HELDERSCHE EX KIEIIWEDIEPER COURAKT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.132. Zondag 2 November. Jaargang 42. Uitgever A. A. BAKKER Oz. IOl nneruaii NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad ver ten tién Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Z. w. de Koning heeft tegenover een anderen Euro- peschen Souverein een treffend bewijs van zijne belang stelling gegeven, dat juist aan zijn eenvoudig karakter groote waarde ontleent. Willende hulde brengen aan de edelmoedige zelfopoffering, door Z. M.. Koning Humbert van Italië tijdens de jongste cholera-epidemie daar te lande aan den dag gelegd, heeft het Z. M. Koning Willem III behaagd, den Italiaanschen Monarch deswege de gewone zilveren medaille voor menschlievendheid en hulpbetoon te doen toekomen. Het eeremetaal, waarop 's Konings borst beeld prijkt, heeft een prachtig in fluweel gebonden album tot étui. Door tusschenkomst van onzen minister van Buitenlandsche Zaken werd het huldeblijk overhandigd aan den Italiaanschen gezant bij ons Hof, met verzoek, de medaille in naam des Konings aan zijn Souverein aan te bieden. Dientengevolge vertrok graaf Del la Croce dezer dagen naar Rome, ten einde zich van de vereerende op dracht bij den Vorst te kwijten. In het kiesdistrict Dokkum zijn tot leden van de Tweede Kamer gekozen de heeren E. J. Attema en E. B. Kielstra, beiden liberaal. In het kiesdistrict Middelburg is herkozen de lieer mr. P. C. 't Hooft (aftredend lid), katholiek. Herstemming tusschen de heeren mr. D. Van Eek (aftr. lid), liberaal en mr. L. W. C. Keuchenius, anti-revolutionair. Volgens het Vaderland is het eindresultaat der verkie zingen aldus: De liberalen verliezen één zetelTiel. Voor zes liberale zetels is herstemming: Brielle, één te Almeloo, één te Zutphen, één te Utrecht, één te Alkmaar en één te Middelburg. Verder brengen de liberalen vijf nieuwe mannen in herstemming voor zetels tegenwoordig door anti-liberalen ingenomen: één te 's Gravenhage, twee te Delft, één te Arnhem en één te Almelo. Voor Zevenbergen komen twee anti-liberalen met elkander in herstemming, voor een zetel te Haarlem twee liberalen. Van de Kappeynianen zijn niet herkozen de heeren Tak, 22) Naar het Fransch van Hek&i Gréville. {Vervolg.) Deze avond gaf de kinderen stof tot eindelooze gesprekken. Sophic vooral kon haar moeder niet genoeg roemen, die in haar oogen een heldin was. Marthe bewonderde in stilte haar weldoen ster, die zij reeds lang innig vereerd had, maar zij was het toch volkomen eens met het oordeel van mevrouw Korzof zelf, dat aan de toepassing der beginselen betreffende gelijkheid nog al gevaren verbonden waren. Sopliie wilde daar niets van hooren. Geheel verblind en op een leeltyd, dat men het meest geneigd is zich droombeelden te vormen, werd zij, misschien ook door den geest van zelfverloochening, edelmoedigheid en liefdadigheid, die er in haar ouderlijk huis heerschte, langzamerhand veel dweepzieker dan Nadia ooit geweest was. Dikwijls waarschuwde haar moeder haar voor overdrijving, maar het ging moeielijk met geweld andere gedachten te brengen in het hoofd van een meisje van veertien jaar, dat haar leeftijd ver vooruit was. Dmitri was van oordeel er voorloopig niet te veel acht op te slaan. Als het te ver gaat, dan zijn wij er immers altijd om liet haar onder het oog te brengen. Zoo gingen de zaken een jaar lang rustig voort. De zeven tiende verjaardag van Pierre werd met grooten luister gevierd. Nadat zijn studies met een schitterend examen bekroond waren, liet hij zich als student aan de Academie voor geneeskunde in schrijven, daar hij de betrekking van zijn vader voor de eervolste hield en hij het zich tot een plicht rekende, onder zijn toezicht te werken en hem in het hospitaal te vervangen, als voor hem de tijd van rust zou zijn aangebroken. Volodia was hem reeds een jaar geleden voorgegaan en kon zich geen grooter geluk voorstellen, dan eens een hulp en een goed vriend van Peter te worden, dien hij innig liefhad. Na een huiselyk familiefeest vereenigde een groot feestmaal allen, die in het hospitaal werkzaam waren of in eenigc betrek king stonden tot den jongen man, die heden zyn maatschappelijke loopbaan zou beginnen. De vreugde der gasten was algemeen, want allen hadden deze familie lief, wier streven was voor anderen te leven. Het was een onvergetelijke dag voor de kinderen. Den volgenden Maandag kwam Korzof met een zorgvollen blik binnen. Er hadden zich een groot aantal zieken den vorigen avond aangemeld. De vreemde verschijnselen, welke zich bij nagenoeg allen vertoonden, hadden veel overeenkomst met een ziekte, die zich in lange jaren niet had vertoond en het eerst in de meest verwyderde provinciën uitbrak. Tot nu toe was zij nog niet te Petersburg waargenomen, waar men slechts bij uit zondering een geval, dat er eenige overeenkomst mee had, maar lang niet zoo ernstig was, behandeld had. Op de vraag van zijn vrouw, waarom hij er zoo bezorgd uitzag, poogde hy voor het eerst van zijn leven de waarheid voor haar te verbergen en gaf hij voor wat vermoeid te zijn door de vermeerdering van het aantal zieken, die hij dien dag behandeld had. Nadia, die alles blindelings geloofde wat haar man zei, nam deze opheldering voor goede munt opmaar den volgenden morgen toen zij hoorde dat het hospitaal vol was en zij op zijn gelaat dezelfde angstige uitdrukking bespeurde, werd haar geloof in hem geschokt en twyfelde zy aan de waarheid van hetgeen hij gezegd had. Zij kon niet laten hem eenige vragen te doen, maar Korzof Wichers en Van Heeckeren, Rnmbach en Bergsnui, terwijl de heeren De Meijier en De Bruyn Kops zich aan her stemming moeten onderwerpen. Over 't geheel zijn in de twijfelachtige districten de anti-liberalen niet, de liberalen wel in stemmental vooruit gegaan. Op de sociaal-democratische candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren Domela Nieuwenhuis en Gerhard, in het kiesdistrict Haarlem gesteld, werden respectievelijk 17 en 9 stemmen uitgebracht. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den Raad der gemeente Winkel is met één stem boven de volsterkte meerderheid gekozen de heer Pieter Slooves Kz. Naar men verneemt heeft de heer J. Sneeboer, te Sijbecarspel, dezer dagen een zijner, in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek ingeschreven, koeien,- aan Amerikanen verkocht voor den fermen prijs van f 675. Een andere vette dito, voor de slachtbank bestemd, is verkocht voor f 300, hetgeen bij de tegenwoordige lage prijzen zeker eene groote som mag lieeten voor een voortreffelijk vet dier. Jl. Woensdag nacht heeft men zich te Purmerende door uitsnijding eener ruit toegang verschaft tot het hulp station van den spoorweg alclaar en den stationschef van zijn gouden horloge en eenig geld beroofd. De dader of daders zijn nog niet bekend. Jl. Woensdag stond voor het Gerechtshof te Amster dam terecht T. Lietz, oud 22 jaren, broodbakkersknecht, wonende te Broek op Langedijk. Hij was beschuldigd van 1. In het laatst der maand Mei in een danshuis te Alkmaar ontvreemd te hebben een sigarenpijpje met gouden beslag, dat een der daar aanwezige personen, die zich met dansen vermaakte, op een tafeltje had laten liggen. 2. In het laatst van de maand Augustus te Broek op Langedijk een kist, toebehoorende aan een zijner kameraden, geopend en zich daaruit eenige kleedingstukken, een gouden horloge en eenig geld toegeëindigd te hebben. Tegen hem werden geëischt 15 maanden cellulaire gevangenisstraf. Als ver dediger trad op mr. A. C. Pieren. gaf haar slechts ontwijkende antwoorden. Toen vermoedde zij dat er eenig onheil dreigde, maar daar zij weinig uitging, had zij nog geen gelegenheid gehad buitenaf iets gewaar te worden, toen Pierre, van zijn college thuis komende, onverwachts aan Korzof vroeg: Is het waar, vader, dat de pest in Petersburg is uitge broken en zij reeds verscheiden van onze zieken ten grave heeft gesleept Nadia was als vastgenageld blijven staan. Zy staarde haar man met een bleek gelaat aan en scheen met een onuitsprekelijken angst zijn antwoord af te wachten. Het is helaas waar, zeide Korzof. Ik had gehoopt het nog een tijdlang voor u verborgen te kunnen houden. De pest heerscht hier en wij hebben er sedert Zondag reeds elf zieken aan verloren. Op hoeveel? vroeg Nadia. Op zeventien, die met de ziekte hier zijn gekomen. Morgen of overmorgen zullen alle zalen besmet zijn en ik heb order gegeven dat men niemand anders dan pestlijders meer mag binnen laten: het is niet noodig de menschen te laten sterven aan een ziekte, welke nog erger is dan die, waaraan zij lijden. Er wordt in den tuin een houten loods gebouwd, die ons van veel nut zal zijn en wij kunnen dan onze zalen, na ze ontsmet te hebben weer voor hun oorspronkelijke bestemming gebruiken. Hij sprak zonder ophouden voort als om zich zelf te verdooven en zijn vrouw te weerhouden zekere woorden te zeggen, dio hij wist dat haar op de lippen zweefden. Pierre liet het hoofd op de borst zinken. Hij had de geruchten, die door de stad verspreid waren, vernomen en hij kende het gevaar, dat de zijnen dreigde. In de ijzige stilte, welke nu volgde, hoorden zij duidelijk de hamerslagen der timmerlieden, die bezig waren het houten gebouw op te slaan, dat de ongelukkigen een schuilplaats moest aanbieden en waar zij misschien door de frissche lucht, die zij zouden inademen, genezing konden vinden. De jonge man ging heen om naar de vorderingen van het werk te zien. Korzof en zyn vrouw bleven alleen. Dmitri, zei Nadia.... plotseling zweeg zij. Hij zag haar aan en zij las in zijn blikken, wat zij vreesde er in te zullen zien. Ja, antwoordde hij op baar vragéöde blik. Gij moetallen van hier vertrekken. Dat nooit, zeide zij, haar hand in den arm van haar man leggende. Nimmer zal ik je verlaten! Zend de kinderen dan ten minste van hier. Daartoe zullen zij niet te bewegen zijn, Zij zwegen. Het geraas der hamerslagen werd hoe langer hoe sterker. Korzof ging voor het raam staan en zag hoe zijn zoon met een hamer gewapend als een gewoon ambachtsman mee werkte. Dmitri, zei Nadia, het is hard! Het is plicht, antwoordde hij, haar hand vast in de zijne klemmende. Ach, zuchtte zij, als ik geweten had!... Dan zou je toch evenzoo gehandeld hebben! Bovendien, 'het is vrij wel om het even, dit of iets anders!... - Neen, dit is vreeselijker. Andere dingen weet men niet van te voren, terwijl dit... en dan die verschrtkkelijke pijnen, want het moet afgrijselijk zijn, niet waar? Men zegt het, antwoordde de, dokter, het hoofd afwendende, maar ik herhaal wat ik gezegd heb: dat of iets anders!... En dan rijn. er wel enkelen die er boven op komen! Waarom zou ik het eerder krijgen dan ieder ander? Hebben wij geen uit Te Berkenwoude is overleden de heer VV. J. De Jong, in den ouderdom van 95 jaren, nalatende eene familie van 136 personen: 8 kinderen, 56 kleinkinderen en 72 achterkleinkinderen. Zekere D. H. Recter, raadslid te Geldersch Veenen- daal, van beroep kruidenier en van politiek anti-revoluti- tionair, heeft een klacht ingediend tegen den opsteller van een verslag der raadszitting van 2 October 11., op grond dat hem (Recter) bij een debat over kermis-afschaffïng in den mond was gelegd „Kermis moet er zijn en ik heb er zelf ook veel te veel voordeel bijhoe meer rommel op dien dag hoe beter. Ik zou zelfs voor willen stellen om de staangelden voor tenten, kramen en draaimolens tot op de helft te vermin deren, dan komt er nog meer rommel en daarmee wat meer buitenlui daar wat aanzit. Wonen er op de markt die de kermis niet willen zien, laten zij dan de vensters sluiten en achter gaan zitten." R. erkent nl. te hebben gezegd: „en ik heb er zelf ook te veel voordeel bij." De verslaggever heeft echter de verantwoordelijkheid voor de juistheid daarvan aanvaard. Twee onderwijzers zegt de Bred. Crt., spraken over hunne privaatlessen, 't Is in het begin van de maand, welke omstandigheid den eenen de vraag in den mond geeft: «Hebt gij het geld uwer lessen reeds ontvangen?" „Helaas nog niet," was het antwoord, „maar wat moet ik doen, ik kan de vaders toch niet manen."„Maar waarom doet ge niet als ik? Als het de eerste is van de maand en mijne leerlingen het geld vergeten hebben mede te brengen, dan laat ik hen eenvoudig de volgende volzinnen in het Fransch vertalen: 1. De maand is ten einde. 2. Ik heb geen geld. 3. Hebt gij geld, ik heb het noodig. 4. Waarom hebt gij het geld niet meegebracht? 5. Heeft uw vader u het geld niet ter hand gesteld? 6. De onder wijzer heeft mij gevraagd of ik het geld meêgebracht heb, enz. Dit, amice, is een probaat middel. Bij de volgende les ontvang ik mijn salaris." stekende voorbehoedmiddelen tegen de besmetting? Ja, zonder twijfel, maar je zult ze eiken dag zien... Nadia, zeide hij zacht, het is onze plicht; wij hebben het gewild, wy willen het nog en zullen het tot den laatsten dag willen, onverschillig of die dag morgen of over dertig jaren komen zal. Het is zoo zeide zij met een zware zucht. Maar ik wist niet hoe lief ik je had! De kinderen zouden op verlangen hunner ouders naar Spask vertrekken, maar Pierre weigerde hardnekkig zijn vader te ver laten. Er zou al een wonderlijk soort geneesheer van mij groeien, zeide hy, als ik op het oogenblik van gevaar mijn post verliet! Wat zou Volodia den spot met mij drijven. Sophie weigerde eveneens haar ouders te verlaten en Marthe moest lachen toen men haar het voorstel deed. Deze jonge menschen bezaten zooveel kracht en opgewektheid in zich, dat het hun gelukte weer nieuwen levensmoed en zelfvertrouwen in het hart van Korzof en zijn vrouw op te wekken. De berichten bleven intusschen zeer ougunstig. Het sterftecijfer nam met den dag toe. Men zag niet anders dan tencergeslagen gezichten en on rustige menschen, die bij het minste gebrek aan eetlust en den minsten huiduitslag meenden dat zij met de pest besmet waren en hun testament reeds gingen maken. De meer gegoede klassen der maatschappij bleven zooals gewoonlijk door de vreeselijke ziekte gespaard. Enkele gevallen echter met doodelijken afloop ook onder hen, maakten de vrees algemeen. Van den beginne af had Nadia alle gemeenschap met de buitenwereld afgebroken, uit vrees van de besmetting in de huizen harer vrienden en betrekkingen over te brengen. Weken gingen er voorbij. Korzof was steeds op rijn post en wekte, door zijn voorbeeld, den moed en den ijver op bij zyn mede-doctoren en ondergeschikten. Geen van hen was tot nu toe door de ziekte aangetast geworden, hetgeen een sprekend bewijs was voor de deugdelijke inrichting van het huis. Door aanhoudend te midden van het gevaar te leven, begonnen de bewoners van het hospitaal zich onvatbaar voor de besmetting te wanen en men spotte zelfs met de Petersburgers, die, gewapend met allerlei overdreven voorzorgsmaatregelen, niettemin op bijna onverklaarbare wijze werden aangetast, maar gelukkig niet aan de ziekte bezweken. Het aantal zieken begon af te nemen en het scheen wel, dat de epidemie weldra uitgewoed zou zijn. Toen eerst ondervond de geheele familie Korzof de gevolgen van een tijd van aanhoudende inspanning. Het scheen of zij al hun krachten verbruikt hadden in den weerstand, dien zij zoo hardnekkig aan de besmetting geboden hadden. Zelfs de dokter was minder voorzichtig geworden. Op zekeren morgen werd hij eerst laat wakker. Hij had zich den vorigen avond zwaar vermoeid en ongewoon slaperig gevoeld en was daarom vroeger dan gewoonlijk naar bed gegaan. Hij ging opzitten en zag om zich heen met een eenigszins verwarden blik, alsof de voorwerpen, die hem toch zoo overbekend waren, hem eensklaps vreemd geworden waren. Hij streek eens met de hand over zijn voorhoofd met een gevoel van slaperigheid en afgematheid. Vervolgens voelde hij onwillekeurig op zijn borst, omdat er iets was dat hém hinderde en bleef toen plotseling als versteend zitten. Het was of hij eensklaps in eeu afgrond neer stortte, waaruit geen sterveling hem kon opheffen. Hij drukte de andere hand op de bel, die voor zijn bed stond. Bijna op hetzelfde oogenblik verscheen Nadia voor hem. Een enkele blik op het gelaat van haar dierbaren man was voldoende om haar de naakte waarheid in al haar omvang te doen kennen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1