RENTENenFORTUIN Koppen's Verkoophuis, Bloembollen VERHURING PRINS HENDRIX-PÖLDËR. Eerst in 1860 begon de bekende Engelschman er mede en hij kocht in dat jaar zeven acres, nabij een rotsachtigen heuvel gelegen, waar hij een zomerverblijf deed bouwen; naderhand gelukte het hem, zich op verschillende tijden, van vier groote, aan zijn terrein grenzende, goederen voor eene som van ongeveer tweehonderdduizend pond sterling meester te maken en hij besteedde eene even groote som voor het aanbrengen van veranderingen en verbeteringen aan de nieuw verworven terreinen. Ten behoeve zijner werklieden deed Annstrong vijftig woningen bouwen en hij richtte bovendien eene groote modelhoeve op, waar het werk van allerlei aard door eene hydraulische machine verricht wordt, die hare voeding uit een grooten vijver verkrijgt; op die hoeve wordt eene zeer schoone kudde shorthorns gehouden. Nauwelijks is luitenant Greelv met de weinige over geblevenen zijner tochtgenooten onder de bekende omstan digheden gered geworden, of reeds wordt uit New-York het plan van eene nieuwe expeditie gemeld, met het doel om over Frans-Jozef'sland de Pool te bereiken, en wel onder aanvoering van den lieer Melville, die den tocht der Jeannette mededeed. De heer Grys Field en de New- Yorksche Jachtclub zouden elk de helft der kosten betalen. Ingezonden mededeeling. leder kapilalul die in het beiit ii tzd goede en ter beun* («noteerde effecten (acUta el ebli(iliïn) kan xieh op Biiibemitiacha en zekere wijze een INKOfflEN VAN 40°/o wrtehaffen, door eenzoudige operatien beetaande in den eerkoop een premita. DH goed bekende en cedert lang in vertchillende landen beproefde «jitwm, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 3,000 mat aan kapitaal (In ield of In offiotinl. van f. 6,000 j f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. l.JOO, em. De fondeea zijn altijd beechikbatr. De winat wordt maandelijka per poetwiaael opgezonden. Duiittyk Uitleggende troahvren werden, op daartoe gedane aanvraag, tranco en koittUxu loegetanden door don Heer Directeur der Algemoeno Belgtacha BanJc (BiNQOE GÉNERALE DE BELOXQUE), 6, Run da Congrè», BRUSSEL. Gemeenteraad van Texel. Zitting van DINSDAG 2 SEPTEMBER 1884. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de hceren G. Klz. Brouwer, A. Dros Az. en C. Pz. Keijscr; eerstgenoemde met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter biedt, namens B. en W., den Rand aan: 1. De gemeente-begrooting; 2. De begrooting van het Algemeen Armbestuur; 3. i, i, ii Algemeen Weeshuis: wordende de leden van den Rand uitgenoodigd dezelve te onderzoeken. De Voorzitter bericht, dat de heer F. Heeroma, benoemd tot Hoold der school te Koog, de benoeming heeft aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt, dat volgens artikel 8a der gemeentewet, op den eersten Dinsdag van September de benoeming van een Wethouder moet geschieden, die alsdan aftreedt. De heer Fokke Keijscr moet heden aftreden en, ten einde eene nieuwe keuze te knnnen doen, is heden de zitting belegd. Hij stelt mitsdien voor, alsnu tot stemming over te gaan. Hiertoe wordt belsotcn. De heer Fokke Keijscr wordt herbenoemd, die verklaarde de benoeming aan te nemen. De Voorzitter deelt aan den Raad eene missive mede van den Districts-Schoolopzicner, aangaande de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Hendriks, en zegt, dat eene oproeping voor Hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs in de couranten is geplaatst. Na eenige discussiën wordt deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van DINSDAG 2 SEPTEMBER. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, mededeeling gedaan van twee inge komen missives van HIT. Gedep. Staten, waarbij goedgekeurd werden teruggezonden: 1. liet besluit tot het aangaan eener geldleening, groot f 9000, voor schoolvergrooting, dempings- en rioleeringswerken, en de daarstelling van een ziekenhuis; 2. de suppletoire begrooting, betrekkelijk de uitvoering en den aankoop van een en ander vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna werd gelezen eene missive van het Hoofd der gemeente school, inhoudende dat, nu de vergrooting der gemeenteschool zoo belangrijk veel lager dan de daarvoor gemaakte begrooting van den heer Duinker was aangenomen, hij het waagde den Raad te verzoeken de schoolbanken te veranderen, overeenkomstig bij het schrijven gevoegde teekeningen, en welke modellen o. a. te Zwolle uitstekend voldeden. Het bleek den Raad echter te gewaagd, om aan dit gewaagd verzoek, waarvan de inwilliging een extra uitgaafje van p. m. f 900 zou vereischen, zoo maar voetstoots gevolg te gevener werd mitsdien, conform een voorstel van den heer Voorman, besloten, voorloopig vier banken voor twee klassen, overeenkomstig de aangegeven teekening, te laten maken, ten einde zich proefondervindelijk van het uitstekend nut der nieuwe modellen te overtuigen. Er volgde mededeeling van een schrijven der Plaatselijke Schoolcommissie, waarbij den Raad werd kennis gegeven, dat de jaarlijksche, aan de commissie opgedragen uitreiking van beloo ningen en eereblijken aan de leerlingen der gemeenteschool, ditmaal zal plaats hebben op Vrijdag 5 dezer en dan tevens den scholieren een feest zal worden aangeboden. Aangenomen voor notificatie. In behandeling kwamen daarna de volgende onderwerpen: 1. Van mej. M. Trompetter-van Zuiden, om eervol ontslag uit hare betrekking van plaatselijke vroedvrouw alhier, tegen 15 September e. k., welk ontslag eenstemmig werd verleend, en tevens besloten tot oproeping van sollicitanten voor de ontstane vacature. Nog werd, op voorstel van den heer Voorman, goedgevonden, in de instructie der plaatselijke vroedvrouw, met betrekking tot aanvrage om ontslag, de clausule op te nemen, dat zulks zal moeten ""schiedeu twee maanden vóór den datum waarop het wordt verlanfa 2. Van den heer Aalders, om ontheffing van aanslag in den hoof- delijken omslag voor de nog vier overige maanden van het loopend jaar, wegens vertrek uit de gemeente. Toegestaan zonder hoofdelijke stemming. 3. Van den heer Gemeente-Ontvanger, houdende het verzoek aan den Raad, om zijne jaarwedde aan Gedeputeerde Staten ter verhooging voor te dragen, daar deze, volgens adressant, niet meer in evenredigheid is met den omvang der verantwoordelijk heid en de werkzaamheden aan zijne betrekking verbonden. Welk adres zal worden behandeld, met de adressen welke, vóór de vaststelling der gemeente-begrooting, gewoonlijk worden ingediend om subsidiën van verschillenden aard. De Voorzitter deelde daarna het advies van B. en W. mede, betrekkelijk het in de vorige vergadering aangehouden adres van den tuinman A. Koomen, waarbij deze den Raad verzocht maatregelen te nemen, dat hem worde voldaan eene vordering ten laste der gemeente, groot f 9.85, tegen do mandateering waarvan B. en W. bezwaar maakten. 2. deze te machtigen met hem, suppliant, eene overeenkomst aan te gaan, betrekkelijk het snoeien van de boomen der gemeente, voor een jaarlijksche vaste j som, daar de belooning, daarvoor tot heden gegeven (f 28 plus I het uitgesnoeide hout), door adressant te gering werd geacht. C-omform advies van B. en W. werd besloten, van adressants vordering te voldoen een bedrag van f 5.85, doch de betaling der overige f4 als gedeclareerd voor werkzaamheden, behoorende tot die waarvoor jaarlijks het evengenoemd vaste bedrag werd betaald, te weigeren. De Voorzitter deelde wijders mede, dat. Koomen eene hem aangeboden vaste belooning van f 35, zonder emolument, had afgewezen, en dat 11. en W. nu, behoudens des Raads goedkeuring, het snoeiwerk hadden opgedragen aan W. Doornbos voor f 32, welke handeling door den Raad werd goed gekeurd. De vergadering daarna een wijle in comité overgegaan zijnde, volgde na heropening der openbare zitting de gewone rondvraag, doch werd deze, wijl niemand het woord bleek te verlangen, onmiddellijk daarna gesloten. Benoemingen, enz. Tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bcwijzen te 's Hertogenboseh is benoemd de heer J. Van Sonsbeck, thans in dezelfde betrekking te Hoorn. De kapt. ter zee II. Dyserinck wordt met den 30 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Afjeh, en dat bevel met 1 Oetober opgedragen aan den kapt. ter zee J. A. Greve. De off. van gez. 2de kl. L. P. Van den Berg, dienende aan boord van Zr. Ms. gafFelschoener Argus, wordt met den 30 dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Oetober vervangen door den off. van gez. 2de kl. A. W. Pulle. De lste luits. der mariniers L. A. C. Furnée, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en J. C. J. B. A. De Josselin de Jong, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier ingescheepte detachement mariniers, worden met 1 Oetober a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van het corps mariniers, en vervangen respectivelijk door de lste luits. J. C. Van Hoek en G. A. Linckers. De machinist lste kl. v. c. J. Fagg wordt gedetacheerd bij den torpedodienst te Hellevoetsluis, ter vervanging van den machinist lste kl P. J. Schuld, geplaatst aan boord van Z. Ms. loodsschoener Zeemeeuw. "V lsoliberioliTen.. De vorige week was voor den visschcr niet voordeelig. Ook de nieuwe week begon slecht. De meeste visschcrs keerden, bevreesd voor de dikke lucht, weêr uit zee terug. Een zevental kwamen dezen morgen met visch binnen. De prijzen waren voor alles zeer hoog. Groote tong was er in 't geheel niet; middel soort gold 50 ii 60 ets.: rog f 1.17 per stuk; schol en scharren (beiden dood) f 4 it f 5 per mand; 1 tarbot f 11. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: Geene. GetrouwdA. Mangel en A. W. Van Minnen. H. J. Aenóc en H. E. Franke. J. F. Domcrghi en E. J. Duvan. J. C. Troostheide en A. M. Hauser. A. S. Stoker en A. Modder. BevallenM. Troost, geb. Brouwer, D. OverledenM. Bijl, 6 dagen. A. Kraak, 3 jaren. H. De Goede, 5 maanden. Gemeente TEXEL, van 28 Augustus tot 3 September. Ondertrouwd: Marinus Van den Hoek en Jaantje Bijl. Ferdinand Friedrich Kaczor en Anke Visman. Getrouwd Johannes Picter Noordijk en Cornelia Dros. Herman Boekei Egz. en Pietertje Stoepker. Geboren Johanna, dochter van Reijer Zijra en Trijntje Boogaard. Johanna Immclie, dochter van Cornelis Keijscr Jsz. en Trijntje Keijser. Overleden: Dieuwertje Kooiman,' 5 maanden, dochter van Gerrit Kooiman Dz. en Dirkje Bakker. Simon Wilner, 58 jaren, weduwnaar van Gerritje Eelman. Klaas Brouwer, 83 jaren, weduwnaar van Cornelisje Lammers. Tetje Koopman, 77 jaren, weduwe van Cornelis List. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 31 Augustus. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Hendrikus Van der Linden en Antje Timmer. Cornelis Bruijn en Aaltje Moot. GeborenJohannes, zoon van Jan Ridder en Elizabeth Breg. Petronella, dochter van Jan Timmer en Elizabeth Zutt. Arie, zoon van Hendrik De Jager en Neeltje Koordes. Neeltje, dochter van Jan Jonker en Naatje Goudsblom. Cornelius, zoon van Jan Spaansen en Alida Polle. OverledenGerrit Selhorst, 69 jaren, weduwnaar van Susanna Wilhelmina Kuijleman. Gijsbertus Wever, zoon van Pieter Wever en Marijtje Stam, 8 maanden. Elizabeth Zutt, echtgenoote van Jan Timmer, 28 jaren. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). September. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 zzw. 0.2 k. 756.07 - 4.73 15.2 -2.6 0.91 Vlak. 4 8 otn. 0.5 ,i 746.15 - 14.65 15.6 -0.2 0.96 Slechtw. 4 12 1 zzo. 4 745.00 - 15.80 16.8 -0.9 0.92 wem.gv. Weersgesteldheid: 3 Sept. 12 u. Betrokken, regen. 4 Sept. 8 u. Dichtbetrokken, veel regen. 4 Sept. 12 u. Betrokken, regen. 31<»<lc «TAATS-LOTERIJ. derde klasse. Tweede lijst: No. 14233 f 25,000; No. 6794 f 5000; No. 4588 f 2000; Nos. 14371 en 14475 ieder f 1000; Nos. 14104 en 16358 ieder f 400; Nos. 15777 en 15942 ieder f 200; Nos. 2416, 9566, 10291, 18544 en 20822 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 13437 en 13648 ieder f 1000; No. 10057 f 400; No. 3141 f 200; Nos. 2039, 13633, 14021 en 17463 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf 11 Paarden Ossen 8 Stieren 66 Geldekoeien 15 Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen - 5 nucht. Kalveren - Rammen 275 Schapen f 75 a175 - 80 a140 -140 a 310 -160 a 240 18 a 31 17 160 Lammeren f 12 a Bokkende Geiten- a 30 magere Varkens f 10 a 16 20 Biggen -4a 6 30 Kippen c. 40 a 150 Eenden - a Boter per kop -100 a 110 Kaas per kilogram - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -360 a 400 Eend-Eyeren -400 a Marttttoerlonten. AMSTERDAM, 3 September. Ter Veemarkt waren aange voerd 154 vette Kalveren, lste kw. 85, 2de kw. 65 c. per kilogr. 10 Graskalvcren, f 22 a 32, 20 nuchtere Kalveren, f 9 a 12 per stuk. 221 vette Varkens, 42 a 48 c. per kilogram. ZEVENBERGEN, 3 September. Op de Paardenmarkt waren ongeveer 300 Paarden en 70 stuks Vee aangevoerd. Vele eerste soort Paarden waren aan de lijn. De handel was echter flauw. SCHERPENZEEL (Gelderland), 3 September. Ter Schapen- markt was de handel vrij levendig. De aanvoer bestond uit 350 stuks. Mon besteedde voor Hamels f 14 a 18, Ooien f 12, Lammeren 8 a 10. FRIEZENVEEN, 2 September. De jaarlijksche Veemarkt was buitengewoon druk bezocht. Het Hoornvee werd duur verkocht en de Varkens waren goedkoop. Men besteedde voor vette Koeien en Ossen f 200 a 300, dito Stieren f 140 a 240, dito Kalveren f 50 a 60, dito Schapen f 20 a 32, allen per stukvette Varkens golden 34 a 43 c. per kilogram. Naar neurende en verschgekalfde Koeien was veel vraag en werden verkocht voor f 150 a 280, dito Vaarzen en Schotten f 140 a 220, Gustekoeien f 120 a 180, allen per stuk. De handel in Schapen en Lammeren was algemeen slap. WAALWIJK, 3 September. De Jaarmarkt werd drukbezocht en de handel was over 't algemeen levendig. De aanvoer van Hoornvee bedroeg ongeveer 1000 stuks. De prijzen waren overigens niet hooger. Voor Belgische en Fransclie rekening werden Kalf- koeicn en dito Vaarzen opgekocht. De eerste golden f' 165 a 300 en de laatste f 150 a 220. Voor vet Vee bestond mede tamelijk groote kooplust terwijl jong Vee en Weibeesten wel vlug docli niet aan de hoogste prijzen koopers vonden. MAASTRICHT, 3 Sept. Hooi f 14 a 15.per 500 kilogr. NORG, 2 September. Op de Veemarkt waren heden de aanvoeren en prijzen nis voigt: 975 Paarden f 70 a 625, 375 Veulens f 35 a 180, 250 Koeien f 70 a 245, 65 Kalveren f 35 a 85, 3500 drachtige Schapen f 4 a 13, 210 Varkens f 3 a 32. Hoewel er nog al buitenlandsche kooplieden aanwezig waren, was de handel zeer traag. Vervolg Nieuwstijdingen. De vicc-admiraal W. K. Van Gennep, directeur en coramman- dant der Marine alhier, hield gisteren eene inspectie over het Marine-Hospitaal. De nieuwbenoemde adelborsten lste klasse der Marine, op den 1 dezer geplaatst aan boord der stoomschepen Tromp en Atjeh, liggende alhier, legden jl. Maandag morgen onder het houden van groote parade aan boord dier schepen den voor officieren voorgeschreven eed in handen van hunne commandanten af. De winterlessen voor liet cursusjaar 1884/85 aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier zijn aangevangen met een getal van 145 adelborsten als: 29 in de lste; 41 in de 2de; 36 in de 3de en 39 in de 4de afdeeling of het jongste jaar. De vischschuit UK. 233, schipper Snoek, de vorige week op Onrust gestrand, is gisteren met behulp van vaartuigen en ledige vaten door den scheepmaker Zachariassen af- en lek alhier in de haven gebracht. De collecte, in de vorige maand ten behoeve van de School met den Bijbel alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 342. Aan den heer H. T. Pastoor, eervol ontslagen onderwijzer te Helder, is een pensioen verleend ten bedrage van f 286. Hoofdonderwijzers-acte heeft bekomen de heer P. Butter, van St. Pancras. Bedankt voor het beroep naar St. Anthonie-polder door den heer A. Gelderman, predikant aan Den Burg op Texel. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Broek op Langedijk de heer G. W. II. Essclink, candidaat. Gekozen tot wethouder te Alkmaar de heer P. Bruinvis de Langetot lid van den Raad te Opmeer de heer W. Kooijman. ADVERTENTIE N. Bevallen van eene dochter: A. J. BAKKERDORLAS. Helder, 3 September 1884. Heden ontving ik de treurige tijding, dat mijn innig geliefde Echtgenoot, de Heer WILLEM JONKER, eerste Stuurman aan boord van het Ned. fregatschip Mevapi, den 12 Juli op genoemden bodem is overleden, in den ouderdom van 30 jaar. Nieuwediep, 1 September 1884. Wed. W. JONKER, geb. S. Visser. Mede uit naam van wederzijdsche betrekkingen. Heden ontsliep ten mijnen huize, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde moeder en behuwdmoeder TETJE KOOPMAN, Echtgenoot van wijlen CORNELIS LIST, in den ouderdom van 77 jaren en circa 6 maanden. Uit aller naam Oude Schild (Texel), ALBERT KOOPMAN en 2 September 1884. G. KOOPMANLIST. Eenige en algemeene kennisgeving. WORDT GEVRAAGD: EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE. Adres: Hotel „TOELAST." Hoofdgracht, K 84, Nieuwediep. Ontvangen: Fijne Eau de Cologne, Haarolie, Toiletzeep, Eau de Cologne-Zeep 15 cents per stuk, VIETH'S COCOSZEEP, KLEÊR-, TAND-, NAGEL-, HAAR- en HOEDENSCHUIJERS, Fijns STOF- en HAARKAMMEN, enz. LAGE PRIJZEN. voor kamer en kouden grond. Rose Superbe (enk. Tulp, violet met wit), per stuk ƒ0.04 La Candeur (dubbele Tulp, wit) 0.02 Fournesoll (id. id. rood, geel gerand), 0.04 Rex Rubrorum (id. id. donkerrood 0.02 Narcis, Gloria Mundi0.06£ Crocus, Albion (violet gestreept). per 100 stuks 1. Idem, SirWalter Scott(violet gestreept) 1. Enkel roodeTulp, meer geschikt voor den tuin, per 100,, 1. Bovengenoemde bollen zijn, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar bij J. P. NOORDIJK, te De Cocksdorp (Texel). Vrijdag, Zaterdag en Maandag a. s. aanwijzing der te verhuren perceelen met de combinaties, die den 9 dezer zullen plaats hebben. De aanwijzing zal beginnen bij de Hofstede CERES, telkens des voormiddags te 10 uren. De Administrateur J. E. WINKLER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3