De directie van de Nederlandsch-Amerikaansehe- Stoomvaartmaatschappij bericht, dat zij door een van hare j gezagvoerders te Bremershaven mondeling andere inlich- tingen heeft doen inwinnen van kapitein Sanders van het stoomschip Oder, die jl. Zaterdag het uitgebrande stoom- j schip Maasdam is gepasseerd. Kapitein Sanders rapporteerde, j dat hij rond de Maasdam was gestoomd, zóó nabij, dat hij den naam van het schip op den achterspiegel ontwijfelbaar konde lezen en duidelijk konde zien, dat het dek, met al i wat er op had gestaan, geheel was weggebrand, terwijl er geen spoor van eenig levend wezen was te ondekken. Men had geene pogingen gedaan om aan boord van de Maasdam i te komen, daar de zijden van het reeds zeer hoog boven water liggende schip klaarblijkelijk zóó heet waren, dat I aan opklimmen daar langs niet viel te denken. De geheele tuigage, ook zelfs de masten waren weg, alleen de schoor- i steen stond nog. Uit den toestand van de boots-davits was niets op te j maken, of de booten al dan niet waren te water gelaten. Er was niets van booten te zienook had men niets hoe- genaamd zien drijven in den omtrek, hoezeer men daar zeer scherp naar had uitgezien. Het weder was toen, j Zaterdag, tamelijk kalm. Er was wel eene vrij hooge deining, doch niet zoo of eene boot konde wel zee bouwen. De overige dagen en ook de volgende hadden er stijve Westewinden geheerscht, met onrustige en hooge zee. Kapitein Sanders was van gevoelen, dat het schip minstens Uit Parijs? Ja. Welke vorm? Vormloos. Kleur? Die van een caméléon. (Allen verrukt.) Laat binnenkomen De „neus" treedt binnen. De jurv staat op, betast, bekijkt, schudt en knijpt den neus en stelt het signalement op van dien menschelijken gevel. Hoe lang bezit gij hem? vraagt de president. Achttien jaar, zegt de man, die zelf 45 is. Dus achttien jaar hebt gij noodig gehad om hem zóó te misvormen? En te kleuren! vult een jurylid aan. Alle leden: Welk een volharding! De president: Kunt gij de jury iets naders over uw weergaloos eigendom meêdeelen. Ja; een recapitulatie van kosten. Deze neus kost me meer dan 100,000 francs. Op welke wijze? lederen morgen 1 franc brandewijn, jenever of madera, iederen namiddag 4 francs bier, absvnth of cognac, iederen avond, den nacht inbegrepen, 10 francs wijn, champagne, tokayer, cognac of absynth. Te zamen: 15 francs daags, gedurende achttien jaar of 6570 dagen, maakt daar het schip zich in den meest gevolgden trek van den Atlantischen Oceaan bevond, blijft hij het mogelijk achten, dat de menschen door een passeerend schip zouden zijn opgenomen en gered. De equipage en de passagiers, te zamen 186 personen, zijn door het stoomschip Rhein te New-York aangebracht. Uit New-York wordt dd. 31 October jl. geseind: „De kapitein van de Maasdam zegt, dat tijdens een hevig onweder op 23 October de petroleum uit het reservoir begon te vloeien en eene ontploffing plaats vond. Het schip geraakte vervolgens in brand en het was onmogelijk de vlammen meester te worden. De passagiers en de bemanning namen plaats in de sloepen. Niemand bekwam eenig letsel." Gisteren had te Amsterdam de trekking plaats van de hoofdprijzen der loterij, verbonden aan de Internationale Tentoonstelling van 1883. De 1ste hoofdprijs, parure, diadeem oorknoppen van diamant, ter waarde van f 100,000, is gevallen op nommer 17769 der vijftiende serie. De 2de hoofdprijs, brillante collier, ter waarde van f 50000, op nummer 176836 der dertigste serie. De 3de hoofdprijs, collier van brillanten, ter waarde van f 25000, op nommer 135400 der eerste serie. De 4de hoofdprijs, diadeem van brillanten, ter waarde van f 25000, op nommer 40262 der achttiende serie. De 5de hoofdprijs, zilveren tafelservies, ter waarde van f 12500, op nommer 184800 der derde serie. De 6de hoofdprijs, christoffle servies, ter waarde van f 12500, op nommer 33800 der derde serie. Op de verpachte gronden nabij het eiland Wieringen zijn o. a. eenige ladingen gewone schelpen, zooals door de kalkbranderijen worden gebruikt, aangevoerd en in zee uitgestort. Ook aan die uitgestorte schelpen hoopt men het broedsel der oesters op te vangen en aldus te bewaren. Naar men verzekert zal de oestercultuur op die plaatsen in het volgend jaar nog veel werk opleveren. Graaf Herbert Von Bismarck, Duitsch gezant te '8 Hage, is te Lauenburg met eene meerderheid van 300 stemmen tot lid van den Rijksdag gekozen. Een tentoonstelling van.... neuzen. Volgens een bericht uit Weenen aan een Fransch blad zal daar weldra een vreemdsoortige expositie worden gehouden. Alle buitengewone-, klassieke-, karakteristieke-, model havikneuzen, mopneuzen, arendsneuzen, wipneuzen, Grieksche neuzen, Romeinsche neuzen, zwamneuzen, platte, puntige, breede, lange, korte, kromme, stompe, scheeve, roode, paarsche, blauwe, pokdalige, glimmende, vleezige en beenige neuzen, kortom alle soorten neuzen der schepping zijn uitgenoodigd met hunne eigenaren zicli te vervoegen tot de jury voor de Neuzententoonstelling te Weenen. Worden alle neuzen toegelaten? Neen, de jury beslist. Men ziet in den geest zoo'n jury aan den gang. De vergadering is begonnen en de pedel dient voor de zooveelste maal een „neus" aan. Mijne heeren, een prachtexemplaar uit Parijs! De president dér jury: reeds 36 uren moest gebrand hebben toen hij er bij was 6570 X francs98,550 francs. Verder boeten voor twisten, breken van glazen, enz. schat ik op 2,000 Totaal100,550 francs. Een officieel borderel wordt opgemaakt, 't welk den eigenaar den dag der tentoonstelling op de borst zal gespeld worden. Men ziet 't, alles is mogelijk tegenwoordig. De zucht in groote steden naar iets nieuws voert naar het bespottelijke. Wie weet of men vroeg of laat bij een bezoek van een dier tentoongestelden niet een visitekaartje onder den gewonen neus krijgt: Mr. X. bekroonde neus tentoonstelling Weenen 1884, gouden medaille. Brieven uit de hoofdstad. 30 October. Ja, gelukkig, 30 October! De stembus heeft gesproken, de strijd is beslist, en de verkiezingsdrukte al bleef ze bedaard en geheel binnen de oud-vaderlandschc perken is voor Araster- j dam weêr achter den rug. Van de gevreesde herstemmingen, waarop inderdaad veel kans scheen te bestaan, zullen we tot onze blijdschap verschoond blijven. De Gordiaansche knoop I Gleichman-Tak is door het votum der kiezers in eens af door- i gehakt, en Amsterdam vaardigt thans een stel vertegenwoordigers naar het Binnenhof af, waarop de hoofdstad werkelijk trotsch I mag zijn. Vergeleken bij het stemmencijfer van vroegere verkiezingen, hebben de Amsterdamsche kiezers ditmaal waarlijk een pluimpje verdiend. Van het geheele kiezerscorps, 5300 min 1 man sterk, zijn er Dinsdag niet minder dan 3532 of 2/3 opgekomenterwyl er b. v. verleden jaar Juni, bij de periodieke verkiezing van I 1883, slechts 1807 man, dus even 1/3 aan de stembus ver- schenen. En toch hadden wij dezen Dinsdag, behalve den staat kundigen storm, die den Tak van Poortvliet reddeloos knakte, I een buitengewonen aanvoer van wind- en regenvlagen uit het zuidwesten, zeer geschiet om een Amsterdamsch kiezer binnens huis te houden. Er is dus oorzaak om het hooge cijfer der op het gordyn in den schouwburg, op het valsche draaiorgel voor onze huisdeur, op de aanplakborden en op muren en schuttingen zullen we advertenties vinden, maar de meest zonderlinge plaatsen zal men er voor gaan opzoeken. Niet tevreden met advertenties te zetten in tramwagens en havenbooten, in wachtkamers en spoorwegcoupés, zal men ze eerlang misschien aanbrengen in do lijsten der schilderijen op tentoonstellingen, op de lijkwagens van groote mannen en beroemde vrouwen, op de preekstoelen en altaren in de kerken, ja, wie weet komt een extra-practisch man niet vroeg of laat op het lumineuse idéé om zyn gerenom meerde artikelen te adverteeren op de fokkemast van de „Willem Barents," of op de gouden koets, waarmede de Koning bij de opening der Kamers naar het Binnenhof rijdt. Al te dwaas! zal men misschien zeggendoch laat ons niet vergeten, dat een paar Londensche zeepfabrikanten nu reeds f 6000 geboden hebben voor het recht, om op de olifanten, die bij den aanstaanden optocht van den Lord-Mayor zullen fungeeren, met reuzenletters hun fabriekaat te adverteeren. Gelukkig zijn er andere en betere nieuwigheden dan het wan smakelijke advertentie-gordijn in de tooneelwereld aan te wijzen. In den Stadsschouwburg viert Louis Bouwmeester thans sedert eenige avonden schitterende triomfen in de titelroljvan Shakespeare's „Ricbard III," door de Amsterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneel naar de meesterlyke vertaling van Dr. Burgersdijk opgevoerd; en in het Grand Théatre van Van Lier in de Amstelstraat weet de bijna zeventigjarige tooneelspeler Veltman het publiek te boeien door zijne aangrypende vertolking, vol waarheid en eenvoud, van „Nathan der Weise," een rol die hier door Possart met zoo groot talent is gespeeld. Volgens de strengste beoordeelaars zelfs, blijft Veltman niet ver beneden zijn Duitschen kunstbroeder en beantwoordt zijn spel schier in alle opzichten aan de eischcn eener zoo treffende en karakteristieke figuur als Lessing's Nathan. Een andere nieuwigheid, waarop sommigen gehoopt hadden, krijgen zij niet. De gedempte Nieuwezyds-Voorburgwal blijft zijn ouden naam behouden, en wordt dus evenmin Van Speykstraat, een Alexanderstraat, een Stationsstraat, als een van de tallooze andere „straten," die men er reeds voor had uitgevonden. Bevredigend is de oplossing nieteen droge „burgwal" is voorA.rnsterdamsche ooren een contradictio in terminos, maar de Amsterdamsche neuzen zullen bij die tegenstrijdigheid geen schade hebben. En de bewoners der ge dempte gracht profiteeren er by, dat ze hunne kaartjes en circu laires niet behoeven te laten veranderen, daar ook de oude nummering blijft. Ik kan mij best voorstellen, dat ons Gemeente bestuur op het stuk van nieuwe straatnamen uitgeput raaktwy beginnen langzamerhand de geheele geschiedenis van Amsterdam op de naambordjes aan de hoeken der straten te krijgen. En ons Gemeentebestuur heeft tegenwoordig zoovele andere dingen aan 't hoofd! De begrootings-discussiën in den Raad zijn in vollen gangallerlei groote plannen worden voorbereiden straks komt het onderzoek der beursplannen, waarvoor de inzen- dings-termijn ultimo dezer gesloten wordt. De gemeentelijke waterleiding is nu voor goed afgecommandeerd. Na een lang durige en heftige discussie (de gemeentelykc leiding telt in den Raad warme voorstanders) is met een meerderheid van 20 tegen 16 besloten om de concessie aan de bestaande Duinwater-Maat schappij te hernieuwen, en wel voor den tijd van v ij f t i g achtereenvolgende jaren. Dat is een heele rust! Amstelaar. In mijn studententijd hoorde ik van mijn professor, dat het goud zóó rekbaar is, dat men met een enkelen ducaat een huzaar met paard en al kan vergulden. „Maar, heeren," voegde de professor er bij, „vergeet niet, dat het ver guldsel zelf toch niet meer dan een ducaat waard is, hoe groot de bedekte oppervlakte ook zij." Oppervlakkige veelweterij heeft mij later dikwerf aan mijn professor doen denken. C. F. Lichtenberg. Hij, die gezond is, die geen dagelijkschen zorgen kent, en die, al is het ook maar door één wezen in de wereld, oprecht bemind wordt, mag den goeden God voor deze uitgebrachte stemmen als een bewijs van krachtig politiek leven j weldaden dankbaar zijn en tevreden wezen met zijn lot. Zij wierp zich, de armen wijd uitgestrekt, aan zijn borst. Raak mij niet aan, zeide Korzof, en er straalde uit zijn oogen, die door een onbeschrijfelijke loomheid dichtvielen, een smeekende uitdrukking van innige teederheid. Raak mij niet aan als gij mij liefhebt. Zorg dat de kinderen niet binnenkomen en laat den ouden geneesheer roepen. Zonder de minste tegenwerping keerde Nadia naar de huis kamer terug. Zij droeg Martha en Sophia een boodschap op, die haar voor een paar uur van huis verwijderd zouden houden, waarschuwde Pierre dat hij naar zijn college moest gaan, zoo hij niet te laat wilde komen, en antwoordde op hunne vragen dat hun vader wel was en op ging staan. Daarna liet zij den dokter halen en keerde naar haar man terug. Hoe diep terneer geslagen hy zich ook gevoelde, had hij nog de kracht haar vriendelijk toe te lachen, waarop hij dc oogen sloot en in slaap viel. Toen de oude geneesheer kwam, behoefde hij niet eens het pestgezwel te zien om te weten dat zijn chef reddeloos verloren was. Hij had de laatste weken te veel van die gezichten aan schouwd, om er zich in te kunnen vergissen. Het personeel werd er kennis van gegeven. Men liet de knapste professoren van Petersburg bijeenroepen om een consult te houden. Hij zal niet lang meer lijden, zeide een van hen. Dat is alles wat de natuur voor hem doen kan op 't oogenblik. Den volgenden morgen zag Nadia, die haar man geen minuut verlaten had, de ademhaling langzamer worden en zich vervolgens slechts met lange tusschenpoozen herhalen.... Zy wachtte telkens in een angstige spanning op den terugkeer.... Zy wachtte lang.... eindelijk kwam de ademhaling niet terug. Het is afgeloopen, zeide zij fluisterend tot den ouden dokter, die haar met betraande oogen aanzag. Nu kan hij het my niet meer verbiedenik moet hem omhelzen. Met starende oogen wilde zij zich op het lijk van Korzof werpen. De dokter nam haar zacht bij de hand en hield haar terug. Uwe kinderen! zeide hij. O! het is waar! Ik heb kinderen, zeide zy op doffen, onverschilligen toon. Zij liet zich, zonder verderen tegenstand, wegvoeren. (Wordt vervolgd.) te beschouwen, dat zeer gunstig afsteekt bij vroegere uiterst bedroevende blijken van gebrek aan belangstelling in de publieke zaak. Voor quaestiën van hooge beteekenis, gelijk er nu eene op het spel stond, zijn dc Amsterdamsche kiezers dus nog niet ten eenenmale gevoelloos, gelijk men, om maar al te gegronde redenen, wel eens heeft willen beweren. Voor de eer onzer goede stad hoop ik hartelijk, dat zij, ook in minder quaestieusc ge vallen, geen aanleiding meer geve om die minder vleiende bewering op nieuw te berde te brengen. Wat de verschillende stemmencijfers der gekozenen zelf aangaat, mag de heer Rutgers van Rozenburg zich in den meest schitte renden uitslag verheugenhij verkreeg van het geheele zevental het grootste aantal stemmen (2497, of ruim 700 boven de vol strekte meerderheid) een nieuw bewijs waarschijnlijk, dat de cordate en zelfstandige houding van dezen hoogst bekwamen afgevaardigde meer waardeering vindt, dan men oppervlakkig wel zou zeggen. De talentvolle hoofdingenieur Dirks zag evenzeer met indrukwekkende meerderheid zyn mandaat hernieuwd. De verdiensten van de heeren Gilderaeester, Kist en Gleichman, elk op zijn eigenaardig gebied, behoef ik hier niet op te sommen en de verkiezing van mannen als Cremer en De Beaufort is inderdaad als een aanwinst te beschouwen. In één woordde Amsterdamsche kiezers kunnen met tevredenheid en zelfvoldoening op den 28sten October terugzien. Zij hebben eene degelijke en voor het belang des vaderlands verblijdende keuze uitgebracht en grooten ijver aan den dag gelegd. Het bureau van stemop neming had het buitengewoon druk, en het was laat in den namiddag, omstreeks half vijf, eer de volledige uitslag bekend werd. Te drie uur wist men echter reeds nagenoeg zeker, dat het lijstje van „Burgerplicht" geheel gekozen was. De bureaux der dagbladen werden van 1 tot 5 uur druk bezocht door nieuws gierigen, die inlichtingen omtrent den afloop der verkiezing kwamen vragen. Alles saamgenomen, zijn wij thans tot het resultaat gekomen, dat, wanneer er, gelijk jl. Dinsdag ontegenzeggelijk het geval was, eenigszins belangrijke vraagstukken op het spel staan, de partijverhouding ongeveer aldus verdeeld isliberalen (en gros genomen) 2400, Kappeynianen 1000, anti-Kappeynianen 1800, Katholieken 600 en anti-revolutionnairen 300. Voor den heer Tak hebben zijne vrienden gedaan wat zij konden. Gansche riemen papier zyn bedrukt, om hem den kiezers smakelijk te maken, en de reusachtige illustratie, in de Beursstraat aangeplakt, om de patentlijders voor Tak te winnen, toont dat men zelfs de buitcnlandsche modellen van verkiezings reclames meende in praktyk te moeten brengen. Bekijks had deze electorale rebus genoeg, en aan pruttelaars over den ondrage- lijken druk der patentbelasting hebben wij hier waarlijk ook geen gebrek; maar toch heeft de aangeplakte „betooging" niet het gewenschte gevolg gehad. Het monsterplakkaat zelf was overigens niet onaardig bedacht en uitmuntend geschikt om in druk op de groote menigte te maken. Trouwens, in dc kunst van adverteeren en reclame maken ziet men tegenwoordig voort durend nieuwe proeven. In den schouwburg Frascati van de heeren Prot en Zoon in de Plantage „prijkt" thans voor het too neel een advertentie-gordijn, dat in zijn geheel aan een annoncen- jagcr verpacht is; tusschen de bedrijven van de „Mascotta" of „Fanfan la Tulipe" kan men daar thans gratis zijne oogen ver gasten aan chocolade, sigaren, parfumeriën, etc. Het denkbeeld is niet precies nieuw, althans niet zoo nieuw als de zonderlinge inval om advertenties te plaatsen op draaiorgels, wat we hier ook al vertoond zien. Doch waar wordt men tegenwoordig al niet achtervolgd door de voortbrengselen van den geest der reclame! En waar zyn de grenzen van die adverteer-manie 1 Niet alleen Hem viel het geluk in den eenvoudigsten vorm ten deel, en veel meer kan niemand op aarde genieten. Het is mogelijk, dat diegenen, die het levensdrama uit een loge bezien, iets gemakkelijker zitten, maar meer zullen ook zij noch zien, noch genieten. J. Eötvös. Indien ook al het vuur van kwaad gezelschap u niet brandt, zeker zal de rook er van u zwart maken. J. G. Seume. O, zeiden alle reizigers eens de waarheid! Gesteld al, dat zij in staat zijn het schoone, het verhevene dat zij zien te begrijpen, hoe zelden is dan nog hunne gemoedsstem ming geschikt om het op te nemen Wij trekken over den oceaan, maar hoe dikwijls werden de oogenblikken van verheven genot, die de zee kan bieden, vergald door de kwellingen van verblijf, omgeving, ziekte? Wij beklimmen hooge bergen; maar wind, nevel, vermoeid heid of koude dingen zooveel af op het vergezicht, dat van de verwachte verrukking weinig of niets overblijft. Wij doorkruisen de tropische wouden, maar de hitte, de moeilijkheden van den weg, de vrees voor slangen en roofgedierte doen al spoedig haken naar het einde van den tocht. Met den ransel op den rug aanvaarden wij vol lust en moed een wandeltocht door schoone streken, maar het knellen van een schoen, een onzichtbaar gaatje in een onzer kiezen is voldoende om den schoonen dag te bederven. Wij toeven in de schoonste streken der aarde, gezond, vrij van stoffelijke en lichamelijke bezwaren, maar ach, liefde, nijd, bedrogen verwachting, heimwee of droefheid, vervullen onze ziel, en waar ook deze ontbreken, loeren verveling, onvoldaandheid en verzadiging. Toch neemt de reiziger van hetgeen hij hoort en ziet onvergankelijke indrukken op, bewaart en koestert die, en later, jaren daarna, in gewone omgeving bij vlammenden haard, of in de streken der duinen of heiden, dan doemen de toover- beelden van het verleden weêr voor hem op, zuiver in al hunne schoonheid. Geen koude, hitte, vermoeienis, lichaams- of zielesmart verduisteren of belemmeren zijn blik; niets verzwakt den verheffenden invloed op zijn ontvoerenden geest. Margadant. Ook eene sentimenteels reis. Bultenlana. Omtrent het officiëele onderzoek naar het nog altijd raadselachtig stranden der Nisero, verneemt men dat dit niet voor nieuwjaar zal plaats hebben. De vrijgelaten bemanning der Nisero is te Londen door den Loid Mayor ontvangen en heeft verder haar dank aan het Nederlandsche volk voor de ondervonden hulp gebracht, door bemiddeling der firma Hudig en Blokhuijzen te Rotterdam. Sir Mozes Montefiore heeft op zijn honderdsten geboortedag meer dan 1000 brieven en telegrammen van gelukwensching uit het buitenland ontvangen. Te Northampton had op 25 October 11. de -inwijding van eene nieuwe kerk plaats, wier gemeente uitsluitend uit schoenmakers bestond. De kerk was natuurlijk aan St. Crispijn gewijd en had 3000 p. at. gekost.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2