BIJVOEGSEL,, behoorende tot de Heldersche en Nieuioe- dieper Courant van Zondag 2 November 1884, No. 132. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 30 October 1884. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig de heer Van Gijn. De tribune is tamelijk bezet. Na de opening der zitting te 7 u. 35 m. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Door B. en W. worden ter tafel gebracht: a. de Begrooting der gemeente; b. die van het Burgerlijk Armbestuur; c. die van het Algemeen Weeshuis; en d. die van de dd. Artillerie-Schutterij, alle voor het dienstjaar 1885. Begrooting der gemeente: Hoofdttukken. INKOMSTEN. Bedrag. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 10960.08 II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen572.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen 153702.39| IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten15415. V. Buitengewone ontvangsten70. Totaal. 180719.97$ UITGAVEN. I. Kosten van huishoudelijk bestuur 13535. II. ii invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens 12420. UI. Kosten van onderhoud aan gemeeente- eigendommen en de deswege verschuldigde lasten24202. IV Kosten der openb. veiligheid en brandweer. 26754. V. ,i i, plaatselijke gezondheids-politie. 120. VI. i, voor het onderwijs63710. Vil. n van het armwezen, mitsgaders sub- sidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. 32640. Vni. Renten en aflossingen3700. IX. Pensioenen en wachtgelden1150. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende720. XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard. 200. XH. Onvoorziene uitgaven1568.97£ Totaal. 180719.97$ Begrooting Burgerlijk Armbestuur. f 9300. Algemeen Weeshuis. 14499.30£ ii dd. Artillerie-Schuttery1805. Alle in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag. Verder worden aangebodene. de Rekening en Verantwoording van het Burgerlijk Armbestuuren die van het Algemeen Weeshuis, beide over het dienstjaar 1883, sluitende met deze cijfers Rekening Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten. 9013.25£ Uitgaven. 7608.87^ Batig saldo 1404.38 Rekening Algemeen Weeshuis: Ontvangsten. 13992.09^ Uitgaven. 13807.79 Batig saldo f 184.30£ Bij de aanbieding der Begrooting wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat aan den wensch, ten vorigen jare door den heer Van Veen geuit, om de Memorie van Toelichting te doen drukken en ronddeelen, thans is tegemoet gekomen. Die Memorie is ter perse en zal nog vóór het onderzoek in de afdeelingen den leden worden ter hand gesteld. De afdeelingen worden bij loting volgen derwijze samengesteld lste afdeeling de heeren Duinker, Hoogenbosch, Beukenkamp, Groen en Van Gijn; 2de afdeeling de heeren Bitter, Over de Linden, H. Janzen, Strikwerda en Van Veen; 3de afdeeling de heeren Hattinga Raven, J. C. Jansen, Hordijk en Tinkelenberg. De vergaderingen der afdeelingen zullen, ieder onder presidium van een der leden van het Dag. Best., achtereenvolgens plaats hebben op 4, 5 en 6 November a. s. Er wordt gelezen een adres van 't Bestuur der afdeeling Helder van 't Nederl. Onderwijzers-Genootschap, in hoofdzaak luidende aldus In de twee laatstgehouden vergaderingen der afdeeling Helder van 't Ned. Onderw.-Genootschap is de regeling der onderw.-jaar- wedden ter sprake geweest, en tengevolge daarvan brengt het Bestuur van het toen gesprokene het volgende onder de aandacht van den Raad. De afdeeling beschouwde een goede regeling van de onder wijzers-traktementen in 't belang van 't onderwijs. Zij kon zich niet verhelen, dat die ter dezer plaatse veel te wenschen overliet. Zij vond de bezoldiging van een jongmensch van 18 jaar, die nog alles van de praktijk moet leeren, ruim genoeg, maar de belooning van iemand b. v. van 30jarigen leeftijd, in 't bezit der hoofdacte, uitmuntende door geschiktheid en ervaren in 't onderwijs geven, veel te laag. Dit is eene niet te rechtvaar digen wanverhouding. Want het is een onomstootelijke waar heid, dat niet ieder bezitter der hoofdacte aan 't hoofd van een school kan geplaatst worden en toch aanspraak mag maken op een salaris, waarvan hij fatsoenlijk kan leven; terwijl anderen, die geen hoofdacte meester konden worden, maar blijken van geschiktheid geven, een betere belooning waardig zijn. Bestond er eene betere regeling, dan zou ook de verwisseling van perso neel op de scholen minder zijn en men zou een plaatsing aan den Helder niet meer beschouwen als een eerste schrede op de onderwijzers-loopbaan. Ook zou een zoodanige regeling gunstig werken op den yver en de toewijding der belanghebbenden. Was het aan de afdeeling overgelaten, zij zou twee klassen van onder wijzers formeerenin de lste klasse werden zij geplaatst, die de hulp- acte bezaten, op een traktement van f 600, dat geleidelijk kon klimmen tot f 800en in de 2de klasse de onderwijzers met hoofdacte op f800, welk bedrag, bij geschiktheid en ijver, tot f 1000 kon verhoogd worden. Vervolgens wordt gelezen een adres van den heer C. Sipkens, onderwijzer aan een der gemeentescholen, onder herinnering dat hij gedurende 24 jaren bij 't onderwijs in deze gemeente is werkzaam geweest, verzoekende dat zijne jaarwedde meer in overeenstemming worde gebracht met de diensten, die hij bewijst. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, om deze beide adressen te behandelen bij het onderzoek der Begrooting voor 1885, in de afdeelingen van den Raad. Daarna geschiedt voorlezing van een adres des heeren A. J. Leijer, onderwijzer in de wis- en zeevaartkunde alhier. Adressant geeft daarin te kennen, dat hij, hoewel dankbaar voor de onder steuning, die de Zeevaartkundige School, door hem bestuurd, van de zijde van 't Gemeentebestuur ondervindt, den wensch uit, naar eene betere regeling. Hij herinnert aan 't geen door Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken is gezegd bij de behan deling der Staatsbegrooting voor 1884. De minister toonde zich toen gezind om zeevaartkundige scholen door Rijkstoelagen te steunen en verzekerde, dat hij toen juist in correspondentie was met het Gemeentebestuur van den Helder over eene subsidie aan de aldaar bestaande school voor de zeevaart. Sedert heeft adres sant niets meer van die zoozeer gewenschte ondersteuning vernomen, waarom hij er op aandringt, dat alsnog door het Gemeentebestuur pogingen worden aangewend ter bevordering zijner belangen en van die der voor deze gemeente belangrijke inrichting van onderwijs. Als bijlage was bij dit adres gevoegd een verslag der boven bedoelde zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ter ondersteuning van 't verzoek, vervat in het adres van den heer Leijer, was nog ingekomen een schrijven van de Vereeniging «Goede Bedoeling," alhier. Door den Voorzitter wordt, namens B. en W., voorgesteld, om den heer Leijer te antwoorden, dat de Raad hem aanbeveelt zich rechtstreeks te wenden tot den minister van Binnenlandsche Zaken, onder overlegging van 't adres van «Goede Bedoeling" en met verzekering, dat zijne aan te wenden pogingen door het Gemeentebestuur zullen worden ondersteund. De heer Van Veen merkt op, dat ten vorigen jare door het Gemeentebestuur te dezer zake met den minister is gecorrespondeerd en vreest, dat dc pogingen van adressant geen succès zullen hebben. Spreker meent, dat ook nu de bevordering dier zaak van gemeentewege moet geschieden en dat alleen in dat geval Rijbs-subsidie te ver krijgen is. De Voorzitter wijst er op, dat het meest wenschelijk is, dat de heer Leijer zelve zich te dezer zake tot de Hooge Regeering wendt. De vergadering vereenigt zich hiermede. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt, op voorstel van B. en W., met ingang van 1 November a. s., een eervol ontslag verleend aan den heer A. J. Beauchez, al3 onderwijzer aan de gemeenteschool No. 5. De Voorzitter deelt mede, dat de benoeming van onderwijzers niet kan geschieden, omdat de vereischte stukken nog niet zijn ingekomen. Verder wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat de heer van Veen heeft kennis gegeven, zyn ontslag te nemen als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter stelt voor, den Weth. Maalsteedtot die betrekking te benoemen. Bij acclamatie wordt hiertoe besloten. Nog wordt door den Voorzitter ter kennisse van de leden gebracht, dat de Rijks-Normaalschool alhier in December a. s. gedurende 25 jaren heeft bestaandat dit jubilé op eenigszins feestelijke wijze zal worden gevierd en dat B. en W. geen bezwaar hebben gevonden om voor te stellen, ten behoeve dier feestviering de som van f 50 en 't gebruik der Bouwzaal toe te staan. Dienovereenkomstig wordt besloten. Er geschiedt voorlezing van een adres van 't Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Bewaarscholen in deze gemeente, houdende mededeeling, dat het moeilijk is om de juiste som te noemen van de kosten, vereischt voor de stichting eener school in 't westelijk deel der gemeente, 't Bestuur raamt die kosten op f 6000 en vraagt eene subsidie uit de gemeentekas, ter grootte van f 3000. 't Bedrag van eene jaar- lijksche subsidie, ten behoeve dier nieuwe inrichting, wil het Bestuur gaarne aan den Raad overlaten. Namens het Dag. Best. stelt de Voorzitter voor, dit adres, als geheel van financi- eelen aard, in behandeling te nemen, tegelijk met de Begrooting voor 1885, in de afdeelingen van den Raad. Er wordt gelezen eene missive van HH. Gedeputeerde Staten, houdende mededeeling, dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der Rijksbelasting over 1881 en over 1881 en 1882 bedraagt f 5684.86£. Na beantwoording eener opmerking van den heer H. Janzen door den Voorzitter, wordt deze minder aangename mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Mede worden voor kennisgeving aangenomen deze mededeelingen a. dat de heer Maalsteed heeft bericht de benoeming tot Wet houder aan te nemenb. dat de dames Ter Haar en Eikema en de heer Gazon hunne benoeming bij 't personeel der gemeente scholen hebben aangenomen; c. dat mejuffrouw Rutgers, te Nijmegen, en de heer Breukelman, te Zwartewaal, voor hunne benoeming hebben bedankt; en d. dat door den Commissaris des Konings als zetters van 's Rijks belastingen met ingang van 1 Januari 1885 zijn herbenoemd de heeren mr. D. P. H. Aberson, L. Jelgersma en D. De Lange. De Voorzitter deelt mede, dat nog een bezwaarschrift is inge diend ter zake van den hoofdelijken omslag. Hij stelt voor dit stuk tebehandelen in eene zitting met geslotenedeuren. Dienovereen komstig wordt besloten en de openbare zttting wordt opgeheven. Na de heropening der openbare zitting richt de heer Strikwerda tot den Voorzitter de vraag, of, nu het gaslaboratorium gereed is, de benoodigde werktuigen voor het onderzoek van het gas ook reeds aanwezig zijn. De Voorzitter antwoordt, dat op a. s. Maandag te dier zake eene samenkomst zal plaats hebben van B. en W., den des kundige voor 't gasonderzoek en dendirecteur der Gasfabriek. Door den heer H. Janzen wordt geklaagd over den zeer ongunstigen toestand van den openbaren weg aan de voortzetting van de Bassingracht in de richting van Onrust. De Voorzitter verzekert, dat aan den wensch tot verbetering zooveel mogelijk zal worden gevolg gegeven. De zitting wordt hierop door den Voorzitter gesloten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., te Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 5