HELDËRSOHE li SI NIEIJWEllEPER COURAMT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hellands Noorderkwartier. 1884. N°. 129. Jaargang 42. Zondag 26 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Aan de Kiezers! NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. p franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. De moeielijkc tijd, dien wij beleven, maakt het iederen kiezer tot plicht zijn stem uittebrengen. Want diezelfde geest van moedeloosheid en onver schilligheid, die de kiezers doet te huis blijven, is de oorzaak onzer machteloosheid. Het ontbreekt ons niet aan bekwame mannen, niet aan eerlijke, niet aan goedgezinde en welwillende mannen. Het ontbreekt ons aan sterke mannen, aan mannen van karakter; waar is de sterke man, die de teugels der Regeering houdt? Zijn wij niet reeds zoover gedaald, dat Heemskerk's diplomatenkunst voor kracht geldt? Waar is de leider in het parlement, wiens vastheid van karakter de partij in toom en band houdt! Waar zijn de even-knieën van Thorbecke, van Van Hall, van Groen? Wij zijn op den weg, waar koppigheid doorgaat voor karakter, waar men Taks hoogmoedig geloof aan eigene onmisbaarheid, karakter noemt. Waar voert ons al die bekwaamheid, al die welwillend heid, waar voeren ons al die goede bedoelingen, dat willen zonder kunnen heen? Wij weten liet: naar een reusachtig kerkhof van dood geborene wetsontwerpen, naar een renperk, waar hoofden van groepjes een waren „muizen- en kikvorschen-strijd" voeren, naar een tuin, waar het onkruid der verdeeldheid welig bloeit en het gezonde leven verstikt. De staatkundige strijd wordt politiek gekibbel, het regeeren een handig leven bij den dag, dat debat in de Kamers een ledig woordenspel, de schriftelijke voorbereiding in het parlement eene maculatuurfabriek voor de staats drukkerij. Te verwonderen is het niet, dat sommige kiezers, die uit beginsel gewoon zijn liberaal te stemmen, den moed op geven, en in verzoeking komen te huis te blijven en hun hart aftetrekken van de zaken van den staat. Zeker zijn de antirevolutionairen nog dieper gedaald, die de grootsche figuur van den edelen Groen van Prinsterer, moesten ruilen voor dr. Kuiper, wiens wang nog gloeit van den hardhandige» oorveeg, hem met zeemansgulheid door Jhr. De Casembroot toegebracht. Zeker hebben de ultrainontaansche kiezers geen recht zich boven ons te stellen; bij hen is de kerkelijke discipline, hoe streng ook, onmachtig om het gebrek aan eene grootsche gedachte en aan een man om haar uit te voeren, te bedekken. Maar schijnbaar maakt geene enkele partij het zoo bont, als de liberale. Schijnbaar, want bij ons treedt de verdeeldheid in de openbaarheid, die bij de andere partijen binnen 's kamers blijft. 19) Naar het Fransch van Henri Gréville. Vervolq Féodor was op het hooren van die sarcastische woorden hevig verbleekt. Hij had zijn oogen neergeslagen, uit vrees dat zijn blikken den innigen haat, die zijn ziel vervulde, zouden verraden. Wanneer moet ik u mijn rekeningen indienen? vroeg hij met een gesmoorde stem. Voor zoover ik weet hebt gij geen rekeningen over te leggen, antwoordde Korzof kalm. Het is nu veertien dagen geleden dat mijn vrouw de laatste van u heeft aangenomen. Sedert dien tijd hebben wij u geenerlei order gegeven en bijgevolg kan er geen enkele penning van het u toevertrouwd kapitaal zijn besteed. Gij kunt het mij dus ter hand stellen wanneer gij verkiest; over een uur bijvoorbeeld, of na het dejeuner, het is mij om het even. Stepline boog en ging stilzwijgend heen. Men had hem alzoo zijn laatste redmiddel ook nog ontnomen. Hij wilde juist de deur uitgaan toen Korzof hem terugriep. Wat zijn je plannen voor de toekomst vroeg hij. Er kwam een gevoel van medelijden bij hem op voor den man, die eensklaps van zijn betrekking beroofd was. Ik denk met mijn gezin zoolang in het huis, dat mij toe behoort, te blijven wonen tot ik een betrekking heb, die mij lijkt, antwoordde Stepline, het hoofd omhoog richtend. Ik denk wat handel te drijven en zal daarvoor het kleine kapitaal gebruiken, dat mijn vader mij heeft nagelaten. Hij zag Korzof met zeker wantrouwen aan. De dokter stond langzaam op en zij zagen elkaar recht in de oogen. Stepline sloeg de zijne neder. Hij kon den open blik van dien rechtschapen man niet verdragen. Uw vader was een voorzichtig man, mijnheer Steplineik hoop dat het u voorspoedig zal gaan, zeide Korzof- Ik dank u, antwoordde de intendant en hij verliet de kamer. Dit onderhoud had niet langer dan hoogstens twee minuten geduurd. Korzof zag even op de kleine pendule die altyd op zijn bureau stond en hij was verbaasd over den ongeloofelijken korten tijd die noodig geweest was om voor goed een eind te maken aan den bestnanden toestand. Hij ging aanstonds de heugelijke tijding aan Nadia mecdeelen, die haar ooren niet gelooven kon. Een uur later bracht Féodor het kapitaal, dat hij Korzof zelf ter hand stelde. Er wcricn weinig woorden meer tusschcn hen gewisseld. Twee uren daarna liepen de kinderen van Nadia, op het geraas van wielen, naar het raam. De dorschki van den intendant, bespannen met toyee ferme paarden, reed den weg op naar het naburig dorp. Rijdt de intendant daarheen? vroeg Nadia aan den huis knecht. Maar die verdeelheitl heeft eene hoogte bereikt, d.e onduldbaar en ondragelijk geworden is. Tak tegenover Gleichman, wie heeft gelijk? Indien er in dit district een kiezer is, die het weet, dat hij het zegge, want de schuld aan deze politieke ellende is eene groote schuld, die niet behoort onverzoend te blijven. Hoort Rutgers spreken in Amsterdam: hoe snijden die ironische woorden in het vleesch dier onverbeterlijke liberale groep, die blind voor de grootheid van Ivappeyne heil zoekt bij de ondoordachte plannen van staatsmannetjes van den vierden rang! Lees van Houten's staatkundige brievenaan welke onedele verdachtmaking staat niet Tak, die machtige hervormer, bloot! Maar omgekeerd: neem kennis van den brief, die Gleichman c s. schreven aan onze Amsterdamsche partij- genooten. Hoe wordt dan de grootheid van Ivappeyne lichtvaardigheid, en de hervormingsgezindheid van Tak ijdele zelfzuchtEn hoeveel kleins en kleingeestigs, hoeveel personeels en onbeduidends vervult de Haagsche lucht, waarin de afgevaardigden ademen, met welk eene massa waardeloos alliage is het goud der staatkunde vermengd! Moed behoort er toe om te zeggen: Tak heeft gelijk! Moed behoort er toe om te zeggen: Gleichman is zonder schuld In die beide namen: Tak en Gleichman, is voor het oogenblik, terecht of ten onrechte, het verschil in den boezem der liberale partij beligehaamd. Toevallig, of door eigene schuld, die beide namen zijn tot strijdleuzen, die beide mannen tot banierdragers ge worden. Op de Amsterdamsche kiezers rust de taak tusschen beiden uitspraak te doen. Eene weinig benijdenswaardige taak. Maar de loop der omstandigheden, het feit. dat èn Tak èn Gleichman zitting hebben voor Amsterdam, heeft de beslissing uitsluitend in handen van de hoofdstad gelegd. Het is eene dwaling te meenen, dat die beslissing elders moet gezocht en kan gevonden worden; de Friesche Kies verenigingen die Buraa, de Brielsc.he, die dr. Rombach van de candidatenlijst schrapten, handelden verkeerd. In de politiek moet men op straffe van de verwarring eindeloos te maken, de vragen scherp stellen, zoodat de oplossing werkelijk afdoende zij. Kiest Amsterdam Gleichman en vernieuwt Tak's mandaat niet, dan kan de nieuwe Kamer die uitspraak niet mis verstaan, van haar hoofd beroofd heeft die fractie zich te onderwerpen. Zoo ook omgekeerd. Maar wat doet het er toe, of hier en daar een der anderen onder de uitspraak der kiezers bezwijkt? Dan Ja mevrouw. Zijn vrouw en kinderen zullen de volgende week vertrekken. Hij heeft zijn huis verkocht aan den deken.... voor anderhalf maal de som die het hem zelf heeft gekost, en het is lang niet nieuw meer! Die verstaat de kunst om zaken te maken, voegde de grijsaard er met een veelbcteckend hoofd schudden bij. Toen zij alleen waren, zagen Nadia en Dmitri elkaar aan en barstten in lachen uit. Nu, dat gaat met spoed, zeide zij. Je verstaat de kunst een schoone baan te maken, Dmitri. Wie zal uw intendant zijn? Geduld maar. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Wij zullen wel een intendant weer krijgen, goed of slecht, dat moeten wij wagen. En als hij slecht is? Dan nemen wij een ander. En wat moeten wij in dien tusschentijd doen? Wij blijven zoolang hier! Wij nemen eens vacantie, Nadia! En de kleinen kunnen hun hart eens ter dege aan de heerlijke buitenlucht ophalen. De voorspellingen van Dmitri kwamen uit. Hij had weldra een nieuwen intendant, dien hij na verloop van een week voor een anderen verruilde. De bezittingen voeren er niet slecht bij en het spreekwoord: nieuwe bezems vegen schoon, werd ook nu weer bewaarheid. Nadia gevoelde zich overgelukkig, bij de gedachte, dat zij nu eindelijk verlost was van dien man, wiens tegenwoordigheid haar altyd zoo'n onverwinnelijken afkeer had ingeboezemd. De twee vacantiemaanden gingen als een droom voorbij. Nadia en haar man gevoelden zich als verjongd, nu zij een tijdlang zonder eenige zorg voortleefden en ware niet nu en dan de herinnering aan het verlies van hun dierbaren vader als een schaduw voor hen opgerezen, dan zouden zij zich volmaakt gelukkig hebben gevoeld. Maar dan troosten zij zich met de gedachte dat, sedert den dood van zijn teerbeminde gade, niets het geluk van den voortreflelyken man had verstoord. Het scheen of de Voorzienigheid hem in éénmaal dien zwaren slag had toegebracht om daarna zyn verderen levensloop zoo gelukkig mogelijk te maken. Het is moeielijk uit te maken, in hoeverre het verdriet over het afsterven van hen, die ons dierbaar zijn, is toe te schrijven aan de overtuiging, dat het leven hun niet datgene geschonken heeft wat hun gelukkig kon maken, en aan de teleurstelling in de verwachtingen, die men van hen koesterde en die niet ver wezenlijkt zijn? Hier bestond niets van dien aard. Geen droef heid of tegenspoed had den verderen levensloop van Roubine verstoord. Hij was zonder veel lijden gestorven. Was zulk een lot niet veeleer tc benijden dan te beklagen! Die overtuiging troostte zijn kinderen en de gedachte, dat hun vader geen grooter verdriet zou gekend hebben dan hen bedroefd toch begint de strijd in de nieuwe Kamer weêr opnieuw. Niet .allen, die tot de fractie Kappevne-Tak gerekend worden, zullen terugkomen, niet alle leden der meerderheid die men naar Gleichman noemt, krijgen hun zetel terug. En zoo zal men blijven kibbelen, men zal er niets mede gewonnen hebben, dan dat men de verdeeldheid in de Kamer gebracht zal hebben onder de kiezers. Daar als dan sommige districten Kappeynianen zullen gekozen hebben, en andere ze zullen hebben verworpen, zullen beide partijen zich blijven beroepen op het oordeel der kiezers, en het „nieuwe bloed" in de Kamer zal zich aansluiten bij eene der partijen, zonder dat in de verkiezingen een voor allen verbindend voorschrift, eene voor alle verstaanbare les zal liggen. Brengt men den strijd in de Kamer over in alle kies districten, dan zal de uitslag verschillend zijn, en daarom niets bewijzen en tot niets verbinden. Wij hebben vóór alles belang bij zuivere toestanden. Wij moeten er allen toe medewerken om dubbelzinnig heden te vermijden. Daarom; ééne beslissende verkiezing, die te Amsterdam aan welks uitslag in het belang der noodzakelijke eenheid iedereen zich behoort te onderwerpen. Iedereen, de kiezers, de partij, ook de afgevaardigden. De kiezers mogen beslissen. Niet als rechters, want zij kennen het verschil niet, maar als practische mannen alleen oordeelende uit een oogpunt van organisatie, tot verkrij ging van een behoorlijk partijverband, desnoods den beste opofferende aan allen, Curtius bevelende den noodlottigen sprong te doen tot heil van Latium. Maar nu lokke men niet meer dan eene beslissing uit. Men stelle niet overal die vraag en die keuze. Want dan weet men vooraf, dat men zal komen tot het bedroevende en tevens belachelijke resultaat, dat de kiezers tegelijk, ja en neen, tegelijk Kap- peyne en Tak, zullen zeggen, hier het een, en ginds het ander. Die dwaze uitspraak, dat water en vuur dragen in eene hand zoude niet de schuld zijn van de kiezers, maar van hen, die de vraag dwaselijk stelden. Het verschil is, helaas! een zuiver persoonlijk geschil. Het behoort tusschen en door de personen beslist te worden. Aan de kiezers in dit district behoort die keuze niet gesteld te worden. Kiest Amsterdam tusschen Gleichman en Tak, dan zal uit den aard der zaak, door den nood der omstandigheden, die keuze beslissend zijn in 't geheele land, rnaar het zal er niets toe doen, of Alkmaar tracht op die beslissing vooruit te loopeninvloed hebben onze kiezers daarop niet. Het eenige, wat naar onze meening de kiezers behooren te eischen, is, dat de beslissing eenmaal gevallen, ook in de Kamer geëerbiedigd worde. te zien over zijn verlies, gaf hun de kracht hun smart te be- beheerschen. Aan alle goede dingen komt een einde, zoo ook aan de vacantie Korzof moest naar Petersburg terugkeeren, om zyn assistenten ook den tijd te gunnen op hunne beurt wat rust te nemen. Nadia ging met hem mede en bleef het overige gedeelte van het mooie seizoen, dat in dit land van zoo korten duur is, op hun buitengoed Spask wonen. Dmitri kon daar zooveel hij wilde bij hen komen, daar tal van stoombooten een geregeld verkeer tusschen Schlusselbourg en St. Petersburg onderhielden. Hadden wij nu ons jacht, zei Nadia glimlachend, toen de boot in het midden van de Newa stopte en zij in een schuit, die hun tegemoet was gevaren, overstapten. Die tijden zijn voorbij, vrouwtjelief, wij behooren niet meer tot de rijken dezer aarde! zeide haar man, bij het roer plaats nemend. Niet dat je vader ons geen aanzienlijk fortuin heeft nagelaten, maar door het nieuwe systeem zijn onze inkomsten tot op de helft gedaald en om onze kinderen een onbezorgde toekomst te verzekeren, moeten wij met zooveel anderen per stoomboot reizen. Zou je het hospitaal in ruil willen geven voor een jacht. Nadia antwoordde hem met haar bekoorlijken glimlacht. De kleine, met mos bedekte aanlegplaats, bestond nog altijd en was zoo oud en vervallen, dat men er niet meer durfde aanleggen. De schuit, die de grootste schatten van Korzof bevatte, drong tot in het vochtige zand, en nadat er een plank was gelegd, stapte de geheele familie aan wal. Weet je nog, Dmitri? vroeg Nadia, terwijl zij haar arm in den zijne legde en naar een bankje wees, dat boven het stroomende water scheen te sidderen, Of ik het mij herinner! Nijn lieve engel, daar heb je mij mijn levensgelijk geschonken, door jezelf te geven. Maar Dmitri, antwoordde de jonge vrouw, ik geloof juist dat je het mij geschonken hebt. Ik was toen zoo zelfzuchtig, zoo ijdel, zoo...- Hij legde zacht zijn vinger op haar mond om haar het spreken te beletten. Beschuldig je niet in tegenwoordigheid van de kinderen, voegde hij er lachend bij; vergeet niet, dat wij hun zooveel mogelijk achting voor hunne ouders moeten iuboezemen. Na verloop van eenige gelukkige weken, die nog vroolijker zouden geweest zijn als de zon zich niet eiken dag weer wat vroeger dan de vorige ter ruste had begeven, keerde iedereen naar Petersburg terug, om weer met moed de werkzaamheden van het leven te aanvaarden. Toen Dmitri Korzof zijn zoon voor het eerst in de leerkamer, die tot nu toe ongebruikt was gebleven, binnenleidde, zeide hy Daar zie je nu het schoolbord, de landkaarten, dc globes en een groot aantal boeken, die in deze kasten zijn geborgen. Over

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1