RELDERSCHE M MEIIWED1EPER COURAIWT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884 N#. 135.^ Zondag 9 November. Jaargang 42. Mr. J. L DE Uitgever A. A. B A K K E E Cz. DE H ERSTEM SV11IVG. ï5> NADIA'S GELOFTE. Blnneril an cL „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag eu Zaterdag namiddag. Abor,nement8prijs per kwartaal a franco per post 0.90. 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertenticn: Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Op a. s. Dinsdag worden de kiezers in het hoofdkies district Alkmaar weder ter stembus geroepen om eene keuze te doen tusschen de beide candidaten, die bij de stemming op 28 October 11. bet meest nabij bet cijfer der volstrekte meerderheid kwamen. De vraag wordt nu gesteld: Wien zullen we kiezen uit bet voorgedragen tweetal. De beantwoording dier vraag is voor ieder, die vooruitgang tot leuze beeft, niet moeielijk. De heer Iios, candidaat der kerkelijke partijen, is ongetwijfeld een achtenswaardig man, tegen wien men om zijne hoedanigheden als mensch volstrekt niets heeft aan te voeren, maar dien men, om zijne uitsluitend kerkelijke richting, onmogelijk kiezen kan, als men aanspraak wil maken op den naam van liberaal. Beschouwt men dien naam voor zich als een eeretitel, welnu, dan op a. s. Dinsdag de stem gegeven aan den lieer De Bruyn Kops, aan den man, die sinds jaren getoond heeft, pal te staan voorde handhaving der vrijzinnige staats-instellingen, inzonderheid voor 't behoud der neutrale school. Ondanks eenige verdeeldheid in 't kamp der liberalen, verkreeg de heer De Bruyn Kops bij de eerste stemming reeds een zeer aanzienlijk aantal stemmen. Voorzeker wel een bewijs, dat het afgetreden Kamerlid in dit kiesdistrict vele staatkundige vrienden telt, die zijne herkiezing met kracht voorstaan. Doch ook voor hen, die de vorige maal een anderen vrij zinnigen candidaat meenden te moeten stellen boven den heer De Bruyn Kops, is het nu niet moeielijk te beslissen, welke keuze zij zullen doen. Ook zij kunnen onmogelijk met de kerkelijke partijen medegaan en zullen dus wel geen bezwaar maken om den liberalen candidaat, zij 't ook dat hij van Kappeyniaansche neigingen wordt verdacht, hunne stem te geven. In dit opzicht bestaat o. i. geen gevaar. Doch wel vreezen wij, dat deze of gene zou te huis blijvenen daarom verheffen wij, als aan den voor avond der herstemming, onze stem, om de kiezers der liberale richting op staatkundig gebied met dringenden ernst aan te bevelen zich op a. s. Dinsdag ter stemming te begeven. Van den uitslag der herstemmingen hangt ditmaal zeer veel af. De liberale meerderheid in de Tweede Kamer is baast onmerkbaar en bij eenongunstigen uitslag der herstemming is Naar het Fransch van Henri GrÉville. {Vervolg.) Op haar negentienden verjaardag, in tegenwoordigheid van haar broeder, Martiia en Volodia, zeide zij, blijkbaar volkomen kalm: Mama, ik wilde u de toestemming vragen tot mijn huwelyk met Nikolaas Stepline. Volodia bleef als van den bliksem getroffen staan. Mevrouw Korzof kon voor de onverwachte en in alle opzichten ongerijmde vraag van Sophie zoo gauw geen antwoord vinden en dacht, haar niet goed verstaan te hebben. Ik heb je, geloof ik, niet goed begrepen, zeide zij tot haar dochter, die echijnbaar kalm haar antwoord afwachtte. Ik heb u de toestemming gevraagd, mama, tot een huwelijk met Nikolaas Stepline. Heb je hem dan lief? riep Nadia verbaasd uit. Sophie zag haar moeder met haar heldere, opene oogen aan. Neen, zeide zij. Iloe zou ik hem lief kunnen hebben Ik wil trachten een onrechtvaardigheid van het noodlot te herstellen, daarvoor is geen liefde noodig. Ongelukkig kindzeide mevrouw Korzof, haar in de armen sluitend, wie heeft jc zulke dingen wijs gemaakt? Hoe heb je het iö 't hoofd gekregen ook maar één oogenblik te kunnen denken aan een huwelijk zonder sympathie, zonder liefde en geheel beneden onzen stand Dat ruwe, onbeschaafde, onge manierde wezen aan de zijde van mijn dochterJe hebt er geen oogenblik over nagedacht! Je bent geheel onder den invloed van een baatzuchtig mensch en hebt je laten overreden... Het is immers slechts een voorbijgaande dwaze gedachte, niet waar, kindlief? Wij zullen er eens bedaard samen over praten en dan zul je zelf inzien... Moeder, viel Sophie haar in de rede, ik wil Nikolaas Ste pline trouwen. In den tijd, waarin wij Jeven, is het de plicht van ieder redelijk en goedgeaard mensch, om, zooveel als hij vermag, de fouten van het noodlot goed te maken. Rijke vrouwen moeten trouwen met arme en ontwikkelde mannen, om zoodoende de zaak van de beschaving en de belangen van het volk in de hand te werken. Oriep Nadia uit en zij verborg haar gelaat met de handen. Het waren bijna dezelfde woorden, die zij eertijds tot haar vader had gezegd. Plotseling stond het tooneel in den tuin van Peterhof, waar zy die onbezonnen gelofte had afgelegd, haar levendig voor den geest... Zy had haar droom verwezenlijkt gezien en haar droom had haar geluk geschonken, maar zij had het voorrecht gehad, op haren levensweg een edel en grootmoedig mensch, een onbegrensde liefde te vinden. Haar droom was bewaarheid geworden, zonder dat zij zich had behoeven te vernederen, in tegendeel, zij was er in de schatting van de menschen en van haar zeiven aanmerkelijk door gestegen... Zouden nu dezelfde droombeelden, dezelfde hersenschimmen haar eigen kind onge lukkig maken? Mijn kind, zeide zij, je laat mij wel zwaar boeten voor mijn onvoorzichtigheid. Ik heb mijn plichten óf in 't geheel niet, óf slecht jegens u vervuld. In beide gevallen ben jc het werktuig voor mijn straf; ik dacht niet dat ik dat verdiend had Sophie wierp zich aan haar borst. de kans voor de handhaving der lih.-rale grondstellingen hier te lande niet schitterend. Daarom, kiezers, a. s. Dinsdag ijverig op uw post, en niet geaarzeld uwe stem te geven aan een beproefd liberaal, aan een man, van wien ge ver wachten kunt, dat hij moedig zal strijden voor 't behoud der neutrale school, voor 't behoud in 't algemeen van onze grondwettige rechten en vrijheden. Het gebeurde in den laatsten tijd in het naburige Belgic strekke u, voor zoover noodig, ten spoorslag om niet achter te blijven, nu het geldt de betooning uwer liefde voor en gehechtheid aan onze vrijzinnige staats-instellingen. Niet geaarzeld om zich thans nauw aan een te sluiten ter bestrijding van het Clericalisme, en de stemmen te vereenigen op den heer De terugkeer van HH. MM. den Koning en de Koningin in de residentie wordt thans tegemoet gezien op Vrijdag 14 dezer, ten ure 's avonds. Om zich een juist oordeel te verschaffen over de werkeloozen te Amsterdam, zegt de Amsterdamsche Crt., die geen onderkomen hebben en dus den naclit op de een of andere plaats moeten doorbrengen, hebben een vijftal leden van het Sociaal-Democratische Bond jl. Dinsdag nacht van half twee tot vijf uur een wandeling door de ver schillende wijken der stad gemaakt. De uitkomst moet zeer bedroevend wezen. Zoo werden velen onder de spoor- bogen aan het Westerhoofd slapende of rillende van koude gevonden, terwijl anderen een schuilplaats tegen de kilheid van den nacht hadden gezocht in buitenstaande rijtuigen. Het mag eenigszins geruststellend klinken, namelijk alleen met het oog op de openbare veiligheid, dat de heeren op hun wandeling een voldoende politiemacht aantroffen, geheel in strijd met het herhaald beweren van een daar verschijnend blad, als zou na 3 uur 's nachts de stad zonder politie bewaking zijn. In een vergadering, die a. s. Zondag na middag in het lokaal „de Gasmopoliet" in de Dijkstraat zal worden gehouden, zal van deze naciiii'Jüke ontdekkings reis verslag worden uitgebracht. Mijn lieve, goede mama, zeide zij, ik heb u zoo lief, ik aanbid u; maar deze denkbeelden zijn toch dezelfde, die gij uw gchcelc leven hebt voorgestaan; gij kunt ze nu toch zoo slecht niet vinden. Hot denkbeeld zelf is ook niet te laken, Sophie, zeide Volodia op ernstigen toon, maar wel de wijze waarop gij het toepast. 'lot hiertoe had niemand een woord gezegd. Nu begonnen allen tegelijk te spreken. Pierre alleen bleef sprakeloos zitten. Dit tooneel kwam voor hem niet geheel onverwacht. Reeds te lang had hij zijn vriend de gedachten uiteen hooren zetten, waarmede Sophie nu op zoo bedroevende wijze hare instemming betoonde. Tot op dit oogen blik hadden die denkbeelden hem nooit ecnigen aanstoot gegeven. Bij de gedachte echter, zijn zuster met Stepline vereenigd te zien, deinsde hij onwillekeurig terug en gevoelde hij zich geheel uit het veld geslagen. Maar, Pierre, vroeg het jonge meisje, waarom kom je mij dan niet te hulp? Nadia zag haar zoon met een strengen blik aan. Hij had Stepline in haar huis gebracht en was dus voor een deel ver antwoordelijk voor hetgeen er gebeurde. Zeg je niets, Pierre? vroeg Sophie. Honderdmaal heb je deze denkbeelden toegejuichttoen heb je ze edelmoedig en ver heven gevonden, en nu op het oogenblik, dat ik ze in praktijk ga brengen, laat je mij aan mijn lot over; dat staat je niet mooi!" Mevrouw Korzof zag hare kinderen beurtelings met een droe- vigen blik aan. Helaas! Martha had haar te laat gewaar schuwd. Terwijl zij, in zich zelf gekeerd, in hare herinneringen had voortgeleefd, waren haar zoon en haar dochter van haar vervreemd geworden. Die goede Martha las hare gedachten op haar gelaat en ging langzaam naar haar toe. Nadia begreep haar en drukte haar de band zonder een woord te spreken. Ik begrijp zeer goed, mama, hernam het jonge meisje, dat mijn vraag u heeft verrast; ik verzoek u dus heden nog geen vast besluit te nemen... Maar waar haalt zij die onbegrijpelijke kalmte van daan? riep mevrouw Korzof uit. Eerst brengt zij oris, door haar on zinnige denkbeelden, van streek en terwijl wij allen nog geheel ontsteld zijn, spreekt zij met de kalmte van een generaal, die zyn troepen in slagorde stelt. Maar, Sophie, zou ik mij dan bedrogen hebben zou je dan geen hart bezitten Een donkere blos, waarop een wasachtige bleekheid volgde, bedekte het gelaat van Sophie; zij sloeg de oogen neer en bleef onbewegelijk staan. Haar moeder had de gevoeligste snaar van haar gemoed aan gewend. Zij had haar vurige, opvliegende natuur met geweld gedwongen, die schijnbare kalmte voor te wenden, die haar moeder zoo diep scheen te grieven, maar zij begrepen haar niet. Mevrouw, zei Volodia te midden van de algemeene ver slagenheid, wees zoo goed mij een kort onderhoud met Sophie toe te staan? Sophie zag haar broeder verwonderd aan. Wat zou hij haar willen zeggen? Zou hij zyn geheim niet langer kunnen bewaren Het oogenblik kwam haar niet zeer geschikt voor. Mevrouw Korzof wilde juist antwoorden, toen haar dochter haar reeds voorkwam. De nieuw gemaakte overdekte standplaats voor vee op <le veemarkt te Leeuwarden is in de vorige maand in gebruik gesteld. Zij beeft, naar de Leeuw\ Crt. meldt, een oppervlakte van ruim 800 M2 en kan 300 stuks vee bevatten. Het geheel bestaat uit een op 53 ijzeren kolommen rustende, mede van ijzer samengestelde bekapping, afgedekt met een houten bekleeding, waarop een nieuw soort dek materiaal, van Hacuschlers houtcement, is aangebracht. Deze bedekking, die belangrijk goedkooper is clan de gewone zinkbekleeding, kan voor de meest vlakke daken worden gebezigd. Zij heeft bovendien het voordeel dat, wegens hare slechte warmte-geleiding, onder de met dit materiaal overdekte ruimten bij groote hitte een koele temperatuur wordt onderhouden. Door middel van luchtkappen en dakvensters is voor voldoende frischheid en verlichting gezorgd. Bovendien wordt de geheele ruimte doormiddel van beweegbare Yv'ellblech-schermen afgesloten. Door deze inrichting is in een lang gevoelde behoefte voorzien. Aan sommige veesoorten, die tegen de invloeden van het weder dienen te worden beschut, is thans, zoowel in den zomer als in het gure najaar en in den winter, een behoorlijke standplaats verzekerd. De zoo uitmuntend ingerichte ruime veemarkt heeft er een verhoogde waarde door verkregen. Op een der stormachtige nachten van de vorige week graasde op Texel een paard alleen in de weide. Naar het schijnt, moet het dier meer trek naar den stal hebben gehad, dan daar in die stormvlagen aan weer en wind te zijn blootgesteld. Dewijl het hek gesloten was is het beest er over ge sprongen, doch moet zich daarbij ernstig aan den buik verwond hebben. Toch is het in het donker voortgeloopen tot vóór het huis des eigenaars. Toen deze den volgenden morgen opstond, lag zijn paard dood voor de deur, met eene gapende wond aan den buik. Het Gerechtshof te 's Hage behandelde jl. Donder dag de zaak van den carouselhouder Roos, beschuldigd van moedwilligen manslag van een knecht en moedwillige verwonding van een anderen knecht, in het Lamgroen. De eisch van het Openbaar Ministerie is 15 jaren tucht huisstraf. Ik aclit het onnoodig je aan te hooren, Volodia, zeide zij op trotbC.Ven toononze denkbeelden loopen zoo uiteen, dat wy mekaar toch niet tfsvy.den begrijpen. Het zy zoo, sprak jJVadia,. „getroffen door dien ijskouden toon. Het schijnt, dat je alles, wat je dierbaar moet zijn, ver geten hebt, en het is daarom beter, dat je naar je gaat, Sophie. Wij zullen er later op terugkomen. Sophie liep met opgericht hoofd de kamer uit, allen in de grootste verslagenheid achterlatende. Pierre, je bent mij uitleg schuldig van dit alles! zei Nadia, zoo goed mogelijk haar toorn bedwingend. Heb je niets op het hart? Als het waar is, dat ik jelui beiden verwaarloosd heb... O, moeder! riep de jonge man op smeekenden toon uit. Nadia ging echter voort: Als het waar is, dat ik jelui veronachtzaamd heb, des te grooter was je verantwoordelijkheid! Je bent oud genoeg om te weten wat het maatschappelijk leven, het huwelijk is! Je vader heeft bij zijn leven die kwesties met je besproken; by verwaarloosde zijn plicht niet, voegde zij er op bitteren toon by. Waarom heb je niet over je zuster gewaakt? Pierre had het hoofd op de borst laten zinken. Hij richtte het nu met een fiere beweging op. Moeder, zeide hij vertrouwelijk, ik heb nooit kunnen denken, dat de algemeene denkbeelden, waarover wij het eens zijn, in de praktijk zulke noodlottige gevolgen konden hebben. Toen wij allen gezegd en herhaald hebben, dat het eenige middel om de ongelijkheden van het noodlot te herstellen, was: de rijkdommen over te doen in handen van hen, die ijverig en ontwikkeld, maar door de fortuin misdeeld, aldus veroordeeld waren in het duister te blijven, hebben wij allen gemeend een verheven leerstuk te verkondigen. Gesteld dat Stepline een andere ware dan hij werkelijk is, zou Sophie dan zoo te veroordeelen zijn? Nadia wist een oogenblik niet wat zij antwoorden moest. Zij voerde in haar binnenste een zwaren strijd. Zij had altijd ge meend vrij te zijn van aristocratische vooroordeelenzy zelf had immers eertijds haar voornemen te kennen gegeven een man uit het volk te huwen; maar dien man had zij niet ontmoet. Heden, nu een arm maar ontwikkeld man naar de hand van haar dochter dong, kwam haar trots in opstand. Mama, hernam Pierre op eerbiedigen toon, is het de persoon of de afkomst van Stepline, die u mishaagt? Mevrouw Korzof antwoordde met nadruk: Het is tegen den persoon van uw vriend, dat ik iets heb. Ik zou er niets tegen hebben, hem mijn schoonzoon te noemen, wanneer hij die kenmerkende eigenschappen toonde te bezitten, welke een waarborg zijn voor zedelijke verdiensten, ook zelfs al ware hij slechts de zoon van een intendant. Maar de man zelf staat mij tegen. Ik ben overtuigd, dat hij baatzuchtig is en niet uit edele beginselen handelt. Pierre was uit het veld geslagen. Meer dan eens was, in de laatste zes maanden, zijn gevoel in opstand gekomen tegen de ruwe manieren van zijn kameraad. Hij had zich zelf verweten, te lichtvaardig vriendschap gesloten te hebben en dezen vreemde ling ondoordacht in den .huiselijken kring, die hem heilig moest zijn, te hebben binnengeleid.... Maar het was uit jeugdige onbe zonnenheid geschied; en is het te verwonderen, dat men op twintigjarigen leeftijd wel eens onvoorzichtig is? Hy trachtte intusschen zijn vriend zoo goed mogelijk te verdedigen. Baatzuchtig, mama, is, geloof ik, het rechte woord niet; eerzuchtig, dat kan zijn. Maar heeft hij dan niet het recht en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1