HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en AdvertentieWal voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°. 111. Jaargang 42. Zondag 14 September. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartanlf 0.90. a franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad verten tiénVan 1i regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Brieven uit de hoofdstad. 11 September. De afloop der groote aanbesteding voor de overkapping enz. van het. Centraal-station alhier, gisteren in Den Haag aan het Departement van Waterstaat gehouden, heeft den Minister uit eene groote moeielijkheid gered. Uit de moeielijkheid namelijk, die er ongetwijfeld voor hem ont staan zou zijn, indien de minste inschrijver voor dit kolossale werk, dat op 7£ ton was geraamd en voor circa 6£ ton is aangenomen, een buitenlander ware geweest en niet een Nederlandsche firma, zooals nu het geval was. De couranten vermeldden gisteren avond, dat deze uitslag der aanbesteding door de talrijke aannemers, die bij de voorlezing der biljetten tegenwoordig waren, met vreugde gejuich werd begroet, vooral omdat de gegadigde, wiens inschrijving op één na de laagste bleek, een vreemdeling waSj en dit gejuich laat zich verklaren. Ik heb nergens gelezen dat de Minister mede geapplaudiseerd heeft toen de beslissing Viel; maar in gedachten heeft hij het zeker gedaan. Hij behoefde nu de keuze niet te doen tusschen strikte handhaving der voorwaarden van aanbesteding, zooals recht en billijkheid voorschrijven, of opzettelijke bevoorrechting der Nederlandsche industrie, waartoe men in den laatsten tijd van verschillende kanten den Minister had trachten over te halen. Nu de Nederlandsche Stoom bootmaatschappij met hare inschrijving de laagste was en ver onder de raming bleef, is de Minister althans voor het oogenhlik op gelukkige wijze aan dit dilemna ontkomen. Het spreekt echter van zelf, dat de quaestie zich bij de eerste de beste gelegenheid opnieuw zal voordoen. Langs welken weg de Nederl. Stoombootmaatschappij, ondanks de scherpe buitenlandsche concurrentie, tot die bijzonder lage inschrijving tachtig duizend gulden onder de raming gekomen is, laat ik voorshands onbesproken. Hieromtrent zouden alleen de ingewijden opheldering kunnen geven. Dergelijke groote aanbestedingen hebben hare eigenaardige organisatie, waarvan het publiek, dat niet achter de schermen komt, alleen de resultaten te zien krijgt. Ik heb hierbij de mogelijkheid op het oog, dat deze overvleugeling van de buitenlandsche concurrentie nog niet in alle opzichten als eene zegepraal voor de vader- landsche industrie is aan te merkenmet andere woorden dat de directie der groote Hotterdamsche fabriek, die thans laagste inschrijver is en waarschijnlijk ook wel aannemer 1) NADIA'S GELOFTE. Naar het Fransch van Henri Gréville. zal worden, zich bij de berekening van haar vermoedelijk winstcijfer eenige belangrijke concessien heeft getroost, met oogmerk om zich de uitvoering van het werk te verzekeren in het belang harer arbeiders, die dan weder een geruimen tijd aan den gang zouden kunnen blijven. Dit zou natuur lijk de zaak in een eenigszins ander licht stellen, al ver diende de directie zelve om die opoffering dan des te grooter lof. Maar met dat al blijft het een hoogst verblijdend feit, wel waardig om met toejuiching begroet te wordeq, dat zulk een belangrijk en veelomvattend werk voor onze vaderlandsche nijverheid behouden is gebleven. Duizende handen zullen er in den aanstaanden winter werk en brood door vinden, wat in verdubbelde mate een heugelijk voor uitzicht is, nu zoovelen reeds thans mot bezorgdheid den komenden winter tegemoet zien. Ondanks het fraaie zomer weder en andere gunstige omstandigheden bestaat er ook in de hoofdstad groot gebrek aan werk in vele vakken. waardoor eene groote menigte knappe werklui, die anders I om dezen tijd van 't jaar een goed daggeld maakten, zoo I goed als geheel van verdienste ontbloot zijn en met vcr- klaarbare onrust den trnditioneelen „slechten tijd" te gemoet gaan. In andere jaren kwamen zij dien slechten tijd nog wel door met behulp van de spaarduitjes, die zij 's zomers bij het overwerken hadden kunnen oppotten; maar thans zal die reserve-kas bij velen zeer gedund of misschien wel reeds geheel uitgeput zijn, plus een nadeelig saldo van onbetaalde huur of onafgeloste pandbriefjes, als het onvermijdelijk gevolg van tegenspoed en teleurgestelde verwachtingen. De gisteren uitbesteede werkzaamheden voor liet Centraal-station zullen dus voor menigeen eene hoogst welkome uitredding opleveren. Ook onze Landbouwtentoonstelling die eergisteren met stille trom gesloten werd, eindigt met een financieel tekort. Het geldelijk succès, dat zij had kunnen hebben en waarop stellig en zeker gerekend was, is letterlijk weggeregend, weggespoeld in de plassen en vaartjes en kanaaltjes, die na elke stortbui het terrein schier onbegaanbaar maakten. Het was hier en daar meer baggeren door den modder dan loopen over den asten grond. En wat nog tegen den regen bestand was, sloeg de storm neer. Weer en wind waren dan ook in die veertien dagen zoo ongunstig mogelijk. En wie nog den moed had om dit ongunstige weder te trotseeren en een kijkje op de expositie te gaan wagen, nam zoo goed en zoo kwaad als 't ging het meest Prins Roubine zat na het diner rustig zijn sigaar te rooken op het terras en liet zich in zijn rieten schommelstoel zacht op en neder wiegelen, terwijl zijn blikken ongestoord ronddwaalden over het landschap, dat door de laatste zonnestralen in vuur gloed werd gezet. De baai strekte zich tot in de verte voor hem uitde rechter oever werd geheel in dauw gehuld, waaruit ternauwernood de granietrotsen van de Finsche kust hier en daar te voorschijn kwamenhet blauwachtig water kabbelde zacht tegen den oever aan den zoom van zijn tuin en de statige lanen liepen tot aan zee uit. Rechts verhief zich amphitheaters-gewijze de stad Peterhof, waarboven de kunstmatige warmte der badinrichtingen in damp oprees. Gedurende de drie maanden van het mooie seizoen zijn deze badplaatsen zeer druk bezocht. De booten, die gestadig tusschen Petersburg en Peterhof heen en weer varen, stoomden en floten bij de aanlegplaats en brachten een groote menigte passagiers aan wal, die van de muziek en de keizerlijke parken genieten, of den avond hij den een of anderen goeden vriend doorbrengen wilden. Overal vertoonden zich langs de kaai officieren in schitterende uniformen van verschillende wapensde lichte toiletten der dames deden aan bloemen denken, hier en daar op het donkergroene grasveld van het park verspreid en liet scheen wel of de geheele Russische heau-monde op dit kleine hoekje der aarde was samen geschoold. Links kwamen tal van schoonc villa's schilderachtig uit het geboomte te voorschijn en de terugwijkende kust die zich aan de lietkoozingen der zee scheen te willen onttrekken, hield het oog en den geest geboeid. De prins had het uitzicht op de stad, de zee en het landschap te dikwijls genoten, om er niet onverschillig voor te zynmaar hij was dit zeker niet ten opzichtte van een geurige, dampende kop koffie, een fijn sigaartje en een gemakkelijke stoel dat waren genoegens van het leven, waarvan ragn nooit genoeg kon genieten; hy strekte zich dan ook met een innig gevoel van welbehagen in zijn leuningstoel uit, juist op het oogenblik dat zijn kop koffie als door een tooverstaf onder zijn bereik werd gezet. O! dat stoute vadertje, liy bedankt er mij niet eens voor! klonk het op schertsende toon en tegelijkertijd werd een lief- koozende hand zacht op zijn schouder gelegd. Ben jij het, Nadia? vroeg hij omziende. Wel ja! Zou de koffie u goed smaken als een ander dan ik ze voor u schonk? De prins nam het handje in de zijne, beschouwde het aan dachtig, speelde met de ringen, zag toen glimlachend op naar het mooie kopje dat zich over hem heenboog en antwoordde: Neen! dat weet je wel beter! Wat is er van avond te doen? Er is muziek. Het pogramma belooft zeer veelde groote waterwerken zullen spelen en electrisch verlicht worden. Daarbij een verrukkelijk concert Daarbij een verrukkelijk concert. Wat een verzameling van bekoorlijkheden! Dus zullen we er heengaan? NatuurlijkIk heb order gegeven om tegen negen uur in te spannen, de knies met de isabellen. Uitstekend, antwoordde de gelukkige vader. Ga zitten Nadia, anders kan ik dc boot niet zien, die daar juist te Kron- stadc aankomt. Het meisje keerde zich haastig om, hield dc hand boven haar oogen voor het zonlicht en tuurde naar de groote boot, die na eenige bevallige wendingen bij de granietvesting bleef liggen. Onmiddelijk was zij omringd door tal van kleine schuiten. De Prins nam den verrekijker, die altijd op dezelfde plaats lag, om nauwkeurig de beweging in de verte te kunnen waarnemen. Ik weet niet wat het voor een boot is, zei hij na eenige oogenblikken. Het zal een Duitsche zyn, was het antwoord. Zij spraken nog wat over allerlei zaken, toen Roubine nogmaals den kijker opnam. Kijk toch eens even, Nadia, naar dat kleine stoomjacht, dat regelrecht hier op aan komt. En waarlijk doorkliefde een sierlijk plciziervaartuig de baai en richtte zich met volle stoom naar Peterhof; de vlag wapperde van den achtersteven en raakte nu en dan even het blauwe water; boven in den mast flikkerden een licht. Ik durf wedden dat het Korzof is! riep dc Prins vroolijk; het is zeker Korzof, op zyn terugreis naar Duitschland. Hij is per stoomboot gekomen om dadelijk hij aankomst te Peterhof te kunnen zijn en hij heeft zich door ziju jacht laten afhalen. Dat is juist iets voor hemMaar Nadia, als het Korzof is, dan kun je er op rekenen dat hij binnen twee uur hier zal zijn Zooveel tijd heeft hij niet noodig, was het kalme antwoord van liet jonge meisje en zij ging met den rug naar de baai zitten. Laat hem ten minste tijd om wat toilet te maken, merkte haar vader op. Dat kan hij ook even goed aan boord van zyn jacht doen, antwoordde Nadia op denzelfden kouden toon. Het sohijnt wel of hij je volkomen onverschillig is! riep de prins uit, terwijl hij den kijker neerzette en zijn dochter aanzag. Ik heb altijd gemeend dat je hem nog al gaarne mocht lijden Ik gevoel veel vriendschap voor Dmitri Korzof, antwoordde het jonge meisje, maar zooals u weet, papa, ben ik niet gewoon mijn vriendschap te toonen zooals dc honden dat doen, door honderdmaal om het voorwerp hunner genegenheid heen te springen en er tegen te blaffen. Ja ik weet het wel, zei de prins lachend, dat je gaarne je gevoelen verborgen houdt. Hij nam den kijker en volgde de richting van het jacht, dat snel naderde. Wacht maar, zei hij, we zullen er wel achter komen of' het Korzof is. Hij drukte even met den vinger op den knop van een bel, die op tafel stond, om een bediende te roepen. Roubine gaf zyn hevelen en ging vervolgens naar het groote grasperk, dat iets lager dan het terras was gelegen en vanwaar hij door een opening in het struikgewas een gedeelte van de golf kon zien. belangrijke wat er hem aantrok in oogensehouw, en pakte zich clan zoo spoedig mogelijk weg om in allerijl weer onder dak te komen. Kletsnat en verwaaid als alles was, zag de tentoonstelling er in hare laatste levensdagen vol strekt niet aantrekkelijk uit. Yan de afdeeling pluimgedierte en konijnen, die in het hegin dezer week de schapen en varkens zouden vervangen, waren zelfs verscheidene nom- mers niet ingezonden. „Er komt toch niemand naar kijken zullen de inzenders ge lacht hebben, en zij hielden hunne inzending stillekens thuis. Liefhebbers, die zich Maandag dachten te troosten met de beschouwing van liet koppel ganzen „waarvoor men 1000 pond sterling of f 12,000 vraagt," deden een vergeefsche reis naar de tentoonstelling de kostbare langhalzen waren niet verschenen, en hoofd schuddend staarden de bezoekers naar liet leêge varkenshok, waarin No. 154 van den catologus de eer van het ganzenras had moeten ophouden. Ook enkele peperdure konijnen, wier komst men wijd en zijd als lokaas voor het publiek met grooten ophef had uitgebazuind, hadden zich in een opwelling van misplaatste bescheidenheid evenmin bij het Uitvoerend Comité aangemeld. Daarentegen lieten de vertegenwoordigers van het kippengeslacht niets te wenschen over. Maar alles nat, nat, nat in de elfde macht! Ten toonstelling en tentoonstellings-bezoeker3, alles leed onder de wederzijdselie vochtigheid. Geen wonder dat de leelijke paddestoel van het tekort in dien natten bodem welig tierde Hoe zal het gedekt worden! Uit 's lands kas? Dit zal bezwaarlijk gaan. De Tweede Kamer heeft pas twee maanden geleden een halve ton gevoteerd tot tegemoetkoming en het tekort van honderd vijftig duizend gulden, waaronder het Bestuur der Vereenigde Koloniale Tentoonstelling ge bukt ging. Dat is een slecht precedent. En deze fi- nanciëele mislukking van de beide internationale tentoon stellingen, die nu onmiddellijk na elkander te Amsterdam zijn gehouden, is niet zeer aanmoedigend voor volgende ondernemingen van dien aard. YVel spreekt men reeds hier en daar van plannen voor eene tentoonstelling van zeevaart en visscherij (waarhij dan „Onze haanbrekers" van den heer Heemskerk van Beest dienst konden doen, die nu als door vergissing naar de Landbouwtentoonstelling verzeild schenen) maar het zal waarschijnlijk nog wel een poosje duren eer die plannen tot uitvoering komen. Men zij zoo verstandig ze voorloopig in vrede te laten rusten. Afgezien echter van het financieel resultaat, mag men de nu gesloten Tentoonstelling onvoorwaardelijk onder Na verloop van eenige oogenblikken werd een reusachtige vlag, waarop de wapens van het geslacht Roubine op een rooden achtergrond prijkten, uit het dak van de villa gestoken en wap perde fier in de lucht. De knal van een klein stuk geschut was het antwoord op dit signaal. Na lia kon de witte rookwolk uit den achtersteven van het jacht zien opstijgen en het vlammetje in de raast werd snel op en neêr bewogen. Ook de prinselijke vlag daalde en rees op hare beurt tot drie maal toe, om eindelijk nfier te strijken als een vogel die zijn wieken plooit om daarna geheel te verdwijnen. Hij is het! riep de Prins verheugd uit. Hij heeft terstond geantwoord. Zeker was zijn kijker op het terras gerichtzou je ook niet denken, Nadia? Nadia antwoordde niets. Hot kanonschot had een lichte blos op haar hleeke wangen getooverd. Zij keerde zich om en plukte twee rozen van een zeldzaam schoone rozenstruik, die uit dc serre van Koubine naar het bloemperk was gebracht, om eenige dagen het gezicht en den reuk te streelcn, vervolgens te sterven en door een andere vervangen te worden. Een kalos, bespannen met twee rosbruine paarden, onberispelijk van vorm en gang, reed pijlsnel over den straatweg; de Prins kon zich nog juist hij tijds omkeeren, om ze door het traliewerk te kunnen bespieden. O, het is de equipage van Korzof, om hem van de aanleg plaats te halen! Wel, dat is koddig, Nadia. Wie weet of het kanonschot wel eens voor ons bestemd was Misschien was het wel voor zyn koetsier? Als de bevelen niet van te voren waren gegeven, zou men onmogelijk tijd, hebben geliad om zoo vlug in te spannen. Wel, dat hebt je daar terecht opgemerkt! zei de Prins en hij kon niet laten zijn dochter even guitig aan te zien. Het was een geliefkoosd tijdverdrijf voor hem haar ongemerkt wat te plagen en dat ging hem uitstekend van de hand. Moet jc nog wat toilet maken voor de muziek? hernam hij na een oogenhlik stilte. Nadia had juist een handvol bloemen geplukt, die zij liet vallen toen zij zich omkeerde om naar hem te luisteren, terwijl zij slechts de beide roozen in de hand hield. Zij bekeek vluchtig haar batisten japonnetje, dat rijk met kant gegarneerd was en antwoordde toen ontkennend. Ik heb mij voor het diner gekleed, voegde zij er hij. Ja dat weet ik, maar ik dacht dat je er misschien nog eene kleine verandering in zoudt willen maken, vervolgde dc Prins op denzefden plaagachtigen toon. Wel, ik zou niet weten waarom, antwoordde Nadia, en zij zag hem daarbij, met een eenigszins trotsche uitdrukking in haar mooie donkergrijze oogen, dpen in liet gelaat. Je bent een engelriep de gelukkige vader uit, en hij trok haar naar zich toe om haar een zoen te geven. Je hebt een nieuwsgierige vader, die wel alles zou willen weten.... U weet alles! antwoordde zij op vrijmoedige toon. Moet ik dan alles raden, vervolgde Roubine, en zij legde haar arm in den zijne, zelfs voordat je het zelf nog recht weet! Nadia sloeg hare oogen neer; de Prins vervolgde. Mijn lieve Nadia, je weet het; ik ben vader en moeder beide voor je; ik ben bang, dat ik je of niet genoeg liefheb, óf

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1