BEKENDMAKING. A D Y E RTEN TIÉN. r 1 4ckY. air vj. '1 Ueouoi öonï bvorleed eergisteren p/o^eling, in den ouderdom van 70 jaren. Dr. W. C. Van Manen is voornemens op 11 Dee. a. s. het hoogleeraarsambt in de godgeleerdheid te Groningen te aanvaarden met het houden eener rede. De Raad der gemeente Gouda heeft voor het in 1885 aldaar te houden 38ste landhuishoudkundig congres eene subsidie van f 1500 toegestaan. Sinds vele jaren bestond te Barsingerhorn de gewoonte, dat de kinderen der armen op 6 December langs de huizen der gegoede ingezetenen kwamen vragen „of St. Nikolaas ook iets voor hen gereden had." Op voorstel van eene vereeniging tot bevordering van de gemeentelijke belangen, zullen thans op den St. Nicolaasavond aan ruim 100 kinderen van 3 tot 12 jaar uit onvermogende gezinnen eenige geschenken thuis bezorgd worden. De gelden worden voor een groot deel gevonden uit de opbrengst van eene tooneelvoorstelling, waartoe eenige heeren en dames zich hebben bereid verklaard. Ten bewijze, dat de prijs der landerijen in Hollands Noorderkwartier nog hoog mag worden genoemd, kan strekken, dat dezer dagen te Warmenhuizen eene boeren plaats van ruim 24 hectaren werd verkocht voor ruim f 62,000, behalve de gewone onkosten. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag herbesteed: het maken en in- hangen van twee stel ijzeren buitenvloeddeuren voor de kleine schutsluis en de uitwateringssluis der Noordzee sluizen te IJmuiden, benevens het uitnemen, vervoeren, herstellen en opbergen van de twee vervangen deuren. Minste inschrijver de heer W. H. Jacobs, te Haarlem, ad f 27,846. Henry Gréville (mevr. Durand) komt in ons land eene lezing houden over „La vie intime en Russie." De bekende schrijfster, eene dochter van een professor in het Fransch te( St. Petersburg, is de echtgenoot van een leeraar aan de „École de droit" aldaar en bracht van 1858 tot 1872 in Rusland door. In „Théodora," van Sardou, komt een jongleurscène voor en Sarah Bernhardt neemt nu dagelijks in hare woning les bij een beroemden jongleur. Het kruitmagazijn te Wetteren bij Gent is gisteren in de lucht gevlogen. De werklieden waren afwezig. Een persoon is gekwetst. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 December a. 8. zijn bevorderdtot off. van adm. 2de kl., de adjunct-adm. K. A. De Josselin de Jong, H. W. Bauer, F. H. A. Yan der Brugh, R. F. baron Yan Heerdt tot Eversburg, A. W. Van den Worm, W. F. Van Grasstek, C. Flaes, O. W. J. Immink en A. L. Koops, en is bepaald, dat de adjunct-adm. F. A. Ebbinge Wubben, nadat door hem aan de wettelijke bepaling omtrent den dienst buitengaats zal zijn voldaan, bij bevordering weder rang zal nemen overeenkomstig zijn tegenwoordig standpunt in het korps. De machinist 2de kl. W. E. Winkler wordt met 1 Dec. a. s. overgeplaatst van den torpedodienst alhier naar Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, om aldaar gedetacheerd tc worden bij de conservatie aan 's Rijkswerf, terwijl de machinist 3de kl. W. C. Kamerbeek, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, met dien datum wordt geplaatst by den torpedodienst aldaar. VlsotitoerlolitGriL. Van de groote Noordzeevisscherij is gisteren aangekomen de sloep P.R. 42, schipper Koster, aanbrengende 50 levende kabel jauwen, 150 doode kabeljauwen, 16 lengen, 3 heilbotten, 8 vleeten en 1100 ijs-schelvisschenlevende kabeljauwen werd afgeslagen tegen f 3.35, doode kabeljauwen tegen f 1.40 k f 1.35, leng tegen f 2.50, heilbot tegen f 11.75, vleet tegen f 2.80, alles per stuk, en schelvisch tegen f 10 't honderd. Wegens het stormachtig weer konden de kustvisschers eergisteren en gisteren hun bedrijf niet uitoefenen. AiiJri. ujü.t Mti. nd. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. J. Dost, bootsmansmaat, en N. Lastdrager. G. M. Offerman, matroos bij de Marine, en J. Kok. W. Kerse boom, stoker bij de Marine, en A. Zwaan. J. B. H. Venema, stoker bij de Marine, en N. v. d. Wijk. Getrouwd: C. J. Van Steel en E. M. Breet. Bevallen: M. M. v. d. Woldt, geb. De Vogel, D. A. P. Polling, geb. Van de Giessen, Z. M. Zaatman, geb. Hooger- duijn, D. G. F. Kohnert, geb. De Jong, D. J. Hille, geb. Ottingah, D. F. M. De Graaff, geb. Hoogerwerf, Z. Overleden: T. Engel, geb. Muijs, 22 jaren. M. J. Gouwen- berg, geb. Moorman, 23 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINCEN TE HELDER. LANDSKEET. begrijpen, die... Maar neen, dit heeft zoo iets van de compli menten, die men eene dame op een bal maakt, en er is niets dat mij meer mishaagt dan die alledaagsche uitdrukkingen, waartoe eene laffe gewoonte ons veroordeelt. Laat ons over iets anders sprekenvoegde ik er by, terwijl ik eene diepe zucht slaakte zie eens welk een verbazend schoon landschap daar voor ons oog voorbijtrekt. Zeker was dat landschap niet bewonderenswaard door weelderig groen, afwisselende heuvels of majestueuze bergen; het was in tegendeel naakt, eentonig en vlak, als in den regel het geval is aan de monding van rivieren, waar het terrein steenachtiger, kiezelachtiger en ruwer is dan elders. Mij scheen het echter op dat oogenblik bewonderenswaard toevoor mij maakte het morgenlicht het schoon, en meer nog het nieuwe licht dat mijn geest overstroomde. Welnu? zeide zij, terwijl zij zich, na een blik op het landschap geworpen te hebben, tot mij keerde. Welnu, hier zou ik mijne eeuwigheid, mijn dag willen leven. In volkrijke steden, druk bezochte badplaatsen zou ik volstrekt geen genot kunnen vinden. De eenzaamheid is goed, wanneer men ze met een ander genieten kan. Overigens, mijn< waarde dame, is het geluk op aarde, zoowel als de gelukzaligheid in den hemel, een mengsel van beschouwing en bedwelming. In de heerlijkheden der schilders, ziet men gewoonlijk legioenen heiligen bidden, en engelen die zingen, muziek maken en de vleugels uitslaan, omdat de schilderkunst die voorstellingen noodig heeft voor het oog, dat aan de ziel des toeschouwers een onder werp van gedachte moet opleveren. Men moet echter veronder stellen, dat de hemelgeesten, opgetogen van verrukking als zij zijn, elkander niet behoeven te zien of te hooren, dat zij de muziek van het paradijs in zich moeten hebben, en deze hunne ooren niet behoeft te treffen; wij zijn hier dus... Op aarde! merkte myne schrandere vriendin op. Op aarde neen tusschen hemel en aardevoegde ik er by. Met u, lieve dame, verbeeld ik mij steeds te zweven, Dat is eene beleefdheid. Welaan! Schijnt u die dan onbehoorlijk toe? Laat mij uitspreken, en erger u niet; hernam zij op vriendelijken toon. Het is eene beleefdheid, maar geen alle daagsche. Daarenboven ben ik eene vrouw, en een greintje wierook kan mij niet mishagen. Is het zoo goed? Mits ge mij mijn droom laat voortzetten... Zeker, zeer zeker! zeide zy met een hoofdknik. Aldus zijn wij, ik en de vrouw die ik der vijandige wereld heb kunnen ontrooven, hier, hernam ik, in dit onbekend hoekje der aarde. De spoorweg gaat er langs, dat is waar, en vier- en zesmaal vliegt de locomotief er fluitend voorbijtoch is dit schoone oord niet minder dan vroeger van het druk verkeer der menschen uitgesloten. Uit een portier van het rijtuig, dat onder gedruisch over de ijzeren baan snelt, ziet men nauwelijks het witte huisje daar boven op den heuvel, een spits dak met vier gooten, met zijn weerhaantje op den nok, drie vensters aan de boven-, twee aan de benedenverdieping, tusschen welke laatste het tot ingang dienende bordes, dat geheel met bloemen kan versierd worden. Gy houdt van bloemen, dat is te begrijpen: November. Uren. Windrichting en kracht. Barometer Thermometer mM. C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. j Stand. Afw. 28 29 29 W 12 8 12 eêrf wtz. 25 k. 750.64 zzo. 1.2 750.12 otn. 16 n 750.75 gesteldheid 28 Nov. 1 -8.76 -9.38 -8.75 2 u. Bet 7.5 2.7 1.5 rokken, fl.6 -2.3 -4.3 onstuim 0.84 0.94 0.93 ig,re Holw. Vlak. Golvend genbuien. 29 Nov. 8 u. Betrokken, mooiweer, regenbuiig. 29 Nov. 12 u. Betrokken, natte sneeuw. MARINE-HAVEN N I E U W E D I E P. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HÜNNE LADING IN DE BÜITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick, st. J.Clayneth.Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. GreatYarmouth,8t.H. Digman. Hamburg, st. E. Krabbo. Hamburg. Buskruit. ZurMühlen&Co. Trevethick, st. J. Clay. Newcastle. Steenk. Van Gijn Co. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 3 Paarden 6 Koeien 14 Nucht.Kalveren 113 Schapen 85 a275 230 a285 8 a 29 18 a 27 Lammeren f 42 mag. Varkens 12 a 20 148 Biggen 7 a 9 8 Bokk.&Geiten 5 a 11 MarlttDerloliten. ALKMAAR, 28 November. 696 hectoliter Tarwe, f 7.a f 7.75; 469 h. Rogge, f 6.a 6.75; 582 h. Gerst, f5.a 5.25, idem Chev. f 6.— a 6.75; 1977 h. Haver, f3.25 a4.35; 340 h. Boonen: Paardenb. f 6.25 a 6.50, Bruine f 9.a 9.50 2 h. rood Mosterdzaad f 15; 5 h. Karweizaad, f 17.50; 296 h. Erwten: Groene f 9.60 a 14.Grauwe f 12 a 14, Vale f 9 a 13, Witte f 12, alles per hectoliter. 372 stapels Kaas, wegende 91881 kilogram; Kleine f 35, Commissie f 34 en Middelbare f 35 per 50 kilogram. Per telegraaf. Te Almeloo is gekozen tot lid der Tweede Kamer de heer Van Alphen, met 1202 van de 2282 uitgebrachte stemmen. Op den heer Van Laer waren 1077 stemmen uitgebracht. Te Gorkum is gekozen de heer De Geer, met 1930 van de 2930 uitgebrachte stemmen. De heer Jeekel bekwam 983 stemmen. Vervolg Nieuwstijdingen. Gisteren heeft ten Raadhuize alhier plaats gehad de verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De aftredende leden, de heeren D. De Lange, W. J. Maalsteed en H. Janzen Ez., hadden den wensch uitgedrukt, niet weder in aanmerking te komen voor herbenoeming. Gekozen werden de heeren L. W. F. Oudenhoven en C. D. Zur Mühlcn. Eene herstemming moet plaats hebben op Vrijdag 5 December a. s., des namiddags van 12 tot 2 ure, tusschen de heeren T. C. Govers en S. Schellinger. Jl. Donderdag avond gaf de Nieuwe Rotterdamsche Tooneel- raaatscbappij onder directie van Alex Faassen, eene voorstelling in 't schouwburg-lokaal Tivoli alhier. De zaal was tamelijk bezet, 't Blijspel „Rose Domino's" werd zeer goed opgevoerd. Men moest, gelyk reeds vooraf in 't vorig nommer van deze courant werd bericht, de medewerking van den verdienstelijken acteur Willem Van Zuylen missen, doch de heer Wagemans was de heeren van 't Antidien9tvervangingsbond mogen ons deze uitdrukking vergeven, een uitmuntend plaatsvervanger, 't Stuk zelve, vol comische voorvallen, voldeed wèl, naar we meenen, ofschoon de inhoud te zeer aan Fransche zeden herinnerde, 't Nastukje was getiteld „Twee misdadigers" en muntte uit door onbeduidendheid. Wordt eerlang een nieuwe voorstelling door dit tooneelgezel- schap alhier aangekondigd en valt de keuze alsdan, gelijk ons werd medegedeeld dat geschieden zal, op een degelijk tooneelstuk, dan vertrouwen we, dat het publiek meer voldaan zal zyn. Te Middelburg zijn voor het examen als adsistente apothekers bediende geslaagd de dames M. U. Marinkelle en C. J. M. van Hoven, beiden van hier. Gisteren morgen had er in het Eugelsche Kanaal nabij Wight eene aanvaring plaats tusschen het schroefstoomschip Durango en het barkschip Lake Bruce, van Liverpool. De Durango zonk, en twintig koppen van de bemanning kwamen daarbij om. 't is zusterlijke liefde. Men ziet het in het voorbijgaan, zooals wij het nu ook zien, en velen denken als wij: o, kon ik mij op dat gelukkig hoekje gronds verbergen! Dat is eene gedachte, die dikwijls opwelt in de ziel van hem, die per spoor reist, wanneer zijn oog valt op een dier lieve huisjes met een zonnig tuintje en een boscbje met steeneiken, pijn- of kastanjeboomen, een dier schoone en gemaakte nestjes, waaraan niets ontbreekt dan een paar tortels of een paar verliefde duifjes. Och, zeg mij, welke vergelijking bevalt u beter? die der duifjes of der tortels? Geen van beide: antwoordde mijne reisgezellin, den neus optrekkende. Zet er liever een paar distelvinken in, die zingen ten minste nog. Ha, gij zingt! riep ik uit. Wie zegt u dat? Er is hier sprake van een ideale vrouw. Ja, dat is waarantwoordde ik verlegen. Laat ons dan zeggen: twee distelvinken. Wat zouden zij aan elkanders zijde kweelen; wat zouden zij rondvliegen van heuvel tot heuvel, van struik tot struik, om hun voedsel te zoekenWaarom toch, lieve dame, behoef ik in herinnering te brengen, dat distelvinken, evenals alle andere schepselen Gods, eten? Och, het eten is, wanneer het matig geschiedt, volstrekt geen leelykc prozaïsche zaak Mijne gezellin luisterde en glimlachte. Daarbij zou dat vliegen niet altijd behoeven te dienen, om den tijd te verdrijven of voedsel te zoeken. Bij tijden zou de distelvink zijne vlucht kunnen nemen naar een sierlijk kamertje voor haar borduurraam. Dat zou een aangename afleiding voor hem zijn, ik ten minste zou daar zeer gaarne verwijlen om de steken dier lieve vingertjes te tellenmaar verstaan wij elkander goed, zij moest hare aandacht niet te zeer op het borduurwerk gevestigd houden! Daar is wel een middeltje tegen; merkte mijne reis gezellin glimlachend op. Men zou haar kunnen verzoeken slechts op stramien tc werken. Met wol en kruissteek behoeft men zich de hersens niet zoo te plagen als met het borduren op wit. Zeer goedwant dan zou zij van tijd tot tijd hare oogen eens kunnen opslaan, om haren bewonderenden vriend een lachje te schenken. Hij zou intusschen, om de beide zielen nog meer in een enkele gedachte te vereenigen, met luider stemme een mooi nieuw boek, of sommige plaatsen uit onze eeuwige dichters kunnen voorlezen. Wat dunkt u, zou zij van dichters houden?... O zeker. Als zy een dichter tot gezel harer eenzaamheid gekozen had, zou zij dan niet van dichters houden? Poëzie alzoo en geen proza; want prozaschrijvers, die men hardop lezen kan, dat wil zeggen, die zich door een aangenamen en bondigen stijl onderscheiden en niet al te vervelend zyn, worden maar schaars gevonden. En dan des avonds! Wat zoudt gij wel van eene mooie wandeling bij maneschijn zeggen, als beiden, hun hart tot God verheffende, Hem danken, omdat Hij aan hem de gezondheid en aan haar de schoonheid geschonken heeft, om Hem in zijn werk bij voortduring te beminnen? En dan 's avonds en 's morgens alleen te zijn, voor eenigen tijd j verre van allen last van menschelijk gezelschap, in zich zeiven te keeren, voor al dien tijd zichzelven genoeg te zijn, een weinig zelfzucht af te zonderen, om daarin kracht te vinden voor den 1 Het GEMEENTEBESTUUR van den Helder brengt ter kennis, van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat bij de plaats gehad hebbende verkiezing, op Vrijdag den 28 November 1884, voor drie leden van de alhier gevestigde Kamer van Koop handel en Fabrieken, zijn gekozen de Heeren D. ZUR MiiHLEN en L. W. F. OUDENHOVEN, en dat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de Heeren T. C. GOVERS en S. SCHELLINGER, welke, na de genoemde gekozenen, de meeste stemmen hebben verkregen en dat voor deze herstemming eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, op Vrijdag den 5 December 1884, des middags tusschen 12 en 2 uren. De lijst der kiezers is op de gewone kantooruren, ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen by het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering Korden geene afzonderlijke kennisgevingen vertonden. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat men om kiezer te zijn: 1. Nederlander, meerderjarig ingezetene der gemeente, en in 't volle genot der burgelyke en burgerschapsrechten moet zyn. 2. Ter zake van een bebrijf van handel of fabriekswezen, in het patentrecht moet zijn aangeslagen, tot een bedrag van minstens zeven gulden. Helder 29 November 1884. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Te Goes is overleden, op 55jarigen ouderdom, onze vader en behuwdvader, de WelEd.Geb. Heer J. H. JANSSEN. Dr. H. A. JANSSEN. E. JANSSEN, Helder, 28 November 1884. Carlier. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, mijne geliefde echtgenoote MARIA JOHANNA MOORMAN, in den ouderdom van 23 jaren. Helder, 28 November 1884. JACOB GOUWENBERG. Mede uit naam der oudersbroeders en zusters. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van vriendschap en belangstelling, ter gelegenheid van ons zilveren huwelijksfeest op 24 dezer, van hier als elders zoo ruimschoots ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. KEIJSER Pz. M. KUIJPER. Texel, 29 November 1884. toekomstigen strijd des levens, zich eene kleine wereld van lieve herinneringen te vormen, waarin de neergeslagen geest zich soms kan opvroolijkeno! zeg mij, of dit geene vroolijke bladzijde in het vervelende boek, geen schoon rustpunt op den raoeitevollen weg des levens zou zijn? Ja, schoonriep mijne lieve gezellin uit, terwijl zy eene zucht onderdrukte, en daarna in gedachten verzonken hare oogen gevestigd hield op het veld, dat ons voorbij vloog. Intusschen beschouwde ik haar en verslond haar bevallig hoofd met mijne oogen. Een zonnestraal, die door het blanwe gordijn, dat het windje van buiten en de slingeringen van den trein voortdurend in beweging brachten, niet weerhouden kon worden, viel schuin op haar gelaat, wierp een zonderlingen, bronzen en gouden weerglans op de lieve krullen van haar ravenzwart haar, speelde op het zachte dons harer mollige wangen, en gaf aan de zuivere omtrekken van haar heerlijk profiel de doorschijnendheid van een rozenblad. Ik smolt weg in die beschouwing, zooals ik altijd geloofd heb, dat het was wegsmelt in bewondering voor de brandende pit; ik kon mij niet verzadigen, en hoe meer ik be schouwde, hoe sterker mij de onrust kwelde van den zielsangst, die mij had aangegrepen. Wreede bespotting van het noodlot? Zij wa3 zoo dicht bij mij en tevens zoo ver van mij af! Helaas! nog vijftien, nog twintig minuten, nog een half uur hoogstens en wij moesten scheiden; mijn geluk, met den dageraad ver schenen, moest als een lichte wolk verdwynen bij de eerste stralen der zon. Toen ontwaakte op den bodem van mijn hart een verlangen, dat mijn bloed opstuwde en het snel als een vuurdamp naar de slapen deed stijgen. Ik weet niet of ik mij op dit punt wel juist uitdruk; ik herinner mij dat mijn verstand verduisterd werd, dat zich eene duizeling van mijn geest meester maakte, dat eene dwaze vraag mij over de lippen kwam, alvorens ik er den vorm van had kunnen overwegen. Dame, riep ik als in vervoering uit, wie zyt ge? Eensklaps richtte zij hare blikken op mij en zag mij aanzeker had zy, mijne ontroering ziende, medelijden met mij. Waarom vraagt ge my dat? antwoordde zij, zonder op den overgang te letten, dien zij van den deftigen vorm tot den vriendschappelijken maakte. Ik bid u, breng mij niet in de noodzakelijkheid iets te moeten weigeren aan iemand, die tot dus verre zoo beleefd jegens mij was. Ieder verder aandringen na die woorden zou een onbeschaamd heid geweest zijn. Ach genoegriep ik uit. Ik vraag niets meer. Ver schoon my. Neen, gelieve u mij te verschoonen, als ik niet kan ant woorden op eene vraag, die inderdaad niet ten onrechte gedaan wordt. Maar die toch dwaas is, dat zie ik. Zeg niet dat het niet zoo is! Nauwelijks was zij mij over de lippen gekomen, of ik zag het terstond in. Inderdaad, waartoe zou het dienen, al wist ik het? Om u op te zoeken, u te volgen, u last te veroorzaken, en dat alles om het vertrouwen te vergelden, dat gij op het eerste gezicht getoond hebt in mij te stellen. Neen, dat zal nimmer zyn! Doe alsof ik u niets gevraagd heb, en bekommer u niet over my! (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2