JA» HARDDRAVERIJ LEVERING VANJARDAPPELEN, AARDAPPELEN, PRIJSKOUO en PRUSBUJARTEtt ot nu toe tot vergaderplaats^ diende, en knoopt daaraan de aansporing vast om eendrachtig werkzaam te zijn voor het heil des lands. De troonrede drukt den Rijksdag voor namelijk op het hart de onafhankelijkheid van het land te verzekeren door doelmatige verdedigingsmaatregelen. Hans Makart, de bekende schilder en een der schit terendste koloristen van onze eeuw, is jl. Zaterdag avond te Weenen overleden. Hij was 28 Mei 1840 te Salzburg geboren en had dus slechts den leeftijd van 44 jaren bereikt. Hij laat eene oude moeder na en, behalve zijne vrouw, ook twee kinderen uit zijn eerste huwelijk. Ingez oh d.©n. Aan den Ilondsbosschcr, schrijver van het inge zonden stuk in de Ueldersc/ie en Nituicedieper Courant van 1 October jl. Bij het ontbreken van een onfeilbaar middel om het goede van liet minder goede te onderkennen, bestaat er reed9 gevaar van mistasten, wanneer slechts tusschen twee personen of zaken moet gekozen worden. Aangenomen nu, dat bij vermeerdering van het getal personen of zaken, ook in gelijke mate do goede en minder goede ver meerderen, dan is er geen betoog noodig, doch ligt de gevolg trekking voor de hand, dat de kans om mis te tasten mede in gelijke mate is toegenomen. Ge hebt bij uw schrijven uit het oog verloren, dat een ver gelijkend examen geen onfeilbaar middel aan de hand geeft om de goede van de minder goede te onderkennen en daardoor zijt ge op een dwaalspoor geraakt. Helder. G Ocloher 1881.G- BüiiooralnöOH, ens. De Staat3-courant bevat de Wet van den 5 dezer, betreffende het in overweging nemen van een voorstel tot verandering van art. 198 der Grondwet. Aan den heer M. J. de Bont is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college voor de zeevisscherijen, en is als zoodanig benoemd de heer C. E. Perk, te Anna Paulowna. De luit. ter zee 1ste kl. F. Böhtlingk, behoorendc tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld. Aan den scheepskok D. Naastepad, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, is de gouden medaille toegekend voor 36jarigen eerlijken en trouwen dienst. Aan den stuurmansleerling 2de kl. F. Prins, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, die bij het plaats gehad hebbend examen voor stuurmansleerling lstc kl. het hoogste nummer kreeg, is uitgereikt een fraai gouden remontoir horloge met inscriptie. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Gj C O 1 Windrichting t\ en kracht. Barometer mM. Thermometer C. ■a-I Toc" ■3 rj stand 'S o van de a.| zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 5 12 nno. 8 k. 775.97 f 15.97 12.9 - 1.4 0.69 wein.gv. 6 12 no. 10 h 772.81 f 12.91 13.6 -0.5 0.87 7 8 no. 8 765.53 f 5.73 12.5 t 0.4 0.91 7 12, noto. 4 763.88 f 4.08 13.2 -0.8 0.88, Weêrsgesteldheid: 5 Oct. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiwecr. 6 Oct. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 7 Oct. 8 u. Betrokken, regenachtig, goedw. 7 Oct. 12 u. Bewolkt, goedweer. Ourgorlljlio Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: G. Bruning, geb. Esbach. Z. I. Schagen, geb. de Jonge, D. E. van Praag, geb. Oudkerk, Z. E. Temme, geb. Westhof, D. S. M. IJkel, geb. Broekman, D. A. M. Hoogcr- werf, geb. Ruhland, D. C. Koopman, geb. Huurman, D. M. C. Nijland, geb. Vcrburgt, D. M. E. Kugers, geb. Kamman, D. D. Wastelval, geb. Van der Brugge, Z. Overleden: G. v. Maseijk, geb. Goode, 88 jaren. S. Barber, 3 maanden. A. Pronk, 2 jaren. A. Visser, 8 maanden. J. Boerdijk, 3 jaren. Gemeente ZIJPE, van 26 September tot 3 October. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Geboren: Jannetje Dederica, dochter van Pieter Heertjes en Maartje Meijer. Maria, dochter van Aart Molenaar en Nceltje Muijs. Jacoba Pctronella Maria, dochter van Willem Verbcrne en Adriana Cornelia Van Hulst. Pieter, zoon van Pieter Van Eeten en Duilje Iluibcrts. Overleden: Antje Klomp, 28 jaren, echtgenoote van Elias Ott. Adam De Wit, 59 jaren, echtgenoot van Anna Strooper. Maartje Bood, 53 jaren, echtgenoote van Klaas Lugtig. Maria Kuijs, 53 jaren, eerst weduwe van Bcrnardus Anthonius Smit, later van Jan Smit. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Sientje, dochter van Cornelia Sleutel. OverledenGeene. Levenloos aangegeven een kind van Klaas Kruiten. (Jemeente SCHAGEN, van 30 September tot 6 October. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Jansjo Donker, geb. Biesboer, Z. Willemina Christina De Waard, geb. Schricr, D. Overleden: Pieter Hopman, 62 jaren en 7 maanden. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenAntje, dochter van A. Prins en J. van der Neer. Deodora, dochter van J. Tromp en L. «Smit. OverledenGrietje Stuij, 30 jaren, echtgenoote van Jb. Kroon Jbz. Maartje Ootjers, 8 weken, dochter van R. Ootjers en A. Bregman. Guurtje Brouwer, 40 jaren, echtgenoote van E. Klopper, vroeger weduwe van J. Welcker. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Pieter Schoorl, jonkman, 28 jaren, en Trijntje Spaans, weduwe van Willem Francis, 22 jaren, wonende te Barsingerhorn. Geboren: Antje, dochter van Hermanus Bommer en Lijsbeth Kooij. Nicolaas, zoon van Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. Maria, dochter van Arie Lover en Anna Margaretha van Leeuwen. Overleden: Jan Raap, 2 maanden. Willem De Groot, 71 jaren, echtgenoot van Hendrika Olij. Een als levenloos aangegeven kind van Jan Spaans en Antje Korver. Jacob Glas, 3 maanden. Reijer Roos, 4 weken. Gemeente WINKEL, van 1 tot 30 September. OndertrouwdGerrit Klecn, jonkman en Cornelia Wit, jonge- dochter. Getrouwd: Reinder Bloemendaal, weduwnaar van Dieuwertje Ham, en Antje Ham, jongedochter. Jacob Kuiper, jonkman, en Jacoba De Graaf, jongedochter. Geboren: Jan, zoon van Jan Van der Welle en Aaltje Stam. Pieter, zoon van Jan Joon en Tryntje Boendermaker. Fredrik, zoon van Gerrit Krap en Neeltje Keetman. Anna Maria, dochter van Dirk Jan Van Rijswijk en Guurtje Breed. Trijntje, dochter van Gerrit Koorn en Antje Bruin. Neeltje, dochter van Gerrit Klaver en Catharina Sluis. Jan, zoon van Pieter Tuinman en Pietertje Gootjes. Overleden: Stijntjc Bakker, 6 jaren, dochter van Hendrik Bakker en Dieuwertje De Graaf. Een kind van Jacob Kiste- maker en Grietje Van der Oord, 22 maanden. Klaas Vis, 60 jaren, echtgenoot van Antje Zweet. GgmcentjO-QITDE-NIEDjORP, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Geboren: Everardus, zoon van Klan* Mnchtel en Antje Van Leeuwen. Pieter, zoon van Cornelis Wonder en Elizabeth De Jong. Pieter, zoon van Cornelis Jonker en lieiniertje Viloman. Jantje, dochter van Piefer Smit en Johanna Schollee. Overleden: Evcrardii3 Machtcl, 14 dagen, zoon van Klaas Machtcl en Antje Van Leeuwen. Pietertje, dochter van Pieter Schoon en Maartje Moras, 10 weken. Vlsoliberloliten.. Door 4 korders en beugers werden jl. Zaterdag 120 groote tongen, 300 kleine en middelbare idem en 60 roggen aangevoerd groote tong werd afgeslagen tegen 40 cents, kleine en middelbare idem tegen 6 a 20 cents en rog tegen f 1.17, alles per stuk. Wegens het stormachtig wcèr zeilde de vloot niet ter vangst uit. MAILDAGEN. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand October zijn als volgt: 8 October Hollandsche mail (van Amsterdam per zeepost). 10 October Fransche mail (via Marseille). 17 October Engelsche mail (via Brindisi). 18 October Hollandsche mail (via Napels-Nisida). 18 October Hollandsche mail (van Amsterdam per zeepost). 24 October Fransche mail (via Marseille). 28 October Hollandsche mail (via Napels-Nisida). 29 October Hollandsche mail (van Amsterdam per zeepost). 31 October Engelsche mail (via Brindisi). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (Napels) brieven 11 uur's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 469 stapels kleine Kaas a f 38.9 Middelb. a f 33 per 50kilosr. 1874 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.20, hoogste f 1.25 per kil. 328 Runderenvlug, lager prijs. 27 Paarden. 120 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 86 nuchtere f 10 a 27 per stuk, vlug. 89 vette Varkens, f 0.44 a 0.54 per pond, vlug. 65 magere f 14 a 22 per stuk, stug. 263 Biggen, f 4 a 8.per stuk, stug. 2037 Schapen en LammerenOverh. prijsh.; magere duur, vette lager prijs, handel stug. 300 manden Appelen, f 3.50 a 5.per mand. 100 manden Peren, f 4.a 7.per mand. Kip-Eieren f 5.a 6.Eend-Eieren f per 100. MarK.tt)erloiit-3n. TEXEL, 1 October. De marktprijzen waren als volgt: Schapen boter 50 a 55 c., Schapenkaas 14 a 15 c., Koeboter 65 c. per half kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 6000 stuks. Hooi f 14 a 17 per 500 kilogram. Wilde Eenden f 0.90 a 1.Lijsters 12 a 14 c., Hazen f 1.75., wilde Konijnen 50 a 60 c. per stuk. Koehuiden 35 c., Kalfshuiden 50 c. per kilogr., Paardenhuiden f 8 per stuk. ALKMAAR, 6 October. 6 Koeien f220 a 265, 79 vette Kalveren f 40 a 120, 11 nuchtere dito f 8 a 22, 586 Schapen t 28 a 36, 110 vette Varkens 42 a 54 c. per kilogram, 20 magere Varkens f 13 a 19. HOORN, 4 October. Op de Weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 4 hectoliter Tarwe, f 8.a 8.50; 36 h. Gerst, f4.50 a 5. 25 h. Haver, f 3 a 4; 26 h. Erwten: Witte f 8 a 9, Groene f 11.50 a 12.Grauwe f 12 a 14, Vale f 8.a 13.50; 47 h. Bruine Boonen, f 12 a 13; alles per hectoliter. 12 Paarden, f 65 a 250; 1 Koe, f 150; 150 Schapen, f 25 a f 32; 96 Lammeren, f 15 a 24; 5 KalvereD, f 10 a 26; 8 Varkens, f 9 a 16; 164 Biggen, f 4 a 7; 80 Kippen, f 0.70 a f 2.50alles per stuk. 5300 Kip-eieren, f 4.50 a 5.per 100 stuks. 1406 kop Boter, 60 a 70 c. per kop. 450 hectoliter Aardappelen, f 1.80 a 2.20; 250 h. Peren, f 4 a f 8, en 300 h. Appelen, f4.a 4.50 per hectoliter. AMSTERDAM, 6 October. Op de Veemarkt waren aange voerd 632 Runderen, 1ste kwal. 82 c.. 2de kwal. 75 c. en 3de kwal. 65 c. per kilogram. Melk- en Kalt'koeien f 110 a 280; 6 Graskalveren, f 28 a 50; 44 nuchtere dito f 10 a 18 per stuk; 36 Schapen en Lammeren; vette Varkens f 43 a 50 c. per kilogram. DEVENTER, 6 October. Ter maandelijksche Veemarkt waren 106 Paarden aangevoerd, waarin veel handel was. Werk paarden 1ste soort golden f 200 a 300. Voor de overige soorten verschilden de prijzen van f 100 tot 150, terwijl voor de slacht bank f 50 a 70 besteed werd. Vervolg Nieuwstijdingen. In de godsdienstoefening, jl. Zondag voormiddag in de parochiekerk der R. C. gemeente alhier gehouden, richtte de weleerw. heer Brinkman, met het oog op zijn ophanden vertrek naar Schiedam, een afscheidswoord tot de leden zijner gemeente, die in groot-n getale aanwezig waren. Na eene herinnering aan zijn ruim lOjarig verblijf in deze gemeente, bracht de scheidende priester een woord van hartelijken, innigen dank aan de leden voor de menigvuldige blijken van hoogachting en waardeering, die hij gedurende zijne werkzaamheid hier ter plaatse mocht ondervinden. Hij spoorde zijne gemeenteleden aan, naar aan leiding van een woord der schrift, door hem in herinnering gebracht, om het goede te bewaren, om deugd en godsvrucht te bevorderen. Een afzonderlijk afscheidswoord richtte de pastoor tot zyne leerlingen, hen vermanende en opwekkende tot eenen godsdienstigen levenswandel, vooral ook tot liefde en onderdanigheid jegens hunne ouders en opvoeders. Ten slotte beval hij zich aan, hem in de dagelijksche gebeden te gedenken en verzekerde hij, dat hij de gemeente van den Helder, waar hij zoovele ge- noegelijke jaren doorbracht, nimmer zal vergeten. Met blijkbare groote belangstelling werd dit gemoedelijk afscheids woord door de gemeente gevolgd. 't Moet voor eene dame niet aangenaam zijn, reeds maanden vooruit te weten, dat de glans, waarmede zij is omstraald, op eens zal worden verduisterd; dat zij plotseling in de schaduw zal worden gesteld. En als dan die voorspelling zoo maar in 't openbaar geschiedt, ten aanhoore zelfs van jan en alleman, dan is dat voor eene dame om recht boos te worden, althans om eenigszins uit het humeur te geraken. Ja, 't zou zelfs niet vreemd zijn, als zij er naar trachtte om wraak te nemen, voor zooveel vermetelheid. Men verwondere zich dan ook niet, dat de bewuste dame, op 't oogenblik als ieder zich 't genot wil verschaffen hnar in hare vernedering te zien, een dichten sluier trekt over haar gelaat, opdat men niet kan bemerken, hoe zij zich onder die belecdiging gevoelt. Dit was jl. Zaterdag het geval met de goede Luna, van wie 't bekend was, dat zij gedurende een paar uur voor aller oog zou verduisteren. Zij bedekte zich met een dichte wolkenlaag en verborg het anders zoo helder gelaat, tegen den tijd dat men verwachtte haar in de schaduw gesteld te zien. Tusschen 8 en 10 uren wierp menigeen een blik naar boven, doch donkere wolken verborgen het schouwspel, waarnaar zoo velen uitzagen. Wel meldt het Handelsblad, dat de verduistering in de hoofd stad, zelfs met het bloote oog, was waar te nemende bewoners der Amstclstad waren in dit gpval buitengemeen heyctorrpoht. Hier was de «lieve'' maan ongezind om te laten zien, dat zij voor een poos haar glans moest missen. Te Parijs heeft de maansverduistering van Zaterdag bijzon der de aandacht getrokken. De verkoopers en verhuurders van kijkers enz. deden goede zaken en op het Yolks-observatorium van het Trocadero, waar een diogram op groote schaal de belang stellenden in staat stelde om de phases der verduistering te volgen, verdrong men elkander. Tot op de standbeelden toe was men geklommen om te kijken en telkens wanneer er een wolk voor de maan kwam, weerklonk een algemeen gesis en gefluit, gevolgd door toejuichingen, wanneer zij wegtrok. Aan de gasfabriek van la Villettc zyn eonigen in een ballon opgestegen om boven de wolken te zijn. Te Brussel zijn volgens dc Indépendance uitstekend geslaagde waarnemingen gedaan. Door den koopman Macdonaldt alhier zijn jl. Vrijdag aan het spoorwegstation te Alkmaar opgeladen 51 stuks rundvee (3 kalfvaarzen cn 48 graskalveren, waaronder 3 stieren) met bestemming naar Amerika. Tegelijker tijd zullen worden verzonden, ongeveer 90 stuks hoornvee, onlangs in Friesland aangekocht. We vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande annonce, inhoudende de aankondiging eener tooneelvoorstclling op a. s. Woensdag avond, in Tivoli alhier, 't Seizoen voor die voorstellingen is weder aangebroken en 't is dus te verwachten, dat zeer velen gebruik zullen maken van de eerste gelegenheid, die wordt aangeboden om eene tooneeluitvoering bij tc wonen. Beroepen bij de Donpsgcz. gemeente tc Burg, Waal cn Oosterend op Texel ds. P. K. Bijl, predikant te Edam. A I) VERTEN TIN. Voorspoedig bevallen van eene dochter: M. E. RÜGERS—KAMMAN. Helder, 6 October 1884. Bevallen van eene dochter: C. W. BAKKER, De Milde de la Faille. Texel, 4 October 1884. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, zoo van binnen als van buiten deze gemeente ondervonden bij onze vijftigjarige echtvereeniging, betuigen wij onzen oprechten dank. G. GUDE. N. GUDE—KUILMAN. Helder, 6 October 1884. 9908?^ Wegens familie-omstandigheden Zondag 12 dezer geen recep«ie. Mr. D. P. H. ABERSON. Die te vorderen heeft van - of verschuldigd i3 aan de nalatenschap van den heer HENDRIK LEEK, gewoond hebbende te Helder en aldaar 3 October jl. overleden, worden verzocht daarvan vóór 18 October a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris P. S. HORDIJK, Dijkstraat H 423a. TB HUUR aangeboden aan de Hoofdgrachteene nette, gemeubileerde ZIT- en SLAAPKAMER. Brieven franco, letter A. B., bij J. C. DE BU1SONJE ZOON, Boekhandel, Nieuwediep. De Garnizoens-Voedings-Commissie zal, op WOENSDAG den 15e" OCTOBER c. k., des middags te 12 uren, ten bureele van den Garnizoens-C-ommandant, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aan den minst- inschrijvende, in het openbaar aanbesteden: de levering van ten dienste van de menages der troepen, alhier in garnizoen, voor het tijdvak van den 1en .November 1884 tot den 15en Juni 1885. De voorwaarden liggen ter lezing in het bureau van voormelden Commandant, van af den 7den October tot op het uur der aanbesteding, van des morgens 10 tot des namiddags te 2 uren. Helder, den lsten October 1884. De Majoor, Voorzitter VAN DEN BOSCH. De le Luitenant-Kwartiermeester, Secretaris J. M. VAN BAAK. PUBLIEKE VERKOOPINC TEXEL, Hxeoutoriaal, op 1MVINE»AG 53 OCTOBER 1884, des morgens 10 uren, voor het woonhuis van SIMON DAALDER, in de Hoogerstraat aan Den Burg, van: Meubelen, Huishoudelijk Gereedschap, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Betaling contant, zonder opgeld, bij hoogste bod. De Deurwaarder bij het Kantongerecht Helder te Texel, K. o nln g;. Ondergeteekende bericht aan de ingezetenen van Den Burgdat bij haar ook te verkrijgen is puik beste Poe«lei*-Chocolade, in flesschen, bussen en pakjes, beste Melk-Chocoladc en Ojne ZOETE Chocolade, alles tegen concurreerende prijzen, alsmede beste fijne Blauwsel, in pakjes. Zij beveelt zich beleefdelijk in uwe begunstiging aan. A. BAKKER, Warmoesstraat, Burg (Texel). van BOERENPAARDEN op UIA A .IV p A Ci 13 OCTOBER; op WOENSDAG 15 O C T O B E K r. k., bij C. A. DB WIT, aan 'f Zand

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3