HELDERSCHE M NIElIWEDlEPEIt COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.130. Jaargang 42. Woensdag 29 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 20) NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. 0 franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de Raad zal vergaderen op DONDERDAG den 30 OCTOBER 1884, des avonds te 7 uren. Helder, den 27 October 1884. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. punten ter behandeling: 1. Aanbieding Begrooting 1885, enz. 2. Adres van de afdeeling Helder van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap. 3. Adres van den heer A. J. Leijer, onderwijs zeevaart. 4. Benoeming en ontslag van onderwijzers. 5. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. 7. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag. BI nnenlan cL. De Staatscourant gaf jl. Vrijdag eenige opgaven nopens het aantal vergunningen, in den loop van 1883 verleend of krachtens art. 9 der wet ingetrokken, de opbrengst van het recht, het aantal vergunningen einde 1883, enz. Door buitengewone helderheid munten deze opgaven niet uit. Een woord ter verduidelijking van de verleende en inge trokken vergunningen, waren niet overbodig, als men op de zonderlinge verschillen in de onderscheiden provinciën let. In Utrecht b. v. is er slechts één verleend en zijn er 36 ingetrokken, in Noordbrabant zijn er 243 verleend en 6 ingetrokken. Zekerheid geeft alleen de rubriek vergunningen einde 1883 bestaande. Wij hebben de opgave het vorige jaar gedaan, nageslagen en plaatsen deze er bij. Men kan nu althans eenigszins den stand der zaken nagaan: f Noordbrabant einde 1882 5355 einde 1383 5084 Gelderland '3426 3333 Zuidholland 5223 4933 Noordholland 4253 4364 Zeeland 1619 1539 Utrecht 1404 1325 Friesland 2513 2325 Overijssel1790 1691 Groningen u 2827 1998 Drenthe K 1036 957 Limburg 2986 2733 Alleen Noordholland dus toont vermeerdering; waar schijnlijk brengt Amsterdam hier de toeneming teweeg. Naar aanleiding van een door het bestuur van het 36ste Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres gemaakte opmerking, dat de opgaven in het landbouwverslag in som mige opzichten nog te wenschen overlaten, heeft de minister van Waterstaat, enz. de commissarissen des Konings uit- genoodigd, de aandacht der burgemeesters nogmaals te Naar het Fransch van Henri Gréville. Vervolg Men was begonnen met Sophie gedurende de lesuren van haar broer gescheiden te houden, want behalve dat zij een jaar jonger was dan hij, was zij tenger .en zwak. Zij gevoelden zich echter zoo eenzaam en ongelukkig, dat men wel eindigen moest met hen weer bij elkaar te brengen. Nadia woonde steeds hunne lessen bij en vulde die dikwijls aan door heldere opmerkingen, welke zelfs de knapste onder wijzers niet altijd in de gedachten komen. Zij had de kracht gehad zich het genoegen te ontzeggen van henzelf te onderrichtten, omdat zij vreesde haar mocderlyk gezag te kort te doen, door het toepassen van kleinere en grootere straffen, welke onafscheidelijk zijn zelfs van de zorgvuldigste opvoeding. Wat zij dus aan kleine genietingen verloor, vond zij dubbel terug in de innige aanhankelijkheid en de aandoenlijke vereeriDg van hare kinderen. Vóór de rouwtijd geheel om was, knoopte mevrouw Korzof, volgens den wensch van haar vader, de oude vriendschapsbanden, weder aan. Overal werd zij met vreugde begroet. Toen men zag dat zij eenvoudiger was dan ooit en zich niet de minste airs trachtte te geven, kwamen haar vrienden, die altijd trotsch op haar geweest waren, haar met open armen tegemoet, en nu men haar beter leerde kennen, won zij aller genegenheid en innige vriendschap in nog grooter mate dan vroeger. De Paaschfeesten van het daaraanvolgende jaar waren schitte rend. Het hof had juist den rouw afgelegd en een ieder scheen haast te hebben zich te vermaken. Men gaf aan de kinderen gelegenheid tot dansen, om zelf nog tweemaal zooveel te kunnen dansen. De lieve kinderen van Nadia, wier schoonheid en bevalligheid spreekwoordelijk waren geworden, werden op alle feesten ge- noodigd en hun moeder wilde hun dit onschuldig genot, waar tegen op hun leeftijd niet het minste bezwaar bestond, niet ont zeggen. Op een partij bij een harer tantes, die haar vroeger gechape- roneerd had, een weduwe zonder kinderen, die haar grootste genot er in stelde anderen genoegen te geven, zag Nadia eens een jong meisje van omstreeks veertien jaar, dat, hoewel zij geen bijzondere schoonheden bezat, baar door een zekere ongewone bevalligheid aantrok. Het meisje was zeer eenvoudig gekleed in een effen wit mousseline japonnetje; een zwart fluweelen lint bond de beide donker bruine vlechten, die tot over haar ceinture hingen, aaneen. Zy zat op een der kleine divans, welke de balzalen meubileeren, dicht bij de piano. Een kleine jongen, vestigen op het groote belang, (lat in liet verstrekken van juiste opgaven gelegen is, en hen te wijzen op de middelen, welke ter verkrijging daarvan vroeger zijn aangewezen. Behalve door het benoemen van commissiën van des kundigen uit of buiten de leden van den Raad, kan de verwezenlijking van dat doel ook bevorderd worden door de hulp van de groote Maatschappijen van Landbouw, met name van de verschillende afdeelingen dier Maatschappijen, in te roepen. In verband hiermede heeft de minister verzocht, de Maatschappijen van Landbouw uit te noodigen om, des gevraagd, de gemeente-besturen in het samenstellen der gemeentelijke landbouwverslagen behulpzaam te willen zijn. H. K. H. Prinses Hendrik heeft te Amsterdam hare schilderlessen op het atelier van mej. T. Scwhartze hervat. De groote veemarkten te Alkmaar zullen gehouden worden op Maandag 3 en Woensdag 19 November a. s.; de groote paarden- en veulenmarkt heeft plaats op Woens dag 12 November a. s. De nieuwe civiele en militaire gouverneur op Atjeh, de heer Demmeni, wordt zeer geprezen. Als een staaltje van zijn doortastend optreden deelt de Soerab. Crt. het volgende mede: /Ie Oleh-leh verscheen den 21 Augustns 11. eensklaps een Engelsch oorlogsschip, met twee hoofdofficieren van 't Engelsche leger aan boord. De heeren brachten hunne opwachting niet aan kolonel Demmeni, maar gingen des avonds reeds door naar Tenom, waar op dit oogenblik de heer Maxwell en onze gouverneur, de heer Laging Tobias, vertoefden. Dit stond den kolonel niet aan. Hij liet onverwijld de Zeemeeuw stoom maken en begaf zich mede naar Tenom, om een oogje in 't zefl te houden. Er is echter niets bekend geworden van 't geen daar voorviel. De kolonel houdt niet van praatjes. Een aardig staaltje van die geslotenheid wordt nog medegedeeld ,/Onze pastoor (God behoede hem op zijn verderen levensweg) kwam bij den kolonel met de tijding, dat hij van plan was naar Padang te gaan, om daar zijn gods dienstplichten waar te nemen en kwam nu inforineeren, of daartegen ook bezwaren bestonden. Onze kolonel ver zekerde, dat hij zijn volkomen adhaesie hechtte aan 's pas toors vrome plannen met betrekking tot Padang en dacht, dat nu de zaak afgeloopen was. Maar de kolonel had buiten den waard of liever buiten 's pastoors ijver gere kend. Zijn eerwaarde zeide nl. zoowat 't volgende: „ja, ziet u, kolonel, ik wenschte ook mee naar Tenom te gaan, als onze soldaatjes daarheen op expeditie moeten; als u mij nu vertelt, wanneer dat plaats heeft, dan kan ik daar naar mijn reis regelen of wel, ik stel mijn reis uit.'' misschien twee jaar jonger dan zij, zat naast haar. Zij spraken weinig samen en in 't geheel niet met anderen. Toen zij de gastvrouw naar zich toe zag komeD stond het meisje vlug op en ging heel eenvoudig op het pianostoeltje zitten. Haar broertje stond naast haar om de bladzijden van de muziek om te slaan. Nadia sloeg de beide kinderen bewonderd gade. Het meisje speelde zeer goed in de maat met veel smaak, ter wijl de jeugdige danslustigen zich naar hartelust aan het genot van den dans overgaven. Wie is toch dat kleine ding dat zoo aardig speelt? vroeg mevrouw Korzof, die belang begon te stellen in die beide kin deren, welke hier niet voor hun eigen genoegen schenen te zijn en wier voorkomen en manieren toch niets minder gedistingeerd waren dan van de voornaamste onder de kleine gasten. Mijn lieve Nadia, zei de goede vrouw, naast haar nicht plaats nemende, dat is een treurige geschiedenis. Die kleinen zijn van zeer goede afkomst; hun moeder was een prinses Rourief; je hebt haar wel gekend! Zij heeft het ongeluk gehad te trouwen met een bon viant, die er alles doorgebracht heeft. Hij is aan den drank geraakt en eindelijk aan de gevolgen gestorven. Zij heeft toen met pianolessen in hun onderhoud moeten voorzien en haar beide kinderen, die je daar ziet, een goede opvoeding kunnen geven. Haar zoon was juist op het gymnasium gekomen, waar hij flinke vorderingen maakt, en het meisje, dat wat ouder is, gaf reeds eenige pianolessen aan eerstbeginnenden, toen de moeder, een jaar geleden, aan borsttering stierf. Zij staan dus moederziel alleen op de wereld, de arme kleinen! En hebt u ze toen tot u genomen? vroeg Nadia, met een vriendelijken glimlach. Neen, dat niet! Ik ben van meening, dat men ieder zijn vrijheid moet laten. Ik heb een goede vrouw gevonden die het toezicht en de zorg voor het meisje op zich heeft genomen en die liever met hen samenwoont, dan geheel alleen te moeten leven. De jongen gaat naar het gymnasium, werkt van den ochtend tot den avond en zal in de medicijnen studeeren. Hij kost natuurlijk nog al wat en verdient niets. Zijn zuster heeft meer dan de helft van de lessen van haar moeder behouden. Men heeft medelijden met de kleine en haar leerlingen hebben, ondanks haar korte jurk, veel eerbied voor haar. Hoe komt het zoo, dat zij hier speelt? vroeg Nadia, die de weezen met innige belangstelling beschouwde. Ik heb haar eenige diensten bewezenzij is daar achter gekomen, hoewel ik getracht heb, het verborgen te houden en nu heeft zij mij als een gunst verzocht, alle keeren, dat ik een danspartij geef, te mogen spelen. Die kinderen hebben een hart en een fijn gevoel, die hun ongelukkige moeder eer aandoen. De contredans was geëindigd en de paren gingen uiteen. Het kleine meisje nam haar zakdoek, wischte even haar gelaat af, stak hem toen weer in de zak en glimlachte met een zoo vrien delijken blik tegen haar broertje, dat Nadia niet kon laten baar Ziezoo, dacht onze pastour, nu zal er wel een ïud Romen aan al rlie stilzwijgendheid en onzekerheid; we hooren hier niets; alles gaat zoo geheimzinnig, maar nu zal de sluier wel worden opgelicht Mis poes; nu rekende de pastoor buiten den waard. De kolonel zette een verbaasd gezicht en zeide ten naas tenhij: „Och kom, pastoor, wat u zegt, wou u mee naar Tenom, op expeditie; zóó 1 Gaat er dan toch een expeditie naar Tenom; zóó, dat wist ik niet. Wel, wel, heeft Neder land dan toch nog iets uitstaande met Tenom; ja, ik meen er ook iets van gehoord te hebben. Enfin, pastoor, ik houd mij gerecommandeerd, als u er iets meer van hoort." En de kolonel had plotseling geen tijd meer en de pastoor trok af zonder opgelichte sluier. Onder de buitengewoon zware aardappelen spant gewis de kroon die, opgedolven bij den opzichter B. Oosterhoff te Eenrum, als hebbende een gewicht van meer dan één kilo en de bijna niet te gelooven lengte van 33 centimeter. De vierdaagsche paarden- en koemarkten, respectivelijk te Montfoort en te Woerden, zijn weder afgeloopen. In eerstgenoemde plaats waren in vergelijking met andere jaren weinig paarden; in Woerden misschien meer dan op vroegere markten. Hooge prijzen zijn besteed; er was veel vraag, niettegenstaande al weken geleden Duitsche koop lieden veel inkoopen hadden gedaan. Wat de koemarkten op beide plaatsen aangaat, zelden was er zoo goed vee aan de markt. Men kon zien, dat er een ouderwetsche zomer was geweest. Doch wat helpt dit alles alsook dat er zoo buitengewoon veel marktbezoekers waren wanneer toch weinig of geen lust tot koopen bestaat? Zelden, misschien nooit, dat er zoo weinig vee verkocht werd als dezen keer. Of de druk der tijden hiervan ook oorzaak is? We durven hierop niet ontkennend antwoorden. De Vereeniging voor den uitvoerhandel van Friesch vee op Amerika gaat nog niet hard vooruit; zij telt nog slechts een vijftigtal leden. Men is daarom voornemens door het houden van bijeenkomsten op onderscheidene plaatsen de veehouders in hun eigen belang op dien handel opmerkzaam te maken en zich dusdoende van hunne deel neming te verzekeren. Dat er sedert de invoering van den postpakkettendienst al groote verscheidenheid van artikelen verzonden wordt, zooals dameshoeden en draadnagels, druiven en wagensmeer, enz. enz., valt niet te verwonderen. Aan een onzer post kantoren werd echter dezer dagen een pakket ter verzen ding aangeboden, dat.... een doodkistje inhield. Een nieuwe wijze om het vee bij het slachten zoo weinig mogelijk, zelfs in het geheel geen pijn te veroor zaken, wordt thans in een Duitsch blad beschreven, als uitgevonden door twee Engelschen, dr. John Snow en aan te spreken. Verveelt het je niet, kindlief, om altijd anderen te laten dansen en zelf niet eens mee te doen vroeg zij vriendelijk. Het meisje zag de onbekende dame even nadenkend aan en antwoordde toen, door haar zachten glimlach gerustgesteld, met zekere waardigheid: Wel neen, mevrouw; ik vind het juist heel prettig. Vermoeit het je niet? Somti/ds tegen het eind van den avond, maar van avond toch nietik heb met opzet van middag niet gespeeld. Nadia zag haar een tijdlang aan en beschouwde toen nauw keurig den jongen. Zij toonden zich in het minst niet verlegen of beschaamd, maar zij gedroegen zich als bescheiden en welop gevoede kinderen, die weten waar zij staan moeten. Als ik nu eens speelde, zeide mevrouw Korzof, zou je het dan prettig vinden ook mee te dansen? De oogen van den kleinen jongen straalden van blijdschap en hij zag zijn zusje aan, maar zeide niets. Het meisje bedankte vriendelijk, maar weigerde met een ongedwongen glimlach op haar lief gelaat. En waarom danst je broer niet? Omdat mijn zus niet dansen kan. Komaan, maak samen eens een walsje, zei Nadia, haar handschoenen uittrekkende en voor de piano plaats nemende. Het mag immers wel, niet waar, tante? vroeg zij aan de gravin, die naderbij gekomen was. Nadat deze haar toestemming bad gegeven, verdween het jeugdige paartje tusschen de menigte; zij dansten met een aan geboren bevalligheid, die aardig was om aan te zien. Toen Nadia ophield met spelen, kwamen zij terug en bedankte haar zoo beleefd en op zulk een innemende wijze, dat mevrouw Korzof er zich waarlijk door getroffen voelde; zij boog zich naar het jonge meisje toen en vroeg zacht: Wil je wel eens bij mij komen, jonge juffrouw? Marthe Drévine, antwoordde het jonge meisje op den vragenden blik van Nadia. Jonge juffrouw Marthe, hernam deze, je moet eens bij mij aan huis komen. Ik heb een klein meisje, dat zoo gaarne zou willen pianospelen en ik ben zeker dat ze het dol gaarne van u zou willen leeren. Ik ben er u zeer dankbaar voor, mevrouw, antwoordde het jonge meisje. Wanneer komt het u gelegen. Morgen tegen twaalf uur. Tot ziens. Zy knikte de kinderen vriendelijk toe en liet ze toen alleen. Marthe liep aanstonds 'naar haar weldoenster. Mevrouw, zeide zij fluisterend, ik heb weer een nieuwe les bij die mooie, lieve dame, die voor mij gespeeld heeft! Ik dank u nog wel vriendelijk, mevrouw! Haar oogen zeiden meer dan haar lippen. De gravin gaf haar hartelijk de hand.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1