Noordzeekanaal. Daardoor hebben we den natuurlijken aan- en afvoer van water verloren, en kunstmiddelen waren wellicht op het papier zeer voortreffelijk, maar werken in de praktijk onvoldoende en gebrekkig. Vroeger stroomde het Amstelwater bij Schollenbrug onbelemmerd door den Buiten-Amstel de stad in, zette door den Binnen-Amstel verder zijn weg voort ter voeding van de talrijke zij- en dwarsgrachten, en vloeide vervolgens door Rokin en Damrak in het IJ, met zich nemende de drijvende en vlottende ongerechtigheden der gansche stad. Doch sedert de afsluiting van het IJ is de strooming geheel verminderd, en na de gedeeltelijke demping van het Damrak is de toestand nog grootelijks verergerd. Niettemin is het vroeger besproken adres om ook nog de andere helft van het Damrak benevens het geheele Rokin te dempen, gisteren met 1400 onder- teekeningen aan den Gemeenteraad opgezonden. Gelukkig voor onze neuzen en longen, komen deze voorstanders van het boulevard-plan tevens met het verzoek om de Beurs zaak nogmaals onderste boven te halen en de Beurs te zetten op.... ja, dat moet de Raad dan maar weten, als zij maar een mooie boulevard krijgen. De eene helft van het adres zal dus de andere helft wel onschadelijk maken. Amstelaar. BlnnenlandL. De Haagsche correspondent der Arnh. Crt. schijnt niet juist ingelicht te zijn geweest omtrent den toestand van den oud-minister Modderman, daar het D. v. N. op de meest stellige wijze verzekert, dat de heer M., behou dens een onbeduidende wond aan het been, volkomen gezond is en bijna dagelijks per tram Scheveningen bezoekt. De matrozen en mariniers van al de oorlogsbodems te Hellevoetsluis houden dezer dagen gecombineerde groote manoeuvres, onder commando van den luit. ter zee lste kl. De Vries en in tegenwoordigheid van den schout-bij-nacht W. Enslie en andere officieren. Men schrijft ons van Texel, dd. 19 dezer: z/Wij vernemen, dat de heer A. De Rooij en echtgenoote, vader en moeder in het Algemeen Weeshuis1 alhier, eene uitnoodiging hebben ontvangen, om zich beschikbaar te stellen voor diezelfde betrekking in het Doopsgezind Wees huis te Zaandam. Aan die uitnoodiging schijnt gevolg te zijn gegeven, en is tot ons leedwezen, en voorzeker van al de in het Weeshuis verpleegden, het vertrek van den heer De Rooij en echtgenoote zoo goed als zeker." In de vorige week hebben zich niet minder dan 13 sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking van Hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs te Burg op Texel. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft in overeen stemming met den inspecteur bij het middelbaar onderwijs benoemd, voor den tijd van één jaar, den heer R. C. J. Roeterink, tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool aldaar op eene jaarwedde van f 600. Op het Galgewater nabij Leiden sloeg jl. Maandag het bootje om, waarin drie heeren zaten. De zoon van den heer V. d. V., referendaris te 's Hage, is daarbij verdronken. Begunstigd door het schoonste zomerweder had jl. Woensdag te Groningen de maskerade der studenten plaats, voorstellende den plechtigen intocht van den stad houder Prins Frederik Hendrik, omstuwd door de meest beroemde Nederlanders op allerlei gebied uit zijn tijd. Duizenden waren getuigen van deze «joyeuse entree" in de met vlaggen en groen rijk versierde stad, die des avonds op onderscheidene plaatsen schitterend verlicht was. De goede orde werd geen oogenblik gestoord, dank zij de uit nemende stemming van het talrijke publiek. Jl. Woensdag morgen is te Venhuizen een zeeleeuw opgevischt. Dit zeldzame zeedier zal hoogst waarschijnlijk naar het museum te Leiden worden overgebracht. Aan den jl. Woensdag te Kolhorn gehouden kolf-en biljartwedstrijd werd door 27 personen deelgenomen in het kolven, door 25 in het biljarten. Voor kolven werd de prijs behaald door den heer C. Bood te Kolhornde premie door den heer S. Kater te Barsingerhorn. Aan het biljart de prijs door den heer A. Wit te St. Maarten, de eerste premie door den heer A. Kist te Zuidscharwoude en de tweede premie door den heer P. Pool te Kolhorn. De gemeenlerekening van Amsterdam over 1883 is door de commissie van financiën den Raad ter goedkeuring aangeboden met de volgende eindcijfers: inkomsten f 14,907,788.56*, uitgaven f 13,322,857.26*, batig saldo f 1,584,921.30. Een vreeselijke brand brak eergisteren nacht uit op Strausswals wilt spelen, dan zou dat misschien een verandering in mijn gcdachtengang kunnen brengen. Nadia zuchtte even en ging voor de piano zitten. De Prins vouwde zijn armen over de borst samen en liep, zoolang zijn dochter speelde, de groote kamer op en neêr. Toen zij geëindigd had, keerde hij zich naar haar om. Jc houdt niet veel van die soort muziek, wel? zeide hij, en zag haar met bezorgde teederheid aan. Niet veel, papa. Ja, dat is onbeduidende muziek. In mijn tijd mocht men die gaarne; wij hielden van Bëllini en RossiniDonizetti was ons dikwijls al te zwaar, maar het jongere geslacht heeft daar verandering in gebracht; de klassieke muziek is dikwyls nog te eenvoudig; het geeft de voorkeur aan Schumann! En ik, zie, ik begryp er niets van.... Komt dat nu omdat wij oud worden of omdat jelui te snel vooruit wilt? Het meisje luisterde met samengevouwen handen, het hoofd voorover gebogen: zy sloeg de oogen naar haar vader op. Jc bent een zoogenaamde utilitaris, niet waar? hernam de Prins verdrietig. Je wilt, dat alles zyn nut heeft? Je kiest geen mooie zaken voor je eigen genoegen, draagt kostbare japonnen, omdat je daardoor werk verschaft aan de naaisters, en je plukt rozen, die vijf roebels per stuk kosten, enkel en alleen om den tuinlui brood te geven.... Dat heb je me al dikwijls verteld.... maar ik, Nadia, ik zie je graag in een smaakvol toiletje, omdat het je schoonheid verhoogt en ik houd van rozen omdat zij zoo'n heerlyke geur verspreiden.... Och, dat je daar ook meê voldaan mocht zijn! U bent de beste man en de voortreffelijkste vader op de wereld, antwoordde zij glimlachend; wat zou men nog meer van u kunnen verlangen? Gij hebt uw taak op aarde genoegzaam vervuld door een dapper officier, een goed huisvader, een toe gevend grondbezitter te zyn. U komt het recht toe behagen te scheppen in de rozen, om haar zelve alleen, in mijne japonnen, omdat zij mij goed staan en in de wals, omdat zij u aangename herinneringen schenkt. Toe, mijn goede, beste papa, heb maar een weinigje geduld met uw ongehoorzaam kind, dat u zoo lieft heeft! Wordt vervolgd.) de derde verdieping van een perceel in de Frederikstraat te Nieuweramstelhet geheele gebouw stond dra in volle vlam. In wanhoop sprong de bewoonster, mevr. wed. De Braauw, uit het venster, gevolgd door haar kleinzoon, die bij haar inwoonde. De eerste overleed eenige minuten na den valde tweede bekwam zware kneuzingen, doch is buiten gevaar. Na eerst haar vier kinderen gered te hebben, door ze haar man aan een venster der eerste verdieping toe te reiken, sprong ook de bewoonster der tweede ver dieping, juffr. Spil, uit het venster. Zij werd zwaar aan het hoofd verwond. De brand was te lialfvier gebluscht en bepaalde zich hoofdzakelijk tot het perceel, waarin hij was ontstaan, behoudens eenige brandschade aan belendende gebouwen. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden trekking der Landbouwtentoonstelling-loterij is de eenige prijs, een span paarden, gevallen op No. 4099. Er waren slechts 2500 loten verkocht. Het Ainstel-Hótel te Amsterdam huisvest op het oogenblik vier Russische Grootvorsten, benevens ééne Groot vorstin en de Groothertogin van Mecklenhurg-Schwerin. De beroemde Fransche actrice Sarah Bernhardt zal binnenkort te Amsterdam en te 's Hage optreden. Op de laatst gehouden kermis te Tilburg is o. a. een elfjarige deugniet ingerekend, die niet minder dan vier portemonnaies en een zilveren horloge had gerold. Het bleek, dat die bengel reeds een volleerde dief was, want onderweg naar het bureau van politie kaapte hij nog twee haringen weg. Trof men tot dusver de zonnebloem Helianthus annuni), oorspronkelijk uit Zuid-Amerika, in onze streken alleen als huisplant aan, men kan haar thans op een akker, onder Oude-Bildtzijl gelegen, ook als landbouwgewas zien kweeken. Het zaad bevat eene groote hoeveelheid uit muntende olie en de stengel kan, evenals de hennep, tot touw verwerkt worden. Te Gouda zal op 27 dezer een vlieger-wedstrijd plaats hebben voor jongens beneden de 16 jaar. Er zijn drie prijzen elk van vijf gulden uitgeloofd: voor den hoogst staanden vlieger (gewoon model); voor den hoogst staanden vlieger (buitengewoon model), en voor den grootsten vlieger (onverschillig van welk mode'). In een plaatsje in Drente kreeg een hoofd der school dezer dagen eene benoeming als zoodanig op eene andere plaats. Om hem tot blijven te bewegen, trokken de boeren met.... een vet varken naar zijne woning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. De heer Wijbenga, kennis gevende van de benoeming van den heer Cremers tot voorzitter der Tweede Kamer, bracht jl. Donderdag huldo aan diens onpartijdigheid, waardigheid en tact bij de leiding der vergaderingen. Wijzende op dc aanstaande grondwetsherziening, als wen- schelijk, ja dringend noodig, zinspeelde hij er op, dat het zeer onzeker is of de leden dan elkafir zullen weêrzien. Hij was echter optimistisch genoeg om te vertrouwen op het doorzicht van het Nederlandsche volk, dat een volksver tegenwoordiging zou benoemen, die, met het oog op het algemeen volkskarakter in vooruitstrevenden geest, het Staatsverband zou herzien. Wijzende op de politieke onrust in België, hoopte hij, dat de Nederlandsche vertegen woordiging, met het oog op den eisch en den gang der tijden, zou besluiten ten dirbaar van een volk, dat niet kan leven en welvaren dan onder vrijgevige en milde wetten. De heer Cremers aanvaardde nu het voorzitterschap; hij wees op het vele, verleden jaar afgedaan, en op den belangrijken arbeid, die de Kamer wacht; bovenal had hij het oog gevestigd op de grondwetsherziening. Wellicht zullen alle eischen niet ten volle kunnen worden bevredigd, maar hij hoopt dat billijke wenschen niet zullen worden teleurgesteld en gesamenlijke pogingen zullen strekken tot bevordering van het waarachtig heil des lands. In de gisteren gehouden zitting dier Kamer heeft de minister van Financiën de staatsbegrooting aangeboden. De uitgaven zijn op ruim 136 millioen of bijna 9 millioen minder dan voor 1884 gesteld. De middelen op 121 millioen of 6.8 millioen hooger dan voor 1884 geraamd. Het tekort is dus 15J millioen, wat met 5 millioen kan verminderen, wanneer dit jaar geen zilverontmunting plaats heeft. Door aanmerkelijke bezuinigingen bedraagt het tekort op den gewonen dienst slechts 3* millioen. O. a. zijn de uitgaven voor het lager onderwijs met f 1,719,000 verminderd. De tekorten van 1882 tot en met 1885 bedroegen 55 millioen, waarvan 41* millioen uit de leening is gedekt, zoodat ongedekt blijft f 12,723,964. Ter dekking van het tekort op den gewonen dienst zal de Regeering voorloopig voordragen: verhooging en uitbreiding van het overgangsrecht bij overlijden op effecten (tot rentegevende schuldvorderingen) en verhooging van het zegelrecht op effecten. Voorts een nieuwe regeling van de inrichting der Staats-Ioterij en handhaving van het voorstel tot terugneming van 1/5 der personeele belasting Eindelijk zijn ontwerpen gereed tot invoering van een tabaksbelasting en tot wijziging der zegelbelasting. Buitenland. De Keizer van Duitschland woont thans in het westen van zijn rijk de najaars-manoeuvres bij, na eerst in het oosten den Czaar en den Keizer van Oostenrijk een bezoek te hebben gebracht. Het zwaartepunt der te Skiernievice gehouden bijeenkomst ligt, volgens de Köln. Ztg., in de toenadering die thans tusschen Rusland en Oostenrijk heeft plaats gevonden. Duitschland leefde reeds sedert lang met beide rijken op zulk een goeden voet, dat de band niet nauwer aangehaald had kunnen worden. Van Zooveel te meer belang is het dat nu ook Rusland en Oostenrijk zoo innig verbonden zullen zijn. De Transvaalsche Volksraad heeft de aanstelling van den heer Leyds als staatsprocureur zonder tegenkanting goedgekeurd. Voorts werd bekrachtigd de aanstelling van den heer Beelaerts van Blokland als diplomatiek agent voor de Republiek, ten einde met onderscheidene Europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te onderhandelen, met het oog op het sluiten van tractaten van vriendschap en koophandel met deze. Ook werd behandeld de mededeeling, dat het opleidings instituut te Deutichem in Holland aangeboden had, uitsluitend voor eigen rekening, twee Transvaalsche jongelui voor te bereiden voor eenigerlei hoogeschool, welke zij verkiezen mogen, en dat reeds twee of drie studiebeurzen aan Neder landsche Universiteiten voor Transvaalsche jongelingen beschikbaar zijn. Het vriendelijke aanbod werd in dank aanvaard, en aan den superintendent van onderwijs werd opgedragen, zich te verstaan met de verschillende school commissies in het land, voor het oprichten van een comité van vijf leden, hij zelf daarbij ingesloten, om applicaties voor die vrije scholierschappen op te roepen, en daaruit het beschikbare getal te verkiezen, op den grondslag dat, alle voorwaarden gelijk zijnde, de meest behoeftige appli- canten de voorkeur zullen hebben. Het supplementair tractaat met Portugal werd bekrachtigd. Dezer dagen heeft te Nebzzen, een landgoed van Graaf Schönborn, in Boheme, een ernstig ongeluk plaats gehad. Gravin Therese Kerssenbrock, die op het land goed was gekomen om hare bloedverwanten te bezoeken, is door een schot uit een jachtgeweer, hetwelk onverwachts afging, doodelijk gewond en korten tijd 'daarna overleden. De boschwachter, wiens geweer het ongeluk heeft veroor zaakt, wilde dit haastig aan zijn knecht overgeven, ten einde de gekwetste te hulp te snellen. Door eene onbe kende oorzaak ging toen ook de tweede loop van het geweer af, met het gevolg, dat de knecht aan het hoofd getroffen werd en terstond dood was. De Visscherij-Tentoonstelling te Londen was 147 dagen open en werd bezocht door 2,703,050 personen, gemiddeld 18,400 dagelijks; de Hygiène-Tentoonstelling, die thans 112 dagen open is, werd reeds bezocht door 2,753,050 personen, of 24,600 dagelijks. Onlangs heeft in Cincinnati zekere Elisa Blakney een slijter van sterken drank gerechtelijk vervolgd, omdat hij, ondanks haar verzet, voortging met haren man te tappen. De slijter is veroordeeld tot eene schadevergoeding van 5000 dollars. Dat baldadigheid elders zwaarder gestraft wordt dan ten onzent, blijkt o. a. uit een bericht uit Wiirtsburg, 't welk vermeldt dat een persoon die moedwillig 14 jonge boomen, aan den openbaren weg staande, knakte, deswege tot één jaar gevangenis en drie jaren verlies van burger rechten is veroordeeld geworden. Johann Strauss, de bekende Weener componist, viert 15 October a. s. zijn 40jarig jubilé als kapelmeester. Hij is thans 59 jaren oud. Er zijn 3065 kinderen ingeschreven voor de kinder tentoonstelling, die te Parijs den 3 October zal worden geopend. Er zullen worden uitgeloofd1 prijs van 1000 francs voor het schoonste en gezondste kind; 1 prijs van 500 francs voor het kind dat het stevigst is voor zijn leeftijd; verder 5 prijzen van 500 francs; 1 gouden en 2 zilveren medailles voor moeders en voedsters. Te Heldburg is dezer dagen een huwelijk gesloten, dat een Engelsche dog heeft tot stand gebracht. Eene jonge dame, dochter van een koopman, werd door een dog aan de rechterhand zoodanig gebeten, dat een vinger moest afgezet worden. De eigenaar van den hond, een weduw naar-rentenaar, wist niet meer te bedenken, dat hij voor schadeloosstelling kon aanbieden, daar elk aanbod reeds geweigerd was, totdat hij eindelijk besloot het meisje ten huwelijk te vragen, dat hem met vreugde haar hand met vier vingers schonk. Uitslag van de op 18 September jl. door den Notaris CONINCK WESTENBERG in het logement De Zwaan gehouden verkoop van onroerende goederen, toebehoorende aan den Heer D. Pz. BAKKER, gelegen in Sectie I en H op Texel: I. De Huismanswoning genaamd «De Arend," met 39 h. 16 a. 80 c. Land. Kooper de Heer P. N. Bremer, voorf 20620 II. De Huismanswoning genaamd «Huis Frans," met 16 h. 77 a. 10 e. Land. Kooper de Heer Jb. Eel- man, voor5050 III. 2 h. 25 a. 10 c. Land, genaamd /Voorkoog." Kooper de heer L. K. Roeper, voor 280 IV. 66 a. 70 c. Land, genaamd «Pieterskoog," Kooper dezelfde voor44 V. 1 h. 59 a. 80 c. Land, genaamd «Groenstuk." Kooper de heer S. Rz. Keiiser, voor 1260 VI. 90 a. 10 c. Bosch. Kooper de heer Jn. Jz. Witte, voor270 Totaal 27524 De No. 1 vermelde koop van den heer Bremer ad f 20620 is, krachtens gemaakte reserve, niet gegund. Benoem 1 n gen, enz. Met 1 October a. s., worden bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee C. E. Uhlenbecktot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. W. F. Blauw, tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee- 2de kl. W. Romer. De machinist 3de kl. C. Bakker, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, heeft het examen voor den graad van machinist 2de kl. zeer voldoende afgelegd. Het examen voor den graad van konstabel-majoor is met gunstig gevolg afgelegd door den konstabel v. k. J. C. Annijas, dienende aan boord van Zr. Ms. artilleric-instructie3chip 't Loo. 33ur«orllJls.o stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. C. Uhlenbroek, arts, en II. G. O. Bron. A. Boender, matroos bij de Marine, en M. E. Mul. J. H. Letsch, korporaal der mariniers, en A. Kooman. H. Koelemey, werktuigmaker, en A. E. Keeser. G. B. Stienstra, korporaal, en G. Van Brederode. Getrouwd: Geene. Bevallen: A. Swart, geb. Zwaan, Z. T. Vennik, geb. Pis- caer, D. H. II. Kindt, geb. Verboom, D. M. Roomeijer, geb. Rijkers, D. M. Quast, geb. Boelsums, Z. A. Leewens, geb. Grooff, Z. Overleden: A. Bakker, geb. Ott, 29 jaren. A. M. Fortuin, 4 maanden. WEÊRKUNDICE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 September. 1 c a Windrichting en kracht. Barometer raM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 n. 3 k. 1 769.10 f8.50 16.8 f 0.5 0.78 Slechtw. 20 8 nto. 0.2 766.44 f 5.84 14.6 f 0.4 0.76 Vlak. 20 12 nto. 0.2 766.04 f5.44 15.7 - 0.5 0.73 Weêrsgesteldheid: 19 Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 20 Sept. 8 u. Helder, lichtbewolkt, schoonwecr. 20 Sept. 12 u. Idem. 316de STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Vierde lijst: No» 16095 f 1000; Nos. 1341 en 18768 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2