Na 14 maanden komt de zaak op nieuw ter sprake, daar mevr. de wed. B. te dezer zake naar het gerechtshof te 's Hage is verwezen, beschuldigd van „het door middel van bedrog wegvoeren van een minderjarige van de plaats, waar deze in zijns vaders huis verbleef, en het alzoo ont trekken van dien minderjarige aan de macht en het gezag van zijn vader en wettigen voogd." De grootmoeder, die het reeds tijdens het leven harer dochter niet al te best met. de ouders van den jongen kon vinden, daar zij haar kleinkind vreeselijk bedierf, had zich na den dood harer dochter, einde 1882, nog denzelfden dag in het gezin van haar schoonzoon begeven, om zich met het beheer der huishouding te belasten, ofschoon de afgestorvene den laatsten dag haars levens nog aan haar moeder had toegevoegd: wat er ook gebeure, mijn kinderen zult u nimmer hebben." De weduwnaar, de heer H., aanvankelijk door smart overstelpt, verzette zich niet met kracht tegen het inwonen van zijn schoonmoeder, doch allengs werd het haar duide lijk gemaakt, dat hare voortdurende tegenwoordigheid niet gewenscht werd, en wijl zij ook toen nog dagelijks onge vraagd bleef eten, werd zij voor verdere bezoeken bedankt. De grootmoeder besloot daarop den knaap stil mee te nemen, hetgeen haar ook gelukte. Zij geeft nu als reden op, dat zij het niet kon aanzien, dat de knaap leerde huichelen en dat zijn karakter werd bedorven, hetgeen, naar zij beweert, door den vader geschiedde. Haar voor nemen was slechts enkele jaren het 'kind aan zijn vader te onttrekken en onder goede leiding te doen opvoeden en zij zou den vader zeker bericht hebben doen toekomen. Den dag vóór de ontvoering heeft zij nog door een vriendin haar schoonzoon laten onderhouden, maar toen bleek haar dat er niets aan te doen was om een betere verhouding te doen ontstaan. De grootmoeder heeft in de instructie nog iets gezegd over het overlijden van haar dochter, waaromtrent het jongentje anders had gesproken dan de vader, maar zij is daar later niet meer op teruggekomen. Tegen mevr. B., is een celstraf van 7 weken geëischt, benevens het verzoek om de beklaagde dadelijk in hechtenis te nemen, in geval zij veroordeeld wordt. Donderdag a. s. uitspraak. De proeven met het inkuilen van groen veevoeder, vóór een paar jaren en ook in het vorige jaar te Texel genomen, schijnen uitstekend te zijn bevallen. Er wordt door vele veehouders thans gebruik van gemaakt. Nog in de vorige week werd op eenige landen het nagras afge maaid en door de eigenaars ingekuild, om in den a. s. winter als voeder op de stallen aan het rundvee te worden toegediend. Bij de op 9 dezer te Schagen gehouden aan besteding van het dempen van twee slooten in de Nieuw- straat, het rioleeren daarvan, alsmede van de Heerenstraat en de Zuidzijde van het Marktveld, bleek, dat waren inge komen 7 biljetten, waarbij was ingeschreven als volgt: S. Blom en H. Kuiper, te Schoorl, f 5785 R. Schreuder, te Kolhorn, f 4090; W. Schreuder, aldaar, f 3448; G. Dignum, te Schagen, f 3307; P. Honijk, aldaar, f 2880; J. Overtoom, aldaar, f2835; S. Overtoom, aldaar, f 2800. Het werk werd dadelijk aan den laagsten inschrijver gegund. Het optreden van Sarah Bernhardt in Macbeth wordt door de bladen verschillend beoordeeld. De lezing van Macbeth in de voortreffelijke vertaling van dr. Burgersdijk, zegt de Amsterdammer o. a. verschaft reiner genot dan deze zeer middelmatige voorstelling. De beroemde Amerikaansche acteur Edwin Booth is van plan ons land te bezoeken. De vliegerwedstrijden komen in de mode. Zondag 19 dezer, of, bij ongunstig weder op dien dag, op Woensdag 22 dezer, zal er een plaats hebben op het terrein achter het school te IJmuiden. De deelneming wordt opengesteld voor jongens, den leeftijd van 15 jaar niet te boven gaande en inwoners zijnde van de gemeente Velsen. Verschillende prijzen zijn er uitgeloofd. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde de dienst bode J. E. L., die terechtstond omdat zij haar meesteres door valsche minnebrieven had misleid, tot 1 jaar celstraf een geldboete van f 25 en twee van f 12.50. Bij den schietwedstrijd te Loosduinen is van den personeelen wedstrijd de derde prijs gewonnen door mevr. Waldeck. Jl. Donderdag werd te Utrecht „een man uit het volk" ter aarde besteld. Van zijn woning in de Oranje straat was, langs de straten die de lijkkoets moest passeeren, het volk in twee rijen geschaard. Die belangstelling gold den algemeen bekenden „held van de bot- en vischmarkt," zoogenaamd „1 iet de mineur." Men had hem ook de menschenredder kunnen noemen, want al wat van mensch of kind te water viel, vooral aan de vischmarkt, redde hij meermalen. De lijkkoets was met een menigte kransen versierd en hield eenige minuten aan de vischmarkt stil. In navolging van hunne vakgenooten in sommige andere steden, hebben vele slagers te Groningen de prijzen van het rundvleesch met 10 cents per kilogram verlaagd. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat één landbouwer in Groningen, de heer G'. Doornbosch te Andel, 29 fokraminen publiek verkocht heeft, voor de hooge som van f 1292.50. Hieruit kan opgemaakt worden, dat de fokkerij van schapen zeer winstgevend kan gemaakt worden. Brieven uit de hoofdstad. 9 October. De vorige week hadden wij goedhartige luidjes in ons midden, goedhartig maar wel wat overdreven schrikachtig uitgevallen, die zich werkelijk reeds bezorgd begonnen tc maken over het uitbreken van Amsterdamschen burgeroorlog en sectestrijd. Ge lukkig is hun ongerustheid noodeloos en overbodig geweest. Het anti-Semitische gevalletje in de „Caves de France" is met een paar hoogst onschuldige sissertjes afgeloopcn, en de geheele uitbarsting van den „rassenhaat" heeft zich bepaald tot eenige ingezonden stukken pro en contra in dc dagbladen. In vroeger tijd zou de zaak misschien onvermijdelijk bloed geeischt hebben doch thans nemen dergelijke kibbelarijtjes zulk een hooge vlucht niet meer. Onder de meer vredelievende organisatie onzer hedendaagse!»' maatschappij heeft het „ingezonden stuk" op vrij voldoende wijze het duel vervangen. Acht men zich, terecht of ten onrechte, door iemand op de teencn getrapt, men zendt hem niet racer zijn kaartje plus een paar secondanten, maar men bestookt hem met een ingezonden stuk, raak of mis, doch liefst zoo vinnig mogelijk. En zoodra de gruwelijk beleedigde inzender 's avonds zijn stuk geplaatst en zijn proza gedrukt ziet, is zijn woede gekoeld en zijn wraakzucht bevredigd. Het geduld, de lankmoedigheid) do toegevendheid! onzer vaderlandsche dagblad redactiën grenzen werkelijk aan het ideale; op enkele weinige I uitzonderingen nn, maken zij dan ook in den regel geen bezwaar om in de kolommen hunner bladen aan het beleedigd eergevoel van dezen of genen miskende de gelegenheid tc geven, door I middel van liet meer en meer gebruikelijke „ingezonden stuk" eens flink uit den hoek te komen. Het publiek mag de zoo vaak j geminachte pers wel vurig dankbaar zijn voor het openen van deze veiligheidsklep. Wie weet, hoeveel stroomen dierbaar en j kostelijk menschenbloed er anders vergoten waren ter bevrediging der wraakzucht, die zich nu, dank zij de tusschenkomst der dikwijls miskende pers, op minder moorddadige wijze kon lucht geven in een halve kolom garmond of galjard! Dien vredestichtcnden invloed der journalistiek mag het mcnschdom werkelijk wol zeer op prijs stellen! Ik houd mij verzekerd, dat, als het langverbeide Rijk van den duizendjarigen wereldvrede nog eens voor onze arme aarde aanbreekt, de onuitputtelijke inschikkelijkheid der dagblad redactiën het krachtigst zal hebben raeêgewerkt tot dien geluk kigen staat van zaken. Voorloopig echter ziet het er hier op dit ondermaansche nog niet naar dien wereldvrede uit. In afwachting er van begiftigt men ons intusschen alvast met een wereld/aaZ. Zal het onwel luidende cn cacophonischc Yolapük het ooit tot dien rang brengen Ik geloof het niet; en ik hoop het ook niet. Zouden wij ons waarlijk nog dieper moeten krommen onder het juk der afschuwe lijke eenvormigheid, dat dc tijdgeest ons tegenwoordig op bijna ieder gebied wil opleggen? Wij bewonen eenvormige huizen, wij dragen eenvormige klecren, onze jongens en meisjes worden gedrild naar eenvormige leerstelselsmoeten wij nu ook nog onze inter nationale gehoorvliezen gaan martelen met de eenvormigheid van het kocterwaalschc Yolapük? Neen, de hemel beware ons voor deze en alle andere wereldtalen! Maar een reistaal? Een uit woorden, gebaren of teekens bestaand hulpmiddel, ter onderlinge gedachten wisseling bij het toenemend verkeer tusschen landen en volken? Dit laat zich evengoed denken als b. v. de vingerspraak der doofstommen, het notenschrift in de muziek en het internatio nale seinstclsel der scheepvaart. Prof. Harting heeft in zijn geestig werkje, getiteld „Anno '2065," onder vele andere dingen, die zijn natuurkundig-profetische geest hem doet zien, ook gesproken over de reistaal, die over 200 jaar algeracen in gebruik zal zijn. En Eichthal zegt ergens: „dat alle volken thans op weg zijn om een enkele maatschappij, een algemeene broederschap tc vormen, daaraan kan men onmogelijk meer twijfelen. Godsdienst, staat kunde, wijsbegeerte, kunsten, wetenschappen, industrie en handel, alles leidt ons tot dat besluit. Maar als dat zoo is, als dat de toekomstige staat der menschheid is, dan moet het eerste gevolg van die groote gebeurtenis de vorming zijn van een algemeene taal, een taal die de verschillende tongvallen de kenmerken en onder panden van de individualiteit der volken latende bestaan, echter liet medium is voor het internationale verkeer tusschen volken en individuen, ccnc taal die terzelfder tijd ook dient om de verhevene waarheden uit tc drukken, die zoowel de grondslag als de verbindingsband der maatschappijen zijn, waarheden die zich dus overal in denzelfden algemeenen vorm moeten vertoonen." Al zal nu dc algemeene broederschap, waarvan Eichthal spreekt, over 200 jaar misschien nog meer bestaan in dc hoofden van hen, die het wèl meenen met dc menschheid, dan in dc werke lijkheid, toch zou het mogelijk kunnen vrezen, dat Prof. Harting nog gelijk kreeg en dat óf het Volapiik óf ecne nog practischer spreek- of gebarentaal de bij alle natiën en volken gangbare reistaal van liet publiek der spoorwegen, stoombooton en.... luchtschepen werdDaar zou men althans vrede meê kunnen hebben. Maar men verspille zijn tijd en krachten niet in het streven naar iets zoo onmogelijks en onbestaanbaars als de verwezenlijking van het denkbeeld, om den Rus en den Italiann, den Chinees en den Arabier een en denzelfden tongval, een en dezelfde taal tc doen spreken. „De taal is gansch liet volk;" die onomstootclijke waarheid slaat alle wereldtaal-makers met onvruchtbaarheid. Zij vatten dc verbroedering der volken in averechtschen zin op. Lcelijke, middcneeuwsche spooksels als rassenhaat en kerkelijk exclusivisme moeten op andere wijze bestreden worden. Men schermt tegenwoordig echter wel wat al te druk met dien „haat." Ik geloof althans niet, dat die onwaardige drijf veer zich zoo dikwijls laat gelden, als men het wel wil doen voorkomen. In dc hoofdstad ten minste stellig niet. Enkele kleine uitzonderingen daargelaten, is dc wcdcrzijdschc verhouding met betrekking tot het Israëlitisch element der bevolking steeds vriendschappelijk cn vredelievend, en de belangrijke, heilzame invloed, door onze Israëlitische medeburgers op het maatschap pelijk leven uitgeoefend, vooral waar het handel, wetenschap en kunst geldt, wordt door elk beschaafd en ontwikkeld man ten hoogste op prijs gesteld. Amsterdam telt onder de Joodsche familiën tal van hare beste en meest gewaardeerde mannen; cn dat hunne namen steeds verbonden zijn aan alles wat den bloei en den voorspoed der hoofdstad raakt in onze toongevende kringen ook altijd met eere genoemd worden, is wel het sprekendst bewijs, dat hier vooralsnog geen vrees behoeft te beslaan voor eene „Judenhetzc" a 1'instar de Berlin. Het zou er anders morgen avond ook treurig genoeg uitzien voor de reeds zooveel beproefde Sarah Bernhardt! Verbeeld u, dat men haar in den Parkschouwburg begroette met een: „a bas la Juive!"Want de groote Fransche tooneelspeelstcr is van Israëlitische afkomst. Volgens de van haar in omloop zijnde levensbeschrijvingen, behoorde hare moeder tot een te Amsterdam woonachtig Joodsch gezin, waarin achttien kinderen werden geboren, en verliet zij met een harer zusters, die een paar jaar ouder was dan zij, in stilte het ouderlijk huis in de hoofdstad, om haar fortuin te gaan zoeken in Parijs. Zij was toen veertien jaar oud en reeds op het punt om moeder te worden. De vrouwen van de familie Bernhardt muntten uit door schoonheid, en Sarah's moeder was niet de minst bedeelde, zoodat zij zich beroemen kon op een legio aanbidders. Twee maanden na hare aankomst in de Fransche wereldstad schonk zij het levenslicht aan haar eersteling, die door elf andere spruiten, waaronder onze Sarah, werd gevolgd. Sarah Bernhardt's vader behoorde tot den aanzienlijken stand en verlangde dat zij door den doop in de Katholieke kerk zou opgenomen worden. Hij stierf jong en Sarah heeft hem niet gekend. Zij zelve ontving hare opvoe ding in een klooster tc Versailles en werd later op het conser- vatoire geplaatst, waarna zij met een welgeslaagd debut aan de Comédie Franijaise haar even roemvolle als wisselvallige tooneel- loopbaan aanving. Haar genie is onmiskenbaar, ondanks al hare excentriciteit en jacht op reclame. Aan elke rol, die zij speelt, geeft zij een eigenaardig, geheel oorspronkelijk karakter, dat niet door anderen is na tc bootsen, maar vaak ook hemelsbreed afwijkt van de traditioneele opvatting; elke figuur, die zij ver persoonlijkt, is eene creatie, zooals alleen Sarah Bernhardt die scheppen kan. Of zij Frou-Frou speelt, of Marguérite, of Phèdre, ge wordt telkens verrast en verbaasd door nieuwe uitingen van haar genie. Soms heeft do verrassing iets schok kends; vandaar dat de bewondering over haar spel niet aanstonds onverdeeld is. Thans zullen wij ons door eigen aanschouwing een oordeel kunnen vormen over hare opvatting van de Lady Macbeth, en men begrijpt dus dat de avonden van Vrijdag en Zondag aanstaande met eenige spanning worden tegemoet gezien. Amstelaar. Buitenland. Jl. Woensdag woedde er een lievige orkaan in Catania. Reeds lieeft men 27 lijken gevondenhet aantal gekwetsten is 350. De stoffelijke schade wordt op 5 millioen geschat. Op de Landbouw-Tentoonstelling te Islington, de negende jaarlijksche „Dairy Show" van de British Dairy Farmers Association, hebben eenige Hollandsche beesten, door den heer Wal ter Gilbey van Elsenham in Essex ingezonden en die ook door hun reusachtigen vorm de aandacht trokken, den eersten prijs verworven. De Fransche landbouwkundige scholen voor meisjes zijn uitmuntende instellingen. Eene van de voornaamste is die bij Rouaan. Begonnen met twee meisjes, zijn daar thans 300 geplaatst van 8 tot 18 jaar oud. De boerderij, waar zij alleen den veldarbeid verrichten, beslaat 400 morgen gronds. Er zijn 25 onderwijzers en onderwijzeressen. Het Fransche Landbouwkundig Genootschap heeft dit gesticht meer dan eens prijsmedailles toegekend, en de leerlingen zijn in Normandië wegens hare bekwaamheid zeer gewild. Zij gaan de wereld in als tuiniersters, opzichtsters over boerde rijen en zelfs als rentmeesteressen, ook als melkboerinnen en bleeksters. Elk meisje krijgt bij het verlaten van het huis eene kleine som gelds mede, die zij in hare vrije uren verdiend heeft, terwijl zij er altijd kunnen terugkomen, als zij geen ander tehuis hebben. Door het Fransche Postbestuur is besloten, dat men voortaan de postzegels op aangeteekende brieven niet meer naast elkander plakken mag, maar dat er tusschen de randen eene ruimte opengelaten moet worden. Die bepaling moet een maatregel zijn om diefstallen te voorkomen. Als de postzegels dicht naast elkander zijn geplaatst, beslaan zij een ruimte die groot genoeg is voor een opening om een banknoot uit den brief te halen, welke diefstal, als de postzegels weer op hun plaats geplakt worden, niet bemerkt zou worden, voor de geadresseerde zijn bewijs van ontvangst geteekend en geen recht tot beklag meer had. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van VRIJDAG 10 OCTOBER. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, mededeeling gedaan van het proces verbaal van kasverificatie, dd. '20 September 11., waaruit bleek, dat op dien datum, in de gemeentekas aanwezig was een bedrag van f 11287,19^-. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna geschiedde namens B. en W. de aanbieding aan den Raad van de gemeente-begrooting voor bet volgend dienstjaar, opgemaakt in ontvangst en uitgaaf beide, tot een bedrag van f 30190,39£. Zij zal, ingevolge de bestaande voorschriften, ge durende minstens veertien dagen ter inzage worden gelegd om daarna te worden vastgesteld. In verband met die begrooting, werden vervolgens voorgelezen de volgende adressen a. om voordracht, tot verbooging van jaarwedden, aan gedepu teerden van den Burgemeester en den gemeente-ontvanger. b. om verhooging van wedde: van den onderwijzer T. Roep. c. om subsidiën: van de Commissiën voor de Departementale Bewaarschool f 350, Harmonie-Kapel f 125, Departementale Huis- vlijtschool f 100, Bouwkundige Teekenschool f 60, Ilarddraverij- Vereeniging f 50, plus het gewone jaarlijksche vuurwerk. Alle welke adressen tegelijk met de begrooting zullen worden behandeld. In behandeling kwamen daarna nog dc volgende adressen: 1. Van de Gymnastiek-Vereeniging „Lycurgus" alhier, om vergunning tot bet gebruik van een der gemeente behoorend, doch thans in de school niet gebruikt wordend springtoestel ter beoefening der gymnastiek. Welk verzoek werd toegestaan. *2. Van dc onder wij zeresse aan de gemeenteschool A. M. Buijs, dd. 26 September 11., om eervol ontslag uit hare betrekking, wegens benoeming te Zaandam, tegen 10 November e. k. De Voorzitter deelde mede, dat, daar volgens de hier bestaande be paling, zoodanig ontslag twee maanden te voren moet worden aangevraagd, en adressante bij een vervoegd ontslag veel belang schijnt te hebben, deze hem had verklaard, bij gunstige beschikking, tot 26 November een plaatsvervanger in de school alhier te willen stellen. Behoudens de voldoening, aan die door adressante gedane verklaring, werd het ontslag eervol tegen den gewenschten datum verleend. Volgde de nieuwe stemming, over het voorstel Iiazcu om de jaarwedde der plaatselijke vroedvrouw te verhoogen van f 225 tot f 300 (in de vorige vergadering staakten de stemmen). Het voorstel werd verworpen met zes tegen drie stemmen. Een daarop volgend voorstel van den heer Govers, om dc jaarwedde te ver hoogen tot f '275, werd met zeven tegen twee stemmen aange nomen, en zal mitsdien op die verhooging een nieuwe oproeping van sollicitanten plaats hebben. Aan de orde kwam daarna de beslissing over het voorstel van den heer Van derMaaten, gedaan in de vorige vergadering, betrekke lijk het planten van hoornen op het marktveld. De beslissing echter bleef achterwege, daar, na eenige discussie, het voorstel door den heer v. d. M. werd ingetrokken. Door den Voorzitter werd daarna medegedeeld, dat de zieken barak (systeem-Döcker) was gearriveerd en in elkander gezet op het Marktveld, en B. en W. in overweging gaven de barak tc bergen in de vroegere kantonnale gevangenis (een der Slot torens). welke met weinig kosten daartoe is in te richten. Waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nog werd door den Raad, op voorstel van B. en W., gunstig beschikt, op het verzoek van verschillende ingezetenen, om voor hunne per- ceelen afvoer van hemelwater te verkrijgen, in de riolen welke zullen worden gelegd in de Heerenstaat en in de te dempen slooten in de Nieuwstraat. De vergadering ging daarna een wijle over in comité. Na heropening der openbare zitting werd den Raad eene voordracht aangeboden, voor de benoeming van een onderwijzer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den onderwijzer Dwarshuis. Van het drietal, bestaande uit M. T. Ter Linden van Rotterdam, G. Verhoef van 's Gravesande en J. Admiraal van Delft, werd eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd, en verder nog bepaald dat in plaats van Mej. Buys weder eene onderwijzeresse zal worden benoemd. Volgde de algemeene rondvraag, waarbij de heer Hazeu het genoegen mocht smaken, dat werd aangenomen een door hem gedaan voorstel, om, wanneer van de begraafplaats weder boomen beschikbaar zyn, deze te planten langs den stationsweg en wel tusschen de loopstraat en den rijweg aldaar. Een weinig lommer aldaar, zal zeker het reizend publiek hoogst welkom zijn. Door den heer Van der Maatcn werd nog gevraagd of er veel bekeuringen hadden plaats gehad, betrekkelijk de laatst bevolen opruimingen onder de op het water staande privaten. De Voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval was, dat aan de gedane aanzeggingen vrijwel gevolg was gegeven, en de verdere uitvoering der maatregelen in het belang der openbare gezond heid (reiniging der slooten enz.) met het oog op het warme weder, toen op advies des plaatselijken genecshcers is uitgesteld tot den herfst. Daarna werd de zitting gesloten. Ingezs on don. Mijnheer de Redacteur! Een plaatsje s. v. p. voor het volgende: Een ingezonden stuk uit het N. v. d. Dag, en helaas ook door u overgenomen, betreffende den ergelijken en zedeloozen toestand in Zuid-Afrikn, met name Transvaal, heeft mijne en veler ont- waardiging opgewekt. De laster, hoe vuig ook, is niet tc keeren zij verkneukelt zich in 't geniep, en dekt zich door naam loosheid; zoo ook in dit geval. Waarom verzwijgt die inzender zijn naam? Of is het een zaak van weinig gewicht, als door zoo'n lastertaal een geheel land en volk tot in 't diepst wordt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2