OPENBARE VERKOOPINC, VER K I E ZING. DFDÏPÏÏV B0EKEN- wel*e door ™'s 111 yer* DDIUlilll. schillende Waden voor minderen - prijs worden aangeboden, tnnnen door ons zonder Mjtomende Men tegen dezelfde prijzen franco geleverd worden. PERSONEN Caisse Hypothécaire van Brussel. AMSTERDAMSCHE COURANT. HOLLOWAY. VOORSTELLI NC DOOR INSPANNING UITSPANNING, UURWERK. T1 T ~\T O T T ua °P DIXSDAG 9 DECEMBER 1884, voormiddags hT'® elf uren, ten huize van den Kastelein S. THOES, jmS aan de Schagerbrug in de Zijpe, van: 1. Een Hul S en Erf en een perceel uitmuntend Weidland, inden polderD, aan den Westfrieschen Dijk, nabij de Keins in de Zijpe, Sectie B, Nos. 472 en 473, ter grootte van 2 hectaren 44 aren en 40 centiaren. 2. Een perceel uitmuntend WOldl^Ild, achter voormelden kavel in de Zijpe, Sectie B, N°. 668, ter grootte van 2 hectaren 60 aren en 90 centiaren. De Landerijen kunnen worden aanvaard 25 December 1884 en het Huis en Erf primo Mei 1885. Eigenaren de kinderen van Jb. Meijering. VAX OS, Notaris te Zijpe. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, brengt bij deze ter kennisse van de Stemgerechtigde Ingelanden, dat op Maandag den 1 December 1884, des morgens van 9 tot des namiddags 3 uren, ten Raad- huize aan Den Burg aldaar, zal worden overgegaan tot de stemming van TWEE HOOFD-IXGEI.AXDEN, en zulks ter vervulling der vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding van de Heeren JAN VEEGER, aan Den Hoorn, en TIJS Mz. ZIJM, aan Den Burg. Texel, 10 November 1884. Hst Collegie van Dagelijksch Bestuur voornoemd J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. BERKHOUT C\ HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 103. AFLEVERING VAN ALLE SOORTEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. Flinke Solide uit alle standen kunnen zich zeer ruime verdienste verzekeren door den verkoop van Winst- A an de el en. Franco offerten onder letter G t. XIJGH VAX DITMAR. Amsterdam. I Directie der Agentschappen voor Nederland Bankastraat, 20, '5 GRA VEN H AG E. De Caisse Hypothecaire te Brussel verschaft groote en kleine kapitalen onder le hypothecair verband op landerijen, gebouwen (ook in aanbouw), aflosbaar in annuïteiten (geene vooruitbetaling). Agent voor Helder, Schagen, Allernaar, Hoorn, Enkhuizen, t/m. Medemblikde eilanden Texel en W i er in gen, L. W. F. OlIDEXHOVEX, Makelaar te Helder, die te spreken is: Maandags CAFÉ SUISSE, Kalverstraat, Amsterdam, van 14 uren 's middagsDonderdag» Hotel VREDELUST te Schagen, van 1012 uren 's morgens; Zaterdag'» van 113 uren 's middags HELDERSCHE WAPEN, bij den Heer PABST te Alkmaar. NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amstcrdauisclie Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterd&m per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280, over het Stadhuis. Indigestie, ongestelde maag en lever. Deze edele geneesmiddelen moesten het eerst gebruikt worden van al de medicamenten, die op verteeringsorganen werken. Met groot gemak doen zij de eerste teekenen der ongesteldheid verdwijnen, en vangen eenen strijd met de ziekte aan, waarin zij overwinnaar blijven. Een koude en vochtige dampkring veroorzaakt altijd slechte spijsverteering, en tegenwoordig ziet men meestal die gevallen in den winter of in den herfst. De zalf moet goed gewreven worden over de maag en over den lever. Men moet geregeld en eenvoudig voedsel gebruiken, en wel zorg dragen het goed te kauwen alvorens het door te slikken. De pillen van Holloway zullen de darmen in geregelden toestand .brengen, en de beide geneesmiddelen zullen dc voedende stoffen voor het lichaam dienstbaar maken, de over vloedige stoffen verwijderen en alzoo het lichaam versterken. Door het bloed te zuiveren, houden zij het evenwicht, van hetzelve. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. De Officier van Administratie van het Koninklijk Instituut voor de Marine verlangt vóór ultimo dezer opgave van prijs te ontvangen van COKES per Hectoliter. Vermoedelijk benoodigde hoeveelheid 2000 Hectoliter, vrachtvrij te leveren in het laatst der maand December a. s. in de bergplaatsen aan voornoemd Instituut. A. S. MANHE3IM, Makelaar, Loodsgracht, Helder, beveelt zich aan tot het KOOPEX en VERROOPEX van alle ROERENDE cn ONROERENDE GOEDEREN. door de Rederijkerskamer op ZOXDAG 30 XOVEMBER 1884, ten huize van den Heer Jm. KREIJGER, te Oudesluis. Aanvang uur. Entree 49 cents de persoon. Na afloop Bal. Het meest gewenschte, nuttige en duurzame Sint-Nicolaas-cadeau is voorzeker een of ander 8 In groote keuze en tegen billijkst mogelijke prijzen zijn bij mij voorradig: Gouden, Zilveren en Nikkel Dames-, Heeren- en Jongcheercu Ilorloglën, vooral in Remontoirs. Nieuwste en smaakvolste echt Parijsche Pendules, Regulateurs, Wekkers in groote verscheidenheid. Groote en kleine Speeldoozen, ter verkorting der lange avonden. Gouden- en Fantasle- Yestkettiugen, enz. enz. Voor de levering van een en ander beveelt zich minzaam aan: GUST. BUHSE, HOEK KRUISWEG. Ingezonden. Onder het hoofd Trawling wordt omtrent de Trawl-vissc/ierij, overeenkomende met de bij ons in gebruik zijnde kor en z. g. n. dicarskuil op de Zuiderzeein de The fish Trades Gazette and National fisheries record, van den 8 November jl., o. a. het vol gende gezegd: De Traicl-visscherij onder de kusten van de Noordzee is tegen woordig zoo in omvang en uitgebreidheid toegenomen, dat men begint te vreezen, dat het voortdurend afdreggen en omwoelen van den bodem der zee, door de groote vloot van stoom- en zeil- vaartuigen, waarmede die visscherij wordt uitgeoefend, de ver schillende eetbare vischsoorten zal uitroeien of vernietigen. De netten met mazen van af 3£ tot 1£ inches 9 tot 4 centi meters) en de aanspanning daarvan is van dien aard, dat het onmogelijk is de groote scholen jonge visch, die in de netten komen, er weder door te laten, waarvan het gevolg is, dat niet alleen de grootere vischsoorten gevangen, maar de kleinere (het z. g. n. broed of nest) waarvoor geen debouché te vinden is, gedood en vernietigd worden. Er wordt op gewezen, dat de verminderde aanvoer van tong een erkend feit is, dat deze vischsoort zeldzamer en daardoor duurder is geworden en de ondervinding op sommige plaatsen aantoont, dat de moeite en kosten om ze te vangen niet eens wordt beloond of gedekt. In 1844 o. a. werden de tongen nog in groote hoeveelheid gevangen. De vangst van een enkele schuit bedroeg somwijlen in één nacht ton en werd voor tien tot zestien shillings de trunk of kist verkocht, terwijl voor diezelfde hoeveelheid thans van vier tot tien ponden sterling wordt bedongen. De vermindering in de vangst van tongen wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de vernieling van de jonge visch. Dc tong wordt gezegd, zich te verzamelen by de uitmondingen van rivieren ora kuit te schieten cn 's winters diep water als ver blijfplaats op te zoeken, zoomede dat men reeds heeft voorgesteld het garnalen visschen te verbieden of te beperken op die tijden en plaatsen, waar de tong bezig en gewoon is haar kuit te schieten, aangezien er anders weinig kans bestaat om dezelve haar vollen wasdom te doen verkrijgen, opdat het hoewel dure toch smakelijke gerecht blyve wat het thans is. Deskundigen beweren, dat, wanneer er geen middelen worden aan gewend om de vernieling van jonge visch te voorkomen, de tong binnen weinige jaren tot het verledene zal behooren. En zegt men verder, maar niet alleen moet de Britsche kust beschermd worden, maar ook de Zuiderzee evenals de welbekende broedplaatsen der visch langs de Hollandsche kust. Om eene gesloten vischtijd te bepalen, is eene instemming daarmede noodig van de vreemde natiën wier gebied aan de Noordzee grenst en eene bescherming van die plaatsen, door eene internationale wet, welke zonder twijfel van veel practische waarde wordt geacht. Het vorenstaande komt vrij wel overeen met hetgeen wij hier omtrent onze visscherij ervaren, niet alleen ten opzichte van de tong, maar ook van de schol, welke onder onze kust bijna niet meer gevangen wordt, zoomede het verderfelijke z. g. n. rogsteken onder de Tcxelsche kust in den teel-tijd van Mei tot Juli, zoodat ik hoop en vertrouw, dat de beschermers van een gedeelte onzer visschers op de Zuiderzee en tengevolge van dien strijders tegen de wet van 21 Juni 1881, artikel 7 en 8, zullen moeten erkennen, dat deze wet gegronde redenen van bestaan heeft en alzoo, zoowel voor de instandhouding en ontwikkeling van onze vis scherij als in het algemeen belang streng behoort te worden gehandhaafd. Helder, 25 November 1884. IJ. STRIKWERDA Jz. De liberale Centrale Kiesvereeniging in 't district Alkmaar vergaderde jl. Donderdag te Schagen, naar aanleiding van een schrijven van den heer mr. J. L. De Bruyn Kops. Ik heb die vergadering niet bijgewoond, omdat ik door ambstbezigheden werd verhinderd. Had ik echter geweten, dat iets zoo belangrijks als de inhoud van den brief van den heer Kops aan de overweging der leden zou worden aangeboden, ik zou vrijheid gevonden hebben om derwaarts te gaan. Of er dan geen reden was om te vermoeden, dat iets gewichtigs aan de orde zou worden gesteld Zeker. De leden waren door 't bestuur dringend uitgenoodigd ter vergadering op te komenin verband met de afgeloopen ver kiezing zou een belangrijke zaak worden behandeldtoch veroorloof ik mij de opmerking, dat, als van stonde af aan 't plan bestond om den brief door den druk te vermenigvuldigen en ieder der leden een exemplaar er van te doen toekomen, men beter had gedaan den leden hun exemplaar per post toe te zenden, dan met de uitreiking tot den aanvang der vergadering te wachten. Om tweederlei reden: 1. als ons de gelegenheid kan geboden worden, dan beoordeelt men liefst zelf 't meerdere of mindere gewicht eener zaak en 2. de inhoud van den brief was belangrijk genoeg om iemand tot den wensch te brengen er een oogenblik rustig over te kunnen nadenken. Behalve toch over de poging tot zelfverdediging daarin, was er over de hoofdzaak't uitlokken van een votum van vertrouwen, heel wat te zeggen. Hoe meer ik er over nadenk, des te meer schijnt 't mij niet onjuist toe, indien de vergadering volgenderwijze had geantwoord: wij kunnen uw voor stel niet in behandeling nemenwij mogen 't niet doen om den wille van ons zei ven en nit reverentie voor uw persoon. Onze ver- eeniging toch draagt een zeer eigenaardig karakter, wij komen wel bij elkaar om candidaten te stellen, maar op niemand rust de verplichting, ook niet de zedelijke verplichting, om den dooi de vergadering geproclameerden candidaat zyn stem te geven. 't Is mogelijk dat vele leden der vereeniging hunne stem op u hebben uitgebracht, maar 't is evenzeer mogelijk dat zij zonder hun karakter als eerlijk man er bij in te boeten hunne stem niet aan u hebben gegeven en er onder al de stemmen, die zich op u vereenigden, maar zeer weinige waren van leden van de liberale Centrale Kiesvereeniging. Zelfs is onze vereeniging op dien leest geschoeid, dat 't zou kunnen gebeuren, dat b. v. uwe vraag op dit oogenblik werd voorgelegd aan een vergadering, waarvan de groote meerderheid op IJ October jl. met onze ver eeniging niets had uit te slaan. Immers men behoeft slechts een gulden te betalen (en kiezer te zijn?) en men neemt terstond deel aan de beraadslagingen en stemmingen der vergadering. Zou 't niet beneden uwe waardigheid zijn, om met zulk een vraag te komen tot zulk een vereeniging? De liberale Centrale Kiesvereeniging is, dank zij 't licht in de laatste weken ontstoken, niets anders dan een adviseerend lichaam en treedt voor leden en nietl-eden in dat karakter bij de verkiezingen op. De heer Kops heeft zich aan de gevoelens van de leden der Kiesvereeniging even veel of even weinig te storen, als aan die van ieder ander kiezer in 't district. Hij bewijst aan onze vereeniging veel te veel eer, en zij mist 't zedelijk recht om dat verheven standpunt in te nemen. Er was m. i. hier een prealable kwestie. Laat mij echter komen tot 't geen door den heer De Bruyn Kops in zijn brief ter verdediging van zijn houding in de Tweede Kamer is aangevoerd. Ik behoorde tot degenen, die op de ver gadering van 17 October op dien grond de candidatuur van den heer Kops hebben bestreden. Blijkens 't verslag van de vergade ring van Donderdag 20 November waren vele leden met die verdediging hoogelijk ingenomen. Zy werd zaakrijk genoemd, volkomen afdoende enz. en bij anderen had zij 't geschokte ver trouwen volkomen hersteld. Ik heb een dergelijken indruk niet gekregen. De heer Kops is in zyn brief over feiten heengegleden of liever heeft onbesproken gelaten, wat misschien wel de eerste aanleiding is geweest, dat velen in 't district met hun afgevaar digde minder werden ingenomen, 't Was 14 October 1880. Wat was gebeurd? De heer Gleichman was afgetreden en de reeds in de afdeelingen onderzochte en door den heer Kopa geroemde effectenbelasting door zyn opvolger, den minister Vissering, terug genomen; maar deze had reeds in Februari 1880 een ander be lasting-ontwerp, de z. g. rentewet, daarvoor in de plaats gesteld. Scheen 't aanvankelyk, dat dat wetsontwerp reeds spoedig in behandeling zou worden genomen, 't werd najaar voordat 't in staat van wijzen was gebracht. Eindelyk echter was 't tijdstip voor de behandeling aangebroken. Op den 14den October stelde de toenmalige voorzitter, de heer Dullert, voor, de openbare beraadslagingen over genoemde wet aan te vangen en wie is een der eersten, die er zich tegen verzet: de heer Kops. Hij wil verdaging. Ook toen, gelijk nu, de verklaring, dat hij voorstander is van directe belastingen; dat hij niet tegen de rentewet is; dat hij gaarne wil medewerken om een voorstel in die richting tot wet te verheffen maar toch verdaging van de behandeling, natuurlijk in 't belang der zaak. En of nu al de heer Gleichman, die, niettegenstaande hij voor zijn grondslag 't effect een naar 't oordeel van vele deskundigen niet beteren grondslag de rente in de plaats zag gesteld, toch tot medewerking zich gaarne bereid betoonde, ter wille van den benarden financiëelen toestand, zijn uiterste best deed om den heer Kops van zijn inzicht terug te brengen, 't mocht niet baten de beer Kops had en hield zijn goede reden en met den heer Van der Kaay en de antiliberalen tegenstemmende, werd met 38 tegen 35 stemmen de behandeling van de rentewet uitgesteld, die, hadden onze afgevaardigden voorgestemd, met 37 tegen 36 in behandeling zou zijn genomen en wellicht een plaats in ons belastingstelsel verkregen had. Herinneren wij ons nu, wat er in 't voorjaar in ons district te Schagen heeft plaats gehad. In een bijeenkomst, door de liberale Centrale Kiesvereeniging uitgeschreven, waren onze afgevaardigden tegenwoordig. De heer Waller leidde een bespreking in over onze indirecte belastingen. Na den inleider kreeg de heer Kops het. woord. Geruiraen tijd boeide hij de vergadering, sprekende over genoemd onderwerp. Hij was 't met den inleider geheel eens, dat hypotheekrecht en registratierecht drukkende belastingen waren, die behoorden te worden afgeschaft. Maar kan men afschaffen, vooral in de omstandigheden waarin wij verkeeren, zonder equivalent? Onmogelijk. Derhalve, laat ons ook hier behartigen de spreukhaast u langzaam. Geen driftige aandrang tot iets, dat voorloopig onmogelijk is, maar ons best gedaan om langs den weg van directe belastingheffing 't zoo te doen worden, dat afschaffing van pernicieuse indirecte belastingen mogelijk is. En diezelfde afgevaardigde, die zulke dingen aan zijn kiezers komt verkondigen, die weet, dat de uitvoering van de in '78 met zijn krachtige medewerking aangenomen onderwijswet aan 't Rijk veel zal kosten die weet dat de financiëelc kwestie de Achilles-hiel is van elk kabinet op 't gegeven oogenblik; die weet dat ministeriëele levens bij ons van korten duur zijn en dat de antiliberalen groeien bij 't toenemend geldgebrek, waardoor 't regeeren der liberalen schier onmogelijk wordt gemaakt en die vast aaneengesloten elk wetsvoorstel afstemmen, dat de liberalen ook maar eenigszins uit de financiëele moeielijkheden zou kunnen helpen, zelfs al lacht 't beginsel enkelen hunner toe diezelfde afgevaardigde, voorstander van directe belastingheffing, stemt voor, neen stelt voor de verdaging van 't in behandeling nemen van een voorstel cn wel een zeer billijk voorstel van directe belastingheffing, terwijl ieder meende, dat hij de aangeboden gelegenheid met beide handen aangrijpen zou. Van dat tijdstip af begon er iets te haperen aan veler inge nomenheid met onze beide afgevaardigden en als nu bij elk nieuw financiëel voorstel 't bleek, dat onze afgevaardigden steeds stonden in de rijen der tegenstemmers, zich aansloten bij die kleine fractie, in wier oogen niets genade kon vinden, wat van de groote meerderheid der liberalen uitging of door dezen werd gesteunddat de heer Kops zich blind turende op gave positiën, zeer ongave positiën zoowel op algemeen politiek als op speciaal financiëel terrein hielp bestendigen toen meenden vele kiezers, en daaronder ook ik, in dit district verplicht te zijn de pogingen te steunen van die duizenden in den lande, die wilden dat, mocht 't den liberalen gelukken in de nieuwe Kamer de meerderheid te behouden, er een liberale partij zou zijn, die eendrachtig samenwerkende en 't betere nemende, waar 't volmaakte niet te bereiken viel, toonen zou voor 't land wederom een kracht ten goede te zijn. Dat de heer Van der Kaay onze candidaat bleef was wel, omdat hij door zyn stemmen bij de klassenbelasting 't vertrouwen wekte, dat ook hij, de principien-reiterei moede, voortaan bij deze zich zou aansluiten. Toch heb ik op den heer Kops, ook by de eerste stemming, mijn stem uitgebracht. Ik heb dat gedaan om gelijke reden als de heer Waller en anderen. Ik voelde mij daartoe als lid der L. C. Kiesvereeniging, met 't oog op 't verleden, op 't geen altijd als stilzwijgende conditie is beschouwd, verplicht. Thuis blijven wilde ik niet. Ik wilde geen herstemming tusschen de heeren Travaglino en Bos mogelijk maken, voor zooverre ik 't verhin deren kon. Maar natuurlijk, mijn stemmen op den heer Kops was een soort van pis-aller. Door 't lezen van den brief van den heer Kops ben ik van inzicht niet veranderd en hoewel gaarne hulde doende met ieder ander aan de groote bekwaamheden en 't manlijk karakter van den heer Kops, zou ik, als ik op de vergadering van 20 November aan de stemming had deelgenomen, ook tegen de motie van den heer Waller hebben gestemd. De heer Kops moet weten wat hy wil en dat eerbiedig ik ten zeerste, maar ook de kiezers moeten weten wat zij willen. Schagerbrug, 24 November 1884. A. W. VAN KLUÜVE. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4