bezoeker weör in zijn humeur te brengen, of ons gracht water, reukeloos te maken, die is onze man Tusschen al de tentoonstelling-drukte door zijn wij ver rast met de begrooting voor 1885, die ons o. a. de minder aangename surprise brengt, dat de opcenten op de personeele belasting weder worden verhoogd en wel van 80 op 85. De ontzettende uitgaven voor allerlei zaken stijgen zóó, dat men wel tot dien harden maar onvermijdelijken maat regel moest overgaan. Vergeleken met het vorige dienst jaar, zal er thans over de vier ton meer uitgegeven moeten worden, waarvan een ton alleen aan de meerdere kosten van onderwijs, terwijl er in de laatste jaren zoo druk geleend is, dat het bedrag voor renten en aflossingen thans reeds f 90,000 hooger is uitgetrokken dan verleden jaar. Daar staat nu wel de vermeerdering van eenige ontvangsten tegenover, maar alles saamgenomen was verhooging van lasten niet te ontwijken. Een wereldstad" te willen worden, is mooi en goed; jammer maar dat het zoo duur is! Met de begrooting in de hand kom ik nog wel eens op dit chapiter terug. Amstelaar. 031 nnenlan cL. De Engelsche Press Association deelt mede, dat nog geen antwoord van den Radjah van Tenom is ontvangen, maar dat er ook noodzakelijk eenigen tijd moet verloopen voor ?t overbrengen van het antwoord van Atjeh naar Singapore. Men acht het waarschijnlijk, dat de gevangenen reeds op vrije voeten zijn, maar voor 't geval het antwoord ongunstig is, zal er nog eens een eisch worden gesteld, en zal, zoo de Radjah weêrspannig blijft, een datum worden vastgesteld om de operaties te beginnen. Alle havens aan de Westkust van Italië tot en met die van Reggio, de Spaansche havens aan de Middel- landscbe Zee, alsmede die van Algerië en Tunis, zijn door den minister van Binnenlandsche Zaken besmet verklaard. Grootvorstin Wladimir van Rusland is gisteren te Amsterdam aangekomen. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat het Koninklijk gezin tot het einde dezer maand op het Loo vertoeft, om dan rechtstreeks naar Luxemburg te vertrekken, en aldaar tot half November te verblijven. Jl. Woensdag vierde men te Edam, waar de oprichter van het Nut woonde, met opgewektheid het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Stafmuziek der Marine, kapelmeester J. Koning, luisterde het feest op. Wat mag dr. Kuyper toch wel bewegen, zegt de Arnh. Crt., om zich zoo dikwijls van ongebruikelijke woordvormen te bedienen? Nu noemt hij weder bacteriën „wormpkens of dierkens." Daargelaten of men ze wezenlijk zoo kan aanduiden, moet toch de vraag rijzen, waarom hij niet „wormpjes en diertjes" schrijft? Dat een oude juffrouw in hare brieven voor „maar" het woord „doch" gebruikt, dat niemand ooit in de spreektaal zou bezigen, kan er nog door; het goede mensch weet niet beter. Maar een beschaafd man, die den doctorsgraad bezit, moest toch verstandiger zijn, en althans in hetgeen hij schrijft aan natuur en waarheid de voorkeur geven boven kwakzalversmiddelen." Het Rott. N.blad verneemt van goed ingelichte zijde, dat nog dit jaar te 's Hage eene internationale conferentie zal worden gehouden tot het nemen van maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Yoor den nationalen kolfwedstrijd te Nieuwe Niedorp op 9 en 10 dezer hebben zich 91 deelnemers aangegeven. Een ontwerp op een belasting van spoorwegkaartjes, dat er nog niet is, wordt als volgt in de N. Zutf. Crt. becijferd. In 1882 werden door de zes voornaamste Nederlandsche spoorwegmaatschappijen 15,826,000 reizigers vervoerd voor f12,856,000, dus gemiddeld voor ongeveer 75 cents per reis. Belastte men dat vervoer met een zegelrecht op spoor wegkaartjes, dan zou een uniformreeht van 5 cents per reis f 791,300 opbrengen. En neemt men een opklimmend recht voor de drie klassen aan, nl. 5, 10 en 15 ets., dan zou de derde klasse in 1882 hebben opgebracht f 468,700, de tweede klasse f 365,100 en de eerste klasse f 190,200, of te zamen f 1,024,000. De jl. Donderdag te Amsterdam gehouden hard draverij op het terrein van de Internationale Landbouw- Tentoonstelling was druk bezocht en begunstigd door goed weer. Van de 30 ingeschreven paarden waren 2 niet opge komen: „Willem Twee" en „Leerling." De eerste prijs, f 700, werd gewonnen door „Willem Drie," van den heer Brommer te Zijpe; de tweede prijs, f200, door „Nimrod," antwoordde Anne Marie. „Gij doet er ons genoegen meê." Toen keerde zij zich plotseling om en verliet de kamer. „Nu zeg mij om Godswil, tante Rosamunde," vroeg Stiirmcr, „wat is er nu weêr gaande? Waarom zitten wij hier en waar i3 vrouwe von Hegewitzzijn die twee weder oneenig?" „Susanne? Ach, dat kunt gij nog niet weten," antwoordde ik, „Susannc ia sedert drie dagen naar Nizza vertrokkenzij hoestte weder en was bang voor den winter. Hjj sprong plotseling overeind en begon de kamer op en neêr te loopentoen bleef hij voor de wieg staan en zag naar het sluimerende kind. „En is die jonge vrouw alleen vertrokken?" vroeg hij eindelijk. „Neen, Edwin, met Isa." „Natuurlijk!" zeide hij, „dat is juist de rechte, een vrouw daarvoor uitgelezen. Hij begon weder op en neêr te wandelen, tot Anne Marie binnentrad, gevolgd door de kindermeid, die den kleinen slaper naar de zijkamer droeg. Toen zaten wij zwijgend om de tafel; het was bijna als vroeger, de oude meubels uit de huiskamer, het tikken der pendule onder den spiegel; Anne Marie had haar spinnewiel gehaald en Edwin Stürmer zag naar den vloer en speelde in gedachten verzonken met een der kwasten van het tafelkleed. Op eens rees hij overeind van uit den gang drongen heldere kinderstemmen naar binnen: Sinte Maartens veugelke, Met uw vergulden vleugelke, weêrklonk het oude Maartens liedje. „Het is heden Sint Maarten," zeide ik en zag naar Anno Marie. Zij bespeurde het niet, zij sloeg juist de oogen neder; Edwin Stürmer zag haar aan, het was een zonderlinge blik. Wat wilde hij toch? En op eens sloeg Anne Marie, de trotsche, gevoelloozc Anne Marie de handen voor haar gelaat en bitter schreiend ging zij naar buiten. „Wat beteekent dat, Edwin?" vroeg ik, en daar hij niet ant woordde, stiet ik hem met de houten breinaald tegen den schouder en de zonderlinge man stond ook op, hij ging naar het venster en zag naar buiten zonder iets te antwoorden. Sim meling, Simmeling, rozenblad, Dorp en stad, Schoonste juffer, geef ons wat stierf het oude lied weg. (Wordt vervolgd.) van den hqer Jurgens te Osqh; de derde prijs, f 1Q0, dopr „Prins Alexander," van den heer Doon te 's Hage. De baan van 340 meter lengte werd bij den kortsten rit in 29| seconden afgelegd door „Nimrod." Te ruim 5 uren was de harddraverij geëindigd. De storm, die gisteren heeft gewoed, heeft op het tentoonstellings-terrein nogal schade aangericht, en het weder was gisteren nog zóó ongunstig, dat de nationale harddraverij niet druk bezocht werd. Onder de toeschouwers werd de Commissaris des Konings in Noordholland, jhr. Schorer, opgemerkt. Van de 16 ingeschreven paarden namen 12 aan den wedstrijd deel; de prijs (f 300) werd behaald door Koningin, van Florijn te Rotterdam, rijder P. Van Santen; de 1ste premie (f 200) door Wilde, van H. Lemke te Rauwerd, rijder W. De Boer; de 2de premie (f 100) door Prinses, van J. Smits te Dubbeldam, rijder J. De Boer Jr. De geheele inzending pluimgedierte, enz. op de Ten toonstelling, zegt het Hld., telt ongeveer 700 exemplaren. Daaronder zijn ook drie ganzen van den heer William Jas. Howart te Rockdale, welke voor de kleinigheid van duizend p. st. voor liefhebbers te koop zijn. Men kan, als het alleen om koopen te doen is, billijker ter markt. Voor honderd p. st. kan men een van de drie konijnen meester worden, welke de heer Radford te Burton zal tentoonstellen. Al die kippen hebben haar intrek genomen in de ci-devant varkenshokken. Het algemeen gekakel mag als een uit roep gelden, dat zij met het logies uitermate zijn ingenomen. Zeker is het, dat zij, in vrijheid voorgesteld, van top tot teen kunnen worden bewonderd. De kellner P. Bracksmuller, in dienst bij den restau rateur Adlon op het tentoonstellings-terrein te Amsterdam, ontving jl. Zaterdag avond van een bezoeker aldaar een bankbiljet van 100 francs ter inwisseling. Met dit geld is hij spoorloos verdwenen, benevens met nog eenige guldens, aan Adlon toebehoorende. Hij wordt door de politie opge spoord; hij is ongeveer 24 jaren oud, lang en slank van postuur, met donker ponney-haar en snorretje. Deze bediende was eerst Zaterdag morgen bij Adlon in dienst gekomen. Men herinnert zich zeker wel, dat in het Hotel Oldewelt te Amsterdam een paar vreemdelingen gepakt werden, die daar bezig waren met valsch geld te maken, dat een Amsterdammer (die de politie gewaarschuwd had) voor hen in den wandel moest brengen. De „valsche" goudstukken, die de onnoozele valsche munters daar quasi gemaakt hadden, waren, volgens de bij de aanhouding loopende geruchten, „bedriegelijk" juist nagemaakt en bijna niet van de echte te onderscheiden. Thans is, volgens het Geïll. Politienieuws, gebleken, dat de zoogenaamde valsche stukken echt zijn, en dat er dus geen sprake is van het maken van valsche munt. Als een bewijs van de weinig afschrikkende kracht der doodstraf, meldt het Ind. Weekbl. v. h. Recht, dat in het begin van dit jaar de gratie geweigerd werd aan twee Europeesche militairen te Atjeh, die naar den vijand waren overgeloopen, niettegenstaande zij later vrijwillig waren teruggekeerd. Aan dit laatste feit werd weinig waarde gehecht, omdat die terugkeer blijkbaar slechts het gevolg was van het ellendig leven, dat zij bij de Atjehers hadden te verduren gehad en zij, indien het hun naar den zin was gemaakt, wel niet zouden zijn teruggekeerd. Hun openlijke bestraffing werd in 't belang der krijgs tucht onmisbaar geacht: beiden werden geëxecuteerd. Toen maals waren er in het geheel, die beide personen mede- gerekend, een 4 of 5tal Europeesche overloopers; een hunner, den bekenden Cohen, wist men sedert ook nog in handen te krijgen. Hij zit sedert mede op den dood te wachten. Thans, een half jaar na de executiën en de gevangen neming van Cohen, bedraagt het getal overloopers te Atjehin de twintig! Wat er door den regen verkregen is, meldt de Leidsche Crt.: „Aan het kale weiland is kleur en groei hergeven, en op de hooggelegen stukken, waar het rundvee te vergeefs naar eene bete voedsel zocht, is weêr gras te vinden. De tuinder is in staat gesteld te poten en te zaaien, hetgeen hem bij de groote droogte ten eenenmale onmogelijk was of zonder gevolg bleef, vandaar dat peen onder de groenten zeer schaarsch is. De bloemen kwijnden of bloeiden spoedig uit onder den heeten zonneschijn, en de roos had daarbij veel te verduren: de verkleurde bloemen ontbladerden in weinig tijds. Thans herleeft het groen, en met jeugdige kracht openen de bloemen weêr hare kelken, waaronder de roos eene eerste plaats inneemt. De boeren waren bij de droogte zeer beducht voor te lage slooten en lieten dus veel buitenwater in. Voor acht dagen begon het te regenen, hier en daar met flinke buien, en voor de poldermolens werden de zeilen gelegd om overtollig water uit te malen. Een goede boer leeft altijd in voorzorg, zoo ook hier. Eerst haalt hij in zijne bezorgdheid het doode water binnen, om onverwijld bij overmaat het levende water te verwerpen, alsof er nu een kleine zondvloed voor de deur stond." Nog altijd, schrijft de Dordtsche Crt., hebben vele Hollandsche boeren een vooroordeel tegen het bemesten van hun landerijen met gier. Hoezeer echter dit vocht de vruchtbaarheid van den grond bevordert, kan opgemaakt worden uit het feit, dat een boer in de Alblasserwaard, die zijn land ook met gier besproeid had, binnen den tijd van een jaar van eene hooiwei voor de vijfde maal het gras maaide. Telkens had het gras eene tamelijke lengte. In de jl. Woensdag gehouden zitting der Conferentie van het Roode Kruis te Genève is verslag gegeven over den arbeid der Vereeniging in Nederland sedert 1869. Toen de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland uitbrak, telde zij er 21 comité's met 1585 leden; bij het einde van dien oorlog 152 comité's en 21,387 leden. Inmiddels had zij 22 ambulances ingericht en meer dan 1 millioen francs in geld en voorwerpen besteed. Ondanks de daaraan ver bonden eigenaardige bezwaren werd ook gedurende den oorlog met Atchin eene ambulance ingericht en meer dan f 300,000 uitgegeven. Goede diensten bewees voorts de Nederlandsche Vereeniging ten tijde van den oorlog tusschen Rusland en Turkije. Tegen het einde van 1883 telde zij 101 comité's, beschikte over een vermogen van 125,000 francs en bezat een gebouw, waarin modellen van ambu- lande-matereel werden tentoongesteld. Voorts heeft zich de Conferentie beziggehouden met de kwestie van het gebruik van electrisch licht op slagvelden, waarover verscheidene gezaghebbende gedelegeerden het woord voerden. Op boerderijen met lichten bodem, waar ge.en dartell en andere machines kunnen gebruikt worden, schaft men zicb in Duitschland meer en meer de kleine Russische paarden aan, in plaats van de gewone werkpaarden. Koop prijs en onderhoud zijn veel geringer, en de taaiheid der kleine dieren is veel grooter dan die van gewone werk paarden. Zij zijn in Duitschland reeds zeer verspreid. De internationale Watch-Compagnie brengt thans horloges in den handel, uitgevonden door den ingenieur Pallweber. Men vindt bij die horloges geen wijzerplaat en dus ook geen wijzers, enkel twee openingen, waarin het uur en de minuten in cijfers worden aangegeven, bijv. 4 en 35 dat wil zeggen, dat het 4 uur 35 minuten is. Elke 60 seconden verspringt het cijfer der minuten en elke 60 minuten dat der uren. Twaalf uur wordt dus aange geven door 120. De Dresdener pianofabriek Apollo, onder directie van den heer O. Laffert, heeft zich, volgens de Düsseld. Crt., bepaald verdienstelijk gemaakt jegens de onder de „klavierplaag" zuchtende menschheid. Zij heeft namelijk voor de nieuwe pianino's een werktuig bedacht, waardoor zij zoo goed als stom gemaakt kunnen worden, zoodat zelfs de verwoedste speler zijn buren niet meer op zijn studiën of zijn spel behoeft te trakteeren. Een sterke strook vilt wordt door het trappen op een pedaal tusschen de hamers en de snaren geschoven en het doel is bereikt. Alleen de speler hoort nu nog de toonen en kan zich dus even goed blijven oefenen als vroeger, zonder anderen last aan te doen. Bulteniana. Op eene van Bremerhaven naar Amerika vertrekkende stoomboot is onlangs een der passagiers, Niemann, uit Wersitz, in zoo hevige mate door de zeeziekte aangetast, dat hij wanhopig over boord gesprongen en verdronken is. Een tweede passagier wilde zijn voorbeeld volgen, maar werd daarin verhinderd. Deze werd met eene boot naar het vasteland teruggebracht en heeft van de reis afgezien. In den ouderdom van 91 jaren overleed dezer dagen te Preston (Engeland) de „vader van het teetotalisme," Joseph Livesey. Hij was het, die in 1832 de eerste verbintenis opstelde tot geheele onthouding van alle geestrijke dranken, en die dit document met nog zes andere medeburgers onderteekende. Dit waren de later vermaard geworden „seven men of Preston." Moud, de beroemde Amerikaansche harddravermerrie van den spoorwegkoning Vanderbilt te New-York, is naar Frankrijk verkocht voor 200,000 francs. Benoem ln gen, enz. De luit. ter zee lste kl. Van Doorn is gedetacheerd bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, om het volgende jaar den luit. ter zee lste kl. Schippers te vervangen als onder wijzer in de stuurmanskunst en sterrenkunde. De lste luits. der mariniers L. A. C. Furnée en J. C. J. B. A. De Josselin de Jong worden meiden 1 October a. s. respectivelijk geplaatst hij het 2de bataillon alhier en het 3de bataillon te Rotterdam. De tijdelijk hij de zeemacht gedetacheerde off. van gez. lste kl, van de landmacht W. N. De Graaf, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de Marine, dr. J. E. L. Kraft, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Pollux, wordt met 6 dezer op non-activiteit gesteld. Aan den gewezen baas der blokmakers en kuipers J. Sweeris, laatst aan 's Rijkswerf te Amsterdam, vroeger alhier, is een pensioen toegekend ad f 521 's jaars. Vlson berloliterx. Een twintigtal schuiten waren gisteren nacht met het storm achtige weêr in zee. Van het visschen kon natuurlijk niet veel komen. De visch, die aangebracht werd, was meest van den vorigen nacht. De prijzen waren hoog. Groote tong was zeer schraal en gold tot 60 cents, tarbot f 11 a f 12 en rog f 0.97 a f 1.01 per stuk, scharren en scholletjes f 5 per mand. BurgermiL© Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. W. Dirkzwarger, korporaal der mariniers, en V. C. Uijtdebroek. W. C. Sturk, stoker, en C. J. Planje. G. Noot, bankwerker, en B. Oudijk. R. Borsch, zeeman, en J. Bak. C. E. J. Van Olm, marinier, en A. Hulstkamp. GetrouwdGeene. Bevallen: A. J. Bakker, geb. Dorlas, D. H. Bakker, geb. Valk, Z. D. Boontjes, geb. Blaauboer, D. K. De Groot, geb. Wijker, Z. Overleden: J. M. F. Van Rossum, 13 dagen. C. M. F. Van Rossum, 2 weken. N. Van der Made, geb. Troost, 33 jaren. C. E. Reineri, 21 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. September. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, i Afw. Stand. Afw. 5 wtn. 30 k. 1 746.26- 14.54 14.8 -2.9 0.801 Holw. 6 8 wzw. 6 754.03 - 6.77 14.1 - 1.5 0.65 golvend. 6 12 zwtw. 5 755.00- 5.80 16.0 - 1.6 0.64 Weêrsgesteldheid: 5 Sept. 12 u. Betrokken, onstuimig, regenbuiig. 6 Sept. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 6 Sept. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 5 September 's morgens 5 u. 15 min. grootste winddruk 59 kilogram, richting west. MARINE-HAVEN N I E U W E D I E P. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOS8EN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ottercarps, st. A. B. Watt. Sunderland. Steenk. Van Gijn Co. Trevethick, st. G. Brown. Newcastle. Duinker&Goedk. GreatYarmouth,8t.H.Digman. 316de STAAT8-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Vierde lijst: No. 1025 f 1500; Nos. 20862 f 400j No. 14043 f 200; No. 8997 f 100. ALKMAAR8CHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden f 95 a260i Lammeren f a 41 Koeien 160 a27ói 160 mag. Varkens 14 a 26 14 Nucht.Kalveren 5 a 28 192 Biggen 5 a 8 156 Schapen 14 a 27; 9 Bokk.&Geiten 4 a 9

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2