde. De handel was traag en bepaalde zich tot de Werkpaarden; de prijzen daalden tot f 100 en lager en stegen tot f 300. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4