Bultenlandi. RENTENenFORTUIN INKOMEN VAN 40°/. Volgens latere berichten is de vermoorde zekere Herfri Ernst Caron, oud 37 jaren, gehuwd, doch sedert lang gescheiden van zijn vrouw, die te Brussel woont. Hij zelf was eenigen tijd, toen hij aan zinsverbijstering scheen te lijden, in een gesticht te Reckheim (België) verpleegd, maar thans te Luik metterwoon gevestigd. Maandag avond met den laatsten trein te Sittard aangekomen, waarschijnlijk met het doel om een aldaar wonende bloedverwante te bezoeken, maakte hij kennis met zekeren O., een 22jarig daglooner te Sittard. Tegen dezen nu zijn zware vermoedens gerezen. Eenigen tijd na aankomst van den trein, bevonden beiden zich in een herberg, dicht bij het terrein waarop den moord plaats vond; na dien tijd heeft men den vermoorde niet meer gezien. O. daarentegen bezocht verschillende café's, waar hij telkens groote glazen jenever dronk en zich zeer zonderling gedroeg. In een der koffiehuizen had men hem in het bezit gezien van een lederen portefeuille, die den volgenden morgen op de Groote Markt werd teruggevonden en uit welker inhoud de identiteit van den verslagene werd bewezen. Te 2 uur 's nachts kwam O. in beschonken toestand tehuis, nadat te één ure door den nachtwacht, wegens openbare dronkenschap, proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Eergisteren had het gerechtelijk onderzoek plaats in het lijkenhuis op het kerkhof, waarheen men het lijk van den vermoorde had vervoerd. O. werd omtrent dit uur in zijne woning, waar hij te bed lag, gearresteerd en terstond bij het lijk gebracht, om daar een voorloopig verhoor te ondergaan. Hij durfde nauwelijks zijn blik op het lijk vestigen, omdat, zoo hij zeide, „het er zoo akelig uitzag.O. ver klaarde, dat de verslagene hem geheel vreemd was, hoewel verschillende personen beweerden, hem in gezelschap van den ongelukkigen Ernst te hebben gezien. Bovendien moet hij Maandag avond tot den kastelein van een koffiehuis gezegd hebben, dat hem een Franschman naar een logement had gevraagd, doch dat hij hem had laten loopen, daar hij niet trakteeren wilde. Ondanks O.'s ontkennen, zijn er, behalve de reeds ge noemde, nog andere zeer bezwarende omstandigheden. Of echter het gruwelstuk door één of door meer personen is bedreven, is nog niet uit te maken. O. is intusschen zwaar geboeid naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. (De Amsterdammer.) H. M. de Koningin heeft in een schrijven aan de de baronesse De Blochausen haar dank betuigd voor het prachtige geschenk, een met gezichten uit Luxemburg beschilderd dessertservies, haar door de Luxemburgsche dames aangeboden. H. M. zegt daarin, dat zij ten zeerste is ingenomen met het geschenk, dat haar gezichten uit het schoone Luxemburg, dat zij zoo heeft lief gekregen, te zien geeft. Op de plaats, waar vroeger de WTestertoren te Texel stond, zijnde de kerktoren van het dorp Wester, dat in 1799 door de Engelschen verwoest werd, hebben sedert eenige weken opgravingen plaats gehad. Een menigte doodshoofden en beenderen zijn daardoor te voorschijn gebracht, zoodat de afgegraven plek hoogst waarschijnlijk de begraafplaats van genoemd dorp is geweest. Het wekt zeer veel ergernis bij velen op, dat men sedert de eerste Ik weet niet hoe het komt, maar nu wij op het punt zijn onze droomen verwezenlijkt te zien, krijg ik een angstig gevoel. Maar mijn liefste, waarvoor ben je dan bang? Ik weet het zelf niet.... voor een ontgoocheling misschien Hij nam haar hand met innige teederheid in de zijne. Er is geen teleurstelling mogelijk, als men zich heeft voor gesteld een goed werk, dat voor uitvoering vatbaar is, te Ter- richten. Gesteld nu dat het hospitaal niet geheel aan onze ver wachtingen voldoet, wij zullen er even goed onze zieken verplegen kunnen en daarin zullen wij reden genoeg vinden om ons te troosten. De trein stond stil. Roubine was op het perron om hen af te wachten. Hij omhelsde hen innig, sprong toen in zijn droschki, die in pijlsnelle vaart wegreed. Do reizigers stapten in hun coupé, die hen naar het vroeger zoo eenzame kwartier bracht, waar zij in het vervolg zouden wonen. Zij spraken geen woord, maar hielden hunne handen vast ineengesloten; dit oogenblik scheen hun nog indrukwekkender dan het uur van de huwelijksplechtigheid. Zij waren nu dicht bij de coupé sloeg den hoek van een straat om. O, Dmitri, fluisterde Nadia zacht, daar is het. Het hospitaal vertoonde zich in zijn volle architectonische pracht aan hunne gespannen blikken. Een hoog verguld huis wees de plaats van de kapel aan. De hoeken en architraven waren van wit marmer, de muren van gebakken steen en de voorgevel, uit drie verdiepingen bestaande, verhief zich statig ten hemel. Zij hadden de bouwplannen bestudeerd en kenden ze van buiten, maar nooit hadden ze zich zulk een grootsch geheel, dat een onmetelijk fortuin vertegenwoordigde, durven voorstellen. Al de schatten van het geslacht Korzof waren daarin vereenigd en nooit te voren hadden zij een zoo eervolle plaats op aarde vervuld. De paarden hielden voor den hoofdingang halt. Roubine stond blootshoofd op den drempel te wachten. De aalmoezenier, voor zien van de priesterlijke versierselen en het kruis, was in het portaal geposteerd. De jongelieden kwamen zwijgend voorwaarts; aandoening belette hun een woord te spreken. De kruisdrager liep langzaam vooruit, eerst de groote vestibule door cn daarna de trappen op. De vestibule was vol raenschen. Allen bogen eerbiedig het hoofd toen 'zij voorbijkwamen. Werktuigelijk beantwoordden zij di groeten, maar zij herkenden niemand. Uit de verte hoorden zij de tonen van een lofzang, waarvan zij de woorden niet konden onderscheiden. Zoo bereikten zij de eerste verdieping en traden de kapel binnen. Zij was eenvoudig en geheel wit, de schilderingen vnn den iconostase waren het eenige versiersel, maar de heiligenbeelden van de beide families waren hier te zamen gebracht en schitterden van goud en edelsteenen. De koorzangers begroetten hen met een welkomstlied en zij bleven, hand in hand, zwijgend voor de deuren van het heiligdom staan. Deze werden bijna op hetzelfde oogenblik geopend en de priester trad naar voren. Het Te Deum tot dankzeggïüg werd gezongen en in dien tijd hadden de jonggehuwden gelegenheid zich eenigszin8 te herstellen. Toen het laatste couplet onder de gewelven weérklonken had en de aanwezigen het kruis gekust hadden, dat de priester hun toereikte, herkende Nadia eindelijk tal van bekende, voor haar zoo aantrekkelijke gezichten. De kapel was geheel bezet met vriendenallen, die het huwelijk niet hadden kunnen bijwonen, waren hier samen gekomen om haar geluk te wensehen. Verschillende hooggeplaatste personen van den Staat, opgeroepen tot de plechtige inwijding van het hospitaal, omringden haren echtgenoot. Een adjudant kwam de gelukwenschen van den keizer en de keizerin overbrengen. Een schat van bouquetten werd hun door kleine kinderen aangeboden, zonder dat Nadia in het minst vermoeden kon, wat dat beteekenen moest, en eindelijk volgde zij geheel wertuigelijk haren vader en ontdekking de werkzaamheden niet gestaakt of de over blijfselen op nieuw begraven heeft. Gisteren nacht is overleden de R. C. bisschop te Breda, de heer Henricus van Beek. De dood van dezen geestelijke is voor de katholieken in het bisdom een zwaar verlies en ook vele ingezetenen van andere godsdienstige richting te Breda nemen innig deel in het verlies. De heer Van Beek stond bekend als een zeer gematigd man; hem bezielde edele gevoelens, vooral voor de armen, en aan een schranderen geest paarde hij veelzijdige kennis. Jl. Dinsdag is op het terrein der Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam het gebouw voor landbouw en veeteelt verkocht voor f 6200. In een correspondentie-artikel, geplaatst in de N. Gron. Crt., lezen wij de volgende beschrijving: „Onder de gestichten van liefdadigheid, die in den jongst ver- loopen tijd in de hoofdstad zijn gebouwd, verdient het nieuwe Israëlitische ziekenhuis een bijzondere vermelding. Door de aan nemers Staal en Ilaalmeijer naar de plannen van den architect Gosschalk uitgevoerd, voldoet het aan al de eischen der weten schap, en wat de verpleging betreft, dit deed Staal onder de leiding en het toezicht van dr. I. A. Korteweg, en meer is niet noodig, om overtuigd te zijn dat zij niets te wensehen overlaat. Wel heeft het gebouw ruim drie ton gekost, met inbegrip van den koopprijs der perceelcn, die tot het verkrijgen van terrein gesloopt moesten worden, maar wat voor die som, waarvan een deel, nl. f 50,000, door de stad als subsidie is verstrekt, ver kregen is, voorziet in een behoefte, die zich reeds lang bad doen gevoelen, daar het oude ziekenhuis niet meer aan het doel beantwoordde. Ruime, luchtige ziekenzalen, met alle daarbij beboorende lokalen, zooals operatiekamers, enz., zolders, kelders, verwarmings- en luchtververschingtoestellen enz. enz. zijn soliede en eenvoudig, maar niettemin smaakvol vervaardigd. Een isoleer gebouw voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, een lijkenhuis en al wat verder vereischt wordt, treft men er aan. Op een goed van plantsoen voorziene binnenplaats, om geven door het oude mannen- en vrouwenhuis en door een krankzinnigengesticht, die beiden onder het beheer staan van het Nederl. Israël. Armbestuur, prijkt een sierlijk gebouwtje, bestemd tot keuken, waar de spijzen voor de drie gestichten door middel van stoom de bereiding ondergaan. Het kooktoestel aldaar is merkwaardig. De stoom, geleverd door twee ketels en door pijpen in de onderste ruimten van vijf in een cirkel geplaatste dnbbele kopere pannen gevoerd, deelt zijn hitte mede aan de binnenste pan en in korten tijd kookt het water. In 25 minuten worden met het grootste gemak in een der pannen drie hectoliter aardappels gekookt, zonder het minste gevaar van aanbranden. De pannen behoeven niet te worden gelicht: een vernuftig uit gedachte krukbeweging doet ze zoo ver voorover tuimelen, dat zij gemakkelijk geledigd kunnen worden. „Met betrekking tot het ziekenhuis is nog te vermelden, dat al de kosten van ameublement en verdere inrichting gedragen werden door den heer E. Fuld, lid vnn het Armbestuur, die hierdoor een nieuw bewijs van zijn onbekrompen belangstelling gegeven heeft." Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld dat van het land, in huur bij P. Lakerveld te Sliedrecht, voor de tweede maal aardappelen zijn gerooid van denzelfden akker. De laatsten gelegd den 23 Juni gerooid den 11 October. Een speciaal correspondent van de Standard heeft de overblijvenden van de equipage der Nisero, op hun reis naar Europa, te Suez geïnterviewd. Hun verhaal kwam hierop neer: den architect, die hun den sleutel van het hospitaal overreikte. Op den arm van haar man geleund, liep zij door de corridors, alles goedkeurende en prijzende en toch was er iets, dat haar overstelpt gemoed onvoldaan liet. Onverwacht trad de tweede geneesheer te voorschijn en opende een deur... Daar zijn zij! fluisterde de jonge vrouw zacht. Zij waren het, die zij zocht, waarnaar zy verlangde, de hoofd personen in dit huis, de ziekenDaar lagen zij in hun helder- wittte bedden, toevertrouwd aan de zorg van voortreffelijke zieken oppassers. Het reine linnengoed blonk hun tegen en het aarde werk glom, dat het een lust was. Dat waren nu de zieken, die daar verzorgd zouden worden en genezing moesten vinden, om daarna in hunne huisgezinnen terug te keeren, de hand zegenend, die hun de gezondheid had teruggegevenNadia kon zich niet langer goed houden, en met het hoofd tegen den schouder van haar man geleund, barstte zij in tranen los. De droom was waarheid gewordeneenige milliocnen zouden aan honderden mannen en vrouwen het leven terug schenken; met hun geld zouden zij die onbetaalbare schat, het men3chclijk leven, kunnen koopen; zonder twijfel zouden er nu en dan slachtoffers geëischt worden; de dood zou zich niet altijd laten omkoopen. Zeker zouden er van tijd tot tyd sombere doodkisten uit de achterdeur gedragen worden, waarin de lijken rustten van hen, die misschien te laat om hulp hadden aangeklopt. ïlet leven biedt immers zoowel droefheid als vreugde aan Hoe gelukkig zouden zij zich rekenen, als zij, ten koste van hun fortuin, een vader voor zijn kinderen, een trouwe moeder voor haar gezin konden behouden. Hot is te schoon, te volmaakt, riep Nadia uit. Zij had plaats genomen in een fauteuil in de kamer, die haar vader met zooveel zorg en smaak voor haar had laten inrichten, dat zij er haast verlegen onder werd. Ik had wel gedacht, dat ik mij hier gelukkig zou gevoelen, maar mijn vreugde overtreft al mijn verwachtingen. Tracht je dit gezegde zooveel mogelijk te herinneren, mijn kind, zeide Roubine ernstig. Het komt niet dikwijls voor in het leven, dat men reden heeft zulke woorden te zeggen. Laat deze dag zulke teedere herinne ringen voor je achterlaten, dat zij in uren van droefheid je ten troost kunnen strekken. Nadia greep de hand, die hij op haar gebogen hoofd legde cn bracht haar aan hare lippen. Die man, voor den schijn zoo lucht hartig, was een man met een rein, gevoelig hart. Maar, hernam zij eindelijk, nadat zij en haar man hunnen innigen dank betuigd hadden aan hem, die hun zulk een aan gename verrassing had bereid, wat hebt gij u toch ontzettend veel moeite en zorg voor ons getroost, boste vader! Ja, ontzettendherhaalde hij met een schalksch gezicht, ik begin dat nu eindelijk ook te bedenken, maar toch zult gij nooit gissen wat mij de grootste moeite gekost heeft. Het was voor geen geld of goede woorden haast te krijgen. Zijne kinderen zagen hem zoo nieuwsgierig aan, dat hij den moed niet had hen langer in twijfel te laten. Ik kon geen zieken krijgen! hernam hij met een ernstig gezicht. Ja, kijk mij nu zoo verbaasd niet aanGeen zieken Ik heb ze zelf moeten gaan werven in andere hospitalen en moeten nemen, die een ander weigerde. Er is dan ook een wonderlijke verzameling bij elkaar gehaald en het kostte moeite hen er in te krijgen. Zij, die spreken konden, zeiden dat het hier veel te rein en te netjes was, dat kon geen hospitaal zijn. Ik heb hen eindelijk bepraat, door te zeggen dat het niet altijd zoo frisch zou blijven, maar dat men het in een nieuw gebouw niet anders verwachten kon. De goede man lachte, maar zijn oogen stonden vol tranen. Nadia droogde ze met een kus af. Het hospitaal was ingewijd. Korzof en zijn vrouw'gingen nu hun taak aanvaarden. Zij sliepen dien avond in, met een gevoel van innige dankbaarheid en ongekend geluk. Wordt vervolgd.) Onmiddellijk nadat zij aan land gekomen waren, namen de inboorlingen ons gevangen en brachten ons voor den Radjah, die ons ondervroeg, en wien het genoegen scheen te doen te vernemen, dat wij Engelschen en geen Hollan ders waren. Den 13 December deed de Hollandsche resident ons in het geheim een brief toekomen, waarin hij ons vioeg of het niet mogelijk was eene overrompeling te wagen. Wij durfden niet te antwoorden. Toen de Hollanders Tenom bombardeerden, was de Radjah woedend en liet ons honger lijden, zeggende dat thans alle hoop verdwenen was op het verkrijgen van Engelands bescherming en vrijen handel zonder inmenging der Hollanders. Toen wij vertrokken, zeide de Radjah tot den heer Maxwel„Ik geef u uwe landgenooten terug, voor welk ik zorg gedragen heb." Maxwell bleef in het kamp, tot het losgeld bij den Radjah aangekomen was. Te Leipzig is een treurig familiedrama afgespeeld. De vrouw van een winkelier in handschoenen, dassen, enz. schreef aan hare vriendin, de echtgenoote van een dokter, dat zij en haar man benevens de kinderen voornemens waren zich het leven te benemen. De doktersvrouw gaf hiervan onmiddellijk aan de politie kennis, die de deur van het handschoenenmagazijn gesloten vond. Met geweld werd de deur opengebroken en een verschrikkelijk schouwspel deed zich voor; de ouders hadden zich aan de deurpost van de slaapkamer opgehangen, terwijl de beide kinderen, jongens van 13 en 10 jaar, met bloed bedekt in hun bed lagen. Alle teekenen waren voorhanden om te bewijzen, dat de kinderen door middel van chloroform bedwelmd waren gemaakt, en dat hen daarna de polsaderen waren doorgesneden. De slechte gang van zaken is de beweeg reden van deze wanhopige daad geweest. Wegens het opnieuw toenemen der cholera te Napels is het berooken der meest besmette wijken met zwavel weêr hervat; de koffiehuizen zijn gesloten. De president van het Handelsgerechtshof werd door de cholera aangetast en bezweek binnen 6 uren. Jl. Woensdag werd het testament van Hans Makart geopend. Het blijkt dat de beroemde schilder, ondanks den zeer weelderigen voet waarop hij leefde, zijn vrouw en beide kinderen toch nog een fortuin van 300,000 florijnen heeft nagelaten. Daarenboven heeft een kunstkooper uit Londen 150,000 florijnen voor zijn atelier geboden. Een rijk kunstliefhebber te Praag heeft verzocht de kosten te mogen dragen van het monument, dat op Makart's graf zal worden opgericht. Eerlang zal in Frankrijk een groot pantserschip, de Galman, van stapel loopen, geheel van ijzer en staal en 83 meter lang. Het schip heeft 15 millioen francs gekost en zal een der voornaamste bodems zijn in de Fransche vloot. Bij Carcassonne (Frankrijk) zijn twee knapen van negen jaar in hechtenis genomen, die tweemaal bijna gelukte pogingen hadden gedaan om een trein te doen derailleeren. Daartoe hadden zij o. a. door middel van steenen de wissels onklaar gemaakt. De jongens verklaarden, het alleen gedaan te hebben omdat zij zoo gaarne een déraillement zouden bijwonen. Ook bekenden zij, met andere kameraden reeds meer dergelijke pogingen te hebben aangewend, welke steeds door de waakzaamheid der beambten verijdeld waren. Jl. Zaterdag meldde zich bij een der inspecteurs van politie te Chester een schoenmaker aan, die beweerde, dat, daar niemand Koningin Victoria wilde trouwen, hij er op afging. De inspecteur liet hem in het oog houdende man ging inderdaad naar den trein, maar daar hij terstond begon met een paar portierglazen stuk te slaan, werd hij voorloopig in hechtenis genomen. Onder de Mohammedanen en ook nog onder de lagere klassen van andere natiën in het Oosten, Grieken en Armeniërs, heerscht een oud bijgeloof ten aanzien van maansverduisteringen. Zij meenen, dat er dan een gevecht plaats vindt tusschen de maan en een zeer grooten beer, die ons geheel zonnestelsel zou vernietigen, indien hij daarbij overwinnaar bleef. Ten einde de maan te helpen en den beer te verjagen, wordt er dan bij elke maansverduistering eene reusachtige ketelmuziek gemaakt, vergezeld van pistool- en geweerschoten. Zoo was het dan ook jl. Zaterdag vóór acht dagen te Konstantinopel een waarlijk helsch lawaai, in weerwil van de pogingen der politie, die vooral het schieten trachtte te beletten. Alles gaat gemakkelijker, wanneer men iets samen doet met een ander; maar een geheim bewaren gelukt altijd het best, indien het 't werk van één persoon is; wanneer drie het zullen doen, bewaren zij het geheim ongeveer op de wijze, waarop men water in een zeef bewaart. J. P. Hebei. Er zijn menschen, die er een bundeltje vlaggen op na houden, dat in verscheidenheid wedijvert met de kleerekast van een tooneelspeler. S. E. W. R oor da van Eysinga. Ingezonden mededeeling. leder kapitalist die ia ket baxil li t»b goede en ler bearxa geaeUerde eCecUa (aMMi «f ablifalitn) kaa nek op natkenaUaeke u aekire wijse mb vrvhafea, door «eaToadige operaüea butaaad* ia dea nrtoe? na prantta. M «aai bekende ea tadarl laag ia nnekiUeade laadaa beproefde ijileea, t era eken aaa JaarttJka inkomen na f. 2,000 mat Mn kapitaal (In gtld af fa (feefee A aaa f. 6.000; 1. 1.000 net f. t.500, f. 500 nat f. i.SOO. aas. Da (oadaaa aja altijd kaarkltkaar. Da ariast word; maandelijks per paatwiual tpgesoadea. DmidéUJk ailisggmUs kraakierea awrdM, f daarlee gedane aanvraag, franco m kostél—s taegasand* daar da* i/eer Dintitur dar Algamvno Balglmeh» Bank: (11NOD1 GÉNERALE DE BELOXQUE), 6, Rua el« Goagrès. BRUSSEL. Ingezonden. Geachte Redacteur! In het nummer van uw veelgelezen blad van 10 October jl. komt een schrijven voor over het gehouden vergelijkend examen voor Hoofd der school voor u. 1. o. te Burg op Texel. B. schijnt zeer ingenomen te zijn met dat examen en roemt den practischen geest daarvan. De lezers van uw blad, die 't niet weten, kunnen uit dat schrijven zien, hoe 't by dat examen is toegegaan en hoe 't verder gaat. Eindelijk komt B. met de vraag „Wat dunkt u, zijn de Raadsleden op Texel in staat gesteld eene goede keuze te doen, niettegenstaande het betrekkelijk groote aantal sollicitanten?" Op die vraag, M. d. R.wensch ik, met uw verlof, te ant woorden Als er van 10 sollicitanten 3 ter benoeming worden voorge dragen door den districts-schoolopziener, weten de Raadsleden van 7 dat ze niet in aanmerking kunnen komen, volgens het oordeel van den schoolopziener. De voordracht is de eerste keuze, die door den schoolopziener wordt gedaan, daarna kunnen de Raadsleden eene keuze doen uit de door den schoolopziener gekozenen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2