werkzaamheden opgedragen aan J. Brouwer, die ruim 7 jaar werkzaam is geweest op de boerderij van den heer C. Sijp te Hoogwoud. Ook te Kolhorn zal er binnen kort een opgericht worden. Althans dezer dagen is de akte van oprichting geteekend van de Kolhornsche Maatschappij tot bereiding van kaas, gevestigd te Kolhorn. Aan Teunis Koomen Azn. is de leiding opgedragen. Het officieel programma voor de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II te Luxemburg op a. s. Woensdag is thans afgekondigd. Dinsdag avond ten half negen groote taptoe met muziek. Woensdag gaan HH. MM. de Koning-Groothertog en de Koningin-Groothertogin met een buitengewonen spoor trein van het kasteel Berg naar het station Dommeldingen. Vandaar gaan HH. MM. met gevolg per rijtuig naar de hoofdstad. In de dorpen, alwaar HH. MM. voorbijkomen, worden de klokken geluid. Dit geschiedt ook in de hoofdstad, tot op het oogenblik dat de stoet op het Willemsplein is aangekomen. De komst van HH. MM. aldaar wordt aangekondigd door een salvo van geschut. De plechtigheid wordt geopend met de feestouverture Salut au Roi door het militaire muziekkorps. Daarop volgt de cantate (woorden van J. Neuman, muziek van L. Menager), uit te voeren door verschillende Vereenigingen onder begeleiding van militaire muziek. Onder het zingen der cantate wordt het standbeeld onthuld. De feestrede zal worden gehouden door den Voorzitter der Kamer van afgevaardigden. Na de rede volgt de slotzang, aangeheven door één der Vereenigingen en herhaald in algemeen koor. Vervolgens begeven HH. MM. zich naar het paleis en nemen plaats op het balkon, voorbij hetwelk de Vereeni gingen en genootschappen defileeren. Tijdens dit plaats heeft, wordt de Freierwón gezongen. Des avonds verlichting van het Willemsplein, alsook van de lands- en stadgebouwen. Te 8 uren groote optocht met fakkellicht, te houden door de Vereenigingen, gevestigd in de hoofdstad en om streken. De heer G. J. M. Jongkindt Coninck heeft op den 1 dezer, geheel van den val hersteld, het directoraat der Rijkslandbouwschool weer van den heer Andreae overge nomen. Jl. Zondag brachten de leerlingen aan beide heeren een serenade. Het wekt, zegt het Vaderland, groote verbazing en teleurstelling, vooral onder de Hollandsche landbouwers, dat, terwijl de heer Waldeck, de verdienstelijke secretaris en de heeren Bultman en Van der Bregge, leden van het bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, benoemd zijn tot ridder van den Néderlandschen Leeuw, van die hooge onderscheiding is uitgesloten de hoogstver- dienstelijke voorzitter, de heer C. J. Van der Oudermeulen, iemand, welke reeds sedert jaren die dikwijls moeielijke betrekking met. den meesten ijver en toewijding bekleedde en laatstelijk als vice-president der Internationale Land- bouw-Tentoonstelling te Amsterdam zich uitstekend van zijn taak kweet. Niet alleen in Europa, maar zelfs in Amerika vertegen woordigde hij steeds ons land bij de daar plaats gehad hebbende landbouw-tentoonstellingen en hij deed dat geheel voor eigen rekening en met de meeste toewijding. Daar zeer moeielijk geworden.... Sedert Sophie mij veracht, gaat die taak mijn krachten te boven. Martha zag hem met een innig deelnemcnden blik aan. Ja, zeide zij, ik kan het zoo goed begrijpen. Maar, mijn beste Volodia, er is immers geen overwinning zonder strijd en de verdienste kan zeker niet groot zijn, wanneer de taak licht is? Waarin onderscheidt men zich van de lafhartigen, als men terugdeinst voor de smart, wanneer men zijn plicht vervullen moet? Geloof je dan, dat ik niet innig bedroefd ben wanneer ik je zoo zie lijden Maar wij zijn het aan de nagedachtenis van Dmitri Korzof en aan zijn vrouw verplicht, zoolang te blijven als wij nuttig kunnen zijn, en de dag is nog verre, waarop dit niet meer noodig zal wezen. De jonge man sloot zijn zuster in zijn armen en de twee weezen zochten troost bij elkaar. Ik vrees, zeide hij, nadat hij zijn kalmte teruggekregen had, dat Sophie trotscb is geworden en meent, dat zij, met het oog op mijn afhankelijke positie, ver boven mij staat. Als dat waar zou zijn, antwoordde Marthe, dan zouden wij er toch in moeten berusten en haar die dwaasheid vergeven, uit liefde voor haar ouders. Zij zag haar broeder aan en las in zijn oogen, dat zulk een dwaasheid den genadeslag zou toebrengen aan de vrome wenschen, die hij, van der jeugd af aan, in zijn hart gevoeld had. Hij was begonnen met Sophie lief te hebben, zooals hij Pierre liefhad, omdat zij het kind was van zijn weldoeners. Langzamerhand had deze genegenheid met de jaren een anderen vorm aangenomen. Hij had haar nu veel te lief, hij zou zijn jeugd hebben opge offerd om dien machtigen band, dat onweerstaanbaar gevoel te overwinnen, die hem met zijn gansche ziel aan haar vastgeketend hadden. Maar al gelukt het soms de liefde te overwinnen, wanneer men het gevaar voorziet, zooveel te moeielijker is het de macht over zichzelt terug te krijgen, als men, vóór dat men het zelf weet, aan zijn neigingen heeft toegegeven. Hij had Sophie lief zooals zij was, goed of kwaad, en zou haar altijd liefhebben. Naarmate zij goed of kwaad zou zijn, zou zij het leven van hem, die haar liefhad, met vreugde of smart ver vullen. Welnu, zeide hij, ik zal mijn plicht doen, hoe zwaar het mij ook valt. Zij drukten elkaar de hand, zooals kameraden, die samen in het vuur gaan. In alle worstelingen van het leven hadden deze twee wakkere zielen troost bij elkaar gezocht en den strijd getrotseerd. Toen de familie dien avond om de theetafel bijeen zat, was Pierre, die zich sedert eenigen tijd op dit uur van den dag gewoonlijk liet verontschuldigen, uitermate vriendelijk tegen zijn moeder en zijn znster. Toen mevrouw Korzof opstond om naar haar kamer te gaan, kwam haar zoon naar haar toe om haar als naar gewoonte de hand te kussen. Mama, zeide hij, ik wilde u wat vragen. Mag ik een van myn vrienden, die evenals ik student in de medicynen is, eens meebrengen om hem aan u voor te stellen? Wie is hij? vroeg Nadia afgetrokken. Hij heet Nikolaaa Stepline, zeide Pierre, terwijl hy een kleur kreeg. Stepline? herhaalde mevrouw Korzof, alsof haar die naam bekend voorkwam. Haar zoon wachtte, eenigszins onrustig, haar antwoord af. Is hij een fatsoenlijk jongmensch? Kent Volodia hem ook? Ja, ik ken hem, antwoordde de jonge man kortaf. wij veronderstellen, dat men hem bij vergissing is voorbij- gegaan, zoo twijfelen wij niet of de heer Van der Ouder- meulen zal spoedig de zoo welverdiende onderscheiding ontvangen. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 3 dezer: „Het Nutsdepartement ontving in zijne vergadering van jl. Vrijdag met leedwezen de mededeeling, dat de Voorzitter, de heer F. Kaan, zich genoodzaakt had gezien, het voor zitterschap neder te leggen. Gedurende 8 jaren heeft de heer Kaan de vergaderingen op uitstekende wijze geleid en de bloei van het departement is zeer zeker voor een groot deel aan zijne ijverige be moeiingen te danken. In zijne plaats werd tot lid van het bestuur gekozen de heer R. A. Kaan en tot voorzitter de heer J. J. Enschedé. Het departement besloot verder het lOOjarig bestaan der Maatschappij feestelijk te gedenken op 28 dezer.* De Gemeenteraad van Zijpe hield op 25 October 11. eene zitting, waarin tot leden van het stembureau bij de verkiezing van leden der Tweede Kamer werden benoemd de heeren Zijp en De Wit en tot plaatsvervangende leden de heeren Nobel en Brommer. Tot onderwijzer aan de gemeenteschool te 't Zand werd benoemd de heer J. Mas- dorp, te Medemblik. Afwijzend werd beschikt op een adres van den onderwijzer P. Schermer, houdende verzoek om eene gratificatie voor de tijdelijke waarneming der vacante betrekking van Hoofd der school te Schagerbrug. Voor kennisgeving werden aangenomen de mededeelingen, dat door HH. Gedep. Staten zijn goedgekeurd: a. de Rekening en Verantwoording der gemeente, over dienst van 1883en b. 't besluit tot verhooging der jaarwedden van de Hoofden van scholen in deze gemeente. Aan den heer Nobel werd, op eene deswege gedane vraag, geantwoord, dat het proces der gemeente tegen de heeren S. Prins en J. Muijs, op hun verzoek, andermaal is uit gesteld. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft aan de heeren D. De Leeuw, te Amsterdam, en P. Langeveld, te Har dingsveld, toegestaan het maken en exploiteeren eener drinkwaterleiding binnen de gemeente Alkmaar. Mejuffrouw Balk, onlangs te Alkmaar overleden, vermaakte aan de diakonie der Hervormde gemeente de som van f 1000; aan de Protestantsche Vrouwenvereeniging vermaakte zij f 300. Jl. Zaterdag middag wist een mannelijk verpleegde in het Rijkskrankzinnigen-gesticht te Medemblik in een onbewaakt oogenblik over het hek aan den achterkant van het gebouw te ontkomen. Ofschoon men hem spoedig vermiste, had de man reeds een gedeelte van de stad doorloopen, was door eene gracht gegaan en vervolgens over den zeedijk de zee ingeloopen. Spoedig kwam hij evenwel uit zee terug en werd door eenige mannen, die hem achtervolgd hadden, aangehouden en in het gesticht teruggebracht. De heer mr. J. A. Fruin, hoogleeraar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Utrecht, is jl. Zaterdag overleden. Te Dordrecht loopt het gerucht, dat een der grootste firma's in steenkolen en olie aldaar zou zijn gefailleerd. Men spreekt van een passief van f 400,000. De Gemeenteraad van Deventer heeft dit jaar in plaats van f 300 slechts f 100 aan den schuttersraad toe gestaan voor de toelage aan den majoor en aan den lsten luitenant-adjudant. Ten gevolge daarvan heeft de majoor Is hij degelijk, zbodat er geen bezwaar bestaat, hem aan huis te ontvangen? Als gij mijn oordeel vraagt, hernam Volodia, dan geloof ik dat er van hem niet veel meer kwaad te zeggen is dan van ieder ander, zoodat gij, wat dat betreft, hem gerust in uw huis kunt toelaten. Het scheen of Nadia voor een oogenblik uit hare verdooving ontwaakte. Wat wil je daarmeê zeggen? vroeg zij. Wel, ik bedoel eenvoudig dat mijnheer Stepline met zooveel andere jongelieden gemeen heeft, dat hij geen beschaafde opvoeding heeft genoten, kortom geen man van de wereld is. Hij is van burgerlijke af komst, meer behoef ik er niet bij te voegen. Die menschen kunnen uitstekende hoedanigheden bezitten, maar daarom is hun gezelschap niet altijd aangenaam voor lieden van fijnere beschaving.... O, ondeugd! vermaande Nadia met een moederlijk glim lachje, wat er ook gebeure, je zult altijd een aristocraat blijven, Volodia! Welnu, Pierre, je kunt je vriend meêbrengen, maar wees voorzichtig, mijn jongen! Men moet niet te lichtvaardig zijn in de keus zijner vrienden. Het kleine gezelschap ging uiteen en ieder hervatte zyn werk. Nadia zat rustig in haar kamer te lezen, toen er aan de deur werd getikt. Niet anders denkende of het was haar kamermeisje, dat misschien iets vergeten had, riep zij: Binnen! Tot haar groote verwondering kwam Martha binnen. Wat kan ik voor je doen, kindlief! vroeg mevrouw Korzof, met haar gewone vriendelijkheid. Ik zou u zoo gaarne iets willen vragen, antwoordde het jonge meisje. Ik stoor u toch niet? Wel neen, ik hoop dat ik je van dienst kan zijn, antwoordde Nadia. Martha ging op een laag stoeltje bij haar zitten en zag haar met die uitdrukktnn van vertrouwelijkheid aan, die haar vrien delijk gezichtje zoo bekoorlijk maakte. Is het een hartsgeheim? vroeg mevrouw Korzof. Neen, mijn lieve weldoenster, antwoordde het jonge meisje. O, als gij eens wist hoe moeielijk en pijnlijk het voor mij is u te zeggen wat mij op het hart ligt! Als ik mij niet begrijpelijk weet uit te drukken, dan zult gij my verachten en mij van hier zenden, en toch verzeker ik u, dat slechts innige genegenheid en onbegrensde eerbied mij tot u voeren.... Maar wat is er dan toch? Troeg Nadia, de wenkbrauwen even frondsend. Sophie heeft verdriet, zei Martha, recht op het doel af gaande. Sophie verbeeldt zich, dat gij haar niet meer lief hebt. Haar karakter neemt den laatsten tijd een geheel andere wending en ik heb geen genoegzame macht over haar, om haar in het rechte spoor te brengen. Sophie? vroeg Nadia verwonderd. Ik dacht dat je me over jezelf zoudt spreken. Deze woorden werden eenigszins uit de hoogte gesproken maar niets was in staat Martha van haar voornemen af te brengen. Neen, het is over Sophie. Zij denkt, dat gij niet meer van haar houdt, herhaalde het jonge meisje dapper. Hoe komt zij op die gedachte? vroeg de moeder ontevreden. Daar was nu de grootste moeielijkheid, het byna onoverwin nelijke struikelblok. Martha haalde even adem, eer zy voort ging met spreken. Omdat gij u niet meer met haar bemoeit, zeide zij eindelijk in één adem voort. (fTordt vervolgd.) zijn ontslag genomen, waarop bijna alle kapiteins en offi cieren dat voorbeeld hebben gevolgd. Omtrent de mededeeling der schorsing van den dienst met den West-Frieschen stoomtram tusschen Hoorn en Enk huizen op 1 December a. s. kan nader worden bericht, dat de Maatschappij zich tot de Hooge Regeering heeft gewend om vergunning tot het doortrekken der lijn van Grootebroek af tot den „Nadorst* bij Hoorn. Mocht er vóór 1 December geen antwoord inkomen, dan staakt zij tijdelijk haren dienst, en zoo vóór of na den lsten December dat antwoord ongunstig is, dan zal het waarschijnlijk tot eene liquidatie moeten komen. De Maatschappij kan op den tegenwoordigen voet tram- en omnibusdienst wegens de groote onkosten met de exploitatie moeielijk blijven voortgaan. De heer L. Vogel, fabrikant van brandkasten te Middelburg, heeft een brandkast vervaardigd, bestemd om den beker van Maximiliaan van Bourgondië, die op het raadhuis te Veere bewaard wordt, tegen brand en dieven te verzekeren. Het behoeft niet gezegd, dat de heer Vogel, die reeds herhaaldelijk toonde op dit gebied zijn sporen verdiend te hebben, zich met deze opdracht vereerd gevoelde en ge tracht heeft iets buitengewoons te leveren. Hij, is daarin volkomen geslaagd. De 1.35 M. hooge en 0.57 M. diepe kast in modernen stijl, geheel uit staal en ijzer vervaardigd, is een juweeltje, waardig Veere's grootsten schat te bevatten. Tegen vuur en dieven voorzien, is de kast gesierd met een prachtig gesneden kopstuk, waarin op antieke wijze de wapens van Veere, van Maximiliaan van Bourgondië en van den Graaf Van Buuren zijn aangebracht. Wanneer de van verschillende geheime sluitingen voorziene hoofd deur wordt geopend, is een tweede kast zichtbaar, geheel uit spiegelglas vervaardigd, waarin de beker een plaats vinden zaldaaronder is een loket voor den giftbrief aan gebracht. De deur zelf geeft een prachtig geciseleerd slot te aanschouwen en bevat een hulde aan den minister en den heer Wijnmalen, die den fabrikant de eervolle opdracht deden. De heer Vogel heeft geen moeite ontzien en geen kosten gespaard om zijn naam te handhaven en een kunststuk geleverd, dat na den beroemden beker een nauwkeurige bezichtiging ten volle verdient. De minister van Landbouw in Frankrijk heeft aan elke van de groote Landbouw-Maatschappijen hier te lande, door tusschcnkomst van het uitvoerend comité der Inter nationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam, doen toekomen een exemplaar van het prachtwerk, bevattende afbeeldingen en beschrijvingen van de rundveerassen in Europa, die tentoongesteld waren op de Tentoonstelling te Parijs in 1858. In de Messager d' Athènes komt het volgende bericht voor omtrent den voortvluchtigen ex-postdirecteur van IJzendijke, Willem Pieters. „Willem Pieters die 105,000 gulden gestolen heeft in een postkantoor, waarvan hij in een stad in Nederland directeur was en die zich te Athene schuil hield, onder den naam van Willem Mayer, is Woensdag 11. door de Atheensche politie gearresteerd. De indentiteit van den schuldige is bevestigd door den Neder landsehen concul wien de Hollandsche politie zijn portret had gezonden. SultenlAna. Jl. Zaterdag heeft er eene paniek plaats gehad in den Star-schouwburg te Glasgow. Er zijn 16 menschen omge komen en 12 gekwetst. Men riep, dat er brand was. Dezer dagen is de Duitsche oorlogsbrik Undine gestrand op een der zandbanken bij Agger, aan de west kust van Jutland. De Undine was een zeer oud schip en het geldelijk verlies voor de Duitsche Marine is dus niet zeer groot, terwijl ook de 150 man, die zich aan boord bevonden, door middel van een vuurpijltoestel gered zijn. De Undine was reeds lang als oefeningsschip voor scheeps jongens in gebruik en was thans uit Kiel vertrokken om een oefeningstocht in de Middelandsche zee te ondernemen. De storm was dien dag zeer hevig, maar niettemin zal de commandant der Undine, kapitein Cochius, voor een krijgsraad verantwoording moeten afleggen van zijne stranding. Het wrak was na de redding der manschappen zeer spoedig geheel uiteengeslagen, zoodat van den inven taris niets geborgen kon worden. Te Landau, in den Beierschen Palts, vond dezer dagen een duel plaats tusschen een eersten luitenant der infanterie en een geneesheer, die den vorigen avond aan de speeltafel twist gekregen hadden. Bij de wisseling der eerste kogels werd de luitenant doodelijk getroffen. Dezer dagen is in het centraal-bureau van den Westerspoorweg te Parijs zekeren heer H. een portefeuille ontstolen, waarin 100,000 francs aan effecten en 10,000 francs aan bankbiljetten. Jules Claretie wijdt een deel van zijn kroniek in de Temps aan Sarah Bernhardt. Hij zegt dat de beroemde actrice ten slotte het publiek gaat vermoeien door al de drukte die over haar wordt gemaakt, door haar grillen en luimen, waarvan hij staaltjes meêdeelt, o. a. bij de repetitie van „Gatienne" in de Porte Saint-Martin. Eerst was zij doodelijk van dat drama, dat zij ten slotte weigerde te spelen. Zij wilde, dat de heldin een man in een boot zou worgen en het lijk in de rivier werpendat men een krankzinnigheidsscène voor haar zou schrijven, enz. Claretie verhaalt, hoe gedurende de repetitie van „Frou-Frou," Sarah klaagde over verveling. En toen men haar opmerkte, dat niemand zooveel afleiding had al zij, antwoordde zij „Ja, ge hebt gelijk, maar hoe zal het afloopen? Ik zou wel eens willen weten wat mijn einde zal zijn.* Een jeugdig acteur, die de repetitie bijwoonde, zeide: „Wel, dat is niet moeilijk te raden. Gij zult als ouvreuse de loge* eindigen.* En Sarah werd niet boos, integendeel zij barstte in lachen uit. Sarah was van plan Donderdag van Havre naar Parijs terug te keeren, maar zij was te zwak, zoodat zij de terug reis moest uitstellen. In een onderhoud met een redacteur van de „Matin Fran5ais* zeide Sarah, dat zij te Amsterdam koude had gevat; zij klaagde bitter over den laster van de Fransche bladen, die van een liaison met Richepin hadden gesproken. De Times brengt eene belangwekkende proefneming met het verschaffen van goedkoop voedsel en dak aan de arbeidende klasse ter sprake, die onlangs op groote schaal in Zweden begonnen is. Een zeer rijk man te Stockholm, de heer Smith, die zelf zijn groot vermogen heeft verdiend, heeft een aantal bestaande zelfstandige Coöperative Ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2