ESVFREtfNTrirNrrt w leeren. In weinige maanden sprak de jeugdige Duitscher onze taal vloeiend; hij kweet zich uitnemend van zijne plichten, volgde met den meesten ijver den cursus voor onderofficier en daarna dien voor officier en, dank zij zijn volharding en zijn vlijt, gepaard aan zijn grooten aanleg, zal hij nu weldra de epauletten dragen. Na vijf jaren werd de jeugdige vreemdeling, die niets bezat, officier. Naar de Haarl. Crt. verneemt, zal de ook ten onzent zoo algemeen en gunstig bekende Fransche romanschrijfster, die onder den naam van Henry Gréville schrijft, op uit- noodiging van enkele stadgenooten, op 2 December in „Felix Favore" aldaar eene voorlezing komen houden. Zij zal ook in Den Haag en te Amsterdam optreden. De Rijkstelegraafkantoren met vereenvoudigden dienst te De Cocksdorp en te Oude Schild, alsmede de Rijks- telegraafpost te Eierland, zijn evenals het Rijkstelegraaf kantoor op Texel, waarmede zij zijn verbonden openvan 15 October tot 14 Maart van 8 tot 11 uren voor- en van 121 tot 3 en 6 tot 8 uren namiddags, van 15 Maart tot 14 October, van 8 tot uren voor- en van 1 tot 3^ en 6 tot 8 uren namiddags. De openingsuren dier kantoren op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. In de zitting van den Raad der gemeente Zijpe, den 4 dezer gehouden, is vastgesteld een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor den dienst van 1884, ten bedrage van f 155.05. Er geschiedde voorlezing van eene missive der plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de kennisgeving inhoudende, dat de afwijzing van 't voorstel om op de begrooting voor 1885 de som van f 100 uit te trekken voor schoolbibliotheken, door de Commissie wordt betreurd en den leden aanleiding heeft gegeven om ontslag te verzoeken tegen 1 Januari a. s. Op eervolle wijze werd daarop dat ontslag verleend. Benoemd werd tot onderwijzeres te Oudesluis mejuffr. A. Heemskerk van Heerhugowaard op haar daartoe gedaan verzoek, wegens benoeming te Purmerend, werd aan mejuffr. G. v. d. Veen, onderwijzeres te Schagerbrug, een eervol ontslag verleend, ingaande met 1 Januari 1885. Voor lezing geschiedde van een schrijven van B. en W. der gemeente Petten, houdende het verzoek om de vergoeding voor het geven van onderwijs, aan kinderen uit de gemeente Zijpe op de school te Petten, te verhoogen met f 200 en alzoo te stellen op f 400. De beslissing omtrent dit verzoek te nemen, werd verdaagd tot eene volgende zitting. Nadat door den Voorzitter was medegedeeld, dat op 22 dezer de verhuring van Gemeente-, Armen-en Weezen- land zal plaats hebben, werd de zitting voor gesloten verklaard. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Broek op Langedijk is aan den ring Scharwoude het verzoek gericht, dat tijdens de vacature, die ontstaan is door het vertrek van ds. Klomp naar 's Graveland, de predikbeurten zullen mogen worden vervuld door predikanten, die de kerkeraad zelf wenscht uit te noodigen, zullende de gewone uitkeeringen aan den ring toch plaats hebben. De ring Scharwoude toch bestaat thans, op eene enkele uitzondering na, uit moderne predikanten, en de kerkeraad van Broek op Langedijk is van moderne Evangelie-prediking volstrekt niet gediend. Daarom meent hij op de voorgestelde wijze beter aan de godsdienstige behoeften der gemeente te vol doen. De ring Scharwoude heeft besloten, onder zekere voorwaarden, het verzoek des kerkeraads in te willigen. Uit den Transvaal ontvangt de Zwolsche Crt. een schrijven van een landmeter, waarin o. a. het volgende voorkomt: Na mijn 8 jaren verblijf in den Transvaal, kan ik niet je, door te trouwen zonder liefde, enkel en alleen ora een hersen schim verwezenlijkt te zien, je zelve, uit eerzucht, evengoed ver koopt als zij. Ik! riep Sophie verontwaardigd uit, wanneer ik mij boven de bekrompenheden van de maatschappij verhef... Dat is het juist, de zucht om boven anderen verheven te zijn, vervolgde Volodia. Het huwelijk, zooals ik het opvat, Sophie, is iets geheel andershet is het voortdurend en heilig genot, te leven met het wezen, dat men boven alles bemint, zonder dat iemand het recht heeft, er u van te scheiden; het is het geluk, kinderen, door een goed voorbeeld, tot eer en deugd op te voedenhet is de aanhoudende en altijd nieuwe gemeenschap van gedachten en gevoelens.... Ik zal niet trouwen, Sophie, vervolgde hij met een zachte, weemoedige stem, maar ik had gehoopt dat je eenmaal het geluk zoudt smaktn, dat voor mij niet is weggelegdik zou gelukkig geweest zijn, ja zeer gelukkig wanneer ik je de aangebeden vrouw had mogen zien van een goeden, achtenswaardigen man.... De toekomst, die je tegemoet wilt gaan, maakt mij bedroefd en ik heb den moed niet er getuige van te zijn. Wil je van hier gaan? vroeg Sophie ontsteld, en waarheen? Ik heb nog geen vast besluit genomen naar welke plaats ik mij begeven zal, maar ik zal Petersburg verlaten.... met de smartelijke gedachte dc speelgenoot mijner jeugd, mijn vriendin, mijn zuster bijna, ongelukkig te zien. Hij zweeg en ook Sophie bewaarde het stilzwijgen. Het was alsof iets, wat hij niet gezegd had, in de ooren van het jonge meisje natrilde. Zij trachtte het zich te binnen te brengen, maar zij kon slechts den weerklank der werkelijk gesproken woorden terugvinden. Zij vestigde een oogenblik haar oogen op hem: hij zag haar niet aan; het was of zyn blikken een zwevend en ver verwijderd beeld in een onbepaalde ruimte volgden. Ik dank je, zeide zij, zich geweld aandoende, om hare stem, die beefde, in bedwang te houden. Ik waardeer de gevoelens van vriendschap, die je zoo deden spreken. Maar je bent niet overtuigd vroeg hij teleurgesteld. Zij sloeg de oogen neder. Overtuigd, neen aan het wankelen gebracht, ja. Maar een gevoel van eigenliefde, machtiger dan de stem van het gezond verstand, weerhield haar, er voor uit te komen. Vaarwel, Sophie, zeide hij, haar de hand reikende. Zy gaf hem aarzelend de hare. Je gaat immers nog niet heen? zeide zij. Neenmaar om het even of ik blijf of ga, neem ik afscheid van je. Ik heb een vriendin verloren. Je behoudt in mij steeds een broeder, vergeet dat niet, Sophie. H$ liep zoo haastig de kamer uit, dat zij geen tijd had een enkel woord tot hem te zeggen. Zij bleef een oogenblik onbewegelijk staan, keerde toen naar hare kamer terug, waar zij in tranen uitbarstte. Waarom Zij wist het zelf niet. Een uur later liet haar moeder haar bij zich roepen en had een langdurig onderhoud met haar. Zooals Martha reeds voorspeld had, ontmoette mevrouw Korzof een onoverkomelijk struikelblok in de stijfhoofdigheid van het jonge meisje. De woorden van Volodia hadden haar getroffen misschien zouden zy mettertijd, onder den invloed van zachte, verstandige redeneeringen, tot een goed resultaat hebben geleid in de tegenwoordige omstandigheid werd de indruk er van door de moederlijke vermaningen geheel uitgewischt. Ik zal nooit mijn toestemming tot dat huwelyk geven, zeide anders zeggen, dan dat het land in 't algemeen een goed land is. Wat voedingsmiddelen aangaat is 't in den winter echter een allerongelukkigst land. Toen ik voor ruim anderhalve maand het dorp Utrecht verliet, had ik mijn wagen geladen met mielies, ineel, aardappelen, boter, enz. enz.maar nu zijn sedert een paar dagen onze boter en aardappelen op. Konden we nu in een dorp of bij de boeren maar wat koopen, maar die hebben zelf niet. We zitten nu midden onder de boeren en al wil ik nog zooveel geld betalen, ik moet het doen zonder groente, zonder aardappelen, zonder boter, zonder vet, zonder melk. Bij geluk kreeg ik voor een paar dagen 2 pompoenen present, maar anders moeten we nu maar leven van schapenvleesch met droog brood en droog brood met schapenvleesch. Is dit schapenvleesch vet, dan gaat het nog, maar de schapen zijn in den winter bitter mager. Hebt ge nog het geluk een beetje boter te krijgen, dan is dit meestal zoo sterk van smaak, dat ze niet te eten is. En nu, ja wanneer u dezen ontvangt, ben ik misschien midden in Zululand. U hebt zeker wel gehoord, dat Zulu- land in den laatsten tijd het tooneel was van moord en doodslag. Op verzoek van den zoon van Ketchwavo zijn een 300 k 400 boeren Zululand binnengetrokken en hebben daar rust en vrede hersteld. In korten tijd hebben die zoogenaamde Kaffer-mishande laars daar alles „gesetteld,* zoodat alle partijen tevreden zijn. Daar is hun een stuk grond gegeven, groot genoeg om een onafhankelijk gouvernement te vormen. Aan mij is verzocht voor hen een dorp op te meten (verdeeling in straten en erven). Men schrijft uit Buenos-Ayres aan de Amsterd. Crt., dat de politie aldaar het den voortvluchtigen gebroeders Tobias zóó lastig heeft gemaakt, dat zij genoodzaakt werden de stad te verlaten. Vooral van de zijde der Fransche Regeering worden hun gangen door geheime agenten bespied. Men zal zich her inneren dat de jongste Tobias, kort voor zijne vlucht, zich van een aanzienlijk bedrag, toebehoorende aan een Fransche Assurantie-Maatschappij, heeft meester gemaakt. Te IJlst ligt eene oude vrouw bedenkelijk ziek, na 't gebruik gedurende vier achtereenvolgende avonden van 72 droppels Haarlemmer-olie. Mevrouw Frenkel-Bouwmeester treedt morgen voor de honderdste maal te Amsterdam als „Fedora" op. Een dronken vrouw werd gisteren avond in de Heerenstraat te Amsterdam opgepakt en naar het bureau van politie gebracht. Drie kinderen van de vrouw liepen 't was treurig om aan te zien naast de agenten mede. Een bedelaar, die jaren te 's Hage heeft rondgeloopen en voornamelijk koffiehuizen bezocht met een bordje op de borst, waarop geschreven stond: „doofstom," doch die on langs te Amsterdam in de fuik liep, daar het bleek, dat hij zeer goed spreken kan, is thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht. Toen het melkvee van den heer M. d. G., te Gorin- chem, uit het Monnikenland werd gehaald en alzoo den Dalemschen dijk passeerde, was een der koeien zoo dartel, dat zij boven op het rieten dak sprong van het huis, bewoond door zekeren V. d. G. Zij vervolgde, evenals het paard van St. Nicolaas, haren weg over het dak en wilde zich aan het einde daarvan omkeeren, toen het dak den last niet kon torschen en de ongevraagde gast beneden in den stal terecht kwam bij hare natuurgenooten en volstrekt geen letsel had bekomen. De eigenaar van het huis vraagt aan dien van de koe schadevergoeding voor de geleden zij ten slotte, toen zij zag dat al hare redeneeringen niets baten konden. Zooals u verkiest, mama, antwoordde Sophie; ik zal van mijn kant nooit trouwen met een rijken manmaar, alles wel beschouwd, is het mij volkomen onverschillig of ik trouw of niet. Op dit bittere gezegde liet Nadia haar dochter alleenzij was tot in het diepst van haar ziel getroffen en maakte zichzelf verwijtingen, die zij in werkelijkheid niet verdiende. Gedurende de daaropvolgende dagen werd dit onderwerp zorgvuldig door de geheele familie vermeden, maar men dacht aan niets anders. Pierre had Stepline gezien en hem verteld wat er was voorge vallen. Hij had hem ecnige verwijtingen gedaan, die Nikolaas met een onverschillig gezicht aanhoorde. Deze verschuilde zich niet achter de verontschuldiging, dat hij onverwachts een vurige liefde had opgevat voor haar, die hij tot vrouw wenschte te bezitten boven zulke uitvluchten was dit nieuw soort philanlhropen ver verheven. De liefde was slechts bijzaak! Die verheven gevoelens waren niets dan zotteklap! Het kwam er slechts op aan mede te werken aan de zedelijke bevrijding van het volk door het volk! Pierre Korzof had niet geheel dezelfde opvatting van het leven; het voorbeeld en de beginselen van zijn ouders hadden hem gevrijwaard voor die trotsche minachting van de edelste gevoelens der menschelijke natuur. Ook ondervond hij een levendige teleurstelling, toen hij zijn vriend de vcrwytingen, waarmede hij hem overstelpte, hoorde weerleggen. Hoe was het mogelijkgeen greintje gevoel, niets dan koude redenee ringen. Wil ik je eens zeggen, wat mij zoo in je tegenstaat vroeg hij eindelijk. Dat je mijn zuster enkel om haar geld schijnt te willen huwen Volstrekt niet, antwoordde Nikolaas koel, zij is verstandig en zal ons van zeer veel nut zijn. Dat was te veel voor Pierre; het was of zijn hart zou breken. Hoe was het mogelijk! zijn lieve, bekoorlijke zuster zou dus het werktuig worden, ter bereiking van een eerzuchtig doel! Tegen zulk een levensbeschouwing kwam zijn gemoed in opstand. Stepline was echter niet de eenige, die er aldus over dacht. Een geheele klasse van jongelieden, misleid door een bedriegelijken schijn van grootheid, was dezelfde denkbeelden toegedaan en ging op dezelfde wijze te werk, zoodat allen bijna gek werden van de tegenstrijdige redeneeringen, in plaats van zich met ijver op hunne studiën toe te leggen. Pierre bemerkte nu ook, dat, hetgeen hij als onschuldige spot ternij had opgenomen, wanneer men nu en dan den draak stak met zijn ijver en geestdrift, werkelijk een scherpe kritiek was. In dit gezelschap van gevaarlijke sujetten, die de onverschillig heid tot een deugd hadden verheven, begon hy zich misplaatst en ongelukkig te gevoelen. Hij trok zich langzamerhand terug en deed zijn best, de oude vriendschapsbanden met Volodia weêr aan te knoopen. Deze kwam hem welwillend tegemoet, maar was zoo droef geestig en ernstig geworden, dat Pierre daar bedekte verwytingen in meende te zien. Volodia dacht er in de verste verte niet aan, maar men doet geen afstand van het geluk van zijn leven, of er blijft nog wel een schaduw van achter... En zoo gevoelde ieder zich ongelukkig in dit huis, dat aan allen waarborgen voor geluk scheen te kunnen bieden. Wordt vervolgd.) .«•j. aivKiuwn ie<ren nuutvk: schade. De andere zegt dat hij zijn dak hooger had moeten maken, zoodat tusschen die twee nog wel een hartelijk woordje over dit bezoek zal worden gewisseld. De Amsterdamsche hondenliefhebbers klagen steen en been wanneer hunne dieren gedurende korten tijd met muil korven moeten rondloopen, maar zullen in den vervolge verstandig doen zich het leed hunner lievelingen niet al te zeer aan te trekken dat deze tegenwoordig met.... menschen moeten deelen. Volgens het Italiaansche blad Secoio toch heeft de prefect van een'der grootste steden van Italië, die vele landerijen bezit, de arbeiders die gedurende den oogsttijd in zijne wijnbergen moeten werken, ijzeren muilkorven laten aandoen, ten einde hen te beletten om van de druiven te snoepen. De Regee ring werd van deze wijze van handelen in kennis gesteld, maar de prefect is rustig in zijn ambt geble ven. (Amsterdammer.) Buitenland.. Omtrent het hoogst treurige ongeval te Huete (Spanje), dat slechts 2813 inwoners telt, wordt thans nader gemeld: Den 30 October had er het huwelijk plaats gevonden van een jongen boer, waarna een feestmaal ten huize van de ouders der jonge vrouw gebruikt was. Daarna begaf het uit vele personen bestaande gezelschap zich naar een ander huis, waarvan de bovenvertrekken tamelijk bekrompen waren, maar toch ongeveer zestig personen konden bevatten om er het heugelijk feest met een bal te besluiten. De toegang tot de bovenverdieping bestond uit een smalle trap en de kamers, in ieder waarvan twee lichten brandden, hadden slechts zeer kleine vensters, gelijk zulks in boeren woningen meestal het geval is. In een vertrekje van de benedenverdieping, in de nabijheid van de trap, bevond zich een voorraad riet, dat op tot nog toe onopgehelderde wijze en wellicht door een weggeworpen eindje sigaar, aan het branden is gegaan. Eerst toen de geheele, licht bran dende massa in vlam stond en het vuur den trap aanraakte, bespeurde de eigenares der woning het dreigend gevaar. Het was niet meer mogelijk langs den trap, die reeds geheel in vlam stond, te ontvluchten en het eenige red middel bestond nog slechts in de kleine vensters. Rook en damp drongen echter weldra in het geheele huis door, deden de lichten uitgaan en doodden in weinig oogenblikken ongeveer dertig menschen door verstikking; de overigen brachten er, hoewel zij allen min of meer zwaar gekwetst waren, het leven af. Van die geredden zijn echter naderhand verscheidenen gestorven, maar daarentegen is het gelukt eenigen, die men gestikt waande, in het leven terug te roepen, zoodat volgens de laatste berichten het getal der dooden 27, en wel 21 vrouwen en 6 mannen, en dat der gekwetsten meer dan 25 bedraagt. Onder de dooden bevindt zich ook de jonge vrouw, terwijl haar man tot de zwaar gekwetsten behoort. Zoodra het bekend was, dat de brand was uitgebarsten, snelden al de bewoners van het stadje naar de plaats van het onheil en allen wendden pogingen tot redding aan, maar het was, niettegenstaande den spoed waarmede hulp geboden werd en de krachtige wijze, waarop men die bewees, niet mogelijk om het vreeselijke onheil te keeren, dat zoovele menschenlevens kostte. In het bijzonder hebben zich de politie-soldaten der stad, de guardias civiles, door moed en onverschrokkenheid onderscheiden; het stedelijk bestuur en alle standen der bewoners van Huete hebben onmiddellijk op krachtige en waardige wijze den nood der overlevenden trachten te lenigen. Het schijnt thans vrij zeker te zijn, dat Cleveland, de candidaat van de democratische partij, President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal worden. Grover Cleveland werd in 1837 geboren in een dorpje in New-Yersev, waar zijn vader hulpprediker was. Hij genoot het gewone onderwijs op de dorpsschool, doch op zijn 16de jaar moest hij reeds zijn eigen brood verdienen en werd hij tegen een dollar per week bediende bij een kruidenier. Toen zijn vader kort daarop stierf vertrok hij naar New-York, waar hij ondermeester werd op een school voor blinden. Dit beviel hem echter slecht en in 1855 ging hij naar Cleveland in Ohio, waar hij boodschaplooper en kopiist werd bij een advocaat en 4 dollars per week verdiende. Hij maakte gebruik van de gelegenheid die hij daar vond, om zich voor de rechtsgeleerde practijk te bekwamen en werd in 1859 tot de balie toegelaten. Op zijn 26ste jaar bekleedde hij daarbij voor het eerst een openbare betrekking en in 1870 werd hij tot sherif van Erie County benoemd en in 1881 tot mayor van Buffalo; hij dankte deze benoeming grootendeels ook aan den steun der republikeinen, ofschoon hij zelf steeds tot de democratische partij behoorde. Na afloop van zijn dienstjaar als mayor werd hij gekozen tot gouverneur van den Staat New-York en overal worden zijn stipte recht vaardigheid en groote talenten om het zeerst geroemd. Te Wolfenhausen, een dorp in het district Wiesbaden, is een aanslag gepleegd op den burgemeester, doormiddel van dynamietpatronen. Verleden Dinsdag avond te 7 uur hoorde de burgemeester een hevigen knal, die de muren van zijn huis deed schudden en alle vensterruiten deed breken. Blijkbaar was eene dynamietpatroon voor zijne huisdeur afgestoken en hij wilde, gevolgd door vrouw en kind, naar buiten ijlen om den daider zoo mogelijk te grijpen, toen hij, de deur openende, eene tweede patroon zag branden. Snel wierp hij de deur dicht en vluchtte met zijn gezin naar het achterhuisonmiddellijk daarop volgde een tweede knal, die echter gelukkig geene grooter schade dan de eerste veroorzaakte. Den dader is men nog niet op het spoor. In den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag is in het tuchthuis te Keulen een berucht misdadiger, Jerusalem genaamd, die daar gevangen zat, met twee andere gevangenen uit de slaapzaal ontsnapt. Zij vielen een opzichter aan en vermoordden hem, maar werden door de wacht verhinderd te ontsnappen, zoodat zij hunne straf voor dit nieuwe mis drijf niet zullen ontgaan. De vermoorde opzichter laat eene vrouw en vier kinderen achter. Volgens een Siberisch blad, hebben een paar jongens in een bosch bij Nertchinsk een anderen knaap vermoord, wegens een twist over een vogelnestje. Zij waren met hun drieën en een meisje naar het bosch gegaan om wilde bessen te plukken. Onderweg vonden zij het nestje, dat de twee oudsten wilden uithalen, terwijl het meisje en de jongste knaap zich daartegen verzetten. Het kwam tot eene vechtpartij, waarbij het meisje de vlucht nam en haar medestander het leven inschoot. De twee jeugdige moorde naars verklaarden, dat het meisje stellig evenzoo omgebracht zou zijn, indien zij niet had weten te ontkomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2