Een bericht van zeer belangrijken en droeven aard ontving jl. Dinsdag avond de directie der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. Door de agenten der Nordd. Lloyd, te Southampton, werd haar onder dag- teekening van 28 dezer het volgende geseind „De gezagvoerder van het stoomschip Oder, van New- York naar Bremen, heden hier aangekomen, rapporteert den 25 October op 49° N.Br. en 27° W.L. het stoomschip Maasdam in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken." Het stoomschip Maasdam, kapt. v. d. Zee, vertrok 18 dezer van Rotterdam naar New-York. De passagierslijst wees aan: kajuits-passagiers: de heeren J. C. Rijfsnijder, A. T. C. G. Brünings, Anth. Maricourt, Alfr. Bernard, mevr. Clara Schott en zuigeling; benevens 135 tusschen- deks-passagiers. De koopman M. v. W., te Heiloo, thans te Alkmaar gedetineerd, beleed dat door hem gedurende een tijdsverloop van ruim vier jaren een aantal gelden waren ontvreemd ten nadeele van zijn toenmaligen meester, den heer S...., gemeente-ontvanger te Heiloo. De ontvreemde gelden schijnen eene som van ruim f 1000 te bedragen. Het Hof te Amsterdam veroordeelde gisteren den gewezen commissionair in effecten Wijtman tot vijf jaren tuchthuisstraf. Naar de Middelb. Crt. verneemt, zal binnenkort te 's Gravenhage de aanbesteding plaats hebben van laken voor uniformen der telegrambestellers. Is dat blad wel ingelicht, dan zullen de telegraafbestellers eene donker blauwe jas dragen met scharlaken roode uit monstering. Te Deutichem zijn bij de stemming op jl. Dinsdag 172 van de 182 kiezers ter stembus gekomen. Van de 10 overigen waren er 3 verhuisd, 5 tijdelijk afwezig, zoodat er slechts 2 uitbleven; van de kiezers, die thans elders wonen, kwamen 1 van den Haag, 1 van Haarlem en 2 van Zevenaar over om te stemmen. Het volgende geestige gezegde over een der candi- daten voor de Tweede Kamer, den heer Wintgens te 's Hage, wordt den heer dr. Schaepman in den mond gelegd. Gelijk bekend, is de heer W. een specialiteit in 't lang durig woordvoeren. Men verweet hem onlangs, dat hij zoo dikwijls herhaalde wat hij vroeger reeds had gezegd. „Neen zeide dr. Schaepman de heer Wintgens herhaalt niet wat hij vroeger heeft gezegd, maar hij zegt altijd wat hij vroeger reeds heeft herhaald." De geheele Kamer lachte. Wal ter Scott leende een zijner kennissen een boek, maar drong er op aan, dat hij vooral niet vergeten zou het binnen zekeren tijd terug te geven. „Ziet ge," zeide hij, „ik weet bij ondervinding dat de menschen in den regel slechte rekenmeesters zijn, maar daarentegen toch goede boekhouders." Uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Groningen. Aftredend lid mr. S. Van Houten (liberaal). Herkozen het aftredend lid. Zuidhorn. Aftr. lid mr. E. J. J. B. Cremers (lib.). Herkozen het aftredend lid. Appingadam. Aftr. leden mr. D. De Ruiter Zijlker en J. Schepel (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Winschoten. Aftr. leden mr. H. Goeman Borgesius en mr. J. W. J. baron De Vos van Steen- wijk (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Assen. Aftr. leden mr. L. Oldenhuis Gratama en W. A. baron Van dei Feltz (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. hadt gelijk, Mama. Tot op zekere hoogte had ik gelijk, maar het was nu de vraag, op welke wijze dat te doen. Uw vader en ik waren, zooals men wel eens zegt, voor elkander in de wieg gelegd en toch gaf ik uw vader, toen hij mij ten huwelijk vroeg, een afwijzend antwoord. Oriepen de vier jeugdige toehoorders tegelijk uit. Ik weigerde, omdat hij te rijk en vooral te nutteloos was om te trouwen met een meisje dat even rijk en nutteloos was.... Toen, hernam Korzof, heeft uw moeder, na mijn herhaald aanzoek, als voorwaarde gesteld, dat ik afstand van mijn fortuin zoude doen ten behoeve van dit hospitaal, en dat ik zou ophouden een nutteloos mensch te zijn, door mij aan de geneeskunde te wijden. Gij ziet, dat de voorwaarden van uwe moeder ten uitvoer zijn gebracht; wat meer zegt, zy heeft mij volkomen gelukkig gemaakt en geeft jelui een uitstekende opvoeding, hetgeen bewijst dat zy gelijk heeft gehad. De oogen der jongelieden schitterden van een lang weerhouden aandoening, maar hun eerbied was te groot, om zich dadelijk in woorden te kunnen uiten. Na eenige oogenblikken van stilte, waarin Korzof en zijn vrouw een blik van innige verstandhouding wisselden, stond Pierre van zijn plaats op. kuste zijn moeder teeder en drukte zijn vader de hand zonder een woord te kunnen spreken. Sophie had haar hoofdje tegen haar moeders schouder gevleid en hield de hand van den dokter in de hare geklemd. Martha en haar broeder bleven onbewegelijk zitten, doordrongen van een gevoel van diepe vereering voor de verheven wezens, die zonder eenigen ophef over de groote dingen spraken, die zij tot stand hadden gebracht. Ik heb werkelyk gelijk gehad, hernam Nadia, of liever de uitkomsten hebben mij gelijk gegevenmaar als uw vader niet de man geweest ware, die hij werkelijk is, weet ik niet wat er wel van gekomen zou zijn. Niets dan goeds, lieve, brave moeder, zeide Sophie, gij bezit te veel grootheid van ziel, dan dat er van u ooit iets anders dan verheven en edels zou gekomen zyn. Dat is niet zeker, hernam mevrouw Korzof. Ik heb in ieder geval mijn manier van zien gewyzigd. Nu zou ik het niet wagen itmand den raad te geven met alle maatschappelijke ge woonten te breken en vooral niet de denkbeelden betreffende gelijkheid in toepassing te brengen, waarin toen rayn grootste kracht bestond. Waarom zijt gij zoo veranderd, mama? vroeg Pierre. Het leven heeft mij veranderd, antwoordde mevrouw Korzof op twintigjarigen leeftijd beziet men de zaken slechts van eene zijde; wanneer men ouder wordt, loopt men gevaar slechts de andere zijde te zien. Men moet trachten zooveel mogelijk de zaken geheel onpartijdig van beide zijden te beschouwen. Maar jelui zijn beiden nog te jong voor zulke ernstige gesprekken en wy zullen er nog wel eens op terugkomen. Laat de geschie denis van ons leven u dit leeren, mijn kinderen, steeds het goede te betrachten, waarnaar uw vader en ik zooveel mogelijk hebben gestreefd. Wsrdt ttreolgd.) Leeuwarden. Aftr. leden F. Lieftinck en S.Hingst(heiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Sneek. Aftr. leden mr. S. Wybenga, mr. Ph. Van Blom en A. Buma (allen lib.). Herkozen de aftredende leden. Steenwijk. Aftr. lid G. H. Thomassen k Thuesaink van der Hoop (anti-revolutionair). Gekozen het aftredend lid. Zwolle. Aftr. leden A. baron Van Dedem en jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck (beiden anti-re v.). Herkozen de aftredende leden. Almelo. Aftr. leden mr. A. Van Laer (lib.) en mr. J. R. Corver Hooft (conservatief). Herstemming tusschen J. R. Corver Hooft, mr. A. Van Laer, J. E. Stork (lib.) en mr. A. H. M. Van Berckel (clerik.) Deventer. Aftr. leden mr. A. Van Delden en mr. P. Blussé van Oud-Alblas (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Zutphen. Aftr. leden mr. W. baron Van Heeckeren van Keil (lib.) en mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (anti-rev.). Herkozen mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp. Herstemming tusschen mr. S. M. S. De Ranitz (lib.) en mr. B J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas (anti-rev.). Arnhem. Aftr. leden P. W. Van der Sleijden (lib.) en A. baron Schimmelpenninck van der Oye (anti-rev.). Herkozen Ph. W. Van der Sleyden. Herstemming tus schen A. baron Schimmelpenninck van der Oye (aftr. lid) en W. Rooseboom (lib.). Nijmegen. Aftr. leden A. E. Reuther en Kolkman (beiden katholiek). Herkozen de aftredende leden. Tiel. Aftr. leden mr. H. J. Dijckmeester (lib.) en jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (anti-rev.). Herkozen mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (aftr. lid). Gekozen F. W. J. Van Aylva baron van Pallandt (anti-rev.). Amersfoort. Aftr. leden mr. JE. baron Mackay en mr. F. W. C. P. graaf VanBylandt (beiden ant.-rev.). Herkozen de aftredende leden. Utrecht. Aftr. leden jhr. mr. J. Roëll en mr. J. N. Bastert (beiden lib.). Herkozen mr. J. Roëll. Herstemming tusschen J. N. Bastert (aftr. lid) en J. E. N. baron Schimmelpenninck Van der Oye (anti-rev.). Hilversum. Aftr. lid mr. T. P. baron Mackay (anti-rev.). Herkozen het aftredend lid. Hoorn. Aftr. leden K. De Jong en mr. W. K. baron Van Dedem (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Haarlem. Aftr. leden W. De Meijier en J. Duyvis (bei den lib.). Herkozen J. Duyvis. Herstemming tusschen W. De Meijier (aftr. lid) en mr. A. J. Rethaan Macaré (lib.). Haarlemmermeer. Aftr. lid mr. F. J. M. A. Reekers (kath.). Herkozen het aftredend lid. Amsterdam. Aftr. leden mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. G. Gleichman, J. Dirks, jhr. H. O. Wichers, mr. H. J. Kist, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en A. Gildemeester (allen lib.) Gekozen jhr. mr. J. \V. H. Rutgers van Rozenburg (aftr. lid), J. Dirks (idem), A. Gildemeester (idem), mr. H. J. Kist (idem), J. T. Cremer (lib.), mr. W. H. De Beaufort (idem) en mr. J. G. Gleichman (aftr. lid). Leiden. Aftr. leden O. baron Van Wassenaer Catwijck en J. H. Donner (beiden anti-rev.). Herkozen de aftredende leden. Gouda. Aftr. leden jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort en mr. U. H. Huber (beiden anti-rev.). Herkozen de aftredende leden. Delft. Aftr. leden J. C. Fabius (anti-rev.) en mr. A. H. M. Van Berckel (kath.). Herstemming tusschen Van Berckel (aftr. lid), Van Doorn (lib.), Farncombe Sanders (lib.) en Fabius (aftr. lid). Rotterdam. Aftr. leden W. A. Viruly Verbrugge, R. P. Mees R.Az., mr. J. Van Gennep en H. C. Verniers van der Loeff (allen lib.). Herkozen de aftredende leden. Brielle. Aftr. lid dr. K. Rombach (lib.). Herstemming tusschen mr. G. J. Goekoop (lib.; en A. F. De Savorvin Lobman (anti-rev.). Den Haag. Aftr. leden mr. R. J. graaf Schimmelpenninck totNijenhuis en mr. W. Wintgens (beiden cons.). Gekozen mr. R. J. graaf Schimmelpenninck. Her stemming tusschen R. A. W. Sluiter (lib.) en mr. W. J. Wintgens (aftr. lid). Dordrecht. Aftr. leden mr. G. M. Van der Linden en mr. J. B. Van Osenbruggen (beiden lib.). Herkozen de aftredende leden. Gorinchem. Aftr. leden mr. L. W. C. Keuchenius en H. Seret (beiden anti-rev.). Herkozen de aftredende leden. Breda. Aftr. leden mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven en dr. H. J. A. M. Schaepman (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Zevenbergen. Aftr. lid mr. A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde (anti-rev.). Herstemming tusschen mr. C. J. H. Heydenrijck (Kath.) en mr. A. P. R. C. Van der Borch van Verwolde. Tilburg. Aftr. leden F. H. H. Borret en mr, B. M. Bahlman (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Eindhoven. Aftr. leden mr. A. J. H. Van Baar en dr. P. J. F. Vermeulen (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Maastricht. Aftr. leden jhr, mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek en mr. W. G. Straetmans (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Roermond. Aftr. leden mr. H. F. Lambrechts en mr. J. H. Brouwers (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Boxmeer. Aftr. loden mr. J, H. L. Haffmans en mr. J. M. L. H. Clercx (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Den Bosch. Aftr. leden P. G. J. Van der Schriek en mr. A. F. Vos de Wael (beiden kath.). Herkozen de aftredende leden. Om in een enkelen trek, zegt de N. Rott. Crt., de uitkomst der gehouden verkiezing samen te vatten: de liberalen zijn er niet onder, en de clericalen zijn er niet op. Daarentegen is de liberale partij, èn door hare her wonnen eenheid, èn door de vernieuwde volksgunst sterker dan te voren. Por telegraaf. Alkmaar. Aftr. leden mr. J. L. De Bruyn Kops en mil W. Van der Kaay (beiden lib.). Ingekomen 2674 biljetten, van onwaarde 11. Uitgebracht: Mr. W. Van der Kaay (aftredend lid) 1568 stemmen, Mr. J. L. de Bruyn Kops (aftredend lid) 1167, W. Bos (kath.) 788, Mr. J. A. N. Travaglino (kath.) 755, Mr. W. H. De Beaufort (lib.) 410, Jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman (anti-rev.) 293 en mr. baron De Geer van Jutphaas (anti-rev.) 279. Gekozen Mr. W. VAN DER KAAY. Herstemming tusschen mr. J. L. DE BRUYN KOPS en W. BOS. Dokkum. Aftr. leden mr. W. A. Bergsma en jhr. Van Weideren Rengers (beiden lib.). Middelburg. Aftr. leden mr. D. Van Eek (lib.) en mr. P. C. 't Hooft (anti-rev.). Goes. Aftr. leden jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en jhr. mr. P. J. J. Pompe van Meerder- voort (beiden anti-rev.). Uitgebracht 1898 stemmen. Herkozen jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (aftr. lid) met 1245 en jhr. mr. P. J. J. Pompe van Meerdei voort (aftr. lid) met 1289 stemmen. De heer J. M. Kakebeeke (lib.) bekwam 591 en de heer mr. L. A. Bybau 554 stemmen. Zierikzee. Aftr. lid J. J. Van Kerkwijk (lib.). Herkozen het aftredend lid met 784 van de 1194 stemmen. De heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman bekwam 406 stemmen. In de verschillende onderkiesdistricten van het hoofd kiesdistrict Alkmaar is de verhouding van de gestemd hebbende kiezers tot het aantal kiezers als volgt: Onderkiesdistricten. Aantal kiezers. Gestemd hebbende kiezers. Akersloot100 69 Alkmaar Oudorp734 554 Heiloo Anna Paulowna 60 37 Barsingerhorn119 77 Bergen81 65 Broek op Langedijk 7fl 59 St. Pancras Castricura Limmen Egmond aan Zee 39 Egmond binnen 65 i Haringkarspel St. Maarten Heer-Hugowaard 164 96 Helder540 298 Nieuwe Niedorp 85 63 Oterleek63 51 Oude-Niedorp65 55 Oudkarspel Noordscharwoude j Schagen180 130 Schermerhorn54 40 SchoOrlO, „j. Petten64 38 i Terschelling Texel Vlieland 262 Warmenhuizen 134 99 27 46 111 Koedijk Wieringen95 Wieringerwaard 75 Winkel90 Zuid- en Noordschermer 57 Zuidscharwoude 42 z'jl» Callantsoog 274 Totaal. 4034 53 44 75 26 34 140 2628 NB. Van Vlieland en Terschelling is de opgave ons nog niet bekend. Hoop en geduld. Hoop is het dagelijksch brood van den ongelukkige. De hoop is eene honigbij, die uit alles honig zuigt en die in het menschelijk hart overbrengt om er het zoet genot van te smaken. De hoop is een zacht koeltje, dat de tranen uit moêgeweende oogen waait, eene leidstar, die den ster veling langs het levenspad leidt, een lichtstraal in den nacht der bedruktheid, eene moeder der weezen, eene bron, die de levensmoeden laaft. Wat zou de mensch zijn zonder hoopl Geduld, die gelukkigste der deugden, komt niet van zelf. Slechts door dulden en lijden is het te koopen, en nog niet eens zoo maar dadelijk, als een ander goed; van lieverlede verkrijgt men het door lijdzaam verdragen, door liefhebben, hopen en vergeven. Alleen een goed mensch kan geduldig zijn. Als hij geduldig wordt, dan wordt hij goed tevens. Wilt gij dus goed worden, leer een weinig verdragen en liefhebben, hopen en vergeven. Doe dat al meer en meer, en al liever en liever, totdat gij dit het liefst, slechts dat alleen doet, en zoo wordt gij een goed mensch, en hebt u tegelijk die gelukkigste der deugden, het geduld, ver- 1 roorven een schat, die duizend schatten waard is. ;A, Uit: uGedanken einer Einsamen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2