HELOERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. en Advertentieblad voor HoHands Noorderkwartier. 1884. N°.131. Jaargang 42. Vrijdag 31 October. NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. 0 0 p franco per post 1.20. .Uitgever A. A. BAKKER (Jz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. 21) Naar het Fransch van Henbi Gbévjlle. ]BlniieixL£LiAu. Uit de Haagsche Kroniek in de N. Gron. Crt. ont- leenen wij het volgende: „De Vorstelijke Familie keert tegen half November hier terug, om na eenige dagen zich tot na Kerstmis naar het Loo te begeven. Z. M. zal dus werkelijk de nieuwe kamerzitting openen. Ben ik wel ingelicht dan zou in *s Konings rede nader de algemeene herziening der grond wet worden aangekondigd en zullen de daartoe strekkende voorstellen kort na de opening der zitting, bij de wet gevende macht inkomen. Het jaar 1885 belooft dus een hoogst gewichtig jaar op politiek gebied te worden. Hofnieuws is er overigens niet. Alleen heeft het zeer de aandacht getrokken, dat de heer Vinkhuyzen Jr., die met dr. Van Wieringhen Borski den overleden Kroonprins in zijn ziekte bijstond, zijn eervol ontslag als hofgeneesheer heeft gevraagd. Verbiedt de kieschheid over de oorzaken van dit verzoek in bijzonderheden te treden, ik kan er alleen dit wel van zeggen, dat jl. Zondag werd gedaan na een conferentie van den heer Vinckhuyzen err dr. Borski met den afgetreden adjudant van den Prins van Oranje. Ook het stedelijk nieuws is schaars. Men houwt met kracht voort aan onze fraaie Passage Buitenhof-Spuistraat, die, naarmate ze vordert men is reeds bezig met de overkapping meer en meer blijkt een kolossale ver siering voor onze stad te zullen worden. Aan het nieuwe badhuis te Scheveningen wordt evenzeer druk voortge- werkt, dag en nacht, des nachts met electrisch licht en er is dan ook geen twijfel aan of het werk zal op tijd gereed komen. Des ondanks ziet 't er te 's Hage met den werkenden stand droevig uit. Honderden en honderden werklieden gaan den winter zonder arbeid tegemoet en zeker zal de stedelijke commissie voor werkverschaffing de handen op nieuw krachtig uit de mouwen moeten steken en de lief dadigheid haar pogingen ijverig moeten ondersteunen. Dat men daarmee vroeg beginne!" Op een schrijven dd. 16 dezer door het Nederlandsch- Genootschap tot bevordering der Christelijke heiliging van den Zondag aan den minister van Waterstaat enz., waarbij verzocht werd meer beperking van de dienst der posterijen Fervolq.) Korzof glimlachte en vervolgde zijn wandeling over de overdekte binnenplaats. Pierre lokt de vechtpartijen uit en Volodia komt als een Deus ex machine altijd van pas om ze uit te maken of voor zijn rekening te nemenHet kon niet beter treffen. Wij mogen ons waarlijk gelukkig rekenen, zei Nadia, dien flinken, goeden, eerlijken en verstandigen jongen te hebben ont moet. Wij hebben veel voorspoed, Dmitri, dat is waar, alles gaat naar wenschSomtijds vraag ik mij wel eens af, welke rampen er te eeniger tijd nog eens over ons zullen komen om ons al dien voorspoed te laten betalen. Dmitri drukte zijn wakkere levensgezellin aan zijn borst. Gedurende den tijd, dat zij le zamen het levenspad bewandelden, had zij zich dikwijls te gelukkig gevoeld en met een beklemd hart had bij dan de toekomst tegemoet gezien, alsof de een groot ongeluk in aantocht was. Telken male was echter de storm afgewend en bad bet leven zijn gewonen gang weer kunnen vervolgen, wel is waar niet zonder kleine teleurstellingen en zorgen, maar tot nu toe waren zij bewaard gebleven voor die groote slagen van het noodlot, die alles vernietigen en niets dan puinhoopen achterlaten. Niet iedereen wordt zwaar beproefd in dit leven, mijn lieve Nadia, zeide hy. Er zyn een aantal menschen, die sterven zonder groote tegenspoeden gedurende bun leven te hebben ondervonden. De dood van je goeden vader, de ziekten, die onze kinderen doorstaan hebben, de aanhoudende vermindering der inkomsten, die onze grondbezittingen opleveren, zijn toch vol doende bewijzen, dat de fortuin ons niet onbepaald gunstig is en wij behoeven, wat dat betreft, ons niet zoo angstig te maken voor een soort van revanche, die je schijnt te duchten. Nadia glimlachte, maar zuchtte tevens. Zij had ook niet de minste reden de toekomst duister in te zien, maar haar langdurig geluk had haar bevreesd gemaakt. Hoe meer zij haar kinderen zag opgroeien en de vele kostbare gaven bewonderde, waarmede de natuur ben bedeeld had, des te minder kracht gevoelde zij, om deze droevige voorgevoelens van zich af te zetten. Daar zij echter moedig en sterk was, begreep zij welk een dwaasheid het zou zijn, toe te geven aan voorgevoelens, zonder eenigen grond, en na eenige krachtige pogingen beheerschte zij zich geheel en kon zij weer met moed haar dagelijksche bezigheden hervatten. Zij hield zelf het toe zicht over het vrouwelijk personeel. Niet dat men haar dikwijls in de ziekenzalen zag. Daar vertoonde zij zich slechts zelden 'om bij epidemische ziekten, die de patiënten zoo moedeloos maken, meer invloed te kunnen uitoefenen. Als zij hoorde, dat er vrouwen waren, die afgeschrikt werden door een snelle opeen volging van sterfgevallen en het vreeselijke woordbesmettelijk, van het eene bed naar het andere werd voortgezegd en snikken en weeklachten door de zaal weerklonken, dan verscheen Nadia onverwachts in het grijze linnen kleedje, dat de verpleegster moesten dragen, omdat liet niet zoo licht de smetstoffen in zich opnam als wollen kleederen. Zy ging van het eene bed naar het andere en sprak ieder een vertroostend woord toe. Men heeft u wijsgemaakt dat er vrees voor besmetting bestaat, zeide zij; maar dan zou ik hier toch niet komen! Gij begrijpt dus dat dit niet waar kan zijn. Zy beurde de moedeloozen op, had een vriendelijken glimlach op Zondag, is, naar de Standaard mededeelt, het onder staande antwoord van den minister ingekomen: „Naar aanleiding van zijn nevensvcrmeld schrijven, heb ik de eer. het Genootschap te kennen te geven, dat het voornemen bestaat om, waar dit met de belangen van de dienst is overeen te brengen, door beperking van het brievenvervoer en van de uren van openstelling der post kantoren zoowel als door vermindering van het aantal bestellingen en buslichtingen op Zon- en feestdagen, de dienst der postambtenaren te verminderen, en dat bereids ten aanzien van vele postboden aan dat voornemen begin van uitvoering is gegeven. Met groote meerderheid is in den Transvaalschen Volksraad de heer Eduard W. Bok als Staats-secretaris herkozen. Jl. Maandag werd door burgemeester en wethouders van Terschelling de verbouw van het raadhuis aanbesteed. Minste inschrijver was de heer M. Daalder, aldaar, ad f 4995. Den 20 dezer zijn in het openhaar verhuurd de twee aan de Diakonie der Hervormde gemeente van den Noord- Schermeer behoorende en in den Schermeer gelegen boeren plaatsen voor 3 jaren: de eerste, in 1881 gehuurd voor f 1995 per jaar door J. Leguit, werd nu door denzelfden gehuurd voor f 2112; de tweede, in 1881 voor f 1015 per jaar gehuurd door M. Gelder, werd nu gehuurd door S. Akkerman Sz. voor f 1081. Bij het stranden der stoomboot Little Beek, aan den Hoek van Holland, zijn omgekomen 12 man der beman ning en de kapitein met vrouw en kind. Deze laatsten waren met 7 man in de kombuis, toen een stortzee over kwam en deze met allen, die er inzaten, in zee slingerde. Vijf man trachtten zich in een jol te redden, doch ver dronken ook. Zeven man werden door de Brielsche reddingsboot gered. Landbouw-Vereenigingen kunnen uit den aard der zaak, als de leden althans meerendeels landbouwers zijn, gemakkelijk er toe komen om zaaigranen, mestspeciën, voedergewassen, koeken voor 't vee, enz., in 't groot in te slaan, opdat alsdan de leden tot den verminderden prijs, door den grooten inslag ontstaan, bedoelde artikelen kunnen over voor de herstellenden en een vertroostend woord voor de gevaarlijkste zieken. Als een zonnestraal, wiens warmte door dringt tot in de vochtigste hoekjes, welke de winter heeft ver stijfd, bracht zij verlichting aan cn liet zij overal een weldadig gevoel van kalmte achter. Maar op raad van haar man volgde zij nimmer het voorbeeld van enkele martelaressen, die door een overdreven heldenmoed dikwijls het gevaar voor besmetting tarten cn men zag nimmer dat zij zich over een stervende heenboog, om haar het doodszweet van het voorhoofd te wisschen of de handen, die de naderende dood reeds verstijfd had, in de hare te houden. Dat diende tot niets en kon dikwijls nadeelige gevolgen hebben. De verpleegsters zeiden wel eens, over mevrouw Korzof sprekende „Zij is zeer goed, maar wat koud." Dit verwijt wordt maar al te dikwijls gemaakt aan hen, die juist hun plicht het meest ter harte nemen cn begrijpen. Nadia had haar man verzocht, haar het toezicht te geven over de ziekenverpleegsters, omdat zij terecht meende, dat zij beter dan een man de deugden en gebreken van haar personeel zoude ontdekken. Zij was al zeer spoedig op de hoogte in hoeverre zij de een of de andere van haar ondergeschikten meer of minder kon vertrouwen. Het beheer over het linnengoed was haar ook opgedragen en zij had haar dochter Sophie reeds tot het doen van allerlei nuttige werkzaamheden bekwaamd. .Sophie begon meer cn meer op haar moeder te gelijken, hoewel de dweepzieke en romaneske natuur, welke ook haar in hooge mate eigen was, bij Nadia door de ondervinding en de jaren tot kalmte was gekomen. Marthe Drévine was haar ook een onmisbare hulp geworden. Dat jonge meisje, door een uitstekende moeder groot gebracht en vervolgens door de moeilijkheden des levens op zulk een harde wijze beproefd, had een helder oordeel en een handigheid gekregen, die Sophie wel eens ontmoedigden, maar mevrouw Korzof goed te stade kwamen. Deze volgde nog steeds haar oude principes, om boven alles het goede te betrachten en rechtvaardig te zijn jegens een ieder. Zij gat haar kinderen dezelfde voorschriften die zij steeds had trachten op te volgen in haar levende toepassing alleen was veranderdzij zou op vijf-en-dertigjarigen leeftijd zeker niet gedaan hebben wat zij gedaan had toen zij twintig was, maar dat was een verschil, dat zy zelf niet eens bemerkte. Haar man had het kunnen opmerken en dikwijls gevoelde hij het gemis aan overeenstemming tusschen de wijze, waarop Nadia hare verheven en grootmoedige denkbeelden uitdrukte, en die, waarop zij beiden die denkbeelden ten uitvoer brachten, maar het verschil was zoo gering, dat het bijna niet in het oog viel. Korzof had wel eens van tijd tot tijd gedacht, dat daar misschien eenig gevaar in kon zijn voor den geest hunner kinderen; maar hoe ze daarvoor tc vrijwaren? hoe Nadia te waarschuwen? Zij vermoedde niet, dat haar eigen handelwijze niet geheel meer in overeenstemming was met hare principes, en wie het haar had durven zeggen, zou haar veel verdriet veroorzaakt hebben. Eens op een avond kwam het toeval den dokter te hulp en deed zich de gelegenheid voor, dat hij zyn kinderen een zeer nuttige les kon inprenten. Op een avond in de vasten was de familie, als naar gewoonte in de eetzaal bijeen, waar juist de thee was binnengebracht en men recht gezellig zat te praten. Martha en Volodia Drévine behoorden nu ook tot het gezin. Na een proefneming van twee jaar, hadden Korzof en zijn opnemen. Zoo doen b. v. in de prov. Drenthe en Groningen deze vereenigingen veel nut voor de landbouwersteden, en dit werkt er wederkeerig op, dat ieder zooveel mogelijk lid wordt, waardoor alzoo ook de verhandelingen, proeven, waarnemingen, enz. ter kennis van allen komen. Inderdaad moet dan ook gezegd worden dat de noordelijke landbouw- stand zijn bedrijf meer en meer van de wetenschappelijke en daardoor ook van de oeconomische zijde begint te beschouwen. Het „eendracht maakt macht" kan door deze vereenigingen ten bate van allen gehandhaafd worden. Onderlinge wedstrijden, tentoonstellingen van vee en vruchten, zijn daartoe ook dienstbaar. Bij do verordening op de tucht in de scholen te Leeuwar den is ondermeer bepaald, dat de hoofden der scholen bevoegd zijn, van handelingen door de scholieren buiten de school begaan, kennis te nemen, en als waren zij in de school gepleegd, te behandelen. Daar de hoofden der scholen zelden kennis kregen van de gepleegde feiten, werd deze bepaling be trekkelijk weinig toegepast. In den laatsten tijd echter werden er tal van processen-verbaal wegens straatschenderij, enz., tegen kinderen van jeugdigen leeftijd opgemaakt. Deze omstandigheid gaf den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, jhr. mr. D. O. Engelen, tevens lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, aanleiding, de aandacht van den commissaris van politie te vestigen, daar, naar zijn oordeel het straffen van kinderen door de justitie zeer veel nadeelige gevolgen heeft en daarom zooveel mogelijk dient te worden vermeden. De moreele invloed der bestraffing op de school, voor kinderen is hooger te stellen dan het straffen met geldboete of gevangenis, daargelaten dat, door toepassen der geldboete, niet de eigenlijke daders, maar de ouders, die hunne kinderen toch niet steeds achterna kunnen loopen, worden gestraft in elk geval, door toepassing der verordering, de straf ook veel spoediger op het vergrijp volgt. Aan den wenk van ge noemden ambtenaar is thans gevolg gegeven. De hoofden der scholen zijn voor eenige dagen door den burgemeester uitgenoodigd mede te werken tot toepassing der gemelde plaatselijke verordening, indien dit door den commissaris van politie wordt gevraagd met vrijlating overigens in de wijze van straffen. vrouw begrepen, dat zij niet beter konden doen dan die twee, toen reeds zeer ontwikkelde kinderen, voor goed tot zich te nemen. Het zou voor Pierre en Sophie een groote aanwinst zijn, meenden zij. Volodia werkte met Pierre samen en hielp hem uitstekend met zijn studies voort. Martha gaf nog steeds pianolessen, die nu goed betaald werden, zoodat zij van mevr. Korzof nu slechts kost en inwoning voor haar en haar broer behoefde aan te nemen in ruil voor de lessen en zorgen, die Sophie van haar genoot. Deze kreeg buitendien nog onderricht van onderwijzers, maar Martha ging bij haar boven alles. Haar tehuiskomst werd altijd door vreugdekreten aangekondigd en was voor allen het glanspunt van den dag. Niet dat zij het altijd eens waren. Sophie had een sterke verbeeldingskracht, terwijl Martha alles beredeneerde met haar gezond verstand. Er ging geen dag voorbij of zij hadden verschil van opinie, maar hunne geschillen betroffen altijd algemeene zaken en nooit persoonlijke feiten, zoodat zij een uur lang konden kibbelen, zonder dat hun vriendschap er het minste onder leed. Men had dien avond weinig bijzonders te vertellen. Er zijn gedurende de vasten in Petersburg zeer weinig pu blieke vermakelijkhedende concerten worden gestaakt cn Martha genoot over dag te veel muziek om lust te hebben er 's avonds ook nog aan te doen. Zij kreeg een schitterenden inval. Mevrouw, zeide zij tot Nadia, wier gedachten verdiept waren in dc een of' andere herinnering uit hare jeugd, gij hebt mij nooit verteld hoe het komt dat gy, die toch gravin zijt, u altijd kortweg mevr. Korzof laat noemen en waarom gij dit hospitaal gesticht hebt, want het is immers op uw verlangen gebouwd, niet waar? Iedereen bewondert u, maar niemand heeft mij het waarom van deze geschiedenis kunnen verklaren. Het is toch geen geheim, hoop ik? want als het een geheim was.... Een geheim in hardsteen is dunkt mij nog al raoeielijk verborgen te houden; zei Nadia, blozende. Zij lachte even en richtte zich tot haar man, die juist binnenkwam. Het is toch immers geen geheim, maar het is de geschiedenis van ons leven.... Onze kinderen hebben het recht die te kennen.... Mag ik, Dmitri Zij zag Korzof vragend aan en hij antwoordde ernstig Ja, ik geloof dat de tijd gekomen is. De kinderen moeten de geschiedenis hunner ouders uit den m.ond van hun ouders zelf vernemen. Pierre en Sophie zagen hun vader en moeder beurtelings aan. Het verwonderde hen dat zij eensklaps zoo ennstig werden; een soort van eerbiedige spanning maakte zich van hen meester en zij luisterden met aandacht. Toen ik een jong meisjo was, begon Nadia, had ik een zeer eigenzinnig karakterik zou haast zeggen kunnen stijfhoofdig, niet waar Dmitri? Neen, zei Korzof, het hoofd schuddend, men is niet stijf hoofdig als men naar reden luistert. Laten wij liever zeggen wat overdreven. Nu het zij zoo! hernam Nadia glimlachend. Ik had een massa boeken gelezen en daar ik te jong was om de ware the- orien te onderscheiden van'de ongerymde, had ik mij van het leven een ideaal gevormd, dat onbereikbaar was. Ik had mij onder anderen in het hoofd gesteld, dat wij rijken en hoogge- plaatstcn het volk tot ons moesten opheffen om eenheid van standen en gelijke rechten te verkrijgen. Hebt gij mij begrepen kinderen? Ja, zei Sophie, die met groote oogen zat te luisteren. U

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1