1U ..Mno^riiirr van llen Voor ons is dus de verkiezingsleuze eenvoudig genoeg. De aftredendeafgevaardigden hebben ons vertrouwen, zij zijn eerlijke mannen, liberaal van hart, verdraagzaam, zoo lang verdraagzaamheid eeno deugd is, vasthoudend totdat vasthoudendheid koppigheid zoude worden. Voor ons is er niet eene reden om hen te vervangen. Zij zijn aan ons district met de banden der gewoonheid, der wederzijdsche achting, van geoorloofd belang, en van den lande en het district bewezene diensten eng verbonden. Zij deelen onze beginselen, en zijn vrij van kerkelijke neigingen en kerkelijke kleuren, al gunnen zij ook der kerk haar recht. Maar zij zijn als wij Nederlanders, als wij liberalen, als wij kiezers; voor hen gaat, als voor ons, het belang des vaderlands, der partij, boven eigene inzichten. Daarom aarzelen wij niet te zeggenook voor hen is de uitspraak, die het lot in de handen van Amsterdam gelegd heeft, verbindend. Geen liberaal kiezer blïjve dus tehuis,, en legge liet hoofd moedeloos neer; onze moedeloosheid, onze onver schilligheid verzwakt liet zedelijk gezag onzer afgevaar digden tegenover de leden door de kerkelijke partijen gekozen, die noch moedeloos, noch zwak, noch wanhopende zijn aan de zege. De afgevaardigde moet weten en gevoelen, dat hij zijn district achter zich heeft. Warm overtuigde kiezers maken krachtige afgevaardigden. Wij willen, stemmende op Mr. W. VAN DER KAAY en Mr. J. L. DE BRUYN KOPS, met terzijde stelling van afwijkende inzichten, een bewijs van eensgezindhaid onder de kiezers geven, opdat wij recht zullen hebben eensgezindheid in He Kamer te eischen. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging, A. P. DE LANGE, Alkmaar, Voorz. K. BREEBAART, Winkel. S. KEIJSER Sz.. Texel. C. VAN VEEN, Helder. T. J. WALLER, Anna i'aulowna. T. LAN SER, Zijpe. P. NOBEL, Sint Pnncras. S. KRAMER. Koedijk. M. COHEN STUART, Alkmaar. M. J. H ENGE VELD, Alkmaar, Secr. Blnnenlan ei. De heeren Van der Kaay en de Bruvn Kops hebben beiden de candidatuur der Centrale Kiesvereeniging te Alkmaar aanvaard. Mr. Van der Kaay voegt aan de aanneming het vol gende toe: „Van de door die vergadering met 23 tegen 11 stemmen aangenomen motie, waarin zij verklaart van oordoel te zijn, „dat, indien in de nieuwe Kamer de scheuring onder de liberale afgevaardigden onverhoopt mocht blijven bestaan, de kiezers verplicht zullen zijn de talrijkste partij te steunen," mij in afschrift medegedeeld, heb ik tevens met belang stelling kennis genomen. „De vrijheid, den plicht der kiezers om naar eigen overtuiging de leden der Volksvertegenwoordiging te kiezen, eerbiedig en erken ik evenzeer, als ik prijs stel op mijne vrijheid en doordrongen ben van mijnen plicht om naar eigen overtuiging te spreken en te stemmen. Het streven naar eenstemmigheid met gelijkgezinden wordt daardoor geenszins uitgeslotentot bereiking van het ge- wenschte doel volstrekt noodzakelijk, wordt het integendeel door 's lanrls belang gevorderd. Door gedachtenwisseling en overleg met alle liberale leden, zonder onderscheid, wanneer en waar mij daartoe de gelegenheid werd aangeboden, heb ik tot nog toe naar mijn beste weten getracht de vereischte eenstemmigheid te bevorderen, en daarmede wensch ik voort te gaan, voor zoover het uitmuntend voorschrift van art. 82 dei- grondwet toelaat." Het briefje van den heer De Bruyn Kops luidt: WelEd. Heeren! Kennis genomen hebbende van de missive van uw Bestuur van 17 dezer, heb ik de eer te berichten, dat ik, na rijp beraad, vermeen, ter bevordering eener liberale keuze in het district Alkmaar, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te moeten aanvaarden; zullende ik, ingeval van benoeming, voortgaan de algemeene zaak, evenals vroeger, naar overtuiging te behartigen. Hoogachtend, enz. Door 166 liberalen uit 55 verschillende plaatsen des lands is een krachtig manifest uitgevaardigd, waarin al de kiezers, die prijsstellen op het behoud van het hoofdbeginsel onzer openbare school, en die de leiding van ons staatsbeheer niet aan de macht der kerkelijke partijen wenschen toe vertrouwd te zien, worden opgeroepen en aangemaand ori) bij de aanstaande verkiezing getrouw ter stembus op te komen, daar meer dan ooit de toekomst des lands van deze beslissing afhangt. Onder de onderteekenaren vindt men de namen van de hoogleeraren Buijs, Faure, Fockema Andreae, Van der Hoeven, Opzoomer, De Louter, De Hartog, benevens vele andere bekende woordvoerders der liberale partij. De diensturen op werkdagen van het Rijks-Telegraaf kantoor te Texel zijn geregeld als volgt: van 15 October tot 14 Maart van 8 tot 11£ uur voor-, en van 12$ tot 3 en 6 tot 8 uren namiddags; van 15 Maart tot 15 October van 8 tot 11£ uur voor-, en van 1 tot 3£ en 6 tot 8 uren eenige jaren moet je weten hoe je nl die zaken gebruiken moet, wat er in die boeken slaat cn nog een menigte andere dingen, die nog moeielyker te leeren zijn. Zij, die dat niet weten, be- teekenen niets in de wereld. Als zij het uit g« brek aan gelde- lijke middelen niet hebben geleerd, dan zijn zij diep te beklagen i als zij niet gewild hebben, dan zijn zij streng te veroordcelen, want het onderwijs is voor den mensch even onontbeerlijk als brood; zonder brood kan zijn lichaam zich niet ontwikkelen en niet krachtig wordenzonder onderwijs blijft de mensch doin of wordt hij slecht, dikwyls beide. Als je mij nu goed begrepen hebt, wat ben je dan van plan te doen? Ik zal, zoo gauw ik kan, dat alles leeren, antwoordde Pierre dapper, om dan van u het overige, dat nog viel mccielijkcr is. te weten te komen. Korzof legde zijn hand op het hoofl van zijn kleinen jongen en hij gevoelde dat het leven hem zeer veel voorrechten had g schonken. Wordt vervolgd.) namiddags. De openingsuren op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Eenige veehouders hebben zich in de gemeente Warmenhuizen vereenigd tot het stichten van eene kaas- fabriek. Het benoodigde terrein is reeds aangekocht, het gebouw reeds onder dak, en alles wat verder noodigisom haar in werking te stellen, zal spoedig worden ontvangen. Ongetwijfeld mag het als een gunstig verschijnsel en een bewijs van gezondheid beschouwd worden, dat Z. M. de Koning zich jl. Donderdag met een extratrein van Colmar-Berg in Luxemburg naar Walferdangen heeft be geven, ten einde op de jacht te gaan. Naar het Vaderland verneemt, heeft dr. H. J. Vink- huijzen eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van geneesheer van het Huis des Konings. Jl. Woensdag had in de Kathedrale Kerk te Breda de plechtige uitvaart plaats van wijlen Z. D. H. msgr. H. Van Beek. Het hoogaltaar, het priesterkoor en de zetels der kanunniken waren met rouwfloersen overtrokken. In het midden van het priesterkoor stond de met de insignin der bisschoppelijke waardigheid gedekte katafalk. De mis werd gecelebreerd door den aartsbisschop van Utrecht, msgr. Snickers, geadsisteerd door msgr. Paredis, bisschop van Roermond, msgr. Godschalk, bisschop van 's Hertogenbosch, msgr. v. d. Branden de Reeth, adjutor te Mechelen, msgr. Vregt, vicaris-generaal van Haarlem, en de heer Poppe, deken van Amsterdam. De plechtigheid werd door 150 geestelijken bijgewoond. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is Pieter, de gewezen directeur van het Post- en Telegraafkantoor te IJzendijke en als zoodanig wegens oplichterij gesignaleerd, in handen der politie te Athene, die daarvan aan de Nederlandsche autoriteiten kennis heeft gegeven. Aan de jl. Maandag te Petten gehouden harddraverij namen 12 paarden deel. De eerste prijs werd gewonnen door het paard van den heer G. Boontjes, te Zuid-Zijpe, berijder J. Boontjes; de tweede prijs door het paard van den heer J. Rademaker, te Zuid-Zijpe, berijder A. Watertor; de derde prijs door het paard van den heer A. Nottelman, te Petten, berijder A. Nottelman Jr. Bij de Dinsdag gehouden ringrijderij behaalde de heer J. Oosterman, te Zuid-Zijpe, den eersten prijs; de heer C. Visser, te Petten, den tweeden prijs, en de heer G. Sie- wertsen, aldaar, den derden prijs. De nieuwgebouwde Loge v. Vrijmetselaren tePurmerend zal den 30 dezer, 's namiddags te 2 uren, worden ingewijd. Aan de verschillende loges zal hiervan worden kennisgegeven. Bij het Nederlandsch Zendeling-genootschap is gedu rende het S7ste boekjaar aan giften en legaten ontvangen een totaal van f 77,249.75^ en daarenboven nog voor de scholen in de Minahassa t' 5508.73£ en voor diverse bijzon dere doeleinden f 1494.79. Wijlen mejonkvr. B. G. Crommelin te Haarlem heeft aan het Genootschap een legaat vermaakt van f 1000. De spoorwegbrug over den IJsel bij Deventer is aanbesteed voor f 559,400. Te Leeuwarden worden tegenwoordig Engelsche aard appelen, groot en klein, aan de fabrieken afgeleverd voor den ongehoord lagen prijs van 12 stuivers per hectoliter. De landbouwers maken daarmee dit jaar slechte zaken. Mej. de weduwe Schut, geboren Van de Peppel, heeft jl. Woensdag te Barneveld, onder vele blijken van belangstelling, haar I04den verjaardag gevierd. Deze krasse vrouw, die in de laatste dagen met haar gezondheid een weinig buiten koers was, had het voorrecht dien dag bijzonder opgewekt te zijn. Jl. Woensdag middag viel een blinde clarinettist, terwijl zijn geleider zich even had verwijderd, in het water aan de hoflaan te Kralingen. Op zijn gekerm schoten eenige personen toe, die hem er uithaalden. Druipnat onthaalde hij daarna nog zijne klanten op zijne muziek. Brieven uit de hoofdstad. 23 October. Net iets voor Amsterdam, gezegend als liet is met ticee liberale Kiesvoreenigingen, die elka&r het licht in de oogen niet gunnen In Burgerplicht wordt Mr. Tak van Poortvliet onherroepelijk afgemaakt met 244 stemmen tegen en slechts 38 voor hem, en acht dagen later wordt diezelfde Mr. Tak in Grondwet weêr „levensvatbaar" gekeurd met 37 voor en 24 tegen. Zijn geest verwant jhr. Wichers bracht het in Grondwet wel tot 34, doch kwam niet in aanmerking, daar met den heer Tak het benoo* digde zevental compleet was; en daar hij in Burgerplicht slechts 40 van de 282 stemmen kon halen, is zijn parlementair dood vonnis thans geteekend. Wat deed hij ook met zijn kiel in het Kappcyniaansche zog af te dwalenHet heeft hem verzwolgen. Maar de heer Tak is als liberaal candidaat herrezen, om zichzelf tot in zijn laatste oogenblik gelijk te blijven om als candidaat verdi eldheid te brengen in liet Amsterdamsche liberale kiezers corps, gelijk hij als Kamerlid verdeeldheid zaaide en kweekte onder zijne liberale collega's. Zijne candidatuur zelf is de vrucht der rivaliteit, die de liberale kiezers der hoofdstad in twee kampen gescheiden houdt en tot, het ontstaan van ccne tweede liberale Kiesvereeniging aanleiding heeft gegeven. Daardoor hcefi de hoer Tak thans nog ceq laatste kansje, klein, maar altijd heter dan niets. En zoo krijgen ten slotte zij nog hun zin, die er op aandrongen, dat de quacstic „Tak of Gleichman" door de kiezers zou uitgemaakt worden, door de liberale kiezeis namelijk, libeiaal a la Burgerplicht of' liberaal a la Grondwet We zullen nu op 28 October kunnen zien, hoe sterk beide nuances in ons midden vertegenwoordigd zijn. En intusschen is er thans een wijde deur opengezet voor allerlei intrigues en pditii k geknoei, voor personaliteiten en insinuaties over en weêr. Maar de heer Tak zal in zijn vuistje lachen. Het liberale water is. wij hebben er thans op nieuw het, bewijs van, ook hier in de hoofdstad geer troiljel; en de heer Tak hoeft er nu aanvankelijk mi t goed gevolg in gevisoht. Bovendien zijn de Amsterdamsche verkiezingen van 28 October door dat handhaven van Gleichman rechts cn van Tak links thans wel zoo pikant geworden. Wie weet welke resultaten ons straks hij de opening der stembus te wachten staan, resultaten die misschien bedroevend voor de liberale zaak, maar allicht tooh ook verrassend zullen zijn| Men beleeft t.i Amsterdam soms verwonderlijke dingen, waarvan men zich buitenaf zoo geen denkbeeld kan maken. Overal heeft men van die plaatselijke eigenaardigheden, welke alleen in loco naar waarde beoordeeld kunnen worden. Zoo schijnt onze residentie zich te inogen verheugen in het bezit van een allermerkwaardigsten schildwacht, van wiens bestaan mij Zaterdag avond door de dagbladen kennis werd gegeven. Deze Voorbeeldige zoon van Mars was sedert eenigen tijd geposteerd voor het [tftlejs vak wijlen den J?rjns van Oranje aan den Kneut< rdijk, waar hij, gelijk ik in vijf of zes couranten las, „met het oog op de daarin geborgen kostbaarheden des nachts de voormalige Prinselijke woning bewaakte." Hoe de wakkere krijgsman het aangelegd heeft, om het eene oog (rechter of linker wordt niet gemeld) des nachts op de kostbaarheden in het paleis te richten en met het andere zijne hoogst gewichtige schild- wachtsfunctiën waar te nemen, weet misschien de eerste de beste Hagenaar u in een ommezientje uit te leggen, maar hier in Amsterdam kan ik er mij geen heldere voorstelling van maken. En nu zou het mij ruimschoots de moeite en de kosten van een uitstapje naar de hofstad waard geweest zijn, om door eigen aanschouwing de oplossing van dit schijnbaar onoplosbare raadsel te vinden en den dwarskijkenden militair bij het volbrengen zijner nachtelijke taak heimelijk te bespieden, maar tot mijne groote teleurstelling werd in het bedoelde dagbladbericht tevens vermeld, dat de juweelen uit het paleis van den Kroonprins naar elders zijn overgebracht en de weergalooze schildwacht thans is ingetrokken." Blijkbaar ben ik dus de eenige niet, die iets zeldzaams in dezen dapperen waker zie; de militaire autori teiten in Den Haag zeiven beschouwen hem als eene unieke merkwaardigheid en voorzien hem, als hij op post gaat, van een touw of ketting, waarmede hij wordt ingetrokken als de tijd van aflossing daar is. Hij mocht anders eens bezwijken voor de ver leidelijke aanbiedingen van dezen of genen Barnum! Want werkelijk met de vertooning van zulk een model-nacht waker zou tegenwoordig in de hoofdstad wel wat te verdienen zijn. Wij verkeeren weer in de jaarlijksche inbraak-periode, die zich nu sedert het optreden der beruchte paneelzagers-farailie Lavertu elk najaar geregeld herhaalt. Doch dit maal is het iets erger dan gewoonlijk, natuurlijk behoudens de gebruikelijke over drijving in zulke gevallen. Menig Amsterdammer, bij wien een inbraakje de moeite zou loonen, gaat 's avonds met angst raar bed en wordt herhaaldelijk op schrikwekkende wijze aan zijne benauwende droomen ontrukt door het slaan van een deur en het klepperen van een raam. Enkele feiten getuigen echter van groote brutaliteit: zooals de inbraak op Zondag van de vorige week ten huize van Ds. Steinfort in de Sarphatistraat, waar op klaarlichten dag, 's namiddags tusschen 2 en 4 uur, terwijl de familie en de dienstboden toevallig allen afwezig waren, voor eene waarde van bij dc tweeduizend gulden benevens eenig goud cn zilver ontvreemd werd, en.... eenige dagen later nogmaals eene poging tot inbraak werd beproefd. Voor een huis, dat in het oog van heeren inbrekers zóóveel aantrekkelijks heeft, mocht de fameusc Haagsche schildwacht van den Kneuterdijk wel geposteerd worden! Het ontbreekt in de kranten dan ook niet aan aanbiedingen van „geschikte en vertrouwde personen," die bereid zijn hun vrijen tijd als nachtwaker productief te maken electrische schellen om aan deuren en vensters te bevestigenvan brandkasten, die zelfs het breekijzer van vader Vulcaan zouden tartenja van honden, die met dc huisgenooten op voet van engelachtige minzaamheid verkeeren, maar tegenover vreemden „buitengewoon waaks" zijn. Met deze en dergelijke huismiddeltjes helpt men de politie een handje, die zelve deemoedig erkent, niet tegen da sluwe inbrekers te zijn opgewassenalthans dc burgerij is er dezer dagen in eene officicusc mededeeling opmerkzaam op gemaakt, dat de Commissarissen van politie altijd bereid zijn om het publiek aan vertrouwde particuliere wakers te helpen. Zeer naïef inderdaad! Waarom neemt de politie dan zelve die vertrouwde mannen niet in dienst, als tijdelijke versterking van het corps agenten? zal een niet-Arasterdammer allicht vragen. Die vraag i3 volstrekt niet ongerijmd, maar bewijst tevens, dat men buiten de hoofdstad evenmin iets van onze Amsterdamsche politie-toestanden begrijpt, als wij hier iets van den „uitgetrokken" Haagschen schildwacht hebben begrepen. Een enkele poging tot toelichting wil ik echter wel wagen. En die poging bestaat eenvoudig in de herinnering aan het spreekwoord: „Zet eens een vuist, als gij geen hand hebt!" De politie-autoriteiten weten uitnemend goed, dat de onder hun beheer staande tak van ge meentelijken dienst in alle opzichten veel te wenschen overlaat; zij zullen u zonder bedenken de middelen noemen, om in dien toestand verbetering aan te brengenmaar No. 1 van die raid- delen iseen beroep op de gemeentekas. De in dienst zijnde agenten worden te slecht bezoldigd, om hun hooge eischen te kunnen doen; en de fondsen ontbreken om er meerdere en betere aan te stellen. In een stad als Amsterdam, uitgebreid en dicht bevolkt, zou bereden politie des nachts een eerste vereischte zijn men erkent het maar ze komt er niet. En daarom zyn de handhavers der openbare orde wel genoodzaakt tot de erkentenis hunner onmacht om beter toezicht uit te oefenen, en geven zij dc burgerij bescheiden lijk ecu wenk om de zorg voor hare veilig heid, waarvoor zij toch jaar aan jaar schot en lot betaalt, maar zelve op ziel» te nemen. Wie er zich niet aan behoeft te ergeren, kan er om lachen! Amatelaar. Bultenlana. Naar Engelsche bladen melden, heeft de Keizer van Rusland aan zijne zuster, de Hertogin van Edinburg, dezer dagen een kist met verscheidene duizenden sabelvellen gezonden, die door de ongelukkige bannelingen in Siberië bijeengezameld waren. De Hertogin heeft met kwistige hand dit kostbare bont aan de leden van hare familie en aan de dames van hare hofhouding rondgedeeld. Gelukkig, zegt de World, dat tranen op pelswerk geen sporen achterlaten I In het Crystal Palace te Londen is jl. Dinsdag de zestiende jaarlijksche katten-tentoonstelling geopend. Zij is de grootste, die tot nu toe gehouden is, en telt omstreeks 400 nummers. In de fabriek van Krupp te Essen wordt thans een kanon vervaardigd, dat niet minder dan 130,000 kilogram weegt en voor welks vervoer (naar Italië) twee spoorwagens, ieder met acht assen, gemaakt moeten worden. De 25 groote enveloppen-fabrieken in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika leveren gezamenlijk per dag 50 millioen enveloppen af. Ingezionden. Callantsoog, 24 October 1884. Mijnheer de Redacteur! 't Schrijven in de courant is waarlijk mijne dagelyksohe bezigheid niet; thans echter heb ik zooveel reden om mijn hart lucht te geven, dat ik tot u kom met het verzoek, enkele regels van mijne hand te plaatsen. Ik ken dc heeren niet, aan wier adres ik een dankbetuiging wilde richten, vandaar dat ik u beleefdelijk uitnoodig, uw blad beschikbaar te stellen voor het overbrengen van mijne gevoelens. 'k La3 daar zooeven, dat de helft der presente leden plus édn in de vergadering der liberale Kiesvereeniging ten uwent een zeer grooten dienst heeft bewezen aan de zoogenaamde clericale partij, waartoe ik de eer heb te behooren. Door verdeeldheid in de stemming der liberale party te brengen, bevorderen de voorstanders van de candidatuur des hoeren De Beaufort ons een voordeel, dat we toonen zullen op hoogen prijs te stellen. Toen ik die tijding vernam, zei ik zoo in mijzelven: men weet toch maar nooit van welke zijde er hulp kan komenWie toch zou denken, dat onze meest heftige tegenstanders ons zoo krachtig zouden steunendat zy de wapenen tegen zichzelven zouden kecrendat ze hun eigen glasruiten zouden inwerpen'k Betuig dien heeren mijne warme erkentelijkheid. Ontvang, mijnheer, innig dank voor de plaatsing dezer regelen. Een klokhen-annexeer der. Benoemingen, enz. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië is benoemd tot onder-directeur van het Magnetisch en Meteorologisch Obser vatorium te Batavia de heer dr. S. Figée. De kapt. ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt wordt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met ingang van 1 November a. 8. op pensioen gesteld, ad f 3225 's jaars.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2